Поліція відкрила справу про насильство над дітьми директором навчально-реабілітаційного закладу у Львівській області – Лубінець
Уповноважений Верховної Ради із захисту прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що отримав дані про можливе фізичне, психологічне та сексуальне насилля щодо дітей з боку директора навчально-реабілітаційного закладу у Львівській області. Після моніторингового візиту до закладу та після того, як правоохоронці задокументували факти порушення, Нацполіція відкрила кримінальну справу.
Заклад, про який йде мова, розміщує дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих умовах, а також тих діток, якім необхідні особливі освітні потреби.
«Нами зафіксовані свідчення дітей про те, що директор закладу здійснював дії сексуального характеру стосовно дівчат-вихованок закладу, публічно принижував, а також погрожував побиттям та поміщенням до психіатричної лікарні за «погану поведінку» чи порушення розпорядку дня», – повідомив Лубінець.
Діти скаржилися на те, що їм постійно говорили: «Ти нікому не потрібен/-а», «Твої батьки алкаші», «Ти хворий/-а», «З тебе нічого доброго не вийде». Також Лубінець додав, що подальший розвиток вихованців та їхня реабілітація виявилися неможливими, адже співробітники та директор закладу ставилися до них, як до «хворих». Мовляв, «у них діагноз, вони неадекватні».
«Що шокувало: останні пів року діти та інші особи в їх інтересах зверталися із заявами до Національної поліції, місцевої служби у справах дітей та департаменту освіти, проте не отримали жодного реагування. Навпаки, за кожну скаргу на умови утримання чи поведінку працівників закладу отримували побиття палками та приниження», – додав Лубінець.
Омбудсмен додав, що під час візиту викликали Нацполіцію та органи прокуратури і ті в присутності перевіряючих задокументували факти порушення. У результаті правоохоронці відкрили справу за ст. 153 (сексуальне насильство щодо неповнолітньої особи) Кримінального кодексу України.
Лубінець також запевнив, що наступного тижня ініціює нараду, до якої залучить представників Львівської ОВА, правоохоронних органів та профільних міністерств. Омбудсмен пообіцяв особисто контролювати, аби слідство було неупередженим, а кожного, хто кривдив дітей – притягли до відповідальності.
Дитина не має вибору, вона змушена залишатися в ситуації насильства і сподіватися, що хтось помітить і вплине на агресорів. Але найчастіше люди відчувають розгубленість, страх або сором у ситуації спостерігача. Проходять повз, опускають очі. Подорослішавши, людина приймає для себе одне з двох рішень - або «ніколи більше», або «це нормально». З чого почати, аби допомогти у подібних ситуаціях, розповіла Анастасія Сухорукова у статті «Терапія наслідків насильства».