MY.UAНовини
Путін підійшов до червоної лінії. Що далі?
Путін підійшов до червоної лінії. Що далі?

Путін підійшов до червоної лінії. Що далі?

Путін підійшов до червоної лінії. Що далі?

Російське обережне ядерне залякування

РФ вирішила публічно анонсувати драфт оновлених документів, що визначають її ядерну доктрину, — на тлі обговорення дозволів на використання Україною британських, французьких і американських ракет великої дальності для ударів по цілях на російській території і катастрофічно невдалого випробування нової російської ракети «Сармат».

Вочевидь, якби «Сармат» вдало полетів удруге в історії, то посилив би анонс оновленої ядерної доктрини. На практиці цей анонс прикрив невдале випробування, і щоб уплинути на світову політику, потужності вже не залишилося. Світ глянув на цю російську зміну лише краєм ока, без переляку взявши до уваги.

Те, як було зроблено анонс, зміст змін і формулювання драфту становлять інтерес. Путін і російський військово-політичний істеблішмент продемонстрували, що бачать береги своїх можливостей. Ба більше, вони демонструють розуміння, що російські ядерні «червоні лінії» прокреслені так, як визначено глобальним ядерним порядком, а не так, як хоче Путін. Не виключено, що в глибині російської свідомості збереглось аналогічне розуміння щодо пролягання державних кордонів — там, де вони міжнародно визнані, а не одноосібно проголошені.

Замість телебачення — робота з документами, також на камеру

Яскраві демонстрації ядерного запаморочення РФ, які мали переконувати партнерів України в неприпустимості допомоги, відверто не працюють. Росія випробувала, здається, все — гучні туманні попередження, ядерні навчання з пусками ракет, демонстративні тренування евакуації еліт і так само демонстративну підготовку до відновлення ядерних випробувань. Зрештою почались етапи невловних «тренувань нестратегічних ядерних сил». Зяюча чорна порожнеча зруйнованої шахти «Сармата» поставила крапку в цьому серіалі залякувань — західне суспільство на них досі реагує, але західні уряди вже ігнорують.

Тому Кремль зайнявся роботою з документами. На раптово зібраній «постійній нараді Радбезу з ядерного стримування» Путін представив зміст давно анонсованих змін до ядерної доктрини. Про них глашатаї російської ескалації публічно заговорили наприкінці травня, коли Україна отримала перший значний дозвіл на використання американської зброї по цілях на російській території для захисту Харкова. Якщо вірити Путіну, робота над змінами тривала рік.

Представляючи їх 25 вересня, російський лідер був максимально точним у деталях, що, ймовірно, має переконати в рішучості намірів. Однак говорив він про драфт оновлених документів, залишаючи для себе опцію або «з’їхати», якщо масштабні українські удари по військових цілях на російській території не будуть зупинені, або ж зробити сиквел із затвердженням, якщо західні вагання стосовно дозволів триватимуть.

Ядерна доктрина РФ міститься у двох публічно відомих документах, затверджених указами Путіна. Перший — це Воєнна доктрина РФ (чинна версія 2018 року, яка має косметичні відмінності від версії 2014 року), другий — Основи державної політики РФ щодо ядерного стримування (чинна версія 2020 року, єдина оприлюднена версія документу).

У Воєнній доктрині РФ у параграфі 27 зазначено, що застосування ядерної зброї є можливим як дія у відповідь на використання ядерної зброї та інших видів зброї масового ураження іншою країною, а також у разі агресії проти РФ із застосуванням звичайної зброї, коли під загрозу поставлене саме існування держави. Конкретна інтерпретація є відповідальністю президента РФ, який, згідно з цим самим параграфом, ухвалює рішення щодо застосування.

В Основах державної політики щодо ядерного стримування в параграфі 13 названо об’єкти ядерного стримування — країни та їх коаліції, що розглядають РФ як потенційного противника та володіють ядерною зброєю та/або іншими видами зброї масового ураження, або ж істотним бойовим потенціалом сил загального призначення. Умовами, за яких РФ може застосувати зброю, відповідно до параграфа 19, є: 

  1. отримання достовірної інформації про старт балістичних ракет, що атакують території РФ та її союзників; 
  2. застосування противником ядерної зброї або інших видів зброї масового ураження по території РФ і союзників; 
  3. вплив противника на критично важливі об’єкти, виведення яких із ладу унеможливіть дії ядерних сил РФ у відповідь; 
  4. агресія проти РФ із застосуванням звичайної зброї, коли під загрозу поставлено саме існування держави.

Перші три пункти стосуються ядерної війни або її неминучого початку, тобто розкривають зміст ядерної відповіді. Четвертий пункт повторює положення про можливу ядерну відповідь на масштабний неядерний напад. Ця формула з’явилась у Воєнній доктрині РФ 2010 року. В попередніх версіях 2000 і 1993 років було прописано схожу, але відмінну формулу, яку вперше оприлюднив іще колишній СРСР разом з іншими ядерними державами з огляду на зобов’язання в межах режиму ядерного нерозповсюдження.

Путін анонсував такі зміни у зазначених документах, що визначають ядерну доктрину РФ: 

  1. положення про неядерний напад, що становить загрозу для самого існування російської держави, буде доповнено або замінено положенням про неядерний напад «за участі або за підтримки» іншої ядерної держави; 
  2. положення про достовірну інформацію щодо запуску противником балістичних ракет буде доповнено або розширено положенням про «масований старт засобів повітряно-космічного нападу й перетин ними державного кордону» (Путін пояснив, що маються на увазі «літаки стратегічної і тактичної авіації, крилаті ракети, безпілотники, гіперзвукові та інші літальні апарати);
  3. положення про ядерну відповідь на ядерний напад на територію союзників буде замінено або доповнено положенням про ядерну відповідь на агресію невизначеної природи проти Білорусі як учасниці «Союзної держави».

Незмінні міжнародні «червоні лінії»

Всі ці критерії уможливлюють використання ядерної зброї, але не зобов’язують РФ робити це. Політичний сенс їх оприлюднення, так само як і для інших ядерних держав, — у тому, щоби запевнити неядерні держави, які погодилися не набувати ядерного потенціалу, що ядерна зброя має виняткове застосування — для унеможливлення великої ядерної війни між ядерними державами.

Ще на етапі обговорення універсального режиму нерозповсюдження ядерної зброї 1965 року Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію 2028 (XX), у якій зазначалося, що договірні відносини між ядерними й неядерними державами мають утілювати баланс взаємної відповідальності та зобов’язань. Зрештою ці зобов’язання було оформлено в так званих негативних гарантіях із боку ядерних держав на адресу неядерних. Усі офіційні ядерні держави погодилися, що за жодних обставин не застосують ядерної зброї проти країн, які входять до міжнародно визнаних без’ядерних зон. Щодо інших неядерних держав, ядерні держави кілька разів у різний час (востаннє — 1995 року з огляду на безстрокову пролонгацію Договору про нерозповсюдження ядерної зброї) робили синхронні односторонні декларації стосовно умов застосування ядерної зброї, що включалися до резолюцій Ради безпеки ООН.

Умови трохи відрізняються для різних ядерних держав, але по суті вони однакові, крім Китаю. Китайська позиція категорична — він ніколи за жодних обставин не використовуватиме й не погрожуватиме ядерною зброєю будь-яким неядерним державам. США, Сполучене Королівство, Франція та РФ (СРСР) зробили виняток — вони можуть застосувати ядерну зброю в разі неядерного нападу на них і на союзників, якщо такий напад буде здійснений спільно або в союзі (in association or alliance) з іншою ядерною державою.

Саме цю норму, яку визнано легітимною на міжнародному рівні, РФ хоче тепер повернути до своєї ядерної доктрини, визначеної внутрішніми документами. Ця норма була у Воєнній доктрині РФ 1993 і 2000 років, але зникла у версії 2010 року, ухваленій після зміни російської політики, анонсованої Мюнхенською промовою Путіна 2007 року, й нападу на Грузію 2008-го.

Заміна формули ядерної відповіді на неядерний напад інтерпретувалась як доктринальна ескалація. Російські ідеологи на етапі підготовки нової версії говорили про проголошення РФ права на перший ядерний удар. Формально це так, адже неядерна держава не може завдати ядерного удару. Але критерій «самого існування держави» залишав ядерну зброю винятковим інструментом російської воєнної політики (вважається, що проєкт доктрини 2010 року був значно агресивнішим, ніж опублікований фінальний текст).

За іронією російської долі, з’ясувалося, що програти війну неядерній Україні, яка отримує західну військову допомогу, РФ може й без неядерної загрози самому російському існуванню. Російська ядерна зброя не паралізувала неядерного спротиву України російській агресії, не зупинила неядерної допомоги Україні й не захистила російської території від неядерних українських експедиційних сил і далекобійної зброї.

Тому РФ повернулася до міжнародно визнаної «червоної лінії» стосовно неядерного нападу спільно або в союзі з ядерною державою. Вона справді змушує партнерів вагатися щодо надання дозволів Україні на далекобійну зброю. Але не тому, що РФ прокреслила цю «червону лінію», а тому, що ця «червона лінія» здавна вбудована в міжнародний режим нерозповсюдження ядерної зброї й визнається більшістю держав.

Партнери України схиляються до того, що надання дозволу на використання ракет великої дальності не робить їх учасниками або союзниками України у завданні ударів по цілях на території РФ. Але Кремль відчув, що цей критерій враховується, і вчепився за нього, щоб устигнути вплинути на ухвалення рішень. Далі, вчепившись, він намагається розширити інтерпретацію форм неядерного нападу, здійснення яких у союзі з ядерною державою є критичним і становить загрозу для самої російської державності.

Тому, крім запуску балістичних ракет (які навіть із протилежного боку Землі летять лише приблизно півгодини, тому що сам їх запуск може інтерпретуватись як початок ядерної війни), РФ проштовхує в оновлену доктрину «масований старт засобів повітряно-космічного нападу та перетин ними державного кордону». Вона хоче натякнути, що навіть атаку кількох десятків повітряних дронів, навіть дирижаблів і повітряних куль із боку Україні вважатиме, умовно кажучи, спільним зі США нападом, на який може бути ядерна відповідь.

Цей трюк РФ навряд чи вдасться. Як показує досвід змін її ядерної доктрини, вони не можуть вийти за міжнародні береги. Вони існують так само, як існують міжнародно визнані кордони РФ, усупереч тому, що розповідає Путін.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський подякував Японії за виділення $3 мільярдів у межах ініціативи від G7
УкраинФорм
2024-11-16T16:45:11Z
«Схеми»: Росія використовує «Юнармію» для мілітаризації українських дітей на окупованих територіях
Детектор М
2024-11-16T16:39:09Z
Сибіга пояснив, що КНДР хоче отримати від Росії в обмін на участь у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T16:36:48Z
Етнічний росіянин: у ЗМІ назвали ймовірного посланця Трампа з питань України
GlavRed
2024-11-16T16:36:43Z
Путін готується до переговорів з Трампом: що задумали в Кремлі
24tv
2024-11-16T16:36:31Z
Північна Корея постачає Росії, крім живої сили, далекобійні ракети та артилерійські системи - Financial Times
ZN UA
2024-11-16T16:36:20Z
Становище російського війська гірше, ніж здається – CNN
TSN
2024-11-16T16:33:41Z
"Приголомшливе почуття гумору": Маск іронічно відреагував на заяву Зеленського про переговори з РФ
Хвиля
2024-11-16T16:15:22Z
Російський дрон атакував автобус поблизу Херсона, двоє поранених
УкраинФорм
2024-11-16T16:15:13Z
Команду відомої української співачки мобілізували просто перед концертом
TSN
2024-11-16T16:42:11Z
Утік і заробляє на російськомовних піснях. Музичний оглядач викрив Сергія Бабкіна
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T16:33:45Z
Як підібрати шапку за формою обличчя, як вибрати модну шапку
TSN
2024-11-16T16:33:11Z
Психологічна драма «Солдатик» здобула перемогу на фестивалі «ОКО» в Софії
Детектор М
2024-11-16T16:31:03Z
Який зараз вигляд має Ліна Костенко: Жадан показав фото 94-річної письменниці
GlavRed
2024-11-16T16:27:06Z
Названо ім'я ведучого церемонії "Оскар-2025": ним став відомий 61-річний комік
TSN
2024-11-16T16:00:18Z
Періс Гілтон з розмахом відсвяткувала перший рік життя доньки Лондон і показала, як вона підросла
TSN
2024-11-16T15:51:41Z
"Це буде страшне місце": Єва Лонгорія вирішила покинути США
GlavRed
2024-11-16T15:27:20Z
Колишня учасниця "Холостяка-13" зробила відверту заяву про виліт з шоу
24tv
2024-11-16T15:09:44Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Коли краще снідати: час прийому їжі може вплинути на здоров'я
24tv
2024-11-16T16:36:21Z
Ціни на ліки мають бути доступними для українців, – Юлія Тимошенко
TSN
2024-11-16T16:09:21Z
Одна з важливих причин, чому зимою не несуться кури: про це часто забувають
TSN
2024-11-16T15:48:32Z
Знайдено простий спосіб збільшити тривалість життя щонайменше на 5 років: що потрібно робити
Фокус
2024-11-16T14:51:53Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
«Ціни вдвічі вищі, ніж у Європі». Тимошенко оголосила війну аптечній мафії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:48:44Z
Корисні властивості петрушки: чому вам варто налягати на зелень, особливо чоловікам
24tv
2024-11-16T11:33:30Z
WSJ: Україна починає масове виробництво дронів, на які не можуть впливати російські РЕБи
УкраинФорм
2024-11-16T16:33:17Z
Як захистити Одесу від ворожих дронів-камікадзе: військовий аналітик дав відповідь
TSN
2024-11-16T16:27:19Z
Справжній конструктор: жінка замовила дім в інтернеті, зібрала його і перетворила на мрію
24tv
2024-11-16T16:21:49Z
"Архангел спецназу" відлетів у пекло: загинув на війні адміністратор одного з Z-каналів
24tv
2024-11-16T16:03:33Z
Чи штрафуватимуть жінок, які не оновили дані у ТЦК
24tv
2024-11-16T15:48:09Z
У Курській області російська армія під час штурму втратила на мінах 17 одиниць техніки - Павлюк
УкраинФорм
2024-11-16T15:42:52Z
На виробництво дронів у бюджеті на 2025 рік передбачено 775 мільярдів гривень, – Зеленський
24tv
2024-11-16T15:39:25Z
Місто в Британії пропонує 600 фунтів новим родинам за прихисток українських біженців
Европейская правда
2024-11-16T15:37:24Z
Чехія передасть Україні протитанкові гранатомети на 765 000 євро
iPress
2024-11-16T15:31:33Z
Штраф від ТЦК: чи можуть заблокувати банківські рахунки у випадку несплати
Фокус
2024-11-16T16:36:54Z
З поличок почне зникати популярний продукт: в Україні готуються відмовитися від імпорту харчів
Политека
2024-11-16T16:28:25Z
Чи буде світло взимку: експерт розповів на скільки будуть вимикати електроенергію українцям
TSN
2024-11-16T16:27:46Z
"В світі - дефіцит": взимку в Україні стрімко "злетять" ціни на важливі продукти
GlavRed
2024-11-16T16:27:19Z
Зустрінемо сніг із відбивними: супермаркети оновили ціни на свинину, курятину та солоне сало
Знай
2024-11-16T16:21:27Z
Ціни на кукурудзу в Україні опускаються
AgroNews
2024-11-16T16:19:09Z
Пенсії в Україні: як нараховують виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС
Фокус
2024-11-16T16:00:54Z
В Україні стрімко зростають ціни на яйця: банкір назвав причини
Хвиля
2024-11-16T16:00:47Z
Відкриття аеропорту в Україні та як швидко це стане реальністю
360ua.news
2024-11-16T16:00:22Z
Як приготувати класичний медовик із ніжним сметанним кремом: рецепт від зірки "Мастер Шеф"
Политека
2024-11-16T16:42:35Z
Два українських села потрапили до списку найкращих туристичних сіл 2024 року за версією ООН
360ua.news
2024-11-16T16:33:37Z
Оригінальна підставка під ялинку своїми руками: як швидко зробити елемент новорічного декору
24tv
2024-11-16T16:15:05Z
Гороскоп Таро на 17 листопада для всіх знаків Зодіаку: що приготував для вас цей день
Политека
2024-11-16T15:42:45Z
Оточення їх уникає – 3 знаки зодіаку, які постійно мають поганий настрій
24tv
2024-11-16T15:33:14Z
Більшість не помічає: для чого потрібна "прихована" кнопка на сидінні унітазу
GlavRed
2024-11-16T15:27:06Z
Жінка не полетіла у відпустку своєї мрії через "несправедливе" правило аеропорту
Фокус
2024-11-16T15:15:18Z
"Ми не Діснейленд": у Римі обурені гладіаторськими боями туристів у Колізеї
Фокус
2024-11-16T14:51:52Z
Здивуєтеся ніжності: який інгредієнт обов'язково додавати в картопляне пюре – це не про молоко
24tv
2024-11-16T14:33:50Z
Ще один поєдинок кваліфікації на Євро-2025: онлайн-трансляція матчу Україна U-19 – Словенія U-19
24tv
2024-11-16T16:30:44Z
Перша ліга: Металіст обіграв Минай, Епіцентр сильніший за Агробізнес, Поділля поступилося Ниві
Football.ua
2024-11-16T16:25:13Z
Легендарний Леннокс Льюїс відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T16:15:36Z
«Київ-Баскет» в овертаймі переміг «Старий Луцьк», «Рівне» здолало «Говерлу»
УкраинФорм
2024-11-16T16:06:42Z
Бражко, Зубков та Миколенко гратимуть із перших хвилин проти Грузії
Football.ua
2024-11-16T16:02:49Z
Поєдинок Ліги націй Грузія – Україна під загрозою зриву
24tv
2024-11-16T15:15:34Z
Матч Грузія – Україна перебуває під загрозою перенесення через сильний дощ у Батумі - ЗМІ
ZN UA
2024-11-16T15:04:46Z
Збірна України розгромила футболісток Мальти у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-16T14:51:11Z
Всупереч прогнозам скептиків: бій Тайсон – Пол побив рекорд з продажу квитків
24tv
2024-11-16T14:45:11Z
На Сумщині залишаються знеструмленими близько 7000 споживачів
УкраинФорм
2024-11-16T16:48:28Z
ЗС РФ намагаються штурмувати Куп'янськ та просуваються по Осколу, — військкор
Фокус
2024-11-16T15:57:41Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: що відомо
TSN
2024-11-16T15:48:09Z
Бійці Нацгвардії знищили російський ракетний комплекс БУК-М1
iPress
2024-11-16T15:31:25Z
Поля всіяні технікою: сапери ЗСУ завдали колосальних втрат РФ у штурмі на Курщині
GlavRed
2024-11-16T15:27:39Z
Вночі зимовий мороз, а вдень — комфортна осінь: прогноз погоди в Україні на неділю
Фокус
2024-11-16T15:15:51Z
Вперше за 50 років: на Закарпатті зацвіла чайна плантація
Комсомольская правда
2024-11-16T15:04:38Z
Уже вирує справжня зима: у Карпатах на кордоні з Румунією по коліна засипало снігом
24tv
2024-11-16T15:03:05Z
Мінлива хмарність та потепління: прогноз погоди в Україні на 17 листопада
24tv
2024-11-16T14:30:42Z
У Кривому Розі чоловік обікрав військового на майже пів мільйона грн: як йому це вдалося
TSN
2024-11-16T16:30:13Z
Українця судитимуть за нелегальний збут зброї та боєприпасів через спеціалізований сайт
InternetUA
2024-11-16T16:28:49Z
Група чоловіків намагалася незаконно потрапити до Молдови: одного втікача затримав пес
TSN
2024-11-16T16:09:20Z
Моторошна трагедія у Кривому Розі: горів дах, речі, у хаті були мачелі
TSN
2024-11-16T16:09:03Z
Причетні депутати, працівники ТЦК і не тільки: викрито низку корупційних схем, подробиці від СБУ
Политека
2024-11-16T16:03:18Z
У передмісті Парижа захоплено заручників: син ресторатора забарикадувався у закладі батька
TSN
2024-11-16T15:48:15Z
Лось-вандал проник в автосалон і розбив два раритетні BMW
Фокус
2024-11-16T15:42:15Z
Рятувальники евакуювали 11 людей із прифронтових населених пунктів Харківщини
УкраинФорм
2024-11-16T15:31:25Z
Робив трепанацію і діставав ліки: суд виправдав "доктора Пі" за усіма статтями
Фокус
2024-11-16T15:12:11Z
Пентагон розгорне у США першу у світі систему полювання за НЛО
InternetUA
2024-11-16T16:49:51Z
"Єдина у своєму роді": рештки маленької пташки закрили прогалину віком в 70 млн років
Фокус
2024-11-16T16:45:14Z
Є 6 причин, чому смартфон не вмикається, і деякі з них легко виправити
InternetUA
2024-11-16T16:31:09Z
Вчені знайшли доказ існування води на Марсі завдяки загубленому камінчику
TSN
2024-11-16T15:48:47Z
Пробирає до мурах: шанувальник BioShock вразив геймерів неймовірним косплеєм Big Daddy
24tv
2024-11-16T15:48:11Z
Ілон Маск спрогнозував, що станеться найближчим часом з людством
InternetUA
2024-11-16T15:42:23Z
Смартфони iPhone почали самостійно перезавантажуватись: що це означає
InternetUA
2024-11-16T15:31:19Z
Чому Плутон більше не вважають планетою?
24tv
2024-11-16T15:03:36Z
Системні вимоги S.T.A.L.K.E.R 2 виявилися не зовсім правдивими
InternetUA
2024-11-16T15:01:39Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z