MY.UAНовини
Ветерани, ПТСР і домашнє насильство: чому комплексний підхід є ключовим
Ветерани, ПТСР і домашнє насильство: чому комплексний підхід є ключовим

Ветерани, ПТСР і домашнє насильство: чому комплексний підхід є ключовим

Ветерани, ПТСР і домашнє насильство: чому комплексний підхід є ключовим

За словами міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, домашнє насильство тільки з початку цього року зросло на 14%, і «десь на 60% — це військові». Чи є пряма кореляція між зростанням домашнього насильства та посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) у ветеранів, котрі повернулися з війни, як стверджує міністр? Адже такі заяви створюють у суспільстві хибне враження, що саме ветерани є головною причиною проблем із насильством у родинах.

Щоб адекватно оцінити ситуацію, важливо враховувати ці різноманітні аспекти, а не спрощувати проблему до стереотипів і швидких висновків. У розмові з психотерапевткою Центру психічного здоров’я та травматерапії Forpost HELP Олесею Ольховик ми прагнули не відшукати винних або виправдати насильство, а зрозуміти, що відбувається з тими, хто намагається повернутися до життя поза фронтом, та як близькі й суспільство можуть допомогти їм повернутися з війни в усіх сенсах.

— Пані Олесю, війна триває в Україні вже одинадцятий рік. І чи не відразу після її початку почали виникати розмови про те, що з поверненням ветеранів додому кількість випадків домашнього насильства збільшиться. Результати різних американських досліджень уже підкріплені історіями сімей українських ветеранів. На вашу думку, наскільки на зростання рівня домашнього насильства впливає війна? І наскільки — той факт, що за останні роки суспільство дізналося про це явище значно більше, зокрема й через ухвалення відповідного закону? Якою є роль соціальних змін у сприйнятті домашнього насильства?

— Домашнє насильство не завжди пов’язане з впливом війни. Проблеми могли бути в конкретній родині й раніше. Це ж не нова історія, коли в родині хтось із подружжя, частіше чоловік, займає місце «господаря», а жінку, крім офіційної роботи, «наділяють» хатніми обов’язками й доглядом за сім’єю. Раніше більшість навіть не усвідомлювала це як прояв насильства, а сприймала як звичний стан речей. Із ухваленням законодавчих змін ситуація змінюється. До цього моменту випадки домашнього насильства взагалі не фіксувалися поліцією, бо такої дефініції не було. За цей час зросла обізнаність населення, домашнє насильство було криміналізовано й, відповідно, зростає кількість виявлених і зафіксованих правопорушень.

Але справді серед військовослужбовців і ветеранів, які страждають від пов’язаного з війною ПТСР, дослідження за межами України виявляють на 14–15% вищий рівень поширеності насильства з боку інтимного партнера.

Тут варто зауважити, що не лише війна та суб’єктивні чинники впливають на поширеність явища. Критично важливими є соціальні умови, в яких опиняється ветеран. Якщо держава та суспільство створять умови безпеки, дотримання прав і задоволення потреб ветеранів, ми матимемо значно менше правопорушень, ніж зараз.

— Чи є межа між психологічною травмою ветерана та проявами насильства в сім’ї?

— Повернувшись із війни фізично, ветерани часто мають проблеми з регулюванням агресії. Їм бракує навичок і підтримки для ефективного контролю над емоціями. На жаль, підтримка, яку ветерани одержують, не завжди відповідає їхнім потребам.

Окрім того, часто ПТСР і труднощі з реінтеграцією виглядають як прояви домашнього насильства, але їх слід розрізняти.

Взаємозв’язок психологічної травми та домашнього насильства — складне й, на жаль, недостатньо досліджене явище. Нам слід розуміти його набагато ширше, ніж як пряму залежність симптомів агресії, гніву, нав’язливих спогадів, гіперзбудження ветеранів і вчинення ними протиправних дій. Є й інші значущі чинники, наприклад:

  • Травматичний стрес ветеранів може впливати на членів їхніх родин і спричиняти в них вторинну травматизацію. Соціально-психологічні інтервенції мають фокусуватися не виключно на людях із бойовим досвідом та їхніх стосунках із близькими, а й сприяти досягненню психологічного благополуччя подружжя та дітей.
  • Партнерки/ри, подружжя й діти ветеранів можуть страждати на ПТСР, тим більше в нашому контексті.
  • ПТСР у ветеранів слід розглядати не лише як чинник ризику скоєння злочинів, а й як чинник вразливості до віктимізації. На клінічному рівні ми спостерігаємо це дедалі частіше, а от даних досліджень, які б описували поширеність, чинники тощо, бракує навіть за кордоном.

ПТСР — психічний розлад, що виникає після переживання або свідчення надзвичайно травматичної події. Основні симптоми включають повторювані спогади про травму, нічні жахи, сильний стрес під час нагадувань про подію, а також емоційну відчуженість і зменшення зацікавленості в діяльності, якою раніше було приємно займатися. Домашнє насильство — систематичне фізичне, емоційне, психологічне або економічне насильство, яке одна особа здійснює над іншою в межах сім’ї чи партнерських відносин для контролю й домінування. Це може включати маніпуляції, погрози, зловживання, контроль над фінансами, обмеження особистих свобод тощо. Критерії відмінності: ПТСР часто характеризується спонтанними й неконтрольованими реакціями на спогади про травму, а домашнє насильство включає цілеспрямовані та систематичні дії, спрямовані на контроль над жертвою. В ПТСР можуть бути симптоми агресії, але зазвичай це є реакцією на зовнішні стимули, водночас домашнє насильство є частиною системи контролю та домінування.

Агресивна поведінка в контексті домашнього насильства має ознаки контролю — одна людина намагається контролювати іншу, нав’язуючи їй певні норми, вимоги та обмеження. Наприклад, це може проявлятися в контролі над фінансами, обов’язками або особистим, інтимним життям. Агресор може пояснювати свою поведінку тим, що «любить» і «турбується», й водночас перекладати відповідальність за власні емоції на іншого члена родини, мовляв, саме він і «спровокував» цю агресію.

Щодо ПТСР. Із його діагностикою є певні труднощі. Діагноз може бути встановлено вже за місяць після того, як подія/події минули й людина потрапила в безпечне середовище. До речі, певна кількість людей за такої умови подолають ПТСР без спеціалізованої допомоги. Й це повертає нас до питання суспільства, здатного до прийняття. Бо психологічні травми, отримані від своїх, набагато важчі, оскільки нівелюють сенс виконаної ветеранами роботи.

— Чи правильно я розумію, що якщо людина не була схильна до проявів насильства в сім’ї до участі у бойових діях, то не буде схильна до них і після повернення? І випадки неконтрольованих проявів агресії можуть траплятись, але не як повторювана дія, і саме тому це не можна називати домашнім насильством?

Травматичний військовий досвід і пов’язаний із ним ПТСР можуть сприяти проявам насильства в родині. Так само як цивільний травматичний досвід і пов’язаний із ним ПТСР. Важливим є розуміння направленості цієї агресії. Чи вчиняється вона як контроль над життєвими сферами членів родини, чи є, приміром, реакцією на тригер (уявну небезпеку)? В другому випадку, якщо людина не отримує релевантної допомоги, агресивні прояви можуть повторюватися, та це не означає націленості на контроль і домінантність над членами родини. Як ми знаємо, люди з ПТСР щосили прагнуть уникати тригерів і можуть бути вельми агресивними стосовно спонукань оточення залучити їх до ситуації, що сприймається як небажана. Наприклад, регулярні прохання дружини припинити бути гіперпильним (не зачиняти дверей на всі замки й ланцюжок на додачу або прибрати з-під подушки ніж) можуть викликати у ветерана з ПТСР роздратування й вербальну агресію (бо від нього вимагають дій, які роблять його вразливим), але це не буде проявом домашнього насильства. А от якщо людина з бойовим досвідом вимагає від членів родини зачиняти двері на всі замки й ланцюжок на додачу навіть удень, жорстко це контролює й карає за невиконання — тоді йдеться про прояв домашнього насильства, спричиненого ПТСР.

Але навіть у такому разі однаково є агресор і жертва. Тобто з цим однаково щось потрібно робити. Чи можна цьому запобігти і як? І на рівні сім’ї та близького оточення, і на рівні суспільства. Зараз я маю на увазі саме прояви неконтрольованої агресії травмованої людини, яка повернулася з війни, а не систематичні дії домашнього насильника.

— Передусім — багаторівнева система державної підтримки, яка на всіх етапах залучає неурядові ініціативи. Консенсус у суспільстві щодо ролі ветеранів і ветеранок. Суворе й не відтерміноване покарання тих, хто порушує права людей, які брали участь у захисті України та її населення.

Чи звертаються ветерани по психологічну допомогу з власної ініціативи?

— Ситуація змінилася, і зараз радше ні, аніж так. Вони не звертаються по допомогу самостійно через відчуття внутрішнього тиску та суспільні очікування. Є хибне переконання, що справжній «герой» має впоратися зі своїми проблемами самотужки. До того ж часом вони відчувають провину за те, що фізично або психологічно не готові чи не здатні повернутися до виконання бойових завдань. Загальна ситуація в суспільстві не сприяє довірі ветеранів до державних сервісів, а люди навкруги настільки виснажені, реактивні й заклопотані своїми проблемами, що хтозна, чого від них очікувати, — краще не перетинатись.

— Як має реагувати і як реагує поліція на випадки домашнього насильства, особливо коли йдеться про ветеранів із ПТСР?

— Поліція має перевірити по АРМОР (Автоматизоване Робоче Місце Оперативника — інтегрована інформаційно-пошукова система МВС) осіб, які проживають за цією адресою (до речі, приналежність до силового відомства — ЗСУ, поліції тощо кривдника розглядається як чинник ризику під час оцінки ситуації); з’ясувати суть конфлікту; опитати заявника, свідків, сусідів. Надати допомогу постраждалим особам із особливою увагою до дітей (навіть якщо вони були лише свідками насильства, вони є фактично постраждалими); за потреби викликати швидку, скласти протокол. Це, звісно, не повний перелік дій поліції, але навіть із цього ми можемо бачити, що вони мають реагувати миттєво й мати ґрунтовну підготовку, що допоможе їм визначити обставини та ризики. З огляду на те, про що ми говорили раніше, це нелегке завдання. Воно ускладнюється браком кадрів — багато поліціянтів беруть участь у відсічі збройній агресії щодо України, чимало з них травмовані або загинули. Мобільних груп «Поліна», створених для реагування саме на домашнє насильство, не вистачало й до лютого 2022 року.

— Як забезпечити ефективну допомогу постраждалим від насильства в родині?

— Передусім — вчасним реагуванням поліції та свідків. Маємо пам’ятати, що ознаки насильства, яке коїться за зачиненими дверима приватного помешкання, дає нам не лише право, а й обов’язок звернутися до правоохоронців. Бо може йтися про злочин. Для постраждалих на першому місці в алгоритмі допомоги — безпека, потім — засоби для існування, і вже опісля — соціально-психологічна допомога та інші послуги, які можуть бути необхідні. До речі, з цим на сьогодні в країні більш-менш, завдяки, зокрема, титанічній праці неурядового сектору й донорським коштам. Державні установи, які надають прихисток і послуги постраждалим, теж працюють, і часом досить якісно. Це дає надію.

Психологічна допомога може допомогти людині усвідомити власні кордони та гідність. Але без знання своїх прав і доступу до соціальної підтримки ситуація залишиться нерозв’язаною.

— Один військовий, який воює з початку повномасштабної війни, на своїй сторінці у Фейсбуці написав про те, що для нього та його побратимів війна не закінчиться, «навіть коли відгремлять останні залпи і настане мир». «Наші тіні вернуться додому і будуть здивовано споглядати на життя, в якому нам більше немає місця, — пише він. — …хтось буде ночами пити в порожніх квартирах, бо більшість сімей цього не переживе. Інші, кого сім’я дочекається, намагатимуться щось склеїти і навчитись спілкуватися з рідними, бо в 2022 році на війну йшла одна людина, а повернулася зовсім інша».

Як склеїти? Як навчитися спілкуватись? Обом сторонам — ветерану й сім’ї та суспільству?

— Нам попри виснаженість доведеться навчитися приймати з повагою чужий, відмінний від нашого досвід — не лише ветеранський, ми всі тепер інші. Й відмовитися від байдужості. Прийняти як норму: ветерани мають виняткові заслуги перед суспільством. Інакше нам не сподобається «мир», у якому ми опинимося. Тепер гіперпильними та контролюючими в питаннях дотримання державою й нами самими прав та інтересів ветеранів маємо стати ми, цивільні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Покинув театр, щоб захищати Батьківщину: на війні загинув український артист балету в Литві
Фокус
2024-09-28T20:11:39Z
"Мене зрадили не один раз": під час концерту Melovin зізнався, що його мало не знищило
Знай
2024-09-28T17:51:34Z
Катя Осадча показала рідкісні фото з дорослим сином, яких ще не було в мережі
24tv
2024-09-28T17:21:05Z
3 романтичні фільми, які захочеться подивитися з коханою людиною
24tv
2024-09-28T16:42:14Z
Колишній учасник гурту DZIDZIO пояснив, чому негативно ставиться до Олега Винника
Фокус
2024-09-28T16:30:32Z
На фестивалі «Інтерлялька» в Ужгороді покажуть вистави лялькарі з восьми країн світу
УкраинФорм
2024-09-28T15:19:46Z
Фронтмен гурту Måneskin випустив першу сольну пісню
УкраинФорм
2024-09-28T15:00:33Z
Маніфест любові від MELOVIN та дебютний альбом Дорофєєвої: 10 музичних новинок тижня
24tv
2024-09-28T14:51:42Z
Відомий український співак висловився про військову зарплатню на радіо: "Мені недостатньо"
TSN
2024-09-28T14:51:21Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Передавав дані про ТЦК в Telegram: суд продовжив арешт обвинуваченому у держзраді
InternetUA
2024-09-28T20:07:32Z
Трамп «образився» на Googlе за те, що він «показує погані історії» про нього
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T20:03:58Z
Трамп пригрозив Google напередодні виборів у США — яка причина
InternetUA
2024-09-28T19:58:08Z
Байден назвав справедливою ліквідацію лідера «Хезболли»
УкраинФорм
2024-09-28T19:45:17Z
Німеччина депортує сотні шукачів притулку до Туреччини - ЗМІ
УкраинФорм
2024-09-28T19:43:13Z
"Небезпечно воювати з такою державою": Лавров з трибуни ООН вирішив побрязкати ядерною зброєю
24tv
2024-09-28T19:42:38Z
Зеленський у США провів майже три десятки зустрічей
УкраинФорм
2024-09-28T19:33:26Z
Це все проводилося для Байдена: Яковенко пояснив нову ядерну доктрину Путіна
24tv
2024-09-28T19:24:41Z
Українці можуть безкоштовно вилікувати зуби: стало відомо, на кого розрахована програма
Политека
2024-09-28T19:11:35Z
«Перший у світі» нейрочип на основі графену імплантували онкохворому пацієнту
InternetUA
2024-09-28T19:02:27Z
5 протизапальних напоїв, що ідеальні для осені: вони захистять від застуди
24tv
2024-09-28T17:33:54Z
Якщо мучить безсоння: проста техніка, яка допоможе заснути швидко і міцно
24tv
2024-09-28T17:33:13Z
У Китаї вперше вилікували діабет завдяки стовбуровим клітинам: пацієнти відмовились від інсуліну
Фокус
2024-09-28T15:51:15Z
Побачили наскрізь: учені зробили шкіру мишей невидимою за допомогою харчового барвника
Фокус
2024-09-28T15:45:27Z
Чому вода у пляшках шкідлива
24tv
2024-09-28T14:57:18Z
Вітряна віспа: які є міфи довкола хвороби та особливості лікування
TSN
2024-09-28T14:51:40Z
Які хвороби серця є підставою для відстрочки від мобілізації: повний перелік
24tv
2024-09-28T14:30:36Z
Операція у Курській області: росіяни готові “зрівняти із землею” власні населені пункти — огляд
TSN
2024-09-28T20:06:24Z
62 обстріли, 130 вибухів, 10 загиблих - росіяни продовжують бомбардувати Сумщину
УкраинФорм
2024-09-28T20:01:41Z
Довго не втримаєшся: ЗСУ скаржаться на погані укріплення біля Гірника
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T19:45:16Z
Де ворог просунувся на фронті: оновлена карта DeepState
TSN
2024-09-28T19:03:37Z
Росіяни зменшили активність ДРГ: в ОТУ "Сіверськ" пояснили, з чим це пов'язано
24tv
2024-09-28T18:18:06Z
На ТОТ Луганщини першокласників «посвячують» у створені за радянським зразком «орлята-вереснята»
Детектор М
2024-09-28T18:17:42Z
Обстріл Слатиного на Харківщині: кількість постраждалих зросла до шести, троє загиблих
УкраинФорм
2024-09-28T18:01:54Z
Битва за Вугледар. Що треба розуміти
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T17:30:22Z
Ворог змушений переносити "дедлайни": в ОТУ "Сіверськ" розповіли про розвиток подій на Курщині
TSN
2024-09-28T17:12:50Z
Поліція Сум показала жахливі кадри російського удару по лікарні
TSN
2024-09-28T19:21:19Z
У Пакистані розбився гелікоптер з російськими пілотами на борту
iPress
2024-09-28T19:19:09Z
Цинічний обстріл Сум: ДСНС показала момент повторного удару “Шахеда”
TSN
2024-09-28T19:03:55Z
Кількість поранених внаслідок російського удару по Сумах зросла до 21
УкраинФорм
2024-09-28T18:28:50Z
Затриманому на хабарі посадовцю Енергоатома призначили заставу в ₴1 мільйон
УкраинФорм
2024-09-28T18:25:38Z
Затримання посадовця «Енергоатома»: СБУ повідомила подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T18:21:32Z
Потужний вибух, пожежа і стогін людей: поліція показала момент удару "Шахедами" по Сумах
24tv
2024-09-28T18:06:38Z
На Чернігівщині жінка зливала інформацію про ТЦК у Viber: суд виніс вирок
Политека
2024-09-28T18:01:34Z
Приїхав допомогти постраждалим: що відомо про поліцейського, якого вбили росіяни в Сумах
24tv
2024-09-28T17:36:21Z
Баєр втримав нічию на Альянц Арені проти Баварії
Football.ua
2024-09-28T19:58:50Z
Кейн отримав травму в матчі проти Баєра
Football.ua
2024-09-28T19:55:50Z
Мотта про 3:0 із Дженоа: Ювентус міг виграти крупніше
Football.ua
2024-09-28T19:49:27Z
Нейтральний статус відсутній: росіянам відповіли на питання про повернення в біатлоні
24tv
2024-09-28T19:24:05Z
Арсенал — Лестер 4:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-09-28T19:16:01Z
Артета: Задоволений тим, як Арсенал грав і домінував весь матч
Football.ua
2024-09-28T19:07:21Z
"Ліверпуль" у напруженому матчі здолав "Вулвергемптон" та очолив АПЛ
TSN
2024-09-28T19:06:42Z
"Евертон" з Миколенком оформив камбек і здобув першу перемогу в сезоні АПЛ
TSN
2024-09-28T19:03:53Z
"Полісся" обіграло "Карпати" та піднялося на друге місце в УПЛ
TSN
2024-09-28T19:03:06Z
Виробництво "Шахедів" у Росії відбувається із майже річним випередженням графіку
24tv
2024-09-28T20:03:32Z
Її капітал вражає: хто приховується за титулом найбагатшої жінки світу
24tv
2024-09-28T19:54:21Z
3-річний син Тімура Мірошниченка переніс другу операцію: "Неймовірна жага до життя"
TSN
2024-09-28T19:44:52Z
Польський досвід та українські реалії: Попенко розповів чому наші ОСББ неефективні
Хвиля
2024-09-28T19:39:38Z
Сирський перебуває на найгарячіших ділянках Східного фронту - Генштаб
УкраинФорм
2024-09-28T19:37:35Z
Додатково 2000 грн: хто з пенсіонерів може отримувати одразу дві виплати
Знай
2024-09-28T19:36:53Z
У росії раптово помер головний штурман Тихоокеанського флоту
iPress
2024-09-28T19:19:58Z
Нацсоцслужба перевірить всі заклади, де цілодобово перебувають діти
ZN UA
2024-09-28T19:19:10Z
Це небезпечно: український військовий розповів, де вони добувають вибухівку для своїх дронів
Фокус
2024-09-28T19:13:21Z
Пенсію можна збільшити: у ПФУ розповіли, як забезпечити собі спокійнішу старість
Знай
2024-09-28T20:12:35Z
Як користуватися газовою плитою, щоб платити менше: поради від "Нафтогазу"
Знай
2024-09-28T19:06:43Z
Союзникам України не вистачає коштів на допомогу у 2025 році
360ua.news
2024-09-28T18:16:09Z
Керівник ДТЕК відзвітував про переговори з міжнародними партнерами у США
ГЛАВКОМ NET
2024-09-28T17:12:26Z
Можете втратити гроші: "Газмережі" попередили щодо оплати "другої" платіжки
Знай
2024-09-28T17:07:49Z
Українцям перерахують субсидії з 1 жовтня: деяким категоріям потрібно заново подати заяву
Политека
2024-09-28T16:12:25Z
Перед опалювальним сезоном: українці можуть отримати 100% знижки на оплату комуналки
Знай
2024-09-28T16:06:18Z
Статки Цукерберга вперше перевищили $200 мільярдів - Bloomberg
УкраинФорм
2024-09-28T15:40:37Z
Стало відомо, як змінилися ціни на фуражну кукурудзу
AgroNews
2024-09-28T15:15:16Z
Який стіл більший: лише 1% людей з високим рівнем IQ впораються за 8 секунд
24tv
2024-09-28T20:12:28Z
Не бійтеся експериментів: "Мастер Шеф" дала рецепт оригінального каррі з гарбузом
Политека
2024-09-28T20:01:30Z
Чи можна врятувати коктейль, в якому розтанув лід
24tv
2024-09-28T19:42:43Z
SOS для манікюру: що робити, якщо тріснув ніготь, відшарувався гель-лак або пішов бульбашками
Знай
2024-09-28T18:51:53Z
Бургери, оливки та каррі: що люблять їсти члени королівської родини
24tv
2024-09-28T18:48:29Z
Красиво та смачно відразу: рецепт сливового пирога на вершковому тісті, відео
Политека
2024-09-28T18:47:00Z
Іспанія пропонує колосальну суму за переїзд у райський куточок
24tv
2024-09-28T18:33:20Z
Діти зможуть брати до школи: рецепт простого печива з шоколадною крихтою, відео
Политека
2024-09-28T17:47:48Z
Як зберегти врожай картоплі на зиму без погреба: найкращі методи
Политека
2024-09-28T17:16:09Z
Школярі створюють новий ШІ, щоб допомогти автомобілям вчасно реагувати на тварин
24tv
2024-09-28T14:06:37Z
Японська компанія представила електричний кран у вигляді гігантського скорпіона
24tv
2024-09-28T09:02:11Z
В Україні розпочнуть бронювати пікапи Isuzu D-Max
AutoCentre
2024-09-28T09:01:25Z
Незвичайний 18-річний пікап Chevrolet майже без пробігу виставили на продаж
AutoCentre
2024-09-28T07:09:43Z
Рідини для електромобілів – електричне майбутнє
ЗаРулем
2024-09-28T07:03:12Z
Час переходити на електротягу: автомобілі в Україні дешевшають
Знай
2024-09-28T05:51:57Z
Стартує передпродаж Changan Mazda EZ-6
Portaltele
2024-09-28T05:04:29Z
Під час випробувань помітили таємничий електричний позашляховик Audi
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T18:36:23Z
Найбільший позашляховик Ford показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:45:51Z
Вчені виявили, що штучний інтелект може спрогнозувати вибух метану в шахтах
InternetUA
2024-09-28T20:01:08Z
Причина найбільшого масового вимирання на Землі більше не є загадкою
Portaltele
2024-09-28T18:08:22Z
Apple нарешті виправить помилки iOS 18, які найбільше дратують користувачів
InternetUA
2024-09-28T18:01:51Z
У мережі ширяться небезпечні дописи із фото українських військових, згенерованими ШІ, - ЦПД
Детектор М
2024-09-28T17:52:42Z
Шахраї вигадали нову схему зі "стягненням" коштів з українців: про що йдеться
InternetUA
2024-09-28T17:47:43Z
Crew Dragon із двома астронавтами на борту відправився до МКС
УкраинФорм
2024-09-28T17:46:51Z
Як створити групу у Viber: покрокова інструкція
TSN
2024-09-28T17:12:59Z
Буквально випарували проблему: вчені розробили новий спосіб переробки пластику
Фокус
2024-09-28T16:21:31Z
iQOO 13 отримає панель OLED з удвічі зниженим ризиком вигоряння
Portaltele
2024-09-28T16:07:36Z