MY.UAНовини
ООН пропонує “Пакт для майбутнього”: задовольнити агресора чи знайти компроміс?
ООН пропонує “Пакт для майбутнього”: задовольнити агресора чи знайти компроміс?

ООН пропонує “Пакт для майбутнього”: задовольнити агресора чи знайти компроміс?

У рамках 79-ї сесії Генеральної асамблеї ООН, що відбулася 22 вересня, організація провела “Саміт майбутнього”, на якому представила нову ініціативу — “Пакт для майбутнього”. Цей документ викликав неоднозначну реакцію, зокрема у зв’язку з конфліктом в Україні та питанням агресії з боку Росії.

Він прийняв 66-сторінковий документ під гучною назвою “Пакт для майбутнього” (Pact for the Future), зазначає видання “Ділова столиця”. Як описує ABC News, президент генасамблеї Філемон Янг (Philémon Yang) поставив пакт на голосування і вдарив молотком, що означало консенсус усіх 193 країн-членів ООН, необхідний для схвалення.

Хибні цілі

Коли щось приймається консенсусом, за згодою навіть країн-антагоністів, таких як Росія та Україна, легко припустити, що це черговий набір прекрасних побажань “за все добре і проти всього поганого”. Але ж ні.

Якби “Пакт для майбутнього” був просто марним документом, про нього можна було б взагалі не згадувати. Однак він шкідливий і небезпечний, бо пропонує хибні цілі.

“Саміт майбутнього” розпочався з виступу генсека ООН Антоніу Гутерріша, який залишився вірним своїй звичці називати російську війну проти України “конфліктом в Україні”.

“Я закликав до проведення цього саміту, тому що наш світ сходить з рейок — і нам потрібні жорсткі рішення, щоб повернутися на правильну дорогу. Конфлікти вирують і множаться, від Близького Сходу до України та Судану, і кінця їм не видно”, — розповів Гутерріш.

І які ж “жорсткі рішення” він запропонував? Гутерріш закликав лідерів країн світу “реалізувати “Пакт для майбутнього”, віддавши пріоритет діалогу та переговорам, поклавши край війнам, що розривають наш світ на частини”.

Що це означає конкретно, можна прочитати у прийнятому документі. “Пакт для майбутнього” включає п’ять розділів, що складаються з 56 дій. Другий розділ “Міжнародний мир та безпека” складається з 15 дій, з 13-ї по 27-му. Найшкідливіші для нас (і корисні для Росії) дві: 13-тя та 16-та.

Проблема не у війнах, а у військових витратах?

“Ми подвоїмо наші зусилля для… усунення корінних причин конфліктів”, — обіцяє 13-та дія. Це звучить як цинічний глум. Якби ООН справді збиралася усунути корінну причину російсько-української війни, вона виробила б план усунення Росії або, як мінімум, план ліквідації російського імперіалізму.

Натомість ООН ставить хибну мету. 13-та дія зображує “причиною конфліктів” зростання військових витрат у світі. Це формулювання може увійти до підручників софістики як зразок притягування за вуха та висмоктування з пальця.

Наведемо її дослівно: “Ми стурбовані потенційним впливом глобального збільшення військових витрат на інвестиції в сталий розвиток і підтримання миру. Ми ухвалюємо: (a) Посилити стійкість і всебічно усунути рушійні сили та першопричини збройних конфліктів, насильства та нестабільності та їхні наслідки, зокрема шляхом прискорення інвестицій у Порядок денний на період до 2030 року та Цілі сталого розвитку та їх реалізацію; … c) Забезпечити, щоб військові витрати не ставили під загрозу інвестиції в сталий розвиток і побудову стійкого миру, і попросити Генерального секретаря надати аналіз впливу глобального збільшення військових витрат на досягнення Цілей сталого розвитку до кінця 79-ї сесії”.

Тобто для ООН проблема не у війнах, проблема у військових витратах. Не війни заважають сталому розвитку, а воєнні витрати.

Це саме той випадок, коли віз ставлять попереду коня. І робиться це з конкретною метою: поставити Росію та Україну на одну дошку, зробити агресора та жертву агресії однаково винними, адже вони обоє нарощують військові витрати і тим самим відволікають світову спільноту від сталого розвитку.

Не покарати агресора, а задовольнити?

16-та дія робить пріоритетом не покарання агресора, а якнайшвидше припинення війни. Це саме те, що анонсував Гутерріш, коли закликав “віддати пріоритет діалогу та переговорам, покласти край війнам”.

Робиться це, знову ж таки, з конкретною метою: відвернути увагу від вини агресора, тобто Росії, позбавити агресора перспективи покарання і дати йому те, що він хоче, тобто легалізувати захоплення ним чужих територій.

“Ми сприятимемо … пошуку мирного врегулювання спорів та вирішення конфліктів. Ми підтверджуємо нашу відданість … мирному врегулюванню спорів та важливості діалогу між державами. … Ми ухвалюємо: … активізувати та впровадити існуючі інструменти та механізми мирного врегулювання спорів; c) розробляти та впроваджувати необхідні механізми для мирного врегулювання спорів… на субрегіональному, регіональному та міжнародному рівнях…”

Тобто свідомо та цілеспрямовано здійснено підміну понять: щоразу, коли потрібно було написати “невідворотне покарання агресора”, це формулювання замінено на “мирне врегулювання спорів”. І це означає, що ООН дає карт-бланш усім агресорам: захоплюйте територій, скільки зможете, а ми потім дружно закликатимемо агресора і жертву до “мирного врегулювання”.

Фактично на прикладі України відпрацьовується алгоритм спільних дій ООН та агресора: винною виявляється жертва, якщо чинить опір і відмовляється прийняти “мирні пропозиції” агресора.

Тобто вийшов “Пакт для такого майбутнього, де немає місця для України”.

Реформа не в той бік

Ще один розділ, який теоретично міг би бути корисним для нас — п’ятий, останній. Він називається “Перетворення глобального управління” та говорить, зокрема, про реформу ради безпеки ООН.

“Я закликав до проведення цього саміту для розгляду глибоких реформ, які зроблять світові інститути більш легітимними, справедливими та ефективними на основі цінностей Статуту ООН”, — заявив Гутерріш у своєму вступному слові на “Саміті майбутнього”. Далі він наголосив: “Рада безпеки ООН застаріла, і її авторитет слабшає. Якщо її склад і методи роботи не будуть реформовані, вона зрештою втратить будь-який авторитет”.

З погляду України, головна необхідна реформа — прибрати Росію з постійних членів ради безпеки ООН, щоб вона втратила право вето. Це як мінімум, а взагалі Росія заслужила на те, щоб її вигнали з ООН і сказали: так буде з кожною державою-агресором. Ось це було б ефективним заходом для запобігання війнам.

І це дійсно посприяло б тому, щоб рада безпеки ООН стала більш легітимною, справедливою, ефективною та авторитетною. Адже Росія посідає місце в радбезі нелегітимно, присутність держави-агресора в цьому органі абсолютно несправедлива, наявність у держави-агресора права вето робить радбез ООН абсолютно неефективним, і саме тому він повністю втратив авторитет.

Однак “Пакт для майбутнього” говорить про геть іншу реформу. Як пояснив Гутерріш, щодо миру та безпеки він “обіцяє прорив у реформах, щоб рада безпеки краще відображала сучасний світ, розв’язуючи проблему історичної недостатньої представленості Африки, Азіатсько-Тихоокеанського регіону та Латинської Америки”.

А щодо права вето пакт взагалі не каже нічого конкретного. Формулювання максимально абстрактне: “Питання про право вето є ключовим елементом реформи ради безпеки. Ми активізуємо зусилля щодо досягнення угоди про майбутнє права вето, включаючи обговорення щодо обмеження його сфери застосування та використання”.

Але якщо Росію не вигнати з Ради безпеки ООН, то добровільно вона від права вето не відмовиться і не погодиться якось його обмежити.

Навіщо знадобився “Пакт для майбутнього”

За словами Гутерріша, робота над пактом тривала три роки. У своєму листі до президента генасамблеї Філемона Янга він зазначив, що пакт є “результатом багатьох місяців переговорів під умілим керівництвом постійних представників Німеччини, Намібії, Нідерландів, Ямайки, Швеції та Замбії”. Тобто це результат спільної творчості країн Заходу та країн Глобального Півдня.

ABC News розповідає, що 18 місяців переговорів щодо пакту велися Німеччиною та Намібією. Президент Намібії Нанголо Мбумба сказав, що лідери повинні залишити саміт, віддані шляху до миру, а не того, що веде до “екологічної катастрофи, зростаючої нерівності, глобального конфлікту та руйнування, а також зростання небезпечних технологій, які загрожують нашій безпеці”. Канцлер Німеччини Олаф Шольц попередив, що якщо країни не об’єднаються і не реалізують понад 50 дій пакту, “не лише історія судитиме нас, а й молодь у всьому світі”. “Шлях тернистий, — сказав він. — Але хіба колись було інакше?”

Намібія у 1884-1915 pp. була колонією Німеччини. Напевно, Німеччині та деяким іншим країнам Заходу хотілося за допомогою цього пакту виправдатися за старі гріхи колонізаторських часів.

А інтереси України усі дружно проігнорували. Мабуть, Банкова не захотіла псувати стосунки з Глобальним Півднем і тому не виступила проти пакту, а промовчала. Можливо, це плата за участь низки країн Глобального Півдня у саміті миру у Швейцарії.

Юрій Вишневський, політичний оглядач

Теги за темою
УкраїнаРосіяООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Аномальна спека може уповільнити економічне зростання і змінити рівень життя: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T01:30:30Z
БЕБ повідомило про підозру у підпільному виробництві кави 6 учасникам злочинної групи
УкраинФорм
2025-07-17T01:15:20Z
Joby Aviation подвоює виробництво електричних аеротаксі
УкраинФорм
2025-07-16T23:27:41Z
На Білоруській АЕС спрацювала сигналізація: що сталося
TSN
2025-07-16T23:12:27Z
Oracle інвестує $3 мільярди у ШІ та «хмарну» інфраструктуру в Німеччині й Нідерландах
InternetUA
2025-07-16T23:01:16Z
"Антонов" завершив глибоку модернізацію "Руслана": літак вирушив до Німеччини
Gazeta UA
2025-07-16T21:27:37Z
Продажі електромобілів зростають, але одна американська країна гальмує розвиток
Топ Жир
2025-07-16T21:18:44Z
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T21:06:08Z
Гранти для підприємців: хто може отримати до 15 тисяч доларів
Знай
2025-07-16T20:21:46Z
Трамп приходить до розуміння, що мир можливий тільки через силу, – республіканець
24tv
2025-07-17T01:30:37Z
Трамп "мочить" РФ і стане її "могильником": прогноз розпаду Росії
GlavRed
2025-07-17T01:00:37Z
Дипломатія була надскладною: Трампу змогли донести найважливіше задля зміни його риторики
24tv
2025-07-17T00:30:46Z
"Прибирайте цього психа": як у Кремлі відреагували на ультиматум Трампа Путіну
GlavRed
2025-07-17T00:27:58Z
В Росії почалась масштабна хвиля арештів, Кремль почав зачистку - що сталось
GlavRed
2025-07-17T00:27:49Z
Президент Трамп є реалістом щодо Росії - Держдеп
УкраинФорм
2025-07-17T00:00:35Z
Берліну не сподобався проєкт нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-16T23:54:37Z
Під Москвою тривожно: окупанти скаржаться на атаку БпЛА
24tv
2025-07-16T23:54:11Z
Європол повідомив про розгром російської хакерської групи, причетної до атак по всій Європі
Украина Криминальная
2025-07-16T23:33:46Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
В Україні майже 1 000 медзакладів надають розширений пакет медпослуг ветеранам
УкраинФорм
2025-07-17T00:27:15Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Жителі Житомирщини придбали за програмою «єВідновлення» 79 квартир і будинків
УкраинФорм
2025-07-17T00:39:04Z
В Одесі посадовців комунальних підприємств викрили у фіктивному бронюванні та розкраданні бюджету
УкраинФорм
2025-07-17T00:06:04Z
Росія атакувала Куп'янськ: що відомо
Gazeta UA
2025-07-17T00:00:06Z
Як Покровський напрямок став пасткою для окупантів: у Генштабі розкрили деталі
GlavRed
2025-07-16T23:27:18Z
На Мирноградському напрямку росіяни підбираються до Родинського — оглядач
TSN
2025-07-16T23:12:09Z
У Києві провели акцію на підтримку родин зниклих безвісти та полонених військових
ZN UA
2025-07-16T22:46:53Z
СБУ викрила трьох російських агентів, які шпигували за позиціями ЗСУ на Донеччині
УкраинФорм
2025-07-16T22:33:09Z
Кримський політв'язень Лимешко зник після етапування з центру тимчасового утримання - правозахисники
УкраинФорм
2025-07-16T21:09:15Z
У Серебрянському лісі прикордонники взяли в полон росіянина - стверджує, що воював лопатою
УкраинФорм
2025-07-16T20:57:19Z
Грошова допомога у разі загибелі військового: які документи потрібні для оформлення
ZN UA
2025-07-17T01:03:39Z
Українські дрони над Москвою: росіяни скаржаться на вибухи
Telegraf
2025-07-17T00:54:50Z
У Часовому Яру Сили оборони взяли в полон еліту російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:36:07Z
Келлог назвав виробництво українських дронів «неймовірними інноваціями»
УкраинФорм
2025-07-16T23:42:29Z
Уже ефективно збивають "Шахеди": що відомо про дрони-перехоплювачі ODIN Win Hit
24tv
2025-07-16T23:13:46Z
Росія випустила серію дронів по Україні: названа траєкторія руху
TSN
2025-07-16T23:12:49Z
Литовські прикордонники збили дрон, який прилетів з Білорусі
InternetUA
2025-07-16T23:12:35Z
У Японії з'явилися бабусі напрокат: вартість послуги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T22:06:11Z
Категорично не робіть це 17 липня, аби не втратити щастя
Telegraf
2025-07-16T21:24:42Z
Суд, штраф, заборона: Емма Вотсон виявилася злісною порушницею закону
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
60-річна Елізабет Херлі розкрила свій головний секрет ідеальних фото
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
Надя Дорофєєва показала доньку від Positiff: емоційний коментар співачки
GlavRed
2025-07-16T22:27:23Z
У Києві відбувся ексклюзивний показ «Операції Курськ»
УкраинФорм
2025-07-16T21:42:54Z
З високим рейтингом: 5 нових маловідомих серіалів, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-16T21:36:39Z
Ексучасниця дуету "Алібі" показала дорослого сина
GlavRed
2025-07-16T20:27:25Z
Не захочеться ставити на паузу: 7 захопливих трилерів, від яких не відірватися
24tv
2025-07-16T20:10:33Z
Гурт Аviator дав "Концерт для своїх. Подія відбулася з нагоди 20-річчя колективу.
FM-TV
2025-07-16T19:52:02Z
У Києві стартували зйомки романтичного фентезі «Мавка. Справжній міф»
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:24Z
На Одещині затримали агентів ФСБ, які готували ракетний удар по сховищу селітри в порту
УкраинФорм
2025-07-17T01:27:26Z
Повідомили про підозру російському військовому, який на Херсонщині зґвалтував жінку під погрозою вбивства
УкраинФорм
2025-07-17T00:54:51Z
У Московській області чули вибухи: повідомляють про атаку дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:54:24Z
10 років ув’язнення отримав мешканець Павлограда, який убив і забетонував матір
Украина Криминальная
2025-07-17T00:18:48Z
Пенсіонерка втратила 60 тис. грн через так званого "банківського" працівника
InternetUA
2025-07-16T23:18:16Z
На Запоріжжі пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-07-16T23:15:13Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: поліція повідомляє про 43 постраждалих
Фокус
2025-07-16T23:12:47Z
Вибухова ніч у Бєлгороді: місто атакують дрони, є загиблі та поранені
TSN
2025-07-16T23:12:32Z
У Дніпрі пролунала низка вибухів
TSN
2025-07-16T23:12:20Z
Проблеми стануть вашими друзями, якщо не викинете цю річ. Що може накликати біду
Telegraf
2025-07-17T00:33:10Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T23:12:43Z
День ангела 17 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-16T23:12:17Z
Що приховує поведінка кота в новій оселі: експерти дають несподівані відповіді
GlavRed
2025-07-16T20:27:51Z
Урожай можна збирати до осені: як обробляти огірки аспірином
GlavRed
2025-07-16T20:27:06Z
Ліниві чебуреки без тіста: 10 хвилин — і гора смакоти у вас на столі
Telegraf
2025-07-16T20:15:35Z
Попри зовнішність, ось 5 речей, які насправді роблять вас привабливим
24tv
2025-07-16T19:09:25Z
Відбитки пальців з техніки та дзеркал зникнуть за хвилину: найпростіший спосіб
24tv
2025-07-16T18:54:40Z
Смачно і безпечно: чи потрібно варити лисички перед смаженням
24tv
2025-07-16T18:45:13Z
Мілан вибув із перегонів за Ніколасом Джексоном
Football.ua
2025-07-16T21:43:25Z
Лукман повідомив Аталанту про готовність перейти в Інтер
Football.ua
2025-07-16T21:21:36Z
Підтримуємо чемпіона: улюблені страви Олександра Усика – легко приготувати до бою
24tv
2025-07-16T21:06:10Z
Збірна Італії стала першою півфіналісткою жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-16T21:00:25Z
Манчестер Юнайтед може втрутитися у боротьбу Ліверпуля та Ньюкасла за Екітіке
Football.ua
2025-07-16T20:54:44Z
Олександр Усик назвав причини, через які він хоче завершити кар'єру боксера
24tv
2025-07-16T20:30:47Z
Розкішна модель, яка народила нащадка Дюбуа: що відомо про прихований роман суперника Усика
24tv
2025-07-16T20:27:11Z
Динамо Київ — Осієк 0:1 Відео гола та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-16T20:24:54Z
Усик і Дюбуа провели відкрите тренування перед реваншем
ZN UA
2025-07-16T20:09:58Z
Фірма з евакуації авто зловживала становищем, вимагаючи до 15 тисяч доларів за повернення машин
Топ Жир
2025-07-17T01:18:50Z
Subaru встановлює додаткову плату у 7000 доларів за нову гібридну версію Crosstrek
Топ Жир
2025-07-17T00:48:49Z
Штурмують ринок в Україні: експерти назвали ТОП-5 найнадійніших китайських авто
GlavRed
2025-07-17T00:27:34Z
“Екологічний” завод GM вироблятиме не лише електромобілі, а й великі бензинові авто
Топ Жир
2025-07-17T00:03:56Z
Найпопулярніша модель Mitsubishi перейде на гібридну версію до 2026 року
Топ Жир
2025-07-16T23:18:22Z
Унікальний Mazda RX-7 з фільму “Токійський дрифт” від Veilside був проданий за мільйон
Топ Жир
2025-07-16T23:03:24Z
Volvo почне виробляти позашляховики у США, щоб уникнути митних зборів Трампа
Топ Жир
2025-07-16T22:03:53Z
Порше ніколи не були дешевими, але тепер їх ціни значно зросли
Топ Жир
2025-07-16T20:33:39Z
Цей Pagani Utopia вже має заводські подряпини
Топ Жир
2025-07-16T20:18:59Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
InternetUA
2025-07-17T01:01:17Z
Fallout 5 отримав офіційне "зелене світло"
InternetUA
2025-07-17T00:01:20Z
Вчені знайшли простий спосіб повернути радість та щастя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:00:17Z
Популярна онлайн-платформа блокує акаунти українських підприємців: Федоров відреагував
InternetUA
2025-07-16T22:24:57Z
Світло, що краде ваш сон: як темрява впливає на його якість
Gazeta UA
2025-07-16T21:42:02Z
У ChatGPT сильно спростили створення картинок: тепер можна вибрати один із готових стилів
InternetUA
2025-07-16T21:34:22Z
Google оголосила дату презентації нових пристроїв Pixel
1News
2025-07-16T21:06:26Z
Мільярдери вірять, що ШІ здійснюватиме наукові відкриття: чому Apple не згодна
Фокус
2025-07-16T20:51:47Z
Samsung може зробити смартфони Galaxy із вбудованими магнітами: як це змінить зарядку
Фокус
2025-07-16T20:21:45Z