MY.UAНовини
Польща перешкоджатиме вступу України до ЄС: чому поляки згадали Волинську трагедію та що робити Києву
Польща перешкоджатиме вступу України до ЄС: чому поляки згадали Волинську трагедію та що робити Києву

Польща перешкоджатиме вступу України до ЄС: чому поляки згадали Волинську трагедію та що робити Києву

Згадка про Волинську трагедію 1943 року — знову на перших шпальтах польських та українських медіа. І все через невдалі політичні заяви з обох боків. Словесні сутички тривають уже місяць і навряд чи припиняться, адже Варшава входить у передвиборчий період, під час якого історичні питання — аргумент боротьби. Про можливі наслідки такої політики — у матеріалі Фокусу.

Нова, але далеко не перша за останній час суперечка між Польщею та Україною почалася під час форуму в Ольштині за участю вже колишнього міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби. Тоді в нього запитали, чи скасує Україна заборону на проведення ексгумації жертв Волинської трагедії. У відповідь міністр поцікавився, чи учасниця з Польщі знає про акцію "Вісла", під час якої у 1947 році з Надсяння, Підляшшя, Холмщини, Лемківщини депортовано, за різними даними, близько 150 тисяч українців південно-східної Польщі.

Ця заява Кулеби спричинила у Польщі неабиякий резонанс. Тема, яку чи не кожен поляк згадує чи не кожному українцю, знову активізувалася — дуже емоційно та дуже негативно. Польські політики мали реагувати відповідно. І спочатку міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш, який є лідером коаліційної Польської селянської партії, назвав слова українського міністра неприйнятними. Він сказав, без ексгумації і вшанування жертв не може бути й мови про добре майбутнє. Потім польський прем’єр-міністр Дональд Туск уточнив: "Україна не вступить у ЄС доти, доки не виконає умову, пов’язану з історичним питанням Волинської трагедії".

Від початку 2025 року Польща головуватиме у Раді Європейського Союзу, тож може використовувати прагнення України до вступу до ЄС як важіль впливу на Київ у питанні Волинської трагедії.

Раніше Польща вже погрожувала заблокувати вступ України до ЄС, але через зернову кризу.

Нечиста політика: чому вигідно постійно згадувати Волинську трагедію

Історичні або й навіть гуманітарні питання у Польщі, як і в Україні, — частина сучасної політики. І, як правило, такі теми постають напередодні виборів. А в Польщі заплановані президентські вибори на 2025 рік. Як очікується, суперником кандидата від "Громадянської платформи", можна припустити, що саме Дональда Туска, буде неодмінно кандидат від партії "Право і Справедливість" (ПіС). Саме ПіС позиціонує себе як єдину партію, яка дбає про інтереси Польщі в історичному вимірі. Тож нещодавня промова Туска була спрямована на внутрішнього конкурента, щоби той не монополізував тему. Навіть попри те, що передвиборча кампанія ще не почалася. І це означає — історичне питання з антиукраїнським акцентом, імовірно, буде складовою частиною перегонів у Польщі. Чи може вона бути настільки важливою, як соціальні, економічні й ідеологічні, чи як тема абортів, складно сказати. На минулих виборах вона не зіграла.

"Згадувати Волинську трагедію у цьому контексті й у такій тональності — недоречно. Її намагаються штучно ввести в інформаційне поле деякі політики з Польщі, а також окремі українські чиновники, які погано розбираються у темі. І все це відбувається напередодні виборів у Польщі у травні 2025-го", — говорить Фокусу дипломат, колишній директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету міністрів України Вадим Трюхан.

Важливо Історія повторюється не завжди. Як польський сценарій 1939 року зазнав краху в Україні у 2022

Він зауважує, попри те, що за Конституцією посада президента Польщі — з доволі обмеженими повноваженнями, все-таки боротьба буде серйозною — ПіС робитиме все, щоби здобути реванш, а партія Туска намагатиметься грати на її полі, використовуючи національні та навіть націоналістичні сентименти.

"Загалом "Громадянська платформа" вкотре намагається зайти на поле ПіС, а також окремі політики, — продовжує експерт. — Зокрема й міністр закордонних справ Сікорський, як би дивним це не здавалося. Можливе пояснення у тому, що він — один з імовірних кандидатів на боротьбу за посаду президента від цієї політичної сили. Тож уже зараз намагається набрати балів в очах виборців, зокрема сільської місцевості, які більше орієнтовані на ПіС".

І ПіС в особі президента Анджея Дуди вдалася до несподіваного кроку. В інтерв'ю Polsat News він заявив: якщо хтось каже, що збирається заблокувати доступ України до Європейського Союзу, він тим самим вписується у політику Володимира Путіна. "Я намагався діяти так, щоб не створювати точок напруги між Варшавою і Києвом, наскільки це можливо. Це було нелегко, адже між нами є складні теми. Але я також обговорював ці питання з президентом Зеленським, і найкращим прикладом цього була його присутність у Луцьку, в річницю Волинської різанини", — заявив Дуда.

Анджей Дуда покладає квіти під час Національного дня пам"яті у Волинському сквері у Варшаві
Фото: Getty Images

Тобто Дуда, побачивши реакції у суспільстві та медіа, вирішив озвучити діаметрально протилежну позицію, яка суперечить попередній політиці його партії, так і постулатам, які намагаються розігрувати представники "Громадянської платформи". І тому заявив, що вважає тих, хто узалежнює членство в ЄС та вирішення історичних питань такими, що грають на руку Путіну. "Фактично звинувативши Туска та Сікорського у тому, що вони путіністи. Тобто уявіть, який градус політичної боротьби розгортається за пів року до виборів. А це свідчить про те, що протягом цієї кампанії ми побачимо ще більше несподіванок", — додає дипломат.

В історичному контексті: на рівні домовленостей між Україною та Польщею

Про польсько-українську суперечку розповісти у двох словах доволі важко.

Але насамперед варто розуміти, що погляд на Волинську трагедію, або, як її називають у Польщі, Волинську різню, відрізняється — в причинах, відповідальності та масштабах. Польща офіційно визнала трагедію геноцидом, переконана, що за злочини на Волині в 1943 році відповідальна виключно українська сторона. Україна наполягає: відповідальність несуть обидві.

Звісно, українські історики визнають, зосередження на подіях 1943 року є виправданим, адже внаслідок польсько-українського конфлікту на Волині, Галичині, Холмщині під час Другої Світової війни постраждало більше поляків, ніж українців. Та водночас пропонують говорити, що проблема у відносинах Польщі набагато глибша, ніж те, що сталося того року. Вона обумовлена складними відносинами між представниками народів у ті часи.

Після незалежності України Київ і Варшава робили кілька спроб примирення. Перша й основна — у 1994 році. Тоді уряди уклали угоду про збереження місць пам'яті й поховання жертв війни та політичних репресій. Як результат, почалося відновлення польських поховань у Львові на Личаківському цвинтарі (Цвинтар Орлят), а у Польщі — на горі Монастир біля села Верхрата поставили таблички з прізвищами воїнів УПА, які не мають стосунку до Волинської трагедії, а загинули від НКВС. Зрештою Цвинтар Орлят відновили, а місце поховання українців знищили вандали 2015 року. Потім, у 2017-му, за рішенням місцевої влади було знесено український пам’ятник воякам УПА у селі Грушовичі.

Зрештою Україна наклала тимчасовий мораторій на проведення пошукових робіт та ексгумації останків польських жертв конфліктів і воєн.

Важливо Черговий "урок історії" від Путiна: чи правда, що Польща спровокувала Гітлера розпочати Другу світову війну

Після обрання президентом Володимира Зеленського той пообіцяв скасувати заборону. Проте нагадав про необхідність відновлення таблички з іменами на горі Монастир, відповідно до угоди.

У грудні 2020-го Польща табличку відновила, але без згадки імен вояків УПА.

Однак, попри кроки примирення та поступок, дуже часто складні й непевні, заборона на проведення пошукових робіт досі діє. Україна наразі переконана: Польща не виконує зобов'язання, під якими підписалась у 1994-му. До того ж запевняє, що Варшава навіть не намагається піти далі від публічних заяв про заборону. А за офіційними документом, говорить голова Українського інституту пам’яті Антон Дробович, польська сторона, незважаючи на політичні заяви, жодного разу не зверталася. Ба більше, науковцям, а не політикам, раніше не було запропоновано створити спільну комісію, яка ознайомилася з доступними матеріалами в Україні, на Заході, в США, та тільки згодом розпочала польові дослідження.

Зрештою експерти припускають, вирішити питання Волині — найбільш суперечливої теми в українсько-польських відносинах, не хочуть ані українці, ані поляки. Так може статися, що жертв виявиться менше, ніж про це говорять публічно поляки, або більше, ніж думають українці.

"Пропагандиське паливо Росії": як Україна може залагодити конфлікт

Різкі слова Дмитра Кулеби поспішив нівелювати новий міністр закордонних справ Андрій Сибіга. Перший свій дзвінок після призначення на посаду він зробив до Варшави, щоб поговорити з польським колегою Радославом Сікорським про "стратегічне партнерство та добросусідські відносини". Пізніше Сікорський приїхав до Києва.

Експерти говорять: з одного боку, Україна має цілком легітимні підстави говорити, що польська сторона не виконує домовленості, а з іншого — висловлювання, особливо під час війни, мають бути обачними: Україна схибила, дозволивши собі політичну реакцію. Говорити мають не політики, а історики. І з обох боків є науковці з достатньо поміркованою позицією, які пропонують створювати спільні пошукові групи, спільні комісії.

Пам'ятник жертвам Волинської трагедії у Кракові
Фото: Getty Images

Як приклад — нещодавнє звернення керівниці Товариства польсько-українського примирення Кароліни Романовської. Вона підготувала лист президентові Володимиру Зеленському та керівнику Українського інституту Національної пам’яті Антону Дробовичу з проханням дозволити провести ексгумацію і гідно поховати поляків, які були вбиті у селі Угли Рівненської області. І не лише поляків, а й вбитих українців. Серед 18 загиблих є й родичі Романовської.

"Розв'язання волинського питання — це єдиний спосіб забрати пропагандистське паливо в Росії. Звичайно, РФ використовує тему Волині, та водночас ми вважаємо, що блокувати ексгумації скрізь просто недоцільно. Кожна людина повинна мати право на гідне безумовне поховання. Цього разу ми отримаємо згоду президента Зеленського чи Андрія Єрмака? Побачимо", — розповіла журналістам Кароліна Романовська.

"Цікаво, як відреагує президент. Гадаю, було б добре дати дозвіл у випадку цього індивідуального звернення, — вважає дипломат Вадим Трюхан. — Стратегічно ані Україні, ані Польщі не вигідно псувати відносини, надто — через історичні питання. Україна життями своїх людей захищає Польщу від розгортання агресії на її території, водночас Польща надає нам допомогу та підтримку. Тому я б волів розглядати цей період, коли польські політики, які традиційно вважалися проукраїнськими, почали робити різкі заяви, а українські невдало реагувати, як епізод. І він має бути переданий історикам. Важливо ж не тільки провести ексгумацію, а й встановити деталі: кількість загиблих та обставини подій. А політично вже давно вирішено, діє формула: "Я вибачаю і перепрошую".

Важливо Загострення з Польщею: у чому причина антиукраїнських кроків офіційної Варшави

Йдеться про те, що цьому етапі завдання України — не підвищувати градус суперечок. По-перше, під час війни, коли Україна розраховує на західних партнерів, це досить необдумано. По-друге, важко забути про фактор проросійських сил, для яких тема Волинської трагедії завжди був зручним приводом для маніпуляцій.

Тому експерти сподіваються, що до головування Польщі у Раді ЄС проблема буде якщо й не цілком знята, то переведена в наукову площину. "Під час головування Польщі Україна може значно просунутися в євроінтеграційних процесах, бо разом дві країни можуть стати таким собі політичним дуетом, який будуть підтримувати один одного у переважній більшості питань, які розкриваються на рівні ЄС. Наразі складно уявити, що Польща розігруватиме таку ж карту, як Угорщина на адресу Швеції та Фінляндії за вступу до НАТО", — підсумовує колишній директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету міністрів України.

До того ж, варто згадати, що між Україною та Польщею ще доведеться залагоджувати низку питань, не історичного масштабу, а економічного, як-от експорту зерна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Каменських привітала Потапа з днем ​​народження і показала, як він підписаний у її телефонних контактах
Комсомольская правда
2025-05-08T13:45:23Z
Ультрашикарний журнальний столик Майлі Сайрус: чим він особливий і чому дизайнери в захваті
24tv
2025-05-08T13:39:15Z
Приголомшливі сукні на випускний в стилі Ельзи Госк: розкішний вибір
24tv
2025-05-08T13:39:11Z
"Міс Україна" Марія Мельниченко показала національний костюм для "Міс Світу"
Комсомольская правда
2025-05-08T13:31:25Z
Відомий діджей Hazel знайдений мертвим у своїй машині
Фокус
2025-05-08T13:30:18Z
Фільм «Королеви радості» отримав спеціальну відзнаку на кінофестивалі Crossing Europe
Детектор М
2025-05-08T13:16:03Z
«Бий Педро Паскаля по голові»: зірка нових «Месників» розкрив одне з ключових протистоянь фільму
ITC
2025-05-08T13:13:26Z
Нищук назвав виставу, яка може затьмарити популярність «Конотопської відьми»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T12:57:58Z
Звинуватив у порушенні авторських прав щодо пісні Івасюка: Tvorchi відповіли Злотнику
Факти ICTV
2025-05-08T12:51:29Z
Трамп перейменує затоку, яка не належить США
24tv
2025-05-08T13:51:37Z
ЗМІ: США і Росія обговорюють відновлення постачання російського газу до Європи
Европейская правда
2025-05-08T13:51:08Z
Сейм Литви прийняв резолюцію про невизнання окупованих українських територій російськими
ZN UA
2025-05-08T13:49:22Z
Юрчишин надіслав депутатське звернення до Офісу генпрокурора у справі про катування Вікторії Рощиної
Детектор М
2025-05-08T13:49:17Z
Росія прив’язує подальші дії в Україні до перебігу травневого перемир’я
Vlasti
2025-05-08T13:48:52Z
Рада ратифікувала угоду про надра між Україною та США
УкраинФорм
2025-05-08T13:47:49Z
«Танець на кістках». Україна засудила виступ російського хору в ООН
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:45:18Z
Джерело: Угорщина не блокує 17-й пакет санкцій проти Росії, його затвердять у травні
Европейская правда
2025-05-08T13:43:21Z
Швейцарія і Австрія відреагували на посилення Німеччиною прикордонного контролю
Европейская правда
2025-05-08T13:40:22Z
Член Нацради координує медійний супровід українського кардинала, який братиме участь у виборі Папи Римського
Детектор М
2025-05-08T13:51:14Z
Індійські розробники представили вітчизняну лазерну систему ППО Mk-II
InternetUA
2025-05-08T13:47:58Z
Українцям стане важче залишитися у Франції: які правила змінились
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:42:10Z
В Італії бар запровадив штрафи за нецензурну лайку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:39:05Z
Яка допомога на поховання передбачається у 2025 році
24tv
2025-05-08T13:33:40Z
Примарний флот: Китай створює нову систему, що робить кораблі невидимими для радарів
InternetUA
2025-05-08T13:31:41Z
Дзвонять з прихованих номерів та залякують: Олена Мандзюк заявила, що їй і дітям погрожують
24tv
2025-05-08T13:30:13Z
Заступник міністра освіти на власному прикладі пояснив, чому вчитися в Україні ліпше, ніж за кордоном
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:26:53Z
Якому святому потрібно молитися 9 травня: яке церковне свято і день ангела
GlavRed
2025-05-08T13:26:23Z
Як побороти цукрового монстра: інструкція для ласунів, схуднете і снікерсів не захочеться
Знай
2025-05-08T13:51:55Z
Барбекю чи шашлики можуть обернутись проблемами: лікар попередила про небезпеку
GlavRed
2025-05-08T13:26:27Z
У Чернівцях відкрили перше в області амбулаторне відділення гемодіалізу
УкраинФорм
2025-05-08T13:15:23Z
Уперше в Україні: у Києві немовляті зробили АВО-несумісну пересадку печінки
Факти ICTV
2025-05-08T13:07:28Z
Майже автодок з Fallout — автономний лікарняний модуль H3 Health Cube прямує в Україну
ITC
2025-05-08T12:24:02Z
“Охматдит” оголосив тендер на будівельні роботи в пошкодженому корпусі
Подробности
2025-05-08T11:33:44Z
Самостійне призначення аналізів: коли це корисно, а коли небезпечно
24tv
2025-05-08T11:24:45Z
Чому деякі діти починають ходити в 8 місяців, а інші – у 24: як це впливає на розвиток
24tv
2025-05-08T10:54:43Z
Зіпсуєте врожай: що не можна садити біля цибулі
24tv
2025-05-08T09:49:39Z
Volvo скорочує робочі місця у США через введення митних обмежень
Топ Жир
2025-05-08T13:45:50Z
Ціна злетить на 25%: в Україні через дефіцит подорожчає низка популярних продуктів
GlavRed
2025-05-08T13:31:37Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Запоріжжі: новий стрибок цін вдарить по кишенях
Политека
2025-05-08T13:31:08Z
Ексдиректора елеватора ДПЗКУ на Полтавщині підозрюють у розкраданні зерна на 3 млн грн
AgroPortal
2025-05-08T13:30:21Z
Грошова допомога на оренду житла 2025: кому надається та як отримати
Факти ICTV
2025-05-08T13:27:49Z
РФ активно розширює виробництво вибухових речовин – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:26:27Z
Що буде з цінами на яйця в травні: аналітик здивував прогнозом
GlavRed
2025-05-08T13:26:23Z
Україна отримала ще €1 мільярд від ЄС за рахунок заморожених активів Росії
УкраинФорм
2025-05-08T13:26:09Z
Угоду про корисні копалини підписано: який етап наступний
24tv
2025-05-08T13:15:35Z
На Волині п’яний водій буксирував авто, за кермом якого була п’яна дружина
24tv
2025-05-08T13:51:19Z
Взято під варту жительку Чорткова, підозрювану у вбивстві малолітнього сина
Украина Криминальная
2025-05-08T13:26:01Z
Конфлікт у ліцеї в Рівному: школярка вдарила вчителя циркулем через зауваження, деталі
Фокус
2025-05-08T13:21:37Z
Двоє зловмисників ошукали закарпатку на продажі квартир на суму понад ₴14 млн
Украина Криминальная
2025-05-08T13:12:48Z
Дрон РФ атакував автомобіль у Купʼянську, поранений комунальник
УкраинФорм
2025-05-08T12:55:02Z
На Чернігівщині врятували двох лелек, що потрапили в пастку
Комсомольская правда
2025-05-08T12:39:03Z
Обстріл Куп’янська: з-під завалів дістали тіло загиблого 2 травня комунальника
УкраинФорм
2025-05-08T12:33:30Z
Львів'янина посадили за ґрати за жорстоке вбивство собаки
24tv
2025-05-08T12:33:25Z
На Одещині на дітей обвалилася стіна будівлі, один хлопчик загинув
УкраинФорм
2025-05-08T12:33:09Z
Jeep представив Wrangler у виконанні 1941 Willys Edition
AutoCentre
2025-05-08T13:40:50Z
Світові бестселери: рейтинг найпопулярніших авто за перший квартал 2025 року
Факти ICTV
2025-05-08T13:31:01Z
Їх випустили лише 27: в Україні засвітився дуже рідкісний заряджений BMW 90-х
Фокус
2025-05-08T13:15:52Z
Нова електромобільна модель Nissan надихнута дизайном MINI
Топ Жир
2025-05-08T13:00:25Z
Рахунок на десятки: стало відомо, скільки електромобілів Cadillac Celestiq продалось за рік
AutoGeek
2025-05-08T12:57:37Z
Запас ходу — 1320 км: дебютував потужний електрифікований кросовер BYD за $23 500
Фокус
2025-05-08T12:36:24Z
Mercedes G-Class отримав версію кабріолет від Mansory
AutoCentre
2025-05-08T12:13:19Z
BMW M усвідомлює вашу неприязнь до електромобілів, але продовжує їх виробляти
Топ Жир
2025-05-08T12:03:37Z
Продають за 850 000 євро: гібрид Lamborghini Revuelto пофарбували у екзотичний колір
AutoGeek
2025-05-08T12:01:26Z
Запорізькі поліцейські врятували совеня, яке лежало на дорозі
Комсомольская правда
2025-05-08T13:52:17Z
"Авіація бомбить Сумщину безперестанку: Ігнат розповів про "парадне перемир'я"
Подробности
2025-05-08T13:48:37Z
Дощі по всій країні, вночі – заморозки: прогноз погоди на 9 травня
24tv
2025-05-08T13:46:42Z
На Харківському та Куп’янському напрямках росіяни здійснили по три атаки — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-05-08T13:46:24Z
Велодоріжка з сюрпризом на Оболоні викликала хвилю критики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:30:30Z
Рік ув’язнення за комуністичну пропаганду: чоловіка покарали за пости у «Вконтакте»
InternetUA
2025-05-08T13:27:59Z
Ладні були змінити сцену на фронт: 3 відомі українські акторки, які готові були піти на передову
24tv
2025-05-08T13:09:31Z
На Харківщині внаслідок удару РФ пошкоджені автобуси гуманітарної місії
УкраинФорм
2025-05-08T13:06:40Z
На Сумщині викрито ще один факт одержання неправомірної вигоди медиком, якого до цього затримали на хабарі
Украина Криминальная
2025-05-08T12:57:09Z
Як за 10 днів виростити мікрозелень: садівник поділився незвичайним способом
GlavRed
2025-05-08T13:26:17Z
До смішного просто, але ефективно: гуманний спосіб відвадити настирливих голубів з дачі та саду
Telegraf
2025-05-08T13:21:31Z
Гороскоп на завтра 9 травня: Овнам - божевільний день, Дівам - великий прибуток
GlavRed
2025-05-08T13:18:49Z
Чи знали ви, де доречно виставляти "могорич" та як красиво можна замінити це слово
24tv
2025-05-08T13:15:38Z
Про мух можна забути: цей елементарний засіб прожене їх геть
24tv
2025-05-08T13:15:38Z
Ідеально доповнить стіл: смачний сезонний салат, що захочеться готувати знову і знову
24tv
2025-05-08T12:57:21Z
Країни з найкращим та найгіршим рівнем життя: на якому місці Україна
Фокус
2025-05-08T12:51:30Z
Спробуйте диво-засіб: наліт з душової кабіни зникне на очах
24tv
2025-05-08T12:30:36Z
Нагадує Мальдіви: де в Україні розташоване унікальне озеро з тропічним пейзажем
24tv
2025-05-08T12:15:16Z
Бекхем став співвласником англійського футбольного клубу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:51:48Z
Маркевич дав прогноз на фінал Ліги Європи
Gazeta UA
2025-05-08T13:40:49Z
Вірц: Хочу покинути свою зону комфорту
Football.ua
2025-05-08T13:40:29Z
«ПСЖ» – «Інтер»: суперкомп'ютер назвав фаворита фіналу Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:39:05Z
У Челсі вирішили, чи отримає Мудрик медаль у разі перемоги у Лізі конференцій
Факти ICTV
2025-05-08T13:31:58Z
У Першій лізі футболіст забив феноменальний гол у стилі Мессі
Telegraf
2025-05-08T13:31:03Z
Alena Omargalieva – "Мужчина" – 4 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-08T13:27:39Z
Найкращого в історії неафриканського марафонця дискваліфікували за допінг
Подробности
2025-05-08T13:26:01Z
Діназ і тернопільська Нива розписали бойову нічию
Football.ua
2025-05-08T13:01:16Z
Нідерланди розробляють план запуску супутників для військової підтримки України
УкраинФорм
2025-05-08T13:49:03Z
СЕО Instacart Фіджі Сімо стає новою гендиректоркою підрозділу застосунків в OpenAI
AIN
2025-05-08T13:46:18Z
Людина з чипом Neuralink вперше створила відео на YouTube
Детектор М
2025-05-08T13:40:17Z
Розлучення, втрата глузду та ізоляція. Як ChatGPT вдає Бога і впливає на людей – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:30:50Z
«Пісня гарна й нова»: Intel випустила ще одне виправлення нестабільності Raptor Lake
ITC
2025-05-08T13:22:13Z
Біолог розповів про найцінніший пакет, втрачений на борту «Титаніка»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T13:15:26Z
Другий трейлер GTA 6 зняли на PS5 і він на 50% складається з геймплею, — Rockstar
ITC
2025-05-08T13:13:59Z
Замінник телевізора в кишені: вийшов мобільний проектор Kodak Luma 500
Фокус
2025-05-08T13:12:59Z
Ethereum отримав оновлення Pectra — найбільше після Merge. Чи допоможе це вирватись зі стагнації ?
ITC
2025-05-08T13:04:34Z