MY.UAНовини
У школу на 12 років: чи впорається реформа середньої освіти України із викликами війни
У школу на 12 років: чи впорається реформа середньої освіти України із викликами війни

У школу на 12 років: чи впорається реформа середньої освіти України із викликами війни

Про перехід українських шкіл на 12-річну форму навчання йшлося давно, а зараз ідея набула конкретних обрисів. Вже з 2027 року навчальний процес буде збудовано по-іншому. Коротко про - про те, як до ідеї додати в програму ще один шкільний рік ставляться діти та батьки.

Після 9-го класу – в ліцеї

Шкільну систему пропонується змінювати так.

Новий закон про освіту ділить період навчання у школі на три етапи – початкова школа (1-4 класи), середня школа (5-9 класи) та профільні ліцеї (10-12 класи). Перехід на нову форму вже триває: з 2018 року розпочався перехід для початкової освіти, з вересня 2022-го – для базової середньої, а з 1 вересня 2027 року з'явиться профільна середня освіта. 2030 року в Україні відбудеться перший випуск 12-го класу.

Як запевняє МОН, учні зможуть самі обирати собі предмети та профілі навчання. З наступного року проєкт запустять у 30 пілотних ліцеях, а потім поширять його на інші. З 2027 року учні 10-12-х класів обиратимуть собі профіль відповідно до інтересів.

- Навчання після 9-го класу розділиться за двома напрямками: академічним та професійним, тобто учні мають обрати або академічний ліцей, або установу професійної/спеціальної освіти та продовжувати навчання там, - повідомили у міністерстві.

Простіше кажучи, окрім відвідування школи, учні мають бути й у ліцеях, обравши собі профіль навчання. Щороку на ліцеї виділяється певна кількість годин: так, у 10-му класі необхідно провести там 140 годин на рік, у 11-му – 315 годин, а 12-му – 420 годин, вивчаючи вибрані предмети. Ніхто не скасовував і обов'язкових: українську мову, математику, історію, іноземну тощо. Так проходитиме і підготовка до ЗНО.

У професійних/професійно-технічних закладах освіти школярі почнуть одразу здобувати професію та йти працювати. Поки що ця частина реформи сильно нагадує вже наявні училища та технікуми, куди йдуть і після 9-го класу, і після 11-го.

І якщо з технікумами все ясно і зрозуміло, то організовувати ліцейську роботу для школярів доведеться якщо не з нуля, то з самого низу. Потрібно буде створити цілу мережу ліцеїв нового формату, які будуть далеко не в кожній громаді. За опитуваннями та соцдослідженнями, більше половини голів територіальних громад готові створювати академічні ліцеї на своїй території, навіть якщо у громаді мешкає менше 1200 осіб, але як це зробити, якщо бойові дії можуть прийти у будь-який куточок країни? Так, студенти та учні готові їздити на навчання до ліцею в іншій громаді, але як уявити цей процес фізично, де брати, наприклад, транспорт туди й назад?

«Ким бути – я не знаю»

Наскільки все це необхідно – показує опитування Міносвіти та науки України, за яким лише 11% батьків підтримують ідею 12-річної школи, а 25% – категорично проти. Ще 35% – скоріше «проти», ніж «за».

З учнів, як свідчить опитування, будуть щасливі навчатися ще один рік у школі 25%, а щиро обурюються через доданий рік 18%. Переважна більшість підлітків – 43% – ставляться до реформи нейтрально.

– Єдине, що мені подобається у всьому цьому – вибір предметів для навчання. Тобто я можу зосередитись на улюблених предметах і легально не ходити на нелюбимі? – цікавиться випускниця наступного року івано-франківського ліцею Дарина Седлецька. – А якщо я поки що не знаю, ким хочу бути? Ось зараз я думаю: піти на журналістику, психологію чи управління персоналом? У 9-му класі я тим більше не знала, ким буду та які предмети мені потрібні. І багато моїх однокласників теж.

Мама дівчинки вважає, що реформа шкільної освіти могла б легко почекати кілька років – держава зараз має інші важливіші завдання.

– Я закінчувала школу у 1994 році, і з 9-го по 11-й класи у нас було профільне навчання. Був фізматклас, хімбіоклас, гуманітарний та загальноосвітній. Тобто нам запропонували готуватися до майбутньої професії, поглиблено вивчати необхідні предмети. Але це не скасувало алгебру у гуманітарному класі та іноземні мови у фізматематичному. У результаті - найбільше учнів було у загальноосвітньому, звичайному, класі. Ми себе жартома називали «невизначеними». І з фізматкласу одиниці пішли вчитися за профілем, з хімбіокласу – дві людини спробували вступити до медичного. Інші пішли хто куди, а я, зокрема, на філфак. Задум тієї реформи залишився не зовсім зрозумілим, і цю я поки що не розумію, - каже Марія Седлецька.

Прекрасні плани, але сувора реальність

Теоретично ідею розуміє більшість опитаних, а практично – мало хто з батьків та учнів. Так, дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведені серед 80 тисяч респондентів із 300 територіальних громад у всіх (!) регіонах України, свідчать про підтримку реформи у 70-80%.

Звичайно, хотілося б дізнатися точніше, як реформу середньої школи оцінюють саме учні та викладачі у Донецькій та Луганській областях, у частинах Херсонської та Запорізької областей – тих, що підконтрольні Україні. А у Сумській та Харківській? У тому ж дослідженні КМІС стільки ж опитаних обґрунтовано підозрюють і майбутій дефіцит фінансування реформ, починаючи від обладнання профільних ліцеїв з пансіоном для проживання студентів та закінчуючи нестачею підручників та кадрів. Педагоги взагалі не розуміють, як розподілятиметься їхнє навантаження. Але всі відповідають позитивно на запитання «Чи треба реформувати?», «Чи згодні, що якість освіти останніми роками просіла?».

Звичайно, треба – покращувати та вдосконалювати. Але чинник війни, якому у 85-сторінковому дослідженні присвячено півтори сторінки, нікуди не діти. Більше 90% дітей та дорослих вказали на освітні втрати, спричинені пандемією та війною. Стрес учнів внаслідок війни вказали 76%, а більшість – 87% – вважають найнегативнішим чинником дистанційне навчання та перерви. Викликані війною, зрозуміло.

І перш ніж обговорювати підвезення дітей у ліцеї, матеріальне забезпечення шкіл та розподіл навантажень, варто було б відповісти, як мінімум, на питання безпеки цих підвозів, стану доріг та оснащеності ліцеїв укриттями.

Попереду – ухвалення відповідних законопроєктів та складання «дорожньої карти» реформування середньої школи. І є підозра, що цей процес затягнеться надовго, оскільки, на жаль, виклики війни поки що перебивають, по суті, всі інші потреби нашого суспільства.

З історії питання

Ідея зріла давно

Ще наприкінці 2010-х років було закинуто пробний камінь: про 12-річне шкільне навчання заговорили голосно та всерйоз. Толком ніхто нічого не пояснив, через що вималювалася не найвеселіша картина: з випускного балу вчорашній школяр марширує прямо до військкомату, оскільки йому вже є 18, а то й 19 років. Ні про яку вищу освіту, зрозуміло, не йдеться. Хтось заводить сім'ю у 19 років, а хтось стрибає через парти на перерві. Загалом тему суспільству пропонувалося обговорити, але незабаром про неї якось забули, і всі видихнули спокійно.

Знову до школи-дванадцятирічки повернулися вже під час війни, і про причини, які спонукали міністерство освіти почати ламати ще й цю систему, можна лише здогадуватися. Пояснення Міносвіти також зрозумілі і конкретні, як і наміри країн-партнерів допомагати Україні оборонятися від російської навали. Основний аргумент «Україна – це Європа» не враховує нічого, крім географічного розташування країни, і тим більше – особливостей шкільної освіти в тій самій Європі. Сам міністр освіти Оксен Лісовий пояснив інновацію потребою виховувати вільну людину, і якщо вже в Україні є деякі складнощі з будівництвом нових шкіл зі зрозумілих причин, то змінити програму навчання нічого не заважає.

До речі, в деяких країнах Європи є і 12-, і 13-, і навіть 14-15-річна шкільна освіта. Щоправда, діти починають навчатися у 5-6 років, а то й раніше. І у класах у середньому до 20 осіб. І у старших класах предмети можна вивчати на вибір, якщо вже є розуміння майбутньої професії, а не плакати майбутнім перекладачам над ненависними підручниками хімії та фізики. Хоча вибір предметів у старших класах нової української школи передбачається, поки що не зрозуміло, як це виглядатиме в реальності.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Атака дронів по Україні: у Києві збивають "Шахеди" - що відомо
GlavRed
2024-11-25T23:27:15Z
На Курщині в полон до росіян потрапив 22-річний британець
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:57:45Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-25T22:51:54Z
"Диво якесь": у Харкові вцілів портрет одного з трьох педагогів, вже виникли теорії
Фокус
2024-11-25T22:12:31Z
Вже били по Сумах: у Defence Express пояснили небезпеку "Шахедів" зі шрапнеллю
24tv
2024-11-25T22:09:25Z
Карта бойових дій в Україні станом на 26 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:00:05Z
Вибухи та потужна пожежа: українські дрони могли вдарити по місту Губкін на Бєлгородщині
24tv
2024-11-25T21:57:58Z
В окупованому Мелітополі почнуть штрафувати за «пропаганду чайлдфрі» згідно закону РФ
Детектор М
2024-11-25T21:34:32Z
Скандал із Сирським: військові "наїхали" на головкома ЗСУ – яка причина
TSN
2024-11-25T21:21:55Z
Байден і Макрон збираються оголосити про перемир'я між Ізраїлем та «Хезболлою» – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T23:54:10Z
Суд закрив справу проти Трампа щодо спроб скасувати результати виборів-2020
УкраинФорм
2024-11-25T23:51:07Z
Сенат Чехії розгляне резолюцію про визнання депортації кримських татар геноцидом
Хвиля
2024-11-25T23:45:32Z
Гаплик правосуддю: Мін’юст США пропонує закрити справу проти Трампа щодо втручання у вибори
Украина Криминальная
2024-11-25T23:45:17Z
Пентагон не бачить ознак присутності військ КНДР на території України
УкраинФорм
2024-11-25T23:40:37Z
Європейські країни посилять військову підтримку України — Пісторіус
ZN UA
2024-11-25T23:36:16Z
Держдеп зреагував на повідомлення про участь найманців з Ємену у війні проти України
УкраинФорм
2024-11-25T23:33:33Z
Спецпрокурор США подав клопотання щодо припинення двох справ проти Трампа
УкраинФорм
2024-11-25T23:31:18Z
Буданова можуть звільнити з посади керівника ГУР: кого готують на його місце - NV
GlavRed
2024-11-25T23:27:03Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
"Найбожевільніший вчинок": Джамала розповіла, на що зважилася під час війни
GlavRed
2024-11-25T21:27:44Z
Максим Галкін публічно принизив путініста Філіпа Кіркорова - подробиці
GlavRed
2024-11-25T21:27:01Z
Акторка з Маріуполя знялася в пропагандистському ролику
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:21:13Z
Неочікуваний дует: Женя Галич та Lely45 запрем'єрили кліп на пісню "Усе ж таки друзі"
24tv
2024-11-25T21:18:37Z
Колишній чоловік Ані Лорак показав свою нову супутницю - який вона має вигляд
GlavRed
2024-11-25T20:27:36Z
Головні тренди новорічних суконь 2025
360ua.news
2024-11-25T20:15:50Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Венерологиня попередила про надскладні наслідки невиявленого сифілісу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T19:00:23Z
Україна та Данія підписали угоду в сфері охорони здоров’я
УкраинФорм
2024-11-25T18:01:36Z
Названо ягоду, яка лікує абсолютно все
AgroNews
2024-11-25T17:37:52Z
В Україні презентували першу версію мапи реабілітаційних закладів - Мінреінтеграції
УкраинФорм
2024-11-25T17:36:00Z
В Україні посилять контроль над психіатричними оглядами: що зміниться
24tv
2024-11-25T16:45:18Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
Чемпіонат України з вільної боротьби: юний спортсмен з Львівщини виборов перше місце
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:30:43Z
Роналду розриває в Лізі чемпіонів: відео розкішного дубля португальця
24tv
2024-11-25T20:27:17Z
Аморім — після свого дебюту в МЮ: Мої гравці занадто багато думали під час гри
Football.ua
2024-11-25T20:01:29Z
В Україні запускають Єдиний державний реєстр домашніх тварин
Детектор М
2024-11-25T23:13:46Z
Демократії важко перевести економіку на воєнні рейки - німецький генерал
УкраинФорм
2024-11-25T22:51:07Z
Стефанішина: Приїзд європейських інструкторів в Україну для навчання бійців ЗСУ - питання часу
УкраинФорм
2024-11-25T22:23:04Z
26 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T22:06:40Z
Вся правда про короля Британії Чарльза III: проблеми зі шлунком, статеві зв'язки та загальний розбір матриці долі
Знай
2024-11-25T21:51:49Z
Пентагон відкрив тендери для роботи американських військових підрядників в Україні
УкраинФорм
2024-11-25T21:49:45Z
Німеччина планує навчати українських військових на рівні штабів батальйонів і бригад
УкраинФорм
2024-11-25T21:22:53Z
Місто у місті: що виробляє завод "Тайфун", який уразили Сили оборони у Калузі
24tv
2024-11-25T20:51:34Z
Скільки ракет ATACMS треба для потужної "бавовни" – експерт підрахував
TSN
2024-11-25T20:39:11Z
Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
Хвиля
2024-11-25T21:36:49Z
Україна може подвоїти обсяг аграрного експорту
Хвиля
2024-11-25T21:03:40Z
ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
Хвиля
2024-11-25T20:21:05Z
Вартість яєць продовжує невпинно зростати: яка ситуація на ринку України
24tv
2024-11-25T20:03:01Z
В обмінниках зміниться курс долара: чого чекати українцям до 1 грудня
GlavRed
2024-11-25T19:25:24Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T19:16:44Z
Ціни на моркву в Україні продовжують падати: аналітики назвали вартість та пояснили тенденцію
Политека
2024-11-25T19:00:25Z
В Україні стрімко зростають ціни на овочі: як змінилася вартість огірків та помідорів наприкінці осені
Хвиля
2024-11-25T18:39:19Z
В грудні "Укрпошта" почне виплачувати українцям по 1000 гривень: кого це стосується
Фокус
2024-11-25T18:25:02Z
Вибухи пролунали у Харкові та Києві — ЗМІ
TSN
2024-11-25T23:39:17Z
Суд відправив до тюрми на 15 років жителя Харківщини, який передавав ворогу дані про ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T23:21:15Z
На Тернопільщині померла 13-річна дитина. Це – четверта жертва отруєння цілої родини грибами
Украина Криминальная
2024-11-25T22:57:35Z
Стрілянина у готелі Києва: стрільцю повідомили про підозру та відправили під варту
ZN UA
2024-11-25T22:36:19Z
Рівнянина затримали за замах на умисне вбивство знайомої
Украина Криминальная
2024-11-25T22:09:11Z
Пожежа на Калузькому НПЗ: військовий експерт оцінив масштаби руйнувань
Политека
2024-11-25T21:51:39Z
У Тернополі чоловік написав на фасадах церков «число звіра»: йому загрожує п’ять років ув’язнення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T21:42:10Z
В Сумах затримали диверсанта, що вчиняв підпали на замовлення російських спецслужб
InternetUA
2024-11-25T21:15:29Z
Літак російської авікомпанії в Анталії загорівся з тієї ж причини, що й п′ять років тому у «Шереметьєво» – The Insider
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T20:45:16Z
Скільки можна зберігати м'ясо в холодильнику та в морозильній камері
TSN
2024-11-25T23:51:32Z
Лише справжній детектив знайде три відмінності: на пошук є лише 23 секунди
GlavRed
2024-11-25T23:42:14Z
Рецепт квашеної капусти "Пелюстка" від зірки "Мастер Шеф": дуже хрумка та смачна
Политека
2024-11-25T23:30:37Z
Що буде, якщо подивитися в розбите дзеркало
TSN
2024-11-25T22:51:41Z
Робота мрії: в розкішний готель на Закарпатті потрібна доглядальниця за котами
TSN
2024-11-25T22:09:51Z
Не з ікрою чи шпротами: найкращий рецепт канапок на Новий рік
24tv
2024-11-25T21:57:13Z
8 речей, які ніколи не можна зберігати біля плити: це треба знати кожному
24tv
2024-11-25T21:33:28Z
2024 був кармічним, але чи пройшли ви урок: основні ознаки того, що в 2025 вам буде легше
Знай
2024-11-25T21:30:39Z
Хрусткі, легкі, неймовірно смачні: як приготувати вафлі у вафельниці
24tv
2024-11-25T20:42:48Z
Вчені з Китаю представили інноваційний штучний інтелект, що перевершить ChatPT
InternetUA
2024-11-26T00:01:26Z
Росіяни намагаються впровадити штучний інтелект у "шахеди" - ЗМІ
Хвиля
2024-11-25T23:12:31Z
Стартап Ubitium розробляє процесор, який об’єднає CPU, GPU, DSP та FPGA
ITC
2024-11-25T23:10:43Z
До Землі несеться астероїд розміром з футбольне поле: чи є загроза для планети
TSN
2024-11-25T22:39:49Z
NVIDIA GeForce RTX 50xx першими отримають пам’ять GDDR7, — інсайдер
ITC
2024-11-25T21:55:47Z
Криптовалютні шахраї викрали криптовалюту у 42 тисяч користувачів Bluesky
InternetUA
2024-11-25T21:51:12Z
Експерти назвали 5 бюджетних відеокарт, до яких варто придивитися у 2024 році
InternetUA
2024-11-25T21:01:50Z
Як стерти всі дані та відновити заводські налаштування на Macbook: інструкція
InternetUA
2024-11-25T20:13:57Z
На рендерах показали дизайн Samsung Galaxy A56 з новою камерою
InternetUA
2024-11-25T19:31:27Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z