MY.UAНовини
Вступ України до ЄС під загрозою: як Волинська трагедія впливає на польсько-українські відносини
Вступ України до ЄС під загрозою: як Волинська трагедія впливає на польсько-українські відносини

Вступ України до ЄС під загрозою: як Волинська трагедія впливає на польсько-українські відносини

Згадка про Волинську трагедію 1943 року знову опинилася в центрі уваги польських та українських медіа. Це питання стало предметом публічних дискусій, зокрема через нещодавні політичні заяви з обох сторін. В умовах передвиборчої кампанії у Польщі, історичні питання стали важливим аргументом у боротьбі за голоси виборців, і ситуація загострюється.

Нова, але далеко не перша за останній час суперечка між Польщею та Україною почалася під час форуму в Ольштині за участю вже колишнього міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби. Тоді в нього запитали, чи скасує Україна заборону на проведення ексгумації жертв Волинської трагедії. У відповідь міністр поцікавився, чи учасниця з Польщі знає про акцію “Вісла”, під час якої у 1947 році з Надсяння, Підляшшя, Холмщини, Лемківщини депортовано, за різними даними, близько 150 тисяч українців південно-східної Польщі.

Ця заява Кулеби спричинила у Польщі неабиякий резонанс. Тема, яку чи не кожен поляк згадує чи не кожному українцю, знову активізувалася — дуже емоційно та дуже негативно. Польські політики мали реагувати відповідно. І спочатку міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш, який є лідером коаліційної Польської селянської партії, назвав слова українського міністра неприйнятними. Він сказав, без ексгумації і вшанування жертв не може бути й мови про добре майбутнє. Потім польський прем’єр-міністр Дональд Туск уточнив: “Україна не вступить у ЄС доти, доки не виконає умову, пов’язану з історичним питанням Волинської трагедії”.

Від початку 2025 року Польща головуватиме у Раді Європейського Союзу, тож може використовувати прагнення України до вступу до ЄС як важіль впливу на Київ у питанні Волинської трагедії.

Раніше Польща вже погрожувала заблокувати вступ України до ЄС, але через зернову кризу.

Нечиста політика: чому вигідно постійно згадувати Волинську трагедію

Історичні або й навіть гуманітарні питання у Польщі, як і в Україні, — частина сучасної політики. І, як правило, такі теми постають напередодні виборів. А в Польщі заплановані президентські вибори на 2025 рік. Як очікується, суперником кандидата від “Громадянської платформи”, можна припустити, що саме Дональда Туска, буде неодмінно кандидат від партії “Право і Справедливість” (ПіС). Саме ПіС позиціонує себе як єдину партію, яка дбає про інтереси Польщі в історичному вимірі. Тож нещодавня промова Туска була спрямована на внутрішнього конкурента, щоби той не монополізував тему. Навіть попри те, що передвиборча кампанія ще не почалася. І це означає — історичне питання з антиукраїнським акцентом, імовірно, буде складовою частиною перегонів у Польщі. Чи може вона бути настільки важливою, як соціальні, економічні й ідеологічні, чи як тема абортів, складно сказати. На минулих виборах вона не зіграла.

“Згадувати Волинську трагедію у цьому контексті й у такій тональності — недоречно. Її намагаються штучно ввести в інформаційне поле деякі політики з Польщі, а також окремі українські чиновники, які погано розбираються у темі. І все це відбувається напередодні виборів у Польщі у травні 2025-го”, — говорить Фокусу дипломат, колишній директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету міністрів України Вадим Трюхан.

Він зауважує, попри те, що за Конституцією посада президента Польщі — з доволі обмеженими повноваженнями, все-таки боротьба буде серйозною — ПіС робитиме все, щоби здобути реванш, а партія Туска намагатиметься грати на її полі, використовуючи національні та навіть націоналістичні сентименти.

“Загалом “Громадянська платформа” вкотре намагається зайти на поле ПіС, а також окремі політики, — продовжує експерт. — Зокрема й міністр закордонних справ Сікорський, як би дивним це не здавалося. Можливе пояснення у тому, що він — один з імовірних кандидатів на боротьбу за посаду президента від цієї політичної сили. Тож уже зараз намагається набрати балів в очах виборців, зокрема сільської місцевості, які більше орієнтовані на ПіС”.

І ПіС в особі президента Анджея Дуди вдалася до несподіваного кроку. В інтерв’ю Polsat News він заявив: якщо хтось каже, що збирається заблокувати доступ України до Європейського Союзу, він тим самим вписується у політику Володимира Путіна. “Я намагався діяти так, щоб не створювати точок напруги між Варшавою і Києвом, наскільки це можливо. Це було нелегко, адже між нами є складні теми. Але я також обговорював ці питання з президентом Зеленським, і найкращим прикладом цього була його присутність у Луцьку, в річницю Волинської різанини”, — заявив Дуда.

Анджей Дуда покладає квіти під час Національного дня пам”яті у Волинському сквері у Варшаві
Фото: Getty Images

Тобто Дуда, побачивши реакції у суспільстві та медіа, вирішив озвучити діаметрально протилежну позицію, яка суперечить попередній політиці його партії, так і постулатам, які намагаються розігрувати представники “Громадянської платформи”. І тому заявив, що вважає тих, хто узалежнює членство в ЄС та вирішення історичних питань такими, що грають на руку Путіну. “Фактично звинувативши Туска та Сікорського у тому, що вони путіністи. Тобто уявіть, який градус політичної боротьби розгортається за пів року до виборів. А це свідчить про те, що протягом цієї кампанії ми побачимо ще більше несподіванок”, — додає дипломат.

В історичному контексті: на рівні домовленостей між Україною та Польщею

Про польсько-українську суперечку розповісти у двох словах доволі важко.

Але насамперед варто розуміти, що погляд на Волинську трагедію, або, як її називають у Польщі, Волинську різню, відрізняється — в причинах, відповідальності та масштабах. Польща офіційно визнала трагедію геноцидом, переконана, що за злочини на Волині в 1943 році відповідальна виключно українська сторона. Україна наполягає: відповідальність несуть обидві.

Звісно, українські історики визнають, зосередження на подіях 1943 року є виправданим, адже внаслідок польсько-українського конфлікту на Волині, Галичині, Холмщині під час Другої Світової війни постраждало більше поляків, ніж українців. Та водночас пропонують говорити, що проблема у відносинах Польщі набагато глибша, ніж те, що сталося того року. Вона обумовлена складними відносинами між представниками народів у ті часи.

Після незалежності України Київ і Варшава робили кілька спроб примирення. Перша й основна — у 1994 році. Тоді уряди уклали угоду про збереження місць пам’яті й поховання жертв війни та політичних репресій. Як результат, почалося відновлення польських поховань у Львові на Личаківському цвинтарі (Цвинтар Орлят), а у Польщі — на горі Монастир біля села Верхрата поставили таблички з прізвищами воїнів УПА, які не мають стосунку до Волинської трагедії, а загинули від НКВС. Зрештою Цвинтар Орлят відновили, а місце поховання українців знищили вандали 2015 року. Потім, у 2017-му, за рішенням місцевої влади було знесено український пам’ятник воякам УПА у селі Грушовичі.

Зрештою Україна наклала тимчасовий мораторій на проведення пошукових робіт та ексгумації останків польських жертв конфліктів і воєн.

Після обрання президентом Володимира Зеленського той пообіцяв скасувати заборону. Проте нагадав про необхідність відновлення таблички з іменами на горі Монастир, відповідно до угоди.

У грудні 2020-го Польща табличку відновила, але без згадки імен вояків УПА.

Однак, попри кроки примирення та поступок, дуже часто складні й непевні, заборона на проведення пошукових робіт досі діє. Україна наразі переконана: Польща не виконує зобов’язання, під якими підписалась у 1994-му. До того ж запевняє, що Варшава навіть не намагається піти далі від публічних заяв про заборону. А за офіційними документом, говорить голова Українського інституту пам’яті Антон Дробович, польська сторона, незважаючи на політичні заяви, жодного разу не зверталася. Ба більше, науковцям, а не політикам, раніше не було запропоновано створити спільну комісію, яка ознайомилася з доступними матеріалами в Україні, на Заході, в США, та тільки згодом розпочала польові дослідження.

Зрештою експерти припускають, вирішити питання Волині — найбільш суперечливої теми в українсько-польських відносинах, не хочуть ані українці, ані поляки. Так може статися, що жертв виявиться менше, ніж про це говорять публічно поляки, або більше, ніж думають українці.

“Пропагандиське паливо Росії”: як Україна може залагодити конфлікт

Різкі слова Дмитра Кулеби поспішив нівелювати новий міністр закордонних справ Андрій Сибіга. Перший свій дзвінок після призначення на посаду він зробив до Варшави, щоб поговорити з польським колегою Радославом Сікорським про “стратегічне партнерство та добросусідські відносини”. Пізніше Сікорський приїхав до Києва.

Експерти говорять: з одного боку, Україна має цілком легітимні підстави говорити, що польська сторона не виконує домовленості, а з іншого — висловлювання, особливо під час війни, мають бути обачними: Україна схибила, дозволивши собі політичну реакцію. Говорити мають не політики, а історики. І з обох боків є науковці з достатньо поміркованою позицією, які пропонують створювати спільні пошукові групи, спільні комісії.

Пам’ятник жертвам Волинської трагедії у Кракові
Фото: Getty Images

Як приклад — нещодавнє звернення керівниці Товариства польсько-українського примирення Кароліни Романовської. Вона підготувала лист президентові Володимиру Зеленському та керівнику Українського інституту Національної пам’яті Антону Дробовичу з проханням дозволити провести ексгумацію і гідно поховати поляків, які були вбиті у селі Угли Рівненської області. І не лише поляків, а й вбитих українців. Серед 18 загиблих є й родичі Романовської.

“Розв’язання волинського питання — це єдиний спосіб забрати пропагандистське паливо в Росії. Звичайно, РФ використовує тему Волині, та водночас ми вважаємо, що блокувати ексгумації скрізь просто недоцільно. Кожна людина повинна мати право на гідне безумовне поховання. Цього разу ми отримаємо згоду президента Зеленського чи Андрія Єрмака? Побачимо”, — розповіла журналістам Кароліна Романовська.

“Цікаво, як відреагує президент. Гадаю, було б добре дати дозвіл у випадку цього індивідуального звернення, — вважає дипломат Вадим Трюхан. — Стратегічно ані Україні, ані Польщі не вигідно псувати відносини, надто — через історичні питання. Україна життями своїх людей захищає Польщу від розгортання агресії на її території, водночас Польща надає нам допомогу та підтримку. Тому я б волів розглядати цей період, коли польські політики, які традиційно вважалися проукраїнськими, почали робити різкі заяви, а українські невдало реагувати, як епізод. І він має бути переданий історикам. Важливо ж не тільки провести ексгумацію, а й встановити деталі: кількість загиблих та обставини подій. А політично вже давно вирішено, діє формула: “Я вибачаю і перепрошую”.

Загострення з Польщею: у чому причина антиукраїнських кроків офіційної Варшави

Йдеться про те, що цьому етапі завдання України — не підвищувати градус суперечок. По-перше, під час війни, коли Україна розраховує на західних партнерів, це досить необдумано. По-друге, важко забути про фактор проросійських сил, для яких тема Волинської трагедії завжди був зручним приводом для маніпуляцій.

Тому експерти сподіваються, що до головування Польщі у Раді ЄС проблема буде якщо й не цілком знята, то переведена в наукову площину. “Під час головування Польщі Україна може значно просунутися в євроінтеграційних процесах, бо разом дві країни можуть стати таким собі політичним дуетом, який будуть підтримувати один одного у переважній більшості питань, які розкриваються на рівні ЄС. Наразі складно уявити, що Польща розігруватиме таку ж карту, як Угорщина на адресу Швеції та Фінляндії за вступу до НАТО”, — підсумовує колишній директор Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету міністрів України.

До того ж, варто згадати, що між Україною та Польщею ще доведеться залагоджувати низку питань, не історичного масштабу, а економічного, як-от експорту зерна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Україні завтра переважно без опадів, уночі до -8°
УкраинФорм
2024-11-26T14:33:45Z
У Львові відкрили рекрутинговий центр бригади морської піхоти
УкраинФорм
2024-11-26T14:21:52Z
Рекордне просування у 2024: Reuters оцінило, скільки територій захопила Росія за останніх 7 днів
24tv
2024-11-26T14:18:22Z
Найморозніша ніч у Києві: коли та якої температури чекати
24tv
2024-11-26T14:12:26Z
Місцями мокрий сніг та до 8 градусів морозу: прогноз погоди на 27 листопада
24tv
2024-11-26T14:03:14Z
У Сумах через ворожий удар зруйнована СТО, пошкоджені автомобілі
УкраинФорм
2024-11-26T13:58:29Z
Політвʼязень Сейдалієв у російській вʼязниці втратив половину ваги - рідні
УкраинФорм
2024-11-26T13:54:53Z
На Луганщині дрон уразив автівку, в якій їхали колаборант і троє окупантів
УкраинФорм
2024-11-26T13:52:15Z
Через атаку РФ жителі Тернопільщини будуть зі світлом лише 2-3 години на добу
УкраинФорм
2024-11-26T13:45:37Z
ЗМІ написали про новий скандал медійника Терентьєва: міг потрапити у психлікарню після передозування та побиття співмешканки Кужель
Политека
2024-11-26T14:36:01Z
Південна Корея виділить гроші на Grain from Ukraine
Хвиля
2024-11-26T14:33:48Z
Топрадник Трампа звинувачений у вимаганні хабарів за посади
360ua.news
2024-11-26T14:30:51Z
Суд у Франції знову заборонив використання корсиканської на парламенті острова
Европейская правда
2024-11-26T14:28:35Z
"Україна вже завдавала тактичного ядерного удару по РФ": що відомо про наслідки
GlavRed
2024-11-26T14:28:03Z
Як сьогодні виглядає зрадниця Оксана Марченко
Фокус
2024-11-26T14:27:39Z
Тоді Росія програє війну: Подоляк сказав, які 3 кроки має зробити Захід
24tv
2024-11-26T14:24:58Z
"Пепсі та фанта містять наночипи, які проникають у людей" – скандальна заява Джорджеску в ефірі
24tv
2024-11-26T14:24:47Z
Результати відбору керівника САП та директора НАБУ буде оскаржено
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:21:46Z
Держмистецтв оприлюднило імена авторів, які претендують на здобуття премії імені Шолом-Алейхема у 2025 році
Детектор М
2024-11-26T14:40:24Z
Франко-український кінофестиваль «MICT» стартує 27 листопада
УкраинФорм
2024-11-26T14:21:12Z
Елтон Джон частково втратив зір
УкраинФорм
2024-11-26T13:55:03Z
Софія Ротару переписала трикімнатну квартиру в Москві: відомо ім'я нового власника
TSN
2024-11-26T13:51:34Z
Штучний інтелект використав понад 140 000 фільмів та серіалів для навчання — всі епізоди «Пуститися берега» та «Клану Сопрано» в тому числі
ITC
2024-11-26T13:46:15Z
Прощення як шлях до зцілення: alyona alyona назвала книгу, яка змінила її
24tv
2024-11-26T13:33:34Z
Відомий актор зізнався, що має бронь від мобілізації та чи піде служити в разі отримання повістки
TSN
2024-11-26T13:27:28Z
49-річна Шарліз Терон зареєструвалася в додатку для знайомств
Фокус
2024-11-26T13:27:16Z
Вийшла перша колядка з альбому «Територія Різдва. Дух нескорених», записаного артистами і військовими
УкраинФорм
2024-11-26T13:12:32Z
Децентралізована наука та її 10 лідерів: від «живого» цифрового організму на блокчейні до баз ДНК
ITC
2024-11-26T13:46:50Z
Навіть безнікотинові електронні сигарети та вейп негативно впливають на здоров’я судин – дослідження
Украина Криминальная
2024-11-26T13:22:21Z
Як правильно зберігати імбир: три способи
TSN
2024-11-26T13:21:38Z
Кров довгожителів демонструє кардинальні відмінності
Portaltele
2024-11-26T12:58:40Z
В медзакладах Харківщини надають допомогу пораненим внаслідок удару по центру міста
Мій Харків
2024-11-26T12:42:43Z
Дієтологиня розповіла, яким напоєм слід розпочинати свій ранок для молодості і енергії: це не кава
TSN
2024-11-26T12:39:26Z
Не коштує нічого: дієвий спосіб покращити швидкість роботи мозку
24tv
2024-11-26T12:15:57Z
Вчені розгадали таємницю «егоїстичної» B-хромосоми
Portaltele
2024-11-26T11:57:10Z
Як найкраще готувати яйця, щоб вони були не лише смачними, а й корисними
TSN
2024-11-26T11:09:01Z
За 9 місяців цього року ОККО сплатила понад 15 мільярдів гривень податків
TSN
2024-11-26T14:39:24Z
Уряд заборонив відключення для підприємств, що імпортують понад 60% електроенергії
УкраинФорм
2024-11-26T14:33:48Z
JPMorgan приєднався до банків, що готові платити за закриття вугільних електростанцій
InternetUA
2024-11-26T14:28:10Z
На Волині агрогосподарство збільшить виробництво овочів
AgroNews
2024-11-26T14:25:24Z
Титанова взаємозалежність Росії та Заходу: український титан може потрапляти в РФ
ZN UA
2024-11-26T14:16:26Z
Малому бізнесу нададуть до €20 тисяч за новою програмою підтримки енергостійкості
УкраинФорм
2024-11-26T14:13:49Z
Пенсія за довіреністю: як отримати виплати за іншу людину
24tv
2024-11-26T14:12:04Z
Норвегія планує збільшити допомогу Україні у 2025 році до $2,7 млрд
Европейская правда
2024-11-26T14:10:59Z
Норвегія виділить $4,5 млн в межах програми "Зерно з України"
Европейская правда
2024-11-26T14:09:44Z
"Краще б РЕБи купили": журналіст розніс президента Полісся за премії футболістам збірної України
24tv
2024-11-26T14:12:52Z
Цимікас травмувався на тренуванні Ліверпуля
Football.ua
2024-11-26T13:52:10Z
Олімпійський чемпіон Храмцов провів турнір у РФ, на який незаконно привезли дітей з Донеччини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T13:45:28Z
Знаю, що припускався помилок, – МакГрегор вперше висловився про звинувачення у зґвалтуванні
24tv
2024-11-26T13:42:28Z
Барселона веде переговори з Гаві та Педрі щодо нових контрактів
Football.ua
2024-11-26T13:26:04Z
Футболістки збірної України WU19 перемогли Вірменію на старті відбору Євро
УкраинФорм
2024-11-26T13:18:53Z
"Футболісти вже роз'їхалися": український клуб перебуває на межі зникнення – що відомо
24tv
2024-11-26T13:15:48Z
Гутцайт взяв участь у святкуванні 110-річчя Олімпійського комітету Румунії
УкраинФорм
2024-11-26T12:57:57Z
Ньюкасл — Вест Гем 0:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-11-26T12:51:17Z
Національний тест з медіаграмотності цьогоріч пройшли понад 76 тисяч українців - організатори
УкраинФорм
2024-11-26T14:40:47Z
У Міносвіти назвали кількість студентів-чоловіків віком 30+, яких відрахували із вишів
Фокус
2024-11-26T14:36:56Z
Переможниця "Битви екстрасенсів" передбачила подію, до якої "Україна не готова"
TSN
2024-11-26T14:36:36Z
"Незламний Сковорода": вітраж із поетом знов залишився неушкодженим після обстрілу Росії
24tv
2024-11-26T14:33:11Z
Новий дедлайн у росіян: військовий розповів, розповів про план армії Росії на зиму
Политека
2024-11-26T14:31:34Z
"Усі знають, що старші в душі ґвалтують молодших": Інна Мірошниченко "вбила" подробиці життя українських сиріт
GlavRed
2024-11-26T14:28:27Z
Чеська ініціатива буде продовжена у 2025-му, адже ЗСУ все ще потребують снарядів — Ліпавський
ZN UA
2024-11-26T14:27:02Z
Що таке "оник" чи "ланіти": 5 автентичних слів, які вас здивують
24tv
2024-11-26T14:24:54Z
Чоловіка вжалила найотруйніша риба у світі: як вона виглядає
24tv
2024-11-26T14:24:23Z
Підроблений румунський паспорт за 250 євро – учасник схеми допомагав ухилянтам незаконно перетнути кордон
Украина Криминальная
2024-11-26T14:12:13Z
В Україні масштабна тривога через загрозу балістики
УкраинФорм
2024-11-26T14:12:09Z
Біля Єгипту затонула яхта з туристами: понад 40 осіб зникли безвісти
TSN
2024-11-26T14:09:36Z
У Польщі вантажівка потрапила під потяг, є постраждалі
Европейская правда
2024-11-26T14:09:25Z
Дружина "купила" дитину, щоб чоловік виїхав за кордон: ДПСУ затримала порушника
TSN
2024-11-26T14:09:17Z
В Івано-Франківську винесли вирок рецидивісту за зберігання дитячої порнографії
InternetUA
2024-11-26T14:07:23Z
У Жмеринці затримали двох зловмисників, які пограбували військовослужбовця
Украина Криминальная
2024-11-26T14:03:09Z
На Чернігівщині викрили організатора нелегальної переправи ухилянтів через кордон
TSN
2024-11-26T14:00:20Z
Троє чоловіків загинули, бо Google Карти спрямували їх по зруйнованому мосту
24tv
2024-11-26T13:58:39Z
Як швидко позбутися волосся, жиру й мила в каналізаційному зливі: допоможуть підручні засоби
TSN
2024-11-26T14:36:54Z
Дивно, але факт: у чому різниця між коричневими та білими яйцями
GlavRed
2024-11-26T14:33:39Z
Може бути небезпечно: 5 ознак, що ніж потрібно замінити
GlavRed
2024-11-26T14:33:12Z
Як правильно носити термобілизну: секрети, які має знати кожен
GlavRed
2024-11-26T14:28:41Z
Гороскоп на завтра 27 листопада: Овнам - великий прибуток, Близнюкам - несподівана подія
GlavRed
2024-11-26T14:28:19Z
Темні овечки в астрологічному колі: які знаки зодіаку мають свої підводні камені
GlavRed
2024-11-26T14:28:03Z
5 парфумів для жінок на зиму: аромати, які закохують в себе з перших нот
24tv
2024-11-26T14:12:17Z
Не викидайте кавову гущу: 5 дивовижних способів її використання
24tv
2024-11-26T13:57:17Z
І перший "не комом": як приготувати ідеальні ажурні млинці на воді
24tv
2024-11-26T13:54:43Z
Японські науковці заявили, що отримають безмежну термоядерну енергію до 2030 року
InternetUA
2024-11-26T14:31:59Z
Noctua та Seasonic об’єдналися, щоб створити тихий блок живлення на 1600 Вт
ITC
2024-11-26T14:25:02Z
Apple попередила мільйони користувачів MacBook про нову загрозу
InternetUA
2024-11-26T14:16:01Z
Поширені проблеми смарт TV та способи їх вирішення
24tv
2024-11-26T14:09:28Z
iPhone 17 Pro і 17 Pro Max отримають новий дизайн
InternetUA
2024-11-26T14:01:11Z
Xiaomi планує випустити власний чіп для смартфонів
Portaltele
2024-11-26T13:58:47Z
Додаток Google для iOS тепер вставляє пошукові посилання безпосередньо на веб-сторінки
Portaltele
2024-11-26T13:58:17Z
Відома українська акторка, яка знімалась в серіалі "Школа", з'явилася у STALKER 2
24tv
2024-11-26T13:57:50Z
Огляд «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля». Ми чекали не дарма!
ITC
2024-11-26T13:46:33Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z
У Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:06:14Z
"Формула-1" поповнилася новою командою – вперше за 10 років
Комсомольская правда
2024-11-26T14:04:32Z
Перший пішов: у ДТП розбили новітній BMW M5
AutoCentre
2024-11-26T13:42:52Z
JAC та Huawei презентували розкішного конкурента Rolls-Royce і Maybach
Фокус
2024-11-26T13:36:42Z
Представлений новий Hyundai Tucson L
Portaltele
2024-11-26T12:58:07Z
ТОП-7 помилок під час сезонної заміни шин: як їх виправити
AutoGeek
2024-11-26T12:45:05Z
Альтернатива кросоверам: названо кращі сімейні авто з пробігом
Фокус
2024-11-26T12:27:45Z
Квадроцикл CFORCE 450L EPS від CFMOTO – ідеальний вибір для екстремального катання
AutoCentre
2024-11-26T11:37:21Z