Покров Пресвятої Богородиці 2024: історія та заборони
У вівторок, 1 жовтня, християни східного обряду відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Раніше це свято відзначали 14 жовтня, але після переходу ПЦУ на новий календар, дата свята змінилася. В цей день вшановують Діву Марію, матір Спасителя.
Історія свята Покрови
Воно присвячене подіям, що сталися в Константинополі. В одних джерелах вказано, що це відбулося в 910 році, в інших - в 926 році, а в деяких - в 860.
Свято було встановлено на Русі в другій половині ХІІ століття. Причиною встановлення свята стало божественне диво, опис якого зберігся в житії Андрія Константинопольського.
Святий Андрій разом з Єпіфанієм, його учнем, молилися в храмі. Раптом над ними розкрилися склепіння храму і Андрій побачив Пресвяту Діву, оточену ангелами і святими. Вона молилася і розкрила над віруючими, які перебувають в храмі омофор.
Потім Богородиця опустилася на коліна і молилася про християн, провівши в молитві довгий час. Після цього вона зняла зі своєї голови покров і простягнула його над людьми, що молилися в храмі, зробивши їх невидимими для ворогів. Це дало їм сили і вони перемогли ворога, що оточив місто.
За однією з версій, Константинополь взяло в облогу військо на чолі з Аскольдом. За іншою - місто було оточене сарацинами.
Що заборонено робити на Покрову
З давніх часів у свято дотримувались певних заборон. В цей день не можна було займатися фізичною працею – прибирати, прати, копати. Також заборонялося займатися рукоділлям.
Не можна на свято відмовляти у гостинності. Вважається, що чим більше в домі буде гостей, тим більше на нього чекає достатку. Також вірили, що на свято не можна позичати гроші та відмовляти сватам.
Вважалося, що на Покрову не можна лаятися, конфліктувати, лихословити та бажати злі іншим.
Цього дня забороняється вживати алкогольні напої та переїдати.