Атмосфера Землі перетворює пил Сахари на «паливо для життя»
Вчені заявили про те, що пил, що переміщається з пустелі Сахара, забезпечує життя на дні морського харчового ланцюга критично важливими поживними речовинами. Без заліза, що переноситься далеко і широко в цій мінеральній хмарі, океанічному фітопланктону важко цвісти, повідомляє Science Alert.
Дослідження, проведене Каліфорнійським університетом у Ріверсайді, показало, що чим більше часу пил проводить в атмосфері і чим далі він переміщається, тим більше його заліза перетворюється на форму, яка легко доступна біосфері внизу.
«Переносиме залізо, мабуть, стимулює біологічні процеси так само, як удобрення залізом може впливати життя в океанах і континентах. Це дослідження є доказом концепції, що підтверджує, що пов'язаний із залізом пил може значно впливати на життя на великих відстанях від його джерела», — заявив біогеохімік Тімоті Лайонс.
Сахара є найбільшим джерелом частинок в атмосфері Землі. Вітер переносить близько 800 мільйонів метричних тонн пилу на захід, аж до Америки, щороку. Він переносить ізотопи заліза, які вимиваються з відкритої поверхні пустелі.
Метал грає життєво важливу роль у біохімічних шляхах, які закріплюють вуглець у атмосфері в органічні молекули. Однак, наскільки б необхідним не було залізо для життя, його доступність обмежена, а це означає, що розподіл цієї поживної речовини багато в чому визначає, де зустрічається життя на Землі.
Не всі форми заліза легко засвоюються живими організмами. Умови в атмосфері визначають, яким буде залізо, яке зрештою осідає на поверхню океану.
"Пил, який досягає таких регіонів, як басейн Амазонки і Багамські острови, може містити залізо, яке особливо розчинне і доступне для життя, завдяки великій відстані від Північної Африки і, отже, більш тривалому впливу атмосферних хімічних процесів", - сказав Лайонс.
Щоб дійти такого висновку, вчені проаналізували керни свердловин з дна океану. Вони виявили, що хоча загальна кількість пилу зменшувалася з відстанню транспортування, кількість біологічно придатного заліза, що розчиняється у воді, насправді збільшувалася з цією відстанню.
За словами вчених, ця взаємодія передбачає, що хімічні процеси в атмосфері перетворять менш біореактивне залізо на більш доступні форми.
Пил із великою частиною біоактивного заліза живить харчовий ланцюг на відстані тисяч кілометрів від місця його походження. Так, він живить фітопланктон в океані, а також рослини аж до Амазонки. Ці дві системи виробляють більшу частину кисню, яким ми дихаємо.
Дослідження, яке проводилося протягом семи років, показало також, що в середньому 28 мільйонів метричних тонн північноафриканського пилу також забезпечують басейн річки Амазонки приблизно 22 000 тонн удобрювального фосфору. Інші дослідження також виявили, що пил з Азії удобрював тропічні ліси Гаваїв протягом тисячоліть.
Але у присутності пилу з Сахари в атмосфері є і негативні наслідки. Наприклад, він може спричинити алергію у людей.
Нагадаємо, нещодавно на Сахару, один із найпосушливіших регіонів на Землі, несподівано обрушилася сильна злива. Що спричинило це поки неясно, але, можливо, злива пов'язана з сезоном ураганів в Атлантиці.