MY.UAНовини
BESS — технологічний крок до енергетичної безпеки
BESS — технологічний крок до енергетичної безпеки

BESS — технологічний крок до енергетичної безпеки

Це інтерв'ю ми провели з паном Віталієм Николаєнком, CEO компанії Voltage Group, яка активно впроваджує проєкти зі встановлення систем зберігання енергії (BESS) для підвищення енергобезпеки промислових підприємств і бізнесу в Україні.

Чи можете ви розповісти про перший проєкт зі встановлення індустріальної BESS в Україні, який був реалізований компанією Voltage Group?

Першим кейсом індустріальної установки зберігання енергії в Україні був реалізований нами проєкт для компанії MHP, яка сповідує принципи інноваційності, технологічності та використання зеленої енергії для створення свого продукту. Тепер, крім BESS ємністю 832 кВт-год, на обʼєкті запущено в роботу фотоелектричну станцію потужністю 1 МВт. Чисті кВт-години можуть накопичуватися в BESS і використовуватись, коли в тому виникає необхідність. Це може бути при відключеннях зовнішньої мережі або ж в години, коли електроенергія з мережі найдорожча.

Цей проєкт демонструє, як інноваційні технології з екологічно чистими джерелами енергії та установками зберігання енергії сприяють підвищенню енергетичної незалежності, безпеки та економічної ефективності. Завдяки таким ініціативам Україна робить впевнені кроки у напрямку майбутнього з відновлюваною енергією.

Як BESS сприяє підвищенню енергетичної безпеки та економічної ефективності промислових підприємств, зокрема у випадку аварійних відключень та використання відновлюваних джерел енергії?

Установки зберігання енергії (BESS) є ключовими для переходу на використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), таких як сонячні та вітрові електростанції, які працюють з різною ефективністю залежно від погоди, часу доби та пори року. Для балансування непостійної генерації в енергосистемі диспетчеру потрібен інструмент, і BESS є саме тим ефективним рішенням для цього завдання.

BESS також виконує функцію промислового UPS, запобігаючи неконтрольованим аварійним відключенням обладнання на підприємствах. Системи зберігання енергії можуть перемикатися за 10-20 мілісекунд, цього часу достатньо, щоб чутливе обладнання в технологічних процесах не відключилось і не втратило заданих параметрів і налаштувань. Через аварійні відключення часом не лише збиваються налаштування, а виходять з ладу дороговартісне устаткування автоматизованих систем, тому безперервна робота при відключенні зовнішньої мережі є критично важливою.

BESS дозволяє накопичувати дешевшу електроенергію в профіцитні години та використовувати її в пікові години, коли вартість електроенергії значно дорожча. Це також дозволяє частково замінити дизель-генератори, що є економічно вигіднішим. Миттєвий перехід на живлення від BESS забезпечує безперервність технологічних процесів, а накопичення надлишкової електроенергії від сонячних модулів підвищує ефективність станції.

Як змінилася доступність установок зберігання енергії (BESS) для українських компаній за останній рік, і які фактори сприяли швидкому прийняттю рішень на користь цих технологій у контексті енергетичної безпеки?

Сьогодні установки зберігання енергії стали доступнішими для українських компаній. Через руйнування енергетичних обʼєктів та виклики з відключеннями і обмеженням потужності споживання, питання енергетичної безпеки набуло особливої важливості для топменеджерів та акціонерів. Рішення на користь BESS приймаються швидко і сміливо, завдяки розвитку нових технологій і зниженню вартості акумулюючих систем. Ще рік тому їх питома вартість становила близько 400-500 Євро за кВт-год, а сьогодні це вже 250-300 Євро. Важливо також враховувати супутні витрати на проєктування, підключення до мереж та можливі реконструкції наявних систем електропостачання.

Як ви реалізуєте проєкти з BESS для різних типів клієнтів, таких як промислові компанії та об'єкти комерційної нерухомості? Які виклики виникають під час інтеграції різних джерел генерації енергії в єдину систему?

Зараз у нас в процесі реалізації декілька проєктів BESS загальною потужністю понад 10 МВт-год, переважно для промислових компаній. Також зʼявляються обʼєкти комерційної нерухомості, такі як офісні центри, логістичні склади та торговельні центри, з потужністю від кількох сотень кВт-год до кількох МВт-год. Більшість з них впроваджуються в комплексі з сонячними електростанціями для власного споживання. Деякі додають Storage до вже встановленої сонячної генерації, інші – окремо, а хтось навіть в комбінації з когенераційною установкою.

Всі проєкти є індивідуальними. Наші інженери разом з службою експлуатації клієнта проводять ретельну аналітичну роботу, щоб визначити найбільш оптимальні технічні рішення та безпечні режими роботи обладнання. Складається алгоритм роботи системи в цілому, де взаємодіють багато елементів — зовнішня мережа, сонячна електростанція, BESS, дизель-генератор, КГУ. Паралельний режим роботи та режим Off-grid здаються простими, доки не починається практична реалізація. Усі ці елементи потрібно "подружити" між собою, що часто вимагає переконливості з нашого боку перед інвесторами, щоб вберегти їх від спокуси використання по максимуму цього міксу генерації та убезпечити їх роботу.

Зрозуміло, що інвестори завжди хочуть "ВСЕ + ще трохи", але в балансі між економікою і безпекою має переважати останнє.

Чому шлях до початку використання акумулюючих систем в Україні є таким довгим, адже говорять активно про це вже 5-7 років? Та як вплинула інтеграція великої кількості об'єктів відновлюваної енергетики (ВДЕ) на необхідність появи установок зберігання енергії (BESS) в енергосистемі України, і які кроки були зроблені для підтримки інвестицій у ці технології?

Так, справді, потреба в установках зберігання енергії виникла з інтеграцією великої кількості об'єктів ВДЕ, особливо сонячних проєктів. Найбільш активний період впровадження "зелених" проєктів був у 2016-2019 роках. Замість створення правил і передумов для інвестицій в BESS, до 2022 року ми зіткнулися лише з суперечками і докорами. Інвесторів у сонячну та вітрову генерацію звинувачували в створенні дисбалансів, завищеному "зеленому" тарифі, який пізніше було ретроспективно зменшено законодавчому рівні. Генеруючі станції відключали через необхідність балансування енергосистеми, хоча потрібно було, лише створити умови для інтеграції BESS як ключового елемента для розвитку ВДЕ.

Підхід міг бути іншим, вважаю: "Маємо проблему з відсутністю балансуючих потужностей через нову генерацію ВДЕ, давайте створимо умови для інвестицій в BESS, щоб вирішити цю проблему". Тобто філософія інша: проблема не в появі генерації ВДЕ, а в відсутності інструментів для балансування енергосистеми. Важливо не лише кількість ресурсів, а й ефективне їх використання.

Відбулося переосмислення поняття Енергетичної безпеки. Багато бізнесменів готові інвестувати в BESS та інше обладнання для безперервної роботи. Це великий мотивуючий фактор, особливо коли великі компанії показують приклад, що українці незламні. Вирішення енергетичних питань часто не про економіку чи окупність, а виключно про енергобезпеку.

Зараз зроблено рішучі кроки в напрямку проектів з Energy Storage. Напрацьована нормативна база закріплена на законодавчому рівні. Оператор систем передачі може укладати договори на ринку допоміжних послуг строком на 5 років, що дозволяє інвесторам залучати кредити. Здешевлення акумулюючих систем зменшило CAPEX, і термін окупності став прийнятнішим. Залишилось покращити ситуацію на ринку електроенергії з заборгованостями та дотримуватись правил. Охочих інвестувати є достатньо навіть у важких умовах.

Довіра – найвища цінність для інвестицій.

Як ви оцінюєте роль фахових енергетиків у відновленні енергетичної інфраструктури України в умовах атак на енергетичні обʼєкти, і яку роль має відігравати держава у підтримці цих фахівців?

Більш фахових енергетиків, ніж наші, в світі сьогодні не існує. Вони знають, що і як потрібно робити. В умовах варварських атак на енергетичні обʼєкти вони показують реальними справами, як професійно і самовіддано можна відновлювати мережі, повертаючи напругу в регіони, підприємства та в домівки. Задача держави – щоб енергетикою займалися лише енергетики, а не ті, хто себе так називає.

Архітектором енергосистеми у нас є НЕК "Укренерго". Ніхто краще за них не може розуміти, яка генерація, в яких місцях і в який час нам потрібна. Очевидно, що НАЕК "Енергоатом" лобіюватиме будівництво нових блоків на Українських АЕС, Центренерго відстоюватиме відновлення теплових блоків, Укргідроенерго — своїх гідроенергоблоків, а представники ВДЕ стоятимуть на позиції — більше чистої енергії. Найбільш об'єктивним має бути системний оператор. Вони вже визначили необхідні генеруючі потужності, і я вважаю, що потрібно рухатися за їхньою візією.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У низці західних областей є пошкодження внаслідок ракетної атаки. Лише на Львівщині без світла понад пів мільйона абонентів
ZN UA
2024-11-28T09:54:45Z
Атака на Київщину: ППО збили цілі, є постраждалі
24tv
2024-11-28T09:54:27Z
Пошкоджений обстрілом ЦНАП відновив роботу
Мій Харків
2024-11-28T09:49:22Z
На Вінниччині два місяці полюватимуть на хижаків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T09:48:27Z
У Часовому Яру і Кураховому залишаються понад 920 осіб, які відмовились від евакуації - Волошин
УкраинФорм
2024-11-28T09:48:10Z
На півдні ворог проводить розвідку та готується до штурмів на двох напрямках - Сили оборони
УкраинФорм
2024-11-28T09:46:54Z
У Харкові внаслідок ракетного удару пошкоджені підприємство та багатоповерхівка
УкраинФорм
2024-11-28T09:40:02Z
Укрпошта відновлює роботу відділень на Донеччині, які постраждали від ворожих обстрілів
УкраинФорм
2024-11-28T09:38:20Z
Півненко показав, як нацгвардійці відбили штурм росіян на запорізькому напрямку
ZN UA
2024-11-28T09:36:31Z
Туск запропонував створити спільну місію з патрулювання в Балтійському морі
Хвиля
2024-11-28T09:57:50Z
Рютте: Україна не в сильній позиції, щоб вести переговори з Путіним
ZN UA
2024-11-28T09:57:08Z
Партія Шольца і "подруги Путіна" не змінили розкритиковані "мирні пункти" коаліційної угоди
Европейская правда
2024-11-28T09:53:33Z
Били по енергетиці ракетами з касетними боєприпасами, – Зеленський про масовану атаку по Україні
24tv
2024-11-28T09:51:54Z
Ілон Маск знайшов «агента» українських олігархів у Білому домі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T09:51:35Z
Росія пропонує найбільший обмін полоненими за час війни
360ua.news
2024-11-28T09:51:11Z
“Залиште мені мої гроші, мені немає на що бути жити!”: Розкішне життя Тищенка — всьо
TSN
2024-11-28T09:36:38Z
У Румунії пропонують призупинити роботу TikTok через побоювання щодо можливих маніпуляцій на виборах
Детектор М
2024-11-28T09:35:28Z
Чи зможе Путін вдарити ядеркою: розвідка США оцінила загрозу
24tv
2024-11-28T09:30:54Z
Андрій Хливнюк розповів про свою роботу на фронті та як його змінила війна
Комсомольская правда
2024-11-28T09:08:49Z
Річард Гір вийшов на червону доріжку зі своєю дружиною
Фокус
2024-11-28T08:57:11Z
Тренд зими 2025 – теплий шарф: актуальні варіанти для холодної пори року
24tv
2024-11-28T08:48:44Z
Дві суперзірки об’єдналися: дует Артема Пивоварова і Макса Барських
Вива
2024-11-28T08:45:54Z
Відома українська співачка повідомила про горе в її родині: "Цей біль треба пережити"
TSN
2024-11-28T08:36:34Z
В Україні зʼявився новий дитячий музичний фестиваль HumanKind Fest
УкраинФорм
2024-11-28T08:15:24Z
Вперше за три роки: Олег Винник, який втік за кордон, оголосив дату сольного концерту
24tv
2024-11-28T08:12:38Z
Секс, танці і вільна енергія: Michelle Andrade вразила відвертою відеороботою
Вива
2024-11-28T07:45:33Z
Співак LAUD спростував чутки про виїзд за кордон під час війни
Комсомольская правда
2024-11-28T07:43:40Z
Реформа МСЕК: яку роль виконуватиме лікуючий лікар для встановлення інвалідності
Украина Криминальная
2024-11-28T09:54:24Z
Синє світло впливає на статеве дозрівання та ріст кісток у дітей
24tv
2024-11-28T09:24:51Z
Перші за 50 років: знайшли нові ліки від хронічних легеневих захворювань
Фокус
2024-11-28T08:51:46Z
Волосся почне рости, як на дріжджах: дотримуйтеся всього 5 правил
24tv
2024-11-28T08:51:41Z
Виявили нову поширену причину болючих місячних
24tv
2024-11-28T08:06:15Z
Чому краще ніколи не поєднувати на сніданок каву та яйця
24tv
2024-11-28T06:00:14Z
Додадуть кілька кілограмів: 5 тканин, які сильно повнять
GlavRed
2024-11-28T05:27:36Z
Лікування безпліддя в Україні: де та як отримати послугу безкоштовно
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T01:54:45Z
5 продуктів, які треба їсти людям після 50 років: вони покращать здоров'я
24tv
2024-11-27T23:09:27Z
РФ атакує ракетами енергосистему: в Україні почалися відключення електрики, — Галущенко
Фокус
2024-11-28T09:51:39Z
Енергія з вуглекислого газу: американські вчені представили нову технологію
24tv
2024-11-28T09:48:40Z
У кількох областях пошкоджені енергооб'єкти, діють аварійні відключення - Укренерго
УкраинФорм
2024-11-28T09:48:35Z
Обвал російського рубля: постачальники овочів та фруктів скасувують контракти, техніка вже зросла в ціні
ZN UA
2024-11-28T09:40:10Z
Наслідки нової ракетної атаки серйозні: у Міненерго попередили українців
Политека
2024-11-28T09:30:27Z
У Харкові пройде форум цифрової трансформації Східної України
Storyboom
2024-11-28T09:28:12Z
Ціни на нафту різко змінили динаміку на ринку
24tv
2024-11-28T09:27:53Z
Без розмінування і підтримки бізнесу: звідки держава візьме кошти на виплату "1000 Зеленського"
24tv
2024-11-28T09:27:08Z
Гроші на «тисячу Зеленського» візьмуть з програм розмінування і підтримки бізнесу
Петр и Мазепа
2024-11-28T09:12:34Z
Учителів яких предметів найбільше бракує у школах України
24tv
2024-11-28T09:57:24Z
Про вагітність та рак дізналась в один день: жінка зворушила своїм вчинком
TSN
2024-11-28T09:51:58Z
Працевлаштування у Польщі: хто конкурує з українцями за робочі місця
24tv
2024-11-28T09:48:25Z
Зеленська розповіла про проблему зі здоров’ям українського президента
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T09:45:40Z
Встигнуть перевести подих: як відпочиватимуть школярі у прийдешньому році
Знай
2024-11-28T09:37:28Z
Перепливати Тису вже не модно: в ДПСУ назвали топ напрямків, які найчастіше обирають ухилянти
TSN
2024-11-28T09:36:33Z
Коли Масниця 2025 року: які українські традиції цього свята існують, що воно означає
TSN
2024-11-28T09:36:28Z
Михайлу Поплавському — 75: чим прославився легендарний ректор
Фокус
2024-11-28T09:34:14Z
10 найрідкісніших імен у світі, які ви могли не чути
24tv
2024-11-28T09:33:46Z
Визначилась перша команда, яка гарантовано зіграє у 1/16 фіналу Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T09:54:12Z
Треннер «Шахтаря»: Після червоної картки все пішло погано
УкраинФорм
2024-11-28T09:48:49Z
Зірка Баєра прокоментував дебют 17-річного Степанова в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-28T09:42:27Z
Воротар "Шахтаря" встановив рекорд за кількістю сейвів в одному матчі Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-28T09:36:52Z
Alma mater Недведа з Чехом, легендарний спонсор та старий знайомий із Кривбасу: що треба знати про Вікторію
Football.ua
2024-11-28T09:10:46Z
Аліна Ягупова набрала 15 очок в матчі баскетбольної Євроліги
УкраинФорм
2024-11-28T09:07:27Z
Не рекордсмен Ліги чемпіонів: хто став найкращим гравцем матчу ПСВ – Шахтар
24tv
2024-11-28T08:48:13Z
Виграючи 2:0, Шахтар на останніх хвилинах пропустив 3 голи від ПСВ у Лізі чемпіонів
Украина Криминальная
2024-11-28T08:09:12Z
Непорозуміння року: ексклуб Шведа забив найепічніший автогол у Лізі чемпіонів – курйозне відео
24tv
2024-11-28T08:06:08Z
На Вінниччині внаслідок ракетної атаки пошкоджені будинки, постраждала жінка
УкраинФорм
2024-11-28T09:48:17Z
У Чернівецькій області внаслідок падіння уламків пошкоджені житлові будинки
УкраинФорм
2024-11-28T09:48:16Z
СБУ знешкодила у Харкові агентурну групу російського ГРУ, яка готувала схрони для ворожих ДРГ
Украина Криминальная
2024-11-28T09:39:32Z
Під час ліквідації пожежі на Житомирщині загинув рятувальник, ще один - травмований
УкраинФорм
2024-11-28T09:38:16Z
Ворожа атака на Одещину: що відомо про наслідки та постраждалих
TSN
2024-11-28T09:36:22Z
Китайське судно навмисне пошкодило кабелі зв'язку в Балтійському морі – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T09:35:16Z
На Київщині внаслідок російської атаки пошкоджений об’єкт інфраструктури, двоє постраждалих
УкраинФорм
2024-11-28T09:30:12Z
У Нідерландах внаслідок сильного буревію загинула дівчина
Европейская правда
2024-11-28T09:28:44Z
На Київщині постраждали люди та є пошкодження. А в Києві збили все, що летіло на столицю
ZN UA
2024-11-28T09:21:17Z
Китайський гороскоп на завтра 29 листопада: Тиграм - бійка, Собакам - серйозна сварка
GlavRed
2024-11-28T09:27:42Z
Краса у простоті: чим такий особливий інтер'єр спальні Енн Гетевей, що від нього всі в захваті
24tv
2024-11-28T09:24:59Z
Автентична українська кухня: три стародавні страви на Святвечір
24tv
2024-11-28T09:19:24Z
Так її готують у ресторанах: як зробити солянку наваристою та ароматною
24tv
2024-11-28T08:03:04Z
Три рослини, які треба обрізати зараз, щоб навесні був розкішний сад
24tv
2024-11-28T07:42:02Z
Як приготувати рижики: вони так смакують у салаті
24tv
2024-11-28T06:48:31Z
Як прокачати "м'яз щастя" за допомогою трьох простих кроків
Знай
2024-11-28T05:51:42Z
Самої любові недостатньо: ось 3 речі, що є необхідними у стосунках
24tv
2024-11-28T04:30:34Z
Стрільцям слід довіритись інтуїції: гороскоп на 28 листопада
24tv
2024-11-28T03:06:16Z
Ловимо гаджети по-чорному: ТОП-10 товарів на Black Friday у Фокстрот
ITC
2024-11-28T09:53:40Z
Apple почала роботу над Vision Pro ще у 2008 році
InternetUA
2024-11-28T09:46:07Z
Завмер у часі на 12 мільйонів років: учені виявили рештки унікального крокодила
Фокус
2024-11-28T09:37:50Z
Microsoft не використовує користувацькі документи Office для навчання свого ШІ
InternetUA
2024-11-28T09:33:11Z
У Китаї знайдено невідомий вид людини: у неї незвичайні фізичні особливості
Фокус
2024-11-28T09:30:07Z
Переграють будь-кого: 3 найхитріші знаки зодіаку
GlavRed
2024-11-28T09:27:17Z
Оголосили полювання на тролів: учені створили інструмент, що знаходить зашифровані образи
InternetUA
2024-11-28T09:21:03Z
США дозволили використовувати супутниковий інтернет Starlink на смартфонах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T09:15:25Z
Команда, що створила Android, працює над операційною системою для штучного інтелекту. Що відомо?
ITC
2024-11-28T09:10:14Z
На платформі Volkswagen: нові електричні кросовери Mahindra показали офіційно
AutoGeek
2024-11-28T09:37:35Z
Не потребують обслуговування: Mercedes-Benz представив нові гальма для електромобілів
AutoGeek
2024-11-28T09:06:55Z
VW Amarok отримає спортивну версію із характеристиками GT
AutoCentre
2024-11-28T09:04:08Z
Безугла заявила, що у неї немає автомобіля: користується метро
Комсомольская правда
2024-11-28T08:52:34Z
Mercedes Sprinter перетворили на позашляховий дім на колесах
Фокус
2024-11-28T08:40:03Z
Три нових Renault для України: що та за скільки
ЗаРулем
2024-11-28T08:12:44Z
Гібридний Duster, седан та кросхетчбек: Renault в Україні представило три нових моделі
AutoGeek
2024-11-28T08:04:08Z
Чорна п’ятниця з LIQUI MOLY — час для вигідних покупок!
AutoCentre
2024-11-28T07:12:49Z
На майже мільярд доларів: українці у 2024 році ввезли понад 45 000 електромобілів
AutoGeek
2024-11-28T07:06:03Z