MY.UAНовини
Поїхати або лишитися: як зберегти громади на третьому році повномасштабної війни
Поїхати або лишитися: як зберегти громади на третьому році повномасштабної війни

Поїхати або лишитися: як зберегти громади на третьому році повномасштабної війни

Як живеться громадам в умовах війни, якими є головні виклики та в який спосіб вдається зберігати стійкість у надскладних умовах.

Юлія Каплан, аналітикиня Національного інституту стратегічних досліджень, експертка Національної платформи стійкості та згуртованості

Повномасштабне вторгнення торкнулася кожного — ким би ви не були й де б не жили. Звісно, досвід людей з умовно «тилових» регіонів відрізняється від щоденних реалій жителів, які залишаються поблизу лінії бойового зіткнення. Але є коло проблем, спільних для всіх регіонів — безпека, вимушене переміщення великої кількості людей і їхня адаптація на новому місці, «просідання» ринку праці, зрештою, психічне вигорання та загострення конфліктів на цьому тлі.

Навесні 2024 року Національна платформа стійкості та згуртованості провела низку громадських консультацій. Три з представниками органів місцевого самоврядування й три — з представниками організацій громадянського суспільства.

Усі громади, які долучилися до проєкту, ми поділили на три типи — деокуповані, наближені до лінії бойового зіткнення і так звані «тилові». Але, як виявилося, значні відмінності також спостерігаються між великими та маленькими громадами.

Ключове питання було — як живеться громадам в умовах війни, якими є головні виклики та в який спосіб вдається зберігати стійкість у надскладних умовах. Отже, далі — про спільне та відмінне.

Юлія Каплан

Безпека

Запит на посилення безпеки — спільний для всіх громад. До речі, це підтвердили результати соціологічного опитування, проведеного у травні 2024 року агенцією Info Sapience на замовлення Національної платформи: до трьох пріоритетів, на які першочергово повинна скерувати зусилля місцева влада, ввійшло облаштування бомбосховищ та укриттів.

Але, приміром, у деокупованих громадах та/або тих, що наближені до лінії бойового зіткнення, крім повітряних атак, відбуваються постійні артилерійські обстріли. Від таких обстрілів убезпечитися дуже складно, адже система оповіщена не завжди встигає спрацювати вчасно. Проте шанси врятуватися значно зростають, коли бомбосховище розташоване десь поблизу.

Проблема полягає в тому, що укриттями мають бути обладнані всі об’єкти соціальної інфраструктури: школи, дитячі садочки, лікарні, адміністративні будівлі. А на це у багатьох громад просто не вистачає коштів — облаштувати сховища згідно з новими Державними будівельними нормами (ДБН) дійсно дорого.

Ще одна гостра безпекова проблема для деокупованих і наближених до лінії бойового зіткнення територій — заміновані ділянки. За інформацією МВС, сьогодні в Україні заміновано понад 144 тисячі квадратних кілометрів, а на розмінування, навіть за умови міжнародної підтримки, підуть десятиліття.

Для жителів сільськогосподарських громад розмінування угідь — критичне питання. Почасти воно відбувається досить повільно, бо на це знову ж таки потрібні кошти та ресурси. Отже, іноді фермери намагаються розмінувати свої землі самостійно, й внаслідок цього травмуються або гинуть.

Знелюднення

Знелюднення через внутрішню міграцію та виїзд людей за кордон відбувається в усіх типах громад, хоча, зрозуміло, що у прифронтових його масштаби значно більші. Складна безпекова ситуація не дозволяє спокійно мешкати в громаді або люди взагалі лишаються без житла.

Проте знелюднення спіткає й «тилові» громади, особливо маленькі, до 10 тис. жителів. Навіть якщо в таких громадах потенційно є робота, зазвичай не вистачає кваліфікованих працівників. Особливо кадровий голод відчутний у бюджетних установах та органах місцевої влади, де рівень заробітної плати дуже низький, а навантаження — надвелике, бо часто одна людина вимушена поєднувати декілька посад.

Проблема працевлаштування також дуже актуальна. Насамперед для ВПО, адже далеко не всі переселенці можуть знайти роботу в громадах, які їх приймають, за своїм фахом. Потрібні системні програми з перекваліфікації під потреби місцевої економіки.

Але така ж потреба існує й для «корінного» населення тих громад, які змінили свою економічну структуру. Частина території України окупована, й на захід і в центр релокуються деякі великі підприємства. Наприклад, у Закарпатській області раніше не було потужного машинобудування, яке запускається зараз. Але для того, щоб воно працювало в повну силу, потрібні фахівці з належною кваліфікацією, яких не вистачає.

Зі свого боку, громади, які приймають, мають стати своєрідним магнітом для релокованого малого та середнього бізнесу, бо він також створює робочі місця та поповнює бюджети, яких сьогодні вистачає лише на «виживання». Тут могли би спрацювати спеціальні сприятливі умови, як от податкові канікули або полегшення отримання різних дозволів — наприклад, для оренди земельних ділянок і будівель для ведення бізнесу.

Соціальні умови життя в громаді не менш важливі, ніж економічні можливості. Йдеться не тільки про житло для ВПО, хоча це вкрай важливо. Уявімо собі, що у невеликій громаді для жінки з маленькою дитиною є гідна робота, але дитячого садочку — немає. З великою ймовірністю жінка вимушено поїде з громади. Питання про те, що є першочерговим — відбудова житла чи відновлення/створення соціальної інфраструктури — має єдину правильну відповідь: ці процеси в ідеалі мають іти паралельно.

Лінії напруги

Ще однією спільною проблемою є стан ментального здоров’я жителів громад. Повномасштабна війна триває вже третій рік, і пройти через її випробування дуже важко. На цьому ґрунті можуть виникати конфлікти.

Насамперед лінії напруги пов’язані з різним досвідом проживання війни, а саме: воював — не воював, колаборант — не колаборант, був в окупації — не був, ВПО — населення громад, які приймають, родина тих, хто служить, — і тих, хто не служить.

У громадах, які зруйновані майже вщент, до цього додається «боротьба» за гуманітарну допомогу, яка надходить від міжнародних донорів. Як саме вона розподіляється і, головне, чи справедливо? Сумніви в останньому теж викликають напругу.

Очікувано у людей є відчуття, що й чинна мобілізація відбувається несправедливо. Простіше кажучи, мобілізують начебто передусім тих, хто не здатний «вирішити питання» у корупційний спосіб.

Так само несправедливість вбачається у підході правоохоронних органів до тих осіб, яких підозрюють у колаборації. Проблема полягає в тому, що сусіди або хтось із близького оточення можуть знати про факти співпраці певної людини з окупаційною владою, але надати потрібні для покарання докази дуже складно або взагалі неможливо. Отже, колаборант продовжує мешкати у громаді.

Також під питанням — довіра до представників місцевої влади, які залишалися в окупації або навпаки відразу поїхали. У другому випадку люди відчувають образу, що їх «покинули напризволяще» в ситуації граничної небезпеки та невизначеності.

Учасники громадських слухань говорили, що розслідування фактів колаборації й загалом політика покарання колаборантів мають суттєво вдосконалитися, аби не вести до суспільних конфліктів.

Стійкість і спроможність громади є визначальними для ухвалення рішення її жителями: залишатися чи покидати домівку. Якщо ми хочемо зберегти громади, потрібно йти за запитами людей, які саме зараз живуть у громаді, точково забезпечуючи їхні безпосередні потреби.

«Великі стратегії» та «візії майбутнього» зараз спрацьовують гірше, ніж точкові зміни, оскільки ситуації в громадах дуже різняться й, отже, передбачають індивідуальний підхід.

І, звісно, було би добре, якби кожна громада мала ресурси для того, аби зробити необхідні кроки для забезпечення першочергових потреб жителів.

Титульне фото: Getty Images

Читайте також
Понад 55 тисяч українців навчив Центр готовності цивільних за 2 роки
Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни
В Україні розробили Етику взаємодії з постраждалими від війни дітьми
Міграційна політика: експерти розповіли, як повернути українських біженців додому
Розвивати людський капітал України. Куди інвестувати?
Побудувати державу вдячності
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Арешт P. Diddy: деталі найгучнішого скандалу у Голлівуді
Комсомольская правда
2024-09-30T16:28:29Z
На двох троє дітей та 12 років різниці: відома українська акторка вийшла заміж
GlavRed
2024-09-30T16:27:44Z
Анатолій Анатоліч показав, як відсвяткував ювілей і чим Козловський дивував на його святі
TSN
2024-09-30T16:09:28Z
Новий трейлер «Носферату» — готичного горору Роберта Еґґерса з вампіром Біллом Скашгордом
ITC
2024-09-30T16:08:27Z
Вже побачили у Мюнстері, Кембриджі та Львові: розмова з Анною Старушкевич про фільм "Маґура"
24tv
2024-09-30T16:06:25Z
4 світові актори, які ще не мають дітей
24tv
2024-09-30T16:06:00Z
Тренд останніх років: як використовувати плитку терраццо вдома
24tv
2024-09-30T16:00:44Z
Скандал з P. Diddy: хто з відомих зірок та як натякав на жахливі злочини репера
TSN
2024-09-30T15:54:45Z
Віталій Козловський розсекретив, коли насправді почалися його стосунки з дружиною
TSN
2024-09-30T15:54:35Z
Експерти розповіли, чому буряк важливо додати до раціону кожної людини
AgroNews
2024-09-30T16:25:38Z
Лінива вівсянка: сніданок, який змінить ваше ранок назавжди
Знай
2024-09-30T15:51:52Z
У Харківському районі після капітального ремонту запрацювала сучасна амбулаторія
Мій Харків
2024-09-30T15:46:20Z
Найпростіша та найсмачніша закуска з баклажанів: рецепт смачної страви
Фокус
2024-09-30T14:06:33Z
МОЗ радить використовувати маски при високому рівні пилу в повітрі
УкраинФорм
2024-09-30T13:48:40Z
Мобільний додаток Complete Care4you: як пацієнти із ВІЛ та туберкульозом можуть полегшити собі життя
ZN UA
2024-09-30T12:58:43Z
Магнітні бурі у жовтні: штормити буде кілька днів поспіль
Комсомольская правда
2024-09-30T12:14:37Z
Чи потрібно пити антибіотики до та після операції
24tv
2024-09-30T12:00:14Z
Для схуднення та покращення травлення -- які несподівані спеції можна додавати до вівсянки
TSN
2024-09-30T11:57:19Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Байден проти намірів Ізраїлю почати наземну операцію в Лівані
Европейская правда
2024-09-30T16:37:21Z
Жителі Запоріжжя роздумують над евакуацією через посилення обстрілів, — Федоров
Комсомольская правда
2024-09-30T16:36:48Z
Ізраїль анонсував початок нової фази війни проти «Хезболли»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T16:36:29Z
План перемоги України та права угорців: підсумки переговорів Сибіги із Сіярто
iPress
2024-09-30T16:34:53Z
російський льотчик передав дані розвідці України після удару по Охматдиту – The Telegraph
iPress
2024-09-30T16:34:42Z
Припинення вогню в Україні може принести більше шкоди, ніж користі – Bloomberg
iPress
2024-09-30T16:34:42Z
МЗС Угорщини: Ми закликаємо до негайного миру в Україні
ZN UA
2024-09-30T16:34:39Z
Австрійська проросійська ультраправа партія здобуває перемогу на виборах
iPress
2024-09-30T16:34:32Z
На Закарпатті держслужбовець незаконно вивів з держвласності землю вартістю майже ₴120 млн
Украина Криминальная
2024-09-30T16:33:21Z
Ворог атакував два райони Дніпропетровщини, пошкоджені транспортне та промислове підприємства
УкраинФорм
2024-09-30T16:30:51Z
В Україну суне друга пилова буря: чим вона небезпечна і коли закінчиться
GlavRed
2024-09-30T16:27:37Z
Військовий: Торецький напрямок зараз один із найскладніших, тут місяць - за рік
УкраинФорм
2024-09-30T16:04:06Z
Дихати небезпечно: 5 порад під час пилової бурі в Україні
Хвиля
2024-09-30T16:03:31Z
У трьох районах Києва фіксують високе запилення повітря
УкраинФорм
2024-09-30T15:55:53Z
1 жовтня центр Києва зупиниться на 10 хв
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T15:55:28Z
Молодик 2 жовтня 2024 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
TSN
2024-09-30T15:54:43Z
На Дніпропетровщині енергетики потрапили під ворожий обстріл: деталі
TSN
2024-09-30T15:54:25Z
Яку суму податку за землю треба плати у 2024 році за 1 гектар
24tv
2024-09-30T16:30:05Z
До загального фонду держбюджету у вересні надійшло понад 120 мільярдів - Мінфін
УкраинФорм
2024-09-30T16:22:39Z
Юрчишин пропонує виділити додаткові 500 млн гривень з бюджету на Суспільне і ще 200 млн — на Нацраду
Детектор М
2024-09-30T16:09:44Z
Чи будуть відключення світла 1 жовтня: прогноз «Укренерго»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T16:09:09Z
20 альткоїнів, готових вистрелити найближчим часом
ITC
2024-09-30T16:08:51Z
Чи буде відключення світла у жовтні та листопаді – відповідь експерта з енергетики
TSN
2024-09-30T15:54:47Z
Курс валют на 2 жовтня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2024-09-30T15:54:41Z
Мільярдер Пітер Тіль інвестує у розробку ядерного палива для сучасних реакторів
InternetUA
2024-09-30T15:43:22Z
Які платіжки треба сплачувати, навіть якщо ви не використовуєте опалення у батареях
24tv
2024-09-30T15:36:22Z
Понад 20 журналістських організацій засудили закон «Про сімейні цінності» в Грузії, який вводить цензуру в медіа
InternetUA
2024-09-30T16:37:23Z
Точицький відзначив внесок реставраторів Києво-Печерської лаври у збереження унікальних пам’яток
УкраинФорм
2024-09-30T16:36:38Z
Папу Римського розкритикували його ж одновірці за ставлення до жінок – Reuters
iPress
2024-09-30T16:34:01Z
Жодного дня без «Шахедів»: за вересень РФ випустила по Україні 1339 дронів
УкраинФорм
2024-09-30T16:33:16Z
Соціально вагомий контент – одна з головних тем KMW’24
Детектор М
2024-09-30T16:30:39Z
Через Дію зробили понад мільйон пропозицій одружитися
1News
2024-09-30T16:24:17Z
Міноборони розробило нову систему управління даними
InternetUA
2024-09-30T16:23:58Z
Помер науковець та колишній народний депутат Тарас Процев’ят
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T16:22:50Z
На Вінниччині відкрито Меморіал пам'яті та слави загиблим Героям
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T16:18:03Z
Україна – Бразилія: прогноз букмекерів, де і коли дивитись півфінал ЧС-2024 з футзалу
ZN UA
2024-09-30T16:09:12Z
Красуня Костюк у розкішному вбранні підкорила вечірку в Китаї
24tv
2024-09-30T16:00:21Z
Андрій Лунін повернеться в основу Реала завдяки травмі Куртуа: скільки гратиме українець
24tv
2024-09-30T15:55:51Z
Чемпіон світу та зірка збірної Франції з футболу Грізманн завершив міжнародну кар'єру
TSN
2024-09-30T15:54:16Z
Роналду шукає працівників до свого готелю: які вимоги і зарплати
24tv
2024-09-30T15:04:39Z
Ескінья, Жуніньйо Рейс та Будківський гратимуть із перших хвилин проти Ворскли
Football.ua
2024-09-30T14:31:31Z
"Ми наробим вам гроби": фанати Вереса вигукували неоднозначні вислови на матчі з Шахтарем
24tv
2024-09-30T14:30:19Z
Гоффенгайм — Динамо: прогноз букмекерів на матч Ліги Європи
Football.ua
2024-09-30T14:19:02Z
ЗМІ дізналися про розкішне життя і зв'язки з рф українського тренера Сергія Нагорняка
Фокус
2024-09-30T14:09:55Z
Капітан ЗСУ Павло Чайка загинув у ДТП на Волині
TSN
2024-09-30T16:27:32Z
У ДТП загинув повний кавалер ордена «За мужність» Павло Чайка
УкраинФорм
2024-09-30T16:15:08Z
На Прикарпатті затримали ще двох паліїв авто військових
УкраинФорм
2024-09-30T15:55:55Z
У Харкові п’яна жінка зарізала співмешканця та намагалася приховати злочин
Мій Харків
2024-09-30T15:31:34Z
Протягом тижня підрозділи ДСНС ліквідували 434 пожежі на Харківщині
Мій Харків
2024-09-30T15:25:48Z
48-річного ексфутболіста Південої Африки знайшли вбитим у власній квартирі
24tv
2024-09-30T15:24:27Z
У Херсоні невідомий напав на журналістку Олену Гнітецьку
Детектор М
2024-09-30T15:19:32Z
Суд арештував водія, який на Рівненщині збив поліцейського на блокпосту
УкраинФорм
2024-09-30T15:18:32Z
У Львові затримали фальшивомонетників, які планували випустити на ринок 100 000 підроблених купюр
Украина Криминальная
2024-09-30T15:16:26Z
Чи можна їсти сире тісто: мало хто знає, яка небезпека чатує на тих, хто так робить
GlavRed
2024-09-30T16:27:39Z
Пляма зникне на очах: як відмити чашку від сильного нальоту
24tv
2024-09-30T16:24:38Z
Які дерева можна садити восени: садівники розкрили секрети гарного врожаю
Политека
2024-09-30T16:22:12Z
Які ознаки того, що ви з партнером створені одне для одного і вам судилося бути разом
TSN
2024-09-30T16:09:14Z
Зберігаємо буряк до весни в погребі, квартирі, на балконі
TSN
2024-09-30T15:55:24Z
Фахівці розповіли українцям, що робити, якщо під час прання вимкнули світло
TSN
2024-09-30T15:55:20Z
В яку воду потрібно кидати м'ясо, щоб борщ вийшов наваристим — цю помилку роблять найчастіше
TSN
2024-09-30T15:54:28Z
Як приготувати тушковані баклажани на сковороді: це смачно та корисно
TSN
2024-09-30T15:54:10Z
Їм усміхнеться фортуна: 3 знаки зодіаку, які в жовтні переживатимуть найщасливіші дні
24tv
2024-09-30T15:39:51Z
На Old Car Land показали раритетні вантажівки та автобуси
AutoCentre
2024-09-30T16:09:15Z
У Монако помітили замаскований Porsche 911 на українських номерах
Топ Жир
2024-09-30T16:03:50Z
Три метри завширшки: у мережі показали найнезвичніший BMW M3
24tv
2024-09-30T15:15:45Z
Morgan анонсував старт продажу нового родстера Plus Four
AutoCentre
2024-09-30T15:07:19Z
Не знімаючи коліс: як дізнатися, чи треба міняти гальмівні диски - простий спосіб
GlavRed
2024-09-30T13:27:35Z
Hyundai випустив 100-мільйонний автомобіль
AutoCentre
2024-09-30T13:06:22Z
В Україні з’явилися багатофункціональні тягачі IVECO T-Way
AutoCentre
2024-09-30T13:03:01Z
Море карбону і 820 сил: новий "Гелендваген" отримав ексклюзивні версії
Фокус
2024-09-30T12:30:23Z
Електричний пікап Tesla Cybertruck отримав фірмовий автопілот
AutoGeek
2024-09-30T12:00:12Z
Найбільші криптобіржі оголосили про лістинг EigenLayer : детальний розклад
ITC
2024-09-30T16:37:51Z
Ось чого вам ніколи не слід робити на робочому комп'ютері
24tv
2024-09-30T16:36:15Z
У Туреччині знайдено прикраси, яким приблизно 10 тисяч років
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T16:27:45Z
Ноутбук з десктопними NVIDIA RTX 4090 та Ryzen 9 7950X3D — максимальна потужність, жодної автономності
ITC
2024-09-30T16:08:53Z
Ваш смарт-телевізор стежить за вами: як часто сучасні екрани Samsung і LG фіксують дії користувачів
InternetUA
2024-09-30T16:01:28Z
Вирішила долю регіону: археологи зробили нові відкриття на полі битви при Малазгірті
Фокус
2024-09-30T15:57:35Z
Пролежало на дні понад сто років: історики виявили затонуле 18-метрове судно-драгу у Дніпрі
TSN
2024-09-30T15:54:37Z
Скарб часів Київської Русі знайшли в Новгороді: срібні монети і коштовності
1News
2024-09-30T15:39:31Z
Над українською антарктичною станцією Академік Вернадський зафіксували рідкісне нічне явище
24tv
2024-09-30T15:36:09Z