MY.UAНовини
Поїхати або лишитися: як зберегти громади на третьому році повномасштабної війни
Поїхати або лишитися: як зберегти громади на третьому році повномасштабної війни

Поїхати або лишитися: як зберегти громади на третьому році повномасштабної війни

Як живеться громадам в умовах війни, якими є головні виклики та в який спосіб вдається зберігати стійкість у надскладних умовах.

Юлія Каплан, аналітикиня Національного інституту стратегічних досліджень, експертка Національної платформи стійкості та згуртованості

Повномасштабне вторгнення торкнулася кожного — ким би ви не були й де б не жили. Звісно, досвід людей з умовно «тилових» регіонів відрізняється від щоденних реалій жителів, які залишаються поблизу лінії бойового зіткнення. Але є коло проблем, спільних для всіх регіонів — безпека, вимушене переміщення великої кількості людей і їхня адаптація на новому місці, «просідання» ринку праці, зрештою, психічне вигорання та загострення конфліктів на цьому тлі.

Навесні 2024 року Національна платформа стійкості та згуртованості провела низку громадських консультацій. Три з представниками органів місцевого самоврядування й три — з представниками організацій громадянського суспільства.

Усі громади, які долучилися до проєкту, ми поділили на три типи — деокуповані, наближені до лінії бойового зіткнення і так звані «тилові». Але, як виявилося, значні відмінності також спостерігаються між великими та маленькими громадами.

Ключове питання було — як живеться громадам в умовах війни, якими є головні виклики та в який спосіб вдається зберігати стійкість у надскладних умовах. Отже, далі — про спільне та відмінне.

Юлія Каплан

Безпека

Запит на посилення безпеки — спільний для всіх громад. До речі, це підтвердили результати соціологічного опитування, проведеного у травні 2024 року агенцією Info Sapience на замовлення Національної платформи: до трьох пріоритетів, на які першочергово повинна скерувати зусилля місцева влада, ввійшло облаштування бомбосховищ та укриттів.

Але, приміром, у деокупованих громадах та/або тих, що наближені до лінії бойового зіткнення, крім повітряних атак, відбуваються постійні артилерійські обстріли. Від таких обстрілів убезпечитися дуже складно, адже система оповіщена не завжди встигає спрацювати вчасно. Проте шанси врятуватися значно зростають, коли бомбосховище розташоване десь поблизу.

Проблема полягає в тому, що укриттями мають бути обладнані всі об’єкти соціальної інфраструктури: школи, дитячі садочки, лікарні, адміністративні будівлі. А на це у багатьох громад просто не вистачає коштів — облаштувати сховища згідно з новими Державними будівельними нормами (ДБН) дійсно дорого.

Ще одна гостра безпекова проблема для деокупованих і наближених до лінії бойового зіткнення територій — заміновані ділянки. За інформацією МВС, сьогодні в Україні заміновано понад 144 тисячі квадратних кілометрів, а на розмінування, навіть за умови міжнародної підтримки, підуть десятиліття.

Для жителів сільськогосподарських громад розмінування угідь — критичне питання. Почасти воно відбувається досить повільно, бо на це знову ж таки потрібні кошти та ресурси. Отже, іноді фермери намагаються розмінувати свої землі самостійно, й внаслідок цього травмуються або гинуть.

Знелюднення

Знелюднення через внутрішню міграцію та виїзд людей за кордон відбувається в усіх типах громад, хоча, зрозуміло, що у прифронтових його масштаби значно більші. Складна безпекова ситуація не дозволяє спокійно мешкати в громаді або люди взагалі лишаються без житла.

Проте знелюднення спіткає й «тилові» громади, особливо маленькі, до 10 тис. жителів. Навіть якщо в таких громадах потенційно є робота, зазвичай не вистачає кваліфікованих працівників. Особливо кадровий голод відчутний у бюджетних установах та органах місцевої влади, де рівень заробітної плати дуже низький, а навантаження — надвелике, бо часто одна людина вимушена поєднувати декілька посад.

Проблема працевлаштування також дуже актуальна. Насамперед для ВПО, адже далеко не всі переселенці можуть знайти роботу в громадах, які їх приймають, за своїм фахом. Потрібні системні програми з перекваліфікації під потреби місцевої економіки.

Але така ж потреба існує й для «корінного» населення тих громад, які змінили свою економічну структуру. Частина території України окупована, й на захід і в центр релокуються деякі великі підприємства. Наприклад, у Закарпатській області раніше не було потужного машинобудування, яке запускається зараз. Але для того, щоб воно працювало в повну силу, потрібні фахівці з належною кваліфікацією, яких не вистачає.

Зі свого боку, громади, які приймають, мають стати своєрідним магнітом для релокованого малого та середнього бізнесу, бо він також створює робочі місця та поповнює бюджети, яких сьогодні вистачає лише на «виживання». Тут могли би спрацювати спеціальні сприятливі умови, як от податкові канікули або полегшення отримання різних дозволів — наприклад, для оренди земельних ділянок і будівель для ведення бізнесу.

Соціальні умови життя в громаді не менш важливі, ніж економічні можливості. Йдеться не тільки про житло для ВПО, хоча це вкрай важливо. Уявімо собі, що у невеликій громаді для жінки з маленькою дитиною є гідна робота, але дитячого садочку — немає. З великою ймовірністю жінка вимушено поїде з громади. Питання про те, що є першочерговим — відбудова житла чи відновлення/створення соціальної інфраструктури — має єдину правильну відповідь: ці процеси в ідеалі мають іти паралельно.

Лінії напруги

Ще однією спільною проблемою є стан ментального здоров’я жителів громад. Повномасштабна війна триває вже третій рік, і пройти через її випробування дуже важко. На цьому ґрунті можуть виникати конфлікти.

Насамперед лінії напруги пов’язані з різним досвідом проживання війни, а саме: воював — не воював, колаборант — не колаборант, був в окупації — не був, ВПО — населення громад, які приймають, родина тих, хто служить, — і тих, хто не служить.

У громадах, які зруйновані майже вщент, до цього додається «боротьба» за гуманітарну допомогу, яка надходить від міжнародних донорів. Як саме вона розподіляється і, головне, чи справедливо? Сумніви в останньому теж викликають напругу.

Очікувано у людей є відчуття, що й чинна мобілізація відбувається несправедливо. Простіше кажучи, мобілізують начебто передусім тих, хто не здатний «вирішити питання» у корупційний спосіб.

Так само несправедливість вбачається у підході правоохоронних органів до тих осіб, яких підозрюють у колаборації. Проблема полягає в тому, що сусіди або хтось із близького оточення можуть знати про факти співпраці певної людини з окупаційною владою, але надати потрібні для покарання докази дуже складно або взагалі неможливо. Отже, колаборант продовжує мешкати у громаді.

Також під питанням — довіра до представників місцевої влади, які залишалися в окупації або навпаки відразу поїхали. У другому випадку люди відчувають образу, що їх «покинули напризволяще» в ситуації граничної небезпеки та невизначеності.

Учасники громадських слухань говорили, що розслідування фактів колаборації й загалом політика покарання колаборантів мають суттєво вдосконалитися, аби не вести до суспільних конфліктів.

Стійкість і спроможність громади є визначальними для ухвалення рішення її жителями: залишатися чи покидати домівку. Якщо ми хочемо зберегти громади, потрібно йти за запитами людей, які саме зараз живуть у громаді, точково забезпечуючи їхні безпосередні потреби.

«Великі стратегії» та «візії майбутнього» зараз спрацьовують гірше, ніж точкові зміни, оскільки ситуації в громадах дуже різняться й, отже, передбачають індивідуальний підхід.

І, звісно, було би добре, якби кожна громада мала ресурси для того, аби зробити необхідні кроки для забезпечення першочергових потреб жителів.

Титульне фото: Getty Images

Читайте також
Понад 55 тисяч українців навчив Центр готовності цивільних за 2 роки
Українцям потрібен справедливий мир: яким є суспільство на третьому році повномасштабної війни
В Україні розробили Етику взаємодії з постраждалими від війни дітьми
Міграційна політика: експерти розповіли, як повернути українських біженців додому
Розвивати людський капітал України. Куди інвестувати?
Побудувати державу вдячності
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На українсько-польському кордоні у Львівській області з‘явиться новий піший перехід
Комсомольская правда
2024-11-26T07:07:04Z
Морози накриють Україну: де буде найхолодніше
TSN
2024-11-26T07:03:25Z
Росія вночі атакувала дронами Київ, Миколаїв та Дніпро: перші наслідки ворожих ударів
Комсомольская правда
2024-11-26T06:57:44Z
З Купʼянського і Борівського напрямків евакуювали ще 51 людину
УкраинФорм
2024-11-26T06:54:42Z
У ЗСУ розповіли, як і для чого росіяни намагаються окупувати Білогорівку
ZN UA
2024-11-26T06:52:05Z
Бійці ССО здійснили наліт на позиції противника на Курщині: військові показали відео
24tv
2024-11-26T06:51:51Z
Київ відчує найбільші морози: прогноз погоди в Україні на останній тиждень осені
Фокус
2024-11-26T06:51:19Z
Російські війська минулої доби вбили одного жителя Донеччини
УкраинФорм
2024-11-26T06:39:26Z
На Тернопільщині через атаку "Шахедами" вводяться мережеві обмеження
24tv
2024-11-26T06:39:15Z
Глава МЗС Німеччини не виключила арешту Нетаньягу на території країни
Европейская правда
2024-11-26T07:07:13Z
Замість в’язниці – у військо. Як засуджений за топкорупцію екснардеп Сольвар намагався втекти від вироку
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T07:06:45Z
Що буде, якщо РФ вдарить по будівлі Верховної Ради? Нардеп відповів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T07:03:25Z
В уряді Молдови розповіли про перемовини міністра з "Газпромом" у Росії
Европейская правда
2024-11-26T07:01:47Z
Що з майном дев’яти підсанкційних і конфіскованих державою каналів
Детектор М
2024-11-26T07:01:14Z
Парламентська асамблея НАТО закликала якнайшвидше прийняти Україну до Альянсу
УкраинФорм
2024-11-26T06:57:40Z
ЄС потужно вдарить санкціями по танкерах Росії – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T06:43:29Z
Усвідомлюють воєнну загрозу: Німеччина складає список бункерів на випадок війни з Росією
24tv
2024-11-26T06:42:37Z
Помічник Трампа вимагав гроші у кандидатів на посади в новому кабінеті - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-26T06:39:02Z
«Капітан Америка» в біді: тестовий показ фільму з Ентоні Макі провалився, а Marvel планує «ще щось» перезняти
ITC
2024-11-26T07:07:38Z
Оголосили переможців конкурсу воєнної літератури «4.5.0.»
Детектор М
2024-11-26T06:51:05Z
Дружина Віталія Козловського замилувала новим відео з 9-місячним сином: "Попереду ціле життя"
24tv
2024-11-26T06:48:26Z
"Мені так боляче": дружина Павліка попрощалася з фанатами і не виходить на зв'язок
GlavRed
2024-11-26T06:42:12Z
Де зараз Анастасія Приходько, яка вдруге обвінчалася з чоловіком
24tv
2024-11-26T05:03:01Z
Україна взяла участь у найбільшій книжковій виставці Австрії
УкраинФорм
2024-11-26T04:27:11Z
Один актор — 23 персонажі: Лаврін зі "Спіймати Кайдаша" озвучив Stalker 2
Фокус
2024-11-25T22:15:29Z
Популярна пісня Ельзи з "Крижаного серця" знову підкорює мережу
24tv
2024-11-25T22:03:12Z
Вартий очікування: все, що відомо про приквел хітового мультфільму "Думками навиворіт"
24tv
2024-11-25T21:39:21Z
Нове відкриття виявило, що серйозна інфекція COVID може зменшити пухлини
Portaltele
2024-11-26T06:55:38Z
Чи варто приймати гарячий душ, який, кажуть, шкідливий для шкіри та волосся
24tv
2024-11-26T04:33:01Z
Запаси на зиму: які продути треба мати вдома
ZN UA
2024-11-26T03:31:19Z
Як можна використовувати аспірин під час прання: три способи
TSN
2024-11-26T02:39:10Z
Найкращі сніданки на думку дієтологів: десять варіантів
TSN
2024-11-26T01:39:44Z
«Будуємо першу в Україні підземну лікарню для 2000 пацієнтів», — Синєгубов
Мій Харків
2024-11-25T21:30:55Z
8 звичок, які роблять успішні люди щоранку
Знай
2024-11-25T20:51:57Z
Ось 12 найпоширеніших нічних жахів дорослих і що вони означають
24tv
2024-11-25T20:27:06Z
Наскільки шкідливо їсти вночі: результати останнього дослідження
24tv
2024-11-25T20:06:07Z
Магучіх станцювала запальний танець на підтримку Усика: драйвове відео
24tv
2024-11-26T06:57:48Z
Бартулович — про нічию з Поліссям: необовʼязкове вилучення Романа Вантуха змінило малюнок матчу
Football.ua
2024-11-26T06:50:00Z
Українські рапіристки впепрше вибороли «срібло» Кубка світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T06:09:33Z
Футзал. Україна оголосила заявку на матчі відбору Євро-2026
Football.ua
2024-11-25T22:23:03Z
Вест Гем впевнено обіграв Ньюкасл
Football.ua
2024-11-25T22:01:55Z
Лечче в гостях обіграв Венецію
Football.ua
2024-11-25T21:43:31Z
Полісся — Зоря 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-25T21:39:10Z
Визначилися номінанти на щорічні премії від ATP
УкраинФорм
2024-11-25T20:57:44Z
Президент Ла Ліги: Іноді Перес втрачає зв'язок з реальністю
Football.ua
2024-11-25T20:52:15Z
У Міноборони Британії опублікували економічний прогноз для України та Росії
Петр и Мазепа
2024-11-26T07:06:47Z
На українському ринку соняшнику вперше за сезон зафіксовано зниження цін: які фактори вплинули?
Agravery
2024-11-26T07:06:40Z
ТОВ «Каркас Груп» змінює підхід до питання про будівництво тваринницького комплекса
AgroNews
2024-11-26T07:01:32Z
Топ-5 сортів яблук, які користуються попитом за кордоном
AgroPortal
2024-11-26T07:00:21Z
Курс валют 26 листопада: скільки коштують долар, євро та злотий
Комсомольская правда
2024-11-26T06:51:43Z
Зберігання овочів: експерт назвав головні виклики для українських господарств
ZN UA
2024-11-26T06:50:45Z
Естонія виділила мільйон євро на кліматичні та екологічні проєкти України
УкраинФорм
2024-11-26T06:30:55Z
Росія змушена визнавати найбільші втрати
GlavRed
2024-11-26T06:27:37Z
Відключення світла 26 листопада: в "Укренерго" повідомили про графіки
TSN
2024-11-26T06:21:46Z
Військовий аналітик пояснив, у чому плюси системи "корпус-бригада", на яку можуть перейти ЗСУ
ZN UA
2024-11-26T07:07:06Z
Пам’яті курсанта Льотної академії, гранатометника Данила Сікорського
УкраинФорм
2024-11-26T07:03:30Z
Яке завтра, 27 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-26T07:03:22Z
НАТО не буде тренувати бійців ЗСУ в Україні: чому союзники вирішили цього не робити
24tv
2024-11-26T07:03:02Z
Виробники ялинкових іграшок: Цього року у тренді – українські традиції
Комсомольская правда
2024-11-26T07:01:49Z
Родина з Шепетівки втратила вже другого сина на війні. Згадаймо Юрія Гриня
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T07:00:30Z
Російська армія вночі та зранку 24 рази вдарила по прикордонню Сумщини
УкраинФорм
2024-11-26T06:59:51Z
Португалія зміцнює бойові можливості піхоти шляхом модернізації бронетранспортерів Pandur II 8×8
InternetUA
2024-11-26T06:59:04Z
Чому люди вірять шахраям в Інтернеті і як їм протистояти, коли емоції беруть гору
Украина Криминальная
2024-11-26T06:57:42Z
У Хмельницькому 33-річний злодій обікрав приватний будинок на суму понад ₴430 000
Украина Криминальная
2024-11-26T06:57:09Z
Поліцейські розшукали зловмисника, який пошкодив фасади 17 церков у Тернополі
Украина Криминальная
2024-11-26T06:42:34Z
Чоловік ухилявся від служби та виганяв з дому дружину: суд обрав йому покарання
Политека
2024-11-26T06:28:44Z
РФ на Миколаївщині атакувала людей під час роздачі гумдопомоги. Один з поранених помер у лікарні
ZN UA
2024-11-26T06:21:03Z
На Херсонщині минулої доби внаслідок російських ударів одна людина загинула і четверо поранені
УкраинФорм
2024-11-26T06:15:54Z
На блокпостах Одещини працівники ТЦК вимагали гроші за відстрочку від мобілізації - ДБР
УкраинФорм
2024-11-26T05:46:56Z
Росіяни вдарили по Тернополю, місто знеструмлена
Комсомольская правда
2024-11-26T04:55:54Z
Дві будівлі ТЦК та три військові автівки: на Сумщині затримали серійного палія
УкраинФорм
2024-11-26T04:45:52Z
ТЦКшники з Одеси продавали відстрочки: їх спіймали на гарячому
Политека
2024-11-26T04:30:17Z
Як Чорна п'ятниця змінила наші звички покупок
Корреспондент
2024-11-26T07:03:44Z
Найсмачніший шоколадний пиріг у світі: рецепт із грушами, який зробить вас королевою десертів
Знай
2024-11-26T06:51:15Z
Для тих, кому не вдається спекти пишний торт: секрет досконалого бісквіта
24tv
2024-11-26T06:39:35Z
Морози не страшні: як правильно підготувати виноград до зими - ефективні поради
GlavRed
2024-11-26T04:27:44Z
Тепер ви знаєте, що робити з кислими фруктами: готуємо неймовірний джем з апельсинами
24tv
2024-11-26T04:12:59Z
Лише справжній детектив знайде три відмінності: на пошук є лише 23 секунди
GlavRed
2024-11-26T00:27:56Z
Скільки можна зберігати м'ясо в холодильнику та в морозильній камері
TSN
2024-11-25T23:51:32Z
Рецепт квашеної капусти "Пелюстка" від зірки "Мастер Шеф": дуже хрумка та смачна
Политека
2024-11-25T23:30:37Z
Що буде, якщо подивитися в розбите дзеркало
TSN
2024-11-25T22:51:41Z
Nvidia демонструє нову модель ШІ, що може змінювати голоси
InternetUA
2024-11-26T07:01:40Z
Нова навігаційна система використовує сигнали мобільного телефону, щоб керувати літаком у випадку, якщо GPS виходить з ладу
Portaltele
2024-11-26T06:55:45Z
Як прискорити Wi-Fi до максимуму: 3 маленькі хитрощі з домашнім роутером
InternetUA
2024-11-26T06:43:53Z
Чому заряджати смартфон від ноутбука небезпечно для обох пристроїв
InternetUA
2024-11-26T06:22:11Z
Чи потрібно дезінфікувати ваші смартфони
24tv
2024-11-26T06:03:21Z
Шукав потрібне дерево: ведмідь-танцівник став зіркою інтернету
Фокус
2024-11-26T05:12:55Z
Аналог "Шахеда": у чому головна небезпека нового російського дрона для України
Политека
2024-11-26T05:03:50Z
Що не так на зображенні: треба знайти помилку за 4 секунди
GlavRed
2024-11-26T04:27:10Z
Half-Life 3 все ближче: датамайнер знайшов нові дивовижні докази та деталі розробки гри
Знай
2024-11-26T03:51:48Z
Українцям пропонують дизельні кросовери BMW за дуже вигідною ціною
ЗаРулем
2024-11-26T05:09:46Z
Водіям на замітку: як "врятувати" автомобіль від корозії – головні правила
GlavRed
2024-11-25T21:27:58Z
Mercedes-Benz W124 виповнилося 40 років
AutoCentre
2024-11-25T20:16:40Z
Розпочалися випробування першого у світі колісного навантажувача на водні
AutoCentre
2024-11-25T19:22:04Z
Tesla лідирує серед брендів за кількістю смертельних аварій
360ua.news
2024-11-25T18:33:47Z
Cтав відомий найекономічніший електричний фургон 2024 року
AutoCentre
2024-11-25T17:46:28Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z