MY.UAНовини
Практику накопичувала під обстрілами: історія "Відьми" – бойової медикині 73-го центру ССО
Практику накопичувала під обстрілами: історія "Відьми" – бойової медикині 73-го центру ССО

Практику накопичувала під обстрілами: історія "Відьми" – бойової медикині 73-го центру ССО

Стати лікарем була її дитяча мрія. Вона подолала довгий шлях навчання, практичні знання отримувала у медицині катастроф та в польових госпіталях Маріуполя, працювала в Миколаєві, Очакові, Одесі. І скрізь доводила, що бути висококласним спеціалістом можна незалежно від статі. Набутий нею обсяг знань і досвіду – просто неймовірні. Вона – "Руда Відьма", військова лікарка 73-го морського центру Сил спеціальних операцій Збройних Сил України.

Вона є фахівчинею з винятковими знаннями та досвідом, яким прагне ділитися з іншим, аби покращувати навички тих, хто рятує життя бійців. Історію "Відьми" читайте у матеріалі 24 Каналу.

Фах доводилось вигризати зубами

Як так склалось, що у вас одразу два псевдо?

Мене в підрозділі кличуть "Руда" або "Відьма". З першим позивним все зрозуміло, достатньо тільки на фото подивитися, а от другий отримала уже, так би мовити, у бойових умовах. Мені його хлопці придумали – за інтуїцію. Схиляюся до думки, і певним чином сама доводжу її: те, що ти дівчина, абсолютно не обмежує у виборі професії, навіть у війську. Але, гадаю, ми все-таки маємо певні переваги перед хлопцями – наприклад, в тій ж таки інтуїції. Недаремно кажуть, що в кожної українки є щось трошки від відьми. Так і повелося.


"Руду" через її інтуїцію побратими почали називати "Відьмою" / Фото, надане 24 Каналу

Ви мріяли стати медиком з дитинства?

Скільки себе пам'ятаю, тільки-но навчилася ходити і говорити, а вже лікувала усі свої іграшки і на питання ким хочу бути, гордо казала: "Рвач!", маючи на увазі "врач"…

Наша родина у побуті використовувала російську, але це не заважало вчити українську та бути патріотами своєї країни. Зізнаюсь, майже з боєм пробивала собі шлях до мети, оскільки на момент мого вступу до Військово-медичної академії потрапити на факультет військового анестезіолога чи хірурга дівчатам було майже неможливо. З невідомих причин жінок чомусь допускали виключно до лікувальної справи, максимум – до спеціальності лікарів загальних практик.


Свого часу їй доводилося руйнувати стереотипи, аби отримати омріяний фах / Фото, надане 24 Каналу

Було складно, часом мала доводити щось не тільки оточуючим, а й самій собі. У підсумку я закінчила академію як сімейний лікар, але пройшла додаткове навчання, освоїла другу спеціалізацію і стала таки військовим лікарем-анестезіологом.

Заключний екзамен із другої спеціалізації мав бути 25 лютого 2022 року, а 24-го почалося повномаштабне вторгнення… Пам'ятаю, стоїмо з колегами в коридорі, уже маючи на руках дипломи спеціалістів, і повз нас проходить один із наших консервативних викладачів, який усім дівчатам завжди казав, що військова хірургія та анестезіологія – не для них. Побачив мене і каже: "Вигризла таки". Саме тоді для мене прийшло розуміння: "Так, я це зробила!"

Хотіла стати бойовим медиком від початку АТО

А коли до вас прийшло бажання бути саме військовим лікарем?

У 2014 році. Я навчалася на третьому курсі університету, почалася антитерористична операція, і захотіла одразу долучитися до війська. Утім, для цього потрібна була характеристика з університету або роботи. На той час у нас був один із найкращих спеціалістів, декан Сергій Омельчук. І от я вся така на хвилі патріотизму, з неймовірним бажанням щось робити, якось допомагати, приходжу до нього за характеристикою. І те, що він мені тоді сказав, я запам'ятала на все життя. Тепер, коли вже сама готую бойових медиків на базі нашої частини, завжди повторюю ці слова…

І що саме він тоді сказав вам?

Тоді для мене ці слова пролунали на кшталт вироку, але минуло кілька днів, і я все зрозуміла. Сергій Тихонович посадив мене навпроти і запитав: "А що ти там будеш робити?" Кажу: "Ну як…Рятувати, допомагати, підтримувати". Він: "Ну це все класно, але ти не відповіла. Що конкретно ти будеш там робити?" Я щось почала розказувати про перев'язки, нести нісенітницю, але основний меседж превалював такий – просто бути там.

"Я не дам тобі характеристики, – сказав тоді декан. – Іди, навчайся, працюй, набувай досвід, а за п'ять років, коли станеш лікарем, будеш вирішувати". Пригадаю, пішла геть засмучена.

Зараз, коли до мене в частину приходить новий бойовий медик чи санітарний інструктор, навіть після всіх навчальних центрів і курсів, він певний час перебуває у своєрідній "безпечній зоні". А крім адаптації до постійних ризиків, людина обов'язково має пройти так звану обкатку в тилу. І тому щоразу, коли хтось із найбільш умотивованих хлопців та дівчат каже мені, мовляв, хочу піти туди, я завжди задаю оте стратегічне питання: "А що ти там будеш робити?" Для служби на передовій треба бути готовим більше ніж на сто відсотків, потрібні час і досвід.


"Відьма" з 2014 року хотіла на фронт / Фото, надане 24 Каналу

А як конкретно ви його набували?

У студентські роки я паралельно з навчанням працювала на швидкій та в аптеці, крім того, брала собі години загальної практики в лікарнях. Слухала, записувала, перечитувала стоси літератури, новітні статті, передивлялася відео про випробування ліків, спілкувалася з фахівцями, пацієнтами, викладачами.

У 2018 році працювала в одній із лікарень Маріуполя, де вперше побачила пораненого рашистами нашого бійця. Мала практику там в мобільному шпиталі. Пригадую, розгорнули пункт допомоги в одній з посадок, попереду – "нуль", над головами – снаряди, чужі і наші. А поруч зі мною був тоді фельдшер, який перебував на військовій службі із 2011 року, а з 2014-го активно брав участь у бойових діях. Людина з колосальним досвідом, поряд з якою почувалось якось спокійно і безпечно.

І от ми стоїмо, працюємо, а фельдшер тільки піднімав голову, прислуховувався і казав: "О, наші красені". Або видавав: "Хай би їм пусто було", це вже коли ворог насипав. Отак під обстрілами і накопичувала лікарську практику…

Жінка-офіцер у ССО

Як ви потрапили до ССО? І як колектив у підрозділі сприйняв жінку-офіцера?

Я не з тих дівчат, що переймаються зовнішністю, мені подобається бути такою, як є. В багнюці – так в багнюці, в пилу – так в пилу. Намагаюся адаптуватися до будь-яких умов. Бойові дії – це завжди складно і важко, і я маю допомагати хлопцям й дівчатам, а не скиглити.

Дуже часто буває таке, що немає води чи даху над головою. Є вогнище – вже добре, є підвал – взагалі круто, можна поспати. І коли ти зі своїм підрозділом проходиш ці випробування, стаєш частиною родини, яка об’єднана однією метою і одним прагненням. І це неймовірно надихає і споріднює.

Хлопці, коли бачать, що ти з ними на одній хвилі і працюєш на рівних, починають ставитися до тебе по-іншому, максимально підтримують, допомагають освоїтися. І немає різниці, яка посада в жінки, – медик, кухар, діловод, кулеметник, оператор, зв’язківець. Треба просто бути професіоналом, вчитися, модернізуватися, отримувати нові навички.


"Відьма" надає допомогу пораненому / Фото, надане 24 Каналу

До речі, попри офіцерське звання, солдати звертаються до мене на ім’я, і це радує. Військові Сил спеціальних операцій – це про професіоналізм, довіру і братерство.

Чи є у вашому військовому житті авторитет, який надихає своїм прикладом?

Так, була така людина, на жаль, вона загинула в Маріуполі. Це Микола Ніконов – командир одного з підрозділів 73-го центру. Не було жодного завдання, з яким би не впоралася його команда. Харизматичний, справедливий, чесний, ніколи нікого не вмовляв чи сварив, просто казав, що і де треба зробити. До командира був неймовірний кредит довіри, і я прагну бути такою, як він. Микола Артурович похований в Одесі, я часто навідуюсь до нього…

Питання до вас як до медика, який знає чи не всі життєві історії у підрозділі. Скажіть, чи часто хлопці повертаються після поранень, чи, навпаки, намагаються дистанціюватися від війська?

Трохи болюче питання, оскільки, якщо чесно, майже всі наші хлопці хочуть повернутися назад. Є такі поранення, після яких можна досить швидко пройти реабілітацію і бути в строю. Але є поранення і травми, які, на жаль, не дають такої можливості, але хлопці хочуть бути корисними. Зараз вже є певні посади, на які можна їх залучати, але їх перелік дуже невеликий. Розумієте, Сили спеціальних операцій – це родина, кожен підрозділ – це братерство. Як можна просто взяти і піти з родини?

Виняткові навички у роботі ССО

Про 73-й морський центр Сил спеціальних операцій ходять легенди. Звісно, що операції утаємничені від громадськості, але якими є нюанси роботи медика в таких умовах?

Специфіка роботи медиків нашого центру – це перш за все те, що більшість травм пов’язані з водою. Евакуація з води може бути довготривалою, тому для медичного персоналу робота може бути нестандартною. Це і ускладнення надання допомоги через спеціальні костюми, і гіпотермія, і робота з декомпресією, і навіть зневоднення…

Багато хто знає, як впливає на організм морська вода, наскільки шкідливою може бути річкова, як виникає, як це не дивно здається, зневоднення у воді. Від різкої зміни тиску, заглиблення або підйому з глибини, виникають різні хвороби, що можуть призвести навіть до смерті.


"Відьма" набула виняткового досвіду / Фото, надане 24 Каналу

Дайвери – це наша тема. Виконання завдань відбувається у далеко не спокійній обстановці, то ж іноді хлопцям доводиться приймати швидкі рішення, які не завжди йдуть на користь їхньому здоров’ю. Ці види травм – взагалі окрема наука, і нею займається лікар спеціальної фізіології. До речі, в Україні дуже обмежена кількість спеціалістів у цій сфері. Основні знання ми отримуємо саме з навчань на базах партнерів. У мене було таких кілька. Навіть одне організували виключно для нашого підрозділу. Я була на різних базах, але скрізь бачила одне: у партнерів неймовірно розширений штат медиків саме в цьому напрямку, відповідне обладнання, напрацьовані алгоритми.

Я назбирала величезну кількість матеріалів, перекладаю їх і проводжу заняття з особовим складом у своєму підрозділі. Є чимало планів з організації навчань та семінарів і в подальшій перспективі. Хочемо розширити матеріально-навчальну базу, спілкуємось із багатьма лікарями, шукаємо спеціалістів для кваліфікованої діагностики травм наших хлопців і мріємо розвинути саме цей напрямок у нас, в Україні. Впевнена, ми дочекаємось реалізації наших планів. Як і Перемоги!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Помер зірка фільму "Поліцейський із Беверлі-Гіллз" Джон Ештон
TSN
2024-09-30T08:12:20Z
Дружина Остапчука похизувалася коштовним подарунком від чоловіка за майже 30 тисяч гривень
TSN
2024-09-30T08:09:00Z
Анджеліна Джолі вивела на червону доріжку трьох дітей
Фокус
2024-09-30T07:57:58Z
Для фанатів Гаррі Поттера: Crocs випустили фантастичну колекцію взуття
24tv
2024-09-30T07:39:37Z
Актриса Ксенія Вертинська вийшла заміж за колегу Ігоря Рубашкіна
Комсомольская правда
2024-09-30T07:39:14Z
"Люблю тебе": вагітна Анна Кошмал показала рідкісний знімок із чоловіком
GlavRed
2024-09-30T07:30:08Z
Новий тизер серіалу «Like a Dragon: Yakuza» — кримінального бойовика, що екранізує ігрову франшизу SEGA
ITC
2024-09-30T07:28:26Z
Українська фантастична стрічка «Ти — Космос» взяла головну нагороду Страсбурзького кінофестивалю, відомий час виходу у прокат
ITC
2024-09-30T07:28:21Z
На «Науковому пікніку» у Тбілісі представили традиційні українські мистецтва
УкраинФорм
2024-09-30T07:24:10Z
Допомагає боротись із депресією: неочікувана користь від оцту
24tv
2024-09-30T08:09:45Z
Лудоманія – не залежність у чистому вигляді, а розлад невротичної природи. І він лікується – експерт
ZN UA
2024-09-30T07:55:13Z
Ці 6 продуктів допоможуть підтримувати здоров'я мозку: варто додати їх на тарілку
24tv
2024-09-30T07:39:11Z
Ліків немає: Європою і США шириться смертельний вірус, який переносять комарі
TSN
2024-09-30T07:39:06Z
Горе-лікар світових масштабів: учені розповіли про смертельно небезпечні поради ШІ в медицині
InternetUA
2024-09-30T06:36:51Z
Чому під час хвороби не хочеться їсти та чи треба себе змушувати
24tv
2024-09-30T05:42:21Z
Медогляди за новими стандартами: кого торкнуться зміни
Знай
2024-09-30T04:21:40Z
5 рослин, які потрібно тримати у спальні: вони покращують сон
24tv
2024-09-29T19:15:59Z
Переміг навіть безсмертного паразита: учені тестують новий спосіб боротьби з малярією
Фокус
2024-09-29T18:51:04Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
На Черкащині агент ФСБ шпигував за локаціями ППО
1News
2024-09-30T08:16:32Z
Може початись "Велика війна": Ізраїль завдав понад тисячу ударів по Лівану - Шарп
GlavRed
2024-09-30T08:15:27Z
Хлопчик постійно кричить: "Вовк!": як у США реагують на ядерні погрози Путіна
24tv
2024-09-30T08:12:42Z
Про що говорили в етері спільного телемарафону 28 вересня 2024 року
Детектор М
2024-09-30T08:04:53Z
Президент Латвії впав з велосипеда та травмував руку: "Велосезон завершився"
Европейская правда
2024-09-30T08:03:57Z
7 топ-посадовців "Хезболли", яких убили минулого тижня: хто вони
24tv
2024-09-30T08:03:26Z
Австрійці на виборах підтримали ультраправу партію, засновану нацистами – Politico
iPress
2024-09-30T08:01:55Z
Вбити главу Хезболли допоміг "кріт" з Ірану – ЗМІ
iPress
2024-09-30T08:01:21Z
У Києві зафіксували 11 температурних рекордів у вересні
УкраинФорм
2024-09-30T08:16:47Z
Україну замело першим снігом: деталі від метеорологів
Фокус
2024-09-30T08:12:35Z
Сили оборони контролюють Часовоярський напрямок фронту - військові
УкраинФорм
2024-09-30T08:06:37Z
Промислові ярмарки у столиці: де купити сільськогосподарську продукцію
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T08:06:36Z
Партизани здійснили диверсію на залізниці в Курській області: подробиці
TSN
2024-09-30T07:51:48Z
Україну накриває пилова буря, яка йде з Казахстану та Росії
Комсомольская правда
2024-09-30T07:45:00Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2024-09-30T07:42:58Z
Ворог за добу обстріляв 17 населених пунктів Херсонщини - один загиблий, 12 поранених
УкраинФорм
2024-09-30T07:42:33Z
Максимальна кількість за добу: росіяни 127 разів обстріляли прикордоння в трьох областях
УкраинФорм
2024-09-30T07:36:32Z
Як перерахувати більшу за ліміт суму з картки: пояснення банківської експертки
Фокус
2024-09-30T08:15:17Z
На кордоні з Польщею ПП "Нижанковичі-Мальховіце" тимчасово припиняє роботу
iPress
2024-09-30T08:01:57Z
Урожайність сої у Cygnet вище середньої по Україні
AgroPortal
2024-09-30T08:00:51Z
Польська компанія вироблятиме українські дрони SHARK за ліцензією
InternetUA
2024-09-30T07:46:57Z
Огірки в Україні подорожчали вдвічі порівняно з цінами минулого року: у чому причина
24tv
2024-09-30T07:46:35Z
Нові умови державного нагляду за складуванням агрохімікатів - Мінагрополітики
Agravery
2024-09-30T07:43:48Z
Інфляція, зростання цін та зниження рівня життя: експерт розповів, що буде з економікою України у 2025 році
Политека
2024-09-30T07:43:37Z
Курс валют на 30 вересня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-09-30T07:42:07Z
Чому виробники не заробили на кавунах: прибутковість баштанних культур значно впала
24tv
2024-09-30T07:33:26Z
У Вільнюсі на знак солідарності з Україною відбувся благодійний забіг «Run for Light»
УкраинФорм
2024-09-30T08:16:16Z
Бербок підтримує постачання Києву далекобійних ракет
Европейская правда
2024-09-30T08:14:38Z
Ховалися у підвалах, лісах та по родичах: BBC розповіла історії росіян, що дезертували з армії
24tv
2024-09-30T08:12:42Z
Не все залежить від України, – військовослужбовець про можливість демобілізації
24tv
2024-09-30T08:09:29Z
Німеччина готується до війни в Європі – ЗМІ
iPress
2024-09-30T08:01:26Z
Тайвань оголосив повну боєготовність через запуск Китаєм балістичних ракет
Хвиля
2024-09-30T08:01:15Z
У скільки років потрібно стати на військових облік: детальне роз'яснення
24tv
2024-09-30T07:57:08Z
До уваги водіїв: що означає дорожній знак крапка в трикутнику
GlavRed
2024-09-30T07:54:42Z
Чи може бути пенсія по інвалідності вигідніша за вікову
24tv
2024-09-30T07:48:23Z
У Львові 3-річний хлопчик засунув руку в електром’ясорубку
TSN
2024-09-30T08:09:09Z
ДБР затримало колишнього інспектора колонії за колабораціонізм
TSN
2024-09-30T08:09:02Z
Поліцейські повідомили про підозру зловмиснику, який пограбував музиканта у центрі Києва
Украина Криминальная
2024-09-30T08:06:48Z
Росіяни обстріляли Херсон та область: є постраждалі
1News
2024-09-30T08:00:01Z
На Київщині підприємець відповідатиме за ухилення від сплати ₴15 млн. податків
Украина Криминальная
2024-09-30T07:45:02Z
Росія вночі атакувала Миколаївську область: на об'єкті критичної інфраструктури виникла пожежа
TSN
2024-09-30T07:42:43Z
На Прикарпатті матір і троє дітей отруїлися чадним газом
TSN
2024-09-30T07:42:07Z
В Одесі засудили 39-річного квартиранта, який убив хазяйку житла та заволодів її майном
Украина Криминальная
2024-09-30T07:36:13Z
Пошкоджені будинки: поліція показала наслідки атаки дронів на Київщину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T07:30:41Z
Перша ліга: ФК «Агробізнес» та «Полтава» цдуть без поразок
УкраинФорм
2024-09-30T08:13:28Z
Буффон одружився після дев’яти років стосунків
1News
2024-09-30T08:12:31Z
Анчелотті: Нікому не подобається, коли матч зупиняють таким чином
Football.ua
2024-09-30T08:10:08Z
"Усик – це фальшивка": тренер чемпіона світу різко розкритикував українця – в чому причина
24tv
2024-09-30T08:03:28Z
Наполі — Монца 2:0 Відео голів та огляд матчу Серії A
Football.ua
2024-09-30T07:55:30Z
Українські юніори здобули дві медалі на ЧС з кульової стрільби
УкраинФорм
2024-09-30T07:54:57Z
Манчестер Юнайтед — Тоттенгем 0:3 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-09-30T07:49:20Z
Аліна Ягупова - володарка Суперкубка Іспанії з баскетболу
УкраинФорм
2024-09-30T07:43:34Z
Атлетіко — Реал 1:1 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2024-09-30T07:36:16Z
Два в одному: рецепт котлеток-біфштексів
Фокус
2024-09-30T08:06:20Z
Ви маєте приготувати це цієї осені: крем-суп з запечених овочів та фети
24tv
2024-09-30T07:39:14Z
Побачене шокувало: пара відвідала популярний курорт Італії, й поклялася ніколи не повертатися
24tv
2024-09-30T07:33:37Z
А чи знали ви, що у слова "вєснушки" є надзвичайно красивий відповідник, який ви полюбите
24tv
2024-09-30T07:33:36Z
Як мити гребінець для волосся: маленький нюанс, який впливає на якість зачіски
GlavRed
2024-09-30T07:27:29Z
Яка ідеальна різниця у віці партнерів для побудови довготривалих стосунків: розповіли вчені
TSN
2024-09-30T07:06:21Z
Ціни ростуть. Як спекти хліб вдома - п'ять простих рецептів домашньої здоби
Комсомольская правда
2024-09-30T07:01:39Z
Простоїть до весни: як правильно зберігати цибулю – хитрий лайфхак
GlavRed
2024-09-30T06:27:08Z
Цей тиждень стане найщасливішим тільки для трьох знаків зодіаку: про кого йдеться
24tv
2024-09-30T06:06:22Z
Audi готує конкурента BMW X1: що відомо про новинку
AutoCentre
2024-09-30T08:13:52Z
На продаж виставили унікальний шестиколісний пікап Porsche
AutoCentre
2024-09-30T08:13:05Z
Від $17 000: доступний електричний седан від GAC показали офіційно
AutoGeek
2024-09-30T08:09:02Z
Роботаксі Waymo заблокувало рух кортежу Камали Гарріс — копу довелось відбуксирувати автівку вручну
ITC
2024-09-30T07:40:36Z
Тест-драйв Toyota Yaris Cross 2024: оригінал в більш потужному пакованні
ITC
2024-09-30T07:28:24Z
Новий Peugeot 408 вперше отримав електричну версію: усі подробиці
ЗаРулем
2024-09-30T07:12:50Z
Час українських номерів минув: Німеччина вводить нові правила для біженців із авто
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T07:06:19Z
На ринок Європи виходить новий кросовер від концерну Stellantis
AutoCentre
2024-09-30T06:07:54Z
Новий Hyundai Ioniq 5 N навчився 10 режимам дрифту: відома ціна
ЗаРулем
2024-09-30T05:30:10Z
На смартфонах Xiaomi з'явиться програма для тісної інтеграції з Windows
InternetUA
2024-09-30T08:16:44Z
Щоб не викидати: як переробити стару радянську шафу на нову і стильну
24tv
2024-09-30T08:12:55Z
Apple видалила десятки програм з російського App Store, значно перевиконавши вимоги уряду
24tv
2024-09-30T08:03:58Z
Інстаграм-пастка: харківська кіберполіція розкрила схему крадіжки 71 тисячі гривень через фейкові опитування
InternetUA
2024-09-30T08:01:12Z
«Українські вчені на війні»: пам’ять як спротив
Детектор М
2024-09-30T08:00:18Z
Сонячне затемнення у жовтні: чи побачать українці унікальне явище
TSN
2024-09-30T07:42:56Z
Науковці створили інноваційний тип енергетичних батарей за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2024-09-30T07:28:43Z
Guerrilla Games змінює курс: спочатку Horizon Online, потім продовження Horizon Forbidden West, — Джейсон Шраєр
ITC
2024-09-30T07:25:23Z
Китай представив скафандр для пілотованої місії на Місяць
Portaltele
2024-09-30T07:22:53Z