MY.UAНовини
Регулювання штучного інтелекту та майбутнє інформації: про що говорили на European regional AI4IA conference
Регулювання штучного інтелекту та майбутнє інформації: про що говорили на European regional AI4IA conference

Регулювання штучного інтелекту та майбутнє інформації: про що говорили на European regional AI4IA conference

Діпфейки, використання ШІ в поширенні дезінформації, складнощі правового регулювання вискористання штучного інтелекту - головні теми конфернеції

27 вересня відбулась Європейська регіональна конференція «Штучний інтелект для доступності інформації» (European regional Artificial Intelligence for Information Accessibility (AI4IA) conference).

Модераторкою двох панелей заходу стала консультантка з медіаправа, членкиня програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP) Дарія Опришко.

Перша панель конференції була присвячена майбутньому інформації. Спікери обговорили питання, пов'язані із модерацією контенту за допомогою штучного інтелекту та роль ШІ в поширенні дезінформації. Учасники заходу дискутували про вплив штучного інтелекту на журналістику та медіа, доступ до новинного контенту в епоху ШІ, а також — про те, як медіа реагують на дії зі збирання контенту, які підживлюють моделі ШІ. 

Спікерами цієї панелі стали:

  • Ніколь Стремлау, керівниця програми з порівняльного медіаправа та політики, доцентка Центру соціально-правових досліджень Оксфордського університету, професорка Школи комунікацій Йоганнесбурзького університету;

  • Джованні Де Грегоріо, керівник кафедри права та технологій у Католицькій глобальній школі права;

  • Вікторія Романюк, голова робочої групи IFAP з інформаційної етики, директорка Могилянської школи журналістики НаУКМА, редакторка фактчекінгового проєкту StopFake;

  • Агнес Е. Венема, експертка з політики у галузі безпеки, дослідниця факультету інформаційної політики та управління університету Мальти;

  • Лідія Дуткевич, дослідниця в Центрі ІТ та права інтелектуальної власності KU Leuven – imec.

Ніколь Стремлау зазначила, що зараз світ спостерігає зміни у ставленні до ШІ та новітніх технологій в цілому: від ейфорії та ентузіазму до занепокоєння ростом кількості дезінформації внаслідок використання цих технологій.

Вікторія Романюк підкреслила, що використання ШІ в дезінформаційних кампаніях стало новим викликом для України під час повномасштабного російського вторгнення. Редакторка StopFake розповіла про п’ять міжнародних дезінформаційних кампаній, які навесні цього року викрили дослідники OpenAI.

В межах цих кампаній ШІ використовувався, аби маніпулювати суспільною думкою та впливати на політику. За розповсюдженням дезінформації стояли державні установи та приватні компанії з Росії, Китаю, Ірану та Ізраїлю. OpenAI виділили дві найбільш масштабні за своїм впливом кампанії: російськуDoppelganger та китайську Spamouflage.

  • Читайте також: Операція «Doppelganger»: два роки антиукраїнської пропаганди

Дослідниця Агнес Венема продовжила дискусію щодо піднятого Вікторією Романюк питання про вплив дипфейків на демократичне суспільство. Однак, якщо Романюк говорила про використання дипфейків для створення фейків з відомими політиками та громадськими діячами, то Венема підкреслила, що цей метод синтезу зображення та голосу шкідливий і на особистісному рівні. За допомогою якісно створеного дипфейку люди можуть дискредитовувати та ображати гідність своїх колег, знайомих, партнерів тощо. 

Особливо небезпечним наразі є розповсюдження дипфейк-порнографії (націленої переважно на жінок) для розваги або помсти. Це може буквально зруйнувати життя жінкам, що стали жертвами такого контенту, наголосила Агнес Венема.

Лідія Дуткевич у своїй промові приділила увагу «стосункам» медіа та соціальних мереж. «Звіт Digital News Report британського Інституту Reuters стверджує, що соцмережі нині є основним онлайн-ресурсом, де люди читають новини. Лише 20% користувачів шукають новини на новинних веб-сайтах або в застосунках. Крім того, у сприйнятті інформації велику роль відіграють інфлуенсери та короткі відео», – розповіла Дуткевич.

Завдяки «platformed publishing» (публікації платформами) новинні медіа дуже слабко контролюють те, як їхній контент буде поширений у соцмережах. За словами Дуткевич, деякі дослідники стверджують, що всі процеси в новинних медіа – від створення матеріалів до їх поширення і сприйняття – тепер організовані навколо соцмереж та їхньої логіки. Медійники нині мусять адаптовувати свій контент так, щоб його «підхоплювати» соцмережі. 

На думку Лідії Дуткевич, кейси обмежень та блокувань, що застосовуються до матеріалів медіа в соцмережах (зокрема, щодо дописів українських новинарів про російсько-українську війну), повинні бути зібрані та проаналізовані дослідниками в сфері інформації. Це може допомогти кращій модерації контенту. 

Друга панель конференції стосувалась питань, пов’язаних з правовим регулюванням штучного інтелекту в контексті доступу до інформації. Спікери розглянули регулювання ШІ як частину міжнародних стандартів доступу до офіційної інформації, а також загрози та можливості застосування ШІ й машинного навчання для доступу до інформації. Також доповідачі поговорили про правові аспекти поширення дезінформації в епоху ШІ в Європейському Союзі та Україні, а також шляхи, якими неурядовий сектор може впливати на розробку політики щодо штучного інтелекту.

Спікери цієї панелі:

  • Тетяна Олексіюк, експертка з питань доступу до публічної інформації та регулювання відкритих даних;

  • Марія Жуфова, наукова співробітниця Інституту Європейського університету у Флоренції;

  • Ольга Батура, ​​старша наукова співробітниця університету Мюнстера (Німеччина);

  • Вікторія Войціцька, юридична консультантка з напряму розвитку штучного інтелекту в Міністерстві цифрової трансформації України;

  • Тетяна Авдєєва, старша юристка Лабораторії цифрової безпеки, членкиня Незалежної медійної ради та експертка Експертного комітету з питань штучного інтелекту при Міністерстві цифрової трансформації України.

Ольга Батура підкреслила важливість тих регуляторних актів щодо штучного інтелекту, які в ЄС вже сформовані та використовуються. Однак вона також виділила три серйозні прогалини в законодавстві, а саме:

  1. Посилення законодавчого контролю. На думку Батури, попри наявний контроль розпосюдження дезінформації, цей контроль здійснюється переважно постфактум – «помічай та видаляй». Жодна з інтернет-платформ не зобов’язана фільтрувати завантажений контент, тобто попереднього контролю не існує.

  2. Боротьба з дипфейками. Стаття 50 Регламенту про штучний інтелект (AI Act) містить вимоги щодо прозорості у використанні ШІ тільки до бізнес-діячів. AI Act ніяк не регулює створення дипфейків звичайними користувачами. 

  3. «ШІ-галюцинації». Часто штучний інтелект генерує таку відповідь на запит, яка містить неправдиву або оманливу інформацію, подану як факт. Однак перевіряти твердження, сформовані штучним інтелектом, вміють переважно фахівці в сфері медіаграмотності. Положення про ШІ-грамотність не орієнтовані на широкі верстви населення, які є кінцевими користувачами контенту, створеного штучним інтелектом. ШІ-грамотність поки не є частиною загальної медіа/цифрової грамотності.

Вікторія Войціцька розповіла, що за кількістю IT-фахівців Україна посідає друге місце в Центральній та Східній Європі. За останні 10 років кількість українських спеціалістів у галузі ШІ та машинного навчання зроста у п’ять разів, нині це близько 5200 професіоналів. 

«В Україні працює понад 240 компаній у сфері штучного інтелекту. Тут були створені такі відомі в усьому світі ШІ-стартапи, як Grammarly, Preply та People.ai», – зауважила Вікторія. 

Також Войціцька детально розповіла про етапи імплементації Акту ЄС про штучний інтелект в Україні. Зокрема, Міністерство цифрової трансформації України вже надало комплексні рекомендації з використання ШІ журналістам, працівникам шкіл та фахівцям у галузі реклами та PR. Найближчим часом поради будуть сформовані також для розробників, юристів, вищих навчальних закладів та тих, хто займається питаннями інтелектуальної власності.

Читайте також:

  • Виклики для медіа 2025: ШІ, модерація та регуляція платформ, втома від новин

  • Meta не приєдналася до угоди про регулювання ШІ до повного набуття чинності в ЄС закону про ШІ

  • В Україні вперше зареєстрували авторське право на твори із зображеннями, згенерованими ШІ

  • Дипфейк Дмитра Кулеби телефонував сенатору США, щоб розпитати про удари по Росії

  • Росія створила більше ШІ-матеріалів для впливу на вибори в США, ніж будь-хто інший, — Reuters

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
5 шкідливих звичок, які псують ваш сон: відмовтеся від них прямо зараз
24tv
2024-09-30T18:21:18Z
Як перестати хропіти: 5 простих порад, які допоможуть впоратися з проблемою
Фокус
2024-09-30T18:15:46Z
37-річний чоловік з'їв "чарівні" гриби та залишився без пеніса: що сталося
TSN
2024-09-30T18:03:45Z
Як зберегти капусту свіжою надовго: секрети від експертів
Знай
2024-09-30T16:51:41Z
Експерти розповіли, чому буряк важливо додати до раціону кожної людини
AgroNews
2024-09-30T16:25:38Z
Лінива вівсянка: сніданок, який змінить ваше ранок назавжди
Знай
2024-09-30T15:51:52Z
У Харківському районі після капітального ремонту запрацювала сучасна амбулаторія
Мій Харків
2024-09-30T15:46:20Z
Найпростіша та найсмачніша закуска з баклажанів: рецепт смачної страви
Фокус
2024-09-30T14:06:33Z
МОЗ радить використовувати маски при високому рівні пилу в повітрі
УкраинФорм
2024-09-30T13:48:40Z
Ірина Федишин замилувала рідкісним фото з мамою-красунею та публічно звернулася до неї
TSN
2024-09-30T18:18:26Z
Анатолій Анатоліч показав, як відсвяткував ювілей і чим Козловський дивував на його святі
TSN
2024-09-30T18:03:40Z
Ольга Фреймут розсекретила, який бізнес відкрила за кордоном: "Проєкт мрії"
TSN
2024-09-30T18:03:11Z
У Луцьку презентували найбільшу картину в Україні: як вона виглядає
24tv
2024-09-30T18:00:42Z
На кінофестивалі у Люксембурзі покажуть шість українських фільмів
Детектор М
2024-09-30T17:57:03Z
Як одягнутися в дощову погоду: Саша Бо показала образ з дорогою сумкою за 114 тисяч гривень
24tv
2024-09-30T17:45:17Z
Акторка Ребел Вілсон таємно вийшла заміж
360ua.news
2024-09-30T17:30:50Z
Kola зізналася, чому не заводить дітей: "Не на часі навіть думати про це"
GlavRed
2024-09-30T17:27:39Z
Неочікувано 10 застарілих трендів у дизайні повертаються в моду
24tv
2024-09-30T17:21:34Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Зеленський провів Ставку: які ключові питання обговорили
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T18:31:26Z
Рада пропонує перейменувати ще кілька міст України
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T18:30:24Z
Кров українців на подарунок Путіну: експерт назвав день, на який можуть чекати окупанти
TSN
2024-09-30T18:27:44Z
Експрем’єр Британії Джонсон розкрив діагноз покійної королеви
Европейская правда
2024-09-30T18:21:18Z
Міністри країн G7 висловили підтримку Україні в річницю анексії територій
УкраинФорм
2024-09-30T18:19:26Z
США занепокоєні, що Росія може передати ракети єменським хуситам
УкраинФорм
2024-09-30T18:18:20Z
Орбан не відмовився від божевільної ідеї "посилати мігрантів у Брюссель"
Европейская правда
2024-09-30T18:17:37Z
Дуже непроста ситуація на фронті, – Зеленський про "Рамштайн" і План перемоги
24tv
2024-09-30T18:10:52Z
На Дніпропетровщині енергетики потрапили під ворожий обстріл: деталі
TSN
2024-09-30T18:24:27Z
Сніг і "мінусова" погода: Україну атакує сильнепохоодання
GlavRed
2024-09-30T18:21:42Z
Біле сонце, дим і мряка: до Києва дістався пил з Каспію
24tv
2024-09-30T18:21:41Z
Не відмовилися від своїх планів і готують нові штурми: яка ситуація на Харківському напрямку
24tv
2024-09-30T18:21:28Z
В Україні випав перший сніг: де саме зустрілися осінь і зима і яка погодна аномалія чекає на країну
TSN
2024-09-30T18:03:55Z
Росіяни дроном атакували бригаду ДТЕК на Дніпропетровщині
УкраинФорм
2024-09-30T17:51:12Z
Чи вдасться ворогу ближче підійти до Покровська: майор запасу сказав, де будуть найзапекліші бої
24tv
2024-09-30T17:42:47Z
Пилова буря дісталася Києва: МОЗ розповів як себе захистити
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T17:42:33Z
"Азовці" впритул знищили ворожу техніку на Торецькому напрямку
Фокус
2024-09-30T17:30:25Z
При нульовій температурі відключень світла взимку не буде, — Укренерго
Комсомольская правда
2024-09-30T18:27:18Z
Хліб, овочі, м'ясо та фрукти: як в Україні з жовтня зміняться ціни на головні продукти
Знай
2024-09-30T18:06:04Z
Чи будуть відключення світла 1 жовтня: прогноз «Укренерго»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T18:03:43Z
Jerry Heil заспівала у центрі Києва біля трансформатора, який знищили росіяни на одній з ТЕС ДТЕК
TSN
2024-09-30T18:03:13Z
Пенсія в Україні: стало відомо, хто може отримувати понад 20 тисяч гривень виплат
Политека
2024-09-30T18:01:58Z
Британія закриває свою останню вугільну електростанцію
УкраинФорм
2024-09-30T17:45:32Z
Україна за вісім місяців виділила на оборону ₴1,2 трильйона - МОУ
УкраинФорм
2024-09-30T17:42:30Z
Українці можуть залишитися без стабільного мобільного зв'язку взимку: у чому причина
InternetUA
2024-09-30T17:31:48Z
Чим підживити смородину восени: садівники назвали правила гарного врожаю
Политека
2024-09-30T17:16:31Z
Українцям ПФУ "урізає" призначені пенсії: як розібратися із проблемною довідкою
Знай
2024-09-30T18:21:32Z
Студенти яких вишів України отримають найбільше освітніх грантів
24tv
2024-09-30T18:18:53Z
Жодного дня без «Шахедів»: за вересень РФ випустила по Україні 1339 дронів
УкраинФорм
2024-09-30T18:03:52Z
7 Ту-95МС споряджені ракетами Х-101: свіжі супутникові фото аеродрому "Оленья"
24tv
2024-09-30T18:00:20Z
Французька компанія поставить Нідерландам чотири підводні човни
Европейская правда
2024-09-30T17:49:28Z
Міноборони побудувало нову архітектуру оборонних закупівель: Кліменков розкрив деталі
24tv
2024-09-30T17:45:20Z
Скільки відпочиватимуть школярі: стало відомо, коли дітлахи підуть на канікули
Знай
2024-09-30T17:36:34Z
Данія замовила партію систем ППО Skyranger
InternetUA
2024-09-30T17:31:02Z
Завтра – свято Покрови Пресвятої Богородиці 2024: важливі заборони цього дня
24tv
2024-09-30T17:30:44Z
Капітан ЗСУ Павло Чайка загинув у ДТП на Волині
TSN
2024-09-30T18:03:53Z
Сусідська помста: в Одеській області затримали чоловіка, який підпалив курник
Политека
2024-09-30T17:51:57Z
Двох українок підозрюють у поширенні антиукраїнської пропаганди
InternetUA
2024-09-30T17:40:42Z
У Стокгольмі чоловік увірвався в будівлю посольства й вивісив ЛГБТ-прапор
Европейская правда
2024-09-30T17:35:44Z
На Харківщині внаслідок чергової ворожої атаки постраждали четверо людей, серед яких двоє волонтерів
Мій Харків
2024-09-30T17:28:26Z
У Подільському районі столиці виявлено артилерійський снаряд
ГЛАВКОМ NET
2024-09-30T17:12:10Z
У Франції 4-річний хлопчик випадково вистрілив у батька з рушниці
Европейская правда
2024-09-30T17:01:24Z
В Івано-Франківську затримали підозрюваного у стрілянині на АЗС
УкраинФорм
2024-09-30T16:52:41Z
У ДТП загинув повний кавалер ордена «За мужність» Павло Чайка
УкраинФорм
2024-09-30T16:15:08Z
Забарний зіграє з перших хвилин проти Борнмута
Football.ua
2024-09-30T18:25:29Z
Четвертий сезон «Відьмака» в Уельсі: багато фото Ґеральта, Мільви, Золтана та інших зі знімального майданчика
ITC
2024-09-30T18:10:59Z
Україна – Бразилія: прогноз букмекерів, де і коли дивитись півфінал ЧС-2024 з футзалу
ZN UA
2024-09-30T18:03:43Z
Ліга чемпіонів: розклад і результати матчів другого туру
TSN
2024-09-30T18:03:24Z
Шахтар – Аталанта: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги чемпіонів
TSN
2024-09-30T17:51:23Z
У одного з фанатів Атлетіко вилучили ніж під час мадридського дербі
24tv
2024-09-30T17:45:07Z
«Зоря» перемогла «Ворсклу» у матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-09-30T17:18:55Z
Пропустить чимало: стало відомо, на який термін вибув Маліновський
24tv
2024-09-30T17:12:10Z
Красуня Костюк у розкішному вбранні підкорила вечірку в Китаї
24tv
2024-09-30T16:00:21Z
Чому листя жовтіє восени: розкриваємо секрети природи
GlavRed
2024-09-30T18:27:53Z
Геніально простий спосіб: як позбутися запаху сирості під час сушіння одягу в приміщенні
GlavRed
2024-09-30T18:27:13Z
Найкращі помічники: які 5 кімнатних рослин допоможуть перемогти плісняву
24tv
2024-09-30T18:18:36Z
Які ознаки того, що ви з партнером створені одне для одного і вам судилося бути разом
TSN
2024-09-30T18:03:11Z
Міфи про віскі: що правда, а що вигадка
CutInsight
2024-09-30T18:00:59Z
Нагадає про літо: рецепт смачного абрикосового пирога з тонким тістом, відео
Политека
2024-09-30T17:48:11Z
90% городників не знають цього: що робити з листям волоського горіха
24tv
2024-09-30T17:21:04Z
Сирі чи варені: як правильно заморозити гриби
24tv
2024-09-30T17:15:55Z
Із яблуками та корицею: шеф-кухар дала рецепт ідеальних домашніх сінабонів
Политека
2024-09-30T17:01:04Z
Продажі китайських електромобілів у Європі впали на 48%
ITC
2024-09-30T17:25:40Z
У Монако помітили замаскований Porsche 911 на українських номерах
Топ Жир
2024-09-30T17:00:55Z
На Old Car Land показали раритетні вантажівки та автобуси
AutoCentre
2024-09-30T16:09:15Z
Три метри завширшки: у мережі показали найнезвичніший BMW M3
24tv
2024-09-30T15:15:45Z
Morgan анонсував старт продажу нового родстера Plus Four
AutoCentre
2024-09-30T15:07:19Z
Не знімаючи коліс: як дізнатися, чи треба міняти гальмівні диски - простий спосіб
GlavRed
2024-09-30T13:27:35Z
Hyundai випустив 100-мільйонний автомобіль
AutoCentre
2024-09-30T13:06:22Z
В Україні з’явилися багатофункціональні тягачі IVECO T-Way
AutoCentre
2024-09-30T13:03:01Z
Море карбону і 820 сил: новий "Гелендваген" отримав ексклюзивні версії
Фокус
2024-09-30T12:30:23Z
У Британії створили унікальний дрон: подробиці
InternetUA
2024-09-30T18:31:24Z
Китай розпочав модернізацію найбільшого у світі радіотелескопа FAST
Portaltele
2024-09-30T18:21:35Z
Чоловіка звільнили після того, як бос роздрукував 50 годин його історії пошуку: що він гуглив
TSN
2024-09-30T18:03:54Z
Як змінити пароль до Wi-Fi роутера для кращої безпеки
InternetUA
2024-09-30T18:02:56Z
Електрика з морських хвиль: припливні електростанції стають ще потужнішими
24tv
2024-09-30T17:42:59Z
HMD зняла телефони Nokia з продажу в Європі
Portaltele
2024-09-30T17:31:59Z
Найбільші криптобіржі оголосили про лістинг EigenLayer : детальний розклад
ITC
2024-09-30T17:25:42Z
Nvidia купує ШІ-стартап OctoAI за $250 млн
InternetUA
2024-09-30T17:01:43Z
Інтернет просто "зникає": результати нових досліджень шокують експертів
Фокус
2024-09-30T17:00:15Z