MY.UAНовини
Як Україні повернути десятки мільярдів доларів, виведені закордон корупціонерами та шахраями
Як Україні повернути десятки мільярдів доларів, виведені закордон корупціонерами та шахраями

Як Україні повернути десятки мільярдів доларів, виведені закордон корупціонерами та шахраями

Повернення коштів, які були виведені з України через корупційні та шахрайські схеми, є одним із найважливіших завдань у нинішніх реаліях, адже дозволить забезпечити фінансову підтримку для ЗСУ та української економіки. На жаль, у попередні роки цю роботу було повністю провалено владою.

Журналістам видання Mind вдалося отримати інформацію стосовно іноземних юрисдикцій, які держава Україна визначила пріоритетними в процесі повернення коштів, протиправно виведених за її межі протягом останніх десятиліть. Редакція видання дізналася, як триває робота з цими юрисдикціями, та згадала найвідоміші кейси зі злочинного виведення грошей.

Хто сьогодні займається поверненням грошей в Україну?

Mind направив запит до Національного банку, одним із головних завдань якого є контроль над банківською системою країни та попередження випадків виведення грошей через непрозорі операції з банківськими рахунками. У запиті, серед іншого, стояли питання:  «Яка сума грошей, за вашими даними, була виведена з України з 2010 року незаконними методами або схемами? Сьогодні, коли Україні вкрай потрібні гроші, чи розглядаєте ви повернення раніше виведених капіталів як джерело підтримки економіки у воєнний час? Чия підтримка для цього потрібна Україні?».

У регуляторі відповіли, що «зазначені питання не перебувають в компетенції Національного банку». І порадили звернутися до правоохоронних органів.

Міністерство юстиції також має бути активним учасником процесів повернення коштів: його роль у цих питаннях визначена Кабміном та регламентується державною Стратегією з розшуку та повернення активів. Редакція надіслала відомству такі ж питання, як і до НБУ. «Вказані питання не належать до компетенції Міністерства юстиції України. Зверніться до правоохоронних органів», – повідомили Mind в Управлінні інформаційної політики Мінюсту.

У СБУ та Бюро економічної безпеки на відповідні запити Mind порадили звернутися до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).

«Повернення коштів – це пріоритет діяльності та місія Агентства, особливо під час війни. Аналіз діяльності за попередні періоди свідчить про те, що були відсутні ініціативи і як наслідок прийняті механізми щодо врегулювання порушеного питання», – відповів Mind заступник голови АРМА Станіслав Петров.

Нагадаємо, АРМА було створене 2016 року. До цього протидія відмиванню корупційних коштів належала до компетенцій Національного Бюро Інтерполу, СБУ та інших державних органів.

Тепер перед АРМА стоїть ще одне завдання – отримання компенсації з заморожених російських активів. «У 2024 році АРМА долучилась до Операції OSCAR, започаткованої Європолом спільно з державами-членами ЄС, Євроюстом і Frontex для підтримки фінансових розслідувань держав-членів ЄС щодо злочинних активів, що належать фізичним та юридичним особам, підданим санкціям у зв’язку з російським вторгненням в Україну», – уточнив Станіслав Петров.

Крім АРМА, є принаймні ще одна державна структура, яка опікується поверненням активів. Це Фонд гарантування вкладів. Більшість банків, які брали участь у виведенні великих сум, збанкрутували у 2014-2017 роках. «Робота Фонду щодо повернення коштів, виведених за кордон з банків, триває на досудових та судових етапах у відповідних юрисдикціях», – повідомили Mind у ФГВ.

За словами представників Фонду, механізм повернення коштів передбачає, серед іншого, направлення до урядових структур, судових та інших правоохоронних органів іноземних держав відповідних звернень, позовів та заяв. Кошти у таких випадках, як правило, мають бути повернені на підставі відповідного рішення іноземного суду. «Для цього Фонд залучає іноземних фахівців у галузі права відповідної країни для представництва його інтересів. Підтримка відповідних іноземних правоохоронних органів (органи юстиції, суди, прокуратура) сприяла б швидшому поверненню незаконно виведених коштів», – додали у відомстві.

Хто виводив закордон українські гроші?

Один з найстаріших кейсів – сумнозвісна історія колишнього прем’єр-міністра України Павла Лазаренка. Нагадаємо, що «справа Лазаренка» гриміла наприкінці 1990-х, тобто більш ніж 25 років тому. Майже $200 млн були виведені до США через рызны здирницькі схеми, включаючи рекет. У 1999 році Лазаренко був затриманий владою США за звинуваченнями у вимаганні та шахрайстві та заарештований. Його не повернули до України через відсутність договорів про екстрадицію.

2011 року колишній голова Нацбюро Інтерполу Кирило Куликов заявляв, що Україна ніколи не зможе повернути гроші Павла Лазаренка, адже кошти, заарештовані в США, стають набутком американського бюджету. У 2016 році видання New York Times повідомило, що Павло Лазаренко не лише прагне отримати політичний притулок у Штатах, але й сподівається отримати назад «свої» статки. Аж ось влітку 2024 року Міністерство юстиції США повідомило, що намагається конфіскувати на користь України $200 млн Лазаренка.

Інша «зразкова справа» – так звані «вишки Бойка». Корупційна схема, реалізована 2011 року за активної участі Юрія Бойка, міністра енергетики України з команди президента Віктора Януковича, полягала у заволодінні $460 млн державних коштів через підставні британські компанії під виглядом закупівлі вишок для нафто- та газодобування.

Загалом збиток, завданий українському бюджету безпосередньо Віктором Януковичем та його оточенням, оцінюється у майже $70 млрд. Зокрема, у справі колишнього міністра доходів та зборів часів Януковича – Олександра Клименка – фігурує сума у $12 млрд, виведених за кордон через австрійські та кіпрські банки.

Власники ПриватБанку напередодні націоналізації установи у 2016 році, за офіційними відомостями, завдали держбюджету України збитків на $5,5 млрд – таку суму озвучила у своєму звіті аудиторська агенція Kroll. Гроші виводилися до Швейцарії та США. А власники та топменеджери іншого великого банку – «Родовід» – вивели з України до Латвії, Кіпру та інших країн майже $3,2 млрд.

Також великого розголосу відносно нещодавно набула схема завищення вартості електроенергії, відома як «Роттердам+» – збитки від неї оцінюються у $1,7 млрд. Гроші проходили через кіпрські та нідерландські рахунки.

Серед інших резонансних кейсів виведення грошей за межі України варто згадати  діяльність Сергія Курченка, оточення якого через схеми в енергетиці вивело близько $2 млрд, розкрадання на державних підприємствах «Укрспирт» (майже $200 млн), непрозорі закупівлі та інші оборудки в «Укравтодорі» ($500 млн), «Нафтогазі» ($1 млрд), Київському метрополітені ($30 млн), схеми з неправомірним відведенням земель у Києві ($200 млн).

За згаданими справами Україна втратила близько $97 млрд. І це лише частина українських грошей, виведених за часів незалежності. Серед країн, до яких вони потрапили – США, Велика Британія та інші держави, які зараз є активними партнерами України у протистоянні російській агресії. Тож цілком логічним виглядає сподівання на допомогу влади цих країн, зокрема й у поверненні коштів, втрачених свого часу українською економікою.

Що потрібно для повернення вкрадених з України грошей?

Для повернення активів необхідно отримати рішення суду країни, в який ці активи перебувають. «Це спільне завдання органів влади, щоб допомогти АРМА виконати рішення суду та повернути кошти в Україну для підтримки економіки під час воєнного стану. Проблема в тому, що ми не є членами Євросоюзу і наше правосуддя не імплементовано з правосуддям ЄС та інших країн», – пояснює  Станіслав Петров.

Як стало відомо Mind, за останні п’ять місяців АРМА уклало міжвідомчі угоди щодо розшуку та управління активами з Мальтою (Бюро з розшуку та повернення активів), Казахстаном (Державна агенція з управління повернутими активами),  Молдовою (Національний антикорупційний центр), Румунією (Національне агентство з управління арештованими активами), Федерацією Боснія і Герцеговина (Федеральне агентство з управління арештованим майном).

За словами Станіслава Петрова, такі ж проєкти міжвідомчих угод з Францією, Данією, Естонією, Албанією, Італією, Хорватією, Північною Македонією, Бельгією та Фінляндією наразі знаходяться на опрацюванні. Додатково до 12 країн надіслано проєкти угод щодо взаємодії, серед них: Велика Британія, Канада, Німеччина, США та Японія.

«Триває співпраця з 88 країнами та міжнародними організаціями у сфері виявлення та розшуку активів. За результатами здійсненого аналізу, порівняння кількісних показників з виявлення та розшуку активів за кордоном, визначені пріоритетні юрисдикції для покращення доступу до інформації, напрацювання механізмів повернення активів», – розповіли Mind в АРМА. До таких юрисдикцій належать Велика Британія, Іспанія, Франція, Швейцарія, США, Латвія, Чехія та Польща.

Над поверненням коштів працює і Фонд гарантування вкладів, який очолює процеси з повернення до України грошей, виведених з банків-банкрутів. «Фонд супроводжує відповідні позасудові, досудові та судові провадження у багатьох юрисдикціях, зокрема, у США, Великобританії, Швейцарії, Ліхтенштейні, на Кіпрі», – розповіли Mind у ФГВ.

Зазначимо, що ніхто не згадує таку юрисдикцію як Австрія, хоча австрійські банки були учасниками багатьох фінансових схем по виведенню грошей з України.

Як часто у світі повертаються «корупційні» гроші?

Це залежить від юрисдикції та політичної волі влади тієї країни, яка прагне їх повернути. Вочевидь великим фінансовим центрам, таким як США або Велика Британія, які мають багато важелів впливу, це дається простіше, ніж іншим країнам.

«Корупційні кошти повертаються тільки після міжнародного розслідування та рішення суду. До цього потрібно ще знайти, де конкретно ці кошти «висять», заморозити їх, а це вже сам по собі величезний набір проблем. Наприклад, у Нігерії і в Мексиці були випадки повернення активів, які викрав один з президентів. Але навіть за рішеннями суду злочинність шляху отримання коштів, які підлягають поверненню, визнається не більше ніж у 50% випадків», – каже Ярослав Ломакін, керуючий партнер британської компанії Honest&Bright, яка понад 20 років спеціалізується на міжнародному фінансовому консалтингу.

У 2014 році Велика Британія обіцяла допомагати повертати в Україну гроші, викрадені оточенням Віктора Януковича. Таку ж допомогу обіцяли США, і частину грошей дійсно було повернуто.

Відтак можна зробити висновок, що політична воля союзників України – США та Великої Британії – є вирішальним аргументом у питаннях повернення коштів в Україну. Проте для цього українська сторона має теж працювати – колективно та послідовно, а не «перекидати» проблему з відомства на відомство.

Автор: Маргарита Яковлева

Джерело: Mind 

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Невідомий Поплавський у фільмі «Персона»
TSN
2024-10-01T11:34:30Z
"Не стало о 10 ранку": у Росії помер автор хіта "Ягода малина" - причина
GlavRed
2024-10-01T11:27:18Z
"Планую збивати "Шахеди": відомий шоумен вступив до добровільного підрозділу
GlavRed
2024-10-01T11:27:17Z
"Гострі Картузи" повертаються на Netflix: опублікували перші фото зі зйомок
24tv
2024-10-01T11:21:53Z
Королева Камілла подякувала за подаровану їй книгу про Україну
УкраинФорм
2024-10-01T11:21:16Z
Військова Анастасія Блищик знімає фільм про загиблого журналіста Олександра Махова
УкраинФорм
2024-10-01T11:04:55Z
Покажемо нещодавні операції, – легіонер ГУР розкрив деталі фільму "Одного літа в Україні"
24tv
2024-10-01T11:03:06Z
Як одне вбрання виглядає на різних фігурах: вражаюче порівняння розмірів XS та XXL
24tv
2024-10-01T11:00:21Z
Секс-скандал Голлівуду: хто такий репер P. Diddy та чому його «білі вечірки» обговорює весь світ
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T10:54:09Z
Щоб залишалися чистими до самої весни: що додати у воду для миття вікон
TSN
2024-10-01T11:36:29Z
Цю помилку роблять майже всі: чи потрібно промивати булгур перед варінням
TSN
2024-10-01T10:46:49Z
Учені пояснили, чому людям за 50 обов’язково треба пити каву щодня
TSN
2024-10-01T10:45:56Z
Лікування коронавірусу: вчені назвали неефективні препарати
24tv
2024-10-01T10:33:39Z
Уряд пішов ва-банк: комунальні медзаклади, які не інвестуватимуть у власний розвиток, віддаватимуть свої накопичення до бюджету
ZN UA
2024-10-01T10:10:14Z
Профілактика кількох хвороб: від чого може врятувати кава
24tv
2024-10-01T08:24:46Z
У жінки сталася вкрай рідкісна позаматкова вагітність у печінці – фото
TSN
2024-10-01T08:13:21Z
Продукт, який помилково в Україні вважають шкідливим, захищає від раку і хвороб серця
24tv
2024-10-01T07:54:49Z
4 поширені помилки після силового тренування, які руйнують ваш прогрес
Фокус
2024-10-01T07:51:49Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
"Це буде катастрофічним для цивільних": Боррель зробив тривожну заяву про майбутні атаки РФ по Україні
TSN
2024-10-01T11:36:55Z
Новий Генсек НАТО Марк Рютте: що відомо про нього та ставлення до України
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T11:30:05Z
На сьогодні немає прямої загрози використання ядерної зброї - Рютте
УкраинФорм
2024-10-01T11:27:21Z
Ассанж виступив із першою публічною промовою після звільнення
УкраинФорм
2024-10-01T11:27:11Z
ПАРЄ ухвалила резолюцію з закликом до санкцій проти роспропагандистів
Европейская правда
2024-10-01T11:25:35Z
Уряд звільнив двох заступників Умєрова, хоча той підписав подання щодо чотирьох – народний депутат
ZN UA
2024-10-01T11:24:37Z
Успіх РФ в Україні може загострити напруженість у Європі та Індо-Тихоокеанському регіоні - Міноборони Польщі
УкраинФорм
2024-10-01T11:24:29Z
Україна націоналізувала 6 компаній, які контролював російський олігарх
24tv
2024-10-01T11:24:22Z
Вже не Покровськ: РФ кинула цілий армійський корпус на одне українське місто
GlavRed
2024-10-01T11:36:48Z
Під Кураховим десантники ЗСУ розбили колону ЗС РФ з 19 одиниць техніки
Фокус
2024-10-01T11:33:26Z
Б'ють по великих скупченнях людей: деталі страшного обстрілу росіян по ринку в Херсоні
24tv
2024-10-01T11:30:04Z
Гороскоп на завтра 2 жовтня: Терезам - великий успіх, Близнюкам - здійснення бажаного
GlavRed
2024-10-01T11:27:08Z
У Росії до довічного ув'язнення засудили обвинуваченого в замаху на пропагандиста Захара Прилєпіна
Детектор М
2024-10-01T11:16:01Z
Коли похолодає, чи буде ще у жовтні спека, або ж можливі сніг і мороз: інтерв'ю з синоптикинею
24tv
2024-10-01T11:03:56Z
Пил з Каспію вже накрив майже всю Україну
24tv
2024-10-01T10:48:51Z
Посади, звання та медалі за сприяння в окупації українських територій – повідомлено про підозру так званому «підполковнику поліції днр»
Украина Криминальная
2024-10-01T10:48:14Z
Кияни отримають додаткові виплати з нагоди Дня захисників і захисниць
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T10:46:51Z
Ветерани та захисники «Азовсталі» вступають до Метінвест Політехніки: вуз обрали "за активну підтримку військових"
TSN
2024-10-01T11:36:07Z
Командири військових частин зможуть набирати особовий склад без ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T11:27:28Z
Помер російський співак В'ячеслав Добринін
TSN
2024-10-01T11:24:54Z
"Близько 20 бригад": командир озвучив масштаби СЗЧ в Україні
TSN
2024-10-01T11:24:38Z
"Капсула самогубця": розкрито останнє повідомлення із семи слів, яке чують люди перед смертю
TSN
2024-10-01T11:24:14Z
Тарологиня зробила передбачення про роль Китаю та "друзів миру": чи закінчить це війну в Україні
TSN
2024-10-01T11:24:11Z
Мільйонер вийшов на пенсію і став шофером, щоб допомагати іншим людям
24tv
2024-10-01T11:21:47Z
«Захист України» у школі вчитимуть по-новому: рішення уряду
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T11:21:10Z
Естонія планує реструктуризувати військову допомогу Україні
1News
2024-10-01T11:14:14Z
Підвищення максимальних цін на електроенергію: Нацкомісія ухвалила нові тарифи
24tv
2024-10-01T11:35:40Z
Додаткова платіжка за газ прийде українцям: Газмережі дали пояснення
Политека
2024-10-01T11:34:45Z
Криптовалютний експерт прогнозує зростання криптовалюти біткоїн до $600 000
InternetUA
2024-10-01T11:31:04Z
Білий та видовжений: які сорти кавунів обирають аграрії
AgroPortal
2024-10-01T11:30:03Z
В Україні з 1 жовтня акциз на сигарети переходить на євро: як це вплине на ціни
TSN
2024-10-01T11:27:36Z
Україні загрожує блекаут на 3-5 днів у разі відключення бодай однієї АЕС - Харченко
GlavRed
2024-10-01T11:27:01Z
В Іспанії представлять новий ранньостиглий сорт червоного яблука
AgroNews
2024-10-01T11:16:41Z
Ціни різко пішли вниз: вартість нерухомості стрімко падає
Знай
2024-10-01T11:12:22Z
Відбудова України - 2024
УкраинФорм
2024-10-01T11:04:59Z
Куртуа можуть дискваліфікувати на 12 матчів: що сталося
24tv
2024-10-01T11:21:07Z
Гру Ліги чемпіонів «Гоффенгайм» - «Динамо» судитимуть північні македонці
УкраинФорм
2024-10-01T11:06:02Z
Пекін: Стародубцева обіграла 14-ту ракетку світу і вийшла до чвертьфіналу
УкраинФорм
2024-10-01T10:37:50Z
Домашнє фіаско Манчестер Юнайтед , неймовірний Палмер, Артета наздогнав Гвардіолу: підсумки 6 туру АПЛ
Football.ua
2024-10-01T10:33:54Z
Стародубцева декласувала другу ракетку Росії, здобувши найрейтинговішу перемогу в кар'єрі
24tv
2024-10-01T10:33:37Z
З тіла дістали сім куль: у Лос-Анджелесі застрелили американського боксера
24tv
2024-10-01T10:18:54Z
Полісся та Олександрія переслідують Динамо, провал Шахтаря: як виглядає таблиця УПЛ після 8 туру
24tv
2024-10-01T09:57:55Z
Головний тренер Реала провів важливу розмову із Луніним: що сказав наставник голкіперу
24tv
2024-10-01T09:39:43Z
Роналду: Для мене не важливо бути кращим чи вигравати індивідуальні нагороди
Football.ua
2024-10-01T09:37:44Z
У Запоріжжі зросло число постраждалих, серед яких дитина. В ОВА показали фото наслідків
ZN UA
2024-10-01T11:35:54Z
У Нідерландах евакуювали десяток будинків і зупинили потяги через бомбу часів Другої світової війни
Европейская правда
2024-10-01T11:31:42Z
ЗМІ: У Греції потонули дві українські туристки
Европейская правда
2024-10-01T11:31:31Z
Водій, який на блокпосту на смерть збив поліцейського, на час слідства перебуватиме під вартою
Украина Криминальная
2024-10-01T11:30:38Z
Співробітник університету за ₴74 тис. обіцяв допомогти із запрошенням на навчання двом громадянам Пакистану
Украина Криминальная
2024-10-01T11:18:20Z
У Таїланді унаслідок ДТП з автобусом загинули понад 20 дітей
Украина Криминальная
2024-10-01T11:15:43Z
СБУ затримала фсбшного кілера, який намагався вбити посадовця Мелітопольської міськради
Украина Криминальная
2024-10-01T11:13:54Z
На Хмельниччині судитимуть жінку, яка виготовляла та збувала фальсифікований алкоголь
Украина Криминальная
2024-10-01T11:09:23Z
Ворог атакував Запоріжжя ФАБами - поліція
УкраинФорм
2024-10-01T11:09:10Z
Лиш 2 секрети зроблять десерт не примхливим, а легким: шоколадний фондан, який у вас точно вийде
24tv
2024-10-01T11:36:14Z
Вікна здивують оновленим краєвидом: як почистити москітні сітки від комах
GlavRed
2024-10-01T11:27:38Z
Як правильно заморозити томати на зиму: помідори будуть, як свіжі
TSN
2024-10-01T11:24:38Z
Фольга, каштани та сіль: навіщо у пральну машинку кидати незвичні предмети
24tv
2024-10-01T11:15:50Z
Корисне рукоділля: вчені розповіли, який вид мистецтва допомагає нам зміцнити психіку
Фокус
2024-10-01T11:15:13Z
Для любителів ігристого: на яких курортах світу найдешевше просекко – це не Італія
24tv
2024-10-01T11:03:24Z
На Airbnb з'явилася можливість орендувати приватний літак і пожити в ньому: деталі
InternetUA
2024-10-01T11:02:36Z
Закиньте у блендер популярний осінній овоч та молоко — навіть чахла орхідея квітнутиме увесь рік
TSN
2024-10-01T10:45:22Z
5 ванних кімнат, у яких все змінила шторка для душу
24tv
2024-10-01T10:24:25Z
Хто кому має дати дорогу: цікава задача з ПДР для водіїв
GlavRed
2024-10-01T11:27:45Z
Найнезвичайніший Zeekr показали наживо
Portaltele
2024-10-01T11:25:31Z
Китайський BYD планує стати європейським автовиробником вже наступного року: названо ключові кроки
AutoGeek
2024-10-01T11:21:57Z
На шасі Foton Aumark в Україні виготовили більш ємний автопаливозаправник
AutoCentre
2024-10-01T11:04:20Z
На хвилі популярності: найдешевший електромобіль Volvo досяг ​​віхи у 100 000 вироблених авто
AutoGeek
2024-10-01T10:21:25Z
У всьому винен телефон: колекційний спорткар Jaguar розбили в безглуздій ДТП
Фокус
2024-10-01T10:15:49Z
На честь місяця: Rolls-Royce представив електромобіль Spectre у ексклюзивному кольорі
AutoGeek
2024-10-01T10:06:59Z
Suzuki Jimny показали у практичній версії
AutoCentre
2024-10-01T10:04:00Z
Менше, ніж у серпні: стало відомо, скільки електромобілів придбали українці минулого місяця
AutoGeek
2024-10-01T09:39:33Z
Телескоп Hubble знайшов галактику, яку вчені не можуть класифікувати: що з нею не так
24tv
2024-10-01T11:36:10Z
Зігрітися без ковдри: як обрати потрібний опалювальний прилад
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T11:30:12Z
ASUS Zenbook S 14 зі штучним інтелектом вже в Україні
VGorode
2024-10-01T11:27:57Z
iPhone 16 Pro Max демонструє невтішні результати зарядки в тесті
Portaltele
2024-10-01T11:25:43Z
Рідкісна подія: археологи виявили 50 поховань вікінгів на данському острові
Фокус
2024-10-01T11:15:50Z
Марк Цукерберг заявив, що смарт-окуляри похоронять смартфони
360ua.news
2024-10-01T10:54:20Z
Домівка німф та напівбога: що приховувала грецька печера Варі
Фокус
2024-10-01T10:51:04Z
Штучний інтелект здатний боротися з дезінформацією, яку генерує ШІ, — гендиректор Nvidia
Детектор М
2024-10-01T10:31:30Z
Мережа PlayStation Network "впала": геймери зіткнулися з проблемами в роботі консолей Sony
24tv
2024-10-01T10:16:41Z