MY.UAНовини
Лазерна зброя США зіб'є дрони Росії та Ірану: як і коли вона змінить війни
Лазерна зброя США зіб'є дрони Росії та Ірану: як і коли вона змінить війни

Лазерна зброя США зіб'є дрони Росії та Ірану: як і коли вона змінить війни

Науковці понад століття намагалися створити для військових робочий комплекс, що стріляє лазерними променями, і тільки нещодавно вони досягли значного успіху. Тепер США планують озброїти такими системами кожен взвод ППО.

Армія США вперше в історії збила дрон за допомогою високоенергетичної лазерної зброї в травні 2024 року. Видання Popular Mechanics з'ясувало в експертів, як і чому технологія може кардинально змінити бойові дії вже в найближчому майбутньому.

Успіх після століття невдач

У травні з'явилася інформація про те, що військові США за допомогою лазера збили кілька безпілотників під час бою в незазначеному місці на Близькому Сході, що стало першим випадком успішного застосування такої зброї. Представник американської армії не зміг підтвердити або прокоментувати подію через "цілі оперативної безпеки", військові інсайдери приписують успіх "палетизованій високоенергетичній лазерній системі" — Palletized High Energy Laser System або скорочено P-HEL.

"Це знаменна віха в розробці високоенергетичної лазерної зброї", — каже Марк Ніс, генеральний директор компанії Directed Energy Consultants і колишній глава лазерного підрозділу Дослідницької лабораторії Військово-повітряних сил США.

Ще 1897 року письменник-фантаст Герберт Веллс задумав марсіанський тепловий промінь як ідеальну зброю, яку можна буде навести так само легко, як прожектор, і яка знищить усе, до чого торкається. Учені теж давно говорять про великі перспективи лазерної зброї, але раніше не могли реалізувати потенціал з різних причин. Вони з початку 20-го століття досліджували багато різних концепцій "променів смерті", здебільшого безуспішно, хоча спроби використати спрямовані радіохвилі для ураження цілей призвели до створення радарів. Альберт Ейнштейн Ейнштейн представив теорію лазера 1917 року, а військове фінансування допомогло 1960 року провести першу демонстрацію.

Утім, навіть після цього процес надовго застряг на місці через технічні проблеми. Річ у тім, що дуже складно і затратно запустити промінь достатньої потужності, щоб знищити ворожий літак, танк або корабель. Зате цілком реально і практично пропалити оболонку ракети, змусивши її впасти, не долетівши до цілі. Тому лазери розглядалися як засіб проти ракетної загрози СРСР, а після Карибської кризи президент США Джон Кеннеді привласнив лазерній протиракетній обороні "вищий національний пріоритет".

13 листопада 1973 року інженерам нарешті вдалося збити ціль за допомогою лазера на авіабазі Кіртланд у Нью-Мексико — це був невеликий радіокерований літак. Але проблеми не зникли, вони полягали в недостатній міцності, надійності та потужності лазерних установок, придатних для бою. Багатомільярдний проєкт YAL-1 Airborne Laser, в основі якого лежала система мегаватного класу на літаку, було випробувано 2002 року, а 2014-го його тихо "поховали" через малу дальність.

Зараз у США понад 30 різних програм, пов'язаних із потужною лазерною зброєю. Американських військових на Близькому Сході не уразила система Directed Energy Maneuver Short-Range Air Defense (DE M-SHORAD), можливо, через те, що промінь складно довго утримувати на цілі для завдавання шкоди.

Лазерний туз у рукаві США

За інформацією Popular Mechanics, єдина система, яка спрацювала належним чином — це P-HEL. В її основі — лазерна система LOCUST від оборонної компанії BlueHalo. Обладнання вагою 1,5 тонни оснащене лазерним випромінювачем, наводиться за допомогою контролера Xbox і забезпечує протиповітряну оборону на 360 градусів.

LOCUST система виробляє 20 кВт потужності — досить мало порівняно з іншими комплексами. Наприклад, DM M-SHORAD і XN-1 LaWS видають 50 кВт, а Iron Beam — цілих 100 кВт. Секрет успіху LOCUST полягає в хорошому фокусуванні цієї потужності на точці діаметром у півсантиметра, що дає змогу пропалити сталь такої ж товщини.

"Коли у вас хороша стабільність і контроль, ви отримуєте дуже ефективну взаємодію з меншою потужністю. Різниця в захопленні, наведенні та керуванні променем", — пояснив генеральний директор BlueHalo Джонатан Манімейкер.

BlueHalo спеціалізується на лазерному зв'язку вже понад сорок років. Її системи забезпечують високошвидкісні канали передачі даних на Міжнародну космічну станцію і військові супутники США. Це дало змогу компанії накопичити величезний досвід в управлінні променем і утриманні його на швидко рухомій цілі. Саме це і забезпечило ефективність LOCUST.

Система управління променем на основі штучного інтелекту дає змогу LOCUST розпізнавати і класифікувати безпілотники, щоб вдарити по найвразливішому місцю. За словами Джонатана Манімейкера, квадрокоптеру лазер може пропалити ротор, а більшим дронам — розрізати крило, ніби пилкою. LOCUST може впоратися з будь-якими безпілотними апаратами, включно з великими ударними дронами, що використовуються Росією та Іраном. P-HEL — лише одне з рішень, компанія також встановила свій комплекс на військові транспортні засоби.

Війни не будуть колишніми: майбутнє лазерної зброї

Поява робочої лазерної зброї, вважають аналітики, дуже доречна. За деякими оцінками, зараз в Україні на частку невеликих дронів припадає до 80% втрат на полі бою. У січні 2024 року внаслідок атаки БПЛА на військову базу США неподалік від кордону з Сирією загинули троє військових і ще понад 40 отримали поранення.

"Загроза була ще п'ять років тому, але в нас були інші пріоритети. Тепер же пріоритет цієї загрози піднявся до рівня, коли вживаються термінові заходи", — зазначив Марк Ніс.

Великою перевагою лазерної зброї є дешевизна і практично необмежений боєзапас, який визначається лише кількістю доступної електроенергії. Наразі значну частину тактичної ППО США забезпечують зенітні ракети Stinger, які є вельми ефективними проти бойових літаків і вертольотів, але коштують 480 000 доларів за штуку. До того ж їх занадто мало, щоб протистояти зграям безпілотників. Лазери мають виступити останньою лінією оборони в багаторівневій системі, щоб швидко уражати велику кількість ворожих дронів, використовуючи швидкість світла, тобто лазерного випромінювання.

Вважається, що дзеркальні поверхні відбивають лазери і заважають їм атакувати ціль. Марк Ніс спростував цю теорію. За його словами, на сьогодні розробники з BlueHalo не знайшли жодного матеріалу для покриття дронів, який би значно впливав на швидкість пропалювання, під час випробування різниця становила менше однієї секунди. Водночас поверхні, що відбивають, дають змогу легше відстежувати цілі в небі.

Після того, як лазерна зброя довела свою ефективність у бою, військові можуть швидко розгорнути її у великих масштабах. Марк Ніс поділився, що армія США планує провести підсумкові змагання між різними комплексами, а за ними підуть контракти на масові постачання. При цьому військові отримають по лазерній установці на взвод. Для надійного захисту неба може знадобитися спільна робота кількох систем в одному місці, щоб отримати сектори вогню, що перекриваються.

Джерело матеріала
У «Дії» з’явилися фото та відео порушень до штрафів автофіксації
УкраинФорм
В Україні з'явиться ШІ-додаток, який допомагатиме дітям з порушеннями мовлення
24tv
Стали відомі улюблені шпалери короля Британії Чарльза III
24tv
Міноборони обіцяє невдовзі подати законопроєкт про демобілізацію - думає, ким замінити військових
Комсомольская правда
Коли будемо святкувати Вознесіння Господнє у 2025 році: точна дата свята
24tv
Міноборони перевірило забезпечення ЗСУ на східному напрямку
УкраинФорм
У Польщі друга група добровольців з Українського легіону підписала контракти із ЗСУ
УкраинФорм
На стадії будівництва знаходиться 170 шкільних укриттів - Лісовий
УкраинФорм
Українські традиції Різдвяно-новорічного періоду в родині TARABAROVA.
FM-TV
Дороги на кордоні з Україною не повинні блокуватися - міністр юстиції Польщі
УкраинФорм
У Білорусі суд визнав портал петицій до влади «екстремістським»
Детектор М
Справа Тищенка: нардеп проігнорував судове засідання, бо має інші справи
TSN
Глава МЗС Австрії офіційно почав роботу як тимчасовий канцлер
Европейская правда
Міністр оборони Німеччини: гібридні атаки РФ у Балтійському морі фіксують щодня
Европейская правда
Politico пояснило, чому можливе вторгнення Трампа до Гренландії буде "найкоротшою війною у світі"
ZN UA
У Римі почалася зустріч Зеленського з президентом Італії
УкраинФорм
У МЗС відреагували на заяву Мадуро про затримання у Венесуелі «найманців з України»
УкраинФорм
Міністр Польщі заявив, що у Росії є спеціальний кіберпідрозділ, націлений на його країну
InternetUA
Бос Sony, який відповідав за «Мадам Павутину» і «Крейвена Мисливця», пішов зі студії після 10 років роботи
ITC
"Навести тут свої порядки": що відомо про повернення Пугачової в РФ
GlavRed
Серце: путініста Боярського терміново госпіталізували
GlavRed
Єфросиніна показалася з чоловіком-воїном на відпочинку та розкрила, куди вони їздили з родиною
TSN
Родина Міки Ньютон терміново евакуюється під час масштабної пожежі в Лос-Анджелесі: "Страшний сон"
TSN
58-річний Венсан Кассель вчетверте став батьком: деталі
Фокус
Рік без Білоножка. Рідні та друзі відвідали могилу артиста
ГЛАВКОМ NET
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 11 – 12 січня
VGorode
У Парижі проведуть виставку робіт українських митців, які захищають Батьківщину
УкраинФорм
У Харкові поліція з'ясовує обставини конфлікту адвокатки з представниками ТЦК
УкраинФорм
Вибухом рознесло поверх житлового будинку: деталі удару дрона РФ по багатоповерхівці в Києві
GlavRed
Зламані акаунти – втрачені гроші: у Чернігівському районі жертвами шахрайства стали мати й донька
InternetUA
За обвинуваченням у розкраданні ₴12,6 млн. на «швидких» судитимуть керівників КО «Київмедспецтранс» та директорів приватних підприємств
Украина Криминальная
Побили чоловіка і "прокатали" жінку по асфальту: на Київщині стався скандал з ТЦК
Фокус
Поліція перевірить курорт на Львівщині, де загинула дитина
УкраинФорм
Запоріжжі судитимуть вісьмох членів злочинної організації
Украина Криминальная
За поширення злочинного впливу знову судитимуть в’язня Хмельницького СІЗО
Украина Криминальная
Росіяни атакували Київ ударними дронами: в ДСНС показали наслідки
24tv
Кремль відверто познущався: як кілька тисяч маріупольців залишились без даху над головою
24tv
Прикордонники відбили російський штурм на Куп’янському напрямку
УкраинФорм
Смерть дитини у стоматології: у Тернополі оголосили підозру ще одному лікарю
УкраинФорм
Екологічна катастрофа. На Одещині помітили птахів у мазуті
ГЛАВКОМ NET
В Україні на вихідних прогнозують помірний сніг і дощі
1News
СБУ затримала зрадника, який корегував російські артобстріли Херсону
Украина Криминальная
Вихідні в Україні будуть незвично теплими, подекуди дощ і мокрий сніг
УкраинФорм
На Закарпатті митники затримали вантаж із дорогими ліками, замаскований під гумдопомогу
УкраинФорм
На півдні України знищено два російські ЗРК Бук
1News
Уряд забронює ремонтні бригади облгазів - Шмигаль
УкраинФорм
Євросоюз перерахував Україні перші €3 мільярди із кредиту G7
УкраинФорм
Приватизаційні аукціони торік поповнили бюджети різних рівнів майже на 10,5 мільярда
УкраинФорм
БЕБ викрило податкові махінації на 30 млн грн під час експорту зерна
AgroPortal
Україна зможе побудувати 4 ГВт вітроенергетики до 2030 року при вирішенні боргової кризи – інвестори
ГЛАВКОМ NET
Уряд додатково профінансував у грудні сто бригад на 25-27 мільйонів кожну - Шмигаль
УкраинФорм
Міжнародна компанія купила українського виробника вин 46 Parallel
AgroNews
Чи загрожує Україні припинення постачання електроенергії зі Словаччини: пояснив Шмигаль
24tv
Половина компаній у світі хоче замінити частину робітників штучним інтелектом – CNN
ГЛАВКОМ NET
Тушкована капуста на сковороді: як приготувати її смачно без м'яса
TSN
Дуже смачна, розсипчаста, м'яка: які хитрощі приготування пшоняної каші
TSN
Без кип'ятіння та стерилізації й всього з 2 інгредієнтів: готуємо полуничне варення
24tv
Навіщо у хрущовках робили вікно між кухнею і ванною: з'явилася розгадка
24tv
5 дзвіночків, що у квартирі пора робити ремонт: не варто їх ігнорувати
24tv
Парфуми, які легко закрутять голову: 5 ароматів, що пахнуть десертами
24tv
М'ясо вийде ідеально м’яким: як смажити свинину – найкращий рецепт
GlavRed
Відкриття січня: ароматний суп з броколі та сиром
24tv
Чому треба залишати дверцята мікрохвильовки відкритими: це має знати кожен
TSN
Ісак – гравець грудня в АПЛ
Football.ua
"Має потужний удар": легендарний Холіфілд назвав боксера, який небезпечніше за Тайсона
24tv
В Одесі пройшли змагання зі штовхання ядра пам'яті Євгена Карсака
УкраинФорм
Чоловік Еліни Світоліної вийшов у фінал: Гаелю Монфісу підкорилось круте вікове досягнення
24tv
Реал готовий продати Луніна та ще трьох гравців
Football.ua
Спортивний директор Баварії: Переговори з Мюллером щодо контракту будуть дуже короткими
Football.ua
Манчестер Юнайтед хоче обміняти Рашфорда на Кварацхелію — L'Équipe
Football.ua
Російська модель отримала термін за наклеп на зіркового футболіста про зґвалтування
24tv
Тренер БК «Запоріжжя» Плеханов: У Дніпрі дамо бій суперникам
УкраинФорм
Realme 14 Pro+: чип Snapdragon 7s Gen 3, дві камери з 50 Мп та OIS й ціна від $355
ITC
Масштабні пожежі в Каліфорнії: в мережі з'явилося відео з супутника
24tv
Ульотна закуска всього з трьох інгредієнтів - змітають за пару хвилин
GlavRed
Вищі шаблезубі хижаки володіли ідеальним знаряддям для вбивства: чому всі вони вимерли
Фокус
Потужні Ryzen AI Max, ймовірно, не існували би без Apple – віцепрезидент AMD
ITC
Українські хакери знищили всю мережу російського інтернет-провайдера Nodex
24tv
Вчені повідомили про нову небезпеку: глобальне потепління пробуджує вулкани Антарктиди
24tv
Ubisoft знову переносить реліз Assassin's Creed Shadows. Інсайдери кажуть, що від успіху гри може залежати доля компанії
AIN
Румунська компанія представила гарнітуру, що допоможе незрячим
InternetUA
Схуднути і поліпшити травлення: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
Валерій Дубіль: Харчування військового в лікарнях становило 39,70 грн на добу — Уряд спрямує ще 2,1 млрд грн на меню
Политека
Магній стає вірусним як природний засіб для сну. Але чи безпечно це?
CutInsight
Дає надію. Винахідники створили розумні окуляри для тих, хто майже втратив зір
InternetUA
У Польщі українці можуть отримати гроші на лікування зубів: що слід зробити
ГЛАВКОМ NET
Може лікувати печінку та ожиріння: вчені відкрили нову важливу молекулу
Фокус
Зелений чай, безперечно, корисний, але не всім: експерти розповіли, коли цей напій викликає проблеми
TSN
Як очистити ніс немовляті при нежиті: доктор Комаровський дав поради батькам
Политека
В італійському селі жителям заборонили хворіти, гуляти та займатися спортом
24tv
Jeep Avenger — переможець у номінації «Субкомпактні SUV» премії АвтоЛІдер 2025
AutoCentre
Середньотоннажник Foton Aumark оснастили в Україні черговою надбудовою
AutoCentre
Перший міжнародний марафон 2025 для КЦА ФАУ – ROAR
AutoCentre
Повернення легенди: презентовано новий Subaru STI 2025
Фокус
Renault майже вдвічі знизила ціну на свій найдоступніший електрокар
ЗаРулем
Оригінальний сімейний електромобіль Hyundai розсекретили до прем'єри
Фокус
В Україні продали рекордну кількість гібридів: найпопулярніші моделі
Фокус
Ринок електромобілів в Україні зріс на 38%
360ua.news
Nissan допоможе Honda випустити власний Patrol: подробиці
ЗаРулем