MY.UAНовини
Мирний план друзів Путіна викликав страх у російських Z-патріотів. Не влаштує він і Україну
Мирний план друзів Путіна викликав страх у російських Z-патріотів. Не влаштує він і Україну

Мирний план друзів Путіна викликав страх у російських Z-патріотів. Не влаштує він і Україну

Мирний план друзів Путіна викликав страх у російських Z-патріотів. Не влаштує він і Україну

На полях Генеральної асамблеї ООН точаться запеклі бої за майбутнє України. І поки Володимир Зеленський просував у Нью-Йорку План перемоги, а глава МЗС Росії Сєрґєй Лавров лобіював «реалістичний план урегулювання» Путіна, дипломати Китаю та Бразилії проштовхували спільний «мирний план».

Минулої п’ятниці спецпредставник президента Бразилії Селсу Аморім і очільник МЗС КНР Ван Ї організували зустріч із представниками двох десятків країн Глобального Півдня — Алжиру, Болівії, Єгипту, Замбії, Індонезії, Казахстану, Колумбії, Мексики, Туреччини, Південної Африки та інших. На цій зустрічі Пекін і Бразиліа презентували платформу «Друзі миру», яку вони мають намір представити як консолідовану позицію Глобального Півдня щодо припинення «української кризи».

Китай і Бразилія, демонструючи фальшиву рівновіддаленість від учасників збройного протистояння, не запросили представників ні України, ні Росії. Примітно, що серед учасників п’ятничного рандеву не було й Індії — одного з найвпливовіших гравців Глобального Півдня: цю країну Китай розглядає як свого конкурента. Та й сама Індія не надто зацікавлена в підтримці китайського плану.

Проте в ролі спостерігачів були запрошені такі європейські країни, як Франція, Швейцарія та Угорщина.

За підсумками зустрічі тринадцять країн-учасниць платформи виступили з комюніке, в якому підтримали оприлюднений у травні китайсько-бразильський план урегулювання «української кризи». Нагадаємо, що він є переробкою китайських пропозицій 2023 року й передбачає таке.

По-перше, дотримуватися «трьох принципів» для охолодження ситуації: припинення бойових дій, незагострення конфлікту та нерозповсюдження його на нові території.

По-друге, визнати, що діалог і переговори — єдиний можливий спосіб вирішення «кризи».

По-третє, сторони конфлікту мають уникати нападів на цивільних осіб і цивільні об’єкти, захищати жінок, дітей та інших жертв конфлікту, а також поважати основні права військовополонених.

По-четверте, протидіяти використанню ядерної, біологічної та хімічної зброї, запобігати поширенню ядерної зброї й уникати ядерних криз.

По-п’яте, протидіяти збройним нападам на мирні ядерні об’єкти.

По-шосте, спільно підтримувати міжнародне співробітництво в енергетиці, фінансах, торгівлі зерном, транспорті тощо, безпеку ключової інфраструктури (нафто- та газопроводів, енергетичних об’єктів і підводних оптичних кабелів), а також забезпечувати стабільність глобальної системи постачання.

У Пекіна й Бразиліа — свій інтерес просувати проросійський план. Бразилія, економіка якої історично сильно залежить від постачання добрив із Росії і яка після лютого 2022 року стала одним із найбільших споживачів російського дизпального, прагне набути статус глобального гравця. Для Китаю ж ініціатива з урегулювання «української кризи» — це спроба наростити політичний вплив не тільки серед країн Глобального Півдня, а й у ЄС, який у КНР хочуть бачити центром сили, незалежним від США. Зрештою, не в інтересах Китаю поразка Росії — його молодшого партнера в протистоянні зі Сполученими Штатами.

Цей план, упакований в гарні слова, становить загрозу для нашої країни.

Попри постійні голосіння Пекіна про «повагу до суверенітету, територіальної цілісності та принципів Статуту ООН» вигаданий ним план нічого такого не містить. У ньому немає мети вивести російські війська з України, звільнити захоплені РФ території, тобто відновити суверенітет України на власній землі. За зовні привабливим закликом не розширювати зони військових дій стоїть заморожування поточної ситуації, позбавлення нас права завдавати ударів по агресору та звільняти захоплену 1/5 частину країни...

Ба більше, в разі замороження збройного протистояння є великий ризик поновлення бойових дій за кілька років. А китайсько-бразильський план зовсім не передбачає надання Україні гарантій безпеки.

Немає в плані ані слова про агресора, його відповідальність, плату за руйнування. В ньому немає справедливості ні на йоту, просто фіксація права сильного забрати, скільки може, й зупинитися там, де схоче. Водночас у плані виразно стирчать вуха інтересів Китаю та країн Глобального Півдня: зерно, нафта, газ... Китай добряче розбагатів на війні, не засудив агресора, не запровадив санкцій, не надав нам жодної допомоги. І коли Пекін постійно заявляє про недопустимість постачання нам західної зброї, він одночасно нишком постачає агресору верстати й комплектуючі.

Зрештою, ініціатива Пекіна та Бразиліа підриває зусилля Києва щодо просування українського плану припинення війни. Не дивно, що в Україні його називають деструктивним і створеним в інтересах Кремля. «Я вважаю, що бразильсько-китайська ініціатива є радше проросійською», — сказав Зеленський в інтерв’ю бразильському виданню Metrоpoles. А під час дебатів у Генасамблеї ООН він заявив, що ті, хто ігнорує українську формулу миру, самі хочуть робити те, що робить Путін.

На Заході також із підозрою дивляться на пропозицію Пекіна та Бразиліа.

За інформацією Le Temps, США та європейці не підтримують «мирного плану» Китаю та Бразилії, оскільки відсутність згадок про Статут ООН розглядається як схвалення стратегії Москви. Західні країни також звинувачують Китай у тому, що він фактично допомагає Росії виробляти зброю, постачаючи їй електронні компоненти: за даними держсекретаря США Ентоні Блінкена, 70% імпортованих РФ верстатів і 90% мікроелектроніки постачаються з Китаю та Гонконгу.

Однак є на Заході й ті, хто підтримує китайсько-бразильський план і створення групи «Друзі миру», закликаючи до необхідності припинити кровопролиття й розпочати переговори. На сьогодні це Угорщина та Швейцарія.

Якщо заяви Будапешта не дивують, то позиція Берна розчарувала Київ. «Ми не можемо зрозуміти логіки такого рішення. Адже спільно зі Швейцарською Конфедерацією ми організували перший Глобальний Саміт миру 15–16 червня в Бюргенштоці», — йдеться в заяві МЗС України. Київ також закликав Швейцарію й інші країни уникати участі в таких «мирних ініціативах», які створюють ілюзію діалогу й можуть ускладнити процес досягнення всеосяжного, справедливого та сталого миру для України.

Попри критику з боку Києва та його ключових західних партнерів китайсько-бразильські пропозиції можуть, у разі катастрофічної для України ситуації на фронті, стати основою для мирної угоди: загалом вони влаштовують Москву. По-перше, тому що залишають за нею окуповані території й дають Росії такий необхідний їй перепочинок. По-друге, ця ініціатива розмиває й без того слабку підтримку України з боку країн Глобального Півдня та Заходу.

Раніше заступник міністра закордонних справ РФ Сєрґєй Рябков уже заявив, що Москва вітає «мирний план» Бразилії та Китаю. Однак саму платформу «Друзі миру» Лавров нині оцінив стримано: «Цій групі ще працювати й працювати… Головне, щоб свої пропозиції вони ґрунтували на реаліях, а не брали з абстрактних розмов». Водночас невдоволення Москви спричинила участь Франції та Швейцарії в п’ятничній зустрічі.

Цілком імовірно, що такі заяви представників Кремля є лише частиною гри росіян із просування китайсько-бразильського плану.

А ось Z-патріоти розглядають ініціативу як досить шкідливу для Росії. Причина в тому, що, на їхню думку, китайсько-бразильський план не відповідає національним інтересам Росії, оскільки докорінно відрізняється від пропозицій Путіна й передбачає замороження «конфлікту». Багато хто з них, як і російський публіцист Ґєорґій Бовт, побоюються, що Китай «примушуватиме до миру» Росію.

Китай і Бразилія мають шанси заручитися підтримкою країн Глобального Півдня: одні з них зацікавлені в завершенні російсько-української війни на будь-яких умовах, інші розглядають війну на сході Європи як протистояння Росії з американським імперіалізмом. Якщо Пекіну вдасться втягнути в групу «Друзів миру» десятки країн, то китайське керівництво отримає серйозний аргумент для просування свого й російського бачення завершення війни, а Україна може забути про просування власного Плану перемоги та проведення другого Саміту миру.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Swoiia, яка раніше виступала під псевдонімом Ассоль, розповіла про кризу у стосунках з чоловіком
Комсомольская правда
2024-10-05T12:06:30Z
У Нью-Йорку відбудеться двотижневий Фестиваль української культури
УкраинФорм
2024-10-05T11:53:14Z
Не варто витрачати час: 3 найгірші мультфільми від Disney за увесь час
24tv
2024-10-05T11:45:59Z
Держмистецтв оголосило конкурс на здобуття премії імені Лятошинського
УкраинФорм
2024-10-05T11:45:15Z
Рецензія на фільм «Джокер: Божевілля на двох» / Joker: Folie à Deux
ITC
2024-10-05T11:43:41Z
Сергій Жадан уперше після розриву звернувся до Христини Соловій
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:39:22Z
Тарас Цимбалюк приїхав до батьків до рідного Корсуня та показав, як час з ними проводить
TSN
2024-10-05T11:33:48Z
Лідія Таран замилувала архівними фото з донькою та ніжно привітала її з 17-річчям
TSN
2024-10-05T11:33:03Z
Це повний кабздєц, – українські зірки емоційно висловились про гучний секс-скандал у Голлівуді
24tv
2024-10-05T11:00:26Z
РФ відновить наступ на Покровськ після вирішення "певних завдань": про що йдеться
Фокус
2024-10-05T12:15:56Z
У Києві та області вночі очікується злива
УкраинФорм
2024-10-05T12:01:40Z
Війська РФ "хочуть" узяти райони Харкова під вогневий контроль, очікується загострення
GlavRed
2024-10-05T11:57:32Z
Україна перейшла до повільного відступу: NYT описала ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:54:17Z
Синоптики прогнозують аномально теплу зиму: сніг і морози будуть короткочасні
Знай
2024-10-05T11:36:58Z
У фонтані Києва купалася видра: що кажуть про це у зоопарку
TSN
2024-10-05T11:33:35Z
Чи готується РФ до нового наступу на Харків: військовий відповів
TSN
2024-10-05T11:33:19Z
ЗСУ попали прямо в яблучко: СУшка РФ вартістю $50 млн «доліталася» на Донбасі
GlavRed
2024-10-05T11:27:07Z
"Треба протриматися приблизно місяць": названо прогноз подальших подій у війні
GlavRed
2024-10-05T11:27:06Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Столтенберг згадав ключові події напередодні вторгнення Путіна в Україну
Хвиля
2024-10-05T12:15:21Z
У Китаї затонув атомний підводний човен: чому це сталось
24tv
2024-10-05T12:09:24Z
Як країни НАТО могли б запобігти вторгненню РФ в Україну? Зізнання Столтенберга
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T12:00:08Z
Російський журналіст Познер потрапив у «список Путіна»: що це означає
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T12:00:06Z
Навіщо Путін іде війною на регіональних олігархів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:57:15Z
Байден: Не впевнений, що президентські вибори пройдуть мирно
Европейская правда
2024-10-05T11:51:05Z
Розвідка Британії назвала наступну ціль російських окупантів після захоплення Вугледара
Европейская правда
2024-10-05T11:48:19Z
Орбан пригрозив Європейському Союзу: що розлютило політика
TSN
2024-10-05T11:33:48Z
Мобільні оператори на межі зриву через вимоги НЦУ: це серйозно позначиться на нашому зв'язку взимку
Знай
2024-10-05T12:06:24Z
Санкції працюють: Кремль втратив прибутки від видобутку нафти в Північному морі
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:30:34Z
Польща утримує лідерство у виробництві курятини в ЄС
AgroPortal
2024-10-05T11:30:27Z
Ліміт на посилки планують різко урізати: за дешеві товари доведеться доплачувати, деталі
Политека
2024-10-05T11:30:23Z
Українські морські порти цього року перевозять більше вантажів, ніж рік тому
Петр и Мазепа
2024-10-05T11:16:34Z
Україна експортувала понад 100 т яєць до Сьєрра-Леоне та Мавританії
AgroNews
2024-10-05T11:16:33Z
Пенсія понад 4 тисяч гривень: скільки людей її отримує
24tv
2024-10-05T11:15:18Z
Марокко збільшить імпорт пшениці: Україна — серед можливих постачальників
AgroPortal
2024-10-05T11:00:03Z
За два роки програмою єОселя скористалися 13 тисяч родин
УкраинФорм
2024-10-05T10:50:59Z
У 123 бригаді ТрО проведуть службове розслідування після повідомлень про самогубство комбата на фронті
УкраинФорм
2024-10-05T12:15:22Z
Чи справді російського кита-шпигуна Хвалдіміра вбили: поліція Норвегії дала відповідь
24tv
2024-10-05T12:09:20Z
Пережила дві світові війни: друга найстаріша людина планети розкрила секрет довголіття
24tv
2024-10-05T12:06:56Z
Подолати освітню нерівність. Програми ГО «Навчай для України»
Детектор М
2024-10-05T12:01:16Z
Дефіцит талонів на іспит з водіння: у сервісному центрі МВС пояснили проблему
ZN UA
2024-10-05T11:53:18Z
"Рандомайзер" і помилки в алгоритмах формування: що не так з повістками, які відправляють поштою
Фокус
2024-10-05T11:36:36Z
Два уроки марширували у спортзалі: Марічка Падалко емоційно розкритикувала урок "Захист України"
24tv
2024-10-05T11:33:48Z
Укрпошта отримала 70 тисяч повісток з QR-кодами та підписами начальників ТЦК: кому розішлють
Хвиля
2024-10-05T11:30:23Z
Литва придбала системи NASAMS на €234 мільйони
InternetUA
2024-10-05T11:22:10Z
Одна помилка – і це кінець, – Ф'юрі назвав найскладнішого суперника за всю кар'єру
24tv
2024-10-05T12:15:31Z
Верес здобув вольову перемогу над Зорею
Football.ua
2024-10-05T12:07:35Z
Реал Мадрид пильно слідкує за розвитком Ніко Паса в Комо
Football.ua
2024-10-05T12:01:35Z
«Верес» обіграв «Зорю» у футбольному чемпіонаті УПЛ
УкраинФорм
2024-10-05T12:01:04Z
Ф'юрі націлився на трилогію з Усиком: названо умову для її реалізації
24tv
2024-10-05T11:54:41Z
Кобін: Нічия проти Карпат — справедливий результат
Football.ua
2024-10-05T11:36:26Z
Андре Аю повернувся до Ліги 1
Football.ua
2024-10-05T11:35:49Z
Україна – Франція: онлайн-трансляція битви за "бронзу" на ЧС-2024 з футзалу
24tv
2024-10-05T11:33:58Z
Климчук повернувся до стартового складу Руху на матч проти Олександрії
Football.ua
2024-10-05T11:31:11Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T11:42:02Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
Що робити з жоржинами восени: 10 правил вирощування шикарної квітки
GlavRed
2024-10-05T09:25:01Z
9 продуктів, щоб їсти достатньо клітковини і забути про проблеми із травленням
24tv
2024-10-05T09:18:40Z
Нарешті знайшли причину: тепер вчені знають, що викликає слухові галюцинації у хворих на шизофренію
Фокус
2024-10-05T09:12:42Z
Чи можна приймати гарячу ванну при хворобах серця
24tv
2024-10-05T06:06:10Z
Як захистити сад від шкідників восени: поради та секрети досвідчених господарок
Политека
2024-10-05T06:00:34Z
Щось на кшталт плацебо, але дуже смачно: вчені заявили, що кава з молоком не приносить користі
Знай
2024-10-05T05:51:33Z
Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію
ZN UA
2024-10-05T05:33:04Z
Програміст хотів втекти за кордон — що вирішив суд
InternetUA
2024-10-05T12:11:06Z
Харківська косметологиня підозрюється у вбивстві клієнтки з необережності
Мій Харків
2024-10-05T12:06:55Z
ДБР затримало голову Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу за незаконне збагачення
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T12:01:27Z
Росіяни дроном атакували цивільних у Херсоні - троє постраждалих
УкраинФорм
2024-10-05T11:58:20Z
Судно з "вибуховим" вантажем з Росії прийшло у Ла-Манш
Европейская правда
2024-10-05T11:53:22Z
На Рівненщині син зарубав топором рідну матір
TSN
2024-10-05T11:33:42Z
Чоловік приїхав по своє авто на штрафстоянку і був шокований, побачивши його
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T11:09:38Z
"Все, нема мостика": величезний потік води прорвав дамби в Алтайському краї – відео
24tv
2024-10-05T11:00:04Z
Повені у Боснії: кількість загиблих збільшилась до 21, рятувальники шукають зниклих безвісти
Европейская правда
2024-10-05T10:14:06Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
Представлено революційний кемпер із гібридною силовою установкою
AutoCentre
2024-10-05T09:49:19Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
У США рідкісний Ferrari за $575 тисяч розшукали завдяки AirPods за 129 доларів
InternetUA
2024-10-05T07:01:05Z
Audi RS7 Sportback став ще крутішим
Portaltele
2024-10-05T06:51:16Z
Представлено оновлений кросовер Nissan Magnite
Portaltele
2024-10-05T04:51:33Z
Знають не всі водії: яку кнопку в авто не варто натискати під час дощу
GlavRed
2024-10-05T00:27:59Z
В Україні запровадили нові правила продажу автомобілів: що потрібно знати водіям
Хвиля
2024-10-04T19:42:25Z
Renault показали стильний електричний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T19:15:13Z
Дизайн інтер'єру у стилі хюґе: як реалізувати данську концепцію простоти
24tv
2024-10-05T12:15:57Z
Експерт назвала дешевий засіб, який назавжди усуває плісняву в оселі: у чому секрет
GlavRed
2024-10-05T12:13:42Z
У світі почали виробляти бананове вино
AgroNews
2024-10-05T12:13:13Z
Смачнющі курячі крильця в духовці: простий рецепт від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-05T12:01:52Z
Найпопулярніше місто "Гри престолів" значно обмежить потік туристів
24tv
2024-10-05T11:33:03Z
Етикет проти зливи: як правильно користуватися парасолькою
GlavRed
2024-10-05T11:27:12Z
Мульчування саду: що це таке та чим воно корисне
24tv
2024-10-05T11:24:33Z
Ці 5 способів допоможуть помити вікна без розводів за лічені хвилини: спробуйте їх
24tv
2024-10-05T10:09:11Z
Не тільки зелень: які овочі посадити восени на підвіконні, щоб отримати гарний урожай узимку
Политека
2024-10-05T10:01:05Z
Підтвердили незвичайну теорію: учені знають, що насправді зробило виверження Тонги настільки сильним
Фокус
2024-10-05T12:15:15Z
У 30 разів важча за Землю: вчені виявили нову планету
TSN
2024-10-05T12:03:56Z
Telegram повідомив про рекордні навантаження на сервери: що відомо
InternetUA
2024-10-05T12:02:44Z
Meta анонсувала нову ШI-модель для генерації відео та звуку
Детектор М
2024-10-05T11:48:43Z
Вчені розгадали секрет привабливості картини "Дівчина з перловою сережкою"
TSN
2024-10-05T11:33:50Z
Valve представила дані про обладнання, яке використовують гравці Steam
InternetUA
2024-10-05T11:31:58Z
Ми досі не зустріли інопланетян, бо вони вбивають себе з дуже знайомої причини, кажуть учені
24tv
2024-10-05T11:03:43Z
Використовуватимуть і в Україні. Колумбієць винайшов систему виявлення мін за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2024-10-05T11:01:34Z
Samsung Galaxy S24 FE отримує перше оновлення програмного забезпечення
Portaltele
2024-10-05T10:55:26Z