MY.UAНовини
Росія готує удар по українських АЕС. Як готується «Енергоатом»?
Росія готує удар по українських АЕС. Як готується «Енергоатом»?

Росія готує удар по українських АЕС. Як готується «Енергоатом»?

26 серпня Росія здійснила наймасштабнішу атаку на енергетичну інфраструктуру України. Ворожі шахеди і ракети пошкодили об’єкти у 15 областях, через що у багатьох регіонах країни зникло світло. Однак, на щастя, влучити у Київську ГЕС росіянам так і не вдалося. 

Кожна нова атака на енергооб’єкти підвищує ймовірність блекаутів взимку. Проєкт Dozorro TI Ukraine уже досліджував, як в Україні закуповують енергообладнання, щоб бути готовими до найгіршого сценарію. Цього разу фахівці проаналізували, що роблять «Енергоатом» і «Укргідроенерго», щоб запобігти блекаутам – як закуповують будівництво захисних споруд для найважливіших об’єктів енергетичної інфраструктури.

Загальна статистика

Ми відібрали всі закупівлі, де у назві згадують антидроновий/протидроновий захист чи захисні споруди для АЕС та ГЕС. Перша закупівля за таким запитом з'явилася на Prozorro у листопаді 2022 року. За два роки нараховано 135 закупівель на суму 13,28 млрд грн. Вони стосувалися розробки проєктно-кошторисної документації, придбання матеріалів для захисту, будівництва захисних споруд, облаштування антидронових систем та послуг з авторського та технічного нагляду за такими роботами. Це може бути не вся сума, адже деякі закупівлі для захисту критичної інфраструктури могли не публікувати на Prozorro через питання безпеки або інші обмеження.

Якщо розподілити кошти за напрямками, то розробка проєктно-кошторисної документації коштувала 1,38 млрд грн. На матеріали, будівництво захисних споруд та облаштування антидронового захисту витратили 10,92 млрд грн. Ще понад 400 млн грн пішло на інженерні послуги, зокрема авторський та технічний нагляд. Також на понад 530 млн грн замовили одразу проєкти та їх реалізацію.

17 закупівель стосувались атомних електростанцій, їхня загальна вартість склала 1,29 млрд грн. Усі інші були спрямовані на захист ГЕС.

Атомні електростанції України

В Україні є чотири атомні електростанції: Рівненська, Хмельницька, Південноукраїнська та Запорізька. Питання захисту зараз стосується лише трьох з них, бо ЗАЕС перебуває під російською окупацією.

«Енергоатом» замовляє будівництво захисних споруд напряму, а деталі контрактів засекречує з безпекових причин. Це стало можливим завдяки Постанові Кабміну №1178. Вона дозволяє будівництво захисних споруд під час воєнного стану без тендерних процедур, щоб приховати важливу інформацію про будівництво від ворога.

Практично всі роботи з розробки проєктної документації з будівництва захисних споруд на трьох АЕС отримала ТОВ «Будівельна Індустрія Кантріінвестбуд». Згодом замовник доручив їй будівництво цих споруд та авторський нагляд.

ТОВ «Будівельна Індустрія Кантріінвестбуд» належить Юрію Ромашко. З 2020 року фірма отримала замовлень на 852 млн грн, майже всі – від ПАТ «Укрнафта» та ДП «НАЕК «Енергоатом».

Рівненська АЕС. За нашими підрахунками, загальна сума замовлень «Енергоатома» для захисту цього об'єкта вже перевищила 748 млн грн.

Перша закупівля для Рівненської АЕС з’явилася на Prozorro у липні 2023 року. Тоді «Енергоатом» замовив у ТОВ «Будівельна Індустрія Кантріінвестбуд» розробку проєкту для будівництва захисної споруди за 17,8 млн грн.

А вже у серпні замовник прозвітував, що ця ж компанія до кінця року має її побудувати за 145,5 млн грн. Майже через рік компанія отримала контракт ще на 74,9 млн грн, ймовірно, для виконання додаткових робіт на станції.

Наприкінці вересня «Енергоатом» прозвітував про угоду на 509 млн грн з проєктування і будівництва споруди другого рівня захисту. Роботи має виконати луцька компанія «Західелектромонтаж», яка належить Ігорю Рогалю.

За інформацією «Української енергетики ua-energy.org», існує три рівні захисту об’єктів:

  • 1-й – від уламків;
  • 2-й – від ударів дронів;
  • 3-й – від ракетних ударів.

Хмельницька АЕС. На захист Хмельницької АЕС витратили менше – 138,4 млн грн.

Для неї проєктну документацію замовили також у липні 2023 року, сума договору склала 12,3 млн грн. Про контракт на будівництво захисної споруди прозвітували у серпні того ж року. Вартість робіт – 125,8 млн грн. До кінця 2023 року ТОВ «Будівельна Індустрія Кантріінвестбуд» мало завершити будівництво.

Південноукраїнська АЕС. Загальна вартість замовлень на захист цього об'єкту склала 140 млн грн.

Першу закупівлю опублікували у листопаді 2022 року. Експертну оцінку кошторису будівництва замовили за 36 тис. грн. А вже в лютому наступного року філія «Південноукраїнська АЕС» НАЕК «Енергоатом» уклала угоду на роботи з ТОВ «Енергопромбуд». Їх мали виконати до кінця квітня 2023 року за 31 млн грн.

Цьогоріч наприкінці літа у медіа з’явилась інформація, що Південноукраїнська атомна електростанція планувала закупити тимчасові захисні споруди за завищеною на 20% ціною. У справу втрутилась тимчасова слідча комісія Верховної Ради. Вартість договору вдалося знизити з 31,1 млн грн до 24,8 млн грн.

У липні 2023 року «Енергоатом» замовив розробку проєктної документації з будівництва захисної споруди для АЕС на 18,3 млн грн. Через два місяці замовник прозвітував, що «Будівельна Індустрія Кантріінвестбуд» буде її будувати за 96,3 млн грн.

На Prozorro є ще дві закупівлі, які стосуються захисту атомних станцій. Утім, неможливо точно сказати, якого об’єкта вони стосуються: замовник засекретив цю інформацію. Так наприкінці минулого року «Енергоатом» прозвітував про контракт з ТОВ «Будівельна Індустрія Кантріінвестбуд» на розроблення проєктної документації з будівництва додаткових ділянок захисних споруд на 6,7 млн грн. А вже у лютому цього року компанії віддали роботи на цих ділянках, вартість замовлення – 252,9 млн грн.

Гідроелектростанції України

В Україні є десять станцій на річках Дніпро та Дністер: Київська ГЕС та Київська ГАЕС, Канівська ГЕС, Кременчуцька ГЕС, Середньодніпровська ГЕС, Дніпровська ГЕС-1 та Дніпровська ГЕС-2, Каховська ГЕС (зруйнована), Дністровська ГЕС та Дністровська ГАЕС. Найбільші з них – ДніпроГЕС, Дністровська ГЕС та Київська ГЕС.

На відміну від АЕС, на захист гідроелектростанцій «Укргідроенерго» витратило значно більше коштів. Вартість контрактів перевищила 12 млрд грн, із яких 10,3 млрд грн пішло на облаштування протидронового захисту та будівництва захисних споруд.

Дністровська ГАЕС

Найбільшу суму спрямували на захист Дністровської ГАЕС. Упродовж двох років «Укргідроенерго» уклало 12 угод на 4,68 млрд грн. Найдорожча з них – з житомирським ПП «Елітбуд-1» на 4,2 млрд грн. Побудувати споруди для захисту основного електричного обладнання ГАЕС повинні до кінця 2026 року. Засновниками житомирської фірми-переможниці є Василь Бойко і Денис Болейко.

Ще 247 млн грн витратили на проєктну документацію та облаштування протидронового захисту.

Дніпровська ГЕС-1 та Дніпровська ГЕС-2

На другому місці за вартістю угод перебувають Дніпровська ГЕС-1 та Дніпровська ГЕС-2. Загалом для цих об’єктів уклали 23 угоди на суму 3,57 млрд грн. Оскільки «Укргідроенерго» під час закупівель не скрізь конкретизувало філії, ми порахували договори двох станцій разом.

Найбільший підряд отримало київське ТОВ «Гарант Енерго». Воно повинне побудувати споруду для захисту ГЕС-1 за 1,8 млрд грн. Власником ТОВ «Гарант Енерго» є Михайло Рева.

Ще однією з дорогих закупівель стало замовлення кабелів 150 і 330 кВ та муфти для будівництва комплексної підземної захисної споруди для основного електротехнічного обладнання Дніпровської ГЕС. Воно коштує 868,65 млн грн. Цю закупівлю провели за процедурою відкритих торгів з особливостями. Переможець – турецька компанія Altair Lojistik Ve Ticaret Anonim Şirketi.

За даними «Наших Грошей», ця компанія зареєстрована в Анталії. Власник – перший член її правління Андрейс Браденс, громадянин Латвії, який мешкає у Великобританії. Керує компанією генеральний директор Хамза Керім, громадянин Туреччини. Компанія спеціалізується на проєктному менеджменті, логістиці та торгівлі технікою і обладнанням.

Канівська ГЕС

За сумою витрачених коштів Канівська ГЕС посідає третє місце. Для її захисту уклали 25 угод на 2,34 млрд грн.

Сума найбільшого контракту – 952,6 млн грн. Його підписали з компанією «Гарант Енерго» на будівництво споруди для захисту електричного обладнання ГЕС. Ще 15 угод на суму 733 млн грн – на облаштування протидронового захисту та розробки відповідних проєктів.

Кременчуцька ГЕС

Для захисту Кременчуцької ГЕС укладено 13 угод на суму 584,4 млн грн. Один із найбільших контрактів на будівництво укладено в серпні цього року з компанією «Будівельна компанія «Адамант», сума договору становила 287,3 млн грн. Власники компанії – Петро Левченко та Роман Топазли.

У вересні минулого року «Укргідроенерго» також почало звітувати про контракти на облаштування протидронового захисту, загальна вартість проєктної документації та робіт – 268,1 млн грн.

Дністровська ГЕС

Для захисту цієї станції уклали 17 угод на 334 млн грн. Усю суму витратили на встановлення протидронових систем та розробку проєктної документації для цих робіт. Їх виконує фірма з Миколаївщини – ТОВ «Альянс». Нею володіє та керує Мирон Шумик.

Київська ГЕС та Київська ГАЕС

На захист Київської ГЕС та ГАЕС укладено 21 угоду на суму 372 млн грн. Оскільки «Укргідроенерго» укладало декілька закупівель відразу на дві станції, ми порахували вартість угод разом.

Найбільший контракт на 77,8 млн грн уклали у липні 2023 року, і він стосувався розробки проєктно-кошторисної документації для будівництва підземної захисної споруди. У серпні цього року «Укргідроенерго» повідомило про коригування документації за 30,4 млн грн, оскільки виникла необхідність підвищити рівень захисту до 3-го та виконати додаткові роботи. Утім, закупівлі на саме будівництво цієї підземної споруди у Prozorro поки не опублікували. Витрати на проєктну документацію та антидроновий захист досягли 262,4 млн грн.

За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, в Україні наразі реалізують проєкти третього рівня захисту на 22 об'єктах «Укренерго», спершу планують завершити один-два, щоб перевірити їх доцільність.

Середньодніпровська ГЕС

Найменше коштів витрачено на захист Середньодніпровської ГЕС – уклали 8 угод на 116,3 млн грн.

Найбільший контракт на 36,73 млн грн підписали в липні 2023 року для розроблення проєктно-кошторисної документації з будівництва захисної підземної споруди. У серпні цього року повідомили про коригування цієї документації за 27,9 млн грн. Це потрібно для уточнення технічних рішень щодо 2-го та 3-го рівнів захисту за методикою Генштабу ЗСУ. Проте за останні два роки у Prozorro не опублікували жодної закупівлі робіт на саме будівництво підземної споруди.

Справи з антидроновим захистом кращі. Окрім замовлення проєктної документації, для Середньодніпровської ГЕС уклали угоду на виконання робіт за 4 млн грн з ТОВ «МВП «Енергорішення». Ця ж компанія облаштовувала захист для інших станцій, зокрема Кременчуцької та Канівської ГЕС.

Аналіз показав, що значно більше ресурсів витратили на захист гідроелектростанцій у порівнянні з атомними. «Укргідроенерго» уклало угод на захист ГЕС на понад 12 млрд грн, тоді як «Енергоатом» лише на 1,29 млрд грн. Чи вистачить цього для надійного захисту трьох АЕС загальною потужністю 7835 МВт, на які припадає приблизно половина виробленої в Україні електроенергії, – відкрите питання.

Заява президента України на засіданні Ради безпеки ООН про те, що Росія готує удар по українських АЕС, лише підсилює занепокоєння щодо недостатнього рівня захисту. Якщо одна з цих станцій зазнає атаки, наслідки можуть бути катастрофічними: витік радіації, екологічні проблеми, зупинка енергосистеми та гуманітарна криза.

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Наталія Іжицька
Журналістка Dozorro
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
В Харькове раздаются взрывы: что известно
Comments UA
2024-11-28T10:49:25Z
Толстые пуховики можно отложить: синоптик дала украинцам новый прогноз
Апостроф
2024-11-28T10:48:05Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
"Ситуация очень критическая": во время штурмов РФ Селидово обороняли 60 бойцов, — CNN
Фокус
2024-11-27T14:45:17Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Путин сказал, сколько РФ запустила ракет по Украине и назвал цели удара
Comments UA
2024-11-28T10:48:34Z
Путина не слить: Запад не спешит передать Украине "супероружие"
Comments UA
2024-11-28T10:48:25Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Опустошенная Дженнифер Гарнер рассказала об утрате – фото
Фокус
2024-11-28T10:45:44Z
Вышел трейлер фильма Смерть Путина
Корреспондент
2024-11-28T10:42:45Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Известная украинская актриса впервые рассказала о муже-военном и брате, который пропал без вести
TSN
2024-11-27T15:06:43Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Что "любит" мозг: названы 10 напитков
UAToday
2024-11-28T10:03:23Z
Минздрав ответил о реформах МСЭК: кого ждут перемены, а кого оставят в покое
Знай
2024-11-28T07:51:03Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Заставят отвечать за каждую гривну: украинцев жестко штрафуют за деньги на карточках
Знай
2024-11-28T10:30:43Z
Деньги для Украины: какие обязательства взяли на себя международные партнеры на 2025 год
Хвиля
2024-11-28T10:21:20Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Амазонка-воительница: как скромная девочка превратилась во всемирно известную спортсменку
Фокус
2024-11-28T10:36:54Z
"Тамбовский волк" Жидков сделал ужасное открытие в дате большого нападения РФ на Украину/Мистика или совпадение?
Апостроф
2024-11-28T10:36:14Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
РФ может готовить удар по Украине стратегической ракетой РС-26 "Рубеж", — соцсети
Фокус
2024-11-20T18:06:37Z
В лесу заметили оленя в куртке со светоотражателями: на него устроили "охоту"
Фокус
2024-11-27T16:57:36Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
На Одесчине в результате ракетных обстрелов пострадали два человека
Comments UA
2024-11-28T10:36:50Z
Вспомнил Катынь: в Польше мужчина топором пытался отомстить беженке из Украины за исторические события
Фокус
2024-11-28T10:36:05Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Украинская Премьер-лига: результаты всех матчей 15-го тура, видео голов
ZN UA
2024-11-28T10:31:42Z
Чисора сделал прогноз на бой Дюбуа - Паркер
Корреспондент
2024-11-28T10:27:06Z
Этот жест украинца увидел весь мир: так он поступил по отношению к россиянину
Comments UA
2024-11-28T10:00:14Z
НБА: победа Леня, Михайлюк сыграл, поражения Финикса и Голден Стэйт
Корреспондент
2024-11-28T09:36:53Z
Легендарный Леннокс Льюис навестил лагерь Усика
Корреспондент
2024-11-28T09:36:41Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Как сделать разрыхлитель для теста своими руками – отличная идея за копейки/Вы знали об этом лайфхаке?
Апостроф
2024-11-28T10:21:03Z
Перевернутый медово-вишневый пирог – на его аромат к вам прибегут соседи/Готовить его – проще простого!
Апостроф
2024-11-28T09:27:48Z
Из какого мяса нельзя варить холодец: оно только испортит вкус блюда
TSN
2024-11-28T09:18:54Z
Как углубить эмоциональную связь в отношениях с мужчиной: 4 лучших способа
TSN
2024-11-28T09:09:09Z
Сильно обожжетесь: 4 типа людей, к которым нельзя проявлять доброту
Marie Claire
2024-11-28T06:01:52Z
Тонкие куриные шницели: рецепт вкусного блюда
Фокус
2024-11-28T05:06:09Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Топ-5 распространенных ошибок при установке солнечных панелей, и как их избежать
Фокус
2024-11-28T10:21:56Z
Американские санкции опять не сработали: смартфон Huawei Mate 70 выйдет на собственном чипе
Фокус
2024-11-28T10:15:23Z
Альтернатива солнечным панелям: плитка для дворов и тротуаров может генерировать энергию
Фокус
2024-11-28T10:12:49Z
TikTok ограничивает использование фильтров красоты для подростков
Корреспондент
2024-11-28T09:01:06Z
Обзор материнской платы ASRock X870E Taichi: королева оверклокинга в формате E-ATX
ITC
2024-11-28T08:07:05Z
Камеры наблюдения зафиксировали восстание роботов на выставке в Китае
Апостроф
2024-11-28T07:54:30Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
BMW воссоздали знаменитый спорткар из культовой компьютерной игры
Фокус
2024-11-28T10:21:57Z
Продажа или покупка авто через "Дію": как это сделать
Апостроф
2024-11-28T09:24:35Z
Гоночная легенда: на аукцион выставили прославленный Ferrari за 25 миллионов евро
Фокус
2024-11-28T09:21:44Z
Мощный раритет: обнаружен 14-летний заряженный Ford Mustang в новом состоянии
Фокус
2024-11-27T17:51:47Z
Запас хода — до 680 км: Mahindra и Volkswagen создали электрокары по цене Duster
Фокус
2024-11-27T16:42:17Z
Эксплуатация автомобиля в зимний период: полезные советы и рекомендации
Фокус
2024-11-27T15:15:50Z
Новый Duster и преемник Logan: Renault выводит на украинский рынок три модели
Фокус
2024-11-27T13:51:07Z
Цена $75000 и запас хода 1100 км: в Киеве заметили электрифицированный клон Land Rover
Фокус
2024-11-27T09:45:10Z