MY.UAНовини
Україні загрожує блекаут на 3-5 днів у разі відключення бодай однієї АЕС - Харченко
Україні загрожує блекаут на 3-5 днів у разі відключення бодай однієї АЕС - Харченко

Україні загрожує блекаут на 3-5 днів у разі відключення бодай однієї АЕС - Харченко

Світла взимку може не бути по 14-16 годин, найбільші проблеми будуть у Києві, Одесі та Харкові, вважає експерт.

Взимку відключення світла можуть тривати до 14-16 годин - Олександр Харченко / Колаж Главред

​Нещодавно президент України Володимир Зеленський з трибуни ООН попередив про загрозу ударів країни-агресора Росії по обʼєктах атомної енергетики. За даними військових експертів, РФ може здійснити масовану атаку на обʼєкти генерації, про що свідчать траєкторії польоту "шахедів" протягом останніх тижнів.

В інтервʼю Главреду директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко розповів, чи готові міста до опалювального сезону, скільки часу буде потрібно на усунення наслідків ударів РФ в разі блекауту, та якою має бути енергосистема України після завершення війни.

Якщо зважати на ті удари, які Росія завдавала влітку цього року, вже після них стало зрозуміло, що фактично єдиною генерацією, яка дає нам найбільше енергії, є атомна. Наскільки вона захищена від майбутніх ударів РФ, оскільки вже Зеленський прямо анонсував, що вони можливі найближчим часом?

Що стосується відкритої інформації, то жодних згадок щодо того, щоб Енергоатом з подачі Міністерства енергетики будував будь-які захисні споруди цього року, не було. Відповідно, ми можемо зробити висновок, що інформація про те, що відкриті розподільчі пристрою Енергоатому хоч якось захищені, щонайменше в публічному просторі відсутня.

Але виходячи з того, що ми знаємо про будівництво аналогічних об'єктів на Укргідроенерго і Укренерго, мінімальний термін, який потрібен для того, щоб спроєктувати і побудувати відповідний захист – 7-8 місяців.

Опишіть, будь ласка сценарій того, що може відбуватися з енергосистемою і балансом електроенергії в ній, якщо Росія вдасться до таких ударів – наскільки ця ситуація буде серйозною?

Якщо нам виб'ють будь-яку атомну електростанцію з роботи, це означатиме, що буде національна каскадна аварія (так званий блекаут) після якої щонайменше 3-4 дні в принципі займе подати електроенергію в Україні. Причому за добу вдасться подати електроенергію в режимі 1-2 години електрики, а днів за 4-5 буде йти мова про відновлення, наприклад, на 4-6 годин. Це буде дуже серйозно, дуже боляче і абсолютно точно, що без атомної генерації зараз система працювати не може.

До речі, ви в липні писали у себе на фейсбуці спочатку про згорілі трансформатори струму на Південноукраїнській АЕС, а пізніше про проблеми з насосом, який мали вивести на ремонт, але вчасно цього не зробили. Наскільки це поширена наразі ситуація, якщо говорити саме про атомну генерацію, і як ці поломки впливають на стан енергосистеми?

Чесно кажучи, такі ситуації (подібні інциденти так і називають з точки зору МАГАТЕ), то подія або ситуація з допоміжним обладнанням вкрай небажана. Тому що коли ми втрачаємо потужність атомних енергоблоків, це означає автоматичне погіршення умов для споживачів. Знизилась потужність атомного енергоблоку – додалось пару годин відключень. І в період холодів, у період опалювального сезону, це буде пряма залежність. Тому від того, наскільки якісно проведені профілактичні ремонти, наскільки реально енергоблоки готові до стабільної, постійної роботи без будь-яких подій і ситуацій, буде залежати, як ми з вами будемо отримувати електрику взимку.

Генерації електроенергії в Україні /інфографіка Главред

А яка зараз ситуація з ГЕС, по яких Росія влітку завдавала ударів? Наскільки нові атаки по цих обʼєктах серйозні напередодні зими?

Передусім обʼєкти гідроенергетики взимку не відіграє суттєвої ролі, бо в них просто фізично мало води. Тому вони важливі, суттєві, але вони не відіграють такої ролі, як, скажімо, навесні і влітку, коли вони є значною генеруючою потужністю. Взимку вони здебільшого просто балансують систему.

Обʼєкти гідроенергетики взимку не генерують електроенергію, а здебільшого балансують енергосистему - Олександр Харченко / УНІАН

З іншого боку я бачу, що Укргідроенерго дуже активно будує захисні споруди – в них підписана велика кількість контрактів і вони над цим працюють. Тобто щонайменше видно позитивну динаміку. І я сподіваюсь, що коли ці захисні споруди, нехай із запізненням, але будуть побудовані, це значно сприятиме тому, щоб перша-ліпша ракета не вибивала об'єкти гідрогенерації з системи. Що стосується загальної ситуації, то я знаю, що вони відновлюють ті блоки, які постраждали. Частина з них вже працює, частина в процесі відновлення, але повторюся – взимку гідрогенерація не зможе фізично відігравати великої ролі.

Які ваші оптимістичний та песимістичний прогнози по відключеннях електроенергії восени і взимку? Залежно від того, як швидко в нас стане холодно, то як швидко можуть розпочатися відключення?

Усе буде залежати від температур. Якщо вони будуть умовно в діапазоні від 0 до +5, це буде означати певні обмеження на 2-4 години. Це за поточної ситуації, тобто без додаткових атак, без додаткових подій на атомних енергоблоках. Якщо температури будуть від -10 до -15, особливо не протягом двох днів, а протягом двох тижнів, обмеження будуть тривати і 14-16 годин на добу. Тому дуже сильно все залежить від того, які будуть атаки, куди вони будуть спрямовані і наскільки будуть успішними, і одночасно від того, які саме погодні умови будуть взимку.

Як би ви оцінили взагалом підготовку до опалювального сезону і за яких умов можуть виникнути проблеми з постачанням тепла?

Я доволі добре оцінюю муніципальні зусилля в багатьох містах. Київ, Одеса, Львів, Харків, Херсон, Миколаїв, Житомир, Полтава, Вінниця – це ті міста, з якими я часто стикаюсь і бачу, що міська влада приділяє багато уваги (значно більше, ніж зазвичай) в підготовці до сезону. Інша справа, що всюди є ще дуже велика кількість розпочатих і незавершених проєктів, які нереально завершити до цього опалювального сезону, але які будуть сильно сприяти наступному.

Однак в підготовці до цього опалювального сезону зроблено багато, і тому я думаю, що системних проблем з опаленням, водою і каналізацією не має бути.

Резервне живлення здебільшого опрацьовано. Опрацьовані і схеми того, яким чином забезпечувати роботу каналізації, опалення в разі обмежень, і впевнений, що саме в цьому напрямку ситуація доволі керована.

Судячи з тієї інформації, яку ви маєте, в яких містах можуть виникнути проблеми?

Найскладніша ситуація в Києві, Одесі та Харкові. Це ті три міста, в яких буде найскладніше у будь-якому разі - просто так історично склалося, що ці міста залежать від зовнішнього енергопостачання, і в них величезне енергоспоживання всередині. Але і в цих містах з завданням втримати критичну інфраструктуру вдасться впоратись.

Відповідно, що тоді у нас з газом – чи вистачить його, щоб пройти зиму?

В мене особисто жодного побоювання щодо обсягів газу немає. У нас достатньо газу, резервів, і саме з точки зору кількості газу, я не бачу проблем. Газової генерації в нас майже немає – в нас є лише трохи когенераційних потужностей в великих містах (переважно у Києві). А якщо немає що вражати, тому газова генерація і невразлива.

Якщо говорити про те, якою має бути енергосистема після війни, адже зараз багато говорять про можливе завершення, як багато часу буде потрібно для побудови цієї нової системи?

Безумовно, нам доведеться будувати нові потужності. Вони будуть будуватися в децентралізований спосіб, і на них будуть використовувати газоспалюючі технології різних типів – газотурбінні, газопоршневі установки з відповідною потужністю умовно від 1 мегавата до 80. Щоб закрити споживання, таких установок мають бути сотні. Вони, як потужний фактор включення керованої маневруючої технології, дадуть змогу додавати до системи сонячні, вітрові електростанції у великій кількості для того, щоб знижувати ціну на електрику.

Україні доведеться 2-3 роки жити з відключеннями, відновити систему вдасться за 7-10 років - експерт / УНІАН

Вже на наступних етапах будуть розвиватися біогазові технології, які потребують більшого часу для впровадження. Біогаз, біомаса для України цілком логічне і правильне рішення, але такі технології потребують 5-7 років на запуск кожної енергостанції. Відповідно, вони будуть будуватися як друга хвиля, і тоді мова піде про додаткові атомні реактори. Але не про химерні проєкти 3 и 4 енергоблоків Хмельницької АЕС, а про реальні проєкти будівництва нових атомних потужностей, причому мова про них піде вже в горизонті 10-12 років.

Для України буде абсолютно природнім відновити свою спроможність до експорту електроенергії до Європи. В нас є все для того, щоб за 3-5 років побудувати достатні потужності, при цьому одночасно зробити нашу енергосистему однією з найбільш чистих і, якщо хочете, зелених в Європі – ми будемо приблизно в трійці-п'ятірці. І експортувати електроенергію ми зможемо вже за 5-7 років у доволі відчутних обсягах.

Відповідно, що у нас відбуватиметься з відключенням електроенергії протягом цього часу?

Мій прогноз, що найближчі 2-3 роки ми будемо жити з фактом відключень точно. Адже завершення війни чудесним чином не відновить генеруючі потужності.

Хто такий Олександр Харченко

Директор Центру досліджень енергетики. Експерт з питань енергетики. Публікує аналізи та прогнози розвитку ситуації в енергетичній сфері в ряді провідних ЗМІ України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На телеканалі «1+1 Україна» відбудеться прем'єра фільму «Хазяїн 2. На своїй землі»
Детектор М
2024-10-01T13:27:48Z
Невідомий Поплавський у фільмі «Персона»
TSN
2024-10-01T13:21:29Z
У Загребі відкрили виставку українського народного мистецтва і творчості
УкраинФорм
2024-10-01T13:09:04Z
50 Cent, Хлої Кардашян, Ice Cube та інші: що зірки казали про скандальні вечірки P Diddy
24tv
2024-10-01T13:06:40Z
Камалія розповіла, що зруйнувало її шлюб із чоловіком: Це була остання крапля
Комсомольская правда
2024-10-01T12:57:20Z
Що відомо про життя і кар'єру репера P Diddy, що причетний до гучного секс-скандалу Голлівуду
24tv
2024-10-01T12:45:29Z
Рибчинський пройшовся по зрадниці Повалій і різко до неї звернувся: "Ти для мене – труп живий"
TSN
2024-10-01T12:39:28Z
Фільм "Джамала: Пісні свободи" здобув перемогу на каннському фестивалі корпоративного кіно
24tv
2024-10-01T12:30:17Z
"Сімпсони": в ефір вийшла фінальна серія мультфільму
Фокус
2024-10-01T12:15:41Z
Під Кураховим десантники ЗСУ розбили колону ЗС РФ з 19 одиниць техніки
Фокус
2024-10-01T13:27:23Z
У Харкові знесуть частину 9-поверхівки, в яку Росія поцілила КАБом
УкраинФорм
2024-10-01T13:25:23Z
На Прикарпатті сніжить: вражаюче відео
FaceNews
2024-10-01T13:18:15Z
В Україні засудили «суддю» з Криму, яка переслідувала Балуха
УкраинФорм
2024-10-01T13:15:56Z
У Карпатах уже випало 13 сантиметрів снігу
УкраинФорм
2024-10-01T13:06:57Z
У росіян майже втричі скоротилася перевага в артилерійських снарядах на полі бою, – Міноборони
24tv
2024-10-01T13:06:22Z
Солдатів ЗС РФ забезпечують як українських в'язнів. Скільки грошей іде на утримання військовополонених
Фокус
2024-10-01T13:00:58Z
Чи готує РФ наступ з метою захоплення Запоріжжя: відповідь експерта
TSN
2024-10-01T12:55:32Z
На якому напрямку ворог концентрує головні зусилля: назвав речник НГУ
TSN
2024-10-01T12:55:28Z
Уряд оновив ліцензійні умови, що врегульовують обіг медичного канабісу
УкраинФорм
2024-10-01T13:09:03Z
Чотири небезпечні помилки, яких припускаються люди під час самолікування
24tv
2024-10-01T13:00:08Z
Коли і чим обробляти дерева восени
TSN
2024-10-01T12:54:27Z
Щоб залишалися чистими до самої весни: що додати у воду для миття вікон
TSN
2024-10-01T12:54:15Z
Навіщо кухарі додають до тушкованої капусти молоко: ви точно про це не знали
TSN
2024-10-01T12:54:13Z
5 продуктів для кращого сну: спробуйте їх на вечерю
24tv
2024-10-01T12:51:28Z
Час має вирішальне значення: вчені розкрили новий спосіб боротьби з хворобами серця та діабетом
Фокус
2024-10-01T12:42:22Z
Негайно приберіть їх зі свого щоденного раціону: лікарі назвали три продукти харчування, які старять
TSN
2024-10-01T12:39:29Z
Виявили фізичну причину суїцидальних думок
24tv
2024-10-01T12:00:25Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
У МЗС спростували публікацію FT про обговорення Україною територіальних компромісів
Европейская правда
2024-10-01T13:30:42Z
У Європарламенті налаштовані голосувати за новий склад Єврокомісії в листопаді
Европейская правда
2024-10-01T13:28:56Z
Німецький бізнес бачить в Україні прогрес у боротьбі з корупцією
Европейская правда
2024-10-01T13:28:21Z
Рютте: Підтримка України нам коштує менше, ніж була б пряма боротьба з Путіним
УкраинФорм
2024-10-01T13:22:36Z
Вибори в США: опитування досі не показують “чіткого фаворита”, команди Гарріс і Трампа шукатимуть шляхи для прориву — The Hill
ZN UA
2024-10-01T13:22:23Z
Іран був не готовий до військових дій Ізраїлю
360ua.news
2024-10-01T13:21:44Z
Глава МЗС Британії закликав до політичного, а не військового рішення ситуації в Лівані
Европейская правда
2024-10-01T13:19:43Z
Президент Литви пояснив, яку загрозу становлять метеокулі з Білорусі
Европейская правда
2024-10-01T13:19:20Z
Гроші на дітей з 1 жовтня: що зміниться для батьків
24tv
2024-10-01T13:27:17Z
Командири військових частин зможуть набирати особовий склад без ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T13:27:04Z
Лачен і Стерненко запустили онлайн-подкаст «Нарозкрут»
Детектор М
2024-10-01T13:22:27Z
Військовим дозволили самим відбирати потрібних бійців без участі ТЦК
Комсомольская правда
2024-10-01T13:16:58Z
У «Дії» можна придбати ще одну військову облігацію
УкраинФорм
2024-10-01T13:16:35Z
Названо найстресовіші професії в Європі: хто у зоні ризику
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T13:15:19Z
ABBYY масово звільнила росіян з офісів на Кіпрі, в Угорщині та Сербії
InternetUA
2024-10-01T13:13:03Z
ЗСУ ліквідували головного тренера збірної Кемеровської області з карате
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T13:09:42Z
У школах на перервах заборонять російську мову? Депутатка ініціює законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T13:09:11Z
Недобір до 15 відсотків: в Україні суттєво зменшився врожай пізніх культур
24tv
2024-10-01T13:30:38Z
Ощадбанк попереджає: як пенсіонерам не втратити свої виплати
24tv
2024-10-01T13:30:18Z
Lactalis вирішила істотно скоротити переробку молока у Франції
AgroPortal
2024-10-01T13:30:02Z
Скільки годин не буде світла восени і взимку: заява Центру досліджень енергетики
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T13:27:56Z
Знищення українських ГЕС: Харченко відповів, що відбудеться із генерацією взимку
GlavRed
2024-10-01T13:27:12Z
Kyiv Media Week оголошує повну програму та спікерів форуму
Детектор М
2024-10-01T13:25:46Z
На Полтавщині виробляють найдорожче сало в Україні
AgroNews
2024-10-01T13:22:31Z
Вимкнення електроенергії взимку: експерт спрогнозував тривалість відключень у морози
ZN UA
2024-10-01T13:22:10Z
В Україні засіяли озимими 2,8 мільйона гектарів
УкраинФорм
2024-10-01T13:18:00Z
"Залізний Майк" назвав людину, яка здатна зробити революцію в боксі
24tv
2024-10-01T13:27:40Z
Роналду: Я звик бити рекорди і більше не шукаю їх
Football.ua
2024-10-01T13:19:43Z
Вальверде обраний найкращим тренером Ла Ліги у вересні
Football.ua
2024-10-01T13:00:57Z
Ольга Харлан на презентації обкладинки Playboy: образ, від якого неможливо відвести погляд
24tv
2024-10-01T12:51:31Z
"Отримав пожиттєву дискваліфікацію": на фронті ліквідували 21-річного російського футболіста
24tv
2024-10-01T12:21:50Z
Любенович: Уже майже місяць я прошу керівництво Миная, щоб прийняли мою відставку, тому що мені соромно за такі результати
Football.ua
2024-10-01T12:21:31Z
Українці завоювали дві медалі чемпіонату світу зі спортивної аеробіки
УкраинФорм
2024-10-01T12:06:18Z
Кумедне непорозуміння: у ТікТоці переплутали Кобіна з легендарним Роналду
24tv
2024-10-01T12:00:24Z
Українські воїни ліквідували російського тренера з карате Алексєя Ходикіна
24tv
2024-10-01T11:39:07Z
Викрито підприємця, що заробляв на фіктивній поставці деталей до дронів
1News
2024-10-01T13:21:35Z
У Таїланді унаслідок ДТП з автобусом загинули понад 20 дітей
Украина Криминальная
2024-10-01T13:16:54Z
У Сумах чули вибух: Росія запустила КАБ
24tv
2024-10-01T13:15:38Z
У лікарні помер чоловік, який підпалив себе у будівлі Полтавської ОВА
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T13:12:11Z
ЗМІ: У Греції потонули дві українські туристки
Европейская правда
2024-10-01T12:57:31Z
СБУ затримала фсбшного кілера, який намагався вбити посадовця Мелітопольської міськради
Украина Криминальная
2024-10-01T12:51:41Z
31-річний житель Ковельщини п’яним угнав і понівечив авто
Украина Криминальная
2024-10-01T12:48:00Z
Надіслав незнайомцю 3 тисячі гривень за неіснуючий мотоблок: шахраї ошукали мешканця Чернігівщини
InternetUA
2024-10-01T12:44:12Z
В Італії закрили аеропорт через інцидент з літаком Ryanair
УкраинФорм
2024-10-01T12:39:47Z
Вапняний наліт зникне назавжди: засіб, який відчистить унітаз до блиску
GlavRed
2024-10-01T13:27:31Z
Геніально та просто: як зварити курячі яйця без варіння – ніколи не здогадаєтеся
24tv
2024-10-01T13:21:06Z
Як швидко заточити ніж від блендера в домашніх умовах: 3 найкращі способи
TSN
2024-10-01T13:03:49Z
Китай відкриє двері для мандрівників із чотирьох країн Європи
ГЛАВКОМ NET
2024-10-01T13:00:56Z
Що потрібно обов'язково зробити у жовтні на дачі, якщо вересень видався сухим
TSN
2024-10-01T12:55:46Z
Як правильно заморозити томати на зиму: помідори будуть, як свіжі
TSN
2024-10-01T12:54:32Z
На Airbnb з'явилася можливість орендувати приватний літак і пожити в ньому: деталі
InternetUA
2024-10-01T12:51:44Z
Не робіть цього, якщо поїдете в Париж: у місті запровадили нові правила для туристів
24tv
2024-10-01T12:36:17Z
Як правильно посадити персик восени: хитрощі садівників
Политека
2024-10-01T12:31:04Z
На посвідченнях водія почали ставити дивний код: що означає число «78»
GlavRed
2024-10-01T13:27:28Z
Представлено бронетранспортер Captain на базі Toyota Land Cruiser 70
AutoCentre
2024-10-01T13:06:45Z
Недорогий електрокросовер Renault показали до презентації
Фокус
2024-10-01T12:42:24Z
Відмова від електромобілів та фокус на технологіях: Bentley змінює стратегію розвитку
AutoGeek
2024-10-01T12:12:07Z
Мінівен Wuling Hong Guang перевели на електротягу
AutoCentre
2024-10-01T12:04:46Z
Хто кому має дати дорогу: цікава задача з ПДР для водіїв
GlavRed
2024-10-01T11:27:45Z
Найнезвичайніший Zeekr показали наживо
Portaltele
2024-10-01T11:25:31Z
Китайський BYD планує стати європейським автовиробником вже наступного року: названо ключові кроки
AutoGeek
2024-10-01T11:21:57Z
На шасі Foton Aumark в Україні виготовили більш ємний автопаливозаправник
AutoCentre
2024-10-01T11:04:20Z
Яка червона крапка більша: тільки геній дасть правильну відповідь за 5 секунд
GlavRed
2024-10-01T13:27:29Z
Чоловіка звільнили з роботи через його історію запитів у Google: що він шукав
24tv
2024-10-01T13:27:24Z
Китай запустив перший багаторазовий супутник «Шицзянь-19»
Portaltele
2024-10-01T13:25:01Z
Гіганти космосу, що порушують теорії: яка зірка є найбільшою і наймасивнішою
Фокус
2024-10-01T13:21:26Z
Вчені створили революційну технологію, що перетворює метан на нескінченне джерело енергії
InternetUA
2024-10-01T13:16:02Z
Новий сервіс «Ти в Україні» допоможе мешканцям ТОТ отримувати правдиві новини
УкраинФорм
2024-10-01T13:12:10Z
Росія оштрафувала Discord за «заборонений» контент
Детектор М
2024-10-01T13:09:30Z
WhatsApp більше не підтримується на старих смартфонах
InternetUA
2024-10-01T13:01:16Z
Розумні скляні двері Feather River можуть ставати непрозорими за вашим бажанням
24tv
2024-10-01T12:46:52Z