Повномасштабне вторгнення росії в Україну триває вже понад два роки, і багато військових, які з початку агресії перебувають на фронті, прагнуть дізнатися, коли зможуть звільнитися зі служби. В Україні діє законодавство, що забороняє демобілізацію під час воєнного стану, окрім випадків, визначених у статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Наразі затримується прийняття закону про демобілізацію, що залежить від фронтової ситуації та темпів мобілізації. Депутат Роман Костенко заявив, що якщо мобілізація не зміниться до літа, то законопроєкт про демобілізацію може з’явитися.
Строки служби військових у воєнний час встановлюються відповідно до їхніх військових звань. Наприклад, строковики служать до закінчення воєнного стану або поки не буде підстав для звільнення. Від 1 серпня 2023 року строковики можуть добровільно перейти в статус мобілізованих.
26 лютого 2024 року президент підписав закон, який звільняє строковиків, термін служби яких закінчився під час війни, з 12-місячною відстрочкою від мобілізації. Замість строкової служби запроваджено базову загальну військову підготовку для молоді до 24 років.
Мобілізовані, призвані після 24 лютого 2022 року, служать до закінчення війни. Вони можуть звільнитися з військової служби за станом здоров’я або сімейними обставинами, якщо є відповідні підтвердження.
Для контрактників строк служби триває до закінчення терміну контракту, з автоматичним продовженням до закінчення воєнного стану або з’явлення підстав для звільнення.
Крім того, Знай.ua повідомляв, мільйони українських дітей можуть залишитися без лікування вже з 1 жовтня