MY.UAНовини
Навіщо Путін вирішив роздавати землі Криму
Навіщо Путін вирішив роздавати землі Криму

Навіщо Путін вирішив роздавати землі Криму

Російська Федерація вже до кінця 2014 року почала процес заміщення населення півострова.

В окупованому Росією Криму почався новий етап переділу землі, покликаний змінити демографічну ситуацію на півострові. Йдеться не тільки про кількість населення, але і його "якість". Суть - надання землі учасникам війни в Україні. Причому претендентом може бути житель будь-якого російського регіону. Паралельно йде процес "конфіскації" нерухомості, що належить громадянам України. Примітно, що ще влітку 2024 року Аксьонов підкреслював, що "кримські землі мають виділятися кримчанам". У серпні все різко змінилося, і тому є кілька причин. Спробую зупинитися на частині з них.

Передісторія або політика заміщення населення.

Російська Федерація вже до кінця 2014 року почала процес заміщення населення півострова. Йшлося про запуск кількох федеральних програм. Серед яких можна відзначити:

1. будівництво службового житла військовослужбовцям, яких переводять на півострів

2. програма "військової іпотеки", кредити за пільговими ставками, які дозволяли військовослужбовцям побудувати власне житло. Пізніше її поширили на вторинний ринок (у Криму це сталося у 2017), а у 2019 змінили критерії участі, істотно розширивши перелік категорій громадян, які можуть претендувати на кредитну лінію.

3. Програма переселення військових пенсіонерів (частково військова іпотека, але, як правило, виплати від Міноборони), до якої Крим включили вже у 2015-му

4. Програма переселення громадян з регіонів крайньої півночі. Це, в першу чергу, стосувалося пенсіонерів. З 2014 по 2017 рік, коли необхідно було "виправити" демографічну картину на пролуострові, ця держпрограма працювала досить активно. З 2019 до 2022 року практично зупинилася (у Криму)

5. Виплата "по'ємних" молодим фахівцям, які переїжджають до Криму. Йшлося насамперед про вчителів, медиків, управлінців.

Усе це разом дозволило вже за результатами 2016 року продемонструвати зростання населення на півострові порівняно з початком 2014 року. Тобто були не тільки компенсовані втрати від міграції громадян України, які не побажали залишатися в окупації, а й продемонстровано зростання. У реальності йшлося про стару імперську політику заміщення населення. З одного боку велася робота з "видавлювання" нелояльних жителів, з іншого завозилися ті, для кого нове місце життя ставало "подарунком долі". Або, в наших реаліях, "подарунком Путіна". До 2018 року можна було говорити про заміщення щонайменше 15-17% населення Криму. Причому більша частина тих, хто приїхав, сприймала переселення як різке поліпшення якості свого життя. З огляду на те, що значна частина тих, хто переїхав, - військові пенсіонери, Кремлем були створені передумови для надзвичайно активного опору поверненню півострова Україні. А паралельно загальна атмосфера "тиску" на проукраїнські настрої місцевих жителів.

Політика, втім, не нова - досить згадати "військові містечка" і виділення там квартир "відставникам", які СРСР активно будував у Західній Україні, Західній Білорусі та країнах Балтії.

Але будь-яка програма заміщення має свої обмеження. Надзвичайно швидкий приїзд "нових мешканців" може викликати опір тих, хто жив на даній території до приходу імперії (навіть якщо вони на нього чекали). Тому подібна політика має хвилеподібний характер. Після першої хвилі пауза. Потім, через кілька років, друга хвиля. У Криму відбувалося те ж саме. Пауза почалася на рубежі 2020 року. Кремль і місцева влада ефективно використовували тему пандемії. Фактично (за винятком управлінців) було взято паузу. Фінансування з Федерального бюджету обмежилося деякими категоріями працівників ФСБ, МВС, слідчого комітету та управлінцями. Для Кримської "влади" така ситуація сприймалася позитивно. З одного боку, навіть якщо йшлося про конфісковану нерухомість, її реалізація здійснювалася "за живі гроші". З іншого - для місцевих жителів почала розігруватися політична п'єса про "захист Криму і кримчан від напливу чужинців".

Війна, земля і демографія

З 2023 року в Криму почали говорити про виділення землі "учасникам СВО". Що, з одного боку, повторювало політику низки інших Суб'єктів Федерації, а з іншого, з огляду на вартість землі, давало змогу економити на виплаті "підйомних". Йдеться про гроші, які (особливо у 2024 році) місцеві бюджети виплачують громадянам, які підписали контракт із МО РФ. У Криму власних грошей було мало (пам'ятаємо "денег нет, но вы держитесь"), а виплати по 2 млн російських рублів на Кубані змушували місцевих потенційних "контрактників" ставити незручні запитання Аксьонову і його оточенню. Вихід було знайдено в наданні земельних ділянок, зокрема недалеко від моря. Так, наприклад, у травні 2024 року місцеві ЗМІ рапортували про виділення землі під ділянки для більш ніж 600 учасників російсько-української війни. Важлива деталь: земля роздавалася в поселенні Штормове на західному березі Криму. При цьому окремо підкреслювалося, що претендувати на таку нерухомість можуть лише жителі півострова.

Але тут сталося - втрутилися "закони демографії. Якщо ти 10 років тому активно фінансував переселення пенсіонерів, логічно очікувати, що ця категорія осіб рано чи пізно почне вмирати. Тобто статистика почала фіксувати колосальне зростання смертності на півострові. Де до "власне кримських пенсіонерів", убитих на війні, додалися недавні переселенці. Це наклалося на зменшення кількості укладених шлюбів і народжуваності (що логічно для півострова, якого торкнулася війна). У результаті Кримстат гордо відрапортував, що за сім місяців 2024 року чисельність населення в Криму зменшилася на 7,6 тис. осіб. При цьому народилося лише 8927 дітей, а померло 16500 осіб. А з огляду на вікову структуру (за даними Росстату на січень 2022 року в Криму було майже 0,5 млн людей, старших за працездатний вік, або 25,5% населення. Для порівняння, середньоросійський показник 23%, а по Криму і Севастополю йде істотне спотворення даних за рахунок військовослужбовців (особливо строковиків). Тобто реальна структура (постійних жителів) ще гірша.

Необхідна нова корекція структури населення. Тобто нова хвиля міграції.

І тут накладається ще один фактор - необхідність збільшення масштабів рекрутингу для участі у війні. При цьому в багатьох регіонах уже досягли "стелі" з виплат "підйомних". Так, наприклад, у Ставропольському краї фіксували відтік механізаторів із сільського господарства. Йшли танкістами. Розуміючи, що можуть бути вбитими, але отримуючи лише "підйомними" більше, ніж вони заробляли за кілька років. Порівняйте - медіанна заробітна плата в Ставрополі на початку 2024 року становила 23,6 тисяч рублів, підйомні найманцю за контракт з МО РФ - 1 600 тисяч рублів (+100... 400 тисяч від влади свого поселення). Тобто людина отримувала п'ятирічну зарплату за підписання контракту.

Вихід - роздача "дорогої і бажаної" кримської землі. Отримати ділянку "на березі моря" для жителя віддаленого російського регіону є привабливою перспективою.

Але ж була ж політика "захисту Кримчан" від Аксьонова. Була, та закінчилася. Уже в серпні 2024 року заступниця голови "Ради Міністрів" Криму Ганна Анюхіна заявила журналістам, що на ділянки в Криму можуть претендувати особи, які підписали контракт із МО РФ, незалежно від місця їхнього проживання. Відповідні норми "законів" на півострові були оперативно змінені. Трохи пізніше Аксьонов підтвердив цю інформацію. А вже наприкінці вересня про таку можливість було заявлено як про специфіку політики "місцевої влади".

І тут варто зупинитися на цікавому аспекті. Ще на початку 2024 року земля в Криму виділялася тим, хто вже пройшов "СВО". Тобто повоював певний час. Зараз кримські землі йдуть як частина "підйомних", замінюючи собою грошові виплати. Звісно, не для всіх, а для цінних фахівців, дефіцит яких відчуває російська армія. Але в масштабах Криму може йтися про 20-30 тисяч осіб на рік. Що дуже і дуже багато.

Таким чином, Кремль, з одного боку, економить гроші, з іншого, продовжує політику заміщення населення в Криму, стимулюючи переселення туди найбільш вороже налаштованих по відношенню до України осіб.

Враховуючи, що кількість кримських земель обмежена, є висока ймовірність початку подібної політики на окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей. Крім отримання груп лояльного населення в цих регіонах, Кремль створює додаткові важелі утримання контролю (або дестабілізації ситуації) на випадок необхідності залишити ці території.

Хто такий Ігар Тишкевич

Білоруський аналітик, публіцист, блогер, експерт програми "Міжнародна і внутрішня політика" Українського інституту майбутнього. Автор аналітичних публікацій про білоруську та українську політику та економіку. Дослідницькі інтереси: еволюція політичних систем і політичних інститутів у країнах, що переживають трансформацію; суспільні відносини, можливості корекції системи відносин і впливу на неї; зв’язок економічних відносин і міжнародної політики, взаємний вплив; регіональна політика – Східна Європа і Причорномор’я. Розробив низку навчальних програм та тренінгів з комунікацій, політичних кампаній, пише uifuture.org.

З червня 2024 року – головний експерт з питань вивчення Росії Українського институту майбутнього.

Джерело

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путін хоче перезавантажити відносини РФ і США: ISW про реакцію Кремля на перемогу Трампа
TSN
2024-11-08T05:36:32Z
Криза у ФРН залишила Європу беззахисною перед Трампом – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:36:26Z
В Орбана кажуть, що Трамп мусить подзвонити Путіну, аби прискорити завершення війни
Европейская правда
2024-11-08T05:33:59Z
"Трамп – это не катастрофа. Сначала отношение к Украине будет плохим, но его реально изменить"
Европейская правда
2024-11-08T05:33:02Z
Пентагон зробив заяву щодо допомоги Україні до та після інавгурації Трампа
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:21:02Z
Роман Світан про перемогу Трампа: «Закінчилася епоха байденсько-обамівського управління, а воно сіре»
Политека
2024-11-08T05:18:31Z
Вперше в історії США головою апарату Білого дому стане жінка
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:18:11Z
Попередньо стало відомо, чим Росія завдала удару по Харкову
TSN
2024-11-08T05:12:53Z
Путін зробив нову цинічну заяву про кордони України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:06:13Z
Світовий банк оголосив про пакет підтримки для України на $750 мільйонів - Шмигаль
УкраинФорм
2024-11-08T05:39:07Z
Свині забійних кондицій подорожчали за тиждень на 5,3%
Agravery
2024-11-08T05:15:55Z
Nissan скоротить дев'ять тисяч працівників та зменшить виробничі потужності на 20%
УкраинФорм
2024-11-08T05:06:38Z
Чеки "поважчали" - плюс 60 грн: супермаркети підняли ціни на картоплю, помідори та огірки
Знай
2024-11-08T04:24:59Z
Мінімальні пенсії у листопаді: скільки отримають українські пенсіонери
Хвиля
2024-11-08T04:00:42Z
Якою буде мінімальна зарплата в Україні у 2025 році: роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T02:15:49Z
У Німеччині підприємця посадили на сім років за продаж верстатів виробнику зброї з РФ
InternetUA
2024-11-07T22:09:21Z
Українці можуть оформити субсидію на комуналку за спрощеною процедурою: алгоритм дій
Хвиля
2024-11-07T20:24:04Z
ПФУ описав ситуацію з виплатами за листопад: чи прийдуть українцям пенсії, субсидії та лікарняні
Хвиля
2024-11-07T19:36:48Z
Українці почали масово заощаджувати на їжі: які продукти обирають покупці
Хвиля
2024-11-08T05:39:43Z
Навчання в застосунку «Армія+» розпочали вже шість тисяч військових
УкраинФорм
2024-11-08T05:24:21Z
Фінляндія може відкрити базу для розвідувальних безпілотників НАТО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:15:32Z
Михайлів день 2024: історія свята, його традиції та важливі заборони
24tv
2024-11-08T05:03:26Z
Нічний удар по Києву: росіяни запустили ракети та "Шахеди", працювала ППО, подробиці
Фокус
2024-11-08T05:00:37Z
З Днем ангела Михайла 2024: найтепліші картинки-привітання з іменинами
24tv
2024-11-08T04:33:54Z
Богатир і багатир – чим відрізняються два слова: не усі дадуть правильну відповідь
GlavRed
2024-11-08T04:27:59Z
Яке сьогодні свято 8 листопада 2024: чому не можна мити голову у цей день
GlavRed
2024-11-08T04:27:50Z
Українцям приготували зміни у зимових субсидіях: отримають ті, хто і не сподівався
Знай
2024-11-08T04:06:03Z
Діви – ваші думки ніхто не вміє читати: гороскоп на 8 листопада
24tv
2024-11-08T03:03:36Z
Ендокринолог пояснила, чому тренд на бодіпозитив є вкрай шкідливим
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T03:00:38Z
В Україні щонайменше 8 мільйонів людей не вакциновані проти COVID-19 - Кузін
УкраинФорм
2024-11-07T23:36:05Z
Допомагають боротися зі стресом: 3 кімнатні рослини, які варто купити
24tv
2024-11-07T22:39:27Z
Можна отримати серйозні проблеми із здоров'ям: яка поза для сну небезпечна
GlavRed
2024-11-07T20:27:12Z
Як і коли треба зважуватися, щоб дані були максимально точними
24tv
2024-11-07T20:18:27Z
Високий рівень цукру і кортизолу: чому не можна пити каву пити каву на голодний шлунок
Фокус
2024-11-07T20:15:51Z
Їжте перед сном ці 5 продуктів: більше ніколи не прокидатиметеся вночі
24tv
2024-11-07T20:09:27Z
Отрута з ароматом ягід: учені виявили серйозну небезпеку для мільйонів підлітків
Фокус
2024-11-07T19:00:39Z
7 секунд на пошук розгадки: потрібно знайти число 898 серед 888
GlavRed
2024-11-08T05:36:36Z
Скільки коштує шоколад у магазинах
AgroNews
2024-11-08T05:01:54Z
Коли заважати – це шкодити: чому важливо давати підліткам свободу вибору
Знай
2024-11-08T04:51:42Z
Головоломка для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти хмаринки
GlavRed
2024-11-08T04:27:42Z
Як Водоліям досягти успіху у 2025 році: чоловічий гороскоп розкриває головні секрети
24tv
2024-11-08T04:27:28Z
Суперскладний тест на логіку: у якому капелюсі знаходиться кіт
GlavRed
2024-11-08T01:27:36Z
Італія почала продавати туристам повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T01:21:15Z
Виводить плями без зайвих витрат: чим замінити порошок та мило в прибиранні
GlavRed
2024-11-08T00:27:37Z
Найчуттєвіше серце та найкраща душа: добірка добряків серед знаків зодіаку
GlavRed
2024-11-07T23:27:52Z
До восьми зросла кількість загиблих через атаку РФ на Запоріжжя, серед них — однорічний хлопчик, ще 42 людини поранені
ZN UA
2024-11-08T05:40:41Z
Майже на 10% дорожче: частині українців скоригували тарифи на тепло – які рахунки виставлять
Знай
2024-11-08T05:36:38Z
Росіяни просунулися біля Покровська, Курахового та Сіверська: огляд фронту та карти ISW
24tv
2024-11-08T05:33:25Z
Ворог окупував ще одне село на Донеччині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:27:21Z
Синєгубов розповів про наслідки нічної атаки КАБів на Харків
УкраинФорм
2024-11-08T05:15:12Z
У Києві чутно вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:12:54Z
Ворожа атака по Харкову: 22 постраждалих, серед них - немовля
TSN
2024-11-08T05:12:52Z
Протягом дня діятимуть обмеження рух Броварським проспектом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:12:42Z
Відключення світла в Україні взимку: скільки годин доведеться сидіти у темряві, моторошний прогноз
Политека
2024-11-08T05:01:32Z
«Конотопська відьма» на експорт. Євген Нищук – про місію відкривати світу нову Україну
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T04:48:29Z
Актори серіалу «Друзі» досі отримують по $20 млн на рік з трансляцій шоу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T01:21:37Z
Метри, легенди, улюбленці: топ-10 найкращих кіноакторів усіх часів
GlavRed
2024-11-08T00:27:38Z
Максим Галкін жорстко обдурив і розлютив росіян - деталі
GlavRed
2024-11-07T22:27:45Z
Дмитро Ступка потрапив у серйозні проблеми - що сталося
GlavRed
2024-11-07T22:27:41Z
Дуже дорого, – телеведучий Григорій Решетник зізнався, що будує двоповерховий будинок
24tv
2024-11-07T22:24:36Z
Фанти в захваті – пісня репера Тупака знову попала у тренди
24tv
2024-11-07T22:00:40Z
Що їсть Тейлор Свіфт на сніданок і чим пригощає коханого Тревіса Келса
24tv
2024-11-07T22:00:36Z
"Вона вимагала": розкрито великий секрет Софії Ротару - деталі
GlavRed
2024-11-07T21:27:49Z
У Харкові КАБ ударив по 12-поверхівці, вибухи у Києві: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:33:30Z
Саратовську область атакували БпЛА: гриміли вибухи
TSN
2024-11-08T05:21:23Z
Атака КАБами на Запоріжжя: кількість постраждалих зросла - 8 загиблих, 42 поранених
УкраинФорм
2024-11-08T05:15:07Z
Вибухи у Харкові, Одесі та Києві: головні новини 8 листопада 2024 року
TSN
2024-11-08T05:12:02Z
У Харкові один із КАБів ударив по 12-поверхівці: під завалами є люди
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T04:57:43Z
Поліція Італії провела рейд проти мафії, близько 60 заарештованих
УкраинФорм
2024-11-08T04:33:31Z
Від шахедної атаки в Одесі пошкоджено одну з найстаріших шкіл
TSN
2024-11-08T04:09:40Z
Одеситка фотографувала своє тіло та була за це засуджена: в чому звинуватили жінку
Фокус
2024-11-08T03:21:47Z
Ворог ударив КАБом по багатоповерхівці у Харкові: кількість постраждалих зростає
TSN
2024-11-08T03:09:48Z
Мудрик – у топ-5 Ліги конференцій за системою гол+пас
Football.ua
2024-11-08T05:18:16Z
"Динамо" у меншості розгромно програло угорцям у Лізі Європи
ZN UA
2024-11-07T23:06:59Z
Поразка "фіалок" та гольова феєрія Челсі: результати матчів 3-го туру Ліги конференцій
24tv
2024-11-07T23:00:00Z
Шовковський: Які висновки робити?
Football.ua
2024-11-07T22:39:37Z
Перша перемога МЮ, провал Довбика та ідеальне Лаціо: всі результати 4 туру Ліги Європи 2024-2025
24tv
2024-11-07T22:30:17Z
Ліга Європи. Нічия Гоффенгайма і Ліона, поразка Фенербахче Моурінью та інші матчі
Football.ua
2024-11-07T22:28:39Z
Лаціо вирвав перемогу над Порту
Football.ua
2024-11-07T22:18:35Z
Ліга конференцій: Фіорентина поступилася АПОЕЛу, Бетіс уникнув втрати очок із Целє
Football.ua
2024-11-07T22:03:16Z
Мудрик додав гол до фестивалю м'ячів Челсі у воротах Ноа
Football.ua
2024-11-07T22:01:29Z
Серія iPhone 15 очолила світові продажі
Portaltele
2024-11-08T05:33:46Z
Танення вічної мерзлоти стає величезним джерелом глобального потепління
Portaltele
2024-11-08T05:33:46Z
Науковці створили підводного робота, що перевершує людину у швидкості виконання завдань
InternetUA
2024-11-08T05:01:43Z
Простий і перевірений метод: як за поглядом зрозуміти, що людина бреше
GlavRed
2024-11-08T04:27:29Z
Microsoft проведе захід для українських розробників ігор
InternetUA
2024-11-08T04:03:57Z
Астронавт NASA поділився знімком планети, зробленим на висоті 400 кілометрів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T03:42:56Z
Розумне кільце Samsung Galaxy Ring 2 можуть випустити раніше очікуваного терміну
InternetUA
2024-11-08T02:01:59Z
У Google картах з'явився генеративний штучний інтелект: як використовувати
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T01:33:29Z
Google прибрав зі своїх карт інформацію про розташування українських військових об'єктів
InternetUA
2024-11-08T01:04:22Z
Audi представила крутий AUDI E
Portaltele
2024-11-08T05:33:18Z
Найшвидший автомобіль Volvo приїде в Америку наприкінці року. А в Україні він вже є!
ЗаРулем
2024-11-08T05:09:53Z
Таємниця для водіїв: навіщо потрібні гумові "ворсинки" на автомобільних шинах
GlavRed
2024-11-08T04:27:33Z
Сонячним панелям знайшли нове застосування: що вони можуть, крім генерації енергії
InternetUA
2024-11-07T20:23:37Z
Як український всюдихід Sherp працює на дистанційному керуванні
AutoCentre
2024-11-07T19:04:29Z
У гаражі пенсіонерки виявили занедбані суперкари: їхня вартість вражає
24tv
2024-11-07T18:27:34Z
Tatra презентувала гібридну вантажівку Force e-Drive
AutoCentre
2024-11-07T17:40:09Z
В Україні знижується попит на авто з пробігом: які моделі продовжують купувати
Фокус
2024-11-07T17:05:25Z
Toyota повідомила про спад та падіння прибутку
360ua.news
2024-11-07T17:00:33Z