MY.UAНовини
Перепис населення в Україні: чи будуть видавати дані карток і до чого тут мобільні вишки
Перепис населення в Україні: чи будуть видавати дані карток і до чого тут мобільні вишки

Перепис населення в Україні: чи будуть видавати дані карток і до чого тут мобільні вишки

Демограф пояснив, чому це надто складно зробити в сучасних умовах і де шукати вихід.

Через війну в Україні неможливо оцінити реальну кількість населення. Зробити це можна повноцінно лише завдяки проведенню перепису і у мирний час. Або ж при використанні інших джерел інформації, наприклад, даних від операторів мобільного зв’язку.

Останнім часом висловлюється думка щодо можливості використання інформації щодо банківських транзакцій з прив’язкою до територій для можливого використання при оцінці чисельності населення.

ТСН.ua з’ясовував, чи дійсно для цього можуть використовувати банківські картки та які методи з підрахунку чисельності населення застосовують зараз науковці.

Чому основа – це перепис населення

За словами демографа Олександра Гладуна, базовою інформацією про чисельність населення в Україні залишаються результати перепису населення, який відбувся у 2001 році.

"Задачі перепису значно ширші, ніж лише оцінка чисельності населення та його розміщення по території країни. Переписом досліджується етнічний, мовний, сімейний склад, освіта, занятість населення, житлові умови, міграційна активність населення та багато іншого. Але під час війни для нас дуже важливими є саме оцінка чисельності та розміщення населення по території України", – розповідає ТСН.ua Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.

Як це робилося за мирних часів?

Науковець додає, що за мирних умов, після проведення перепису населення виконується спеціальна процедура – "пересування" даних щодо чисельності та статево-вікової структури на 1 січня найближчого до перепису року.

"Після цього від даних перепису щорічно здійснюються розрахунки чисельності та статево-вікової структури населення: беруться дані за 1 січня попереднього року, додається кількість новонароджених та віднімається кількість смертей, а також додається кількість прибулих і віднімається кількість вибулих за кордон протягом року і в результаті отримуються показники на 1 січня поточного року. Для оцінок по областях, районах, територіальних громадах, населених пунктах враховуються переміщення людей всередині країни. Така процедура здійснюється кожного року, у розрізі територій, статі, окремих вікових груп", – пояснює демограф.

Чому це важливо і що зруйнувала війна?

Олександр Гладун підкреслює, що для планування розвитку територій – це дуже важливо.

"На жаль, війна зруйнувала нормальний облік демографічних подій. Зараз Мінюст реєструє народжуваність та смертність лише на підконтрольній Україні території. Плюс до цього ми маємо шалену міграцію українців за кордон, а також шалене переміщення населення всередині країни, як ВПО – людей, які виїхали з окупований територій та зон бойових дій, так і людей без цього статусу, які активно змінюють місце проживання в межах країни", – пояснює Олександр Гладун.

Саме тому, за словами демографа, є актуальною оцінка чисельності населення, як у масштабах країни, так і по окремих її територіях.

"Через те, що повноцінний облік демографічних подій зруйновано, а міграція повністю не реєструється, застосовувати стандартні підходи, які зазвичай використовує демографічна статистика, у сучасних умовах є неможливим. У той же час дані по чисельності населення і його розміщенню, є вкрай важливим, передусім для військових та цивільних адміністрацій. Тому в умовах війни доводиться застосовувати інші підходи для отримання результату", – розповідає Олександр Гладун.

Експертні оцінки на базі 2022 року

Науковець пояснює, що Інститут демографії та проблем якості життя, використовує суто демографічний підхід на базі експертних оцінок.

"Ми аналізуємо інформацію, яка надходить з різних джерел про демографічні процеси: народжуваність, смертність, міграцію, дані міжнародних організацій. Після цього розробляємо свої оцінки розвитку демографічної ситуації в країні. Прогнозуємо окремо народжуваність, смертність та міграційні процеси. На базі даних на початок 2022 року, моделюємо різні сценарні розрахунки щодо чисельності населення України у кордонах 1991 року", – пояснює науковець.

Непрямі методи підрахунку чисельності населення

Інший підхід – це дослідження та моделювання з використанням інших джерел інформації.

"Це можуть бути дані Пенсійного фонду, дані Міністерства освіти та науки про кількість школярів чи студентів вищих навчальних закладів, дані МОЗ з урахуванням пацієнтів лікарень, дані операторів мобільного зв’язку та інші дані з офіційних джерел та різних вибіркових обстежень. На базі різних моделей оцінюється чисельність населення України. Це так звана оцінка чисельності населення непрямими методами", – пояснює Олександр Гладун.

Кількість українців за мобільними телефонами

Науковець зауважує, що з використанням цього методу теж є певні проблеми. Наприклад, при використанні даних мобільних операторів, виникає ситуація, що потрібно оцінити скільки номерів телефонів має одна людина.

"Це можна з’ясувати якщо проводити різні обстеження населення. Але ще є проблема з розташуванням вишок операторів мобільного зв’язку, яке повністю не відповідає адміністративному поділу країни – вишки можуть стояти на кордонах областей і розподілити таким чином людей дуже важко. А на рівнів районів – ця проблема є ще більше складнішою. Але тим не менш, в умовах війни маємо користуватися тим, що є", – зазначає Олександр Гладун.

Яка користь від доступу до банківських транзакцій?

Щодо планів отримання інформації про використання транзакцій банківських карток, то демограф зазначає, що це було б дуже корисно для досліджень, адже банківські установи знають, де саме здійснювалася транзакція карткою, а також стать та вік людини, яка нею користується.

"Але тут теж є проблема – одна людина може мати декілька карток, причому у різних банках. Все це потрібно узгоджувати, порівнювати аби одну людину не порахувати двічі чи тричі. Потрібно аналізувати наскільки регулярно людина робить розрахунки карткою на даній території, бо громадяни у нас активно переміщуються – їздять у відрядження, відвідують родичів та можуть розраховуватися у різних населених пунктах. Проблем з цим чимало, але щодо банківських карток, то я хотів би заспокоїти українців: банки відмовилися надавати таку інформацію", – запевняє Олександр Гладун.

Банки відмовилися ділитись інформацією

Вчений додає, що з демографічної точки зору у разі використання цієї інформації науковців не цікавила б ні сума покупки, ні прізвище людини – лише факт постійного знаходження особи на певній території і її вік та стать.

"Представники банківської системи відмовилися надавати таку інформацію, з посиланням на банківську таємницю. Як на мене, то це досить обґрунтовано, бо подібне може викликати доволі негативну реакцію населення та підірвати довіру до банківської системи. Гадаю, що банки навряд чи погодяться надавати інформацію з використання банківських карток, а ми будемо використовувати ту інформацію, яка є в інших джерелах", – зауважує Олександр Гладун.

Персональні дані не розголошуються

До речі, коли науковці використовують дані Пенсійного фонду чи Міносвіти, то запевняють, що прізвища людей їх не цікавлять, використовується лише узагальнена інформація про кількість осіб на певній території.

"Персональних даних ми не маємо взагалі і вони як такі демографам не потрібні. Ми займаємося масовими процесами, а на рівні конкретної людини – це вже задачі інших органів. До нас це немає ніякого стосунку", – додає Олександр Гладун.

Демограф погоджується, що до точності таких досліджень є питання. Але в умовах війни, такі підходи є цілком прийнятними.

"Насправді, коли ми робили дослідження на основі суто демографічних даних та аналізували інформацією з різних джерел, то у результаті отримували більш-менш співставні дані. Тому їх можна вважати цілком прийнятними", – зауважує науковець.

Кількість людей по споживанню хліба та солі

Раніше кількість людей намагалися підрахувати за кількістю проданого хліба, солі, спожитої води та електроенергії.

"Були певні спроби таких підрахунків, але дуже давно. Щодо хліба, то тут варто врахувати, що постійно змінюється кількість споживання хліба. Були часи, коли його купували щоб годувати худобу. Також були спроби підрахунку за кількістю придбаної солі. Але сіль люди закуповують раз на місяць, пів року, рік. А у період консервування – купують її у значно більших об’ємах. По споживанню електроенергії теж не варіант підрахунків у сучасних умовах, з врахуванням блекаутів та вимушених відключень – це не серйозно. Тому такі методи практично не використовуються. Ми віддаємо перевагу інформації, де йдеться про кількість людей", – пояснює Олександр Гладун.

Надія на перепис населення після війни

Експерт підкреслює, що точну кількість населення в Україні можна буде визначити лише завдяки проведенню перепису населення.

"Це можливо лише після закінчення війни. Гадаю, що з переписом населення нам потрібно буде почекати рік-два. Мають стабілізувалися міграційні процеси, а люди, які знаходяться за кордоном визначилися – повертаються вони до України чи ні. Тільки після цього потрібно проводити перепис, щоб отримати об’єктивні результати. Тут головне не поспішати, бо можна провести перепис, а люди після цього почнуть масово повертатися, і ми не матимемо чіткої картини та отримаємо суттєві складнощі з обліком", – підсумовує Олександр Гладун.

Раніше ТСН.ua розповідав промінус 400 тисяч українців за пів року: як це пояснюють вчені та до чого тут мобілізація і важка зима.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Джо Байден після виборів готується до нової ролі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:48:32Z
Попередньо стало відомо, чим Росія завдала удару по Харкову
TSN
2024-11-08T05:48:10Z
Путін зробив нову цинічну заяву про кордони України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:42:42Z
Путін хоче перезавантажити відносини РФ і США: ISW про реакцію Кремля на перемогу Трампа
TSN
2024-11-08T05:36:32Z
Криза у ФРН залишила Європу беззахисною перед Трампом – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:36:26Z
В Орбана кажуть, що Трамп мусить подзвонити Путіну, аби прискорити завершення війни
Европейская правда
2024-11-08T05:33:59Z
"Трамп – это не катастрофа. Сначала отношение к Украине будет плохим, но его реально изменить"
Европейская правда
2024-11-08T05:33:02Z
Пентагон зробив заяву щодо допомоги Україні до та після інавгурації Трампа
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:21:02Z
Роман Світан про перемогу Трампа: «Закінчилася епоха байденсько-обамівського управління, а воно сіре»
Политека
2024-11-08T05:18:31Z
Світовий банк оголосив про пакет підтримки для України на $750 мільйонів - Шмигаль
УкраинФорм
2024-11-08T05:39:07Z
Свині забійних кондицій подорожчали за тиждень на 5,3%
Agravery
2024-11-08T05:15:55Z
Nissan скоротить дев'ять тисяч працівників та зменшить виробничі потужності на 20%
УкраинФорм
2024-11-08T05:06:38Z
Чеки "поважчали" - плюс 60 грн: супермаркети підняли ціни на картоплю, помідори та огірки
Знай
2024-11-08T04:24:59Z
Мінімальні пенсії у листопаді: скільки отримають українські пенсіонери
Хвиля
2024-11-08T04:00:42Z
Якою буде мінімальна зарплата в Україні у 2025 році: роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T02:15:49Z
У Німеччині підприємця посадили на сім років за продаж верстатів виробнику зброї з РФ
InternetUA
2024-11-07T22:09:21Z
Українці можуть оформити субсидію на комуналку за спрощеною процедурою: алгоритм дій
Хвиля
2024-11-07T20:24:04Z
ПФУ описав ситуацію з виплатами за листопад: чи прийдуть українцям пенсії, субсидії та лікарняні
Хвиля
2024-11-07T19:36:48Z
Польща й Чехія проситимуть приватні компанії ОПК долучатися до виробництва боєприпасів
InternetUA
2024-11-08T05:48:04Z
Чоловік зробив дружині сюрприз на день народження, який ледве не закінчився розлученням
Фокус
2024-11-08T05:45:38Z
Українці почали масово заощаджувати на їжі: які продукти обирають покупці
Хвиля
2024-11-08T05:39:43Z
Навчання в застосунку «Армія+» розпочали вже шість тисяч військових
УкраинФорм
2024-11-08T05:24:21Z
Фінляндія може відкрити базу для розвідувальних безпілотників НАТО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:15:32Z
Михайлів день 2024: історія свята, його традиції та важливі заборони
24tv
2024-11-08T05:03:26Z
Нічний удар по Києву: росіяни запустили ракети та "Шахеди", працювала ППО, подробиці
Фокус
2024-11-08T05:00:37Z
З Днем ангела Михайла 2024: найтепліші картинки-привітання з іменинами
24tv
2024-11-08T04:33:54Z
Богатир і багатир – чим відрізняються два слова: не усі дадуть правильну відповідь
GlavRed
2024-11-08T04:27:59Z
Діви – ваші думки ніхто не вміє читати: гороскоп на 8 листопада
24tv
2024-11-08T03:03:36Z
Ендокринолог пояснила, чому тренд на бодіпозитив є вкрай шкідливим
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T03:00:38Z
В Україні щонайменше 8 мільйонів людей не вакциновані проти COVID-19 - Кузін
УкраинФорм
2024-11-07T23:36:05Z
Допомагають боротися зі стресом: 3 кімнатні рослини, які варто купити
24tv
2024-11-07T22:39:27Z
Можна отримати серйозні проблеми із здоров'ям: яка поза для сну небезпечна
GlavRed
2024-11-07T20:27:12Z
Як і коли треба зважуватися, щоб дані були максимально точними
24tv
2024-11-07T20:18:27Z
Високий рівень цукру і кортизолу: чому не можна пити каву пити каву на голодний шлунок
Фокус
2024-11-07T20:15:51Z
Їжте перед сном ці 5 продуктів: більше ніколи не прокидатиметеся вночі
24tv
2024-11-07T20:09:27Z
Отрута з ароматом ягід: учені виявили серйозну небезпеку для мільйонів підлітків
Фокус
2024-11-07T19:00:39Z
7 секунд на пошук розгадки: потрібно знайти число 898 серед 888
GlavRed
2024-11-08T05:36:36Z
Скільки коштує шоколад у магазинах
AgroNews
2024-11-08T05:01:54Z
Коли заважати – це шкодити: чому важливо давати підліткам свободу вибору
Знай
2024-11-08T04:51:42Z
Головоломка для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти хмаринки
GlavRed
2024-11-08T04:27:42Z
Як Водоліям досягти успіху у 2025 році: чоловічий гороскоп розкриває головні секрети
24tv
2024-11-08T04:27:28Z
Суперскладний тест на логіку: у якому капелюсі знаходиться кіт
GlavRed
2024-11-08T01:27:36Z
Італія почала продавати туристам повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T01:21:15Z
Виводить плями без зайвих витрат: чим замінити порошок та мило в прибиранні
GlavRed
2024-11-08T00:27:37Z
Найчуттєвіше серце та найкраща душа: добірка добряків серед знаків зодіаку
GlavRed
2024-11-07T23:27:52Z
Майже 1600 окупантів та сотні одиниць техніки: колосальні втрати ворога на 8 листопада
24tv
2024-11-08T05:51:26Z
Російські війська втратили за добу в Україні ще 1580 загарбників
УкраинФорм
2024-11-08T05:51:03Z
До восьми зросла кількість загиблих через атаку РФ на Запоріжжя, серед них — однорічний хлопчик, ще 42 людини поранені
ZN UA
2024-11-08T05:40:41Z
Майже на 10% дорожче: частині українців скоригували тарифи на тепло – які рахунки виставлять
Знай
2024-11-08T05:36:38Z
Росіяни просунулися біля Покровська, Курахового та Сіверська: огляд фронту та карти ISW
24tv
2024-11-08T05:33:25Z
Ворог окупував ще одне село на Донеччині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:27:21Z
Синєгубов розповів про наслідки нічної атаки КАБів на Харків
УкраинФорм
2024-11-08T05:15:12Z
У Києві чутно вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:12:54Z
Ворожа атака по Харкову: 22 постраждалих, серед них - немовля
TSN
2024-11-08T05:12:52Z
"Не для стосунків...": українки незадоволені новими дівчатами "Холостяка"
Знай
2024-11-08T05:51:31Z
«Конотопська відьма» на експорт. Євген Нищук – про місію відкривати світу нову Україну
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T04:48:29Z
Актори серіалу «Друзі» досі отримують по $20 млн на рік з трансляцій шоу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T01:21:37Z
Метри, легенди, улюбленці: топ-10 найкращих кіноакторів усіх часів
GlavRed
2024-11-08T00:27:38Z
Максим Галкін жорстко обдурив і розлютив росіян - деталі
GlavRed
2024-11-07T22:27:45Z
Дмитро Ступка потрапив у серйозні проблеми - що сталося
GlavRed
2024-11-07T22:27:41Z
Дуже дорого, – телеведучий Григорій Решетник зізнався, що будує двоповерховий будинок
24tv
2024-11-07T22:24:36Z
Фанти в захваті – пісня репера Тупака знову попала у тренди
24tv
2024-11-07T22:00:40Z
Що їсть Тейлор Свіфт на сніданок і чим пригощає коханого Тревіса Келса
24tv
2024-11-07T22:00:36Z
Росіяни вгатили по житловому будинку в Одесі: є загиблі
TSN
2024-11-08T05:54:25Z
Російська армія вдарила дронами по Київській області: є поранені
TSN
2024-11-08T05:54:01Z
На Київщині внаслідок російської атаки поранені четверо людей
УкраинФорм
2024-11-08T05:45:09Z
Уночі РФ вдарила 500-кілограмовою бомбою по багатоповерхівці в Харкові: що відомо
GlavRed
2024-11-08T05:42:31Z
У Харкові КАБ ударив по 12-поверхівці, вибухи у Києві: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T05:33:30Z
Саратовську область атакували БпЛА: гриміли вибухи
TSN
2024-11-08T05:21:23Z
Атака КАБами на Запоріжжя: кількість постраждалих зросла - 8 загиблих, 42 поранених
УкраинФорм
2024-11-08T05:15:07Z
Вибухи у Харкові, Одесі та Києві: головні новини 8 листопада 2024 року
TSN
2024-11-08T05:12:02Z
У Харкові один із КАБів ударив по 12-поверхівці: під завалами є люди
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T04:57:43Z
Челсі — Ноа 8:0 Відео голів та огляд матчу Ліги конференцій
Football.ua
2024-11-08T05:43:21Z
Мудрик – у топ-5 Ліги конференцій за системою гол+пас
Football.ua
2024-11-08T05:18:16Z
"Динамо" у меншості розгромно програло угорцям у Лізі Європи
ZN UA
2024-11-07T23:06:59Z
Поразка "фіалок" та гольова феєрія Челсі: результати матчів 3-го туру Ліги конференцій
24tv
2024-11-07T23:00:00Z
Шовковський: Які висновки робити?
Football.ua
2024-11-07T22:39:37Z
Перша перемога МЮ, провал Довбика та ідеальне Лаціо: всі результати 4 туру Ліги Європи 2024-2025
24tv
2024-11-07T22:30:17Z
Ліга Європи. Нічия Гоффенгайма і Ліона, поразка Фенербахче Моурінью та інші матчі
Football.ua
2024-11-07T22:28:39Z
Лаціо вирвав перемогу над Порту
Football.ua
2024-11-07T22:18:35Z
Ліга конференцій: Фіорентина поступилася АПОЕЛу, Бетіс уникнув втрати очок із Целє
Football.ua
2024-11-07T22:03:16Z
Серія iPhone 15 очолила світові продажі
Portaltele
2024-11-08T05:33:46Z
Танення вічної мерзлоти стає величезним джерелом глобального потепління
Portaltele
2024-11-08T05:33:46Z
Науковці створили підводного робота, що перевершує людину у швидкості виконання завдань
InternetUA
2024-11-08T05:01:43Z
Простий і перевірений метод: як за поглядом зрозуміти, що людина бреше
GlavRed
2024-11-08T04:27:29Z
Microsoft проведе захід для українських розробників ігор
InternetUA
2024-11-08T04:03:57Z
Астронавт NASA поділився знімком планети, зробленим на висоті 400 кілометрів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T03:42:56Z
Розумне кільце Samsung Galaxy Ring 2 можуть випустити раніше очікуваного терміну
InternetUA
2024-11-08T02:01:59Z
У Google картах з'явився генеративний штучний інтелект: як використовувати
ГЛАВКОМ NET
2024-11-08T01:33:29Z
Google прибрав зі своїх карт інформацію про розташування українських військових об'єктів
InternetUA
2024-11-08T01:04:22Z
Audi представила крутий AUDI E
Portaltele
2024-11-08T05:33:18Z
Найшвидший автомобіль Volvo приїде в Америку наприкінці року. А в Україні він вже є!
ЗаРулем
2024-11-08T05:09:53Z
Таємниця для водіїв: навіщо потрібні гумові "ворсинки" на автомобільних шинах
GlavRed
2024-11-08T04:27:33Z
Сонячним панелям знайшли нове застосування: що вони можуть, крім генерації енергії
InternetUA
2024-11-07T20:23:37Z
Як український всюдихід Sherp працює на дистанційному керуванні
AutoCentre
2024-11-07T19:04:29Z
У гаражі пенсіонерки виявили занедбані суперкари: їхня вартість вражає
24tv
2024-11-07T18:27:34Z
Tatra презентувала гібридну вантажівку Force e-Drive
AutoCentre
2024-11-07T17:40:09Z
В Україні знижується попит на авто з пробігом: які моделі продовжують купувати
Фокус
2024-11-07T17:05:25Z
Toyota повідомила про спад та падіння прибутку
360ua.news
2024-11-07T17:00:33Z