MY.UAНовини
РФ захопила Вугледар: чи всі змогли вийти з міста та як ЗСУ надалі стримуватимуть ворога
РФ захопила Вугледар: чи всі змогли вийти з міста та як ЗСУ надалі стримуватимуть ворога

РФ захопила Вугледар: чи всі змогли вийти з міста та як ЗСУ надалі стримуватимуть ворога

Українські військові не змогли втримати оборону у Вугледарі через тиск ворога. В результаті було прийняте рішення про відступ задля збереження життів воїнів та техніки. Фокус зʼясував, як зміниться ситуація на фронті та який ще один напрям може опинитися під загрозою.

Вранці 2 жовтня аналітики DeepState заявили, що російським військовим вдалося окупувати Вугледар Донецької області. В результаті Волноваський район було повністю втрачено.

В ОСУВ "Таврія" підтвердили виведення підрозділів Сил оборони з Вугледара задля збереження особового складу та бойової техніки, зайняття положення для ведення подальших дій.

"В намаганні за будь-яку ціну взяти місто під контроль зумів (ворог, — ред.) спрямувати резерви для проведення флангових ударів, які виснажили оборону підрозділів Збройних Сил України. В результаті дій противника виникла загроза оточення міста", — йдеться у повідомленні.

Фокус розповідає про ситуацію в районі Вугледара на Донбасі, подальшу оборону ЗСУ та цілі російських військових на фронті.

ЗС РФ окупували Вугледар
Фото: DeepState

Захоплення Вугледара: відхід ЗСУ та як зміниться подальша оборона

Джерела в 72-й ОМБр заявили Фокусу, що у Вугледарі на Донбасі "хто зміг — вийшов з міста".

Співзасновник проєкту DeepState Роман Погорілий повідомив Фокусу, що ситуацію з Вугледаром виправляти пізно. Далі бійцям потрібно закріпитися на нових рубежах та намагатися утримувати тиск противника.

"Тут вже питання підготовлених позицій для військових, а не так, щоб вони відходили, як було в Авдіївці, і самі собі вибудовували ті позиції, щоб утримувати ворога. Це залученість ресурсів, побачимо, якими вони будуть, щоб стримувати той натиск", — сказав Роман Погорілий.

Він зауважив, що подальші дії Сил оборони залежать від того, куди росіяни підуть та які ресурси застосують.

"Зараз вони взяли Вугледар, вони там закріпляться, перегрупуються, і потім побачимо, як буде відбуватися далі", — наголосив він.

Погорілий заявив, що якщо командування зробить висновки з ситуації у Вугледарі та врахує помилки в майбутньому, то "це буде восьме чудо світу".

Майор запасу ЗСУ та військовий аналітик Олексій Гетьман у розмові з Фокусом зазначив, що ЗСУ потрібно продовжувати тримати оборону на фронті після втрати Вугледара. Зокрема, в тому районі є інші панівні висоти, де це можна робити, враховуючи рельєф місцевості.

"Немає ніяких відкритих дверей, що там щось відчиняється, і росіяни можуть рухатись кудись на десятки сотні кілометрів на захід. Це дурня повна. Так само як тримаємо оборону на Курахівському напрямку, Торецькому, Покровському, Купʼянсько-Лиманському, так само будемо західніше Вугледара тримати", — пояснив майор ЗСУ.

Він з посиланням на Інституту вивчення війни повідомив, що втрата Вугледара — це тактична невдача, але не стратегічна, на всю війну та фронт суттєво не вплине.

Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко заявив Фокусу, що відхід Сил оборони з Вугледара за умов, що склалися, був неминучий. Також можлива ситуація, коли він був дещо запізнілий, проте потрібно дочекатися офіційної інформації. Зокрема, вона надходить із запізненням, аби забезпечити певні процедури, повʼязані з відходом бійців з позицій.

Після залишання позицій у Вугледарі, на думку Мусієнка, потрібно знову шукати рубежі на цій ділянці фронту.

"Я думаю, що українські війська будуть поступово відступати, можливо, до Курахового, звідки будуть тримати оборону в подальшому. Зараз важливо знаходити місця, висоти, оснащувати позиції, де можна стримувати ворога. Але очевидно, що стримувати ворога ефективніше в населених пунктах, особливо у великих, а не тільки безпосередньо на відкритих ділянках, у чистому полі чи в малих населених пунктах", — повідомив Олександр Мусієнко.

За його словами, після Вугледара Україна втратила дуже вигідну оборонну позицію, яка давала можливість бійцям стримувати та зупиняти ворога. В результаті це може потягти за собою наслідки, коли українцям доведеться дещо відступити на цій ділянці фронту, як далеко та швидко — залежатиме від розвитку оперативної обстановки.

Відхід військ з позицій — найважча бойова операція

Олексій Гетьман розповів, що просто відхід військ, коли ворог майже оточив місто, — це панічна втеча. В результаті чого у війська будуть великі втрати.

"Операція по організованому відводу військ — це так само бойова операція, яка планується. По складності — це найважча операція зі всіх операцій Збройних сил", — сказав Олексій Гетьман.

За його словами, всі види операцій простіше плануються, ніж по відводу військ. Він впевнений, що операція відводу військ з Вугледара планувалася та проводилася. Адже нині немає інформації, навіть на пропагандистських каналах, що Україна понесла у Вугледарі великі втрати.

"Це означає, що і військ наших там вже теж начебто немає, бо дійсно могло б бути оточення. Тоді виникає риторичне питання — якщо втрат немає і військ там немає, то це була вдала операція по відводу військ чи не вдала?" — запитав аналітик.

Він уточнив, що армія постійно зазнає втрат, адже це війна. Проте інформації про великі втрати чи якусь кількість захоплених у полон українських військовослужбовців не було на російських телеканалах.

Наступні цілі ворога після окупації Вугледара

Роман Погорілий вважає, що після окупації Вугледара ворог може намагатися дотискати Курахове. Зокрема, Велика Новосілка та Курахове — це два великі населені пункти, які залишилися і на яких буде завʼязана вся оборона. За словами Погорілого, ворог мав попередні успіхи та тиснув з боку Максимільянівки, Красногорівки, тоді як з Вугледаром відкривається новий напрямок.

"Хоча там ще багато сіл. Зараз говорити про те, що прямо так вони підійдуть до Курахового чи Великої Новосілки важко", — додав він.

Олександр Мусієнко вважає, що нині окупанти концентруватимуться на Курахівському та Покровському напрямках, намагатимуться взяти Купʼянськ в оточення. Наразі це є основними цілями ворога — на південному фланзі просуватися від Вугледара в бік Курахового та Покровська, а на північній точці східного флангу вести бої з метою спроб оточення Купʼянська.

"Ось це те, що на Харківщині, це те що зараз простежується. І ось це є наступними можливими цілями ворога", — додав експерт.

Нагадаємо, 2 жовтня OSINT-аналітик та військовий оглядач Віталій Кононученко заявив, що після окупації Вугледара на Донбасі ЗС РФ можуть вдатися до спроб оточення Курахового. За його словами, противник хоче це зробити до настання холодів.

Інститут вивчення війни у звіті за 1 жовтня повідомив, що більша частина українських підрозділів, які перебували у Вугледарі Донецької області, змогли покинути місто та не потрапити в російське оточення. Аналітики зазначили, що наразі незрозуміло, чи зможе ворог швидко просунутися далі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Виходжу заміж": Леся Нікітюк заговорила про дату весілля
GlavRed
2025-10-11T01:27:04Z
У Музеї Ханенків відкрили виставку про культуру Африки: частина експонатів – із приватних колекцій
ZN UA
2025-10-10T23:21:36Z
Чоловік купив у секондгенді картину з котом — і не повірив, скільки вона насправді коштує
TSN
2025-10-10T21:21:54Z
Був обличчям українського репу 00-х: де зараз VovaZIL'Vova, якого пограбували в Римі
24tv
2025-10-10T20:57:26Z
Мільйони доларів, шикарна нерухомість і власний бренд: які статки має Вікторія Бекхем зараз
24tv
2025-10-10T20:45:13Z
У костюмах від Giorgio Armani: Меган Маркл і принц Гаррі здійснили рідкісний вихід у світ
24tv
2025-10-10T19:15:35Z
На Варшавському кінофестивалі змагатимуться чотири українські фільми
УкраинФорм
2025-10-10T18:54:30Z
Анастасія Коротка шокувала подробицями про самогубство сестри: "Зробила це в день мого повернення"
TSN
2025-10-10T18:18:52Z
"Гурченко": Памелу Андресон у новому образі порівняли з радянською акторкою
Фокус
2025-10-10T17:42:11Z
Військовий сказав, чи здатна Україна вберегтись від ударів по залізниці
24tv
2025-10-11T01:30:33Z
У Росії зростуть ціни через підвищення податків на додану вартість - ЦПД
УкраинФорм
2025-10-10T23:48:47Z
Після заяв Трампа про тарифи проти Китаю крипторинок втратив понад $6 млрд за годину – Bloomberg
Украинская правда
2025-10-10T23:03:36Z
Китай перетворює Тибет на центр світової сонячної енергетики – NYT
iPress
2025-10-10T22:12:32Z
Криптовалютний ринок зазнав значного обвалу після заяв Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T22:06:28Z
Чи будуть блекаути взимку 2025-2026: експерт дав однозначний прогноз для українців
TSN
2025-10-10T21:21:19Z
Ще у двох регіонах скасовано екстрені відключення світла
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T20:54:39Z
РФ планує повністю зупинити перевезення залізницею: б'ють по критичних об'єктах, — Костенко
Фокус
2025-10-10T19:45:43Z
Пенсіонери можуть вимагати від ПФУ перерахунку виплат: названо важливі умови
Хвиля
2025-10-10T19:45:21Z
Трамп пройшов медичне обстеження: оголошено результати
ГЛАВКОМ NET
2025-10-11T01:33:02Z
Трамп: США введуть 100% мита на імпорт із Китаю у відповідь на "агресивні дії Пекіна"
ZN UA
2025-10-11T01:09:45Z
Тармп про реалізацію мирного плану в Газі: Всі втомилися від бойових дій
Украинская правда
2025-10-11T00:45:33Z
Російський Волгоград атакували безпілотники
ГЛАВКОМ NET
2025-10-11T00:45:30Z
Призначені для військово-морського флоту: аналітик відповів, чим Україна може запускати Tomahawk
24tv
2025-10-11T00:36:30Z
"Я незадоволений": Зеленський обурився, що київські ТЕЦ від дронів захищають Patriot
Фокус
2025-10-11T00:12:08Z
Декілька країн розробляють план евакуації через загрозу нападу Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T23:51:57Z
Трамп знову передумав та заявив, що зустріч з Сі таки можлива
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T23:21:11Z
Трамп прокоментував вручення Нобелівської премії миру: «Я врятував мільйони життів»
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T23:06:36Z
Затриманого БЕБ громадянина Грузії судитимуть за контрабанду готівки
УкраинФорм
2025-10-11T00:15:57Z
У США на заводі з виробництва вибухівки стався вибух: є загиблі та зниклі безвісти
Украинская правда
2025-10-11T00:12:09Z
На Полтавщині до 10 років ув'язнення засудили жінку, яка замовила вбивство співмешканця своєї дочки
УкраинФорм
2025-10-10T23:54:47Z
У Дніпрі на отриманні хабаря затримали військовослужбовця ТЦК
Украина Криминальная
2025-10-10T23:36:06Z
З Польщі екстрадували організатора криворізького наркоугруповання
УкраинФорм
2025-10-10T23:12:50Z
Поліція Житомирщини розшукує зниклого 12-річного хлопця
Украина Криминальная
2025-10-10T22:45:22Z
Внаслідок ударів по Чугуєву постраждала одна людина
УкраинФорм
2025-10-10T21:48:17Z
Росіяни масовано атакують Харківщину: виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T21:12:18Z
Чугуїв зазнав масованої атаки, виникли пожежі
УкраинФорм
2025-10-10T20:45:12Z
Корея та ПРООН передали спецавтомобілі для постраждалих від війни районів
Хвиля
2025-10-11T01:30:18Z
Легіон «Свобода Росії» і підрозділ ГУР Ferrata завдають ударів по російських об'єктах тепер і на воді
УкраинФорм
2025-10-11T01:00:32Z
Маркетплейс DOT-Chain Defence: військові зможуть залишати оцінки та відгуки на дрони
Хвиля
2025-10-10T21:30:56Z
Синій знак з трьома смугами і купою стрілок з'явився на дорогах: що він означає
GlavRed
2025-10-10T21:27:45Z
11 жовтня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T21:12:36Z
Земля в обмін на обід: на Сумщині керівництво будинку для літніх людей вимагає паї у стареньких
TSN
2025-10-10T20:51:09Z
Чому не можна палити церковні свічки вдома: мольфар дав неочікувану відповідь
GlavRed
2025-10-10T20:27:53Z
У Резерв+ тимчасово не працюватимуть послуги: яка причина і коли можна буде оновити документ
24tv
2025-10-10T20:12:14Z
Українські наукові журнали зможуть отримати державну підтримку
Хвиля
2025-10-10T20:12:04Z
У Херсоні вперше за час воєнного стану провели складну операцію на серці
УкраинФорм
2025-10-11T00:39:35Z
Ляшко: Для чекапу 40+ існуватиме певний перелік лікарень
УкраинФорм
2025-10-10T23:33:04Z
Цей трюк врятує вашу кухню: як прибрати запах каналізації з раковини без хімії
24tv
2025-10-10T19:09:53Z
Тренування зі скакалкою – одне з найкращих кардіо: чому його варто спробувати
24tv
2025-10-10T17:54:53Z
Усього за 5 секунд: як вивести запах цвілі з пралки
24tv
2025-10-10T15:27:38Z
Фатальний недолік сонячних панелей перетворили на "необмежене" джерело енергії
Фокус
2025-10-10T13:15:57Z
Як "прокачати" імунітет без ліків - названо простий спосіб
TSN
2025-10-10T12:51:17Z
У Львові стартував симпозіум для хірургів
УкраинФорм
2025-10-10T12:10:27Z
В Україні оновили Національний перелік основних лікарських засобів
Хвиля
2025-10-10T11:27:55Z
Дешевший за "Дастер": дебютував найдоступніший електрокросовер Renault
Фокус
2025-10-10T17:06:47Z
Opel виводить на ринок сімейний електрокросовер із запасом ходу майже 700 км
Фокус
2025-10-10T16:21:09Z
Компанія BMC показала нове покоління електробусів
AutoCentre
2025-10-10T16:12:30Z
У Хмельницькому помітили дорогий представницький Rolls-Royce за $200 000
Фокус
2025-10-10T15:06:42Z
Можна "зламати" мозок: лише генії зможуть розгадати головоломку за 4 секунди
GlavRed
2025-10-10T12:27:30Z
Більшість водіїв роблять помилку: як не "влетіти" на купівлі б/в авто
GlavRed
2025-10-10T12:27:04Z
Nissan показав новий плагін-гібрид: фото та подробиці про авто
AutoGeek
2025-10-10T12:24:16Z
Ідеально для України: Mercedes створив авто-повербанк, який врятує при блекауті
Фокус
2025-10-10T12:13:13Z
Лише за $600: Tesla знайшла вирішення проблеми у своїх авто
AutoGeek
2025-10-10T11:21:11Z
"Втрати не зупиняють": в Нацгвардії пояснили, яку забаганку Путіна намагаються реалізувати ЗС РФ
Фокус
2025-10-11T01:06:11Z
Без світла було 110 тис. абонентів: влада повідомила про відновлення електрики на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-10-11T00:00:59Z
Одесу атакували дрони: у місті зникли світло та вода
TSN
2025-10-10T23:51:11Z
В Одеській області у низці районів зникло світло: яка причина і коли відновлять електрику
24tv
2025-10-10T23:48:45Z
ГУР і Нацполіція ідентифікували 22 працівників колонії, які катували українців на Донеччині
ZN UA
2025-10-10T23:24:40Z
Окупанти вдарили по авто енергетиків на Чернігівщині: є загиблий та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T22:42:17Z
На Київщині повністю відновлене електропостачання після масованої атаки росіян
УкраинФорм
2025-10-10T22:36:47Z
Ворог атакує Україну БпЛА: напрямок руху цілей
TSN
2025-10-10T22:36:17Z
Росіяни атакують Одесу дронами: під ударом енергетична інфраструктура
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T22:30:02Z
Чому не варто купувати готовий тертий сир: вказано небезпечну причину
GlavRed
2025-10-11T00:27:19Z
Мрія кожної жінки: найтурботливіші чоловіки серед знаків зодіаку
GlavRed
2025-10-10T23:27:18Z
День ангела 11 жовтня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-10-10T21:21:45Z
Переломний момент для чотирьох знаків зодіаку: вони скоро здійснять свої мрії
GlavRed
2025-10-10T20:27:52Z
Не Позітано і не Амальфі: турист назвав найкраще місто на відомому узбережжі Італії
24tv
2025-10-10T20:27:21Z
Для хорошого відпочинку: 4 класні мультики, які можна подивитись після школи
24tv
2025-10-10T19:36:56Z
Бургер за 450 тисяч гривень: чому він такий дорогий та як його спробувати
24tv
2025-10-10T19:21:26Z
Сода замість побутової хімії: 3 геніальні способи використання в домі
24tv
2025-10-10T19:15:31Z
Встигни забронювати першим: скільки коштує новорічна ніч в Карпатах
24tv
2025-10-10T19:09:56Z
Більш як половина видів птахів у світі зникають - The Guardian
УкраинФорм
2025-10-11T01:24:13Z
"Темне пекло": Землі загрожує Апокаліпсис через таємничу матерію
GlavRed
2025-10-11T00:33:56Z
Google зобов’язали послабити контроль над пошуком у Британії
InternetUA
2025-10-11T00:03:54Z
Сервіс «єМалятко» знову доступний у «Дії»
УкраинФорм
2025-10-10T22:54:59Z
Приховані таємниці Біблії: вчений розкрив точний час смерті Ісуса на хресті
TSN
2025-10-10T22:36:00Z
Copilot доєднався до Gmail і навчився створювати файли MS Office: що відомо
InternetUA
2025-10-10T22:03:43Z
Ньютон зробив апокаліптичний прогноз на 2060 рік: що передбачив великий учений
TSN
2025-10-10T21:21:49Z
Планета на межі катастрофи: майже 50 тисяч видів тварин можуть зникнути назавжди
TSN
2025-10-10T20:06:51Z
Витримує у 20 разів більший тиск. Нова техніка 3D-друку створює надміцні матеріали
InternetUA
2025-10-10T19:51:06Z
Збірна України з футболу перемогла Ісландію у матчі відбору ЧС-2026
Лига
2025-10-10T22:03:37Z
Сон Хин Мін – рекордсмен за кількістю матчів у збірній Південної Кореї
Football.ua
2025-10-10T21:48:24Z
Ребров – після перемоги над Ісландією: На жаль, зараз в нас таке сприйняття збірної в суспільстві
Football.ua
2025-10-10T21:27:47Z
"Вдячний хлопцям": Ребров прокоментував перемогу збірної України у шаленому матчі проти Ісландії
ZN UA
2025-10-10T21:18:33Z
Мілан може підписати Бернарду Сілву – Calciomercato
Football.ua
2025-10-10T20:57:47Z
Трилер у Рейк'явіку. Україна та Ісландія на двох забили вісім м'ячів
ГЛАВКОМ NET
2025-10-10T20:42:30Z
Збірна України обіграла футболістів Ісландії у кваліфкації на ЧС-2026
УкраинФорм
2025-10-10T20:42:27Z
Наполі хоче орендувати півзахисника Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-10-10T20:36:00Z
Ветеран боксу відмовився від бою проти Ітауми: йому пропонували смішні гроші
24tv
2025-10-10T20:27:23Z