MY.UAНовини
Акредитація ЗСУ і пересування в комендантську годину. Чи є проблема та як її розв'язати?
Акредитація ЗСУ і пересування в комендантську годину. Чи є проблема та як її розв'язати?

Акредитація ЗСУ і пересування в комендантську годину. Чи є проблема та як її розв'язати?

Журналісти, акредитовані Збройними силами України, часто стикаються з труднощами через плутанину навколо їхнього права пересуватися під час комендантської години для виконання редакційних завдань.

Оригінал публікації на сайті «Інституту масової інформації» за посиланням

Журналісти, акредитовані Збройними силами України, часто стикаються з труднощами через плутанину навколо їхнього права пересуватися під час комендантської години для виконання редакційних завдань. Хоча дозвіл на пересування вказано на їхньому акредитаційному посвідченні, пресслужба Генштабу роз’яснила, що прескарта ЗСУ дозволяє журналістам вільно пересуватися в комендантську годину в зоні бойових дій, але не в тилу. На блокпостах у різних регіонах України це трактують по-різному, і військові та поліція мають неоднакові підходи до пересування журналістів. Проблема залишається нерозв'язаною на законодавчому рівні й потребує втручання Верховної Ради. Про це експерти Інституту масової інформації поговорили з воєнними журналістами.

Акредитовані ЗСУ журналісти, нібито ж уже перевірені СБУ, отримують можливість потрапити до Курської області, практично на “нуль” на інших напрямках фронту, іноді навіть у штаб підрозділу, де на стінах висять секретні мапи. Водночас такому представнику медіа значно складніше потрапити до мирного міста після початку комендантської години. Про це ІМІ розповідає воєнний репортер, засновник і головний редактор видання Frontliner Андрій Дубчак.

“Близько місяця тому, коли я повертався до Києва з фронту, десь близько першої ночі приїхав на блокпост із боку Обухова. Мені відмовили у в’їзді до міста, хоч я і показував посвідчення. На ньому чітко написано, що ми маємо право пересуватися під час виконання редакційних завдань під час комендантської години. Військові на блокпосту казали, що 73-й наказ головнокомандувача стосується лише прифронтової території. Стали вимагати в мене якісь додаткові посвідчення. Так і не пустили. Вони дозволили розвернутись і поїхати назад. Я так і зробив, а потім об'їхав блокпост і польовими дорогами заїхав до Києва”, – згадує журналіст.

Андрій Дубчак далеко не єдиний, хто потрапив у таку ситуацію. Про подібне розповідають і інші колеги. Частина з них поділилися своїми історіями з Інститутом масової інформації на умовах анонімності, оскільки переймаються, що їм стане ще складніше долати блокпости. 

“Я їхав наприкінці липня до Києва з французьким колегою, який був за кермом. Ми їхали приблизно о третій годині ночі, щоб заїхати та встигнути хоч трохи поспати. Ми приїхали на блокпост із боку Львова. Ми робили частину проєкту на заході України та якраз їхали працювати на схід України, в Києві хотіли переночувати. За прескартами ЗСУ на блокпості нас не пустили. Я сказав, що прескарта дозволяє працювати в комендантську годину. Показав цей пункт на прескарті. Отримав відповідь, що якийсь там указ (я не памʼятаю номера) це забороняє. Мені сказали, що Київ – це не зона бойових дій. Це було різке “ні”. Нам довелося чекати дві години перед тим, як заїхати до міста”, – розповів ІМІ співробітник іноземного медіа.

Журналіст вважає, що такі ситуації заважають роботі та загрожують виконанню редакційного завдання:

“Вночі потрібно нормально поспати, а не спати в автівці. Що швидше журналісти потраплятимуть додому, то швидше вони зможуть їхати з більшою кількістю енергії далі. Ми тоді на наступний день їхали на схід. І для водія дуже некомфортно їхати зі Львова, спати в автівці, декілька годин у ліжку поспати в Києві та одразу їхати далі на схід”, – наголосив співрозмовник ІМІ.

Для іноземних журналістів непорозуміння на блокпостах є особливо небезпечними, зауважує в розмові з ІМІ воєнний журналіст, продюсер Sky News Азад Сафаров.

“Це потребує врегулювання також тому, що в нас працюють іноземні акредитовані журналісти. Вони навіть просто, приїхавши до України, можуть не встигати дістатися місця призначення, можуть не потрапити в безпечне місце. Тобто така ситуація для них створює додаткові небезпеки.

Так само після зйомок чи іншої роботи журналісти часто не встигають доїхати додому і знову можуть потрапляти в складні й незрозумілі ситуації. Адже в самій акредитації ніби й указано, що журналіст має право працювати під час комендантської години, але там не уточнюється, в яких саме містах чи регіонах. 

Тому питання переміщення акредитованих журналістів слід урегулювати, щоб відповідні норми були зрозумілі й однозначні. Вочевидь, має бути роз’яснення цієї норми. Треба уточнити це право журналістів. Бо на цей момент ситуація не дуже нормальна”, – каже Сафаров.

Перевірки в прифронтовій зоні

Тим часом у прифронтовій зоні представникам медіа ані військові, ані поліція пересуватися в комендантську годину не заважають, розповідає журналіст литовського телеканалу TV3 Televizija Артем Листопад.
“Я працюю на сході – тут із цим проблем немає. Принаймні я не чув від колег, і в мене не виникало. У Харкові та області поліція в тісних комунікаціях із пресою, за що їм окремий респект. Тому в регіоні взагалі можна не хвилюватися з цього приводу. Але й на Донеччині в мене проблем не виникало, хоча кілька разів пересувався в комендантську”, – запевняє журналіст.

З тим, що в прифронтовій зоні проблеми з проїздом уночі через блокпости виникають у виняткових випадках, погоджується і воєнний репортер Андрій Дубчак. За його словами, іноді військові додатково перевіряють дані, фотографують документи та авто, але найчастіше після цього пропускають.

“Здебільшого через необізнаність людей на блокпостах. Вночі часто на блокпости ставлять не найбільш кваліфікованих та відповідальних військовослужбовців. Доводиться іноді сперечатися, що ми можемо вночі пересуватися. Але найчастіше після перевірки документів питання щодо проїзду вирішується”, – розповідає воєнний репортер.

Такі ситуації можуть бути напруженими, змушувати нервувати і військових, і журналістів, що лише примножує небезпеки прифронтової зони. На цей аспект увагу звертає воєнний журналіст Азад Сафаров.

“Я обома руками за вирішення цієї проблеми, це треба врегульовувати. Адже журналісти часто потрапляють у незрозумілі ситуації, коли мають переміщатися після початку комендантської години. І це буває часто. Переміщаючись у прифронтовій зоні від міста до міста, журналісти можуть не встигнути до початку комендантської години. Кожного разу в такій ситуації доводиться гадати, чи вдасться проїхати, чи будуть додатково перевіряти, а може, й затримають. І це ускладнює роботу”, – наголошує Сафаров.

Блокпости в тилових містах 

Водночас у Києві, де на блокпостах стоять наряди поліції, у комендантську годину пересуватися значно легше, ніж потрапити до міста, розповідає Андрій Дубчак. Поліціянти здебільшого не сперечаються з тим, що акредитація ЗСУ дає журналістам таке право. Водночас цілком можливе виникнення неоднозначних ситуацій, проведення додаткових перевірок чи просто затримок під час виконання редакційного завдання, вважає головний редактор Frontliner.

Він зауважує: питання не лише в тому, що іноді не вдається вчасно повернутися з фронтового відрядження і доводиться ночувати в авто на блокпосту. Треба враховувати й те, що під російські атаки може потрапити будь-яке місто України, а фіксація злочинів агресора – це також робота журналістів, яка в разі затримки може втратити сенс.

“Навколо переміщення журналістів під час комендантської години все ж є певна проблема. Вона заважає працювати, втрачається оперативність, Наприклад, коли йдеться про обстріли, прильоти, то питання у хвилинах. А якщо це вночі? Тому це питання все ж варто було б чіткіше врегулювати. Якщо держава має час і натхнення, то можна було б додати уточнення до законодавства”, – наголошує Андрій Дубчак.

Тож головною проблемою видається можливість різних трактувань права журналістів пересуватися під час комендантської години. Найоднозначнішим її розв'язанням було б регулювання на рівні законодавства, адже його вимоги поширюються і на військових, і на цивільних в усіх регіонах України.

У березні 2024 року Інститут масової інформації закликав військово-цивільні адміністрації дозволити журналістам, які мають акредитацію Збройних сил України, вільно переміщатися в тилових містах під час комендантської години. Тоді ж один з журналістів великого українського телеканалу, який їздить з репортажами Україною, розповів ІМІ, що він змушений переміщуватися Києвом і областю з окремим пропуском, який діє в цьому регіоні.

“Система побудована на наявності різних документів. Наприклад, по Києву та області ви маєте пересуватися за пропуском, який дійсний для Києва та області, в інших областях недійсний. До того ж не всі (на блокпостах. – Ред.) розуміють документи. Наприклад, на блокпостах у віддалених регіонах, на півночі, нас часто просили показати паспорт замість акредитації ЗСУ”, – розповів медійник на умовах анонімності. 

За словами журналіста, пропуск дають саме на авто, на якому пересуваються медійники. 

“Те, що треба купа всього для роботи, – це факт. З іншого боку, це логічно, бо журналіст може використати свою акредитацію для власних потреб, таке теж треба застерегти. А коли є додатковий дозвіл на службовий автомобіль – сам уже не погасаєш”, – зазначив журналіст. 

Інші медійники розповіли ІМІ, що від них вимагали додаткові дозволи від місцевої влади на пересування  під час комендантської години в Києві та в Харкові.

Поки існує правова невизначеність, журналісти ризикують не тільки своїм життям, намагаючись висвітлювати події в реальному часі, але й стикаються з перешкодами, які заважають виконанню їхніх професійних обов’язків. Верховна Рада має можливість розв'язати цю проблему шляхом ухвалення чітких норм, що дозволять акредитованим журналістам пересуватися під час комендантської години безпечно та ефективно. Від цього залежить не лише якісне інформування громадськості, але й оперативність у висвітленні воєнних подій, які мають вирішальне значення для міжнародного розуміння та підтримки України.

Ілюстрація ІМІ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
Литва може обмежити використання китайського чат-бота DeepSeek
InternetUA
Як швидко зарядити телефон: корисні хитрощі та поради
Политека
Зонд ESA вперше виявив у космосі яскраве кільце Ейнштейна
УкраинФорм
Людські зуби виростили у роті свині: вчені пояснили, навіщо це потрібно
Telegraf
Apple запускає новий додаток для створення запрошень та організації подій
InternetUA
Що робити, якщо телефон став гальмувати: як швидко прискорити гаджет
Политека
Оверклокерка охолоджує NVIDIA RTX 4090 до 20°C побутовим кондиціонером — 5090 на черзі
ITC
Що робити, якщо телефон швидко розряджається: можливі причини та вирішення проблеми
Политека
Земля під загрозою: шанс зіткнення з астероїдом найближчим часом подвоївся, що на нас чекає
Знай
У горах Буковини відкрили новий туристичний маршрут
УкраинФорм
Гороскоп на 11 лютого: зірки дали поради, як вистояти цього непростого дня
Знай
Як відрізнити якісний мед від підробки: хитрість, про яку мало хто знає
GlavRed
Ненавидять найбільше: названо найкращий засіб від щурів та мишей
GlavRed
IQ-завдання: знайдіть три відмінності між зображеннями Санта Клауса за 11 сек
GlavRed
Лінивий штрудель із сиром і вишнями: рецепт від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
Давнє поселення Севастополіс розкопують у Туреччині
Gazeta UA
Класика китайської кухні та популярний фастфуд: як приготувати курку гунбао
Фокус
Коли класти маслини та лимон: рецепт ідеальної солянки
Фокус
У Хмельницькому заарештували місцевого жителя, який працював на спецслужби РФ
УкраинФорм
У Саратові палає пожежа в районі НПЗ
ZN UA
В Одесі мобілізували чоловіка з шизофренією
ГЛАВКОМ NET
У Кривому Розі викрили мільйонну схему розкрадання коштів на відновленні фонду житла та ремонті укриттів
УкраинФорм
В Енгельсі лунають вибухи: ймовірно, БпЛА атакують аеродром
24tv
Влупив майже 7-бальний шторм: в Україні вирує затяжна магнітна буря
GlavRed
Поліція Прикарпаття встановлює місцеперебування неповнолітньої мешканки Брошнів-Осадської територіальної громади
Украина Криминальная
Побив знайому до смерті: у Кривому Розі затримали 34-річного підозрюваного
Украина Криминальная
У Вінниці трьох чоловіків затримали за вимагання грошей у сина військового
Украина Криминальная
Онлайн-трансляція матчу Манчестер Сіті – Реал в Лізі чемпіонів
24tv
Таловєров після Ліверпуля зіграє з Манчестер Сіті: відомі пари 1/8 фіналу Кубка Англії
Football.ua
Ювентус — ПСВ: цікаві варіанти ставок на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
Динамо – Аталанта: онлайн-трансляція матчу Юнацької ліги УЄФА
24tv
Осасуна на останніх хвилинах уникнула поразки від Мальорки
Football.ua
Студентка та волейболістка: як виглядає зваблива дівчина коштовного новачка Шахтаря
24tv
Крістал Пелес упевнено пройшов Донкастер у Кубку Англії
Football.ua
Інтер узяв швидкий реванш у Фіорентини
Football.ua
Маркус Тюрам травмувався у матчі з Фіорентиною
Football.ua
Люта зима замість аномального тепла: потужні циклони захоплять Україну
Хвиля
Стрільцям варто ризикнути: гороскоп на 11 лютого
24tv
На будівництво витратили величезні гроші, а будівлю зруйнували під час війни: історія одеського Головпоштамту
Telegraf
В Росії тотально впав темп набору контрактників: ворог вдався до агресивного вербування
24tv
Начальник Львівської ОВА звернувся до поліції через шахраїв
ГЛАВКОМ NET
Комунікація з українцями, які перебувають на окупованій території, здійснюється постійно - Прокудін
УкраинФорм
У Севастополі засудили жінку до 5 років колонії за «співпрацю» зі спецслужбами України
УкраинФорм
Близнятам варто знайти баланс, а Ракам буде боляче: гороскоп за картами Таро на 11 лютого 2025 року
TSN
Росіяни просунулися біля Часового Яру, мають успіхи під Курськом: огляд фронту від ISW
24tv
Новий кліп Леді Гаги за тиждень набрав 28 млн переглядів
ГЛАВКОМ NET
Це не Київ: історик назвав найстаріше місто України
Telegraf
Тіна Кароль розкрила умови, за яких готова їхати на Євробачення від України
GlavRed
Мелодрама “Вибір”: дивитися онлайн
CutInsight
Прокляття золотої квітки: зморіти онлайн
CutInsight
Соломія Вітвіцька з коханим-військовим показалася на романтичних фото у горах
TSN
Ви точно чули ці хіти: що слухали українці в 1997 році
24tv
Що дивитися, коли хочеш поплакати: 6 щемливих фільмів, які доведуть до сліз
24tv
Аліна Гросу загриміла в лікарню - що сталося
GlavRed
Пільговий проїзд для пенсіонерів в Укрзалізниці: хто має право та як скористатися
Политека
Рекордсмен серед своїх: найвищий у світі водяний буйвол схожий на грайливе цуценя
Фокус
Каблуки чи підбори – як правильно: якої помилки варто уникати
GlavRed
Коли можна продовжити термін дії закордонного паспорта - роз'яснення МВС
УкраинФорм
Понад 2 тисячі захисників вже отримали статус УБД автоматично
УкраинФорм
Має три значення: що означає слово "хідник" українською
Telegraf
Це не про флірт: Нацполіція вказала на ознаки сексуального домагання
ГЛАВКОМ NET
Військові екологи пройшли навчання з документування наслідків знищення росіянами Каховської ГЕС
УкраинФорм
Розбивають серця та стосунки: 5 імен, власників яких вважають руйнівниками сімей
Telegraf
Безкоштовні медичні послуги: які можуть отримати пацієнти цього року
ZN UA
Ціни на ліки в Україні зміняться: Зеленський анонсував нове засідання РНБО
GlavRed
В рази кращі, ніж в магазині: як зробити ароматні сухарики для салатів та супів
24tv
Чим корисні кеш'ю: як часто горіхи треба їсти
GlavRed
З 1 березня очікується зниження вартості ліків в аптечних мережах
ZN UA
Струс мозку: як розпізнати та лікувати
24tv
Найбільші аптечні ритейлери підписали Декларацію про зниження цін на ліки
ГЛАВКОМ NET
Уряд забронював 100% цивільних медиків. Чи мудре це рішення?
ГЛАВКОМ NET
Так, вам не здалося: вчені підтвердили, що пеніс чоловіка збільшується протягом життя
Знай
Трамп ввів 25% мита на імпорт сталі й алюмінію до США з усіх країн
УкраинФорм
Кількість безробітних IT-фахівців у США сягла рекорду – WSJ
ГЛАВКОМ NET
"Потрібно приготуватися": в Україні можуть початись масові відключення світла
GlavRed
В Україні перевірятимуть транспорт через систему "єІнспектор"
Gazeta UA
Австрійська UNIQA надала українцям допомоги на 6 мільйонів
УкраинФорм
Переказ валюти у ПриватБанку: клієнти стикаються з величезними проблемами
Политека
Можуть заблокувати рахунки: українців попередили про верифікацію в банках
Хвиля
Біткоїн відновлюється після падіння, але залишається під тиском економічної нестабільності
InternetUA
Чи обов'язкове страхування земельної ділянки при передачі її в оренду
24tv
Український футболіст нарешті привіз до Києва культовий Ferrari: хто ця легенда
Знай
Для чого японці ставлять дощечки біля коліс авто: водії будуть здивовані
GlavRed
Служитиме роками вірою і правдою: механік назвав найважливіші інвестиції у ваше авто
24tv
У Китаї може з'явитися новий автогігант: усі подробиці
ГЛАВКОМ NET
Спеціальна пропозиція на автомобілі Maserati
AutoCentre
Представлений найлегший у світі 18-метровий електробус
AutoCentre
BYD представив у Європі новий кросовер Atto 2
AutoCentre
Renault анонсувала імена нових комерційних електромобілів
AutoCentre
Як обрати сімейний автомобіль
360ua.news
Введення військ НАТО в Україну: Тука розкрив єдиний сценарій
GlavRed
НАБУ відкрило справу щодо керівництва «Енергоатому»
Украина Криминальная
Трамп заявив, що говорив із лідером Китаю Сі Цзіньпіном уже після інавгурації
ZN UA
Енгельс атакували невідомі дрони
TSN
Норвезька рада у справах біженців призупиняє допомогу в Україні
ZN UA
На конференції у Мюнхені головним питанням буде війна в Україні - Рубіо
УкраинФорм
Трамп виступає за скасування угоди про перемир’я в Газі, якщо до суботи бойовики не звільнять заручників
УкраинФорм
Зрештою може прилетіти по Путіну: в найближчому колі диктатора виник цікавий процес
24tv
Ексрадник НАТО порекомендував стратегію переговорів із Путіним
Хвиля