MY.UAНовини
Акредитація ЗСУ і пересування в комендантську годину. Чи є проблема та як її розв'язати?
Акредитація ЗСУ і пересування в комендантську годину. Чи є проблема та як її розв'язати?

Акредитація ЗСУ і пересування в комендантську годину. Чи є проблема та як її розв'язати?

Журналісти, акредитовані Збройними силами України, часто стикаються з труднощами через плутанину навколо їхнього права пересуватися під час комендантської години для виконання редакційних завдань.

Оригінал публікації на сайті «Інституту масової інформації» за посиланням

Журналісти, акредитовані Збройними силами України, часто стикаються з труднощами через плутанину навколо їхнього права пересуватися під час комендантської години для виконання редакційних завдань. Хоча дозвіл на пересування вказано на їхньому акредитаційному посвідченні, пресслужба Генштабу роз’яснила, що прескарта ЗСУ дозволяє журналістам вільно пересуватися в комендантську годину в зоні бойових дій, але не в тилу. На блокпостах у різних регіонах України це трактують по-різному, і військові та поліція мають неоднакові підходи до пересування журналістів. Проблема залишається нерозв'язаною на законодавчому рівні й потребує втручання Верховної Ради. Про це експерти Інституту масової інформації поговорили з воєнними журналістами.

Акредитовані ЗСУ журналісти, нібито ж уже перевірені СБУ, отримують можливість потрапити до Курської області, практично на “нуль” на інших напрямках фронту, іноді навіть у штаб підрозділу, де на стінах висять секретні мапи. Водночас такому представнику медіа значно складніше потрапити до мирного міста після початку комендантської години. Про це ІМІ розповідає воєнний репортер, засновник і головний редактор видання Frontliner Андрій Дубчак.

“Близько місяця тому, коли я повертався до Києва з фронту, десь близько першої ночі приїхав на блокпост із боку Обухова. Мені відмовили у в’їзді до міста, хоч я і показував посвідчення. На ньому чітко написано, що ми маємо право пересуватися під час виконання редакційних завдань під час комендантської години. Військові на блокпосту казали, що 73-й наказ головнокомандувача стосується лише прифронтової території. Стали вимагати в мене якісь додаткові посвідчення. Так і не пустили. Вони дозволили розвернутись і поїхати назад. Я так і зробив, а потім об'їхав блокпост і польовими дорогами заїхав до Києва”, – згадує журналіст.

Андрій Дубчак далеко не єдиний, хто потрапив у таку ситуацію. Про подібне розповідають і інші колеги. Частина з них поділилися своїми історіями з Інститутом масової інформації на умовах анонімності, оскільки переймаються, що їм стане ще складніше долати блокпости. 

“Я їхав наприкінці липня до Києва з французьким колегою, який був за кермом. Ми їхали приблизно о третій годині ночі, щоб заїхати та встигнути хоч трохи поспати. Ми приїхали на блокпост із боку Львова. Ми робили частину проєкту на заході України та якраз їхали працювати на схід України, в Києві хотіли переночувати. За прескартами ЗСУ на блокпості нас не пустили. Я сказав, що прескарта дозволяє працювати в комендантську годину. Показав цей пункт на прескарті. Отримав відповідь, що якийсь там указ (я не памʼятаю номера) це забороняє. Мені сказали, що Київ – це не зона бойових дій. Це було різке “ні”. Нам довелося чекати дві години перед тим, як заїхати до міста”, – розповів ІМІ співробітник іноземного медіа.

Журналіст вважає, що такі ситуації заважають роботі та загрожують виконанню редакційного завдання:

“Вночі потрібно нормально поспати, а не спати в автівці. Що швидше журналісти потраплятимуть додому, то швидше вони зможуть їхати з більшою кількістю енергії далі. Ми тоді на наступний день їхали на схід. І для водія дуже некомфортно їхати зі Львова, спати в автівці, декілька годин у ліжку поспати в Києві та одразу їхати далі на схід”, – наголосив співрозмовник ІМІ.

Для іноземних журналістів непорозуміння на блокпостах є особливо небезпечними, зауважує в розмові з ІМІ воєнний журналіст, продюсер Sky News Азад Сафаров.

“Це потребує врегулювання також тому, що в нас працюють іноземні акредитовані журналісти. Вони навіть просто, приїхавши до України, можуть не встигати дістатися місця призначення, можуть не потрапити в безпечне місце. Тобто така ситуація для них створює додаткові небезпеки.

Так само після зйомок чи іншої роботи журналісти часто не встигають доїхати додому і знову можуть потрапляти в складні й незрозумілі ситуації. Адже в самій акредитації ніби й указано, що журналіст має право працювати під час комендантської години, але там не уточнюється, в яких саме містах чи регіонах. 

Тому питання переміщення акредитованих журналістів слід урегулювати, щоб відповідні норми були зрозумілі й однозначні. Вочевидь, має бути роз’яснення цієї норми. Треба уточнити це право журналістів. Бо на цей момент ситуація не дуже нормальна”, – каже Сафаров.

Перевірки в прифронтовій зоні

Тим часом у прифронтовій зоні представникам медіа ані військові, ані поліція пересуватися в комендантську годину не заважають, розповідає журналіст литовського телеканалу TV3 Televizija Артем Листопад.
“Я працюю на сході – тут із цим проблем немає. Принаймні я не чув від колег, і в мене не виникало. У Харкові та області поліція в тісних комунікаціях із пресою, за що їм окремий респект. Тому в регіоні взагалі можна не хвилюватися з цього приводу. Але й на Донеччині в мене проблем не виникало, хоча кілька разів пересувався в комендантську”, – запевняє журналіст.

З тим, що в прифронтовій зоні проблеми з проїздом уночі через блокпости виникають у виняткових випадках, погоджується і воєнний репортер Андрій Дубчак. За його словами, іноді військові додатково перевіряють дані, фотографують документи та авто, але найчастіше після цього пропускають.

“Здебільшого через необізнаність людей на блокпостах. Вночі часто на блокпости ставлять не найбільш кваліфікованих та відповідальних військовослужбовців. Доводиться іноді сперечатися, що ми можемо вночі пересуватися. Але найчастіше після перевірки документів питання щодо проїзду вирішується”, – розповідає воєнний репортер.

Такі ситуації можуть бути напруженими, змушувати нервувати і військових, і журналістів, що лише примножує небезпеки прифронтової зони. На цей аспект увагу звертає воєнний журналіст Азад Сафаров.

“Я обома руками за вирішення цієї проблеми, це треба врегульовувати. Адже журналісти часто потрапляють у незрозумілі ситуації, коли мають переміщатися після початку комендантської години. І це буває часто. Переміщаючись у прифронтовій зоні від міста до міста, журналісти можуть не встигнути до початку комендантської години. Кожного разу в такій ситуації доводиться гадати, чи вдасться проїхати, чи будуть додатково перевіряти, а може, й затримають. І це ускладнює роботу”, – наголошує Сафаров.

Блокпости в тилових містах 

Водночас у Києві, де на блокпостах стоять наряди поліції, у комендантську годину пересуватися значно легше, ніж потрапити до міста, розповідає Андрій Дубчак. Поліціянти здебільшого не сперечаються з тим, що акредитація ЗСУ дає журналістам таке право. Водночас цілком можливе виникнення неоднозначних ситуацій, проведення додаткових перевірок чи просто затримок під час виконання редакційного завдання, вважає головний редактор Frontliner.

Він зауважує: питання не лише в тому, що іноді не вдається вчасно повернутися з фронтового відрядження і доводиться ночувати в авто на блокпосту. Треба враховувати й те, що під російські атаки може потрапити будь-яке місто України, а фіксація злочинів агресора – це також робота журналістів, яка в разі затримки може втратити сенс.

“Навколо переміщення журналістів під час комендантської години все ж є певна проблема. Вона заважає працювати, втрачається оперативність, Наприклад, коли йдеться про обстріли, прильоти, то питання у хвилинах. А якщо це вночі? Тому це питання все ж варто було б чіткіше врегулювати. Якщо держава має час і натхнення, то можна було б додати уточнення до законодавства”, – наголошує Андрій Дубчак.

Тож головною проблемою видається можливість різних трактувань права журналістів пересуватися під час комендантської години. Найоднозначнішим її розв'язанням було б регулювання на рівні законодавства, адже його вимоги поширюються і на військових, і на цивільних в усіх регіонах України.

У березні 2024 року Інститут масової інформації закликав військово-цивільні адміністрації дозволити журналістам, які мають акредитацію Збройних сил України, вільно переміщатися в тилових містах під час комендантської години. Тоді ж один з журналістів великого українського телеканалу, який їздить з репортажами Україною, розповів ІМІ, що він змушений переміщуватися Києвом і областю з окремим пропуском, який діє в цьому регіоні.

“Система побудована на наявності різних документів. Наприклад, по Києву та області ви маєте пересуватися за пропуском, який дійсний для Києва та області, в інших областях недійсний. До того ж не всі (на блокпостах. – Ред.) розуміють документи. Наприклад, на блокпостах у віддалених регіонах, на півночі, нас часто просили показати паспорт замість акредитації ЗСУ”, – розповів медійник на умовах анонімності. 

За словами журналіста, пропуск дають саме на авто, на якому пересуваються медійники. 

“Те, що треба купа всього для роботи, – це факт. З іншого боку, це логічно, бо журналіст може використати свою акредитацію для власних потреб, таке теж треба застерегти. А коли є додатковий дозвіл на службовий автомобіль – сам уже не погасаєш”, – зазначив журналіст. 

Інші медійники розповіли ІМІ, що від них вимагали додаткові дозволи від місцевої влади на пересування  під час комендантської години в Києві та в Харкові.

Поки існує правова невизначеність, журналісти ризикують не тільки своїм життям, намагаючись висвітлювати події в реальному часі, але й стикаються з перешкодами, які заважають виконанню їхніх професійних обов’язків. Верховна Рада має можливість розв'язати цю проблему шляхом ухвалення чітких норм, що дозволять акредитованим журналістам пересуватися під час комендантської години безпечно та ефективно. Від цього залежить не лише якісне інформування громадськості, але й оперативність у висвітленні воєнних подій, які мають вирішальне значення для міжнародного розуміння та підтримки України.

Ілюстрація ІМІ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
Земля входить у нову кліматичну еру: висновки науковців
ГЛАВКОМ NET
Штучний інтелект до 2027 року стане рівним потенціалу країни геніїв
InternetUA
Внутрішнє ядро ​​Землі не є твердим, воно «змінює форму»
Portaltele
Оцінка ремонтопридатності Galaxy S25 Ultra є найвищою за десятиліття
Portaltele
Небезпечний астероїд може зіткнутися з Землею: NASA залучає Вебб
TSN
GTA 6 успішно пройшла фінальні тести та готова до релізу
InternetUA
Єдиний вихід — перевстановити систему: у Steam виявили гру з вірусом
InternetUA
Samsung має намір інтегрувати ШІ в мережі 6G
InternetUA
Apple дозволила переносити цифрові покупки між акаунтами
InternetUA
Це непросто прийняти, але будильник – погана ідея: ось як він впливає на ваш сон
24tv
Туристи відмовляються від Туреччини: які напрямки обирають натомість
ГЛАВКОМ NET
Мова кохання: меню для романтичної вечері на День святого Валентина
24tv
Скорпіони розкриють давні таємниці: гороскоп на 13 лютого
24tv
Тест на IQ: знайдіть заховані у ванній кімнаті навушники за 5 секунд
GlavRed
Гороскоп на завтра 14 лютого: Тельцям - великий успіх, Водоліям - сюрприз
GlavRed
Без борошна та манки: рецепт ніжної сирної запіканки від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
Як можна подрібнити цукор у пудру в домашніх умовах: результат приємно здивує
GlavRed
Це не холодильник: де та як потрібно зберігати відкрите вино
24tv
У США розбився військовий літак
Gazeta UA
На Львівщині 50-річна жінка до смерті забила іноземця
ГЛАВКОМ NET
Невідомі дрони атакували білоруський Гомель
ZN UA
Експрокурора, який відмовився надавати покази у справі про заволодіння 8 кг золота, чекатимуть у суді
УкраинФорм
Мешканці російського Липецька заявили про атаку безпілотників: подекуди зникло світло
TSN
На Одещині викрили працівника ТЦК, який за гроші перевозив чоловіків до Придністров'я
УкраинФорм
У Каліфорнії розбився військовий літак
УкраинФорм
У Хмельницькому взяли під варту рецидивіста, підозрюваного у зґвалтуванні та вимаганні коштів
Украина Криминальная
Греція готується до можливого цунамі через землетруси в регіоні
ZN UA
Олександр Усик готується завершити кар'єру: боксер назвав строки
ГЛАВКОМ NET
Лідер АПЛ оступився: Миколенко допоміг Евертону вирвати нічию проти Ліверпуля
24tv
Раньєрі: Ми очікуємо від Порту дуже агресивної гри
Football.ua
Евертон — Ліверпуль 2:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
Черговий "сухар" для Трубіна: Бенфіка мінімально обіграла Монако у Лізі чемпіонів
24tv
Провал Аталанти та Мілана, Трубін переміг росіянина: всі результати Ліги чемпіонів за 12 лютого
24tv
Ліга чемпіонів УЄФА. «Бенфіка» з Трубіним виграла в Монако,«Баварія» - в Шотландії
УкраинФорм
Левандовські: Ямал – надзвичайно талановитий гравець, але велике значення має його оточення
Football.ua
Евертон із Миколенком в останній атаці вкрав перемогу у Ліверпуля
Football.ua
У Торецькій і Часовоярській громадах залишаються 400 людей, росіяни не дають підвозити воду
УкраинФорм
Як удари по російських НПЗ вплинули на постачання пального до Криму: дані «Атеш»
ГЛАВКОМ NET
У Липецьку дрони, ймовірно, атакували металургійний комбінат
ГЛАВКОМ NET
Морози до -12 зміняться потеплінням: Діденко назвала дату
Хвиля
Через проблеми з постачальниками дітей у дитсадках окупованого Луганська переводять на хліб та кашу
УкраинФорм
Одещина попрощалася з героєм: у боях за Україну загинув 30-річний Павло Бугайчук
24tv
Мороз до -13 градусів та сніг: синоптики розповіли, яку погоду чекати українцям
Политека
Сніжне потепління - оновили прогноз до кінця тижня
Gazeta UA
Туман та мороз: прогноз погоди на 13 лютого
ГЛАВКОМ NET
Слуги режиму, мовчуни та зрадники: коли російські актори нарешті зникнуть з українських екранів
24tv
58-річна Сінді Кроуфорд повторила свій культовий образ із 90-их
GlavRed
Найкращі виступи України на Євробаченні: топ-5 шоу
CutInsight
Як одягалися українські жінки наприкінці XIX століття: порівняння міської та сільської моди
Telegraf
Євробачення: Найяскравіші виступи в історії конкурсу
CutInsight
Лякає до мурах: чому горор "Чорний телефон" підкорив глядачів та коли вийде друга частина
24tv
"Я стала бабусею": Сєдокова приголомшила черговою новиною
GlavRed
Молода дружина 75-річного Річарда Гіра показала смішне селфі з актором
GlavRed
Зняла спідницю: зрадниця Лоліта закотила бунт під час концерту
GlavRed
Як проходить підготовка мобілізованих: військовий розвіяв побоювання
Знай
Що подарувати дівчині на 14 лютого: топ кращих варіантів
Политека
Як отримати пенсію по втраті годувальника у 2025 році
24tv
13 лютого – яке церковне свято: чому сьогодні не можна розповідати про свої плани
24tv
У Чорному та Азовському морях російські бойові кораблі відсутні
УкраинФорм
Які свята будуть у лютому 2025 року: церковний календар на місяць
Лига
Коштує цілий статок: жінка знайшла цікавий антикваріат прямо у смітнику
GlavRed
Більшість здивується: чим відрізняються сині і білі знаки населених пунктів
GlavRed
Добровільна мобілізація 18-24-річних: як Захід змушує Україну домовлятися з РФ
GlavRed
Міжнародний Червоний Хрест долучиться до створення безпекових умов в обласному медзакладі Херсонщини
УкраинФорм
Зеленський заявив, що з 1 березня 100 найважливіших ліків подешевшають на 30%
Украина Криминальная
Фітнес-блогер з'їв 1000 курячих яєць за місяць: чим закінчився експеримент
ГЛАВКОМ NET
Експерти назвали продукти, які допоможуть подолати безсоння
ГЛАВКОМ NET
Який шоколад може допомогти "спалити" зайвий жир жінкам 45+
Gazeta UA
Чи може вода зволожити суху шкіру
Знай
За лікування не візьмуть ані копійки: які медичні послуги українці мають отримувати безкоштовно
Знай
В РНБО ухвалили рішення щодо нових санкцій та цін на 100 найважливіших ліків
Gazeta UA
Багато хто ігнорує це завдання: як часто слід мити шторку з ванної
24tv
В Україні зросли ціни на яблука та банани
AgroNews
Кешбек 15% на квіти та валентинки у "Привіт": ПриватБанк запустив акцію до Дня Закоханих
Хвиля
Супермаркети помітно змінили ціни на соняшникову олію та яйця: скільки коштують у лютому
Хвиля
Працювали до 65, а доплатять копійки: чому пізній вихід на пенсію – це не завжди вигідно
Знай
До 11 тисяч гривень: в Україні підвищать зарплату, пенсії та прожитковий мінімум
Хвиля
До грантів на переробку додадуть обладнання для післяврожайної обробки
AgroPortal
Іспанія може ввести 100% податок на нерухомість: по кому вдарить найбільше
ГЛАВКОМ NET
На АЗС подешевшало паливо: як змінилися ціни на бензин, дизель та автогаз
Хвиля
Мінімальна пенсія у 2025 році: хто отримує найнижчі виплати
Политека
Краще, ніж раніше: стартували продажі нового Mitsubishi Outlander
ЗаРулем
Техогляд: які авто мають проходити
ZN UA
Створено генератор, який перетворює вихлопні гази на електрику: як працює
InternetUA
Журналісти випробували економічність Volvo FH Aero 500 I-Save
AutoCentre
За ціною смартфона: презентовано найдешевший електричний Suzuki
Фокус
Range Rover Velar EV готується до бою з Porsche Macan Electric
AutoCentre
Німецькі вчені представили інноваційну ШІ-розробку для моделювання поведінки акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
Легенда повертається: Toyota відродить знаменитий спорткар
Фокус
1300 км ходу за ціною від $11 тис: Geely випустила плагін-гібрид Galaxy L6 EM-i
ITC
В США анонсували візити Келлога до Європи: коли спецпредставник Трампа приїде в Україну
Telegraf
Усмішка зникла разом з волоссям: як Коломойський виглядав до СІЗО і зараз
Telegraf
За кого я голосуватиму на наступних виборах
Лига
Перед судом постануть суддя із Броварів та адвокат, які підробили документи для виїзду за кордон
УкраинФорм
Головні новини ночі 13 лютого 2025 року: вибухи у Росії та чергові заяви Трампа
TSN
Трамп заявив про плани зустрітись з Путіним, та сказав про «непрактичність» членства України в НАТО
Комсомольская правда
"15 трлн і дві лопати літію": Тука оцінив ідею обміну природних ресурсів на допомогу США
GlavRed
Трамп анонсував першу зустріч з Путіним у Саудівській Аравії
ГЛАВКОМ NET
Світ Путіна та Трампа, закритий шлях до НАТО та вбивство іноземця: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET