MY.UAНовини
Павло Клімкін: Європейці хочуть залишити наших, а ми хочемо їх повернути. Ми ввійдемо у клінч
Павло Клімкін: Європейці хочуть залишити наших, а ми хочемо їх повернути. Ми ввійдемо у клінч

Павло Клімкін: Європейці хочуть залишити наших, а ми хочемо їх повернути. Ми ввійдемо у клінч

Державі треба вивчити українців за кордоном, дослідити українську ідентичність та створити візію майбутньої України. Це варто виконати перед тим, як розробляти стратегію об’єднання українців світу і їхнього залучення до допомоги державі, – вважає ексміністр закордонних справ Павло Клімкін.

Інакше – державні програми міністерства української єдності, створення якого анонсував Володимир Зеленський, не працюватимуть і ми програємо конкуренцію з європейськими країнами за українців. 

Які виклики постануть перед урядом? Де українці вже зараз впливають на політику держав? Яку ставку на українців роблять у передвиборчих кампаніях в Європі та США? Де вже політичні партії за кордоном полюють на українців та коли українець стане президентом США? 

На ці питання Павло Клімкін відповідає у проєкті громадської ініціативи «Голка» – «Мости України». 

«Главком» виступає інформаційним партнером проєкту.

Ідентичність українців за кордоном

За кордоном українців раніше сприймали як заробітчан або згадували під час виборів на закордонних дільницях. Зараз для ЗМІ та держави це переважно біженці. Іноді звучать заклики здати українські паспорти чи щоб європейські уряди урізали їм там соцвиплати. Чому Україна обрала шлях або не помічати українців за кордоном, або навіть хейтити? 

У нас майже немає комунікації з українцями за кордоном. Тобто у нас з вами є соцмережі, вони працюють у міжлюдській комунікації, а на рівні системної політики – ні. Взагалі було б спочатку непогано зрозуміти, а хто вони – українці за кордоном? Де вони є? Коли поїхали? Чим живуть? Чи важлива для них українськість?

Колись до мене підійшов зробити селфі українець. Він виїхав, коли йому був рік. Я запитав: чи він відчуває себе українцем? Він сказав: «Так. Але вже не тільки…» Цю фразу я дуже добре запам'ятав.

Ми швидко рухаємось до реальності, коли українців за кордоном буде більше, ніж у нас тут. Такі приклади у світі є: ірландці, вірмени. Президент Байден – це типовий приклад нащадків ірландців, які зрозуміли свій шлях і своє місце у Сполучених Штатах.

Серед українців за кордоном є люди, які переживають, живуть Україною. А є ті, кому майже байдуже. Чи можемо ми їх звинувачувати, коли в них є такі відчуття? Напевно, на моральному чи емоційному рівні можемо. А політично як? Вони вибирають своє життя.

Проводиться дуже багато опитувань, але вони часто зводяться до такого: хочеш/не хочеш повернутися, за яких умов повернешся? Колись ще до повномасштабної війни владика Борис Ґудзяк проводив цікаве опитування разом зі студентами-соціологами Українського католицького університету. Українців за кордоном питали, кому вони довіряють і кому ні. Знаєте, що вразило?

Я думав, що вони не довіряють державі, посольству, а насправді вони не довіряють найбільше самі собі. Ми завжди думаємо, що українці дуже скептично ставляться до будь-яких держструктур. Але якщо українці не довіряють самі собі або іншим українцям, які перебувають за кордоном, то тоді яким чином ми будуємо українство як таке?

Чим ми відрізняємось? Наприклад, солідарність, волонтерський рух, відданість, родині. Чи живуть цими цінностями українці за кордоном у тому сенсі, як ми живемо тут?

Співзасновниця «Голки» Маргарита Ситник та ексміністр закордонних справ Павло Клімкін
фото: holka.org.ua

Ми готові і об'єднуємося у критичні моменти, як показала війна. Об'єднуємося у різні громадські організації за кордоном, які теж працюють на допомогу Україні.

Скільки нас об'єднуються у ці організації?

Активний актив. Зараз деякі організації збавляють свій темп, бо повномасштабне вторгнення триває третій рік. Власне, це виклик, як нам бігти марафон, а не спринт. Зараз оголосили про створення Міністерства єдності. Яку стратегію має напрацювати уряд, щоб об’єднати українців за кордоном?

Мені дуже подобається ваш термін «активний актив». Ми не зможемо жити як раніше з розумінням, що є українці, є якась незрозуміла діаспора і ті, кого ми називаємо біженцями. Так українську ментальність не об’єднаємо!

Тому нам потрібно дослідження, що таке українська ідентичність.

Я двома руками за створення держструктури, яка б займалася побудовою системи, мережі зв'язків. Такі структури є у різних країнах. Вони мають різні ідеї, різні цілі. У деяких країнах діаспори визначають результати виборів, у тому числі у сусідніх, таких як Румунія або Молдова.

Щонайменше у нас до війни ті гроші, які переводили українці, до яких хтось ставиться, з певним презирством, тримали всю економіку.

Польща зараз розмазує сльози, що багато українців їдуть до Німеччини

Це, здається, навіть більше було, ніж інвестиції в економіку.

Так і є. Це тримало реально наш макроекономічний баланс, коли у нас ці перерахування були по $13-14 млрд.

Ми не можемо сказати кожному, що йому/їй робити. Ми можемо показати, у чому зиск. Не скільки грошей буде, а що ти зберігаєш свою українську ідентичність в цьому світі. Ідентичність, як на мене, буде все важливіше. Тому побудувати мережу зв'язків – це дуже класна історія. Але держава не має для цього ані людського, ані інтелектуального, ані фінансового ресурсу.

Потрібно почати з розуміння, чим люди живуть, люди дихають, у чому їх інтерес, хто може і готовий до чого долучитися. А також зі створення візії майбутнього – того, що буде для української нації образом майбутнього. Перезавантажити цю країну. Ми не зможемо жити в старій економіці, у нас не буде важкої промисловості або майже не буде. Що таке буде майбутня Україна, з точки зору моделі? Я вважаю, що це – людина. А якщо це людина, то завжди мережа зв'язків дає свій не просто позитивний, а мультиплікаційний ефект. І от тут ми маємо зрозуміти, що ми зробили для того, щоб тут і за кордоном українці почувалися не просто дотичними, а належними до однієї ідентичності.

Ми не можемо просто зробити якусь державну програму, створити пару стимулів і сказати «українці, повертайтеся». Ніхто не повірить. Українці завжди класно відрізняють щирість від нещирості. Нам доведеться побудувати українську ідентичність. Ми маємо шанс.

Єдність і повернення додому

Ексміністр закордонних справ Павло Клімкін
фото: holka.org.ua

А що ми можемо зробити вже зараз в умовах браку фінансування, війни, яка триває? Люди, які виїхали через повномасштабне вторгнення, інтегруються в тих країнах, ми втрачаємо час.

Моя чесна відповідь – нічого.

Я вас дуже розчарую. Безпека важлива, але не критична. Є люди, які готові повернутися навіть зараз, але кажуть «а що я можу зробити?». І для них це не про те, чи створять для них робочі місця. Для них це – «а де я зможу зробити те, що я хочу зробити? Чи не буде хтось мені заважати?». Але нема такого системного підходу, який би сказав зараз українцям «повертайтеся». Держава сама цього не зробить, а в партнерстві з бізнесом, з громадянським суспільством, розмовляючи по-партнерськи, одним голосом, залучаючи наших соціологів і тих, з ким можна працювати. 

Ми маємо сказати людям, які повертаються: «Ми мало в чому можемо вам допомогти, чесно. Але ми точно не будемо заважати реалізувати себе в Україні». З економічних причин повертатися не будуть. Будуть, щоби відчути належність до української нації, свого простору, щоби почуватися собою. Це варіант № 1, як на мене.

Значна кількість людей була б готова повернутися, насправді. Оскільки вони розуміють, кожен рік для дітей – це інтеграція в ту реальність. І наші партнери, яким ми вдячні за допомогу проводять дуже цілеспрямовану політику, щоб залишити українців.

Польща зараз розмазує сльози, що багато українців їдуть до Німеччини, до Бенілюксу.

Мені розповідали, що у німців в класах адаптації українські бабусі вивчають німецьку краще, ніж будь-хто. І німці, серед яких у мене є багато знайомих мерів, кажуть: «Розумієш хтось сидить вдома, а ваші ходять, вивчають, долучаються до якихось громад, з кимось розмовляють, збираються, роблять якісь маленькі бізнеси. Це люди, які багато у чому схожі з нами за цінностями, тому хай залишаються навіть, якщо потрібно для цього соціалку платити».

Це абсолютно свідома, цілеспрямована стратегія. І це буде велика задача на майбутнє: коли європейці хочуть їх залишити, а ми повернути, і ми входимо з ними в клінч. Нікого свідомо повертати вони не будуть.

Ми зможемо заробляти на наших мізках, а не на видобутку вугілля чи плавленні сталі

А ми можемо тут спиратися на досвід інших країн? У контексті повернення і залучення своїх громадян за кордоном часто наводять приклад ірландської та єврейської діаспори.

Ірландська модель крута. В Ірландії створили IT-революцію. У Дубліні розташовані європейські штаб-квартири всіх відомих компаній, включно з Meta. Вартість життя у Дубліні, вже як ц Лондоні, але люди все одно їдуть.

З ізраїльської моделі ми точно щось візьмемо. Оскільки у нас закачуються технології і IT у ВПК. Європейські країни дуже хочуть мати тут кластери виробництва зброї і товарів подвійного призначення. У це будуть йти дуже великі інвестиції. І я знаю, що багато хто не тільки з наших, а й партнери готові працювати на перспективу навіть за умов безпеки, якою вона є. Але знову-таки, це для тих, хто має відповідний освітній рівень.

Тому нам потрібно зробити Україну ідеальною країною для дітей. Нам потрібно «виховати» людей, які знайдуться у майбутньому. Ми зможемо заробляти на наших мізках, а не на видобутку вугілля чи плавленні сталі.

Гравці світової політики

Україні за кордоном – це і величезна виборча сила. Вони отримують громадянство європейських країн, США, Канади. Чи можуть вони стати нашими політичними  лобістами у цих країнах?

Можуть, але це довга історія. У нас вже є українці, які потрапляють до різних парламентів, як національних, так і регіональних. Деякі політичні партії свідомо включають українців: українців, які вже не тільки українці. Є політичні партії, які проводять системно роботу з об'єднаннями українців, оскільки ці люди мають паспорти.

Я бачу таку роботу деяких німецьких партій системно, як от на останніх виборах у східних федеральних землях. Я знаю, що деякі італійські та чеські партії працюють. Наступні вибори президента у Польщі будуть показовими з точки зору залучення і роботи з українцями, як на мене.

Питання у стилі серіалів Netflix: чи може українець стати президентом США за якийсь час? Коли і за яких умов оберуть вихідця з української діаспори?

Ну, по-перше, для цього потрібно бути народженим у США. І це має бути людина з харизмою, з розумінням, чому саме так. Чому ні?

Як от Христя Фріланд у Канаді (канадка українського походження, перша українка на посаді міністерки закордонних справ, фінансів та віцепрем'єрки Канади – ред).

Це фантастичний приклад того, коли українська ідентичність не заперечує канадійську, а навпаки її доповнює. Людина, яка розуміє два світи і дуже природно їх поєднує. Якщо у нас таких людей буде більше у Канаді, у Штатах, але насамперед в Європі – це може бути шлях вперед.

Більше того, у деяких країнах Південно-Східної Азії є українці, які починають йти на держслужбу, користуються повагою, знають місцеві мови. І у цих країнах колись українці можуть мати абсолютно інші політичні або бізнесові можливості, чи проявити себе у громадянському суспільстві. Так що 100% це може бути. Не завтра, але може бути достатньо швидко. Так само, якщо у нас буде подвійне громадянство.

А чому та сама Христя Фріланд не може брати участь у виборах в Україні? Говоримо про це зараз теоретично.

Навряд чи вона захоче, але тим не менше українці, які мають українську ідентичність, люди, яких поважають теоретично, можуть поступово почати брати участь у виборах. У балтійських країнах це було.

Це дискусійна тема, яка у нас веде до сварок. Мовляв, як українці, які живуть за кордоном, можуть обирати нам політиків і чи можуть балотуватися з громадянством іншої країни, наприклад недружньої до нас Угорщини?

У нас теж є закон: ти можеш брати участь у виборах, якщо певну кількість років живеш в Україні. Це не значить, що ти там десь є, підняв руку і «привіт». Але у балтійських країнах вибрали ж представників, які були громадянами США. Вони ставали дуже успішними політиками і започатковували політичні партії. Я не кажу, що ми маємо наслідувати приклад балтійських країн.

Ми маємо дивитися на так зване «глобальне українство» відкритими очима. Це неможливо сьогодні, але чому це неможливо завтра? Це теми, які, щонайменше, варто обговорювати на перспективу.

Співзасновниця «Голки» Маргарита Ситник та ексміністр закордонних справ Павло Клімкін
фото: holka.org.ua

Об’єднувати, не можна розколювати

Як українець, який виїхав за кордон, може стати амбасадором України? Як можуть допомагати жінки, які переїхали в якусь з країн Європи з дітьми через російську агресію, вже забезпечили свої базові потреби і мають годину часу у день і бажання бути корисними Україні?

Є різні варіанти. Всі, хто хочуть себе проявити, у них завжди є можливість – взаємодія з посольствами, з громадами. Що таке бути амбасадорами? Всі не можуть бути амбасадорами. Та і для чого? Маємо бути українцями і відчувати громади.

Якщо вони можуть привести тих, кого ви так кумедно, але дуже класно назвали, «активним активом», і якщо цей актив буде не 1%, а 3%, тоді ми не просто потиснемо руку, а віддячимо і відзначимо, щоб вони відчували гордість за те, що у них є українська ідентичність, за те, що вони щось роблять і починають мати вплив в цих країнах, в тому числі політичний. 

Чи варто розпочати розмову з українцями за кордоном? Так, по-людськи, що вони нам потрібні?

Після Помаранчевої революції я працював у посольстві у Лондоні. Там є дуже класний клуб – Союз українців Британії. Почали приїжджати українці. Їм хотілося спілкуватися з українцями, які у Британії вже десятки років. Комусь просто випити кухоль пива і поговорити про цю нову реальність. Українці, які приїхали туди наприкінці 40-х – на початку 50-х, спершу упереджено до них ставились. Особливо до російськомовних. Тоді ми мали дуже емоційну розмову. Я їм сказав, що, може, вони не такі українці, яких би ви хотіли бачити. Проте якщо ми зараз їх відкинемо, їх підберуть інші, і вони стануть «росіянами» і будуть використовуватись іншими. За кілька років деякі новоприбулі українців пішли до греко-католицького храму, хрестити дітей і вже говорити українською.

Не можна розкидатися українцями по світу і говорити: «Ти – правильний українець, ти – неправильний». Якщо ми почнемо кимось кидатись, одного викинемо, другого, третього, так, може потім подивимось на себе у дзеркало, а нас вже не вистачає для того, щоб бути нацією і бути країною.

Ми маємо допомогти тому «активному активу» реалізувати себе за кордоном. Це не може зробити тільки МЗС, де не вистачає людських ресурсів. Можна створити щось в сенсі можливості кращої координації та класної людської комунікації. Це не про гроші, а про сенси, про можливість вивчити, що ти можеш зробити. Це про можливість одночасно політичної комунікації, щоб українців сприймали за кордоном. З цим є проблема у деяких країнах. Українці мають стати чимось, кого будуть одразу ідентифікувати. От італійців чи французів завжди ідентифікують. У вас у голові виникає певний образ.

Створити позитивний образ України як нації, країни, власне кожного українця, дуже важливо. І щоб українців сприймали і з ними рахувалися там, де нас щонайменше чимало. Оце і є задача активних людей. І, до речі, багато хто з цим впорався і йде вперед.

Активна громада у США і Канаді. Є певний ренесанс українських спільнот навіть у Латинській Америці. Це видно по європейських країнах.

Українці, які ЄС влаштувалися, знайшли себе і зрозуміли реальність – це наш шалений актив при вступі в ЄС. Нам потрібно подумати, що можна і що ми маємо зробити з українцями для того, щоб ми краще просувалися до ЄС. У нас іншого майбутнього, ніж як частини Заходу, як частини Європи немає.

Потрібна дуже людська, дуже чесна розмова.

Інтерв’ю «Мости України» виходять у рамках партнерського проєкту «Голки» та «Главкома». «Мости України» – програма, яка покликана збудувати мости між українцями, які залишаються в Україні і тими громадянами нашої держави, які з різних причин виїхали і можуть допомогти державі під час війни і у повоєнній відбудові. Мільйони українців за кордоном можуть зробити значно більше, ніж один посол, і бути амбасадорами інтересів України: адвокатувати потреби нашої держави на місцевому та національному рівнях у тих країнах, де вони зараз перебувають, промувати українську культуру та мову у світі, а також протидіяти ворожій дезінформації в інформаційному полі.
Маргарита Ситник
Комунікаційниця, співзасновниця громадської ініціативи «Голка»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Перебувала в маренні": путіністка Любов Успенська у важкому стані
GlavRed
2024-10-04T07:25:35Z
"Аби здоровий був": Сергій Притула показав дорослого сина-копію
GlavRed
2024-10-04T07:25:33Z
Ірина Білик заінтригувала возз'єднанням з колишнім чоловіком: "Ти мій"
TSN
2024-10-04T07:21:41Z
Вперше після розлучення: відома українська акторка Музичко зізналася, чи вільне її серце
24tv
2024-10-04T07:13:35Z
Кіно, стосунки з коханим та війна: чесна розмова з зіркою "Конотопської відьми" Тетяною Малковою
24tv
2024-10-04T07:04:43Z
У Львові стартував театральний фестиваль «Золотий Лев-2024»
УкраинФорм
2024-10-04T07:02:27Z
Блогерка-мільйонниця Стася Макєєва вперше показала обличчя новонародженого сина
Фокус
2024-10-04T06:57:00Z
Куди піти у Львові на вихідні, 5-6 жовтня — афіша
VGorode
2024-10-04T06:51:55Z
Оля Полякова змінила імідж: який тепер вигляд має артистка
24tv
2024-10-04T06:27:59Z
Окупанти намагалися просунутися на Торецькому напрямку: карта бойових дій на 4 жовтня
24tv
2024-10-04T07:27:37Z
Затримано зрадника, який допомагав росіянам прориватися до Покровська
1News
2024-10-04T07:24:01Z
На Луганщині згоріло ціле село, окуповане вже 10 років
TSN
2024-10-04T07:22:56Z
Вперше в історії: ЗСУ показали знищення ворожого танка дроном з термітною сумішшю
TSN
2024-10-04T07:22:53Z
Окупанти просунулися біля чотирьох населених пунктів на Донбасі: мапи DeepState
TSN
2024-10-04T07:22:05Z
Не Донбас: експерт прогнозує активізацію армії РФ на одному з напрямків
TSN
2024-10-04T07:21:34Z
Військовий назвав місто, на яке посуне російська армія після Вугледара
TSN
2024-10-04T07:21:11Z
У Києві зберігається високий рівень забрудненості повітря: рекомендації жителям
TSN
2024-10-04T07:18:39Z
Дістали поранення 17 цивільних громадян: на Харківщині слідчі задокументували наслідки воєнних злочинів
Мій Харків
2024-10-04T07:07:37Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Ізраїль проти Ірану. Чи спалахне велика війна на Близькому Сході
GlavRed
2024-10-04T07:25:37Z
Відповідальний за координацію НАТО: що може змінити Рютте на посаді генсека Альянсу
24tv
2024-10-04T07:24:52Z
У Раді пояснили, чому проблемно підвищити українцям мінімальну зарплату
TSN
2024-10-04T07:22:27Z
Північнокорейський диктатор пригрозив Сеулу ядерною зброєю в разі зазіхання на суверенітет КНДР
УкраинФорм
2024-10-04T07:22:13Z
Україна хоче мобілізувати ще 200 тисяч осіб до кінця року: деталі від The Times
TSN
2024-10-04T07:21:39Z
Джонсон відмовляв Путіна від вторгнення до України: але "фюрер" боявся ракет НАТО
TSN
2024-10-04T07:21:34Z
Росіяни встановлюють на "найкращі" танки Путіна триповерхову броню, але все марно – Forbes
TSN
2024-10-04T07:21:22Z
Політв'язень Сервер Зекір'яєв піддається тортурам у російській в'язниці - дружина
УкраинФорм
2024-10-04T07:19:53Z
МВФ прогнозує, що дефіцит фінансування України сягне 26 мільярдів доларів у 2025 році
24tv
2024-10-04T07:27:59Z
Обмінники готуються купувати долари за новим курсом: на валютний ринок вплине кілька факторів
Политека
2024-10-04T07:23:41Z
Курс валют на 4 жовтня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-10-04T07:22:59Z
Кому під час війни Україна заборгувала найбільше
TSN
2024-10-04T07:18:41Z
В Україні перерахують другу платіжку за газ: скільки доведеться платити
TSN
2024-10-04T07:11:32Z
Ескалація на Близькому Сході плине на світову економіку, - МВФ
24tv
2024-10-04T07:09:36Z
Площі під нішевими культурами в Україні зменшилися на 100 тис. га
AgroPortal
2024-10-04T07:00:20Z
Нафта дешевшає у п'ятницю, але закінчує тиждень зростанням цін на 8%
УкраинФорм
2024-10-04T06:57:28Z
Перед вихідними валюти в обмінниках подорожчали
24tv
2024-10-04T06:48:24Z
Російська армія за добу втратила в Україні ще 1230 військових
УкраинФорм
2024-10-04T07:25:46Z
Яке завтра, 5 жовтня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-10-04T07:21:08Z
Український легіон розпочав перший набір добровольців за кордоном, – Міноборони
24tv
2024-10-04T07:13:45Z
У Таллінні презентували «Рушник Перемоги» – символ єдності українців і їхньої боротьби
УкраинФорм
2024-10-04T07:11:43Z
Чи є в аспірантів відстрочка за оновленими нормами законодавства
24tv
2024-10-04T07:04:39Z
Франція передасть Україні 12 САУ Caesar
1News
2024-10-04T07:03:46Z
Мобілізація чоловіків старше 50 років: що змінилося в правилах призову
Фокус
2024-10-04T07:00:29Z
Дві українські журналістки увійшли в шорт-лист міжнародної премії Young Journalist Award 2024 від Thomson Foundation
Детектор М
2024-10-04T06:55:19Z
У Віденському університеті запровадили новий курс з українознавства
УкраинФорм
2024-10-04T06:43:10Z
Штах: Ліга Європи це зовсім інше, ніж Бундесліга
Football.ua
2024-10-04T07:23:06Z
Вихід Довбика не врятував: "Рома" зазнала сенсаційної поразки в Лізі Європи
TSN
2024-10-04T07:22:25Z
Шовковський прокоментував другу поспіль поразку "Динамо" в основному раунді Ліги Європи
TSN
2024-10-04T07:21:51Z
"Манчестер Юнайтед" у меншості вирвав нічию в матчі-трилері Ліги Європи проти "Порту"
TSN
2024-10-04T07:21:50Z
Асист Мудрика допоміг "Челсі" перемогою стартувати в основному раунді Ліги конференцій
TSN
2024-10-04T07:21:50Z
Шапаренку виповнилося 26 років
Football.ua
2024-10-04T06:52:46Z
Тен Гаг: Не судіть МЮ зараз, судіть наприкінці сезону
Football.ua
2024-10-04T06:46:26Z
Постекоглу: Не можна заперечувати, що наша гра покращується
Football.ua
2024-10-04T06:38:53Z
Бауманн: Приємно, що я провів сухий матч проти Динамо
Football.ua
2024-10-04T06:23:21Z
Як позбутися зморшок на обличчі: 10 порад щодо боротьби зі старінням шкіри
Фокус
2024-10-04T07:25:20Z
Напій для молодості шкіри: вчені розкрили секрет, який працює для жінок
24tv
2024-10-04T06:12:33Z
Медики розкривають переваги фторованої води
Portaltele
2024-10-04T05:44:57Z
Які проблеми зору найчастіше виникають в українців та як їх уникнути: інтервʼю з офтальмологинею
24tv
2024-10-04T05:27:03Z
Чи всі наші лікарі так роблять? Мікробіолог пояснила навіщо медикам одноразові рукавички
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T04:30:44Z
У Житомирі дитяча лікарня отримала допомогу від австрійських благодійників
УкраинФорм
2024-10-04T01:27:14Z
Україна отримала 10 спецавтомобілів для медиків від ПРООН
УкраинФорм
2024-10-04T01:15:29Z
Що і коли потрібно зробити на садовій ділянці у жовтні: важливі поради від професіоналів
Политека
2024-10-04T00:01:32Z
Тушкована капуста в рукаві: простий рецепт із секретним інгредієнтом від зірки "Майстер Шеф"
Политека
2024-10-03T23:01:50Z
В Італії з’явились фото пожежі у моторі літака Ryanair, який готувався до зльоту
Европейская правда
2024-10-04T07:25:11Z
26-річного одесита судитимуть за спричинення тяжкого тілесного ушкодження знайомому
Украина Криминальная
2024-10-04T07:25:11Z
Атака "Шахедів" на Кіровоградщину: в ОВА повідомили про наслідки
TSN
2024-10-04T07:21:21Z
У Воронезькій області РФ дрони атакували нафтобазу
Фокус
2024-10-04T07:18:52Z
На Херсонщині військові РФ поранили з дрона цивільного
УкраинФорм
2024-10-04T07:06:50Z
Нічний обстріл Києва: з'явилися кадри наслідків атаки ЗС РФ
Фокус
2024-10-04T07:06:45Z
На яких дорогах найчастіше трапляються ДТП: список
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T07:04:55Z
Зранку сейсмологи зафіксували землетрус біля Ізмаїльського району
Комсомольская правда
2024-10-04T07:04:37Z
На Херсонщині внаслідок артобстрілу Білозерки загинув чоловік
УкраинФорм
2024-10-04T06:46:23Z
2 найсмачніші хрусткі кляри для риби: кухарі поділилися рецептами, які готуються моментально
GlavRed
2024-10-04T07:25:02Z
Ці три знаки зодіаку розлучаються частіше за інших: вони не створені для шлюбу
TSN
2024-10-04T07:21:31Z
Ці шкідливі звички псують ваші ножі: час від них відмовитися
24tv
2024-10-04T07:18:01Z
Що робить молодих людей щасливими: психологи назвали ключовий фактор
24tv
2024-10-04T07:13:38Z
Рецепт дієтичного майонезу від судді "Мастер Шеф" Хіменеса-Браво: швидко та смачно
Политека
2024-10-04T07:02:28Z
Можна зробити власноруч: 5 ремонтних робіт, які набагато легші, ніж здаються
24tv
2024-10-04T06:39:23Z
3 знаки зодіаку, які вже цих вихідних зустрінуть своє кохання
24tv
2024-10-04T06:09:31Z
Які прянощі можна вирощувати вдома на підвіконні: хитрощі господинь
Политека
2024-10-04T06:01:40Z
Ним підкорювали наші бабусі: готуємо ароматне печиво на дріжджах
24tv
2024-10-04T05:51:25Z
Потужністю 900 сил: гібридний кросовер BMW XM “прокачали” у ательє Manhart
AutoGeek
2024-10-04T07:25:44Z
Volkswagen ID.7 Pro S подолав 794 км на одному заряді батареї в умовах реального світу
ITC
2024-10-04T07:25:25Z
В Україні різко впав ринок уживаних автомобілів: рейтинг моделей
AutoCentre
2024-10-04T07:19:21Z
Новий BMW XM розігнали до колосальних 900 к.с.
AutoCentre
2024-10-04T07:11:23Z
"З днем народження": Ібрагімович зробив собі розкішний подарунок, придбавши елітний суперкар
24tv
2024-10-04T07:09:40Z
300 сил та витрата 0,8 л/100 км: Mitsubishi оновив кросовер Outlander
ЗаРулем
2024-10-04T07:02:11Z
Вчені створили революційний надтонкий матеріал, що значно підвищує ефективність літій-іонних акумуляторів
InternetUA
2024-10-04T06:55:08Z
Tesla відкликає 27 185 моделей Cybertruck у США
Portaltele
2024-10-04T05:44:41Z
Бензин, дизель, газ чи електрика: авто з якими двигунами частіше купують українці
Хвиля
2024-10-04T05:36:44Z
Civilization VII: для гри у 4К знадобиться RTX 4070 і 32 ГБ оперативної пам’яті
ITC
2024-10-04T07:25:36Z
Найпопулярніші комп'ютерні ігри стануть безкоштовними для мобільних
InternetUA
2024-10-04T07:25:30Z
Огляд OPPO Enco X3i: ідеальний баланс якості та комфорту
ITC
2024-10-04T07:25:16Z
Spotify автоматично створюватиме офлайн-плейлист під час втрати Інтернету
ITC
2024-10-04T07:25:01Z
Астероїд, що вбив динозаврів, був не єдиним: нове дослідження вчених
TSN
2024-10-04T07:21:11Z
Samsung почав масове виробництво чипів пам’яті для комп’ютерів зі штучним інтелектом
УкраинФорм
2024-10-04T07:19:20Z
WhatsApp запускає нову функцію
InternetUA
2024-10-04T07:12:14Z
Легенди повертаються! GGBET вдруге проведе неочікуваний батл року між NAVI та Team Vitality — Match of LeGGends: Double Down
ITC
2024-10-04T07:07:57Z
Мережа «Двійник» з Росії ввела в оману і жертв на Заході, і своє керівництво
Петр и Мазепа
2024-10-04T07:07:41Z