MY.UAНовини
SEO в битві з журналістськими стандартами
SEO в битві з журналістськими стандартами

SEO в битві з журналістськими стандартами

Моніторинги Інституту масової інформації про аудиторію українських медіа свідчать про те, що зараз одним з найголовніших джерел трафіку медіа є перехід на сайт через пошукові системи.

Оригінал публікації на сайті «Інституту масової інформації» за посиланням

Для цього редакціям необхідно тільки попрацювати над оптимізацією контенту, щоб алгоритми пошукових систем підіймали його на верхні позиції під час пошукових запитів. Звичайно, підняти сайт можна і завдяки рекламним розміщенням. Втім, це дорого і не завжди працює, щоб прив'язати читачів. Тому більшість редакцій проходять відповідні курси й уважно дотримуються рекомендацій SEO-спеціалістів. Навіть коли вони суперечать професійним і етичним стандартам журналістики.

Пінг-понг достовірності в українських редакціях

Експерти Інституту масової інформації помітили, що в українських медіа з'явився новий тренд “SEO-оптимізації”, який спричинив погіршення прозорості і якості контенту. Здебільшого цей тренд призводить до некоректного маркування та відсутності посилання на першоджерело інформації. Отже, редакції почали частіше порушувати професійний журналістський стандарт достовірності.

SEO (search engine optimization) – це оптимізація сайту для підняття його позиції в пошуковиках, зокрема в Google.
 

Дослідники ІМІ визначили кілька ключових антитрендів, які схожі на результат невдалої SEO:

  • видання почали ставити матеріали без посилання на першоджерело, але з беком та посиланням на власні попередні матеріали;
  • матеріали з посиланням на власні соцмережі як джерела, втім новини не є оригінальними чи ексклюзивними й мають інше першоджерело;
  • посилання на власні матеріали, які не стосуються новини, але посилюють анкорні внутрішні посилання;
  • матеріали, які в тексті мають згадки про кілька джерел інформації, але без жодного лінкування (хоча ці самі джерела цитують інші редакції з посиланнями);
  • матеріали, де присутнє лінкування, але без прямого посилання на першоджерело.

Кохані, ми вбиваємо журналістські стандарти

Моніторингове дослідження ІМІ свідчить про те, що медіа вдаються до різних методів уникнення лінкування джерел. Експерти ІМІ пов'язують це з прагненням редакцій прискорено оптимізувати рейтинг сайту за допомогою переважної більшості внутрішніх посилань, ніж зовнішніх.

За спостереженнями ІМІ, найчастіше редакції вдаються до практики безлінкованого інформування. Один з таких прикладів: редакція працює над матеріалом, бере інформацію з офіційного джерела або із “сусідської редакції”, втім не дає посилання на першоджерело. Хоча офіційне повідомлення може бути скопійоване слово в слово.

Скриншот ІМІ із сайту, який уникає лінкування офіційних джерел

У цьому разі редакція лінкує словосполучення “надзвичайна ситуація”, де робить посилання на свій попередній матеріал, який хіба що опосередковано доповнює свіжу новину, але добре оптимізує такий текст із внутрішніми попередніми лінками, які вже індексуються. 

У такий спосіб редакція утримує трафік і не віддає його першоджерелу й начебто збільшує час перебування аудиторії на власному сайті. Але наскільки велика частка аудиторії клікає на посилання в новині й переходить із сайту на першоджерело? Невже настільки велика, що потрібно його не лінкувати, бо можна втратити аудиторію, яка зменшить час перебування на сайті? Дійсно, час, який користувач проводить на сайті, є важливим фактором для алгоритмів пошукових систем. Але навіть Google не завжди відкрито підтверджує, наскільки сильно це впливає на ранжування. 

Пошукові системи враховують кількість зовнішніх і внутрішніх посилань під час визначення авторитету сайту. Зовнішні посилання на інші сайти можуть впливати на SEO, але не завжди негативно. Якщо ви посилаєтеся на авторитетні сайти (з високим рейтингом), це може навіть допомогти вашому SEO. Проблеми виникають тоді, коли ви надаєте багато посилань на сайти з низьким рейтингом або з підозрілим контентом (наприклад, пропагандистські російські сайти). 

Ще один з кейсів – коли редакції використовують нетипове лінкування джерела. Редакція ставить посилання не в самому тілі новини, а в підписах до фото. 

Скриншот ІМІ з медіа, яке лінкує джерело інформації в підписах до фото

З одного боку, тут неочевидне лінкування джерела, яке не є в самому тілі повідомлення, а з іншого – лінк присутній, тому не можна сказати, що редакція прямо і відверто порушує журстандарти.

Ще один приклад – коли редакції використовують неанкорні посилання. Неанкорне посилання – це гіперпосилання на загальні слова (“читайте тут”, “за посиланням”), яке не дає пошуковику розуміння, що саме там опубліковано. У цьому разі не зазначено чітко джерело інформації. В редакції використали прийом неанкорного посилання на нейтральному слові. Водночас джерело інформації в новині не названо, хоча посилання веде на пресреліз поліції.

Скриншот ІМІ неанкорного посилання на джерело інформації

Крім того, експерти ІМІ знайшли цікавий кейс, коли матеріал з ознакою джинси мав анкорне посилання на попередній матеріал цього ж сайту. Анкорне посилання – це гіперпосилання, яке прив'язане до конкретного тексту або зображення на сайті, воно допомагає пошуковику зрозуміти, що саме опубліковано на сторінці за посиланням.

Скриншот ІМІ анкорного посилання на власний матеріал

У такому разі редакція залишається у win-win ситуації: і отримала кошти за матеріал, і анкорно залінкувала старий матеріал (з різницею в 14 місяців між публікаціями), який не стосувався події, що висвітлювалася в тексті. Анкорні посилання використовують редакції для внутрішнього перелінкування та нарощування власної “ваги” в пошукових алгоритмах. 

Ще один з цікавих кейсів – як регіональні медіа поширювали фейк, хтось вказавши як джерело інформації ТСН, втім ніхто не дав посилання на першоджерело, і ніхто не перевірив інформації сам (або навіть не вчитався в новину, бо такої посади в принципі не існує). Новина була про те, що співачка Аліна Гросу начебто стала офіційною представницею української культури в США. 

Скриншот ІМІ з регіонального медіа

Утім, трапилася халепа: згодом виявилося, що інформація не відповідає дійсності, про це повідомили в МЗС України та підтвердила сама Гросу. До речі, ТСН згодом поновила матеріал, додавши цитату МЗС України про те, що на жодні дипломатичні посади артистку не призначали.  

Через те що регіональна редакція не виправила новину та не дала посилання на першоджерело, читачі цього медіа не дізнаються, що ця новина була фейком. Це один із прикладів, як редакція може втратити репутацію і довіру аудиторії.

Кілька джерел, але без жодного лінкування. У цьому разі неможливо апелювати, що, ймовірно, редакція отримала ексклюзивну інформацію. Перевірка оригінальності тексту свідчить про те, що редакція скопіювала повідомлення із соціальних мереж офіційних джерел і свідомо не поставила гіперпосилання.

Скриншот ІМІ регіонального сайту, який не ставить гіперпосилання на першоджерела

У моніторингу ІМІ також траплялися випадки “рекурсій”, коли пишуть, що посилаються на офіційне джерело, і водночас не забувають згадати поряд свою рідну редакцію.

Скриншот ІМІ регіонального сайту, який не ставить гіперпосилання на першоджерела, але вказує свою назву наче першоджерело

Таке формулювання та відсутність посилань на першоджерело може ввести читачів в оману. Перевірка оригінальності новини свідчить про те, що цей матеріал не є ексклюзивним. У цьому випадку, схоже, окрім пошукової оптимізації редакція відчайдушно бореться з конкурентами, які злісно копіюють новини слово в слово (мабуть, в уяві редакції її конкуренти не підписані на офіційні сторінки держструктур у соцмережах). В будь-якому разі тут є порушення стандарту достовірності з боку редакції, оскільки відсутнє посилання на оригінальний допис рятувальників.

У моніторингу ІМІ траплялися випадки, коли медіа начебто посилалися на джерело інформації, але посилання не вело на сам текст новини. Редакція давала посилання просто на головну сторінку першоджерела, і читач мав шукати та робити ціле дослідження, щоб перевірити достовірність. Ймовірно, редакція в такий спосіб намагалась уникнути стягування новин з боку конкурентів. Зрозуміло, що читач у такому разі не зможе оперативно перейти на першоджерело.

Скриншот ІМІ, приклад, як редакція уникає прямого посилання на новину

Ще один з прикладів – коли редакція посилається як на джерело інформації на власний телеграм-канал або на телеграм-канал головного редактора. У цьому разі редакція зробила навіть не пряме посилання на новину, а прямий лінк на канал. У самому тілі допису в телеграмі не було вказано джерел, окрім власних рефлексій головного редактора медіа. В такій новині не вистачає офіційного джерела від рятувальників чи поліції, оскільки головред, який опублікував на власному телеграм-каналі новину, не є офіційною особою і не є першоджерелом. 

Чому достовірність важлива?

Хоча медіа намагаються уникати гіперпосилань на інші ресурси, щоб (гіпотетично) утримати аудиторію на своєму сайті й у такий спосіб (гіпотетично) збільшити час перебування унікального читача, варто врахувати й репутаційні ризики такої поведінки. Якщо редакція не ставить посилань на першоджерела, аудиторія і партнери такого медіа можуть втратити до нього довіру. Навіть якщо не брати до уваги етику й професійні стандарти, прозорість джерел інформації чи питання про зниження довіри, є важливий нюанс: зацікавлена аудиторія не зможе отримати більше інформації щодо цієї теми від першоджерела чи, наприклад, перевірити власноруч, чи дійсно інформація відповідає дійсності, чи медіа, яке не ставить лінків, так намагається підсунути аудиторії якусь напівправду чи маніпуляцію.

Також існують ризики для самих редакцій, пов’язані з плагіатом і неетичним використанням контенту, коли редакції “беруть” новини з інших ресурсів і забувають вказати джерело. Навряд чи це коректно щодо колег, та й щодо інших джерел також. 

Чи є відповідальність за відсутність належного маркування джерела?

За словами юриста ІМІ Романа Головенка, якщо редакції переживають за авторський контент, то матимуть розчарування, оскільки авторське право не охороняє повідомлення про новини. Хоча в законодавстві є стаття щодо адмінправопорушення, втім в Україні відсутні судові практики щодо плагіату в новинах.

Експертка ІМІ з етичних та професійних журналістських стандартів Олена Голуб стверджує, що нова практика українських редакцій з експериментами з SEO суперечить як професійним стандартам, так і певною мірою етичним.

За словами експертки, одним з фундаментальних стандартів журналістики є чітке означення джерела інформації. Цей стандарт є важливим не лише для того, щоб аудиторія мала можливість перевірити цю інформацію, це основа медіаграмотності й відповідального споживання інформації. Натомість аудиторія медіа має якісь метафоричні означення джерела без гіперлінку на кшталт “у міністерстві сказали” чи “Генштаб прозвітував”, навіть без уточнення, хто, де саме і коли.

Щодо етики експертка Голуб стверджує, що матеріали без гіперпосилання на інші медіа можна розцінювати як нечесну конкуренцію. Особливо неетичними такі випадки видаються, коли медіа, які нехтують гіперпосиланням на колег, у своїх новинах ставлять масу гіперпосилань на себе, іноді вони навіть не стосуються новини, в якій містяться.

Коли дозволяється не лінкувати джерела інформації?

Експерти ІМІ вважають, що редакція може не лінкувати посилання на оригінальний пост чи джерело інформації, якщо це буде пряме посилання на російське джерело (медіа), зокрема російські пабліки, канали в соцмережах. Втім, варто зазначити повну назву каналу або ж ім'я людини та назву соцмережі, щоб зацікавлені читачі могли перевірити достовірність. 

Немає порушення стандарту достовірності, якщо редакція підготувала власний ексклюзивний матеріал, зокрема інтерв'ю, репортажі, пресконференції, чи інформацію отримав власкор з місця подій. Інформація може бути отримана редакцією телефоном, мейлом, на пресконференції, під час особистої зустрічі чи іншими способами. В такому разі редакції варто зазначити, як отримано інформацію. Ще одним з типів джерел є анонімне джерело. Цей тип джерела варто використовувати, лише якщо інформація є суспільно важливою, а розкриття джерела інформації може завдати шкоди інформатору. Водночас анонімні джерела не можуть бути єдиними джерелами в тексті, потрібно перевіряти інформацію з додаткового публічного джерела.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Кохання робить жінок...": Наталія Могилевська різко позбулася зайвих 15 кіло
Знай
2024-12-21T17:51:28Z
Наймодніші штани 2025 року: їх захочуть носити всі
24tv
2024-12-21T17:24:19Z
Елегантно і просто: чим "заворожує" різдвяна ялинка Селін Діон
24tv
2024-12-21T16:42:15Z
Захоплюють з перших хвилин: 3 гостросюжетні серіали для довгих зимових вечорів
24tv
2024-12-21T16:18:02Z
Скандальному українському співаку на 10 років заборонили в’їзд до Євросоюзу
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T15:12:57Z
Багаторічній суперечці настав кінець: чи можна назвати "Міцний горішок" різдвяним фільмом
24tv
2024-12-21T15:12:17Z
У Melovin через алкоголь віднялася рука - співак розповів про проблеми
GlavRed
2024-12-21T14:27:47Z
Росія цинічно помстилася Лаймі Вайкуле за підтримку України та антивоєнну позицію
TSN
2024-12-21T14:09:28Z
Усиновлення, первістки та двійнята: які українські зірки стали батьками у 2024 році
24tv
2024-12-21T14:06:00Z
Поліцейські авто у вогні та фейерверки у банках: росЗМІ пишуть про масові підпали в РФ
Фокус
2024-12-21T18:15:46Z
Кібератака на держреєстри: Мін'юст створив для звернень громадян тимчасові електронні адреси
УкраинФорм
2024-12-21T18:13:39Z
Білл Бернс востаннє прибув до України як директор ЦРУ
24tv
2024-12-21T18:12:29Z
США вислали найбільшу кількість мігрантів за останнє десятиліття
360ua.news
2024-12-21T18:12:12Z
Росія "ламає зуби" об нашу оборону, – Костенко про ситуацію біля Курахового
24tv
2024-12-21T18:12:07Z
Відкриття «Нижанковичі - Мальховичі» розвантажить сусідні пункти пропуску - посол України
УкраинФорм
2024-12-21T17:48:35Z
Байден підписав закон для уникнення урядового шатдауну в США
УкраинФорм
2024-12-21T17:48:10Z
Другий наступ Трампа: як зміниться ситуація в ЄС та Україні після повернення республіканця до Білого дому
Политека
2024-12-21T17:42:33Z
Обов'язково будемо бити і надалі, – Зеленський у зверненні про удари по Росії
24tv
2024-12-21T17:30:33Z
Українські родини можуть отримати по 20 тисяч гривень: хто відповідає критеріям нової допомоги
Знай
2024-12-21T18:21:38Z
Продуктова допомога для переселенців: що потрібно знати
Знай
2024-12-21T18:21:01Z
Україна задає глобальні стандарти у виробництві БпЛА нового покоління, — Федоренко
InternetUA
2024-12-21T18:18:57Z
"Потрібно встигнути": Нова пошта показала графік роботи на Різдво та Новий рік
Хвиля
2024-12-21T18:15:06Z
Герой України розповів, як українські спецпризначенці зірвали навчання НАТО
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T18:09:14Z
Українці можуть отримати ще одну субсидію: для оформлення залишилося 9 днів
Политека
2024-12-21T18:00:59Z
Для протидії Росії в Європі армія США розгортає нові ракетні установки M270A2
InternetUA
2024-12-21T17:54:07Z
Київську область атакують безпілотники: що відомо
TSN
2024-12-21T17:39:05Z
Молодшокласників тестуватимуть на готовність до старшої школи: які предмети перевірять
Знай
2024-12-21T17:36:38Z
Зміцнює шлюб і почуття: психолог розповів про підхід "два — так, одне — ні" у стосунках
Фокус
2024-12-21T17:42:15Z
Рецепт швидких сирних булочок із яблучною начинкою: без масла та яєць
Политека
2024-12-21T16:40:16Z
Чи можна саджати хвойні дерева біля дому: відповідь вас здивує
24tv
2024-12-21T16:12:18Z
2 знаки зодіаку, яким зимове сонцестояння принесе важливі зміни в житті
24tv
2024-12-21T16:03:53Z
12 традиційних страв на Святвечір: рецепти, що готувати і що має бути на столі українців
24tv
2024-12-21T14:57:25Z
Не такий простий тортик, як його малюють: треба знайти відмінності за хвилину
GlavRed
2024-12-21T14:27:10Z
Зміни, удачі та серйозні виклики: гороскоп для всіх знаків східного кола на 2025 рік Зеленої Змії
Знай
2024-12-21T13:51:58Z
Топ-4 знаки Зодіаку, які люблять жити на самоті: хто в рейтингу астрологів
Политека
2024-12-21T13:30:57Z
Покладіть це у взуття: ноги взимку ніколи не замерзнуть
24tv
2024-12-21T13:30:13Z
В яких областях прогнозують опади: чи буде сильний сніг або злива найближчими днями
24tv
2024-12-21T18:03:37Z
В Україні влупить 14-градусний мороз: які регіони засипатиме снігом
GlavRed
2024-12-21T17:39:24Z
Першу хвилю знищили, а друга злякалася: деталі провального штурму росіян на Херсонщині
24tv
2024-12-21T17:39:02Z
План реставрації Миколаївського костелу у Києві передбачає повернення до автентичності - МКСК
УкраинФорм
2024-12-21T17:36:49Z
Погода в Одесі 22 грудня різко зіпсується: синоптики дали свіжий прогноз
Политека
2024-12-21T17:28:18Z
Росіяни щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні - Сили оборони
УкраинФорм
2024-12-21T17:27:08Z
На кордоні з Польщею шалені затори: подекуди у черзі 240 авто, люди чекають понад 10 годин
24tv
2024-12-21T17:09:30Z
Не мають навіть води та їжі: російські солдати здаються в полон через відсутність логістики
24tv
2024-12-21T16:57:28Z
У Forbes оцінили збитки терористичної атаки Путіна на Київ
Хвиля
2024-12-21T16:45:58Z
На Одещині сталося потрійне ДТП за участі автобуса
1News
2024-12-21T18:15:36Z
У Львові судили чоловіка за помсту дівчині пікантним відео
InternetUA
2024-12-21T18:06:09Z
Наїзд авто на людей у Магдебурзі розслідують як навмисне убивство
Европейская правда
2024-12-21T17:51:49Z
Одесит підпалив вантажівку, бо вона заважала милуватися краєвидом з вікна
24tv
2024-12-21T17:33:27Z
У кількох містах РФ вибухнула піротехніка в громадських місцях
УкраинФорм
2024-12-21T17:33:13Z
Росію сколихнула серія дивних вибухів: пенсіонери запускали салюти у ТРЦ, на пошті та в банку
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T16:33:07Z
Шахраї виманили у довірливого чоловіка 50 тисяч гривень за неіснуючий мотоцикл
InternetUA
2024-12-21T16:27:30Z
В Україні масштабна повітряна тривога: яким областям загрожують "Шахеди"
TSN
2024-12-21T16:21:52Z
Помер від тяжкого поранення: у Швеції застрелили відомого репера
24tv
2024-12-21T16:21:06Z
Автомобілі Tesla відкликано у США через ризики аварій
360ua.news
2024-12-21T17:33:10Z
Унікальному українському мікроавтобусу виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-21T15:57:19Z
Японські пікапи на українських заводах: що хочуть збирати у нашій країні
Знай
2024-12-21T15:51:34Z
Усіх водіїв в Україні попередили: не надумайте залишати там машину взимку
Знай
2024-12-21T14:51:25Z
Tesla відкликає майже 700 тисяч авто у США
24tv
2024-12-21T12:18:28Z
Легенда з 50-х: на аукціон виставили найдорожчий BMW в історії
Фокус
2024-12-21T12:12:48Z
У Волдеморта є 2 авто та мотоцикл, про які мріють мільйони чоловіків
24tv
2024-12-21T12:06:01Z
Культовий американський спорткар 60-х розбили в ДТП
Фокус
2024-12-21T09:57:49Z
Літні шини взимку: водіям розповіли, які штрафи загрожують автомобілістам
Хвиля
2024-12-21T08:45:08Z
Антонов повідомив, на скільки готовий другий літак "Мрія"
TSN
2024-12-21T18:18:39Z
Україну та Польщу з’єднав ще один автомобільний пункт пропуску
AutoCentre
2024-12-21T18:00:19Z
Укрзалізниця оновила свої квитки: українці давно просили про цю зміну
24tv
2024-12-21T17:42:42Z
Окремим українцям потрібно терміново переоформити рахунок за газ: без цього будуть проблеми
Политека
2024-12-21T17:04:05Z
Уряд схвалив екологічну програму управління радіоактивними відходами
УкраинФорм
2024-12-21T16:21:00Z
Стало відомо, чого українцям очікувати від цін на каву в наступному році
AgroNews
2024-12-21T16:10:15Z
Енергетики повідомили, чи діятимуть у неділю графіки відключення світла
TSN
2024-12-21T16:09:57Z
Штраф до 4405 гривень: з 1 січня почне діяти жорстке обмеження, відомі деталі
Политека
2024-12-21T16:04:35Z
Акції зросли на понад 300%: які компанії продемонстрували шалене зростання у 2024 році
24tv
2024-12-21T16:03:43Z
Деякі моделі iPhone зникнуть з ринку в ЄС — у чому причина
InternetUA
2024-12-21T17:33:19Z
"Охолодь своє...": легендарні персонажі GTA повернуться до нас у частині франшизи
Знай
2024-12-21T16:51:16Z
Яка техніка тягне найбільше електроенергії: експерт назвав 5 приладів-“ненажер” у домі
InternetUA
2024-12-21T16:48:55Z
Проблеми після оновлення: чому ваш смартфон гальмує і що з цим робити
InternetUA
2024-12-21T16:01:16Z
Топ-6 характеристик смартфонів, на які не варто звертати увагу
InternetUA
2024-12-21T15:31:22Z
Як правильно "вбити" комп'ютер або ноутбук: поради з підготовки техніки до утилізації
InternetUA
2024-12-21T15:01:26Z
Китай каже, що його астронавти побили рекорд США за часом перебування у відкритому космосі
InternetUA
2024-12-21T14:54:16Z
Lockheed Martin продемонструвала першу ракетну установку зі штучним інтелектом
InternetUA
2024-12-21T14:33:38Z
Південна Корея запустила третій військовий розвідувальний супутник
УкраинФорм
2024-12-21T14:27:52Z
Гвардіола після поразки Астон Віллі: Ми не маємо надійної оборони
Football.ua
2024-12-21T18:22:55Z
Українець Лапін виграв чемпіонський бій в андеркарді реваншу Усик – Ф'юрі
TSN
2024-12-21T18:21:02Z
Сака провів 250-й матч за Арсенал
Football.ua
2024-12-21T18:00:32Z
Юрич очолив Саутгемптон
Football.ua
2024-12-21T17:45:28Z
Усику заборонили цілувати хрест між раундами: у чому причина
GlavRed
2024-12-21T17:27:51Z
Усик проти Ф'юрі: повний розклад поєдинків андеркарду супершоу в Ер-Ріяді
24tv
2024-12-21T17:24:46Z
Сельта здолала Реал Сосьєдад
Football.ua
2024-12-21T17:19:21Z
АПЛ. Брентфорд без Ярмолюка поступився Ноттінгему, Ньюкасл розгромив Іпсвіч та інші матчі
Football.ua
2024-12-21T17:19:20Z
Тренер Арсенала про повернення Зінченка у гру
360ua.news
2024-12-21T17:00:49Z
Виявили невидиму небезпеку: вчені розробили новий метод аналізу якості води в річках
Фокус
2024-12-21T17:00:29Z
Мікробіологиня розповіла про результати досліджень українських вчених у боротьбі зі стійкими до антибіотиків бактеріями
ZN UA
2024-12-21T16:52:18Z
Серцеві м’язи незабаром зможуть регенерувати, як і інші м’язи
Portaltele
2024-12-21T16:45:14Z
Чайні пакетики виділяють мільйони пластикових частинок під час заварювання
Portaltele
2024-12-21T15:47:15Z
Хто зможе отримати оздоровчі виплати у 2025 році
24tv
2024-12-21T15:42:23Z
Уряд визначив особливості формування та ведення Реєстру ліцензій на заготівлю та тестування донорської крові
УкраинФорм
2024-12-21T15:18:44Z
Антибіотикорезистентність: перші успіхи українських вчених у боротьбі із супербактеріями
ZN UA
2024-12-21T15:01:58Z
Затримка може коштувати здоров'я: науковці з'ясували, коли варто починати лікування при струсах
Фокус
2024-12-21T14:36:57Z
Скільки літрів крові в організмі людини і як швидко може настати смерть при втраті
24tv
2024-12-21T12:03:34Z