MY.UAНовини
Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію
Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію

Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію

Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію

Наука — це важливий ресурс розвитку країни, а в часи війни — ще й питання її обороноздатності, адже зброя та засоби захисту від неї стають дедалі технологічнішими. Тому для України є дуже важливим залучення наукового потенціалу. Але не лише тих науковців, які працюють в Україні, а й наукової діаспори — тобто тих, хто виїхав за кордон у різні роки.

Дослідження української наукової діаспори

У межах проєкту Science at Risk протягом серпня-вересня 2023 року було проведено опитування українських науковців за кордоном, у якому взяли участь 398 респондентів із 38 країн світу.

Більш як половина (57%) учасників опитування виїхала за кордон після 24 лютого 2022 року, переважна більшість респондентів (81%) має науковий ступінь, більшість є представниками природничих наук.

До виїзду за кордон майже половина респондентів (49%) працювала в закладах вищої освіти (ЗВО), третина — в установах Національної академії наук України (30%). Решта опитаних навчалися (9%), працювали в громадських організаціях (8%), R&D секторі (8%) чи інших структурах (5%) або в одній із національних галузевих академій наук України (3%). Після виїзду за кордон основними місцями роботи респондентів стали університети (61%), академічні установи (19%), приватні компанії (7%), для частини опитаних місце роботи зараз не пов’язане з наукою (5%), а ще частина з них стали безробітними (3%). Важливо також зазначити, що майже половина опитаних (47%) станом на серпень-вересень 2023 року зберігала афіліацію в Україні.

До початку повномасштабного вторгнення близько 60% опитаних учених наукової діаспори співпрацювали з науковими установами та ЗВО в Україні й майже 19% респондентів припинили цю співпрацю через війну. Однак слід зазначити, що у співпраці з науковцями в Україні після завершення війни зацікавлені 96% учасників опитування.

Серед форматів співпраці респонденти назвали: участь у спільних міжнародних проєктах (77%), організацію наукових обмінів і стажувань (58%), консультаційну / менторську діяльність (48%), експертну діяльність, зокрема рецензування національних дослідницьких грантів в Україні (42%), створення спільних програм підготовки кадрів (39%), допомогу в створенні та просуванні українських наукоємних інновацій (34%), експертну діяльність, зокрема участь в оцінці наукових установ / ЗВО (32%).

Як наукова діаспора співпрацює з Україною

У світі є різні формати співпраці наукової діаспори з країною походження. Є такі, що виникають «знизу» у вигляді незалежних ініціатив на рівні установ, професійних об’єднань і мереж науковців (зокрема таких, що об’єднують представників наукової діаспори), або ж «згори» як спеціальні програми, започатковані державою.

Низові ініціативи на рівні установ

Серед низових ініціатив в Україні як приклад можна навести співпрацю між Сумським державним університетом та Університетом імені Дрекселя, який очолює один із найцитованіших науковців українського походження професор Юрій Гогоці. Серед результатів цієї співпраці, наприклад, — успішне проходження конкурсного добору та фінансування проєкту Марії Кюрі MX-MAP програми ЄС «Горизонт Європа».

Професійні товариства

Прикладом налагодження співпраці через професійні товариства може бути діяльність Help Ukraine Group, неприбуткової організації, зареєстрованої в США, яка об’єднує онкологів в Україні та їхніх колег за кордоном. Групу було створено у березні 2022 року. Окрім постачання необхідного клінікам в Україні обладнання та реагентів, одним із напрямів її діяльності є налагодження співпраці між українськими та іноземними онкоцентрами, зокрема надання можливості українським фахівцям проходити стажування та брати участь у конференціях за кордоном.

Об’єднання української наукової діаспори

Серед чи не найактивніших організацій української наукової діаспори, яка діє ще з 2016 року, можна назвати Українську академічну міжнародну мережу. З березня 2022 року виникло ще чимало нових об’єднань. Багато з них було створено в межах ініціативи «Українська наукова діаспора», зокрема, в Польщі, Франції, Люксембурзі та Швеції; деякі — через низові ініціативи, як, наприклад, у Чехії. Є й таке, що з’явилося за підтримки української державної інституції, — це об’єднання української наукової діаспори у Великій Британії, створене Фондом президента України для підтримки освіти, науки та спорту.

Мережі та нетворки

Серед наявних мереж науковців можна виокремити щонайменше декілька великих об’єднань.

Science of Ukraine — ініціатива спільноти вчених-волонтерів, а нині неурядова організація, зареєстрована в Латвії. Місія організації полягає в підтримці української академічної спільноти під час війни, зокрема налагодженні партнерських стосунків із українськими та міжнародними академічними установами й дослідницькими організаціями. В межах діяльності філії організації у Великій Британії, наприклад, було започатковано програму менторської підтримки для 60 українських науковців від їхніх британських колег українського походження.

«Українська наукова діаспора» — ініціатива, започаткована 2022 року Радою молодих учених при Міністерстві освіти і науки України. На сьогодні вона створила онлайн-платформу з мапою світу, де можна знайти розташування понад 200 переміщених українських науковців із контактними даними та інформацією про напрями досліджень.

Серед «неінституціоналізованих» платформ, які об’єднують українських учених, варто також згадати онлайн-спільноту «Українські науковці в світі», яка нині має однойменну групу у Фейсбуці. Ця мережа виникла ще на початку 2000-х років для налагодження співпраці й нині об’єднує понад 31 тисячу науковців в Україні та за кордоном.

Державні програми залучення діаспори

До початку повномасштабної війни в Україні й станом на сьогодні немає жодної програми залучення до співпраці науковців діаспори — ні короткострокової, ні довготермінової. Серед причин — відсутність стратегічного бачення держави щодо ключових наукових напрямів, які можуть забезпечити її обороноздатність, відновлення й економічний розвиток, а також брак розуміння того, яку саме цінність можуть принести вчені діаспори та як їх залучати.

Які переваги може дати налагодження співпраці з українською науковою діаспорою?

Гроші та доступ до дослідницької інфраструктури завдяки посиленню міжнародної співпраці й участі в спільних проєктах.

Залучення наукової діаспори до науково-інноваційної системи України для виконання наукоємних проєктів, критично потрібних державі зараз у різних галузях економіки (медицина, машинобудування, ІТ тощо). Це дасть змогу не лише не втратити інтелектуального та професійного потенціалу цих учених для країни, а й підготувати їх до участі в повоєнній відбудові.

Розширення мереж співпраці. Вчені діаспори мають розгалужену мережу контактів із колегами та представниками бізнесу в усьому світі. Для науковців і винахідників України це може спрощувати доступ до потенційних партнерів, зовнішньої експертизи та ресурсів, полегшувати формування міжнародних наукових консорціумів за участю українських університетів і наукових установ. Зростання кількості дослідників та організацій, залучених до такої співпраці, може підвищити рівень наукових стандартів та академічної доброчесності української наукової спільноти, стати стимулом і можливістю професійного розвитку та передачі досвіду для науковців на різних етапах кар’єри.

Посилення позицій української науки на міжнародному рівні. Чимало представників української наукової діаспори мають професорські посади, є членами професійних товариств, працюють у наукових організаціях та беруть участь у дорадчих органах. Вони можуть значною мірою сприяти просуванню інтересів української науки й науковців на міжнародному рівні, якщо знатимуть про ці інтереси та можливості. Для цього потрібен живий контакт із колегами чи організаціями в Україні та розуміння реальної ситуації. Також наукова діаспора може за допомогою наукової дипломатії сприяти формуванню позитивного іміджу української науки та бути голосом, який переповідає її історію в часи повномасштабної війни.

Українська наукова діаспора — це інтелектуальний капітал України, який протягом багатьох років лишався малозатребуваним. Нині це той актив, який може істотно посилити науковий потенціал країни й полегшити доступ до глобальної наукової спільноти. Якщо доповнити ініціативи із самоорганізації української діаспори та спроби співпраці з нею науковців, університетів і наукових установ, розташованих в Україні, цілеспрямованою державною політикою, ефект може бути відчутним далеко за межами наукової сфери.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Гороскоп на сегодня: астрологический прогноз на 25 ноября для всех знаков Зодиака
Политека
2024-11-25T01:03:44Z
Близнецам может быть горько, а у Раков улучшится ситуация: гороскоп по картам Таро на 25 ноября 2024 года
TSN
2024-11-25T00:51:42Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Не разводить на балконе костер: в ГСЧС рассказали, как уберечь приборы во время отключений света
Фокус
2024-11-23T11:36:59Z
Непогода надвигается: синоптики предупредили водителей об опасности
Хвиля
2024-11-19T04:24:15Z
Выборы в Румынии завершились: Марчел Чолаку выходит во второй тур, но соперник пока неизвестен
ZN UA
2024-11-24T23:12:33Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Израиль соглашается на перемирие с "Хезболлой" – СМИ
ZN UA
2024-11-25T02:34:30Z
Трамп скрывает, кто дает ему деньги - NYT
Корреспондент
2024-11-25T02:30:08Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Кошмар для адвокатов: на черном рынке продали телефон Пи Дидди с контентом трехлетней давности
Фокус
2024-11-24T21:15:26Z
У звезды сериала "Острые козырьки" появился двойник: сколько он зарабатывает
Фокус
2024-11-24T19:12:08Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Важный вопрос: почему пожилым людям следует вакцинироваться
ZN UA
2024-11-25T02:04:07Z
Люди с этим цветом волос являются лучшими любовниками
Comments UA
2024-11-24T22:12:02Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Эффектное возвращение: украинский боец, который выжил в Мариуполе, одержал победу в первом бою
Фокус
2024-11-24T21:06:38Z
"Сенсационное событие": Всемирный боксерский совет назвал соперника Усика после боя-реванша с Фьюри
Фокус
2024-11-24T20:03:03Z
Реал без Луніна розібрався з Леганесом
Football.ua
2024-11-24T19:33:07Z
Довбик попал в перекладину: "Рома" с новым тренером проиграла лидеру чемпионата Италии
TSN
2024-11-24T19:21:52Z
Севілья здолала Райо Вальєкано
Football.ua
2024-11-24T17:39:45Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Россияне пытаются внедрить ИИ в дроны
Корреспондент
2024-11-25T01:48:41Z
В Минобороны рассказали про эффективность мобильного приложения "ЄППО" при обстрелах
Хвиля
2024-11-25T01:00:50Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
После введения санкций карты Газпромбанка не обслуживаются уже в двадцати странах
ZN UA
2024-11-24T23:25:07Z
Банковский счет заблокируют навсегда: ПриватБанк предупредил, кого оставит без денег
Знай
2024-11-24T20:30:32Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
В Курске прогремели громкие взрывы. В соцсетях пишут об ударах ракетами ATACMS
ZN UA
2024-11-25T00:48:27Z
Дроны атаковали НПЗ в Калуге. Там масштабный пожар – росСМИ
ZN UA
2024-11-24T23:37:29Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
5 простых радостей, которые происходят в отношениях, когда мужчина по-настоящему влюблен
Marie Claire
2024-11-25T02:01:52Z
Шведский суп с фрикадельками: самый уютный рецепт ужина для всей семьи
Marie Claire
2024-11-25T01:31:14Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Мужчина-вампир: как понять, что бывший продолжает портить вам жизнь — 5 правил по сжиганию мостов
Marie Claire
2024-11-25T00:03:27Z
Что произойдет, если подарить парное количество цветов: предрассудки
Comments UA
2024-11-24T21:51:33Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Требуется полная замена: Vodafone напомнил важное правило для 4G
Знай
2024-11-24T23:30:03Z
США как всегда скрывают и пускают пыль в глаза: "живой Нострадамус" рассказал, как общаются с НЛО
Знай
2024-11-24T20:51:51Z
ПриватБанк упростил оплату через Apple Pay: какие новые функции появились
Знай
2024-11-24T19:21:27Z
СМИ: GeForce RTX 5090 будет очень дорогой — NVIDIA попросит за новую флагманскую видеокарту не менее 1900 долларов
GameMag
2024-11-24T17:18:40Z
EA закроет серверы MMA-симулятора EA Sports UFC 3
GameMag
2024-11-24T17:06:42Z
Создатели хоррора The Callisto Protocol приступили к работе над новым проектом на Unreal Engine 5 — будет кооператив
GameMag
2024-11-24T17:06:36Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Миллионы на тачки: топ элитных авто таможенников, бросающихся в глаза всем
TSN
2024-11-24T18:21:09Z
Заправлять машину лучше в это время суток: 4 правила для автомобилей на газе
UAToday
2024-11-24T12:33:32Z
Ферстаппен отреагировал на завоевание чемпионского титула
Корреспондент
2024-11-24T10:12:53Z
Старая классика с новой начинкой: в Украине маршрутчикам показали электрический "Спринтер"
Знай
2024-11-24T08:51:43Z
Выдержит до -40°С: Китай представил новую натрий-ионную батарею для электромобилей
Фокус
2024-11-23T15:00:02Z
Яркий киногерой: на аукцион выставили спортивное авто знаменитого шпиона
Фокус
2024-11-23T09:36:59Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z