MY.UAНовини
Подолати освітню нерівність. Програми ГО «Навчай для України»
Подолати освітню нерівність. Програми ГО «Навчай для України»

Подолати освітню нерівність. Програми ГО «Навчай для України»

Після пандемії коронавірусної хвороби, а тепер — під час повномасштабної війни проблема освітніх втрат загострилася. Молодь навчається в різних умовах безпеки в Україні, а також за різними програмами за кордоном. Поки держава розробляє системне рішення, громадські організації засновують точкові ініціативи.

Громадська організація «Навчай для України» з 2017 року підтримує молодь, яка їде вчителювати в громади, невеликі села та містечка, аби місце проживання не визначало якість освіти людей. Після початку вторгнення Росії, у квітні 2022 року організація запустила дві нові програми — «Освітній суп» (як «Освітній супровід») і «Студментор». Обидві покликані допомогти учням наздогнати шкільну програму та розкрити свої здібності. До першої програми залучені вчителі, а до другої — студенти.

Місія надолужити

«Якщо згадати навчання нашої донечки, то в спокійному, повноцінному форматі вона навчалася тільки в першому класі. Потім пандемія, карантин, війна. Зараз половина уроків узагалі не відбувається, бо повітряні тривоги, перебої з електропостачанням. Онлайн- і офлайн-навчання чергуються через тиждень у школі. Важкувато», — розповіла Тетяна, мама 5-класниці. Родина живе в Полтаві.

Освітні втрати виникають тоді, коли дитина не має можливості навчатися постійно, як це має бути, пояснила керівниця напряму подолання освітніх втрат ГО «Навчай для України» Анастасія Донська. Причин, за її словами, багато: це й обстріли та блекаути, і неможливість якісного викладання в укриттях чи онлайн, постійний стрес, емоційне вигорання, відчуття небезпеки. «Зрозуміло, що питання безпеки зараз на першому плані в усіх. Однак, коли освіта відходить на другий, інколи й на третій план, дитина втрачає мотивацію до навчання», — додала Анастасія.

Анастасія Донська

За результатами міжнародного дослідження PISA, яке дозволяє порівняти результати навчання, розрив у рівні читання, розуміння прочитаного та вміння використовувати математичні знання між українськими дітьми та дітьми із сусідніх країн складає 2-2,5 року. До того ж розрив між дітьми з села і міста — 4-4,5 року.

«Це тривожні показники, які свідчать про те, що дитина може бути в сьомому класі, але її знання відповідають рівню п’ятого класу або навіть нижче. Нам терміново потрібно вживати заходів як на локальному рівні — у громадах, селищах і селах, — так і на загальнонаціональному рівні», — сказала Анастасія.

Програми ГО «Навчай для України» мають за основу метод тьюторського «кетч-апу» (catch-up), тобто надолуження знань. Дітей навчають онлайн та офлайн так, щоб допомогти залишатися вмотивованими, розповіла Анастасія.

«Учитель під час навчання виявляє інтерес до дитини, стежить за її настроєм і самопочуттям, за тим, наскільки вона налаштована на заняття. Важливо провести дитину у світ знань крізь призму її власного досвіду, підтримувати її у навчальних пошуках», — пояснила вона.

За два роки «Освітній суп» залучив майже 15 тисяч учнів, понад 600 тьюторів і 260 студменторів. Загалом провели понад сто тисяч занять за 18 циклів онлайн і два офлайн. У 2024 році запустили 8 циклів навчання «наживо» і чотири ще готують до запуску.

«Моя донечка занурилася в навчання з головою. Вона доросла і відповідальна не за віком. Треба вчитися, і вона це розуміє. Уроки на “Освітньому супі” — то для неї ще одна соломинка, чарівна паличка, бо тут пояснять, тут не страшно, тут не важко, тут не поставлять поганої оцінки й вчитель приділить увагу учню максимально», — додала Тетяна.

У межах програми тьюторського «кетч-апу» та програми «Освітній суп» ГО «Навчай для України» разом зі Світовим банком та експертами освітньої сфери провели велике рандомізоване контрольоване дослідження. Мета — вивчити, як тьюторинг може допомогти подолати освітні втрати.

Учасники програми «Освітній суп»

«Ми вимірювали знання дітей, які навчалися та брали участь у заняттях, і порівнювали їх із тими, хто не брав участі у навчанні. Незабаром ми зможемо презентувати найсвіжіші результати, але попередні дані вже показують значний вплив тьюторських інструментів на покращення знань із математики та української мови. Вплив на вивчення саме цих двох предметів ми досліджували», — розповіла Анастасія Донська.

За попередніми результатами дослідження, поліпшується також самопочуття дітей і мотивація до навчання, додала Анастасія.

«Ми прагнемо бути ближчими до дітей і їхніх родин. Особливо до тих категорій, які є більш вразливими або мають обмежений доступ до ґаджетів, чи можливості навчатися самостійно вдома. У деяких родинах є лише один ґаджет на кількох членів сім'ї й дитина не завжди має змогу під’єднатися до занять. Наприклад, старші брат чи сестра мають пріоритет через підготовку до іспитів, або ж батьки використовують ґаджет для роботи», — додала вона.

Наразі «Навчай для України» проводить тьюторські заняття з української мови та математики, менторські заняття з української мови, математики, фізики, хімії, біології, географії, інформатики, англійської мови й історії України. Зараз у процесі відкриття офлайновий «кетч-ап»-центр у Львові, з акцентом на роботу із внутрішньо переміщеними дітьми.

Програма «Освітній суп» загалом працює в 10 прифронтових і центральних областях, із яких набирають дітей на онлайн-заняття. Це Дніпропетровська, Запорізька, Житомирська, Київська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська, Луганська, Донецька області. Програма працює також для людей, які переїхали з цих областей у безпечніші (мають статус внутрішньо переміщеної особи).

Учасники програми «Освітній суп»

Теплий суп: чим особливе навчання

Заняття проходять у позаурочний час. «Уявіть собі: підлітки добровільно вивчають математику й українську мову на канікулах! Ба більше, з початком навчання у школах вони не залишили заняття в “Супі”. Деякі учениці в прямому сенсі слова біжать після останнього шкільного уроку додому, аби встигнути на наше заняття, бо мають лише 10–15 вільних хвилин. Як на мене, це найкраще підтвердження того, що тьюторинг працює», — розповіла вчителька, тьюторка Марія Ружина. Марія називає роботу в програмі «коханням».

Марія Ружина

«Починаючи працювати в “Освітньому супі”, я мав багато питань про те, як використовувати нові знання про “криголами” (картинки/питання, які дають змогу встановити контакт з учнем, дізнатися про їхній емоційний і психологічний стан), карту предмета, маршрутний лист, тьюторські підходи до навчання та якісну рефлексію. Але коли бачиш дітей, які світяться від бажання вчитися, страх перед новими знаннями та підходами зникає. Хочеться спробувати всі можливі способи утримати ті іскорки в їхніх очах», — розповів учитель математики Микола Амелькін.

Микола Амелькін

Микола родом із Донеччини, а останні 23 роки живе на Полтавщині. П’ятнадцять із них — викладає в місцевій школі в Яхниках. Приєднався до команди «Навчай для України» як волонтер, побачивши оголошення в соцмережах про набір учителів для онлайн-навчання дітей Харкова.

«Ми намагалися скомбінувати найкращі, найпрогресивніші методи проведення занять, щоб дитина почувалася безпечно і могла визнати, що чогось не знає, відкрито сказати про це дорослому, вчителю на занятті, і разом знайти спосіб зрозуміти ту чи ту тему, теорему, поняття чи визначення, спираючись на буденний досвід і щоденне життя», — пояснила Анастасія Донська.

На першому занятті вчитель проводить предметне тестування, а також опитує дітей про те, чим вони займаються, що їм подобається, що їх цікавить, які проблеми в навчанні вони відчувають, і як самі діти визначають свої освітні втрати.

На відміну від шкільної системи, де діти, наприклад, звикли до того, що не можуть запропонувати тему для уроку, в «Освітньому супі» план занять готують відповідно до потреб дітей і тем, які їх цікавлять. Діти можуть приходити на заняття зі своєю їжею, домашніми улюбленцями, іграшками, наводити приклади з власного життя, щоб краще пояснити матеріал. «Це створює дуже теплу, дружню атмосферу, в яку дітям хочеться повертатися», — сказала Анастасія.

«Мій син-семикласник математику ненавидів. Завжди виконував її останньою зі словами, що йому того не треба, то найбільш безкорисний урок. Просив сидіти поруч і дивитися, як він робить д/з, навіть якщо тему знав. На “Освітній суп” ледве його вмовила. З перших занять сказав, що програма значно допомагає. Сама бачу зміни: виконує математику самостійно, без купи нарікань, не боїться помилятися, став більш упевненим. Моя вдячність педагогам», — розповіла Ірина.

«Ми зміщуємо фокус із суто академічних успіхів, тому що зараз, в умовах війни, вивчення всіх тем є дуже складним. Заняття часто скасовують, діти змушені переходити до бомбосховищ, а навчання проходить у неспокійних і різних умовах. Тому, коли дитина приходить на заняття в “Освітній суп”, вона відчуває безпеку та стабільність середовища, де може вільно сказати: “Я чогось не знаю і хочу це вивчити”. І вчитель обов’язково їй допоможе», — резюмувала Анастасія Донська.

Підхід до вчителів

«Якби ви попросили мене назватися два роки тому, я б могла сказати лише, що викладаю математику студентам у коледжі. А сьогодні співпрацюю з учнями та вчителями з усієї країни, проводжу тренінги, маю додаткові цікаві спеціальності та спільноту колег, які стали справжніми друзями. Ці всі зміни відбулися у моєму житті винятково завдяки “Освітньому супу”», — розповіла Марина Ружина.

Марина Ружина під час тренінгу

Викладають у програмах як досвідчені вчителі, які вже працюють або працювали в школі, так і вчителі-ментори — студенти педагогічних і непедагогічних вишів, молоді люди, які мають глибокі знання з певної галузі й готові викладати дітям.

«Ми їх попередньо готуємо, надаємо онлайн-курс, а потім проводимо онлайн-заняття в режимі реального часу з провідними експертами з менторингу, першої психологічної допомоги, підтримки дітей і самонавчання, а також допомагаємо налаштувати планування занять», — розповіла Анастасія Донська.

Кожному ментору призначають двох наставників: один — з точки зору менторингу, а інший — це ментор-предметник, який допомагає формувати заняття або відповідає на запитання з конкретного предмета. Після цього людина може навчати дитину.

Учителі-тьютори отримують оплату за проведення кожного уроку. Учасники програми «Студментор» не отримують оплати за проведені заняття; ця програма більше про культуру інтелектуального волонтерства серед молоді та можливість отримати викладацький досвід і програму навчання високого рівня.

«Ми надаємо всім сертифікат від ЮНІСЕФ та ГО “Навчай для України”. Кожен учасник отримує подарунковий мерч. Це матеріальні переваги. Але найбільша перевага полягає в тому, що кожен ментор може реально впливати на життя інших людей, — сказала Анастасія Донська. — Завдяки цьому волонтерському досвіду сам ментор також зростає. Він отримує стимули, сили та ресурси для свого щоденного життя, бо, допомагаючи іншим, особливо дітям, віддає частинку себе. І це так само цінно, як і будь-які інші види волонтерства».

У ГО «Навчай для України» дбають про кожного ментора та хочуть, щоб «менторство стало частиною повсякденного життя молодих українців, які працюють на інших роботах, але можуть виділити годину-дві ввечері, двічі на тиждень, щоб поділитися своїми знаннями та досвідом з дітьми», — додала Анастасія.

Учасниці програми «Освітній суп»

«Працюючи в школі 13 років, я звик до традиційної освіти. В “Освітньому супі” зрозумів, що можна працювати інакше. Тут немає оцінок, що дозволяє учням вільно висловлювати свої думки, навіть якщо вони помилкові. Я постійно наголошую, що не помиляються лише ті, хто нічого не робить. Головне — навчитися робити правильні висновки, адже помилка стає досвідом, який допоможе в майбутньому», — резюмував Микола Амелькін.

Читайте також
У Києві пройшла конференція «Волонтерство та шкільна освіта: точки дотику»
Україна має мету побудувати єдиний освітній простір з Європою, — голова комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій
Зоя Литвин, «Освіторія»: «Спосіб захищати наше завтра — допомога освіті та дітям у навчанні»
Правозахисники підготували звіт про руйнування освітньої та медичної інфраструктури росіянами
Менторство в Україні: як жінки STEM закохують своїх менті в науку та технології
Волонтерству присвятили нову програму підвищення кваліфікації вчителів
«Шкільний урок волонтерства» відвідали більше 95 тисяч учнів
В Україні запустили освітній проєкт «Близькі» для родин військових і ветеранів
Слова «лідерська роль», «владний», «егоїстичний» викликали труднощі з розумінням у 10-річних школярів, — дослідження EdCamp
Історії не з підручників: громадська організація UMind разом з Олександром Педаном створили серіал про цінності освіти
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
Освіта
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Відпрацював багато в Харківській області, – Злата Огнєвіч розповіла про батька-добровольця
24tv
2024-10-05T16:03:46Z
Олена Кравець замилувала фото з молодшими 8-річними дітьми вдома: "Рідкісні хвилини"
TSN
2024-10-05T16:03:25Z
На Lviv BookForum презентували книгу про журналістику незалежної України «Від майданів до війни»
УкраинФорм
2024-10-05T15:45:39Z
Дружина Решетніка виловилася про ставлення до свекрухи та як уникає з нею непорозумінь
TSN
2024-10-05T15:42:48Z
Ахтем Сеітаблаєв зізнався, як пережив розрив з нареченою та якою має бути його майбутня кохана
TSN
2024-10-05T15:42:40Z
Які прикраси купити восени: найцікавіша добірка з модних подіумів
24tv
2024-10-05T15:30:07Z
Ці картини не можна вішати вдома: накличуть біду та нещастя
24tv
2024-10-05T15:30:00Z
Вийшла книга про 100 років творчості Закарпатської школи живопису
УкраинФорм
2024-10-05T14:30:57Z
51-річна Руслана заговорила про материнство та чи зважиться на усиновлення: "Працюю над цим"
TSN
2024-10-05T14:00:33Z
На Волині поліція перевірить рішення МСЕК і ВЛК на тлі корупційного скандалу на Хмельниччині
24tv
2024-10-05T16:27:19Z
Україну накриє циклон Finny: у яких областях похолодає і будуть дощі з грозами
GlavRed
2024-10-05T16:27:05Z
Унаслідок обстрілів Донеччини двоє людей загинули, шестеро поранені
УкраинФорм
2024-10-05T16:21:33Z
Посадовиця Одеської обладміністрації влаштувала скандал у маршрутці
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T16:15:03Z
Окупанти готують нові штурмові дії на Півдні: чим це загрожує — речник Сил оборони
TSN
2024-10-05T15:51:58Z
Російського воєнного злочинця Гузенка затримала поліція: він невдоволений, а пропагандисти тішаться
TSN
2024-10-05T15:42:30Z
Ротенберги почали захоплювати землю в Севастополі: що друзі Путіна надумали там будувати
24tv
2024-10-05T15:42:21Z
Україна повільно відступає на Донбасі, намагаючись максимально виснажити ворога — NYT
TSN
2024-10-05T15:42:08Z
Війська РФ готують нові штурми на Оріхівському і Роботинському напрямках - військові
УкраинФорм
2024-10-05T15:31:58Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
У Росії вирішили заборонити квадробінг
TSN
2024-10-05T16:33:33Z
Армія Лукашенка складе зброю: у Раді хочуть перенести війну на територію РБ
GlavRed
2024-10-05T16:27:31Z
Іран, очікуючи на відповідь від Ізраїлю, відвів свої нафтові танкери, – BILD
24tv
2024-10-05T16:27:21Z
Байден: Не впевнений, що президентські вибори пройдуть мирно
Европейская правда
2024-10-05T16:27:07Z
Не наші методи: нардеп від “Слуги народу” висловився про великі гроші для добровольців ЗСУ
TSN
2024-10-05T16:21:40Z
Армія РФ понад 20 разів вдарила по Нікопольському району
УкраинФорм
2024-10-05T16:08:46Z
Депутат Бундестагу про дозвіл на далекобійні удари: Ми захищаємо російські військові об'єкти більше, ніж населення України
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T16:00:32Z
ЦАХАЛ заявляє про ліквідацію понад 400 бойовиків «Хезболли»
УкраинФорм
2024-10-05T15:54:02Z
"Будемо взагалі виходити з шоку": українцям описали найгірший сценарій відключень на зиму
Политека
2024-10-05T16:01:14Z
Найбільший банк Кіпру закрив 20 тисяч рахунків росіян після початку війни
InternetUA
2024-10-05T15:30:16Z
В Україні м’ясо дорожчає другий місяць поспіль
AgroNews
2024-10-05T15:11:58Z
ЄС фінансує скорочення виноградників у Франції через кризу у виноробній галузі
iPress
2024-10-05T14:52:49Z
79% гендиректорів в США вважають, що «віддаленка» дійде кінця за три роки
InternetUA
2024-10-05T14:28:01Z
"Мінфін пропонує просто забрати ці гроші": зарплати українців різко зменшаться вже у жовтні
Политека
2024-10-05T14:04:55Z
Найменша українська АЕС вирішила встановити рекорд за сумою витрат на будівництво захисних споруд
ZN UA
2024-10-05T13:52:02Z
Чи будуть відключення світла взимку: експерт дав відповідь
TSN
2024-10-05T13:45:41Z
Скільки коштує 1 гектар землі у Київській області у 2024 році: актуальні ціни
24tv
2024-10-05T13:30:38Z
На Буковині митрополит Московської церкви поскандалив із ТЦК: військові відреагували
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T16:33:18Z
Росіяни стратили 4 українських військових на агрегатному заводі у Вовчанську
24tv
2024-10-05T16:18:55Z
Священник пояснив, чому покійників виносять ногами вперед: запам'ятайте це
24tv
2024-10-05T16:18:36Z
НАТО збільшить своє військо на 250 тисяч солдатів, – Die Welt
24tv
2024-10-05T16:18:22Z
Saab поставить Литві більше мобільних систем ППО MSHORAD
InternetUA
2024-10-05T16:14:58Z
Потужний феєрверк: ЗСУ показали детонацію російської БМД після влучання дрона
TSN
2024-10-05T16:03:25Z
У столиці пройшла акція родичів військових за встановлення чіткиз термінів військової служби
Khreschatyk
2024-10-05T15:48:06Z
Військові Великої Британії, Австралії та США провели унікальний експеримент з управління безпілотними кораблями
InternetUA
2024-10-05T15:46:41Z
Коли будуть зимові канікули 2024-2025 року: скільки відпочиватимуть школярі і студенти
TSN
2024-10-05T15:42:44Z
Миколенко через травму опинився поза заявкою Евертона на матч із Ньюкаслом
Football.ua
2024-10-05T16:25:36Z
Ла Ліга. Хетафе та Осасуна обмінялися голами
Football.ua
2024-10-05T16:21:31Z
АПЛ: Брентфорд "перестріляв" Вулвергемптон, Забарний і компанія поступилися Лестеру, розгромна поразка Іпсвіча
Football.ua
2024-10-05T16:10:58Z
Гарматний постріл Кочергіна приніс перемогу Ракуву: відео ефектного голу
24tv
2024-10-05T16:06:08Z
Арсенал здобув вольову перемогу над Саутгемптоном на Емірейтс
Football.ua
2024-10-05T16:01:29Z
Бартулович: Створили достатньо моментів, щоб перемогти Верес
Football.ua
2024-10-05T15:58:18Z
Дубль Ковачича допоміг Манчестер Сіті у результативному матчі здолати Фулгем
Football.ua
2024-10-05T15:58:00Z
"Ліверпуль" з травмою основного воротаря непростою перемогою закріпив своє лідерство в АПЛ
TSN
2024-10-05T15:42:16Z
Чемпіону світу з футболу Полю Погба скоротили дискваліфікацію за вживання допінгу
TSN
2024-10-05T15:42:08Z
Вчені розкрили причини слухових галюцинацій
360ua.news
2024-10-05T15:00:54Z
Низка популярних трав'яних добавок погіршують здоров'я печінки – це може бути смертельно
24tv
2024-10-05T14:15:04Z
Вчені знайшли можливе просте рішення від болю в спині
Portaltele
2024-10-05T13:55:18Z
Це перетворює їжу на отруту: в жодному разі не розігрівайте страву в такий спосіб
24tv
2024-10-05T13:24:33Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T12:57:23Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
Що робити з жоржинами восени: 10 правил вирощування шикарної квітки
GlavRed
2024-10-05T09:25:01Z
9 продуктів, щоб їсти достатньо клітковини і забути про проблеми із травленням
24tv
2024-10-05T09:18:40Z
Нарешті знайшли причину: тепер вчені знають, що викликає слухові галюцинації у хворих на шизофренію
Фокус
2024-10-05T09:12:42Z
ДБР затримало голову Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу за незаконне збагачення
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T16:30:41Z
На Херсонщині внаслідок ударів безпілотниками тяжко поранені жінка та водій «швидкої»
УкраинФорм
2024-10-05T16:20:06Z
Війська РФ атакували з дрона автомобіль на Херсонщині, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-10-05T16:01:16Z
На кордоні перехопили авто з ухилянтами
1News
2024-10-05T15:30:52Z
Поліцейські викрили українця, який в соцмережі поширював комуністичну символіку
InternetUA
2024-10-05T15:16:17Z
Житель Херсонщини ґвалтував падчерку та знімав на відео
Новости Украины
2024-10-05T14:57:19Z
Росіяни дроном атакували цивільних у Херсоні - троє постраждалих
УкраинФорм
2024-10-05T14:52:55Z
Росіяни скинули з дрона вибухівку на маршрутку у Херсоні
УкраинФорм
2024-10-05T14:48:20Z
У Словаччині ведмідь смертельно поранив чоловіка
Европейская правда
2024-10-05T14:40:04Z
Як обрати насіння і ґрунт для розсади на підвіконні: фермери розкрили всі нюанси
Политека
2024-10-05T16:20:21Z
Деякі ароматичні свічки виділяють небезпечні сполуки: як обрати безпечну
24tv
2024-10-05T16:12:24Z
Кури знову почнуть активно нестися, якщо додати до зерна кілька продуктів: простий рецепт для осені
TSN
2024-10-05T15:51:17Z
Яблучний пиріг французькою: бюджетний десерт, який варто спробувати
Политека
2024-10-05T15:31:59Z
Неймовірний смак не залишить нікого байдужим: як приготувати бешбармак з куркою та свининою
GlavRed
2024-10-05T15:27:20Z
Забирають естетику вечері: поширені помилки у сервіруванні столу, яких слід уникати
24tv
2024-10-05T15:21:41Z
Вам час відпочити: 3 знаки зодіаку, яким терміново треба у відпустку
24tv
2024-10-05T14:42:44Z
Як восени садити тюльпани, щоб вони пережили холоди: хитрощі садівників
Политека
2024-10-05T14:40:33Z
Ось єдине місце, де можна побачити китів з їхніми дитинчатами та навіть погладити їх
24tv
2024-10-05T14:21:51Z
Молодший брат Juke: представлено найдешевший кросовер Nissan за $7100
Фокус
2024-10-05T16:00:35Z
Більше ця проблема не потурбує: як впоратися із запріванням скла в авто
Знай
2024-10-05T14:51:01Z
У Києві помічено рідкісний електрокрос Fisker Ocean
AutoCentre
2024-10-05T14:17:25Z
На аукціон виставили вінтажний суперкар Ferrari Анджеліни Джолі
Фокус
2024-10-05T14:15:37Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T12:37:05Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
Представлено революційний кемпер із гібридною силовою установкою
AutoCentre
2024-10-05T09:49:19Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
У США рідкісний Ferrari за $575 тисяч розшукали завдяки AirPods за 129 доларів
InternetUA
2024-10-05T07:01:05Z
Корейський стартап розробив картонні дрони Papidrone-800: деталі
InternetUA
2024-10-05T16:32:34Z
Який вплив мають магнітні бурі на здоровʼя людей
24tv
2024-10-05T15:27:21Z
Чи буде тепліше у домі, якщо пофарбувати батареї у чорний колір: що говорять експерти
24tv
2024-10-05T15:21:50Z
Жорсткі диски об’ємом 60 Тбайт з’являться через чотири роки
InternetUA
2024-10-05T15:01:07Z
Дослід на атомному рівні: вчені створили молекулу води у контрольованому середовищі
Фокус
2024-10-05T14:45:54Z
Антарктида стрімко зеленіє
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T14:36:56Z
У 2024 році більше половини смартфонів оснащено камерами вище 50 Мп
InternetUA
2024-10-05T14:31:52Z
Притулок останніх неандертальців: чи вийде у вчених розкрити таємницю
Фокус
2024-10-05T14:15:51Z
Чорних дірок у ранньому Всесвіті виявилося більше за очікуване
Portaltele
2024-10-05T13:55:28Z