MY.UAНовини
Подолати освітню нерівність. Програми ГО «Навчай для України»
Подолати освітню нерівність. Програми ГО «Навчай для України»

Подолати освітню нерівність. Програми ГО «Навчай для України»

Після пандемії коронавірусної хвороби, а тепер — під час повномасштабної війни проблема освітніх втрат загострилася. Молодь навчається в різних умовах безпеки в Україні, а також за різними програмами за кордоном. Поки держава розробляє системне рішення, громадські організації засновують точкові ініціативи.

Громадська організація «Навчай для України» з 2017 року підтримує молодь, яка їде вчителювати в громади, невеликі села та містечка, аби місце проживання не визначало якість освіти людей. Після початку вторгнення Росії, у квітні 2022 року організація запустила дві нові програми — «Освітній суп» (як «Освітній супровід») і «Студментор». Обидві покликані допомогти учням наздогнати шкільну програму та розкрити свої здібності. До першої програми залучені вчителі, а до другої — студенти.

Місія надолужити

«Якщо згадати навчання нашої донечки, то в спокійному, повноцінному форматі вона навчалася тільки в першому класі. Потім пандемія, карантин, війна. Зараз половина уроків узагалі не відбувається, бо повітряні тривоги, перебої з електропостачанням. Онлайн- і офлайн-навчання чергуються через тиждень у школі. Важкувато», — розповіла Тетяна, мама 5-класниці. Родина живе в Полтаві.

Освітні втрати виникають тоді, коли дитина не має можливості навчатися постійно, як це має бути, пояснила керівниця напряму подолання освітніх втрат ГО «Навчай для України» Анастасія Донська. Причин, за її словами, багато: це й обстріли та блекаути, і неможливість якісного викладання в укриттях чи онлайн, постійний стрес, емоційне вигорання, відчуття небезпеки. «Зрозуміло, що питання безпеки зараз на першому плані в усіх. Однак, коли освіта відходить на другий, інколи й на третій план, дитина втрачає мотивацію до навчання», — додала Анастасія.

Анастасія Донська

За результатами міжнародного дослідження PISA, яке дозволяє порівняти результати навчання, розрив у рівні читання, розуміння прочитаного та вміння використовувати математичні знання між українськими дітьми та дітьми із сусідніх країн складає 2-2,5 року. До того ж розрив між дітьми з села і міста — 4-4,5 року.

«Це тривожні показники, які свідчать про те, що дитина може бути в сьомому класі, але її знання відповідають рівню п’ятого класу або навіть нижче. Нам терміново потрібно вживати заходів як на локальному рівні — у громадах, селищах і селах, — так і на загальнонаціональному рівні», — сказала Анастасія.

Програми ГО «Навчай для України» мають за основу метод тьюторського «кетч-апу» (catch-up), тобто надолуження знань. Дітей навчають онлайн та офлайн так, щоб допомогти залишатися вмотивованими, розповіла Анастасія.

«Учитель під час навчання виявляє інтерес до дитини, стежить за її настроєм і самопочуттям, за тим, наскільки вона налаштована на заняття. Важливо провести дитину у світ знань крізь призму її власного досвіду, підтримувати її у навчальних пошуках», — пояснила вона.

За два роки «Освітній суп» залучив майже 15 тисяч учнів, понад 600 тьюторів і 260 студменторів. Загалом провели понад сто тисяч занять за 18 циклів онлайн і два офлайн. У 2024 році запустили 8 циклів навчання «наживо» і чотири ще готують до запуску.

«Моя донечка занурилася в навчання з головою. Вона доросла і відповідальна не за віком. Треба вчитися, і вона це розуміє. Уроки на “Освітньому супі” — то для неї ще одна соломинка, чарівна паличка, бо тут пояснять, тут не страшно, тут не важко, тут не поставлять поганої оцінки й вчитель приділить увагу учню максимально», — додала Тетяна.

У межах програми тьюторського «кетч-апу» та програми «Освітній суп» ГО «Навчай для України» разом зі Світовим банком та експертами освітньої сфери провели велике рандомізоване контрольоване дослідження. Мета — вивчити, як тьюторинг може допомогти подолати освітні втрати.

Учасники програми «Освітній суп»

«Ми вимірювали знання дітей, які навчалися та брали участь у заняттях, і порівнювали їх із тими, хто не брав участі у навчанні. Незабаром ми зможемо презентувати найсвіжіші результати, але попередні дані вже показують значний вплив тьюторських інструментів на покращення знань із математики та української мови. Вплив на вивчення саме цих двох предметів ми досліджували», — розповіла Анастасія Донська.

За попередніми результатами дослідження, поліпшується також самопочуття дітей і мотивація до навчання, додала Анастасія.

«Ми прагнемо бути ближчими до дітей і їхніх родин. Особливо до тих категорій, які є більш вразливими або мають обмежений доступ до ґаджетів, чи можливості навчатися самостійно вдома. У деяких родинах є лише один ґаджет на кількох членів сім'ї й дитина не завжди має змогу під’єднатися до занять. Наприклад, старші брат чи сестра мають пріоритет через підготовку до іспитів, або ж батьки використовують ґаджет для роботи», — додала вона.

Наразі «Навчай для України» проводить тьюторські заняття з української мови та математики, менторські заняття з української мови, математики, фізики, хімії, біології, географії, інформатики, англійської мови й історії України. Зараз у процесі відкриття офлайновий «кетч-ап»-центр у Львові, з акцентом на роботу із внутрішньо переміщеними дітьми.

Програма «Освітній суп» загалом працює в 10 прифронтових і центральних областях, із яких набирають дітей на онлайн-заняття. Це Дніпропетровська, Запорізька, Житомирська, Київська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська, Луганська, Донецька області. Програма працює також для людей, які переїхали з цих областей у безпечніші (мають статус внутрішньо переміщеної особи).

Учасники програми «Освітній суп»

Теплий суп: чим особливе навчання

Заняття проходять у позаурочний час. «Уявіть собі: підлітки добровільно вивчають математику й українську мову на канікулах! Ба більше, з початком навчання у школах вони не залишили заняття в “Супі”. Деякі учениці в прямому сенсі слова біжать після останнього шкільного уроку додому, аби встигнути на наше заняття, бо мають лише 10–15 вільних хвилин. Як на мене, це найкраще підтвердження того, що тьюторинг працює», — розповіла вчителька, тьюторка Марія Ружина. Марія називає роботу в програмі «коханням».

Марія Ружина

«Починаючи працювати в “Освітньому супі”, я мав багато питань про те, як використовувати нові знання про “криголами” (картинки/питання, які дають змогу встановити контакт з учнем, дізнатися про їхній емоційний і психологічний стан), карту предмета, маршрутний лист, тьюторські підходи до навчання та якісну рефлексію. Але коли бачиш дітей, які світяться від бажання вчитися, страх перед новими знаннями та підходами зникає. Хочеться спробувати всі можливі способи утримати ті іскорки в їхніх очах», — розповів учитель математики Микола Амелькін.

Микола Амелькін

Микола родом із Донеччини, а останні 23 роки живе на Полтавщині. П’ятнадцять із них — викладає в місцевій школі в Яхниках. Приєднався до команди «Навчай для України» як волонтер, побачивши оголошення в соцмережах про набір учителів для онлайн-навчання дітей Харкова.

«Ми намагалися скомбінувати найкращі, найпрогресивніші методи проведення занять, щоб дитина почувалася безпечно і могла визнати, що чогось не знає, відкрито сказати про це дорослому, вчителю на занятті, і разом знайти спосіб зрозуміти ту чи ту тему, теорему, поняття чи визначення, спираючись на буденний досвід і щоденне життя», — пояснила Анастасія Донська.

На першому занятті вчитель проводить предметне тестування, а також опитує дітей про те, чим вони займаються, що їм подобається, що їх цікавить, які проблеми в навчанні вони відчувають, і як самі діти визначають свої освітні втрати.

На відміну від шкільної системи, де діти, наприклад, звикли до того, що не можуть запропонувати тему для уроку, в «Освітньому супі» план занять готують відповідно до потреб дітей і тем, які їх цікавлять. Діти можуть приходити на заняття зі своєю їжею, домашніми улюбленцями, іграшками, наводити приклади з власного життя, щоб краще пояснити матеріал. «Це створює дуже теплу, дружню атмосферу, в яку дітям хочеться повертатися», — сказала Анастасія.

«Мій син-семикласник математику ненавидів. Завжди виконував її останньою зі словами, що йому того не треба, то найбільш безкорисний урок. Просив сидіти поруч і дивитися, як він робить д/з, навіть якщо тему знав. На “Освітній суп” ледве його вмовила. З перших занять сказав, що програма значно допомагає. Сама бачу зміни: виконує математику самостійно, без купи нарікань, не боїться помилятися, став більш упевненим. Моя вдячність педагогам», — розповіла Ірина.

«Ми зміщуємо фокус із суто академічних успіхів, тому що зараз, в умовах війни, вивчення всіх тем є дуже складним. Заняття часто скасовують, діти змушені переходити до бомбосховищ, а навчання проходить у неспокійних і різних умовах. Тому, коли дитина приходить на заняття в “Освітній суп”, вона відчуває безпеку та стабільність середовища, де може вільно сказати: “Я чогось не знаю і хочу це вивчити”. І вчитель обов’язково їй допоможе», — резюмувала Анастасія Донська.

Підхід до вчителів

«Якби ви попросили мене назватися два роки тому, я б могла сказати лише, що викладаю математику студентам у коледжі. А сьогодні співпрацюю з учнями та вчителями з усієї країни, проводжу тренінги, маю додаткові цікаві спеціальності та спільноту колег, які стали справжніми друзями. Ці всі зміни відбулися у моєму житті винятково завдяки “Освітньому супу”», — розповіла Марина Ружина.

Марина Ружина під час тренінгу

Викладають у програмах як досвідчені вчителі, які вже працюють або працювали в школі, так і вчителі-ментори — студенти педагогічних і непедагогічних вишів, молоді люди, які мають глибокі знання з певної галузі й готові викладати дітям.

«Ми їх попередньо готуємо, надаємо онлайн-курс, а потім проводимо онлайн-заняття в режимі реального часу з провідними експертами з менторингу, першої психологічної допомоги, підтримки дітей і самонавчання, а також допомагаємо налаштувати планування занять», — розповіла Анастасія Донська.

Кожному ментору призначають двох наставників: один — з точки зору менторингу, а інший — це ментор-предметник, який допомагає формувати заняття або відповідає на запитання з конкретного предмета. Після цього людина може навчати дитину.

Учителі-тьютори отримують оплату за проведення кожного уроку. Учасники програми «Студментор» не отримують оплати за проведені заняття; ця програма більше про культуру інтелектуального волонтерства серед молоді та можливість отримати викладацький досвід і програму навчання високого рівня.

«Ми надаємо всім сертифікат від ЮНІСЕФ та ГО “Навчай для України”. Кожен учасник отримує подарунковий мерч. Це матеріальні переваги. Але найбільша перевага полягає в тому, що кожен ментор може реально впливати на життя інших людей, — сказала Анастасія Донська. — Завдяки цьому волонтерському досвіду сам ментор також зростає. Він отримує стимули, сили та ресурси для свого щоденного життя, бо, допомагаючи іншим, особливо дітям, віддає частинку себе. І це так само цінно, як і будь-які інші види волонтерства».

У ГО «Навчай для України» дбають про кожного ментора та хочуть, щоб «менторство стало частиною повсякденного життя молодих українців, які працюють на інших роботах, але можуть виділити годину-дві ввечері, двічі на тиждень, щоб поділитися своїми знаннями та досвідом з дітьми», — додала Анастасія.

Учасниці програми «Освітній суп»

«Працюючи в школі 13 років, я звик до традиційної освіти. В “Освітньому супі” зрозумів, що можна працювати інакше. Тут немає оцінок, що дозволяє учням вільно висловлювати свої думки, навіть якщо вони помилкові. Я постійно наголошую, що не помиляються лише ті, хто нічого не робить. Головне — навчитися робити правильні висновки, адже помилка стає досвідом, який допоможе в майбутньому», — резюмував Микола Амелькін.

Читайте також
У Києві пройшла конференція «Волонтерство та шкільна освіта: точки дотику»
Україна має мету побудувати єдиний освітній простір з Європою, — голова комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій
Зоя Литвин, «Освіторія»: «Спосіб захищати наше завтра — допомога освіті та дітям у навчанні»
Правозахисники підготували звіт про руйнування освітньої та медичної інфраструктури росіянами
Менторство в Україні: як жінки STEM закохують своїх менті в науку та технології
Волонтерству присвятили нову програму підвищення кваліфікації вчителів
«Шкільний урок волонтерства» відвідали більше 95 тисяч учнів
В Україні запустили освітній проєкт «Близькі» для родин військових і ветеранів
Слова «лідерська роль», «владний», «егоїстичний» викликали труднощі з розумінням у 10-річних школярів, — дослідження EdCamp
Історії не з підручників: громадська організація UMind разом з Олександром Педаном створили серіал про цінності освіти
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
Освіта
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Папа Франциск три года серьезно вредил Украине: на Западе раскрыли шокирующие факты
Comments UA
2025-04-23T07:30:28Z
Финансовая грамотность подростков в Украине: Нацбанк провел исследование
ZN UA
2025-04-23T07:25:11Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Компенсация расходов на коммунальные услуги: украинцы могут получить новую помощь
Знай
2025-04-21T16:12:03Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Исторический прецедент: трое экспрезидентов США выступили с критикой Трампа
Факти ICTV
2025-04-20T14:48:08Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Если Россия и Украина будут и дальше упираться: у Трампа разразились новой угрозой
Comments UA
2025-04-23T07:30:49Z
Призрак великой войны в Европе: кто здесь бандит и полицейский
Корреспондент
2025-04-23T07:30:03Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Утвердили новое административно-территориальное деление Украины
Gazeta UA
2025-04-12T07:12:37Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Симуляция показала страшную правду, что происходит с телом после инъекции Ozempic
Знай
2025-04-23T05:51:26Z
Распространенный продукт, который опасно употреблять на завтрак
Comments UA
2025-04-23T04:00:37Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Даша Квиткова в лифе и ультракороткой юбке посветила ногами в центре Токио
Gazeta UA
2025-04-23T01:15:53Z
Певицу из Украины, развлекающую россиян, опустили во время эфира шоу в РФ
Comments UA
2025-04-22T19:57:28Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Умерла заслуженная артистка Украины Изабелла Павлова-Рушковская
Факти ICTV
2025-04-21T15:36:34Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T05:54:31Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Девять погибших и 30 раненых: новые кадры смертельного удара по автобусу в Марганце
Gazeta UA
2025-04-23T06:54:12Z
Появились фото последствий удара дронов по Полтаве: есть "прилеты" и раненые
ZN UA
2025-04-23T05:42:19Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Дата оккупации Мариуполя может быть изменена в документах: для чего это сделают
Comments UA
2025-04-23T07:27:24Z
Враг активизировал обстрелы и штурмы на юге
Хвиля
2025-04-23T07:15:19Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Нацбанк согласовал Тигипко покупку одного из старейших банков Украины
ZN UA
2025-04-23T07:22:32Z
Долговая ловушка: сколько украинцев берут кредиты, чтобы дожить до зарплаты
Telegraf
2025-04-23T07:09:09Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 23 апреля 2025 года
Фокус
2025-04-23T06:51:39Z
Любовный гороскоп сегодня, 23 апреля: кто ощутит поддержку партнера, а кого накроет волна непонимания
Знай
2025-04-23T04:12:34Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Где лучше сажать тыкву: как правильно выбрать участок
Gazeta UA
2025-04-23T03:24:08Z
Финансовый гороскоп на сегодня, 23 апреля: кому придется затянуть пояс, а кто получит шанс на прибыль
Знай
2025-04-23T03:12:24Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Английский чемпионат может пополниться французским нападающим
Корреспондент
2025-04-23T07:31:09Z
Довбик может продолжить карьеру в английской Премьер-лиге
ZN UA
2025-04-23T07:19:09Z
Барселона мінімально здолала Мальорку
Football.ua
2025-04-22T21:28:16Z
За место в Лиге чемпионов: Манчестер Сити побеждает Астон Виллу
Корреспондент
2025-04-22T21:15:33Z
Бензема назвал имя лучшего футболиста современности
Корреспондент
2025-04-22T20:54:29Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Появилась новая версия приложения Резерв+
Корреспондент
2025-04-23T07:28:56Z
​Посолка США Бринк объявила о закрытии своего аккаунта в X
Апостроф
2025-04-23T07:27:48Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Действенный лайфхак: как охладить салон за 30 секунд без кондиционера
Comments UA
2025-04-23T06:12:59Z
Мощная консоль PlayStation 5 Pro получила улучшенную систему охлаждения на основе жидкого металла
GameMag
2025-04-22T23:28:23Z
Stellantis отозвала почти 50 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-22T16:51:06Z
В "Дии" появится новая полезная функция для водителей: детали
Comments UA
2025-04-22T12:31:59Z
Sony показала «начинку» PS5 Pro — с системой охлаждения на основе жидкого металла
ITC
2025-04-22T12:10:38Z
Готовим авто к жаре: что нужно сделать до начала лета
Знай
2025-04-22T11:51:07Z
Перекус за рулем может обойтись в 275 000 гривен: о каком правиле не знает большинство водителей
Comments UA
2025-04-22T11:18:52Z