MY.UAНовини
Школа: мрія проти страху
Школа: мрія проти страху

Школа: мрія проти страху

Школа: мрія проти страху

…переляк. Проступає на обличчі школяра, коли мова заходить про навчання, про школу, а згодом ховається, відходить на задній план, але не зникає зовсім. Для багатьох страх став фоновою емоцією, яку «подарувала» школа, яку ми несемо з собою протягом усього життя й настільки звикли до неї, що не помічаємо, не знаємо, що може бути інакше, — а він, цей страх, упливає на наші рішення, керує нашою долею. Ми боїмося, що вчитель кричатиме, що отримаємо погану оцінку, що всі сміятимуться, що батьків викличуть до директора, зададуть додаткову роботу, залишать на другий рік, виженуть зі школи. Боїмося, що не дадуть премії, комусь іншому дістанеться престижне відрядження, знайдуть помилку в звіті, звільнять із роботи.

Хто, як і навіщо це робить?

Найпростіше відповісти на запитання «хто». Звісно, це ми. Ті, що були спочатку учнями, а потім — учителями, спочатку — підлеглими, потім — керівниками. Не потрібна всесвітня змова масонів, не потрібні холодні та жорстокі рептилоїди, щоб кожен із нас створив маленьке локальне пекло. Це ми можемо самі.

Друге запитання — «навіщо». Варто зізнатися, що це працює. Одне з найвищих людських досягнень — суспільство, його структура, потребує певних механізмів управління, і страх — один із найпотужніших важелів. Перелякана людина стає слухняною та керованою. Або, якщо висловлюватися позитивно, страх утримує людину від асоціальних вчинків, скеровує її діяльність у конструктивному напрямку. Якщо ми хочемо позбутися страху або зменшити його роль, маємо запропонувати альтернативу. Без такої альтернативи зникнення страху призведе до хаосу, анархії, руйнування цивілізаційних цінностей, після чого виникне океан нового страху.

Страх як фундаментальний організаційний принцип працює так: людина створює в голові модель небажаної ситуації, тобто ситуації, якої вона боїться. Створює схему, план дій на випадок, якщо таке трапиться. І коли зовнішні обставини нагадують створену модель, у голові звучить сигнал «почалося» й автоматично вмикається план протидії, уникнення.

Такий спосіб самокерування страхом реальний, дієвий, але має певні недоліки. Справді, уявіть собі: ви весь час прокручуєте в голові небажану ситуацію та свої дії в ній. Наука про мозок вчить нас, що утворюються цілком фізичні, матеріальні зв’язки між нейронами, які фіксують, закріплюють уявний досвід. Ми проживаємо життя, наповнене неприємними ситуаціями, яких насправді не було.

Позитивне самокерування виглядає привабливішим. Ви уявляєте бажану ситуацію, формуєте певний стереотип поведінки, який запускається, коли схожа ситуація трапляється. Тепер ви отримаєте плюси від позитивних ситуацій, які промайнуть повз вас (і які негативно мотивована людина проґавить), нейтральні ситуації можуть перетворитися на позитивні завдяки вашій доброзичливій реакції, та й деякі конфлікти можуть пом’якшитися. Ми часто опиняємося в ситуаціях, які уявляємо, — як позитивних, так і негативних.

Людина, керована позитивними стимулами, стає розкутішою у своїй уяві, креативнішою, ініціативнішою. Вона готова швидше адаптуватися, встановлювати контакти, оскільки світ для неї складається більшою мірою з можливостей, аніж із загроз. Ми знаємо, що такі якості стають дедалі затребуванішими в сучасному світі.

Отже, як центральний позитивний принцип, основу взаємодії між учителем і учнем я пропоную мрію. Мрійник, мрійливий — у сучасному прагматичному світі ці слова звучать не занадто привабливо, хоча кожен хоче мати всередині такий острівець. Омріяний, замріяний…

Будемо розуміти мрію як уявлення про життя: я хотів би жити так, щоби… Тобто ви будуєте в голові світ, світ своєї мрії та своє місце в ньому. Щоби мрія мала шанс реалізуватися, уявний світ має відповідати реальному. До речі, реальний із цього погляду варто вивчати.

Ми розуміємо, що діти не народжуються зі сформованим світоглядом та усвідомленими бажаннями. Народження та розвиток дитячої мрії відбуваються у взаємодії з навколишнім світом та у спілкуванні, причому схоже, що в наш час спілкування відіграє більшу роль, ніж усе інше.

Запитання «Хто я?», «Хто ці люди навколо мене?», «Як влаштований світ?», «Чого я прагну?» стають, отже, ключовими в навчанні та розвитку особистості.

Вчителі — це фахівці, завдання яких — передати цивілізаційний досвід, значно ширший за досвід однієї родини, одного роду. Сучасна людина впродовж життя взаємодіє з усім світом — різні мови, різні гроші, різні традиції, різні знання. Досвід попередніх поколінь, які жили, не виходячи за межі свого села, залишається важливим, але не може бути достатнім. Учитель має показати учням вагу й цінність цього досвіду, можливості, які він відкриває для їхніх дитячих мрій. Ситуація «не хоче вчитися» означає, що цінність навчального матеріалу не донесено до учня й це, можливо, є проблемою вчителя.

Аби дітям не потрібно було боятися, навчіть їх мріяти. Звісно, в молодшому віці мрії будуть фрагментарними, далекими від повноцінної реалізації, але початковий рівень — необхідний етап будь-якого навчання.

Світ пропонує нам альтернативу: або ти працюєш на свою мрію, або робиш те, що скажуть. Працювати однаково доведеться.

Раніше освітні системи, що ґрунтувалися на позитивній мотивації, не працювали або працювали слабенько, в стилістиці виховання споглядачів: учителі не могли, не встигали добігти до кожного учня, роздивитися його мрію. В наш час дещо змінилося, й з огляду на це виникла можливість — а надалі, гадаю, й необхідність — відмовлятися від негативної мотивації. Я маю на увазі радикальне прискорення інформаційного обігу.

Так, керувати через страх зручніше, ніж через мрію, бо страх на всіх один, а мрія в кожного своя. Кожен молодшокласник боїться, що вчитель кричатиме, й тому гарикнути кілька разів, щоби сиділи тихо, — зрозумілий вибір. Сортувати учнів за їхніми особливостями, навпаки, доволі складно. Але зараз ці можливості виникають — індивідуальний навчальний план, індивідуальна траєкторія розвитку, можливість варіювати обсяг навчального матеріалу — технічно це стає можливим. З іншого боку, людям із негативною внутрішньою мотивацією інформаційний потік сучасного життя завдає постійної травми: в кожному повідомленні вони вбачають загрозу, й світ для них наповнюється злодіями в політиці, наркоманами в під’їзді та зрадами в особистих стосунках. Отже, активізація інформаційного обігу полегшує перехід до позитивної мотивації в освіті й водночас погіршує наслідки негативної мотивації.

Освіта інертна, ми не можемо все відразу змінити, тим більше, що багато людей звикли працювати за певними принципами й не поспішатимуть змінюватися. Але кожен з нас може потроху збільшувати вагу мрії в навчальному процесі та зменшувати вагу страху:

— пропонуючи учням багатокомпонентні завдання (де треба сприймати, зіставляти, спілкуватись, аналізувати, записувати, оформлювати, рухатися, знаходити нові джерела інформації), ми створюємо підґрунтя для розвитку мрії, оскільки мрія, в нашому розумінні, потребує вміння вміщувати в уяві складні, багатокомпонентні картини реального світу, й таке вміння потрібно тренувати. І навпаки, пропонуючи обмежені, стандартизовані завдання, наприклад, тести, ми зменшуємо здатність учнів мріяти;

— створюючи чіткі правила, ми надаємо учням базу для формування мрії, адже мрія — це передбачення, прогнозування бажаного результату, й таке прогнозування значно полегшується, якщо є прозорі правила, за якими існує світ. Звісно, реальний світ не описується такими правилами, але наявність чітких правил у навчальних закладах — це така собі гра, що полегшує адаптацію до життя;

— надаючи учням будь-який вибір, ми прямо й безпосередньо працюємо на створення його мрії, формуємо запит, створюємо цінність мрії. Бо якщо вибору нема, то мріяти — даремне витрачання часу та зусиль. Вибір навчального навантаження, вчителя, завдань, форми оцінювання, розкладу, правил поведінки — список можна продовжувати;

— даючи учням адекватні знання про навколишній світ, ми робимо їх мрії живими, повноцінними, реальними;

— будь-які форми контролю зменшують цінність мрії, нівелюють фантазію, креатив, непередбачуваність, мінливість, тому що контроль замінює вашу мрію мрією контролера. Це, звісно, не означає, що потрібно скасувати будь-який контроль, адже є ще надійність, стабільність, передбачуваність, безпека, для яких він потрібен;

— ми збільшуємо вагомість мрії, коли простежуємо зв’язок між нашими діями та їх наслідками, створюючи в такий спосіб відповідальність. Беручи на себе відповідальність, ми набуваємо дієздатності, бо дія без наслідку не має жодного сенсу;

— ми допомагаємо дітям знайти свою мрію, коли говоримо з ними: про їхнє бачення навколишнього світу, про плани на майбутнє, про враження від минулих подій, про досягнення та поразки; переконуємо, що це нам, дорослим, цікаво та важливо.

За якою програмою навчатися, як має бути обладнаний кабінет фізики, за якою системою ставити оцінки — не те, щоб це не мало значення, але ці питання можуть бути розв’язані в робочому порядку, залежно від обставин. Боятися чи мріяти — that is the question.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Российская певица двухтысячных впала в кому после попытки суицида
Comments UA
2024-10-02T20:15:54Z
Брак певицы с Украины и российского стриптизера трещит по швам
Comments UA
2024-09-29T20:15:32Z
Украинская певица впервые откровенно рассказала, сколько "пластик" сделала
Comments UA
2024-10-03T19:51:13Z
Катастрофически тяжело: вдова Виталия Билоножко рассказала о жизни после смерти мужа/Они прожили вместе более 40 лет
Апостроф
2024-09-23T14:15:10Z
"Залужный остановил меня": Камалия рассказала, почему решила не идти на фронт
Знай
2024-10-05T12:51:23Z
Как собрать стильный гардероб из кожи и замши: 5 готовых решений
Marie Claire
2024-10-05T09:26:27Z
"До конца моей жизни": дизайнер Алексей Залевский раскрыл подробности своей неизлечимой болезни
Апостроф
2024-10-03T17:36:05Z
"Кто бы мог подумать": Вакарчук признался в новой любви
Апостроф
2024-10-04T19:03:17Z
Российская певица после развода рассказала правду о своем "идеальном браке"
Comments UA
2024-09-24T19:36:35Z
Ситуация очень печальная: синоптик рассказала, когда в Украине ждать дождей
Апостроф
2024-09-29T09:03:41Z
На контрольном посту мужчина начал резать себе руки: кто его остановил
Comments UA
2024-10-04T13:21:51Z
Улицы Степана Бандеры и полка «Азов»: в Харькове требуют новых переименований
Comments UA
2024-09-23T14:06:55Z
Митинги против ВСУ в Покровской громаде: правда ли это
Comments UA
2024-09-23T15:30:29Z
ВСУ отразили атаки россиян на девяти направлениях
Корреспондент
2024-10-05T14:06:05Z
Киев окутал туман: водителей предупредили об опасности
Апостроф
2024-10-05T12:39:48Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
В Запорожье заявили, что оккупанты готовят штурмы, а не наступление
Comments UA
2024-09-30T19:51:18Z
Бои в Угледаре идут в черте города - ОВА
Корреспондент
2024-10-01T10:45:17Z
Под Москвой застрелили бывшего "министра" "ЛНР": интересные подробности
Comments UA
2024-10-01T21:45:57Z
В Кремле отреагировали на желание Шольца поговорит с Путиным
Comments UA
2024-10-02T14:12:49Z
Украины больше нет: Трамп шокировал новым заявлением о войне
Comments UA
2024-09-26T07:31:07Z
"Война станет глубже и тяжелее в 2025-2026 годах": неутешительный прогноз Британии
GlavRed
2024-09-22T17:30:30Z
Боевое авто с трейлером спецподразделения "Омега" от БФ "Надежда" и фонда "Рідна країна" Николая Томенко
Знай
2024-10-05T14:23:13Z
В РФ задержали Z-блогера, критиковавшего Путина
Корреспондент
2024-10-05T13:45:57Z
В Газе освободили девушку, которую похитили в Ираке десять лет назад
Корреспондент
2024-10-04T03:52:29Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Против РФ сыграл придуманный ею миф. Почему враг недооценил наступление на Курщину
Comments UA
2024-09-26T17:42:31Z
У украинцев хотят отобрать льготы, придумали новую причину: появился законопроект
Политека
2024-09-26T18:04:35Z
Тарифы на электроэнергию вырастут: какие квитанции украинцам ждать с 1 ноября
Знай
2024-10-01T19:42:53Z
Подсолнечное и сливочное масло: цены в супермаркетах бьют рекорды
Знай
2024-09-29T16:06:42Z
Требовал 100 тыс. грн взятки: СБУ схватила топ-менеджера "Энергоатома"
Апостроф
2024-09-28T23:35:20Z
Обслуживание газовых приборов: это точно в ваших интересах
Знай
2024-10-05T14:21:28Z
Осенние цены на витамины: во сколько обойдутся яблоки, виноград и бананы
Знай
2024-10-05T14:06:14Z
Украинцы могут остаться без стабильной мобильной связи зимой: в чем причина
Фокус
2024-09-30T13:15:44Z
Великобритания закрыла последнюю угольную электростанцию
Корреспондент
2024-09-30T11:24:45Z
Треть украинцев оценили действия власти для восстановления энергетики как неэффективные – опрос
ZN UA
2024-10-02T12:53:11Z
В Польше призвали вернуть украинских мужчин домой, и отправить на фронт
Знай
2024-09-29T20:12:36Z
Средиземноморская сказка: самая красивая принцесса Греции выходит замуж — первые фото
Marie Claire
2024-09-28T09:36:23Z
Умеров рассказал, как возросли темпы мобилизации в Украине
Хвиля
2024-09-23T17:30:59Z
Украинцев предупредили об изменениях в выплатах ВПЛ в октябре
Хвиля
2024-10-02T16:45:45Z
Спустя три года: на могиле Чапкиса установили памятник с ошибками
Фокус
2024-10-05T14:12:19Z
Армия России потеряла тысячи солдат в боях за Угледар: анализ BBC
UAToday
2024-10-05T14:03:13Z
Зачем нужно готовить из капусты 25 сентября и как защитить себя от порчи: приметы, обряды и запреты на Сергея
Знай
2024-09-25T02:03:35Z
В "Интерпайпе" Пинчука рассказали, как поддерживают своих сотрудников-военных
Апостроф
2024-10-01T17:09:52Z
Германия готовится к войне в Европе - NTV
Корреспондент
2024-09-29T22:42:40Z
"Моя королева": Александр Усик поздравил жену с годовщиной свадьбы
Фокус
2024-09-25T12:15:54Z
УЕФА признал судейскую ошибку, которая повлияла на определение победителя Евро-2024
ZN UA
2024-09-23T15:19:34Z
"Динамо" – "Кривбасс": видео онлайн-трансляция матча УПЛ
ZN UA
2024-10-05T09:36:30Z
Украинский чемпион мира Беринчик будет защищать титул в андеркарде реванша Усика и Фьюри
ZN UA
2024-10-05T08:55:06Z
"Должен забрать судьбу боя у судей": Фьюри раскрыл свой план на реванш с Усиком
ZN UA
2024-10-04T20:18:14Z
Тайсону Фьюри настоятельно посоветовали завершить карьеру после боя против Усика
Известия Киев
2024-10-04T18:36:08Z
Магучих: Думаю, до 2,15 можно прыгать - имеются такие силы
Корреспондент
2024-10-04T15:00:12Z
US Open — чемпионат, где деньги и шоу на первом месте!
Топ Жир
2024-10-04T13:54:47Z
Экс-чемпион рассказал, чего точно не произойдет в бою Усик - Фьюри
Корреспондент
2024-10-04T13:48:22Z
Простой тест, который поможет определить деменцию на ранней стадии
Marie Claire
2024-09-28T00:00:50Z
В Минздраве рассказали, когда в аптеках можно будет приобрести лекарства с медицинским каннабисом
Фокус
2024-10-02T05:13:18Z
6 признаков того, что ваш антивозрастной крем вреден для кожи
Marie Claire
2024-09-28T03:00:49Z
Астрологический прогноз на октябрь 2024 по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-09-29T22:51:19Z
Не теряйте доступ к медицинской помощи: пошаговая инструкция, как обновить данные в ЕСОЗ
VGorode
2024-10-05T13:09:19Z
Грецкий орех – стимулирует работу мозга и замедляет старение
Комсомольская правда
2024-10-05T12:04:37Z
Мужчины взялись колоть ботокс в мошонку: новая мода набирает обороты
Знай
2024-09-29T20:30:22Z
Наращивают мышцы и клетки мозга: ученые раскрыли новую пользу физических упражнений
Фокус
2024-09-29T19:06:53Z
Как сохранить урожай свежих помидоров к зиме: основные правила
Политека
2024-09-28T03:22:28Z
В Тель-Авиве произошел теракт - людей расстреляли из автоматов на трамвайной остановке
Комсомольская правда
2024-10-01T17:10:25Z
В Киеве похитили и пытали гражданина Турции
Апостроф
2024-09-26T17:12:43Z
В Нежине полицейский на авто сбил насмерть военного
Корреспондент
2024-09-27T15:27:55Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
В Ла-Манше в переполненной лодке с мигрантами погибли несколько человек, в том числе маленький ребенок
Европейская правда
2024-10-05T14:10:43Z
В Польше задержали двух украинцев, которые помогали нелегалам пересекать границу
Европейская правда
2024-10-05T13:45:23Z
В Харькове косметолог убила свою пациентку
Корреспондент
2024-10-05T13:15:23Z
В Полтавской области в пожаре погибла вся семья
TSN
2024-10-05T11:33:16Z
Действие бумеранга в силе: в России прорвало еще одну дамбу
Comments UA
2024-10-05T10:21:57Z
Вкуснее магазинного: бюджетный рецепт сырника "Сникерс" с домашней карамелью
Политека
2024-09-28T23:01:58Z
Прямо как в Италии: оригинальный рецепт хлебного супа с капустой и сыром
Политека
2024-10-01T11:01:44Z
В чем встречать Новый 2025 год Зеленой Деревянной Змеи: рекомендации по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-09-26T18:00:52Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Как приготовить фаршированную рыбу: простой рецепт для идеального ужина
Comments UA
2024-10-05T13:15:42Z
Тест: выберите осенний напиток, а мы скажем, каких мужчин вы притягиваете
Marie Claire
2024-10-05T13:01:38Z
Осень - идеальное время для подкормки: что порадует груши и яблони, урожай будет рекордным
Знай
2024-10-05T11:51:00Z
Как высушить мокрую одежду за пять минут без фена: четыре способа, которые могут быть полезны
TSN
2024-10-05T11:33:59Z
Тоненькие и вкусные блины на молоке: ресторатор поделился фирменным рецептом
Политека
2024-10-05T11:00:30Z
Беженцам нужно немедленно перерегистрировать авто: с 1 октября задействует новый запрет
Знай
2024-09-26T18:21:57Z
Реализм еще выше: Представлен первый трейлер гоночного симулятора Assetto Corsa EVO — выходит в январе в Steam
GameMag
2024-10-01T06:33:07Z
В Норвегии установлен новый мировой рекорд по объемам продажи электромобилей
Известия Киев
2024-09-27T15:29:42Z
Паркинг с суперкарами: в Киеве на стоянке супермаркета заметили эксклюзивные авто
Фокус
2024-09-25T07:21:56Z
Когда менять резину на зимнюю в Украине в 2024 году: как будут штрафовать
UAToday
2024-10-05T12:57:16Z
Привет из 90-х: в Украине заметили раритетные спорткары BMW
Апостроф
2024-10-05T07:00:01Z
Придется привыкать: водителям приготовили много сюрпризов в страховании авто
Знай
2024-10-05T02:51:43Z
Tesla в пятый раз с начала года отзывает более 27 тысяч Cybertruck
Корреспондент
2024-10-04T13:45:44Z
В Украине обвалился спрос на авто с пробегом: какие модели продолжают покупать
Фокус
2024-10-04T11:24:26Z
Эксперт рассказал, какие преимущества может дать Украине налаживание сотрудничества с учеными, выехавшими за границу
ZN UA
2024-10-05T07:22:19Z
Крупнейший шторм в Солнечной системе: таким Большое красное пятно на Юпитере еще не видели
Фокус
2024-10-04T07:45:54Z
Послушайте русскую озвучку хоррора Alone in the Dark от Cool-Games
GameMag
2024-09-30T20:31:32Z
Мощный взрыв навсегда изменил Землю: ученые рассказали, что произошло
ZN UA
2024-09-28T10:49:04Z
Антарктида стремительно озеленяется: площадь, покрытая мхами и растениями, увеличилась на 1000%
Фокус
2024-10-05T14:06:09Z
Киднеппинг в космосе. Ученые выяснили, кто и когда похитил Луну, и как она породнилась с Землей
Фокус
2024-10-05T13:12:45Z
Digital Foundry: От выпуска мощной консоли PlayStation 5 Pro выиграют даже те, кто не собирается ее покупать
GameMag
2024-09-29T21:16:06Z
The Callisto Protocol, Mortal Kombat 1, Lies of P и многие другие игры для PS5 получили маркировку PS5 Pro Enhanced в PS Store
GameMag
2024-09-28T21:13:43Z
Тринадцать в одном саркофаге: в Турции нашли необычное захоронение гладиатора
Фокус
2024-10-05T13:12:36Z