MY.UAНовини
Врятувати Україну — заселити африканців? Чи буде дієвою демографічна стратегія Кабміну
Врятувати Україну — заселити африканців? Чи буде дієвою демографічна стратегія Кабміну

Врятувати Україну — заселити африканців? Чи буде дієвою демографічна стратегія Кабміну

Щороку в Україні скорочується кількість населення і після початку війни ситуація погіршилася в рази. За останніми прогнозами українців може залишитися трохи більше 25 млн. Кабінет міністрів схвалив демографічну стратегію, спрямовану на покращення життя. Експерти розповіли Фокусу, наскільки вона буде дієвою.

За прогнозами Інституту демографії та проблем якості життя НАН, населення України може зменшитися до 25,2 мільйона людей. У результаті Кабмін схвалив Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року.

Так у стратегії йдеться про необхідність формування середовища, сприятливого для народження й виховання дітей і забезпеченням економічної самодостатності сімей. А саме безпеку, розбудову країни, доступність житла, якісної охорони здоровʼя, робочих місць.

Фокус розповідає, чи є ефективною стратегія Кабміну та чому важливою є не лише вона, але й міграція та терміни закінчення війни.

Чи спрацює демографічна стратегія Кабміну

Заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Олександр Гладун розповів Фокусу, що успіх стратегії Кабміну залежить від фінансування.

"Якщо заходи будуть нормально розроблені, нормальне буде фінансуватись, то вона (стратегія, — ред.) повинна спрацювати. Але що таке спрацювати? У сучасних умовах це дуже складно казати. Для цього вона і розроблялася, щоб покращити демографічну ситуацію", — сказав Гладун.

Він розповів, що демографічна ситуація покращиться тоді, коли ЗСУ виграють війну. Зокрема, відразу частина людей повернеться з-за кордону, можливо, деякі родини захочуть народити дитину, зменшиться смертність.

Соціолог Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Людмила Слюсар повідомила у розмові з Фокусом, що демографічна стратегія Кабміну спрацює, проте головною умовою є завершення війни та зміна безпекової ситуації. Проте важливо, аби держава і зараз дбала про родини з дітьми. Йдеться про створення бомбосховищ, допомогу переселенцям з дітьми, налагодження освітнього процесу, розвʼязання питань з дитсадками.

"Це все важливо. Але по-справжньому буде комфортне середовище, якщо принаймні гаряча стадія війни завершиться", — сказала Слюсар.

Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник заявив, що він оптиміст та вважає, що влада прикладе достатньо зусиль, аби демографічна стратегія була реалізована.

"Але навіть якщо подивитися за загальними цифрами, у 2050 році нас буде близько 28 мільйонів людей. І це в кордонах 1991 року, включно з Кримом. Це все одно дуже серйозне скорочення і насправді потрібно працювати над вирішенням, як я кажу, трьох головних питань", — зазначив Воскобойник.

За його словами, йдеться про те:

  • яким чином повертатимуть українців, які нині перебувають за кордоном;
  • як скоротять обсяги трудової міграції, нова хвиля якої розпочнеться після закінчення війни та відкриття кордонів;
  • як залучатимуть талановитих іноземців працювати та проживати в Україні.

Головна проблема України — міграція

За словами соціолога Володимира Паніотто головний вплив на кількість людей в Україні мають не демографічні стратегії, а міграція.

"У нас було 8 мільйонів, які були в Європі, зараз 6 мільйонів, десь від одного до двох мільйонів в Росії. І кількість тих, хто повернеться, є таким головним фактором, який буде визначати кількість людей, які проживають в Україні. А другий фактор — це скільки людей поїде після закінчення війни, виїдуть чоловіки, які зараз не мають важливості", — сказав він Фокусу.

Паніотто розповів, що за опитуваннями, з 6 мільйонів українців за кордоном дві третини хочуть отримати громадянство тих країн, де зараз перебувають.

"Тоді виходить, що 4 мільйони залишаться (за кордоном, — ред.) і, можливо, до них поїдуть ще 2 мільйони чоловіків", — вважає він.

Соціолог уточнив, що найбільше значення має закінчення війни, коли це станеться. Зокрема, від цього залежить адаптація мігрантів. Він вважає, що Україна повинна щось робити, аби більше людей повернулося, а менше виїхало після закінчення війни. А саме залучати їх до певної роботи. Зокрема, 60% тих, хто виїхав з України, мають вищу освіту.

"Це кваліфікована праця, багато з них може дистанційно працювати. Діти можуть продовжувати тут навчатися. Країна багато чого може зробити і має робити для того, щоб мінімізувати втрати", — пояснив він.

Україну заселять африканці та мігранти з менш розвинутих країн

Паніотто розповів про можливу міграцію в Україну людей з країн, які менш розвинуті, а саме з Африки, Афганістану. Проте на їхню адаптацію піде більше ресурсів, і попри це, вони не швидко стануть українцям. Крім цього, в Україні не найкраще ставлення до африканців, зазначив він.

"У нас немає такої культури, як скажімо, в інших країнах, де вони (мігранти з Африки, — ред.) вже звикли", — сказав він та додав, що Україні вигідніше намагатися повернути своє населення, ніж витрачати ресурси на адаптацію мігрантів з інших країн з іншою культурою.

Кожного року "зникав" Житомир

Василь Воскобойник повідомив, що навіть до початку військових дій населення України щороку скорочувалося приблизно на 350 тисяч.

"Умовно кажучи, кожного року в нас зникало таке місто як Житомир. Відповідно, в цілях демографічної стратегії стоїть, щоб підвищити народжуваність. Зараз у нас коефіцієнт 0,9, за демографічною стратегією хочуть його підвищити до 1,5. Тобто це 15 дітей, котрі повинні народитися в 10 жінок", — пояснив Воскобойник.

За його словами, для того, аби забезпечити стану нації та збільшити кількість хоча б на один рівень потрібно, аби народжуваність була на рівні 2,2. Так, десять жінок повинні народжуватися 22 дитини.

"Якщо в нас виходить, що за цілями демографічної стратегії вийти на коефіцієнт народжуваності хоча б 1,5, це означає, що й надалі кількість населення України буде скорочуватись. Тобто кількість померлих буде перевищувати кількість новонароджених. Відповідно, до чого це призведе? Це призведе до нестачі робочих рук, котра зараз вже відчувається. Це призведе до нестачі навіть споживачів товарів та послуг в нашій країні", — сказав він.

Створення сприятливих умов для народжуваності: що для цього потрібно

Олександр Гладун зазначив, що до сприятливих умов для народжуваності відноситься гнучкий робочий день для жінок на підприємствах, важливо, аби він був неповним. Також йдеться про гнучкий робочий день дитячих, дошкільних закладів, фінансова підтримка сімʼї.

"Ми, наприклад, вважаємо, що треба виплачувати певні суми до досягнення дитини 18 років. Я не знаю, піде на це уряд чи ні", — заявив він.

За його словами, важливими є програми по доступності житла. Зокрема, жінки говорять, що одним із головних чинників, чому вони не можуть мати певну кількість дітей, є житло. Тому потрібне підвищення економічної підтримки родини, щоб розвивалася соціальна інфраструктура, створювалося середовище, де можна відпочити та, аби недалеко було їхати до медзакладів.

"Такий комплекс заходів може позитивно вплинути (на демографічну ситуацію, — ред.). Але річ у тім, що я це кажу абстрактно, цим повинні займатися на рівні територіальних громад, і в конкретному населеному пункті можуть бути різні конкретні заходи", — пояснив демограф.

Людмила Слюсар наголосила, що до сприятливих умов для народжуваності фактично належить весь комплекс проблем української сімʼї. Йдеться про економіку та безпеку. Потрібно, аби доходи були на тому рівні, щоб люди з середньою зарплатою могли утримувати певну кількість дітей, щоб гроші не стали перешкодою для появи другого малюка. Також важливе житлове питання та соціальний простір.

"Це те, щоб сім'ям з дітьми було і комфортно гуляти на вулиці, і відпочивати, і сходити в кафе, щоб була відповідна інфраструктура. Також, щоб були створені умови для поєднання батьківських обов'язків і професійної діяльності. Сучасна жінка реалізується не тільки у материнстві, є самореалізація в професійній діяльності", — зауважила вона.

За словами Слюсар, потрібні дитячі садочки, муніципальні няні, різні центри зайнятості та розвитку дітей, комфортні умови в школі, аби учень при необхідності міг залишитися на групу продовженого дня, а батькам не довелося після роботи сидіти годинами та робити домашнє завдання з дитиною.

"Це величезний комплекс цих питань, коли вони вирішуються поступово, це середовище стає більш комфортне для сімей з дітьми, і відповідно це створює умови для реалізації тих репродуктивних бажань, які має ця сім'я", — додала Слюсар.

Володимир Паніотто повідомив, що на народжуваність важко вплинути. Зокрема, раніше були спроби, які призвели до стимулювання народжуваності, проте в короткостроковій перспективі. Люди, які відкладали народження дитини на рік-два, отримували гроші, що й пришвидшувало процес. Проте потім був провал, у результаті відбулося не пришвидшення, а перерозподілення, додав соціолог.

Нагадаємо, 14 вересня нардеп від "Європейської солідарності" Микола Княжицький заявив, що в Україні демографічна катастрофа. За його словами, сотні тисяч українців за кордоном хочуть відмовитися від громадянства.

Раніше директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова зауважила, що зниження мобілізаційного віку в Україні може вплинути на демографічну ситуацію. Вона вважає, що зараз немає сенсу робити демографічні прогнози, адже строки кінця війни передбачити складно.

Теги за темою
Діти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Приготовьтесь»: Ubisoft анонсировала Rainbow Six Siege X — презентация пройдёт 13 марта
GameMag
2025-02-16T23:30:14Z
Как пахнет древность: ученые рассказали о запахе египетских мумий
Telegraf
2025-02-16T22:48:54Z
Может случиться с каждым: мужчина отправил свои голые фото друзьям, пока пытался выключить будильник
Telegraf
2025-02-16T21:36:27Z
Avowed смогла обойти Indiana Jones and the Great Circle по пиковому онлайну в Steam до полномасштабного релиза
GameMag
2025-02-16T21:17:17Z
Assassin's Creed Shadows работает в 4K с апскейлом при 60 FPS на PlayStation 5 и Xbox Series X
GameMag
2025-02-16T20:12:04Z
Kotaku: Obsidian Entertainment стала одной из самых ценных студий Microsoft — у разработчиков Avowed большие планы
GameMag
2025-02-16T20:07:29Z
Найдите лица в цветах за 13 секунд: новая оптическая иллюзия проверит зрение каждого
Фокус
2025-02-16T18:36:48Z
Фанаты Xbox, не переживайте — Microsoft не планирует становиться новой Sega
GameMag
2025-02-16T17:34:37Z
5 настроек, которые пользователи смартфона Galaxy S25 Ultra должны изменить немедленно
Фокус
2025-02-16T17:00:18Z
Как вернуть любимого человека: древний ритуал и советы для обретения любви снова
Знай
2025-02-16T21:30:32Z
Имя имеет значение: какие мужчины не умеют зарабатывать деньги
Gazeta UA
2025-02-16T19:54:21Z
Что заставляет мужчин возвращаться к бывшим
Gazeta UA
2025-02-16T19:18:11Z
Гороскоп на 17 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-16T18:45:31Z
Жульен в булочке: эффектная подача любимого блюда, если нет тарталеток, рецепт
Знай
2025-02-16T17:51:04Z
Назвали продукты, которые нельзя совмещать с алкоголем. Что произойдет
Gazeta UA
2025-02-16T17:48:14Z
Таропрогноз на 17 февраля 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет в понедельник
Telegraf
2025-02-16T16:03:27Z
Проклятие имен: женщины, которым не везет в любви, проверьте себя и своих подруг
Знай
2025-02-16T15:51:27Z
Как быстро и безопасно разморозить фарш: 3 способа, которые работают всегда
Знай
2025-02-16T14:51:15Z
В Полтаве грузовик совершил наезд на военного: что известно
TSN
2025-02-16T19:51:32Z
ЧАЭС под угрозой: повторные удары могут привести к радиационным выбросам
TSN
2025-02-16T13:33:22Z
В Австрии нападавшего с ножом сирийца остановил сириец: погиб ребенок. ФОТО
Новости Украины
2025-02-16T11:57:30Z
Удар российского дрона по ЧАЭС: сотрудники ГСЧС тушат пожар в сложных условиях
Фокус
2025-02-16T11:57:26Z
В Польше украинка оставила пятерых детей в холоде и без еды: вернулась домой нетрезва
Политека
2025-02-16T11:27:40Z
Странности с российским самолетом в Польше: пассажиры 14 часов находятся в состоянии неопределенности
Новости Украины
2025-02-16T11:03:23Z
Взрыв в Николаеве: погибли три военных ЦПМД
Корреспондент
2025-02-16T10:42:57Z
Семь спасателей помогли подняться с пола 250-килограммовому мужчине
VGorode
2025-02-16T10:36:48Z
Взрыв в Николаеве забрал жизни троих военных: стали известны их личности
Telegraf
2025-02-16T10:24:06Z
"Реал" - "Ман Сити": онлайн-трансляция матча Лиги чемпионов
Telegraf
2025-02-16T20:42:00Z
Форвард сборной Украины отметился дебютной голевой передачей за "Олимпиакос"
ZN UA
2025-02-16T19:07:41Z
Тоттенгем мінімально здолав Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-02-16T18:24:54Z
Свитолина разгромила россиянку на старте турнира в ОАЭ
ZN UA
2025-02-16T17:36:55Z
"Стала значительным препятствием": тренер Беринчика назвал главную причину поражения от Дэвиса
TSN
2025-02-16T17:21:02Z
Юношеская сборная Украины одержала волевую победу над Грецией
Корреспондент
2025-02-16T17:15:30Z
"Ливерпуль" одержал непростую победу и укрепил свое лидерство в АПЛ
TSN
2025-02-16T16:39:49Z
Бавария работает над подписанием лидера своего конкурента
Корреспондент
2025-02-16T13:36:00Z
Усик и его жена поддержали Беринчика после поражения в чемпионском бою против Дэвиса
TSN
2025-02-16T12:51:41Z
Россияне атакуют Украину ударными БПЛА: направление движения
TSN
2025-02-16T22:51:51Z
Будет сложно принимать важное решение – ведический гороскоп на 17 февраля
Gazeta UA
2025-02-16T22:39:09Z
Украинские артиллеристы уничтожили новейший российский ЗРК за 135 млн долларов
Фокус
2025-02-16T21:42:59Z
Возможны морозы до -21°С: на Украину движется арктическая воздушная масса
Новости Украины
2025-02-16T21:33:05Z
Зеленский назвал количество погибших военных
Корреспондент
2025-02-16T20:48:23Z
Теплая зима приведет жаркое лето: украинцев ожидает аномальное изменение климата
Знай
2025-02-16T20:30:20Z
Банзай-атака на Курщине закончилась для россиян полным разгромом. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-16T19:33:15Z
В ВСУ отреагировали на уничтожение "жирной цели" у россиян под Покровском – есть невыясненные моменты
Апостроф
2025-02-16T17:42:57Z
Штурмовики Путина прорвались в Новоселку: ВСУ ведут зачистку вражеского десанта - DeepStat
Новости Украины
2025-02-16T17:33:44Z
Неузнаваемая Ариана Гранде и режиссер «Субстанции» в пуховике: худшие образы BAFTA-2025
Marie Claire
2025-02-16T23:30:01Z
Волосы русалки и глаза Бэмби: лучшие бьюти-образы с премии BAFTA-2025
Marie Claire
2025-02-16T22:48:32Z
Юрий Борисов не получил премию BAFTA-2025
Marie Claire
2025-02-16T21:15:56Z
Полный список победителей BAFTA-2025
Marie Claire
2025-02-16T19:42:09Z
Фильм о войне в Украине выиграл престижную премию BAFTA: в нем играли украинские актеры
Фокус
2025-02-16T19:42:04Z
"Шедевры" на стенах: на улицах заметили бананы стоимостью 24,8 млн фунтов стерлингов
Фокус
2025-02-16T18:00:17Z
BAFTA-2025: лучшие звездные образы с красной дорожки премии
Marie Claire
2025-02-16T17:30:56Z
"Как человек, не раз лежавший в психиатрической клинике, слово "шизанутый" не люблю". Интервью с художником Никитой Титовым/Никита Титов имеет много единомышленников
Апостроф
2025-02-16T16:57:42Z
Заметно похудевший Виктор Бронюк восхитил романтическими фото с женой-красавицей
TSN
2025-02-16T16:39:34Z
В приоритете для ТЦК: кого сейчас мобилизуют в первую очередь
Telegraf
2025-02-16T23:24:00Z
Праздник 17 февраля: что нельзя делать сегодня, чтобы не удвоить неприятности и слезы
Telegraf
2025-02-16T22:21:32Z
День ангела 17 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-16T22:21:08Z
Почему в постсоветских странах едят на кладбище в поминальные дни и можно ли так делать
Знай
2025-02-16T20:51:45Z
98% людей изменяют: частный детектив рассказал о секретах "охоты" его компании
Фокус
2025-02-16T20:36:42Z
Самолет F-16 Воздушных сил ВСУ попал на фото во время боевого задания
Апостроф
2025-02-16T19:54:22Z
Три храма решили перейти из УПЦ МП в ПЦУ
Апостроф
2025-02-16T19:39:19Z
Запрет на вождение: в каком возрасте придется оставить руль
Хвиля
2025-02-16T19:21:42Z
Если устали ждать пенсию: как увеличить недостающий стаж
Знай
2025-02-16T18:21:25Z
Что произойдет, если съедать перед сном свежую луковицу
Gazeta UA
2025-02-16T19:39:08Z
Назвали самый быстрый способ похудания
Gazeta UA
2025-02-16T17:27:22Z
Кому нужно пить желатин, разбавленный водой – этот напиток поможет избавиться от одной проблемы
UAToday
2025-02-16T17:03:48Z
Какая распространенная ошибка вечером приводит к бессоннице
Gazeta UA
2025-02-16T16:57:08Z
Витамины для хорошей памяти: как не забывать, зачем вы вошли в комнату
TSN
2025-02-16T16:06:52Z
Категорически не разогревайте это в микроволновке: вас ждет пищевое отравление
UAToday
2025-02-16T13:03:51Z
3 травы, которые запустят "перезагрузку" вашей печени: начните применять уже сейчас и увидите результат
Знай
2025-02-16T12:51:13Z
Шесть лучших продуктов для плоского живота
TSN
2025-02-16T12:51:07Z
3 продукта, которые обладают эффектом «Оземпика»
Marie Claire
2025-02-16T12:00:05Z
Прощайте бутерброды и "красный" суп: супермаркеты обновили цены на сардины, шпроты и бычки
Знай
2025-02-16T20:12:29Z
"Что вы, где вы, как вы?": о чем важно сообщить ПФУ, чтобы не потерять теплые субсидии
Знай
2025-02-16T19:12:43Z
Раскрытие банковской тайны: в НБУ сделали заявление
Политека
2025-02-16T19:00:26Z
Радоваться или плакать: какой будет судьба тарифа на свет после отопительного сезона
Знай
2025-02-16T18:36:02Z
ПриватБанк блокирует счета украинцев: что происходит с деньгами и как этого избежать
Знай
2025-02-16T15:30:09Z
56 тысяч гривен в одни руки: кто имеет право на срочную выплату одной суммой
Знай
2025-02-16T14:12:39Z
Похитили 75 тысяч с карты, но ПриватБанк требует украинца погасить долг: какое решение принял суд
Политека
2025-02-16T14:03:44Z
За сало, сосиски та колбаски придется выложить немалую пачку денег: как изменились ценники
Знай
2025-02-16T13:12:28Z
Цены на кофе рекордно взлетели: стоит ли ожидать понижения в 2025 году
TSN
2025-02-16T12:48:17Z
Раритет из 80-х: обнаружен уникальный спортивный Porsche без пробега
Фокус
2025-02-16T10:00:44Z
Развивает 300 км/ч: в Киеве заметили редкий заряженный седан BMW
Фокус
2025-02-16T08:27:29Z
90 км с ветерком и без тревог: Suzuki выпустила электромопед по цене мобильного телефона
Знай
2025-02-16T06:51:28Z
Авто можно уберечь от эвакуатора: простые трюки, которые свяжут руки
Знай
2025-02-15T17:21:28Z
Мощный электрический аналог Jeep Wrangler рассекретили до премьеры
Фокус
2025-02-15T14:57:29Z
Новая уловка автоугонщиков: если видите это на зеркале – срочно закройте машину
Знай
2025-02-15T11:51:05Z
С конвейера сошел автомобиль с новейшим двигателем
Gazeta UA
2025-02-15T09:33:05Z
Подросток в теле 29-летнего: в США случайно нашли новенький Ford Mustang 1996 года
Знай
2025-02-15T04:51:25Z
Итальянский стиль, американский V8: на продажу выставили редкое швейцарское авто
Фокус
2025-02-14T18:27:19Z
"Нет никакого процесса": Госсекретарь США объяснил, что происходит между Трампом и Путиным
Фокус
2025-02-16T23:57:50Z
Зеленский признал, что доверие к США "подвергается испытанию"
Gazeta UA
2025-02-16T23:54:12Z
Дроны атаковали Краснодарский край РФ: взрывается возле Ильского НПЗ
Фокус
2025-02-16T22:57:45Z
США и РФ хотят разблокировать работу посольств
Comments UA
2025-02-16T22:27:08Z
Волтц заявил, что США заслуживают от Украины на "компенсацию"
Корреспондент
2025-02-16T22:06:56Z
"Будет привлечен": Трамп заявил, что Зеленский примет участие в переговорах в Саудовской Аравии
Telegraf
2025-02-16T22:03:53Z
Хронология войны — день 1090: россияне давят под Покровском, а Трамп говорит о скорых переговорах
Telegraf
2025-02-16T22:00:01Z
Сибига указал на ключевое открытие Мюнхена-2025
Корреспондент
2025-02-16T21:48:47Z
Делегации США и России проведут переговоры 18 февраля — росСМИ
TSN
2025-02-16T21:48:43Z