MY.UAНовини
Врятувати Україну — заселити африканців? Чи буде дієвою демографічна стратегія Кабміну
Врятувати Україну — заселити африканців? Чи буде дієвою демографічна стратегія Кабміну

Врятувати Україну — заселити африканців? Чи буде дієвою демографічна стратегія Кабміну

Щороку в Україні скорочується кількість населення і після початку війни ситуація погіршилася в рази. За останніми прогнозами українців може залишитися трохи більше 25 млн. Кабінет міністрів схвалив демографічну стратегію, спрямовану на покращення життя. Експерти розповіли Фокусу, наскільки вона буде дієвою.

За прогнозами Інституту демографії та проблем якості життя НАН, населення України може зменшитися до 25,2 мільйона людей. У результаті Кабмін схвалив Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року.

Так у стратегії йдеться про необхідність формування середовища, сприятливого для народження й виховання дітей і забезпеченням економічної самодостатності сімей. А саме безпеку, розбудову країни, доступність житла, якісної охорони здоровʼя, робочих місць.

Фокус розповідає, чи є ефективною стратегія Кабміну та чому важливою є не лише вона, але й міграція та терміни закінчення війни.

Чи спрацює демографічна стратегія Кабміну

Заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Олександр Гладун розповів Фокусу, що успіх стратегії Кабміну залежить від фінансування.

"Якщо заходи будуть нормально розроблені, нормальне буде фінансуватись, то вона (стратегія, — ред.) повинна спрацювати. Але що таке спрацювати? У сучасних умовах це дуже складно казати. Для цього вона і розроблялася, щоб покращити демографічну ситуацію", — сказав Гладун.

Він розповів, що демографічна ситуація покращиться тоді, коли ЗСУ виграють війну. Зокрема, відразу частина людей повернеться з-за кордону, можливо, деякі родини захочуть народити дитину, зменшиться смертність.

Соціолог Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Людмила Слюсар повідомила у розмові з Фокусом, що демографічна стратегія Кабміну спрацює, проте головною умовою є завершення війни та зміна безпекової ситуації. Проте важливо, аби держава і зараз дбала про родини з дітьми. Йдеться про створення бомбосховищ, допомогу переселенцям з дітьми, налагодження освітнього процесу, розвʼязання питань з дитсадками.

"Це все важливо. Але по-справжньому буде комфортне середовище, якщо принаймні гаряча стадія війни завершиться", — сказала Слюсар.

Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник заявив, що він оптиміст та вважає, що влада прикладе достатньо зусиль, аби демографічна стратегія була реалізована.

"Але навіть якщо подивитися за загальними цифрами, у 2050 році нас буде близько 28 мільйонів людей. І це в кордонах 1991 року, включно з Кримом. Це все одно дуже серйозне скорочення і насправді потрібно працювати над вирішенням, як я кажу, трьох головних питань", — зазначив Воскобойник.

За його словами, йдеться про те:

  • яким чином повертатимуть українців, які нині перебувають за кордоном;
  • як скоротять обсяги трудової міграції, нова хвиля якої розпочнеться після закінчення війни та відкриття кордонів;
  • як залучатимуть талановитих іноземців працювати та проживати в Україні.

Головна проблема України — міграція

За словами соціолога Володимира Паніотто головний вплив на кількість людей в Україні мають не демографічні стратегії, а міграція.

"У нас було 8 мільйонів, які були в Європі, зараз 6 мільйонів, десь від одного до двох мільйонів в Росії. І кількість тих, хто повернеться, є таким головним фактором, який буде визначати кількість людей, які проживають в Україні. А другий фактор — це скільки людей поїде після закінчення війни, виїдуть чоловіки, які зараз не мають важливості", — сказав він Фокусу.

Паніотто розповів, що за опитуваннями, з 6 мільйонів українців за кордоном дві третини хочуть отримати громадянство тих країн, де зараз перебувають.

"Тоді виходить, що 4 мільйони залишаться (за кордоном, — ред.) і, можливо, до них поїдуть ще 2 мільйони чоловіків", — вважає він.

Соціолог уточнив, що найбільше значення має закінчення війни, коли це станеться. Зокрема, від цього залежить адаптація мігрантів. Він вважає, що Україна повинна щось робити, аби більше людей повернулося, а менше виїхало після закінчення війни. А саме залучати їх до певної роботи. Зокрема, 60% тих, хто виїхав з України, мають вищу освіту.

"Це кваліфікована праця, багато з них може дистанційно працювати. Діти можуть продовжувати тут навчатися. Країна багато чого може зробити і має робити для того, щоб мінімізувати втрати", — пояснив він.

Україну заселять африканці та мігранти з менш розвинутих країн

Паніотто розповів про можливу міграцію в Україну людей з країн, які менш розвинуті, а саме з Африки, Афганістану. Проте на їхню адаптацію піде більше ресурсів, і попри це, вони не швидко стануть українцям. Крім цього, в Україні не найкраще ставлення до африканців, зазначив він.

"У нас немає такої культури, як скажімо, в інших країнах, де вони (мігранти з Африки, — ред.) вже звикли", — сказав він та додав, що Україні вигідніше намагатися повернути своє населення, ніж витрачати ресурси на адаптацію мігрантів з інших країн з іншою культурою.

Кожного року "зникав" Житомир

Василь Воскобойник повідомив, що навіть до початку військових дій населення України щороку скорочувалося приблизно на 350 тисяч.

"Умовно кажучи, кожного року в нас зникало таке місто як Житомир. Відповідно, в цілях демографічної стратегії стоїть, щоб підвищити народжуваність. Зараз у нас коефіцієнт 0,9, за демографічною стратегією хочуть його підвищити до 1,5. Тобто це 15 дітей, котрі повинні народитися в 10 жінок", — пояснив Воскобойник.

За його словами, для того, аби забезпечити стану нації та збільшити кількість хоча б на один рівень потрібно, аби народжуваність була на рівні 2,2. Так, десять жінок повинні народжуватися 22 дитини.

"Якщо в нас виходить, що за цілями демографічної стратегії вийти на коефіцієнт народжуваності хоча б 1,5, це означає, що й надалі кількість населення України буде скорочуватись. Тобто кількість померлих буде перевищувати кількість новонароджених. Відповідно, до чого це призведе? Це призведе до нестачі робочих рук, котра зараз вже відчувається. Це призведе до нестачі навіть споживачів товарів та послуг в нашій країні", — сказав він.

Створення сприятливих умов для народжуваності: що для цього потрібно

Олександр Гладун зазначив, що до сприятливих умов для народжуваності відноситься гнучкий робочий день для жінок на підприємствах, важливо, аби він був неповним. Також йдеться про гнучкий робочий день дитячих, дошкільних закладів, фінансова підтримка сімʼї.

"Ми, наприклад, вважаємо, що треба виплачувати певні суми до досягнення дитини 18 років. Я не знаю, піде на це уряд чи ні", — заявив він.

За його словами, важливими є програми по доступності житла. Зокрема, жінки говорять, що одним із головних чинників, чому вони не можуть мати певну кількість дітей, є житло. Тому потрібне підвищення економічної підтримки родини, щоб розвивалася соціальна інфраструктура, створювалося середовище, де можна відпочити та, аби недалеко було їхати до медзакладів.

"Такий комплекс заходів може позитивно вплинути (на демографічну ситуацію, — ред.). Але річ у тім, що я це кажу абстрактно, цим повинні займатися на рівні територіальних громад, і в конкретному населеному пункті можуть бути різні конкретні заходи", — пояснив демограф.

Людмила Слюсар наголосила, що до сприятливих умов для народжуваності фактично належить весь комплекс проблем української сімʼї. Йдеться про економіку та безпеку. Потрібно, аби доходи були на тому рівні, щоб люди з середньою зарплатою могли утримувати певну кількість дітей, щоб гроші не стали перешкодою для появи другого малюка. Також важливе житлове питання та соціальний простір.

"Це те, щоб сім'ям з дітьми було і комфортно гуляти на вулиці, і відпочивати, і сходити в кафе, щоб була відповідна інфраструктура. Також, щоб були створені умови для поєднання батьківських обов'язків і професійної діяльності. Сучасна жінка реалізується не тільки у материнстві, є самореалізація в професійній діяльності", — зауважила вона.

За словами Слюсар, потрібні дитячі садочки, муніципальні няні, різні центри зайнятості та розвитку дітей, комфортні умови в школі, аби учень при необхідності міг залишитися на групу продовженого дня, а батькам не довелося після роботи сидіти годинами та робити домашнє завдання з дитиною.

"Це величезний комплекс цих питань, коли вони вирішуються поступово, це середовище стає більш комфортне для сімей з дітьми, і відповідно це створює умови для реалізації тих репродуктивних бажань, які має ця сім'я", — додала Слюсар.

Володимир Паніотто повідомив, що на народжуваність важко вплинути. Зокрема, раніше були спроби, які призвели до стимулювання народжуваності, проте в короткостроковій перспективі. Люди, які відкладали народження дитини на рік-два, отримували гроші, що й пришвидшувало процес. Проте потім був провал, у результаті відбулося не пришвидшення, а перерозподілення, додав соціолог.

Нагадаємо, 14 вересня нардеп від "Європейської солідарності" Микола Княжицький заявив, що в Україні демографічна катастрофа. За його словами, сотні тисяч українців за кордоном хочуть відмовитися від громадянства.

Раніше директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова зауважила, що зниження мобілізаційного віку в Україні може вплинути на демографічну ситуацію. Вона вважає, що зараз немає сенсу робити демографічні прогнози, адже строки кінця війни передбачити складно.

Теги за темою
Діти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ЗМІ: у ЄС пропонують закласти 100 млрд євро для України в семирічному бюджеті
Европейская правда
2025-07-09T13:40:56Z
В Україні у червні інфляція пригальмувала до 0,8% - Держстат
УкраинФорм
2025-07-09T13:36:09Z
Переробка сої в Україні йде на історичний рекорд
AgroPortal
2025-07-09T13:30:03Z
Шуляк роз’яснила перспективи отримання компенсацій за житло на ТОТ через «єВідновлення»
УкраинФорм
2025-07-09T13:27:17Z
На АЗС України другий день поспіль дорожчає пальне
УкраинФорм
2025-07-09T13:21:34Z
АРМА далі шукає управителя для заводу «Єрмоліно»: під час минулого відбору були фальсифікації
AIN
2025-07-09T13:15:56Z
Деякі українці втрачають до 30% пенсії: як на це вплинути
Фокус
2025-07-09T13:12:22Z
Де зараз можна купити квартиру на вторинці до мільйона гривень
24tv
2025-07-09T13:09:36Z
У Росії впало виробництво горілки: громадяни переходять на самогон
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T13:09:02Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Що таке тепловий удар під час спеки: симптоми і як уберегтися
Gazeta UA
2025-07-09T13:00:21Z
Ось чому псуються ваші закрутки — який оцет не підходить для консервування
TSN
2025-07-09T12:51:30Z
Учені запропонували лікувати астму думками: як можна налаштувати мозок для боротьби з хворобою
Фокус
2025-07-09T12:42:26Z
Чим замінити каву: напої, які виводять токсини, допомагають схуднути та заряджають енергією
TSN
2025-07-09T12:36:17Z
Учені назвали 4 основні попередники хвороби Альцгеймера: що впливає на її розвиток
Фокус
2025-07-09T12:06:26Z
Що вважається нормою: як часто потрібно ходити в туалет
24tv
2025-07-09T11:24:42Z
Деякі препарати хіміотерапії виявилися небезпечними: вчені склали список загроз
Фокус
2025-07-09T11:21:07Z
У Британії готуються до потенційного візиту Трампа в найближчі тижні
Европейская правда
2025-07-09T13:40:07Z
Росіяни публікують дані українських військових через сервери в Словаччині – розслідування
Европейская правда
2025-07-09T13:39:15Z
Лише 1,5% освітніх програм визнали зразковими, – нардеп
24tv
2025-07-09T13:39:11Z
Китай заперечує звинувачення Німеччини щодо інциденту з літаком
Европейская правда
2025-07-09T13:36:48Z
Представник Тероборони розкрив реальні цифри "скандалів" з ТЦК
TSN
2025-07-09T13:36:05Z
Київ хоче кардинально змінити підхід: чим може завершитись Конференція з відновлення України
24tv
2025-07-09T13:30:13Z
У Туреччині заблокували ШІ-бота Grok за ймовірні образи Ердогана
InternetUA
2025-07-09T13:27:55Z
Наривається на ляпас від дружини? Папараці зафіксували цікавий момент між Макроном і Міддлтон
Telegraf
2025-07-09T13:27:24Z
Громадяни Китаю намагалися передати секретну документацію про український «Нептун» спецслужбам КНР
УкраинФорм
2025-07-09T13:21:57Z
Шукають слабке місце, – військовий про посилення боїв на Запорізькому напрямку
24tv
2025-07-09T13:36:52Z
Чи запровадять у Києві ізраїльську систему оповіщенн? Відповідь голови КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T13:21:15Z
НСЗУ перевірить медінститути Академії меднаук на Харківщині: ветерани скаржаться на побори та неповагу
Украина Криминальная
2025-07-09T13:18:31Z
У Миколаєві зникло світло: українців закликали ощадливо використовувати електроенергію
Фокус
2025-07-09T13:18:27Z
Будівництво магістральних водогонів на Дніпропетровщині: керівник Служби відновлення поскаржився на обшуки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T13:18:25Z
У Києві не впроваджуватимуть ізраїльську систему оповіщення про загрозу - КМВА
УкраинФорм
2025-07-09T13:18:22Z
У Києві відремонтували пошкоджену російським ударом тепломагістраль
УкраинФорм
2025-07-09T13:12:01Z
Кожен трек РуханкоМен - це антистрес, позитив і світла сторона музичної індустрії. А тепер в репертуарі ще й окрема пісня, яка...
FM-TV
2025-07-09T13:07:09Z
Боїмося чи воюємо: як реагувати на диверсії проти військових
УкраинФорм
2025-07-09T13:00:52Z
ДБР: Колишній високопосадовець Міноборони завдав збитків на 340 млн грн через недбалість
Лига
2025-07-09T13:39:51Z
4 денний робочий тиждень у Польщі: чи дійсно всі працюють менше й Україні варто брати приклад
24tv
2025-07-09T13:36:55Z
Помер Ігор Поклад: коли й де відбудеться прощання з легендарним композитором
24tv
2025-07-09T13:36:54Z
Військова служба за контрактом в Україні: які є види та строки
24tv
2025-07-09T13:36:35Z
Китай представив бойовий двомісний винищувач п’ятого покоління J-20S
360ua.news
2025-07-09T13:33:44Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Полтавській області: куди звертатися за необхідною підтримкою
Политека
2025-07-09T13:30:22Z
Їх можна почути щодня: популярні слова, яких немає в українській мові
GlavRed
2025-07-09T13:27:41Z
У Луцьку під час атаки РФ людей із тваринами не пустили до «московської» церкви - соцмережі
УкраинФорм
2025-07-09T13:27:19Z
В Україні планують "об'єднати" університети та армію - що зміниться для студентів
GlavRed
2025-07-09T13:27:03Z
Надя Дорофєєва та Позитив вперше за п'ять років возз'єдналися та заінтригували дуетом
TSN
2025-07-09T13:24:58Z
Найкрутіші українські дизайнери, про яких мають знати всі
24tv
2025-07-09T13:21:54Z
Просто, але зі смаком і стилем: акторка Зої Дешанель вишукано оформила задній двір оселі
24tv
2025-07-09T13:12:41Z
Забудьте про укладки: тренд на "волосся депресії" набирає все більших обертів
Фокус
2025-07-09T13:12:25Z
У Батумі для українських дітей провели майстерклас з ліплення вареників
УкраинФорм
2025-07-09T13:06:31Z
Дорофєєва і Позитив возз'єдналися: коли буде нова пісня і чому роблять легендарне повернення
Фокус
2025-07-09T12:45:15Z
"Повільні коні" повертаються з новими сезонами і старими ворогами
Gazeta UA
2025-07-09T12:27:54Z
Були бездомними: Катерина Тишкевич розповіла про особливу покупку
GlavRed
2025-07-09T12:27:10Z
Як Хвильовий намагався "втопитися" в Тихому океані
24tv
2025-07-09T12:18:30Z
Від білих грибів до "королівських" трюфелів: секретні місця Закарпаття, про які знають тільки місцеві
Telegraf
2025-07-09T13:27:42Z
Той самий квас: рецепт бочкового "швидкого" квасу
GlavRed
2025-07-09T13:27:39Z
Ніби з Парижу: ідеальні шоколадні круасани всього з 4 інгредієнтів
24tv
2025-07-09T12:57:29Z
Як за 3 хв. приготувати соковиту ароматну кукурудзу без варіння: лайфхак шеф-кухаря
Gazeta UA
2025-07-09T12:45:13Z
Як пережити ретроградний Меркурій всім знакам Зодіаку в липні 2025 і не збожеволіти
Знай
2025-07-09T12:39:39Z
Загадка на логіку: хто з трьох людей злочинець – треба вгадати за 15 секунд
GlavRed
2025-07-09T12:27:35Z
Прибирання за хвилину: 8 щоденних звичок, що справді працюють
24tv
2025-07-09T12:24:35Z
Туристка відвідала всі країни Європи і назвала 4, які її розчарували – це сусіди України
24tv
2025-07-09T12:18:28Z
ТОП-5 активних компонентів, які справді працюють
Gazeta UA
2025-07-09T11:30:47Z
Аномальна спека забрала життя у понад 2 тисяч людей у Європі
Европейская правда
2025-07-09T13:33:40Z
У Львові судитимуть дніпрянина, який вкрав понад пів мільйона гривень у матері загиблого солдата
Украина Криминальная
2025-07-09T13:33:23Z
На Херсонщині росіяни вбили однорічного хлопчика
1News
2025-07-09T13:30:21Z
Чоловік "під мухою" доводив копам свою тверезість: все стало тільки гірше
Фокус
2025-07-09T13:27:44Z
У Києві сталася пожежа на ВДНГ, згорів величезний динозавр
Комсомольская правда
2025-07-09T13:22:17Z
На Закарпатті група чоловіків вигадала цікавий спосіб, як переплисти Тису
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T13:21:26Z
Обчистили за 1,5 години: у Мексиці викрали 33 тонни золота й срібла на мільйони доларів
24tv
2025-07-09T13:12:19Z
У Дружківці з-під завалів врятували цуценя зі зламаною лапою
Комсомольская правда
2025-07-09T13:04:34Z
На Дніпропетровщині повідомлено про підозру групі осіб, які утримували людей в трудовому рабстві
Украина Криминальная
2025-07-09T13:03:18Z
AC анонсувало новинку за ціною Ferrari
AutoCentre
2025-07-09T13:40:17Z
Вологі серветки нищать автомобіль: що ними не можна протирати
GlavRed
2025-07-09T13:33:33Z
Понад 1200 км на одному заряді — Lucid Air Grand Touring встановив рекорд Гіннеса
ITC
2025-07-09T13:19:52Z
Ford пропонує нову вигідну акцію замість знижок для співробітників
Топ Жир
2025-07-09T13:18:45Z
Новий суббренд Buick анонсував свій перший седан, але він призначений не для всіх
Топ Жир
2025-07-09T12:48:54Z
Toyota представила болід GR Rally на водні
AutoCentre
2025-07-09T12:01:29Z
Ця брудована електрична Renault 5 має стати реальністю
Топ Жир
2025-07-09T11:48:15Z
671 к.с. та 3,3 секунди до сотні: Aston Martin представив нову версію Vantage
AutoCentre
2025-07-09T11:04:47Z
Ред Булл сенсаційно звільнив легендарного Крістіана Хорнера, якого звинувачували у домаганнях
24tv
2025-07-09T10:42:32Z
Користувач Reddit знайшов секретну Wi‑Fi‑функцію Samsung
InternetUA
2025-07-09T13:34:02Z
Одне з найбільших: у нещодавно виявленому поселенні кельтів знайшли понад 13 000 артефактів
Фокус
2025-07-09T13:21:33Z
Інсайдер розкрив подробиці онлайн-режиму GTA 6
InternetUA
2025-07-09T13:19:28Z
Миколаївщина представила першого в Україні ШІ-консультанта
24tv
2025-07-09T13:18:07Z
Спекуляції нарешті припиняться: археологи розкриють усю правду про Троянську війну
Фокус
2025-07-09T13:12:42Z
Поставки Mac продовжують стрімко зростати
Portaltele
2025-07-09T13:07:11Z
Знесе кілька міст: у США готується вивергнутися вулкан. який спав 1000 років
Фокус
2025-07-09T13:06:20Z
One UI 8 зробить смартфони Samsung суперзахищеними
InternetUA
2025-07-09T13:01:01Z
Новий iPhone не за всі гроші світу: коли вийде наступна бюджетна версія флагмана
Фокус
2025-07-09T12:57:27Z
Бій Усик – Дюбуа: які події відбуватимуться перед вечором боксу
Фокус
2025-07-09T13:36:31Z
ПСЖ — Реал: найцікавіші дуелі матчу 1/2 фіналу КЧС
Football.ua
2025-07-09T13:12:50Z
Раптово помер боксер із Мексики: його знайшли мертвим у готелі після бою
24tv
2025-07-09T13:09:37Z
Тоттенгем не хоче продавати Ромеро
Football.ua
2025-07-09T13:07:32Z
Трансфер Дьокереша в Арсенал на межі зриву — Record
Football.ua
2025-07-09T12:55:26Z
Жіноча збірна України програла Ісландії, втративши місце в 1/4 фіналу Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-09T12:42:27Z
Трамп збирається відвідати фінал клубного чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T12:33:29Z
ПСЖ – Реал: напередодні матчу Клубного чемпіонату світуСпецпроект
1News
2025-07-09T12:33:11Z
Ліверпуль в односторонньому порядку розірвав контракт із загиблим Жотою: для чого це зроблено
24tv
2025-07-09T12:30:02Z