MY.UAНовини
«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села
«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села

«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села

«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села

Сьогодні в нашій країні відзначають День учителя. День тих, хто навчає, любить, дарує сили й натхнення. День конструктора дитячих душ.

Ці молоді люди залишають міста й комфортні офіси, щоби стати вчителями в селах і містечках, де гостро бракує кадрів. Вони бачать у цьому шанс підтримати дітей із села, змінювати громади зсередини та бути частиною відродження освіти в регіонах. Таку можливість їм надає ГО «Навчай для України» (НДУ). За умовами програми, її учасники викладають улюблену дисципліну в сільській школі протягом одного чи двох років. Це молодь без педагогічної освіти, готова вчитися, розвиватися та ділитися цим із дітьми. У молодих спеціалістів — учасників проєкту є й матеріальний стимул — окрім офіційної зарплати вчителя, вони отримують стипендію, що покриває витрати на житло та інші побутові потреби.

За сім років у програмі взяли участь понад 80 учасників . Наразі до 38 шкіл прийшли молоді натхненні вчителі. Й це надзвичайно важливо, адже українська освіта переживає надскладні часи й кадровий дефіцит є лише частиною великої кризи. За статистикою НДУ, в Україні менш як 10% учителів мають вік до 30 років.

Цього року команда проєкту отримала понад 300 заявок на участь у програмі й відібрала 30 учасників, які вже 2 вересня поїхали вчителювати до громад у Київській та Одеській  та Івано-Франківській областях.

Хто, як не ми?

Щороку громадська організація «Навчай для України» залучає талановитих випускників українських університетів і молодих спеціалістів до вчителювання в малих громадах країни. «Щороку ми отримуємо приблизно 300–500 заявок від людей, які є випускниками не лише педагогічних університетів, — розповідає голова правління ГО «Навчай для України» Оксана Матіяш. — Це можуть бути й ті, хто хоче залишити професію, наприклад, в IT заради підтримки освіти дітей у такий надскладний час».

Одна з випускниць програми ГО «Навчай для України» — Наталія Філонова, яка викладала в Гребінківському ліцеї на Київщині українську мову та літературу, зауважує, що участь у програмі — це колосальний досвід, який по-справжньому змінив її життя. Цей досвід уплинув на її кар’єру: Наталія змогла вступити до аспірантури й увійти до переліку 50 найкращих учителів України за версією Global Teacher Prize.

«Для мене було важливо не просто навчити своїх учнів шкільних предметів, а прищепити їм любов до рідної мови, розуміння важливості нею говорити, відчуття того, що все українське справді круте, модне, цікаве й захопливе, — поділилася Наталія Філонова. — Ще коли я навчалася в університеті, була вихованкою в «Пласті», помітила, як «просідає» патріотичне виховання серед дітей та підлітків. Тому на уроках я прагнула зробити все можливе, щоб це «просідання» нівелювати».

Фото надане автором

Інша учасниця проєкту — фахівчиня з ІТ, а тепер учителька математики Блиставицької ЗОШ на Київщині Олена Гаврилюк так розповідає про те, що спонукало її взяти участь у проєкті: «Протягом останніх чотирьох років я працювала на посаді Front-End Engineer у провідній IT-компанії. Мені набридла моя всіма омріяна віддалена робота вдома, захотілося взяти тривалу безстрокову відпустку в кар’єрі. Це було нестерпно — сидіти в чотирьох стінах і виконувати завдання, результату яких я ніколи не побачу, бо його або немає, або він десь далеко, на іншому материку. Тому почала думати, чим суспільно корисним могла б зайнятися в цей період. Щодо закордону — мене туди не тягне. Я багато подорожувала країнами Європи, але бажання залишитися там надовше не виникало. Вважається, що там кращий рівень життя, але для мене там усе чуже й бажання починати все спочатку немає».

Фото надане автором

Вчителька української мови та літератури Хотянівської ЗОШ Вишгородської міської ради на Київщині Дарія Яструб народилася й виросла в невеличкому селищі Херсонської області, освіту здобула в НаУКМА. Вона розповідає, що протягом навчання в університеті їй здавалося, що всі суспільні зміни відбуваються в містах, особливо в Києві. Проте з часом дівчина зрозуміла, що їх варто впроваджувати спочатку «знизу», із села. Адже до сіл зміни доходять дуже повільно. А в цей час там зростають діти, які згодом упливають на майбутнє країни, а отже, дуже потребують належної уваги й освіти.

Фото надане автором

Вчитель інформатики Олександрівської ЗОШ на Одещині Дмитро Дем’яненко завершив магістратуру в Польщі за спеціальністю «економічні системи» в університеті Марії Склодовської-Кюрі (Люблін). Своє рішення взяти участь у проєкті він пояснює бажанням допомагати українській молоді здобувати якісні знання незалежно від місця та умов їх проживання.

Фото надане автором

«Загалом моя мотивація ґрунтувалася на розумінні: хто, як не я? — розповідає Дмитро. — Я навчався й жив у Польщі, повернувся, коли почався коронавірус. Залишився, коли розпочалося повномасштабне вторгнення. І зараз розвиток української молоді та виховання людей, які будують цю країну, — моя найбільша мета». Хлопець зізнається, що дуже хотів потрапити саме на Одещину, тому що для нього цей край завжди був чимось дуже віддаленим, але водночас цікавим. А нині він щасливий, що перебуває саме тут, де поряд море, природа та спокій від міської метушні.

Виклики, з якими довелося стикнутися

Учасники проєкту з великим натхненням і мотивацією поїхали до сільських шкіл, але, звісно, їм довелося стикнутись і з викликами. Як особистими (адаптуватися до нового місця проживання, нового фаху), так і з побутовими, що виникли у зв’язку з переїздом.

Олена Гаврилюк пригадує: «Школу мені запропонувала команда ГО «Навчай для України». Я могла відмовитися й попросити підібрати іншу, але мене все влаштувало. Перед початком було страшно. Я часто відчуваю страх перед невідомим, а в школі для мене все було невідомим із учительської перспективи. Як часто буває з ірраціональними страхами, вони виявилися безпідставними. Інших очікувань я намагалася не будувати. Мені подобається моя школа, колектив і діти». Викликом для Олени став і пошук житла. Вона живе з колегою та її донькою в спільній кімнаті. «Напевно, це головна відмінність від мого міського життя, — розповідає дівчина. — Переважно це плюс, бо є велика підтримка та веселощі, але здається, що на якомусь етапі нам може захотітися більше усамітнення. Тут повільніший темп життя. Звісно, все також рухається, але не так швидко й виснажливо, як у місті. Мені тут дуже подобаються свіже повітря, близькість до природи, відсутність високих будівель, а ще те, що нам приносять фрукти та овочі із саду та городу».

А Наталія Філонова зауважує, що в Гребінках, куди вона приїхала викладати, було складно орендувати кімнату, адже дуже мало домівок здавалися в оренду. Однак дівчині допомогли адміністрація школи та представники місцевого самоврядування.

Та найбільшим викликом для Олени Гаврилюк було завдання зацікавити учнів. «У деяких дітей ніби встановлено налаштування «я не знаю» й «не чіпайте мене», — пригадує дівчина. — Також у мене є чотири різні класи, оскільки в школі немає паралелей. Це означає, що щотижня я маю підготувати 18 унікальних уроків. Трохи складно увійти в цей ритм, але я вірю, що незабаром адаптуюся й навчуся керувати своїм часом».

Учасники програми відчули на власному досвіді ті труднощі, з якими стикаються сільські школи та вчителі. «Школа, в якій я зараз працюю, виявилася досить особливою, — розповідає Дарія Яструб. — Вона розрахована лише на 100 дітей, але в ній навчається понад 300 учнів, і працюють вони в дві зміни. Приміщень дуже мало, класів не вистачає. Дітям доводиться сидіти буквально всюди, навіть у місцях, де зазвичай вішали одяг. Туди поставили лавку й зробили з неї парту. Наприклад, у дев’ятому класі, який навчається в дуже маленькому кабінеті, — 16 дітей, і один з учнів сидить у кутку на додатковому стільці біля вішалки. Але це йому не заважає бути активним».

Однак разом із викликами й труднощами учасники отримали надзвичайно позитивний досвід: «Я очікував, що прийду до школи, де не підтримуватимуть ініціативи, де ніхто нічого не хотітиме. Але це зовсім не так. — поділився Дмитро Дем’яненко. У мене дуже класна школа, круті викладачі, й це насправді надихає щось робити, змінювати та покращувати». Разом із учнями вони вже запустили пластовий гурток. Дмитро проводить заняття з профорієнтації.

Як програма змінила учасників

Участь у програмі ГО «Навчай для України» важлива й для країни, й особисто для кожного з учасників. Вони не лише отримують цікавий досвід, а й іноді змінюють свої життєві плани.

Так, Олена Гаврилюк зізнається, що завдяки програмі тепер почувається впевненіше з учнями, краще їх розуміє. Дівчина переконана, що школам потрібні вчителі, які зацікавлюють дітей, дають якісну освіту й передають актуальні м’які навички.

А от Дмитро Дем’яненко завдяки участі у проєкті знайшов своє покликання: «Я б хотів продовжити кар’єру вчителя, — каже Дмитро. — Спочатку було страшно, але зараз розумію, що це моє, і я просто в захваті. Маю також плани на навчання в аспірантурі, хочу отримати ступінь доктора філософії».

Програма «Навчай для України» триває, і ми запрошуємо всіх охочих долучитися до неї. Зробити це можна вже зараз за реєстраційним посиланням.

Щоби стати учасником чи учасницею програми, потрібно враховувати три основні критерії:

  • мати диплом бакалавра або магістра станом на 1 вересня того року, коли ви поїдете викладати;
  • на високому рівні володіти одним зі шкільних предметів, адже в ГО «Навчай для України» дуже дбайливо ставляться до якості викладання;
  • бути готовим переїхати до малої громади, аби сьогодні підтримувати наших дітей там, на місці.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Рецензія на фільм «Платформа 2» / El hoyo 2
ITC
2024-10-06T11:15:05Z
Тіна Кароль вперше відповіла на чутки про роман з молодшим на 9 років бізнесменом-іноземцем
TSN
2024-10-06T10:58:57Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-10-06T10:54:54Z
Син Назарія Яремчука висловився про відмову Ротару і Зінкевича знятися у фільмі про його батька
TSN
2024-10-06T10:51:38Z
Леся Нікітюк захопила пікантним фото з напівоголеним бойфрендом вдома
TSN
2024-10-06T10:40:59Z
Відомий український співак натякнув на кінець роману з відомою росіянкою: "Багато змін"
TSN
2024-10-06T10:39:08Z
Леся Нікітюк підтвердила новий роман та показала обранця
GlavRed
2024-10-06T10:27:51Z
Леся Нікітюк заінтригувала кадрами в обіймах бойфренда
Комсомольская правда
2024-10-06T09:51:26Z
Ахтем Сеітаблаєв зізнався, чи готовий одружуватися, і розповів, чи пишуть йому прихильниці
24tv
2024-10-06T09:33:26Z
Території – не головне: у NYT розкрили стратегію ЗСУ на Донбасі
GlavRed
2024-10-06T11:27:47Z
Вихід лише один: як нівелювати плани росіян після захоплення Вугледара - Братчук
GlavRed
2024-10-06T11:27:43Z
Окупанти встановлюють на свої «елітні» танки триповерхову броню, але все марно – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T11:27:35Z
На Херсонщині 6 бригад енергетиків відновлюють світло в населених пунктах
УкраинФорм
2024-10-06T11:09:56Z
Коли будуть дощі по всій Україні: дата вже відома
24tv
2024-10-06T11:03:59Z
Смерть комбата 123-ї бригади ТРО: подробиці та коментарі командування
Хвиля
2024-10-06T11:00:49Z
Армія РФ FPV-дроном влучила в автомобіль на Харківщині
ZN UA
2024-10-06T10:58:05Z
Херсонщина: війська РФ убили людину, ще 15 мирних жителів поранені
ZN UA
2024-10-06T10:39:59Z
Російські війська завдали удару по Київській області дронами: стали відомі наслідки атаки
TSN
2024-10-06T10:39:53Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
На війні з Росією загинув зять Ірини Фаріон
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T11:28:15Z
Скорочення терміну явки до ТЦК за повісткою: адвокат пояснив, як це вплине на мобілізацію
TSN
2024-10-06T11:21:39Z
Слово у слово промова з серіалу: президента Аргентини звинуватили у плагіаті
24tv
2024-10-06T11:18:25Z
Остання ракетна атака Ірану виявила вразливість ізраїльської системи ППО
360ua.news
2024-10-06T11:06:09Z
Буду боротися за свою волю, – блогер-втікач Волошин відповів, чи боїться міжнародного розшуку
24tv
2024-10-06T11:03:23Z
Україна хоче мобілізувати у 2024 році ще 200 тис чоловіків, але навряд чи вдасться - The Times
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T10:57:36Z
Був Маск і розмови про висадку на Марсі: Трамп провів масштабний мітинг на місці замаху на нього
24tv
2024-10-06T10:54:51Z
У Тунісі проходять вибори президента
УкраинФорм
2024-10-06T10:52:45Z
Як оформити субсидію через Дію: інструкція
VGorode
2024-10-06T11:18:19Z
Хто з українців може отримати 16 тисяч гривень на дрова
24tv
2024-10-06T11:15:37Z
"Укртелеком" назвав ціни на інтернет до кінця 2024 року: "Ми розробили новий тариф"
Знай
2024-10-06T11:06:43Z
Сільгосппродукція в ЄС дешевшає
AgroPortal
2024-10-06T11:00:19Z
За рік портфель військових облігацій у власності громадян та бізнесу зріс у 2,4 раза - Нацбанк
УкраинФорм
2024-10-06T10:54:39Z
Компанія Маска не може відновити роботу в Бразилії через проблеми зі сплатою штрафів – Reuters
iPress
2024-10-06T10:52:46Z
Інфляція в Україні прискорилась: продовольчі товари будуть рости в ціні через скорочення пропозиції
ZN UA
2024-10-06T10:51:55Z
Відключення неминучі: коли і на скільки вимикатимуть світло взимку - різні сценарії
TSN
2024-10-06T10:39:19Z
Українці отримають пільги на оплату комуналки: для цього потрібно кілька документів
Политека
2024-10-06T10:30:06Z
Ганебна втрата для Росії: ЗСУ затрофеїли унікальну російську зброю - Forbes
GlavRed
2024-10-06T11:27:55Z
За рік звела дім мрії: жінка поділилась власними секретами бюджетного будівництва
24tv
2024-10-06T11:27:41Z
Українські ентузіасти представили оновлений баггі «Хижак»
InternetUA
2024-10-06T11:01:01Z
Зростальний Місяць від 3 до 16 жовтня 2024 року: особливості періоду, що категорично заборонено робити
TSN
2024-10-06T11:00:40Z
Україна може почати новий контрнаступ у 2025 році – The Times
iPress
2024-10-06T10:52:17Z
Військовий пояснив, які важливі завдання вирішує Курська операція
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T10:48:19Z
В Нацполіції спростували інформацію про поширення тренду «хромінг» в Україні
InternetUA
2024-10-06T10:40:02Z
ЗСУ "затрофеїли" рідкісну ворожу техніку
TSN
2024-10-06T10:39:48Z
Чоловік після пересадження серця продовжив життя свого донора та одружився з його коханою
TSN
2024-10-06T10:39:21Z
Циганков очікувано залишився поза заявкою Жирони на матч із Атлетіком
Football.ua
2024-10-06T11:21:08Z
Майк Тайсон показав свою форму перед поверненням на професійний ринг: ефектне відео
24tv
2024-10-06T11:15:52Z
Фінал ЧС-2024 з футзалу: онлайн-трансляція матчу Бразилія – Аргентина
24tv
2024-10-06T11:06:09Z
Україна — Франція: відео онлайн-трансляція матчу за третє місце чемпіонату світу-2024 з футзалу
Football.ua
2024-10-06T10:52:11Z
Динамо – Кривбас: онлайн-відеотрансляція матчу УПЛ
TSN
2024-10-06T10:39:58Z
"Реал" з Луніним переміг "Вільярреал" у Примері, але втратив ключового гравця через травму
TSN
2024-10-06T10:39:31Z
Несподіваний вибір: Ребров довикликав ще двох гравців до збірної України на жовтневі матчі Ліги націй
TSN
2024-10-06T10:39:13Z
ЗСУ ліквідували ексгравця молодіжної збірної Росії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T10:30:14Z
Легендарний "Великий Джордж" назвав найкращого боксера в історії: вибір здивував
24tv
2024-10-06T10:12:48Z
Знайшли простий спосіб зменшити біль в спині
24tv
2024-10-06T10:39:53Z
Вчені знайшли альтернативу канабісу "без кайфу": що може змінити це відкриття
TSN
2024-10-06T10:39:13Z
Неочікувана користь кави: вчені розповіли, як покращити здоров'я за допомогою напою
GlavRed
2024-10-06T10:27:59Z
Не їсти після 6, щоб схуднути - це не міф? Відома фітнес-тренерка назвала головне правило стрункості
Знай
2024-10-06T09:51:48Z
Назвали напій, який знижує ризик інсульту
24tv
2024-10-06T09:09:40Z
На племзаводі розповіли, як уникнути раннього вибуття свиноматок зі стада
AgroPortal
2024-10-06T07:30:59Z
Чи справді кефір та йогурт такі корисні для мікрофлори
24tv
2024-10-06T06:57:01Z
Чому споживачі досі труяться продуктами харчування?
Украина Криминальная
2024-10-06T06:48:34Z
Ми живемо в умовах постійного стресу. Як зберегти свою психіку
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T06:06:15Z
На Львівщині жінка зарізала коханця, який на 27 років старший за неї
TSN
2024-10-06T11:21:20Z
Приставив до шиї пістолет: на Ніколаса Карму напали у Полтаві – що сталося
24tv
2024-10-06T11:21:10Z
На Закарпатті прикордонники показали, як бурий ведмідь переплив Тису
Комсомольская правда
2024-10-06T11:12:24Z
У Росії заявили про атаку БПЛА, у Москві горить військове училище
Комсомольская правда
2024-10-06T10:52:55Z
Чому загинув легендарний "кит-шпигун": у Норвегії встановили причину смерті
TSN
2024-10-06T10:52:08Z
У Харкові внаслідок ДТП загинули двоє людей, ще троє дістали поранення
Мій Харків
2024-10-06T10:48:33Z
30 тисяч доларів за переправу: на кордоні зі Словаччиною затримали авто із нелегалами
TSN
2024-10-06T10:40:33Z
РФ атакувала маршрутку та людей на Херсонщині
1News
2024-10-06T10:39:29Z
На Львівщині поліція розслідує загадкове вбивство подружжя у будинку
TSN
2024-10-06T10:39:11Z
Грибний суп з фрикадельками та галушками: переможниця "Мастер Шеф" розкрила улюблений рецепт
Политека
2024-10-06T11:00:37Z
Туристи знайшли у Карпатах гігантський гриб – важить майже 3 кг
Комсомольская правда
2024-10-06T10:45:07Z
Знак долі, який "не можна ігнорувати": що означають однакові цифри на годиннику
GlavRed
2024-10-06T10:27:06Z
Коли і як обрізати черешню восени 2024 року: унікальні методи від господарів
Политека
2024-10-06T10:01:30Z
Чому ніхто не показував цього раніше: як з супершвидкістю нашаткувати капусту
24tv
2024-10-06T09:48:23Z
Довгожителі назвали улюблений напій: як його правильно заварювати
24tv
2024-10-06T09:39:50Z
У вас завжди буде порядок: 10 геніальних лайфаків, як зберігати "судочки" на кухні
24tv
2024-10-06T09:27:21Z
"Втратив купу грошей": чоловік розповів, як туристів обводять навколо пальця у Туреччині
Фокус
2024-10-06T09:21:30Z
Як прати кашемір, щоб не зіпсувати його: ці правила потрібно знати
24tv
2024-10-06T09:12:46Z
Гнав, "сидячи" у телефоні: 20-річний мільйонер розбив машину за 5 млн грн
Фокус
2024-10-06T11:12:45Z
Як з’явився один з найкрасивіших автомобілів – Alfa Romeo GTV
AutoCentre
2024-10-06T10:43:12Z
У Києві помітили новітній потужний спорткар Mercedes
Фокус
2024-10-06T07:51:34Z
Citroen готує ефектного суперника Toyota RAV4
AutoCentre
2024-10-06T07:06:28Z
General Motors розробляє нову систему автономного водіння L3
Portaltele
2024-10-06T07:01:02Z
Водіям варто протерти лобове скло цим овочем, щоб уникнути запотівання
24tv
2024-10-06T03:51:06Z
Нові правила оренди автомобілів: що пропонують змінити для водіїв
Хвиля
2024-10-05T20:18:09Z
В Україні оновили вікові обмеження для водіїв: хто не зможе сісти за кермо
Хвиля
2024-10-05T19:45:38Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого кузовного ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T16:46:03Z
Комунікабельна чи закрита людина: у Мережі здивували цікавою оптичною ілюзією
GlavRed
2024-10-06T11:27:55Z
Секрет неандертальців: чи носили стародавні родичі людей одяг
Фокус
2024-10-06T11:27:30Z
Вкрадений Місяць: вчені запропонували "кримінальну" гіпотезу появи супутника у Землі
TSN
2024-10-06T11:21:50Z
Квантове моделювання виявило несподіване ослаблення планетних мантій
Portaltele
2024-10-06T11:00:34Z
Samsung інтегрує у свої телевізори штучний інтелект
InternetUA
2024-10-06T10:31:16Z
В Антарктиді через зміни клімату фіксують стрімке озеленення
TSN
2024-10-06T10:21:17Z
У листопаді Electronic Arts закриють одразу 5 своїх ігор
24tv
2024-10-06T10:18:57Z
Google тестує «сині позначки» для захисту користувачів від шахрайських сайтів
Детектор М
2024-10-06T10:10:05Z
Дизайнери iPhone 16 розповіли про створення кнопки камери
InternetUA
2024-10-06T10:01:01Z