MY.UAНовини
«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села
«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села

«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села

«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села

Сьогодні в нашій країні відзначають День учителя. День тих, хто навчає, любить, дарує сили й натхнення. День конструктора дитячих душ.

Ці молоді люди залишають міста й комфортні офіси, щоби стати вчителями в селах і містечках, де гостро бракує кадрів. Вони бачать у цьому шанс підтримати дітей із села, змінювати громади зсередини та бути частиною відродження освіти в регіонах. Таку можливість їм надає ГО «Навчай для України» (НДУ). За умовами програми, її учасники викладають улюблену дисципліну в сільській школі протягом одного чи двох років. Це молодь без педагогічної освіти, готова вчитися, розвиватися та ділитися цим із дітьми. У молодих спеціалістів — учасників проєкту є й матеріальний стимул — окрім офіційної зарплати вчителя, вони отримують стипендію, що покриває витрати на житло та інші побутові потреби.

За сім років у програмі взяли участь понад 80 учасників . Наразі до 38 шкіл прийшли молоді натхненні вчителі. Й це надзвичайно важливо, адже українська освіта переживає надскладні часи й кадровий дефіцит є лише частиною великої кризи. За статистикою НДУ, в Україні менш як 10% учителів мають вік до 30 років.

Цього року команда проєкту отримала понад 300 заявок на участь у програмі й відібрала 30 учасників, які вже 2 вересня поїхали вчителювати до громад у Київській та Одеській  та Івано-Франківській областях.

Хто, як не ми?

Щороку громадська організація «Навчай для України» залучає талановитих випускників українських університетів і молодих спеціалістів до вчителювання в малих громадах країни. «Щороку ми отримуємо приблизно 300–500 заявок від людей, які є випускниками не лише педагогічних університетів, — розповідає голова правління ГО «Навчай для України» Оксана Матіяш. — Це можуть бути й ті, хто хоче залишити професію, наприклад, в IT заради підтримки освіти дітей у такий надскладний час».

Одна з випускниць програми ГО «Навчай для України» — Наталія Філонова, яка викладала в Гребінківському ліцеї на Київщині українську мову та літературу, зауважує, що участь у програмі — це колосальний досвід, який по-справжньому змінив її життя. Цей досвід уплинув на її кар’єру: Наталія змогла вступити до аспірантури й увійти до переліку 50 найкращих учителів України за версією Global Teacher Prize.

«Для мене було важливо не просто навчити своїх учнів шкільних предметів, а прищепити їм любов до рідної мови, розуміння важливості нею говорити, відчуття того, що все українське справді круте, модне, цікаве й захопливе, — поділилася Наталія Філонова. — Ще коли я навчалася в університеті, була вихованкою в «Пласті», помітила, як «просідає» патріотичне виховання серед дітей та підлітків. Тому на уроках я прагнула зробити все можливе, щоб це «просідання» нівелювати».

Фото надане автором

Інша учасниця проєкту — фахівчиня з ІТ, а тепер учителька математики Блиставицької ЗОШ на Київщині Олена Гаврилюк так розповідає про те, що спонукало її взяти участь у проєкті: «Протягом останніх чотирьох років я працювала на посаді Front-End Engineer у провідній IT-компанії. Мені набридла моя всіма омріяна віддалена робота вдома, захотілося взяти тривалу безстрокову відпустку в кар’єрі. Це було нестерпно — сидіти в чотирьох стінах і виконувати завдання, результату яких я ніколи не побачу, бо його або немає, або він десь далеко, на іншому материку. Тому почала думати, чим суспільно корисним могла б зайнятися в цей період. Щодо закордону — мене туди не тягне. Я багато подорожувала країнами Європи, але бажання залишитися там надовше не виникало. Вважається, що там кращий рівень життя, але для мене там усе чуже й бажання починати все спочатку немає».

Фото надане автором

Вчителька української мови та літератури Хотянівської ЗОШ Вишгородської міської ради на Київщині Дарія Яструб народилася й виросла в невеличкому селищі Херсонської області, освіту здобула в НаУКМА. Вона розповідає, що протягом навчання в університеті їй здавалося, що всі суспільні зміни відбуваються в містах, особливо в Києві. Проте з часом дівчина зрозуміла, що їх варто впроваджувати спочатку «знизу», із села. Адже до сіл зміни доходять дуже повільно. А в цей час там зростають діти, які згодом упливають на майбутнє країни, а отже, дуже потребують належної уваги й освіти.

Фото надане автором

Вчитель інформатики Олександрівської ЗОШ на Одещині Дмитро Дем’яненко завершив магістратуру в Польщі за спеціальністю «економічні системи» в університеті Марії Склодовської-Кюрі (Люблін). Своє рішення взяти участь у проєкті він пояснює бажанням допомагати українській молоді здобувати якісні знання незалежно від місця та умов їх проживання.

Фото надане автором

«Загалом моя мотивація ґрунтувалася на розумінні: хто, як не я? — розповідає Дмитро. — Я навчався й жив у Польщі, повернувся, коли почався коронавірус. Залишився, коли розпочалося повномасштабне вторгнення. І зараз розвиток української молоді та виховання людей, які будують цю країну, — моя найбільша мета». Хлопець зізнається, що дуже хотів потрапити саме на Одещину, тому що для нього цей край завжди був чимось дуже віддаленим, але водночас цікавим. А нині він щасливий, що перебуває саме тут, де поряд море, природа та спокій від міської метушні.

Виклики, з якими довелося стикнутися

Учасники проєкту з великим натхненням і мотивацією поїхали до сільських шкіл, але, звісно, їм довелося стикнутись і з викликами. Як особистими (адаптуватися до нового місця проживання, нового фаху), так і з побутовими, що виникли у зв’язку з переїздом.

Олена Гаврилюк пригадує: «Школу мені запропонувала команда ГО «Навчай для України». Я могла відмовитися й попросити підібрати іншу, але мене все влаштувало. Перед початком було страшно. Я часто відчуваю страх перед невідомим, а в школі для мене все було невідомим із учительської перспективи. Як часто буває з ірраціональними страхами, вони виявилися безпідставними. Інших очікувань я намагалася не будувати. Мені подобається моя школа, колектив і діти». Викликом для Олени став і пошук житла. Вона живе з колегою та її донькою в спільній кімнаті. «Напевно, це головна відмінність від мого міського життя, — розповідає дівчина. — Переважно це плюс, бо є велика підтримка та веселощі, але здається, що на якомусь етапі нам може захотітися більше усамітнення. Тут повільніший темп життя. Звісно, все також рухається, але не так швидко й виснажливо, як у місті. Мені тут дуже подобаються свіже повітря, близькість до природи, відсутність високих будівель, а ще те, що нам приносять фрукти та овочі із саду та городу».

А Наталія Філонова зауважує, що в Гребінках, куди вона приїхала викладати, було складно орендувати кімнату, адже дуже мало домівок здавалися в оренду. Однак дівчині допомогли адміністрація школи та представники місцевого самоврядування.

Та найбільшим викликом для Олени Гаврилюк було завдання зацікавити учнів. «У деяких дітей ніби встановлено налаштування «я не знаю» й «не чіпайте мене», — пригадує дівчина. — Також у мене є чотири різні класи, оскільки в школі немає паралелей. Це означає, що щотижня я маю підготувати 18 унікальних уроків. Трохи складно увійти в цей ритм, але я вірю, що незабаром адаптуюся й навчуся керувати своїм часом».

Учасники програми відчули на власному досвіді ті труднощі, з якими стикаються сільські школи та вчителі. «Школа, в якій я зараз працюю, виявилася досить особливою, — розповідає Дарія Яструб. — Вона розрахована лише на 100 дітей, але в ній навчається понад 300 учнів, і працюють вони в дві зміни. Приміщень дуже мало, класів не вистачає. Дітям доводиться сидіти буквально всюди, навіть у місцях, де зазвичай вішали одяг. Туди поставили лавку й зробили з неї парту. Наприклад, у дев’ятому класі, який навчається в дуже маленькому кабінеті, — 16 дітей, і один з учнів сидить у кутку на додатковому стільці біля вішалки. Але це йому не заважає бути активним».

Однак разом із викликами й труднощами учасники отримали надзвичайно позитивний досвід: «Я очікував, що прийду до школи, де не підтримуватимуть ініціативи, де ніхто нічого не хотітиме. Але це зовсім не так. — поділився Дмитро Дем’яненко. У мене дуже класна школа, круті викладачі, й це насправді надихає щось робити, змінювати та покращувати». Разом із учнями вони вже запустили пластовий гурток. Дмитро проводить заняття з профорієнтації.

Як програма змінила учасників

Участь у програмі ГО «Навчай для України» важлива й для країни, й особисто для кожного з учасників. Вони не лише отримують цікавий досвід, а й іноді змінюють свої життєві плани.

Так, Олена Гаврилюк зізнається, що завдяки програмі тепер почувається впевненіше з учнями, краще їх розуміє. Дівчина переконана, що школам потрібні вчителі, які зацікавлюють дітей, дають якісну освіту й передають актуальні м’які навички.

А от Дмитро Дем’яненко завдяки участі у проєкті знайшов своє покликання: «Я б хотів продовжити кар’єру вчителя, — каже Дмитро. — Спочатку було страшно, але зараз розумію, що це моє, і я просто в захваті. Маю також плани на навчання в аспірантурі, хочу отримати ступінь доктора філософії».

Програма «Навчай для України» триває, і ми запрошуємо всіх охочих долучитися до неї. Зробити це можна вже зараз за реєстраційним посиланням.

Щоби стати учасником чи учасницею програми, потрібно враховувати три основні критерії:

  • мати диплом бакалавра або магістра станом на 1 вересня того року, коли ви поїдете викладати;
  • на високому рівні володіти одним зі шкільних предметів, адже в ГО «Навчай для України» дуже дбайливо ставляться до якості викладання;
  • бути готовим переїхати до малої громади, аби сьогодні підтримувати наших дітей там, на місці.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Компанія Samsung повертає перше місце у світовому рейтингу виробників напівпровідникових чіпів
InternetUA
2025-02-07T10:46:36Z
Продажі «бюджетного» Apple iPhone SE 4 стартують у лютому, але офіційної презентації не буде, — Bloomberg
ITC
2025-02-07T10:37:28Z
У Британії працюють над першим океанічним поселенням
1News
2025-02-07T10:24:02Z
Геймер отримав NVIDIA RTX 5090 замість 5080, але зарано зрадів
ITC
2025-02-07T10:19:46Z
GitHub навчив Copilot генерувати код по фото і розуміти голосові команди
ITC
2025-02-07T10:19:17Z
Скільки робочих місць може замінити штучний інтелект у майбутньому: експерти назвали цифри
InternetUA
2025-02-07T10:16:01Z
Альтернатива зубних імплантів: нові зуби вперше виростили в роті, але не людському
Фокус
2025-02-07T10:15:16Z
Айтівці зі Львова розробили месенджер Bridge, що працює за низької швидкості інтернету
Детектор М
2025-02-07T10:07:28Z
Гаррісон Форд розкритикував ШІ та похвалив актора з гри Indiana Jones and the Great Circle
24tv
2025-02-07T09:57:24Z
Найкращі цитати про успіх, які надихають: 100 мотивуючих висловів великих людей
24tv
2025-02-07T10:42:45Z
Троянди та півонії пишно цвістимуть: як використовувати кавову гущу як добриво
GlavRed
2025-02-07T10:39:34Z
Якщо розсада не сходить, приготуйте ефективний розчин: всього дві склянки води і популярний засіб
TSN
2025-02-07T10:36:48Z
Що треба знати перед купівлею індукційної плити: 5 факторів, на які слід звернути увагу
24tv
2025-02-07T10:36:39Z
3 інгредієнти й 30 хвилин: як легко приготувати згущене молоко вдома
24tv
2025-02-07T10:36:18Z
Чи можна прати рушники одночасно з одягом: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-02-07T10:30:34Z
Відпочити у Туреччині стане ще дорожче:прогноз на 2025 рік
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:21:29Z
В жодному разі не зберігайте соняшникову олію в кухонній шафі, і ось чому
TSN
2025-02-07T09:48:35Z
7 рідкісних жіночих імен, які запам'ятаються кожному
24tv
2025-02-07T09:48:12Z
Схема БАДів: шахраї вимагали кошти у літніх осіб
1News
2025-02-07T10:42:40Z
Житель Житомирщини вчиняв розпусні дії стосовно малолітньої та примушував знімати порновідео
Украина Криминальная
2025-02-07T10:30:16Z
Квадрокоптер допоміг прикордонникам врятувати трьох чоловіків із болота на Поліссі
InternetUA
2025-02-07T10:28:49Z
У Чернівцях помер чоловік в обласному ТЦК - поліція встановлює обставини
УкраинФорм
2025-02-07T10:27:38Z
На Буковині чоловік помер під час проходження ВЛК у військкоматі: поліція розпочала перевірку
Политека
2025-02-07T10:27:15Z
У Харкові припинено роботу нелегального покер-клубу
Мій Харків
2025-02-07T10:13:46Z
В Одесі цивільне подружжя затримали за підозрою в розповсюджені наркотиків
Украина Криминальная
2025-02-07T10:12:37Z
В Іспанії викрили трудову експлуатацію понад 50 громадян Румунії
Европейская правда
2025-02-07T10:10:56Z
Вибух біля ТЦК на Хмельниччині: повідомили про стан постраждалих
Gazeta UA
2025-02-07T10:06:07Z
Промоутер озвучив умову для реваншу Усика з Дюбуа
Gazeta UA
2025-02-07T10:42:52Z
Фаворитка Путіна не повернула медалі, зароблені під допінгом
Telegraf
2025-02-07T10:42:14Z
Клуби Ла Ліги вимагають покарання для Реала через скарги на суддівство
Football.ua
2025-02-07T10:34:20Z
Кассано: Феліш – потенційний топ-3 у світі на лівому фланзі після Вінісіуса та Родріго
Football.ua
2025-02-07T10:28:53Z
"Він божевільний": непереможний супертяж зробив однозначний прогноз на битву Берінчик – Девіс
24tv
2025-02-07T10:21:54Z
Бандура став тренером воротарів ЮКСА
Football.ua
2025-02-07T10:13:35Z
Волошин: Хочу приносити більше перемог Динамо й забивати більше голів
Football.ua
2025-02-07T10:07:36Z
Король рингу: Усик прикрасив обкладинку авторитетного журналу The Ring
24tv
2025-02-07T09:51:59Z
Слот: Перемагати завжди приємно. Ліверпуль звик грати у фіналах
Football.ua
2025-02-07T09:46:27Z
Бійця, якого вважали зниклим безвісти, зустріли з полону на Вінниччині
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:42:32Z
"Сафарі по цивільних": волонтерка показала страшні кадри з Покровська
24tv
2025-02-07T10:42:04Z
Сніг ненадовго, а лопати — на роки. У Києві чиновники пояснили скандальну закупівлю
Telegraf
2025-02-07T10:30:25Z
Більше ніяких ЖЕКів: хто тепер стежитиме за вашим будинком
Знай
2025-02-07T10:30:00Z
На фронті росіяни не припиняють масові штурми: військові назвали найважчий напрямок
GlavRed
2025-02-07T10:27:58Z
Морози посиляться, буде -12 градусів: Україну накриває антициклон Elvira
GlavRed
2025-02-07T10:27:18Z
15 років позбавлення волі за державну зраду отримав працівник «Маріупольського СІЗО»
Украина Криминальная
2025-02-07T10:21:15Z
Влаштували масштабний "бадабум": бійці "Хижака" провели контрдиверсійну операцію у Торецьку
Фокус
2025-02-07T10:12:58Z
Кого можуть мобілізувати з 18 років у 2025 році
24tv
2025-02-07T10:06:43Z
Красива, але вибаглива: яку кімнатну рослину просто обожнює дружина Роберта Паттінсона
24tv
2025-02-07T10:42:39Z
Байопік «Малевич» презентують на Мюнхенській конференції з безпеки
УкраинФорм
2025-02-07T10:42:34Z
3 найновіші українські серіали, у які вже встигли закохатись глядачі
24tv
2025-02-07T10:36:38Z
Брітні Спірс підтримує стосунки з колишнім бойфрендом та його дітьми: деталі
Фокус
2025-02-07T10:21:31Z
Нових «Месників» очолить Сем Вілсон , а Роберт Дауні-молодший стане головним лиходієм
ITC
2025-02-07T10:19:24Z
Ірена Карпа зустрілася із Далай-ламою і подарувала йому прикрасу з літерою «Ї»
УкраинФорм
2025-02-07T10:06:30Z
Hulu випустив фільм про загиблу українську операторку Галину Гатчінс
1News
2025-02-07T09:57:47Z
Більше не білявка: Емма Робертс кардинально змінила імідж
24tv
2025-02-07T09:42:10Z
Стрижка "медуза" - новий тренд у світі моди 2025 року
TSN
2025-02-07T09:06:36Z
Гроші при народженні чи "пакунок малюка": що вигідніше обрати батькам
Фокус
2025-02-07T10:42:51Z
Повітряні сили знову змінюють речника - Євлаш звільнився після року на посаді
Комсомольская правда
2025-02-07T10:39:54Z
Дослідження виявило, що заборона смартфонів у школах не дала очікуваного результату
24tv
2025-02-07T10:33:29Z
Жінка шокувала, як розкрила таємницю одержимих цнотливістю батьків: що вона знайшла
TSN
2025-02-07T10:33:15Z
Кремація була зупинена в останню мить. У Києві поховали білоруську доброволицю Марію Зайцеву
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:30:14Z
"Тягну жалюгідне існування": чому поранений військовий вийшов на Хрещатик просити грошей
TSN
2025-02-07T10:27:26Z
Жінка знайшла сюрприз всередині бананів і була нажахана: що там було
24tv
2025-02-07T10:24:48Z
Торік використали лише 52% субвенції на НУШ для підвищення кваліфікації вчителів
УкраинФорм
2025-02-07T10:22:49Z
Українські оборонні стартапи пройшли навчання у Кремнієвій долині
Хвиля
2025-02-07T10:21:05Z
Зі шлунка дівчини видалили 1 кг волосся
TSN
2025-02-07T10:42:15Z
Заборона USAID б'є і по медицині? На Київщині лікарі залишилися без зарплати за січень
Telegraf
2025-02-07T10:15:25Z
Ідеальний обід за 20 хв.: як приготувати салат-мікс від Джеймі Олівера
Gazeta UA
2025-02-07T10:06:32Z
На Дніпропетровщині підліток потрапив до лікарні після 10 банок енергетика
24tv
2025-02-07T08:00:19Z
Як приготувати тонкі дієтичні млинці без борошна: зберігайте простий рецепт
Gazeta UA
2025-02-07T07:51:34Z
Понад 70% вартості ліків в Україні формують виробники, – дослідження Proxima Research
TSN
2025-02-07T07:51:17Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
Доходи Пенсійного фонду різко зросли на початку року: куди пішли гроші
24tv
2025-02-07T10:46:11Z
Стартував експорт біометану трубопроводом з України
AgroPortal
2025-02-07T10:33:38Z
Крипту в Україні планують легалізувати: Гетманцев розповів, коли це відбудеться
24tv
2025-02-07T10:27:22Z
Біжіть, бо закінчаться. В яких магазинах наразі можна зекономити понад 60 грн на Raffaello
Telegraf
2025-02-07T10:18:42Z
Простір Дія.City планують розширити для діяльності наукових парків - Шмигаль
УкраинФорм
2025-02-07T10:15:06Z
«Укрнафта» готова будувати нову парогазову ТЕЦ
Петр и Мазепа
2025-02-07T10:09:54Z
Підтримка добудови Хмельницької АЕС серед українців зросла до понад 80%, – опитування
Telegraf
2025-02-07T10:06:17Z
Шокуючі борги за газ: чому українцям приходять платіжки на сотні тисяч гривень
24tv
2025-02-07T10:00:40Z
Популярна авіакомпанія заборонила павербанки в ручній поклажі
InternetUA
2025-02-07T09:58:58Z
Знайомий, але інший: тест-драйв нового Hyundai Tucson
Фокус
2025-02-07T10:42:30Z
Які нові автомобілі обирають українці у 2025 році: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:36:39Z
Експерти назвали п’ять проблемних німецьких автомобілів, яких варто уникати
ТСН
2025-02-07T10:36:13Z
Електричний Jeep Wagoneer S суттєво подешевшав та отримав спецверсію
AutoGeek
2025-02-07T10:24:20Z
Nissan не об’єднуватиметься з Honda і шукає нових партнерів
AutoCentre
2025-02-07T10:12:11Z
Оприлюднено зарплати пілотів Формули-1 у 2025 році: цікавий рейтинг
ЗаРулем
2025-02-07T10:12:09Z
Оприлюднили рейтинг найпопулярніших в Україні вживаних авто із США
Gazeta UA
2025-02-07T09:54:34Z
Mercedes-Benz інтегрує сенсорні екрани в колеса
AutoGeek
2025-02-07T09:48:49Z
Tesla вдруге за зиму різко підняла ціни на електрокари у США
УкраинФорм
2025-02-07T09:39:37Z
"Це вже не та Америка": Мерц розкритикував зміни в США за президентства Трампа
Хвиля
2025-02-07T10:45:15Z
В Офісі Президента сказали, як планують компенсувати гроші з призупинених програм USAID
УкраинФорм
2025-02-07T10:45:06Z
Кількість загиблих внаслідок авіаудару по Сумщині зросла до трьох
УкраинФорм
2025-02-07T10:42:54Z
«Зброя в обмін на ресурси» зводить нанівець усю боротьбу України з РФ
ZN UA
2025-02-07T10:40:59Z
Президент Литви і скандальний депутат з коаліції обмінялись випадами в обговоренні оборонних витрат
Европейская правда
2025-02-07T10:40:26Z
Профспілки США подали до суду на адміністрацію Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T10:39:05Z
У кремлі зробили заяву про майбутню зустріч путіна і Трампа
iPress
2025-02-07T10:36:36Z
Сирія може дозволити Росії зберегти свої бази - новий міністр оборони
УкраинФорм
2025-02-07T10:36:28Z
Гурт Kalush Orchestra оскандалилися відмовою підтримати збір коштів для ЗСУ
TSN
2025-02-07T10:36:11Z