MY.UAНовини
«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села
«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села

«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села

«Село — мій новий закордон». Як молодь їде вчителювати до села

Сьогодні в нашій країні відзначають День учителя. День тих, хто навчає, любить, дарує сили й натхнення. День конструктора дитячих душ.

Ці молоді люди залишають міста й комфортні офіси, щоби стати вчителями в селах і містечках, де гостро бракує кадрів. Вони бачать у цьому шанс підтримати дітей із села, змінювати громади зсередини та бути частиною відродження освіти в регіонах. Таку можливість їм надає ГО «Навчай для України» (НДУ). За умовами програми, її учасники викладають улюблену дисципліну в сільській школі протягом одного чи двох років. Це молодь без педагогічної освіти, готова вчитися, розвиватися та ділитися цим із дітьми. У молодих спеціалістів — учасників проєкту є й матеріальний стимул — окрім офіційної зарплати вчителя, вони отримують стипендію, що покриває витрати на житло та інші побутові потреби.

За сім років у програмі взяли участь понад 80 учасників . Наразі до 38 шкіл прийшли молоді натхненні вчителі. Й це надзвичайно важливо, адже українська освіта переживає надскладні часи й кадровий дефіцит є лише частиною великої кризи. За статистикою НДУ, в Україні менш як 10% учителів мають вік до 30 років.

Цього року команда проєкту отримала понад 300 заявок на участь у програмі й відібрала 30 учасників, які вже 2 вересня поїхали вчителювати до громад у Київській та Одеській  та Івано-Франківській областях.

Хто, як не ми?

Щороку громадська організація «Навчай для України» залучає талановитих випускників українських університетів і молодих спеціалістів до вчителювання в малих громадах країни. «Щороку ми отримуємо приблизно 300–500 заявок від людей, які є випускниками не лише педагогічних університетів, — розповідає голова правління ГО «Навчай для України» Оксана Матіяш. — Це можуть бути й ті, хто хоче залишити професію, наприклад, в IT заради підтримки освіти дітей у такий надскладний час».

Одна з випускниць програми ГО «Навчай для України» — Наталія Філонова, яка викладала в Гребінківському ліцеї на Київщині українську мову та літературу, зауважує, що участь у програмі — це колосальний досвід, який по-справжньому змінив її життя. Цей досвід уплинув на її кар’єру: Наталія змогла вступити до аспірантури й увійти до переліку 50 найкращих учителів України за версією Global Teacher Prize.

«Для мене було важливо не просто навчити своїх учнів шкільних предметів, а прищепити їм любов до рідної мови, розуміння важливості нею говорити, відчуття того, що все українське справді круте, модне, цікаве й захопливе, — поділилася Наталія Філонова. — Ще коли я навчалася в університеті, була вихованкою в «Пласті», помітила, як «просідає» патріотичне виховання серед дітей та підлітків. Тому на уроках я прагнула зробити все можливе, щоб це «просідання» нівелювати».

Фото надане автором

Інша учасниця проєкту — фахівчиня з ІТ, а тепер учителька математики Блиставицької ЗОШ на Київщині Олена Гаврилюк так розповідає про те, що спонукало її взяти участь у проєкті: «Протягом останніх чотирьох років я працювала на посаді Front-End Engineer у провідній IT-компанії. Мені набридла моя всіма омріяна віддалена робота вдома, захотілося взяти тривалу безстрокову відпустку в кар’єрі. Це було нестерпно — сидіти в чотирьох стінах і виконувати завдання, результату яких я ніколи не побачу, бо його або немає, або він десь далеко, на іншому материку. Тому почала думати, чим суспільно корисним могла б зайнятися в цей період. Щодо закордону — мене туди не тягне. Я багато подорожувала країнами Європи, але бажання залишитися там надовше не виникало. Вважається, що там кращий рівень життя, але для мене там усе чуже й бажання починати все спочатку немає».

Фото надане автором

Вчителька української мови та літератури Хотянівської ЗОШ Вишгородської міської ради на Київщині Дарія Яструб народилася й виросла в невеличкому селищі Херсонської області, освіту здобула в НаУКМА. Вона розповідає, що протягом навчання в університеті їй здавалося, що всі суспільні зміни відбуваються в містах, особливо в Києві. Проте з часом дівчина зрозуміла, що їх варто впроваджувати спочатку «знизу», із села. Адже до сіл зміни доходять дуже повільно. А в цей час там зростають діти, які згодом упливають на майбутнє країни, а отже, дуже потребують належної уваги й освіти.

Фото надане автором

Вчитель інформатики Олександрівської ЗОШ на Одещині Дмитро Дем’яненко завершив магістратуру в Польщі за спеціальністю «економічні системи» в університеті Марії Склодовської-Кюрі (Люблін). Своє рішення взяти участь у проєкті він пояснює бажанням допомагати українській молоді здобувати якісні знання незалежно від місця та умов їх проживання.

Фото надане автором

«Загалом моя мотивація ґрунтувалася на розумінні: хто, як не я? — розповідає Дмитро. — Я навчався й жив у Польщі, повернувся, коли почався коронавірус. Залишився, коли розпочалося повномасштабне вторгнення. І зараз розвиток української молоді та виховання людей, які будують цю країну, — моя найбільша мета». Хлопець зізнається, що дуже хотів потрапити саме на Одещину, тому що для нього цей край завжди був чимось дуже віддаленим, але водночас цікавим. А нині він щасливий, що перебуває саме тут, де поряд море, природа та спокій від міської метушні.

Виклики, з якими довелося стикнутися

Учасники проєкту з великим натхненням і мотивацією поїхали до сільських шкіл, але, звісно, їм довелося стикнутись і з викликами. Як особистими (адаптуватися до нового місця проживання, нового фаху), так і з побутовими, що виникли у зв’язку з переїздом.

Олена Гаврилюк пригадує: «Школу мені запропонувала команда ГО «Навчай для України». Я могла відмовитися й попросити підібрати іншу, але мене все влаштувало. Перед початком було страшно. Я часто відчуваю страх перед невідомим, а в школі для мене все було невідомим із учительської перспективи. Як часто буває з ірраціональними страхами, вони виявилися безпідставними. Інших очікувань я намагалася не будувати. Мені подобається моя школа, колектив і діти». Викликом для Олени став і пошук житла. Вона живе з колегою та її донькою в спільній кімнаті. «Напевно, це головна відмінність від мого міського життя, — розповідає дівчина. — Переважно це плюс, бо є велика підтримка та веселощі, але здається, що на якомусь етапі нам може захотітися більше усамітнення. Тут повільніший темп життя. Звісно, все також рухається, але не так швидко й виснажливо, як у місті. Мені тут дуже подобаються свіже повітря, близькість до природи, відсутність високих будівель, а ще те, що нам приносять фрукти та овочі із саду та городу».

А Наталія Філонова зауважує, що в Гребінках, куди вона приїхала викладати, було складно орендувати кімнату, адже дуже мало домівок здавалися в оренду. Однак дівчині допомогли адміністрація школи та представники місцевого самоврядування.

Та найбільшим викликом для Олени Гаврилюк було завдання зацікавити учнів. «У деяких дітей ніби встановлено налаштування «я не знаю» й «не чіпайте мене», — пригадує дівчина. — Також у мене є чотири різні класи, оскільки в школі немає паралелей. Це означає, що щотижня я маю підготувати 18 унікальних уроків. Трохи складно увійти в цей ритм, але я вірю, що незабаром адаптуюся й навчуся керувати своїм часом».

Учасники програми відчули на власному досвіді ті труднощі, з якими стикаються сільські школи та вчителі. «Школа, в якій я зараз працюю, виявилася досить особливою, — розповідає Дарія Яструб. — Вона розрахована лише на 100 дітей, але в ній навчається понад 300 учнів, і працюють вони в дві зміни. Приміщень дуже мало, класів не вистачає. Дітям доводиться сидіти буквально всюди, навіть у місцях, де зазвичай вішали одяг. Туди поставили лавку й зробили з неї парту. Наприклад, у дев’ятому класі, який навчається в дуже маленькому кабінеті, — 16 дітей, і один з учнів сидить у кутку на додатковому стільці біля вішалки. Але це йому не заважає бути активним».

Однак разом із викликами й труднощами учасники отримали надзвичайно позитивний досвід: «Я очікував, що прийду до школи, де не підтримуватимуть ініціативи, де ніхто нічого не хотітиме. Але це зовсім не так. — поділився Дмитро Дем’яненко. У мене дуже класна школа, круті викладачі, й це насправді надихає щось робити, змінювати та покращувати». Разом із учнями вони вже запустили пластовий гурток. Дмитро проводить заняття з профорієнтації.

Як програма змінила учасників

Участь у програмі ГО «Навчай для України» важлива й для країни, й особисто для кожного з учасників. Вони не лише отримують цікавий досвід, а й іноді змінюють свої життєві плани.

Так, Олена Гаврилюк зізнається, що завдяки програмі тепер почувається впевненіше з учнями, краще їх розуміє. Дівчина переконана, що школам потрібні вчителі, які зацікавлюють дітей, дають якісну освіту й передають актуальні м’які навички.

А от Дмитро Дем’яненко завдяки участі у проєкті знайшов своє покликання: «Я б хотів продовжити кар’єру вчителя, — каже Дмитро. — Спочатку було страшно, але зараз розумію, що це моє, і я просто в захваті. Маю також плани на навчання в аспірантурі, хочу отримати ступінь доктора філософії».

Програма «Навчай для України» триває, і ми запрошуємо всіх охочих долучитися до неї. Зробити це можна вже зараз за реєстраційним посиланням.

Щоби стати учасником чи учасницею програми, потрібно враховувати три основні критерії:

  • мати диплом бакалавра або магістра станом на 1 вересня того року, коли ви поїдете викладати;
  • на високому рівні володіти одним зі шкільних предметів, адже в ГО «Навчай для України» дуже дбайливо ставляться до якості викладання;
  • бути готовим переїхати до малої громади, аби сьогодні підтримувати наших дітей там, на місці.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Страва, яку захочеться повторити: соковита запіканка з кукурудзи та сиру
24tv
2025-07-28T14:45:17Z
Навіщо проколювати помідори: секретний прийом, який знають одиниці
24tv
2025-07-28T14:30:18Z
Без хімії та зусиль: один копієчний засіб прибере всю медведку з городу
GlavRed
2025-07-28T14:27:45Z
Посівний календар на серпень 2025: що не пізно посадити
GlavRed
2025-07-28T14:27:12Z
Знищує все на своєму шляху: які культури активно їсть сарана
24tv
2025-07-28T14:21:59Z
Сльози гарантовані: 2 знаки зодіаку, які в серпні будуть багато плакати
24tv
2025-07-28T14:21:12Z
Росіяни частіше подорожують до Європи: в цих 3 країнах найбільший ризик "зіткнення"
24tv
2025-07-28T13:54:35Z
Хіт літа: готуємо солодку кукурудзу з сиром та спеціями
Gazeta UA
2025-07-28T13:33:34Z
Більше купувати не доведеться: ось як зібрати ідеальне насіння цибулі
24tv
2025-07-28T13:27:08Z
У мережі поставили під сумнів службу Андрія Хливнюка: співак відповів на закиди
24tv
2025-07-28T14:42:57Z
Наречена Сергія Танчинця розкрила правду про їхній роман і відповіла на закиди про різницю у віці
TSN
2025-07-28T14:36:17Z
Кінофестиваль «ОКО» цьогоріч покаже 90 стрічок із понад пів сотні країн
УкраинФорм
2025-07-28T14:36:00Z
Блогер MrBeast анонсував вихід анімаційного серіалу в YouTube
УкраинФорм
2025-07-28T14:15:14Z
Наречена лідера гурту БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ різко відповіла на закиди, що була його коханкою
24tv
2025-07-28T14:09:07Z
MELOVIN зіграв безплатний концерт в Одесі: скільки людей відвідали виступ співака
24tv
2025-07-28T14:03:42Z
Жінка витратила 56 млн грн, щоб отримати найвужчу талію у світі: усі її органи зрушили з місця
Фокус
2025-07-28T13:57:55Z
Стрижка Селени Гомес у стилі 90-х знову у тренді: створить свіжий вигляд
24tv
2025-07-28T13:27:55Z
Під неї танцювали "медляк" і плакали на танцмайданчиках: що відомо про найпопулярнішу пісню 1991 року
Telegraf
2025-07-28T13:18:20Z
Японія першою у світі створюватиме людські ембріони зі стовбурових клітин, але є умова
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:18:25Z
Скасувати понеділок: дослідження доводить ефективність чотириденного робочого тижня
ITC
2025-07-28T14:07:29Z
Сіль: біле золото чи біла смерть
GlavRed
2025-07-28T13:28:01Z
На Львівщині хлопець три місяці ходив зі зламаною рукою: до яких наслідків це призвело
24tv
2025-07-28T12:57:59Z
Огірки будуть плодоносити до заморозків: зробіть кілька простих кроків
24tv
2025-07-28T12:18:17Z
Коли складати іспит для найкращого результату: науковці назвали точний час
24tv
2025-07-28T12:00:08Z
Названо професію з найвищим рівнем зрад у шлюбі
GlavRed
2025-07-28T10:27:09Z
Токсичний макіяж: чому косметика і тимчасові татуювання справді небезпечні для дітей
Фокус
2025-07-28T10:15:49Z
Що впливає на тривалість життя: три ключові фактори
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:25Z
У Полтаві малолітня дитина випала з вікна сьомого поверху
Украина Криминальная
2025-07-28T14:48:35Z
У Полтаві розслідують загадкову смерть 4-місячної дівчинки в лікарні: що сталося
TSN
2025-07-28T14:48:09Z
Приховували ДТП з п'яним митником: на Львівщині з органів звільнили двох поліцейських
24tv
2025-07-28T14:24:19Z
Негода спричинила смертельну аварію поїзда в Німеччині
УкраинФорм
2025-07-28T14:15:44Z
Рівень алкоголю перевищував норму в понад 17 разів: у Чернігові поліція зупинила водія
24tv
2025-07-28T14:12:16Z
Одеська поліція вкотре розшукує неповнолітнього Вʼячеслава Ємельяненка
Украина Криминальная
2025-07-28T14:00:18Z
Вимагали з підприємця ₴340 тис. хабаря за ремонт дороги до банного комплексу — повідомлено про підозру керівнику КП ШЕУ Дніпровського району та інженеру
Украина Криминальная
2025-07-28T13:33:08Z
Україною ширится повітряна тривога: що відомо
TSN
2025-07-28T13:21:19Z
На Харківщині розшукали та повернули додому неповнолітню
Мій Харків
2025-07-28T13:19:31Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Південна Корея готує багатомільярдний пакт із США для порятунку від мит
iPress
2025-07-28T14:51:49Z
Завжди ладнав, – Трамп знову висловився про хороші взаємини з Путіним
24tv
2025-07-28T14:51:40Z
Починає нагадувати мінський переговорний процес, - політолог про переговори у Стамбулі
Политека
2025-07-28T14:51:30Z
Мирні переговори між РФ та Україною можуть відновитися в Туреччині
TSN
2025-07-28T14:48:18Z
Трамп про Путіна: я більше не збираюся говорити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:48:02Z
Адвокат олігарха-втікача Плахотнюка каже, що той погодився на екстрадицію до Молдови
Европейская правда
2025-07-28T14:46:59Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:45:43Z
Що потрібно знати про крайній термін, встановлений Трампом для Росії: аналіз Reuters
24tv
2025-07-28T14:45:42Z
"Або з царем щось не те, або з землею": як тепер виглядає Маріуполь, — Андрющенко
Фокус
2025-07-28T14:51:16Z
Українська центральна шкільна рада в Австралії провела 22-й з’їзд
УкраинФорм
2025-07-28T14:48:36Z
У РФ визнали ефективність морських дронів: Міноборони випробувало секретний БЕК
Фокус
2025-07-28T14:45:30Z
Українські прізвища, які захищають своїх власників: чи є серед них ваше
GlavRed
2025-07-28T14:42:57Z
Адвокатка розповіла, чи можлива мобілізація чоловіків 50 – 60 років на війну
24tv
2025-07-28T14:42:09Z
Очільниця АРМА презентувала книжку про корупціонерів та збурила соцмережі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:42:00Z
Зеленський зустрівся з учнями Школи Супергероїв на Київщині
УкраинФорм
2025-07-28T14:33:52Z
Робота для пенсіонерів у Черкасах: вакансії, де платять понад 30 тисяч
Политека
2025-07-28T14:30:27Z
Пенсія без стажу: кому платитимуть 8 тисяч гривень щомісяця
Знай
2025-07-28T14:30:14Z
Відключення світла в Чернігівській області 29-31 липня: нові графіки від обленерго
Политека
2025-07-28T14:48:41Z
Хто має рятувати життя солдата на фронті?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:48:10Z
Пакуйте валізи на море: якою буде погода в Одесі 28 липня – 3 серпня
24tv
2025-07-28T14:45:02Z
На Миколаївщині зафіксований температурний рекорд - 38,4°
УкраинФорм
2025-07-28T14:42:47Z
Через погіршення безпекової ситуації у Костянтинівці прибрали портрети захисників з Алеї незламних сердець
УкраинФорм
2025-07-28T14:42:05Z
Стали відомі імена катів "Оленівки": хто і за скільки вбив українських військових
TSN
2025-07-28T14:36:53Z
ЗСУ оточили та ліквідували підрозділи трьох російських бригад на Сумщині, – Kyiv Post
24tv
2025-07-28T14:30:56Z
Оперативна обстановка на фронті: де тривають бої
Gazeta UA
2025-07-28T14:30:24Z
Сильні дощі, грози, град, шквали: на які області знову суне негода
24tv
2025-07-28T14:21:05Z
Президент Інтера: Лукман – наша головна трансферна ціль
Football.ua
2025-07-28T14:46:11Z
Саккі: Італійські клуби не готові до дуелі з грандами
Football.ua
2025-07-28T14:46:03Z
Баєр підписав форварда юнацької збірної Малі Бомбу
Football.ua
2025-07-28T14:39:14Z
Адама Траоре може повернутися до Нуну – тепер у Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-07-28T14:21:41Z
Твердохліб: Очікую на непростий сезон, адже зʼявилися нові міцні команди
Football.ua
2025-07-28T14:16:34Z
Страсбур орендував воротаря Челсі
Football.ua
2025-07-28T14:09:16Z
Дерюгіна розплакалася після виступу Онофрійчук на Кубку світу: зворушливе відео
24tv
2025-07-28T13:54:39Z
Де Лігт: Усі в МЮ незадоволені нашою грою минулого сезону. Відсутність єврокубків може стати перевагою
Football.ua
2025-07-28T13:49:43Z
Алекс Баена офіційно представлений гравцем Атлетіко
Football.ua
2025-07-28T13:49:33Z
Єврокомісія звинуватила Temu у продажу незаконних товарів
Комсомольская правда
2025-07-28T14:52:26Z
Не тільки Росія: економіка Білорусі теж перебуває у стагнації
24tv
2025-07-28T14:51:33Z
Укрзалізниця анонсувала нові поїзди на серпень
Хвиля
2025-07-28T14:42:32Z
До Сирії прибуло ще два судна з краденим росіянами українським зерном
AgroPortal
2025-07-28T14:30:06Z
Долар летить вгору, а євро раптово пішов у піке - свіжі курси валют
GlavRed
2025-07-28T14:27:58Z
Microsoft перестав надавати послуги індійській компанії, в якій має частку «Роснефть»
УкраинФорм
2025-07-28T14:27:18Z
На російську вугільну промисловість чекає соціальний вибух - розвідка
УкраинФорм
2025-07-28T14:24:22Z
Зростуть у 4 рази: з серпня ФОПам загрожують нові штрафи
24tv
2025-07-28T14:24:08Z
Вихід на пенсію у 60 років під загрозою: яка нова вимога з 2026 року
24tv
2025-07-28T14:21:11Z
Що буде з дитиною, народженою в космосі: пояснення вчених
TSN
2025-07-28T14:48:20Z
Apple вводить жорсткіші вікові обмеження для додатків App Store
InternetUA
2025-07-28T14:46:23Z
Який перекладач обрати: експерти оцінили популярні додатки
Фокус
2025-07-28T14:30:43Z
Чому коти панічно бояться води: все заплутаніше, ніж здається на перший погляд
GlavRed
2025-07-28T14:27:58Z
Офіційні рендери Xiaomi Redmi 15 — дві версії, 7000 мАг, від $215
ITC
2025-07-28T14:25:22Z
Перестаньте користуватися цією функцією на своїх смартфонах: що не так з SMS-повідомленнями
Фокус
2025-07-28T14:21:59Z
Повернення до витоків? Наступний патч S.T.A.L.K.E.R. 2 додасть прилад нічного бачення
ITC
2025-07-28T14:07:22Z
Apple iPhone 17 Pro отримає 8x зум, ще одну кнопку та професійний застосунок, — інсайдер
ITC
2025-07-28T14:07:21Z
60 хвилин геймплею Phantom Blade Zero — суміш Devil May Cry з атмосферою Sekiro
ITC
2025-07-28T14:07:11Z
Закинутий Chevrolet ZR1 у шарі пилу викликає подив у техаському паркінгу
Топ Жир
2025-07-28T14:51:00Z
Легендарний рожевий Cadillac від Mary Kay став електричним — модель OPTIQ отримають найуспішніші продавчині
ITC
2025-07-28T14:07:17Z
На Porsche готується атака: новий суперседан – і це не німецький бренд
Топ Жир
2025-07-28T14:06:19Z
Лідери у своєму класі: експерти назвали кращі електрокросовери 2025 року
Фокус
2025-07-28T13:36:48Z
Надасть блиску та відштовхуватиме воду: один засіб змусить авто сяяти
GlavRed
2025-07-28T13:28:13Z
Відсутність ключової деталі в новій доступній моделі Tesla кидається в очі ще до входу в салон
Топ Жир
2025-07-28T13:21:19Z
Американські тюнери повернули до життя класичний Toyota Land Cruiser
AutoCentre
2025-07-28T13:15:19Z
Один із найрідкісніших купе Alfa Romeo насправді не є справжньою Alfa
Топ Жир
2025-07-28T12:51:48Z
Hyundai готує стильного суперника Volkswagen ID.2
AutoCentre
2025-07-28T12:12:57Z