MY.UAНовини
Без ворожого софту. Чи зможе законопроєкт про заборону російського програмного забезпечення стати ефективним законом
Без ворожого софту. Чи зможе законопроєкт про заборону російського програмного забезпечення стати ефективним законом

Без ворожого софту. Чи зможе законопроєкт про заборону російського програмного забезпечення стати ефективним законом

Завадити цьому може відсутність у документі механізму реалізації закону, чітких визначень і відсутність бажання користувачів російського софту відмовитися від нього.

Кабінет міністрів уніс до парламенту законопроєкт про заборону використання в Україні програмних продуктів, розроблених в Росії та інших країнах, проти яких запроваджені санкції. Його ухвалення та реалізація, пояснюють автори документа, необхідні, щоб посилити захист державних інформаційних ресурсів і персональної інформації жителів України, а також убезпечити інформаційно-комунікаційні системи країни від кіберзагроз.

Чому не дали результату всі попередні спроби викоренити з українського цифрового простору російський софт і чи можна очікувати, що це вдасться зробити у разі заборони на законодавчому рівні? «Детектор медіа» шукав відповіді на ці питання разом із представниками українського IT-бізнесу.

Що передбачає законопроєкт

Обмеження, які пропонує узаконити уряд, розповсюджується на програмні й інформаційні ресурси, створені російськими компаніями чи будь-якими представниками країн, які мають стосунок до країн-агресорів або терористичних організацій.

Зокрема, законопроєкт передбачає заборону поширення та використання в Україні програмних продуктів, які:

  • створені фізичними чи юридичними особами з іноземних держав, до яких застосовано санкції;
  • створені юридичними особами, частка у статутному капіталі яких перебуває у власності таких держав;
  • створені юридичними особами, які перебувають під контролем іноземних юридичних чи фізичних осіб, які здійснюють терористичну діяльність;
  • створені з використанням вихідного або об’єктного коду програмних продуктів, що підпадають під санкції;
  • розроблені особами, які підпадають під санкції, незалежно від країни їхнього походження.

Також документ містить вимогу про блокування вебсайтів, вебсторінок, електронних комунікаційних мереж та інформаційно-комунікаційних систем, які належать або контролюються особами чи організаціями, щодо яких застосовано санкції.

Чи забороняли раніше

Санкції проти окремих розробників софту з Росії почали запроваджувати в Україні ще за часів президентства Петра Порошенка. 16 травня 2017 року тодішній глава держави підписав указ про черговий санкційний пакет, який разом із блокуванням доступу до соцмереж «ВКонтакте» й «Однокласники» та багатьох інших російських ресурсів передбачав також заборону на використання програмного забезпечення «1С», створеного в Росії ще на початку 90-х для бухгалтерії та управління підприємством.

Але це не спонукало приватний сектор до масових відмов від популярної програми. «Оскільки законом це не було заборонено, а штрафів не передбачалося, бізнес сприйняв це просто як рекомендації. Тому більшість компаній продовжували користуватися ворожим програмним забезпеченням», — розповів «Детектору медіа» Назарій Курочко, ІТ-фахівець, засновник Gigagroup (GigaTrans, GigaCenter, GigaCloud).

Згодом санкції були розширені та пролонговані на десять років указом президента Володимира Зеленського від 15 квітня 2023 року. Однак ситуація з використанням в Україні російського софту змінилася не надто суттєво. Як повідомили «ДМ» в Асоціації ІТ Ukraine (ІТU), кількість компаній і установ, які сьогодні використовують для обліку програмний продукт «1С» різних модифікацій, сягає 75%. Досі трапляються, хоча і поодинокі, випадки використання таких програмних продуктів навіть державними компаніями, а також закладами вищої освіти, інформують в ІТU.

З 2017 року (вже після того, як на використання «1С» було накладено заборону президентським указом) ворожий софт придбали понад 2100 українських державних компаній, заплативши за нього 860 млн грн. Майже половина цієї суми була витрачена на програмне забезпечення російського походження вже після повномасштабного вторгнення, 91 млн грн — за перші чотири місяці 2024 року. На першому місці за обсягом таких закупівель — енергетичні компанії, на другому — навчальні заклади. Такі дані за підсумками аналізу інформації на Prozorro навів партнер із розвитку бізнесу групи компаній IT-Enterprise Олексій Щербатенко на конференції «Своє.ІТ 2024 — Шоурум українського ПЗ», яка відбулась у червні цього року.

Більш позитивна динаміка спостерігається у відмові українського бізнесу від використання російських CRM-систем — програмного забезпечення для керування взаємовідносинами з клієнтами. «Нещодавно платформа Ringostat провела дослідження, результати якого засвідчили: частка українських компаній, що використовують CRM-системи з країни-агресорки, зменшилася з 73% у 2021 році до 17% у 2024 році. Однак і ця частка здається нам завеликою. Ми відстежуємо тенденції та готові ділитися цими напрацюваннями з відповідними держорганами», — розповів Артем Бородатюк, засновник Netpeak Group, до якої входить платформа Ringostat.

Складнощі виявлення

Однією з перепон, які заважають українським компаніям відмовлятися від їхніх послуг, кажуть співрозмовники «ДМ», є здатність російських виробників ПЗ приховувати своє коріння. Інколи бізнес може не здогадуватися про те, що користується ворожими програмами — настільки вміло їхні виробники навчилися «перевдягатися», пояснює Назарій Курочко.

«Наприклад, усім нам відома історія маскування російського Iiko –– програми, яку використовує ресторанний бізнес. Після повномасштабного вторгнення її власники змінили назву на Syrve, зареєстрували компанію в ОАЕ та заявили про себе як про новий софт. Але всі ми розуміємо, що змінилася лише обгортка, — каже засновник Gigagroup. Така ж ситуація і з російським бухгалтерським ПЗ BAS, що базується на архітектурі «1С», продуктом для керування електронними документами Only Office, програмним забезпеченням для барбершопів Altegio та десятками інших менш відомих російських продуктів.

Ще навесні 2022 року «Опендатабот» і Netpeak створили перелік програмного забезпечення російського походження та запропонували альтернативу для кожного з них. А у 2023 році базу софту, який може становити небезпеку для України, створила Асоціація ІТ Ukraine, ініціювавши проєкт «Ворожий софт».

«На сьогодні ця база налічує понад сто таких програмних продуктів і, безумовно, кожен із них становить загрозу національній безпеці. По-перше, інформація з EPR- та CRM-систем може використовуватися для шпигування за українськими організаціями та заподіяння їм шкоди. По-друге, є ризик наявності небезпечного коду, адже ворожий софт може містити вбудовані баги, вразливості або шпигунський код, який дозволить державним органам країни-терористки отримати доступ до конфіденційних даних, щоб використати їх для військових цілей. Йдеться про цільовий фішинг, самоінфікування тощо», — розповіла в інтерв’ю «ДМ» виконавча директорка ІТU Марія Шевчук.

Кінцевого бенефіціара компанії, яка просуває на українському ринку той чи той програмний продукт, можна перевірити у відкритих джерелах, каже Назарій Курочко. Також це можна зробити через бот, який ідентифікує походження ПЗ. Інша справа, що далеко не всі представники вітчизняної бізнес-спільноти мають для цього ресурси, сумління та волю.

Поштовх до розвитку вітчизняного ринку програмних продуктів

Заборона російського софту на законодавчому рівні позитивно вплине на розвиток національної ІТ-індустрії, яка вже створила велику кількість українських альтернатив. Та ж Асоціація ІТ Ukraine, наприклад, разом із переліком ворожого програмного забезпечення формує й список альтернативного українського ПЗ, яке може слугувати замінником російським продуктам.

Українські розробки також були представлені на конференції «Своє.ІТ 2024 — Шоурум українського ПЗ». Серед них:

  • CRM і сервіси з їх впровадження: Creatio, NetHunt, CRMiUM, SuiteCRM, Servio, VoIPTime CRM, MASTER:СRM, KeyCRM;
  • аналоги 1С: «Дебет Плюс», «MASTER:Бухгалтерія», «Вправно», ISPro, «Універсал 9:ERP», ERP-система IT-Enterprise, ITFin, Self-ERP, BJet ERP;
  • програми, які дозволяють обмінюватися інформацією та файлами, робити цифрові підписи, зберігати документи в електронних архівах: Centredo, MEDoc, «АСКОД», «Вчасно», «MASTER:Документообіг», E-Docs, Megapolis.DocNet, Deals, Signy;
  • програми для кол-центрів і служб технічної підтримки: рішення для IP-телефонії з використанням штучного інтелекту VoIPTime Contact Center; віртуальна телефонія UniTalk; тікет-система комунікації з клієнтами HelpDeskStar;
  • рішення для військової та агросфер: TATL technology;
  • EDTech рішення: освітня інформаційна система «Єдина школа» та цифрова платформа для освіти «Навчання і технології».

«Якщо на операції з продажу та послуги з впровадження і підтримки російського софту буде накладено залізне табу, то українські компанії переходитимуть на впровадження вітчизняних та міжнародних програмних продуктів, а отже буде більш активно розвиватися ринок розробки українських IT-рішень», — говорить Олексій Щербатенко. За його підрахунками, відмова від російського софту дасть зростання ринку українських продуктів на 300—400%.

Що не так із законопроєктом

За словами засновника Netpeak Group Артема Бородатюка, необхідність ухвалення закону про заборону ворожого ПЗ була очевидна ще у 2014 році, коли відбулося вторгнення російських військ на територію України. Однак ресурси держави були сфокусовані навколо фізичного захисту території, і питання витіснення російського софту з українського простору просто відійшло на другий план, пояснює він.

«Хочеться вірити, що законодавці нарешті зрозуміли важливість не лише фізичної, але і цифрової безпеки України. Однак чи буде цей закон ефективним, залежить від наявності механізму його реалізації та інструментів контролю за дотриманням встановлених ним правил», — каже Бородатюк.

Саме цього запропонованому урядом законопроєкту й бракує, сказали наші співрозмовники. Документ, зокрема, не передбачає відповідальності за невиконання вимог, які у ньому містяться, а також Закону України «Про санкції», звертає увагу виконавча директорка ІТU Марія Шевчук. Тому в нинішній редакції навряд чи буде дієвим.

«До того ж документ не містить методології визначення програмного забезпечення, яке підпадатиме під заборону поширення та використання на території України. А це закладає ризики неоднозначного тлумачення положень майбутнього закону, що матиме несприятливі наслідки його правозастосування», — пояснила Шевчук. Асоціація, за її словами, ініціюватиме створення експертної робочої групи для доопрацювання законопроєкта, щоб усунути ці та інші недоліки документа під час спільної роботи з авторами та депутатами.

«Детектор медіа» звернувся з запитом до Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, яка, за словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, розробила законопроєкт. Серед питань, які ми адресували відомству, було й таке: «Цей документ передбачає великий перелік заборон на використання в Україні програмного продукту, який створений фізичними чи юридичними особами з іноземних держав, до яких застосовано санкції. Натомість не містить механізму контролю за їхнім розповсюдженням і використанням. Чи передбачено розробку такого механізму і, якщо так, — коли й ким?».

У своїй відповіді на наш запит голова Держспецзв’язку Юрій Мироненко пояснив, що це питання «не належать до повноважень Адміністрації Держспецзв’язку».

Та навіть якщо документ буде доповнений положеннями про санкції за його невиконання та методологію визначення програмного забезпечення, яке підпадатиме під заборону, швидкої відмови державними й приватними компаніями від ворожого софту не варто очікувати, сказав Курочко.

«Наївно очікувати, що з першого дня після ухвалення закону бізнес стрімголов почне відмовлятися від ворожого ПЗ. За оптимістичного сценарію, протягом пів року після запровадження законодавчих змін із російського софту “зістрибнуть” трохи більш ніж половина компаній, що досі його використовують. І справа навіть не в санкціях. Штрафи працюють у нашій країні, але лише цього механізму контролю недостатньо. Варто подумати також про допомогу бізнесу в такому переході. Створити менторські програми або платформи, що будуть навчати функціоналу українських аналогів, запустити безплатні консультації фахівців з українського ПЗ тощо. Адже така міграція займає купу часу, ресурсів і потребуватиме відповідних фахівців», — прокоментував Курочко.

У великих компаній, каже він, ресурси на такий перехід знайдуться, але проблема може виникнути з невеликими компаніями та ФОПами, які не знають альтернатив, не мають коштів, а нерідко й бажання шукати ці альтернативи. А між тим саме таких користувачів ПЗ найважче відстежувати, адже великий бізнес — «на виду», тоді як за кожним ФОПом не додивишся. І от яким чином працювати з ними, законодавцям варто подумати. Але це однозначно мають бути не лише санкції, а й просвітницька робота, сказав IT-фахівець.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
2025-05-01T19:34:04Z
Дональд Трамп вызвал бурю ярости у американских епископов из-за одного изображения
Comments UA
2025-05-04T11:33:23Z
Путин: "Россия не готовилась к войне, а стремилась мирно решить проблему Донбасса"
Апостроф
2025-05-04T11:24:24Z
"Грешная, каюсь": украинский депутат одарил OnlyFans-модель часами за 8 миллионов
Telegraf
2025-05-04T10:27:41Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Лилия Подкопаева показала редкое фото с 17-летней дочерью и похвасталась ее важным достижением в США
TSN
2025-05-04T10:48:28Z
Потап засветил аппетитные формы Насти Каменских в топе и обтягивающих шортах и поздравил ее с 38-летием
TSN
2025-05-04T08:18:48Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
2025-04-20T16:51:14Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Надгробья раздробили в щебень: что произошло со Зверинецким еврейским кладбищем
Telegraf
2025-05-04T10:48:33Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Кадастровый номер на земельный участок: правительство планирует изменить процедуру
ZN UA
2025-05-04T11:16:05Z
Новая пенсионная математика: сколько насчитают при выходе на пенсию в 60 лет
Знай
2025-05-04T11:12:25Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
На Брянщине горит завод "Стрела", работающий на ВПК России – видео
Лига
2025-05-04T11:06:30Z
Индия перекрыла пропуск воды через плотину на границе с Пакистаном
Комсомольская правда
2025-05-04T10:43:26Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Брянской области подвергся атаке завод Стрела
Корреспондент
2025-05-04T09:33:30Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Это три лучших средства от клещей: они помогут избежать опасных укусов
Comments UA
2025-05-04T10:30:45Z
Какие пять суперпродуктов способны замедлить старение
Gazeta UA
2025-05-04T10:21:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Сердечный приступ может наступить незаметно: ученые выяснили причину этого
Фокус
2025-05-04T10:06:49Z
Чтобы похудеть к лету, нужно отказаться всего от 11 продуктов — диетолог
Факти ICTV
2025-05-04T08:39:55Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Термометр, увлажнитель и книги: какие вещи нужно иметь с появлением младенца?
Знай
2025-05-04T10:51:15Z
Как вывести застарелые пятна с ковра: очень легкий, но рабочий способ
GlavRed
2025-05-04T09:31:03Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Прогноз погоды в Полтаве на неделю с 5 по 11 мая: в город ворвется похолодание, что покажут стопчики термометров
Политека
2025-05-04T11:31:46Z
Россия обстреляла из авиации и РСЗО Сумскую область: погиб мужчина, есть раненые
ZN UA
2025-05-04T10:40:01Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Бешикташ нацелился на Довбыка: форвард может сменить Италию на Турцию
Gazeta UA
2025-05-04T11:21:59Z
Клопп изменил свое первоначальное решение относительно работы в Реале
Корреспондент
2025-05-04T11:09:05Z
Альварес победил Скулла, но остался разочарован его выступлением
Корреспондент
2025-05-04T10:54:18Z
"Судья - п*****с": фанаты "Вереса" оскорбляли арбитра, прошедшего российский плен
Telegraf
2025-05-04T10:27:02Z
Джошуа поделился новостью о предстоящей операции и сроках восстановления
Корреспондент
2025-05-04T09:57:09Z
Украинский футболист стал чемпионом в Словакии
ZN UA
2025-05-04T09:00:24Z
Анчелотти сообщил о времени своего расставания с Реалом
Корреспондент
2025-05-04T08:30:24Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Леклер пропустит спринт Гран-при Майами из-за повреждения болида
Корреспондент
2025-05-03T19:48:55Z
Формула 1: 18-летний пилот Мерседес побил рекорд Феттеля
Корреспондент
2025-05-03T14:15:57Z
Монстр на 700 "лошадок": в Украину приехал уникальный пикап Ford за 4,6 млн грн
Знай
2025-05-03T11:51:49Z
Говорить "лобовое стекло" - ошибка. Как правильно на украинском
Gazeta UA
2025-05-03T11:10:30Z
Никогда не отвечайте на эти три вопроса полицейского, иначе могут быть проблемы
Comments UA
2025-05-03T10:42:58Z
Штрафы от ПДД могут обернуться конфискацией авто: юрист объяснил детали
Знай
2025-05-03T03:51:06Z
Дорожный знак, по которому приходят большие штрафы: о чем должны знать водители
Знай
2025-05-02T12:51:03Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Готовимся к лету: три ошибки по установке вентилятора, которые лучше не повторять
Фокус
2025-05-04T09:00:35Z
Предок всего живого появился сразу после формирования Земли: ученые узнали, когда это случилось
Фокус
2025-05-04T07:36:30Z
Илон Маск создал собственный город в США: что известно о Starbase
Comments UA
2025-05-04T05:51:48Z
Какое животное вы видите: изображение покажет, как работает ваш мозг
Comments UA
2025-05-04T03:57:54Z
Бежать или прятаться: Ubisoft сделала подарок фанатам серии Splinter Cell
Знай
2025-05-04T03:51:46Z
Трамп планирует сократить финансирование NASA
Корреспондент
2025-05-04T03:36:25Z
Фрагменты геймплея MindsEye от создателя Grand Theft Auto V «слили» в сеть за месяц до релиза
GameMag
2025-05-03T22:54:44Z
Код Судного дня: как Библия предсказала будущее - и почему это пугает ученых, пророчества уже расшифровали
Знай
2025-05-03T20:30:49Z