MY.UAНовини
Без ворожого софту. Чи зможе законопроєкт про заборону російського програмного забезпечення стати ефективним законом
Без ворожого софту. Чи зможе законопроєкт про заборону російського програмного забезпечення стати ефективним законом

Без ворожого софту. Чи зможе законопроєкт про заборону російського програмного забезпечення стати ефективним законом

Завадити цьому може відсутність у документі механізму реалізації закону, чітких визначень і відсутність бажання користувачів російського софту відмовитися від нього.

Кабінет міністрів уніс до парламенту законопроєкт про заборону використання в Україні програмних продуктів, розроблених в Росії та інших країнах, проти яких запроваджені санкції. Його ухвалення та реалізація, пояснюють автори документа, необхідні, щоб посилити захист державних інформаційних ресурсів і персональної інформації жителів України, а також убезпечити інформаційно-комунікаційні системи країни від кіберзагроз.

Чому не дали результату всі попередні спроби викоренити з українського цифрового простору російський софт і чи можна очікувати, що це вдасться зробити у разі заборони на законодавчому рівні? «Детектор медіа» шукав відповіді на ці питання разом із представниками українського IT-бізнесу.

Що передбачає законопроєкт

Обмеження, які пропонує узаконити уряд, розповсюджується на програмні й інформаційні ресурси, створені російськими компаніями чи будь-якими представниками країн, які мають стосунок до країн-агресорів або терористичних організацій.

Зокрема, законопроєкт передбачає заборону поширення та використання в Україні програмних продуктів, які:

  • створені фізичними чи юридичними особами з іноземних держав, до яких застосовано санкції;
  • створені юридичними особами, частка у статутному капіталі яких перебуває у власності таких держав;
  • створені юридичними особами, які перебувають під контролем іноземних юридичних чи фізичних осіб, які здійснюють терористичну діяльність;
  • створені з використанням вихідного або об’єктного коду програмних продуктів, що підпадають під санкції;
  • розроблені особами, які підпадають під санкції, незалежно від країни їхнього походження.

Також документ містить вимогу про блокування вебсайтів, вебсторінок, електронних комунікаційних мереж та інформаційно-комунікаційних систем, які належать або контролюються особами чи організаціями, щодо яких застосовано санкції.

Чи забороняли раніше

Санкції проти окремих розробників софту з Росії почали запроваджувати в Україні ще за часів президентства Петра Порошенка. 16 травня 2017 року тодішній глава держави підписав указ про черговий санкційний пакет, який разом із блокуванням доступу до соцмереж «ВКонтакте» й «Однокласники» та багатьох інших російських ресурсів передбачав також заборону на використання програмного забезпечення «1С», створеного в Росії ще на початку 90-х для бухгалтерії та управління підприємством.

Але це не спонукало приватний сектор до масових відмов від популярної програми. «Оскільки законом це не було заборонено, а штрафів не передбачалося, бізнес сприйняв це просто як рекомендації. Тому більшість компаній продовжували користуватися ворожим програмним забезпеченням», — розповів «Детектору медіа» Назарій Курочко, ІТ-фахівець, засновник Gigagroup (GigaTrans, GigaCenter, GigaCloud).

Згодом санкції були розширені та пролонговані на десять років указом президента Володимира Зеленського від 15 квітня 2023 року. Однак ситуація з використанням в Україні російського софту змінилася не надто суттєво. Як повідомили «ДМ» в Асоціації ІТ Ukraine (ІТU), кількість компаній і установ, які сьогодні використовують для обліку програмний продукт «1С» різних модифікацій, сягає 75%. Досі трапляються, хоча і поодинокі, випадки використання таких програмних продуктів навіть державними компаніями, а також закладами вищої освіти, інформують в ІТU.

З 2017 року (вже після того, як на використання «1С» було накладено заборону президентським указом) ворожий софт придбали понад 2100 українських державних компаній, заплативши за нього 860 млн грн. Майже половина цієї суми була витрачена на програмне забезпечення російського походження вже після повномасштабного вторгнення, 91 млн грн — за перші чотири місяці 2024 року. На першому місці за обсягом таких закупівель — енергетичні компанії, на другому — навчальні заклади. Такі дані за підсумками аналізу інформації на Prozorro навів партнер із розвитку бізнесу групи компаній IT-Enterprise Олексій Щербатенко на конференції «Своє.ІТ 2024 — Шоурум українського ПЗ», яка відбулась у червні цього року.

Більш позитивна динаміка спостерігається у відмові українського бізнесу від використання російських CRM-систем — програмного забезпечення для керування взаємовідносинами з клієнтами. «Нещодавно платформа Ringostat провела дослідження, результати якого засвідчили: частка українських компаній, що використовують CRM-системи з країни-агресорки, зменшилася з 73% у 2021 році до 17% у 2024 році. Однак і ця частка здається нам завеликою. Ми відстежуємо тенденції та готові ділитися цими напрацюваннями з відповідними держорганами», — розповів Артем Бородатюк, засновник Netpeak Group, до якої входить платформа Ringostat.

Складнощі виявлення

Однією з перепон, які заважають українським компаніям відмовлятися від їхніх послуг, кажуть співрозмовники «ДМ», є здатність російських виробників ПЗ приховувати своє коріння. Інколи бізнес може не здогадуватися про те, що користується ворожими програмами — настільки вміло їхні виробники навчилися «перевдягатися», пояснює Назарій Курочко.

«Наприклад, усім нам відома історія маскування російського Iiko –– програми, яку використовує ресторанний бізнес. Після повномасштабного вторгнення її власники змінили назву на Syrve, зареєстрували компанію в ОАЕ та заявили про себе як про новий софт. Але всі ми розуміємо, що змінилася лише обгортка, — каже засновник Gigagroup. Така ж ситуація і з російським бухгалтерським ПЗ BAS, що базується на архітектурі «1С», продуктом для керування електронними документами Only Office, програмним забезпеченням для барбершопів Altegio та десятками інших менш відомих російських продуктів.

Ще навесні 2022 року «Опендатабот» і Netpeak створили перелік програмного забезпечення російського походження та запропонували альтернативу для кожного з них. А у 2023 році базу софту, який може становити небезпеку для України, створила Асоціація ІТ Ukraine, ініціювавши проєкт «Ворожий софт».

«На сьогодні ця база налічує понад сто таких програмних продуктів і, безумовно, кожен із них становить загрозу національній безпеці. По-перше, інформація з EPR- та CRM-систем може використовуватися для шпигування за українськими організаціями та заподіяння їм шкоди. По-друге, є ризик наявності небезпечного коду, адже ворожий софт може містити вбудовані баги, вразливості або шпигунський код, який дозволить державним органам країни-терористки отримати доступ до конфіденційних даних, щоб використати їх для військових цілей. Йдеться про цільовий фішинг, самоінфікування тощо», — розповіла в інтерв’ю «ДМ» виконавча директорка ІТU Марія Шевчук.

Кінцевого бенефіціара компанії, яка просуває на українському ринку той чи той програмний продукт, можна перевірити у відкритих джерелах, каже Назарій Курочко. Також це можна зробити через бот, який ідентифікує походження ПЗ. Інша справа, що далеко не всі представники вітчизняної бізнес-спільноти мають для цього ресурси, сумління та волю.

Поштовх до розвитку вітчизняного ринку програмних продуктів

Заборона російського софту на законодавчому рівні позитивно вплине на розвиток національної ІТ-індустрії, яка вже створила велику кількість українських альтернатив. Та ж Асоціація ІТ Ukraine, наприклад, разом із переліком ворожого програмного забезпечення формує й список альтернативного українського ПЗ, яке може слугувати замінником російським продуктам.

Українські розробки також були представлені на конференції «Своє.ІТ 2024 — Шоурум українського ПЗ». Серед них:

  • CRM і сервіси з їх впровадження: Creatio, NetHunt, CRMiUM, SuiteCRM, Servio, VoIPTime CRM, MASTER:СRM, KeyCRM;
  • аналоги 1С: «Дебет Плюс», «MASTER:Бухгалтерія», «Вправно», ISPro, «Універсал 9:ERP», ERP-система IT-Enterprise, ITFin, Self-ERP, BJet ERP;
  • програми, які дозволяють обмінюватися інформацією та файлами, робити цифрові підписи, зберігати документи в електронних архівах: Centredo, MEDoc, «АСКОД», «Вчасно», «MASTER:Документообіг», E-Docs, Megapolis.DocNet, Deals, Signy;
  • програми для кол-центрів і служб технічної підтримки: рішення для IP-телефонії з використанням штучного інтелекту VoIPTime Contact Center; віртуальна телефонія UniTalk; тікет-система комунікації з клієнтами HelpDeskStar;
  • рішення для військової та агросфер: TATL technology;
  • EDTech рішення: освітня інформаційна система «Єдина школа» та цифрова платформа для освіти «Навчання і технології».

«Якщо на операції з продажу та послуги з впровадження і підтримки російського софту буде накладено залізне табу, то українські компанії переходитимуть на впровадження вітчизняних та міжнародних програмних продуктів, а отже буде більш активно розвиватися ринок розробки українських IT-рішень», — говорить Олексій Щербатенко. За його підрахунками, відмова від російського софту дасть зростання ринку українських продуктів на 300—400%.

Що не так із законопроєктом

За словами засновника Netpeak Group Артема Бородатюка, необхідність ухвалення закону про заборону ворожого ПЗ була очевидна ще у 2014 році, коли відбулося вторгнення російських військ на територію України. Однак ресурси держави були сфокусовані навколо фізичного захисту території, і питання витіснення російського софту з українського простору просто відійшло на другий план, пояснює він.

«Хочеться вірити, що законодавці нарешті зрозуміли важливість не лише фізичної, але і цифрової безпеки України. Однак чи буде цей закон ефективним, залежить від наявності механізму його реалізації та інструментів контролю за дотриманням встановлених ним правил», — каже Бородатюк.

Саме цього запропонованому урядом законопроєкту й бракує, сказали наші співрозмовники. Документ, зокрема, не передбачає відповідальності за невиконання вимог, які у ньому містяться, а також Закону України «Про санкції», звертає увагу виконавча директорка ІТU Марія Шевчук. Тому в нинішній редакції навряд чи буде дієвим.

«До того ж документ не містить методології визначення програмного забезпечення, яке підпадатиме під заборону поширення та використання на території України. А це закладає ризики неоднозначного тлумачення положень майбутнього закону, що матиме несприятливі наслідки його правозастосування», — пояснила Шевчук. Асоціація, за її словами, ініціюватиме створення експертної робочої групи для доопрацювання законопроєкта, щоб усунути ці та інші недоліки документа під час спільної роботи з авторами та депутатами.

«Детектор медіа» звернувся з запитом до Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, яка, за словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, розробила законопроєкт. Серед питань, які ми адресували відомству, було й таке: «Цей документ передбачає великий перелік заборон на використання в Україні програмного продукту, який створений фізичними чи юридичними особами з іноземних держав, до яких застосовано санкції. Натомість не містить механізму контролю за їхнім розповсюдженням і використанням. Чи передбачено розробку такого механізму і, якщо так, — коли й ким?».

У своїй відповіді на наш запит голова Держспецзв’язку Юрій Мироненко пояснив, що це питання «не належать до повноважень Адміністрації Держспецзв’язку».

Та навіть якщо документ буде доповнений положеннями про санкції за його невиконання та методологію визначення програмного забезпечення, яке підпадатиме під заборону, швидкої відмови державними й приватними компаніями від ворожого софту не варто очікувати, сказав Курочко.

«Наївно очікувати, що з першого дня після ухвалення закону бізнес стрімголов почне відмовлятися від ворожого ПЗ. За оптимістичного сценарію, протягом пів року після запровадження законодавчих змін із російського софту “зістрибнуть” трохи більш ніж половина компаній, що досі його використовують. І справа навіть не в санкціях. Штрафи працюють у нашій країні, але лише цього механізму контролю недостатньо. Варто подумати також про допомогу бізнесу в такому переході. Створити менторські програми або платформи, що будуть навчати функціоналу українських аналогів, запустити безплатні консультації фахівців з українського ПЗ тощо. Адже така міграція займає купу часу, ресурсів і потребуватиме відповідних фахівців», — прокоментував Курочко.

У великих компаній, каже він, ресурси на такий перехід знайдуться, але проблема може виникнути з невеликими компаніями та ФОПами, які не знають альтернатив, не мають коштів, а нерідко й бажання шукати ці альтернативи. А між тим саме таких користувачів ПЗ найважче відстежувати, адже великий бізнес — «на виду», тоді як за кожним ФОПом не додивишся. І от яким чином працювати з ними, законодавцям варто подумати. Але це однозначно мають бути не лише санкції, а й просвітницька робота, сказав IT-фахівець.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Приберіть це негайно: дизайнери назвали 5 меблів, які є зайвими у вашій вітальні
24tv
2024-10-07T10:18:56Z
Естет, який випередив Swarovski: чим займався Василь Зінкевич до того, як став популярним
24tv
2024-10-07T10:18:52Z
У Швеції та Норвегії розпочинається Нобелівський тиждень
УкраинФорм
2024-10-07T10:09:16Z
У родині Мадонни сталося горе: "Я рада, що він більше не страждає"
GlavRed
2024-10-07T10:06:24Z
До Чернівців на театральний фестиваль приїдуть колективи із Харкова, Одеси, Києва і Львова
УкраинФорм
2024-10-07T09:54:32Z
Олег Винник вперше за час війни повертається на сцену: у Мережі неоднозначно відреагували
TSN
2024-10-07T09:36:19Z
Альона Омаргалієва, Марина Боржемська, Анна Завальська на багодійному бранчі Ілони Гвоздьової
Вива
2024-10-07T09:33:27Z
"Довелося багатьом пожертвувати": Крістіна Орбакайте розповіла про складну долю дітей
GlavRed
2024-10-07T09:31:54Z
"У шкірі та мереживах": Дуа Ліпа влаштувала яскраве шоу на музичному фестивалі
Фокус
2024-10-07T09:15:10Z
В одній із областей України рекордно зросли ціни на землю
AgroNews
2024-10-07T10:15:32Z
Держава інвестувала через гранти ₴10 мільярдів у розвиток підприємництва
УкраинФорм
2024-10-07T10:12:16Z
Держава визначить пріоритетні напрямки для надання грантів через Brave1
УкраинФорм
2024-10-07T10:06:42Z
Бахматюк уклав мирову угоду з найбільшим інвестором UkrLandFarming
AgroPortal
2024-10-07T10:00:54Z
Словаччина надаватиме Україні аварійні поставки електроенергії у разі блекауту - Фіцо
УкраинФорм
2024-10-07T09:28:35Z
У «Новій пошті» прогнозують логістичний колапс через оподаткування міжнародних посилок
Украина Криминальная
2024-10-07T09:24:50Z
Західні експерти дискутують, чи може російська економіка провалитись у 2025 році
24tv
2024-10-07T09:24:24Z
На полях «Контінентал» триває друга хвиля жнив
Agravery
2024-10-07T09:21:40Z
Українські компанії в секторі defense tech мають маржинальність 25% - Федоров
УкраинФорм
2024-10-07T09:18:06Z
Ворожа атака на Київщину: поліція показала наслідки
24tv
2024-10-07T10:18:31Z
Грози та шквальний вітер: у двох областях попередили про погіршення погоди
24tv
2024-10-07T10:18:20Z
Сили оборони атакували нафтобазу у Феодосії: чи означає це початок підготовки до деокупації Криму
Фокус
2024-10-07T10:15:41Z
В естонському Генштабі розповіли, чому ЗСУ залишили Вугледар
iPress
2024-10-07T10:13:21Z
Безпілотники ГУР спалили російську ЗРК «Оса» за $10 млн
AutoCentre
2024-10-07T10:04:02Z
У Києві 6 жовтня зафіксували рекордну кількість опадів
УкраинФорм
2024-10-07T10:03:40Z
"Йдуть за раніше поставленими планами": після Вугледару ЗС РФ тиснуть у 4 районах
Фокус
2024-10-07T09:57:19Z
Через негоду є знеструмлення у шести областях України
Комсомольская правда
2024-10-07T09:54:36Z
Координатор ІС оцінив шанси армії РФ на подальші наступи після Вугледару
TSN
2024-10-07T09:51:46Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Прем'єр Словаччини Фіцо вдруге прибув до України
Комсомольская правда
2024-10-07T10:18:39Z
У Раді обмежать використання Телеграму - Юрчишин
УкраинФорм
2024-10-07T10:18:15Z
Керівна партія Грузії хоче знову оголосити імпічмент президентці
Европейская правда
2024-10-07T10:13:55Z
ЮНІСЕФ відкриває глобальний офіс в Туреччині
iPress
2024-10-07T10:13:54Z
Південна Корея перевірить можливе порушення TikTok закону про персональні дані
УкраинФорм
2024-10-07T10:13:51Z
СБУ затримала агентів ФСБ, які наводили ракети на Дніпропетровщину
1News
2024-10-07T10:13:40Z
Президент Естонії закликав Захід знести стіну обмежень, яку він збудував навколо України
Европейская правда
2024-10-07T10:13:17Z
Бербок не виключила, що Україні дозволять бити німецькою зброєю вглиб РФ
Европейская правда
2024-10-07T10:13:00Z
Служить у Збройних Силах, – ЗМІ розсекретили бойфренда Лесі Нікітюк
24tv
2024-10-07T10:18:50Z
Ви навіть не підозрювали, що у слова "пододеяльник" є такі красиві українські відповідники
24tv
2024-10-07T10:15:55Z
Мережа магазинів EVA та благодійний фонд Happy Paw анонсують ювілейний спільний проєкт з допомоги тваринам у притулках
Фокус
2024-10-07T10:15:45Z
В Україні переглянули критерії бронювання від мобілізації: хто не отримає відстрочку
Хвиля
2024-10-07T10:15:21Z
До Польщі тимчасово не пускають транспорт в трьох пунктах пропуску
Комсомольская правда
2024-10-07T10:13:33Z
В Литві стартували масштабні навчання за участю країн НАТО
iPress
2024-10-07T10:13:20Z
Напружені міські битви протиставляють чисельність росії проти спритності України – WSJ
iPress
2024-10-07T10:13:19Z
"Кинджали" та "Шахеди": ЗС РФ завдали масованого удару по Україні, є влучання
Фокус
2024-10-07T10:12:45Z
Розвідка Британії повідомила про нові рекордні втрати армії РФ в Україні
Европейская правда
2024-10-07T10:06:51Z
Косметологиня вбила свою пацієнтку: перевищила дозу у 15 разів
Знай
2024-10-07T10:12:38Z
Нобелівська премія з медицини 2024: за які досягнення її вручили
24tv
2024-10-07T09:57:40Z
Як зберегти кабачки свіжими до весни: виявляється це дуже просто
TSN
2024-10-07T09:51:38Z
Можна забути про спорт та дієти: створили молекулу, яка діє, як 10 кілометрів бігу натще
24tv
2024-10-07T09:24:23Z
Прицільно знищили без побічних ефектів: учені представили новий метод лікування раку
Фокус
2024-10-07T09:15:30Z
Жуй і стрункішай: як жуйка може допомогти скинути зайві 5-7 кг
Знай
2024-10-07T08:51:47Z
Який пульс вважається нормальним
24tv
2024-10-07T08:42:29Z
Як часто потрібно міняти постільну білизну: вчені дали рекомендації
TSN
2024-10-07T08:39:57Z
Названо один інгредієнт, який потрібно додавати до чаю, щоб покращити імунітет: його знає кожен
TSN
2024-10-07T08:39:45Z
Польські моряки запобігли контрабанді кількасот кілограмів кокаїну
Европейская правда
2024-10-07T10:19:16Z
Атака на Запоріжжя: ворог уразив об’єкти інфраструктури
TSN
2024-10-07T10:18:39Z
Понад ₴4,4 млн. вилучили в ході обшуків у житомирської лікарки, причетної до схеми ухилення від мобілізації
Украина Криминальная
2024-10-07T10:15:17Z
Автоцивілка – захист автоводіїв від непередбачених витрат
iPress
2024-10-07T10:13:56Z
Ураган “Мілтон” може стати небезпечним перед виходом на берег Флориди
360ua.news
2024-10-07T10:06:51Z
СБУ затримала ворожу інформаторку, яка «зливала» локації Сил оборони у Харкові
Мій Харків
2024-10-07T10:04:46Z
Впродовж тижня підрозділи ДСНС ліквідували 531 пожежу на Харківщині
Мій Харків
2024-10-07T10:01:21Z
У Львові дівчина продавала свої відверті відео — як її покарав суд
InternetUA
2024-10-07T09:51:33Z
На Львівщині вихователька спецзакладу била дитину кийком та кулаками – з’явилося відео побиття
Комсомольская правда
2024-10-07T09:46:15Z
Олена Гулямова
GlavRed
2024-10-07T10:09:16Z
Бондар: У кожної команди є періоди, які потрібно пройти
Football.ua
2024-10-07T09:58:33Z
Олександр Мішула допоможе «Дніпру» в Кубку Європи ФІБА
УкраинФорм
2024-10-07T09:57:15Z
Тренер Шахтаря зірвався на журналіста через незручне питання: скандальна заява Пушича
24tv
2024-10-07T09:57:03Z
Упамекано через травму пропустить жовтневий міжнародний цикл
Football.ua
2024-10-07T09:55:04Z
Костюк і Світоліна поліпшили позиції у світовому тенісному рейтингу
УкраинФорм
2024-10-07T09:42:31Z
Піхальонок пропустить 3 тижні через травму, у Бражка тріщина ребер
Football.ua
2024-10-07T09:31:41Z
Шахтар — ЛНЗ 5:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-10-07T09:28:15Z
Українка Матюніна виграла юніорський турнір з настільного тенісу у Польщі
УкраинФорм
2024-10-07T09:28:14Z
Посадка крокусів восени: найкращі поради садівникам
Политека
2024-10-07T10:04:39Z
Орхідея воскресне і забуяє цвітом: садівники озвучили рецепт унікального добрива
GlavRed
2024-10-07T09:45:51Z
Як за хвилину відрізнити натуральне м'ясо від м'яса з хімічними добавками: трюк від шеф-кухарів
24tv
2024-10-07T09:42:59Z
7 помилок в освітленні, які треба негайно виправити
24tv
2024-10-07T09:39:41Z
7 правил прибирання від Марі Кондо: дім блищатиме чистотою без зусиль
24tv
2024-10-07T09:27:44Z
Найбільша перлина у світі: рибалка протягом 10 років спав поруч зі скарбом на $100 млн
Фокус
2024-10-07T09:12:47Z
Хитрощі, які додадуть орендованій квартирі домашнього затишку
24tv
2024-10-07T09:03:04Z
Рецепт лінивих вареників від переможниці "Мастер Шеф": не лише смачно, а й корисно
Политека
2024-10-07T09:00:04Z
Названо рибу, від якої треба відмовитися людям похилого віку, і ось чому
TSN
2024-10-07T08:54:34Z
Стануть серійними: електричний кросовер Hyundai Ioniq 5 перетворять на безпілотне таксі
AutoGeek
2024-10-07T09:31:28Z
Марк Цукерберг отримав “мінівен” на базі Porsche Cayenne
AutoCentre
2024-10-07T09:12:54Z
Представлено абсолютно новий Ford Expedition: подробиці та ціни
ЗаРулем
2024-10-07T09:12:17Z
Найпопулярніші кросовери 2024 року: Tesla Model Y, Toyota RAV4, Honda CR-V та інші
ITC
2024-10-07T09:08:40Z
Від найбільших автовиробників: показано першу станцію нової глобальної мережі зарядок для електромобілів
AutoGeek
2024-10-07T08:51:39Z
На аукціон виставили рідкісний 66-річний Ferrari Анджеліни Джолі
AutoCentre
2024-10-07T08:46:59Z
Де за етикетом має сидіти дівчина в таксі - ззаду чи поруч із водієм
GlavRed
2024-10-07T08:27:09Z
Від $93 000: в Україні помітили гібридний кросовер Aito M9 від Huawei з запасом ходу 1400 км
AutoGeek
2024-10-07T08:18:34Z
Представлений Lexus LC500 2025
Portaltele
2024-10-07T08:06:02Z
Вчені створили штучну рослину, яка очищує повітря й генерує електроенергію
InternetUA
2024-10-07T10:18:45Z
Нове дослідження кидає виклик теорії швидкої еволюції
Portaltele
2024-10-07T10:07:56Z
Оновлення старих Samsung Galaxy перетворило деякі смартфони на цеглу
24tv
2024-10-07T10:01:21Z
Нобелівку з медицини-2024 дали американським вченим за відкриття мікроРНК
Комсомольская правда
2024-10-07T09:58:37Z
7 простих способів зберегти акумулятор ноутбука в робочому стані якнайдовше
InternetUA
2024-10-07T09:49:48Z
У Росії перервалося онлайн-мовлення телеканалів «Россия 1» і «Россия 24»
Детектор М
2024-10-07T09:39:59Z
Гравці League of Legends виявилися найрозумнішими серед геймерів, — дослідження
ITC
2024-10-07T09:31:52Z
Лише надзвичайно уважна людина знайде 3 відмінності: на загадку дається 16 секунд
GlavRed
2024-10-07T09:27:51Z
Хитрий хід від хижаків: як та чому ящірки скидають свій хвіст - відповідь вчених
GlavRed
2024-10-07T09:27:18Z