MY.UAНовини
«Фільми це терапія, яку суспільство має отримати — цю функцію повноцінно не зможе виконати держава»
«Фільми це терапія, яку суспільство має отримати — цю функцію повноцінно не зможе виконати держава»

«Фільми це терапія, яку суспільство має отримати — цю функцію повноцінно не зможе виконати держава»

Результати досліджень контенту у фокус-групах від Transformation Communications Activity (TCA), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Чи варто знімати кіно про війну, коли війна ще не закінчена? Як на такі фільми реагують ті, кому довелося пізнати жахи окупації, втрати близьких чи активних бойових дій?

У межахKyiv Media Week 24 відбулася презентація «Про що ми говоримо, коли говоримо про війну. Результати досліджень контенту у фокус-групах від ТСА-USAID». Менеджер із досліджень та аналітики ТСА-USAID Дмитро Буханевич розповів про особливості сприйняття українцями контенту про війну, їхнє ставлення до героїзації персонажів і зображення ворога. В дослідженні взяли участь більш як 250 учасників з усієї України.

За словами Дмитра Буханевича, під час дослідження аналітики ТСА-USAID провели понад 50 годин дискусій із ветеранами, людьми, які пережили окупацію, пересічними громадянами й навіть окремими групами учасників, у яких є домашні тварини. Для обговорення взяли три серіали по дві серії в кожному, один повнометражний фільм, чотири короткометражки, які є частиною одного великого фільму, а також тестування запису читки акторами сценарію серіалу.

Дослідники ТСА-USAID мали на меті визначити, як глядачі сприймуть художній фільм про війну, яку роль грає реалістичність контенту, як глядачі сприймають зображення ворога та героїзацію українських персонажів.

 Контент, який тестували в TCA-USAID

«Однією з наших головних задач є створення та підтримкасоціально вагомого контенту. Ми працюємо з великими вибірками, робимо дослідження з машинним навчанням, також проводимо дослідження з якісними даними — це опитування, глибині інтерв’ю та аналіз літератури, — каже Буханевич. — Ми як дослідники почали з самого початку: для чого робити фільми про війну, яку роль вони відіграють, як їх будуть сприймати глядачі. І ми дізналися, що в принципі такі самі питання для себе ставили дослідники, кінокритики, історики в Сполучених Штатах у в 80—90-х роках. Дуже багато контенту виходило з гострими соціальними питаннями. Вони намагалися собі це пояснити так, що ці фільми й попкультура у США в ті роки була радаром, який сканує соціальну атмосферу. Або це терапія, яку суспільство має отримати — це соціальна функція, яку не зможе понвноцінно виконати держава».

Саме такий підхід — аналіз через призму ролі в суспільстві — використали у ТСА-USAID. При цьому ще не раз проводили історичні паралелі. Наприклад, за декілька місяців після звільнення Риму в Другій світовій війні Роберто Росселліні та Федеріко Фелліні вже знімали фільм про окупацію — наприклад, «Рим, відкрите місто». Хоч італійцям не хотілося дивитися фільм про окупацію так рано і він не був позитивно сприйнятим, за кордоном він став культовим.

«Для італійців тоді це було ще дуже близьким. Проте нещодавно Мартін Скорсезе назвав його найціннішим моментом в історії кіно. В принципі, немає ніякого табу, щоб робити художні фільми про війну, навіть під час війни. Щось схоже ми бачимо з наших досліджень», — каже Дмитро Буханевич.

За його словами, люди, які живуть у тилових містах України, готові дивитися художні фільми про війну та готові робити це в майбутньому. І тільки половина респондентів, які живуть ближче до лінії фронту, сказали, що готові дивитися такі художні стрічки. Проте всі опитані люди визнавали, що такі фільми робити треба.

Жінка з Сумської області сказала: «Треба дивитись. І треба дивитися страху в очі. Щоб розуміти, що відбувається в країні та хто яке горе пережив. Щоб це знали всі».

Якщо люди готові дивитися художні фільми про війну, то виробникам  таких стрічок важливо розуміти, наскільки реалістичними їх варто робити.

«Ми керувалися принципом “не нашкодити”, бо не хотіли, щоб відбувалася ретравматизація, особливо людей, які пережили складну травму, або виїхали з окупації, або були близькими до бойових дій. Тут треба витримувати баланс між ретравматизацією і тим, щоб справді передати те, що відбувалося», — пояснює менеджер із досліджень ТСА-USAID.

Буханевич розповів, як один із респондентів із деокупованої громади Чернігівської області сказав, що йому дивитися фільм про окупацію було дуже важко. Він розповів: «Усі ці події ми переживали, були в підвалі, я зупиняв фільм, виходив на перекур, тому що він дуже чіпляв за живе й усі спогади, які довелося знову пережити».

Коли модераторка запитала його, чи це хороша, чи погана реакція, респондент відповів, що все ж таки хороша. «Люди, які не були в окупації, може, їх десь за живе зачепить і вони зможуть відчути ті емоції, як воно дійсно було», — сказав опитаний.

Інший респондент із Чернігівщини говорив, що у фільмах треба показувати важливі деталі окупації, наприклад, російське мародерство: «Є ж люди, які досі чекають “русскій мір”. І вони не можуть зрозуміти, що це таке. А вони мають зрозуміти, що до них прийдуть, виберуть усе в хаті й що ви не маєте права нічого сказати, нічого зробити. Оцього в фільмі немає і ніхто цього не зрозуміє».

Такі фокус-групи, каже Буханевич, насправді є дуже емоційними: під час дискусій іноді плачуть і модератори, і респонденти. Особливо часто таке трапляється у маленьких громадах, де люди можуть особисто знати інших учасників цих фокус груп і знати, що вони переживали разом. 

Проте іноді художні фільми про війну можуть мати й елементи комедії чи пригодницького жанру. Якщо зараз це може здатися недолугим, то американці у 1944 році так не вважали. Під час Другої світової війни в США вийшов фільм «Тарзан тріумфує», в якому Тарзан воює за союзників проти фашизму. Серед аудиторії стрічка стала дуже популярною, а тогочасний Офіс воєнної інформації Державного департаменту США вирішив, що фільм буде ідеальним для поширення ідей боротьби демократії проти фашизму.

  Постер фільму «Тарзан тріумфує»

«У нас були тестування читки серіалу про повернення військового у цивільне життя. Власне про реінтеграцію, про психологічні, фізичні проблеми, з якими вони можуть стикатися, і там було дуже багато чорного гумору. Ми питали у ветеранів, наскільки їм це близько. Один із них сказав, що чорний гумор — це дуже класно», — каже Буханевич.

На думку опитаного ветерана, чорний гумор — це ознака здорової психіки. Він додав, що треба більше різного гумору, не обов’язково чорного, навіть коли йдеться про серйозні теми. Це дозволятиме простіше ставитися до самих себе і до ситуації.

Дещо складнішим, на думку Буханевича, є питання зображення ворога у кіно. Зазвичай у стрічках його зображують одноманітно, його демонізують і не розкривають як особистість, що є зрозуміло і природньо. У книжці «Голлівуд іде на війну» автори пишуть, що в кіно 40-х років ворог зображений як безіменний, безликий і майже німий. Не було жодних спроб описати характер японців у війні, або пояснити, що вони намагаються досягти війною. Німці водночас часто зображувалися як порядні люди.

Іноді ворог може зображуватися недолугим або смішним. Це, каже Дмитро Буханевич, може спрацювати в комедії, але не в драмі.

Один із респондентів, який пережив окупацію на Харківщині, сказав: «Не варто зображати людей, які йдуть сюди зі зброєю, як дурнів чи слабаків. Вони сильні, і з ними доведеться боротися. Вони не тупі, краще цього не показувати, навіть якщо вони тупі. Треба налаштувати суспільство».

Щодо українських персонажів, то деякі респонденти відповіли, що через надмірну героїзацію вони виглядали нереалістично. Коли опитані подивилися серіал про повернення ветерана в цивільне життя, багатьом ПТСР здався дуже «кіношним». Декому здалося, що коли “показують ветерана без ноги, то ті, що з ногами, можливо, вже й не ветерани”.

Найбільше вони звертали увагу на самих акторів. «Я спершу подумав, що це цей чувак, що Супермена грав у фільмі з Бетменом. Занадто “лощоний”, надто крутий, як у бойовиках 80-х. Ні, він може бути красивим. Подивіться наПавла Петриченка — він же не страшний дядько був, і молодий, і не сильно побитий життям, і загинув у відносно молодому віці. Я не кажу, що треба обов’язково такого сірого потасканого дядька. Потрібно не такого пластикового, красивого. Треба більш реалістичного, і буде чудово», — сказав один із ветеранів.

До отриманих результатів дослідники вирішили додати кількісний елемент, а саме — порахувати, які слова найчастіше використовували всі респонденти. Наприклад, коли цивільні й ветерани подивилися один і той самий серіал про повернення ветерана в цивільне життя, для них були спільними слова про порозуміння і слово «герой». Унікальними для ветеранів були слова «армія», «влада», «командир», «побратим». Для цивільних — це було слово «змінитися».

 Найбільш вживані слова респондентів після перегляду серіалу про ветерана

Коли респонденти подивилися серіал про громаду, яка потрапила в окупацію, цивільні найбільше вживали слова «почути» й «зрозуміти». А люди, які пережили окупацію, говорили про громаду, переїзд, ЗСУ, переживання та страх.

 Найбільш вживані слова респондентів після перегляду серіалу про деокупацію

Наприкінці обговорення одного з фільмів про окупацію модераторка запитала, чи мотивує цей фільм до спротиву та стійкості перед російською агресією. На що жінка, яка пережила окупацію на Сумщині, відповіла: «Так, але ми й без фільму були вмотивовані».

Дослідження ТСА-USAID показало, що фільми про війну сприймаються через досвід глядача. «Є технічна складова, тобто люди дивляться і розказують про те, як їм сподобався звук, сюжет, гра акторів, якість зображення. Як правило, це люди, які не мали власного досвіду того, що вони бачать в кіно. І є суб’єктивна перспектива — це коли люди оцінюють вже правдивість і автентичність того, що вони побачили. З нашого дослідження ми зрозуміли, що не всі люди готові дивитися фільми про війну, але всі вважають, що їх необхідно показувати й для цього в Україні зараз суперсприятлива атмосфера», — сказав Дмитро Буханевич.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Россия потеряла 6 миллиардов, Газпром на коленях: что показали полгода без транзита газа через Украину
Фокус
2025-07-08T14:21:49Z
Хрупкая устойчивость. Украинский бизнес подходит к пределу возможностей
ZN UA
2025-07-08T14:03:15Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
"Укрэнерго" предупреждает украинцев об электроприборах: могут вернуть графики отключения света
Знай
2025-07-08T05:06:45Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Белокрылка на огороде: как избавиться от вредителя за одну обработку
TSN
2025-07-08T14:48:37Z
Создан первый в мире противомалярийный препарат для младенцев
Корреспондент
2025-07-08T14:46:44Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Атаки России на ТЦК: в Сухопутных войсках сделали заявление
Корреспондент
2025-07-08T14:42:09Z
Под завалами после авиаудара под Краматорском нашли тела погибших после авиаудара
Новости Украины
2025-07-08T14:39:45Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Диктатор точно не остановится: раскрыт коварный план Путина в Украине на 2026 год
Comments UA
2025-07-08T05:21:54Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
РФ сосредоточилась на двух направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-07-08T14:24:44Z
Одни на концертах, а другие в окопах: депутат заявляет о несправедливой мобилизации художников
TSN
2025-07-08T14:18:51Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
"Він прям герой!" - что не так с этой фразой
Gazeta UA
2025-07-08T14:27:35Z
Вы точно ее слышали, и это не соловей: какая птичка поет на рассвете
Telegraf
2025-07-08T14:24:58Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Формат работы ТЦК в Украине кардинально изменится: стала известна причина
Comments UA
2025-07-08T05:42:00Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Экс-супруга Розового окончательно отреклась от бывшего и показала роскошный подарок для себя
TSN
2025-07-08T14:48:14Z
Энн Хэтэуэй снялась топлесс для сексуальной фотосессии в Vogue
Comments UA
2025-07-08T14:45:33Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Самые вкусные кабачки, которые вы пробовали: будете жарить каждый день
TSN
2025-07-08T14:36:55Z
Что нужно обязательно сделать с малиной после сбора урожая: нельзя игнорировать этого
TSN
2025-07-08T13:51:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
У родственников погибших воинов требуют деньги за оформление выплаты: подробности незаконной схемы
Comments UA
2025-07-08T14:42:26Z
Стало известно, кем был мужчина, которого застрелили в авто в Киеве
TSN
2025-07-08T13:51:15Z
Зеленский прокомментировал взрывы под Житомиром
Корреспондент
2025-07-07T20:24:18Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Владельцам авто из США нужно готовить деньги: какой штраф грозит
Comments UA
2025-07-08T13:33:09Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Самые дешевые в обслуживании авто 2025 года: как не тратить много денег на ремонт
Фокус
2025-07-08T12:51:49Z
"Это пустая трата денег, если вы не гонщик": автомеханик с 55-летним стажем указал на распространенную ошибку водителей
Gazeta UA
2025-07-08T11:57:08Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Французский форвард перейдет в Эвертон, команду Миколенко
Корреспондент
2025-07-08T14:36:24Z
Швейцарский футбольный клуб из-за больших денег согласился сыграть матч в России
ZN UA
2025-07-08T14:33:25Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Флуминенсе – Челси: накануне матча Клубный чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-08T13:24:14Z
Новый спонсор "Динамо" разгневал болельщиков команды: в чем проблема
Telegraf
2025-07-08T12:39:44Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Зарядка, камера, дизайн: чем Samsung Galaxy 26 Ultra может быть лучше iPhone 17 Pro Max
Фокус
2025-07-08T14:42:17Z
ИИ Маска назвали "новым Бандерой": Grok встал на сторону Украины и взбесил россиян своими ответами
Фокус
2025-07-08T14:36:53Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T15:00:35Z