MY.UAНовини
«Фільми це терапія, яку суспільство має отримати — цю функцію повноцінно не зможе виконати держава»
«Фільми це терапія, яку суспільство має отримати — цю функцію повноцінно не зможе виконати держава»

«Фільми це терапія, яку суспільство має отримати — цю функцію повноцінно не зможе виконати держава»

Результати досліджень контенту у фокус-групах від Transformation Communications Activity (TCA), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Чи варто знімати кіно про війну, коли війна ще не закінчена? Як на такі фільми реагують ті, кому довелося пізнати жахи окупації, втрати близьких чи активних бойових дій?

У межахKyiv Media Week 24 відбулася презентація «Про що ми говоримо, коли говоримо про війну. Результати досліджень контенту у фокус-групах від ТСА-USAID». Менеджер із досліджень та аналітики ТСА-USAID Дмитро Буханевич розповів про особливості сприйняття українцями контенту про війну, їхнє ставлення до героїзації персонажів і зображення ворога. В дослідженні взяли участь більш як 250 учасників з усієї України.

За словами Дмитра Буханевича, під час дослідження аналітики ТСА-USAID провели понад 50 годин дискусій із ветеранами, людьми, які пережили окупацію, пересічними громадянами й навіть окремими групами учасників, у яких є домашні тварини. Для обговорення взяли три серіали по дві серії в кожному, один повнометражний фільм, чотири короткометражки, які є частиною одного великого фільму, а також тестування запису читки акторами сценарію серіалу.

Дослідники ТСА-USAID мали на меті визначити, як глядачі сприймуть художній фільм про війну, яку роль грає реалістичність контенту, як глядачі сприймають зображення ворога та героїзацію українських персонажів.

 Контент, який тестували в TCA-USAID

«Однією з наших головних задач є створення та підтримкасоціально вагомого контенту. Ми працюємо з великими вибірками, робимо дослідження з машинним навчанням, також проводимо дослідження з якісними даними — це опитування, глибині інтерв’ю та аналіз літератури, — каже Буханевич. — Ми як дослідники почали з самого початку: для чого робити фільми про війну, яку роль вони відіграють, як їх будуть сприймати глядачі. І ми дізналися, що в принципі такі самі питання для себе ставили дослідники, кінокритики, історики в Сполучених Штатах у в 80—90-х роках. Дуже багато контенту виходило з гострими соціальними питаннями. Вони намагалися собі це пояснити так, що ці фільми й попкультура у США в ті роки була радаром, який сканує соціальну атмосферу. Або це терапія, яку суспільство має отримати — це соціальна функція, яку не зможе понвноцінно виконати держава».

Саме такий підхід — аналіз через призму ролі в суспільстві — використали у ТСА-USAID. При цьому ще не раз проводили історичні паралелі. Наприклад, за декілька місяців після звільнення Риму в Другій світовій війні Роберто Росселліні та Федеріко Фелліні вже знімали фільм про окупацію — наприклад, «Рим, відкрите місто». Хоч італійцям не хотілося дивитися фільм про окупацію так рано і він не був позитивно сприйнятим, за кордоном він став культовим.

«Для італійців тоді це було ще дуже близьким. Проте нещодавно Мартін Скорсезе назвав його найціннішим моментом в історії кіно. В принципі, немає ніякого табу, щоб робити художні фільми про війну, навіть під час війни. Щось схоже ми бачимо з наших досліджень», — каже Дмитро Буханевич.

За його словами, люди, які живуть у тилових містах України, готові дивитися художні фільми про війну та готові робити це в майбутньому. І тільки половина респондентів, які живуть ближче до лінії фронту, сказали, що готові дивитися такі художні стрічки. Проте всі опитані люди визнавали, що такі фільми робити треба.

Жінка з Сумської області сказала: «Треба дивитись. І треба дивитися страху в очі. Щоб розуміти, що відбувається в країні та хто яке горе пережив. Щоб це знали всі».

Якщо люди готові дивитися художні фільми про війну, то виробникам  таких стрічок важливо розуміти, наскільки реалістичними їх варто робити.

«Ми керувалися принципом “не нашкодити”, бо не хотіли, щоб відбувалася ретравматизація, особливо людей, які пережили складну травму, або виїхали з окупації, або були близькими до бойових дій. Тут треба витримувати баланс між ретравматизацією і тим, щоб справді передати те, що відбувалося», — пояснює менеджер із досліджень ТСА-USAID.

Буханевич розповів, як один із респондентів із деокупованої громади Чернігівської області сказав, що йому дивитися фільм про окупацію було дуже важко. Він розповів: «Усі ці події ми переживали, були в підвалі, я зупиняв фільм, виходив на перекур, тому що він дуже чіпляв за живе й усі спогади, які довелося знову пережити».

Коли модераторка запитала його, чи це хороша, чи погана реакція, респондент відповів, що все ж таки хороша. «Люди, які не були в окупації, може, їх десь за живе зачепить і вони зможуть відчути ті емоції, як воно дійсно було», — сказав опитаний.

Інший респондент із Чернігівщини говорив, що у фільмах треба показувати важливі деталі окупації, наприклад, російське мародерство: «Є ж люди, які досі чекають “русскій мір”. І вони не можуть зрозуміти, що це таке. А вони мають зрозуміти, що до них прийдуть, виберуть усе в хаті й що ви не маєте права нічого сказати, нічого зробити. Оцього в фільмі немає і ніхто цього не зрозуміє».

Такі фокус-групи, каже Буханевич, насправді є дуже емоційними: під час дискусій іноді плачуть і модератори, і респонденти. Особливо часто таке трапляється у маленьких громадах, де люди можуть особисто знати інших учасників цих фокус груп і знати, що вони переживали разом. 

Проте іноді художні фільми про війну можуть мати й елементи комедії чи пригодницького жанру. Якщо зараз це може здатися недолугим, то американці у 1944 році так не вважали. Під час Другої світової війни в США вийшов фільм «Тарзан тріумфує», в якому Тарзан воює за союзників проти фашизму. Серед аудиторії стрічка стала дуже популярною, а тогочасний Офіс воєнної інформації Державного департаменту США вирішив, що фільм буде ідеальним для поширення ідей боротьби демократії проти фашизму.

  Постер фільму «Тарзан тріумфує»

«У нас були тестування читки серіалу про повернення військового у цивільне життя. Власне про реінтеграцію, про психологічні, фізичні проблеми, з якими вони можуть стикатися, і там було дуже багато чорного гумору. Ми питали у ветеранів, наскільки їм це близько. Один із них сказав, що чорний гумор — це дуже класно», — каже Буханевич.

На думку опитаного ветерана, чорний гумор — це ознака здорової психіки. Він додав, що треба більше різного гумору, не обов’язково чорного, навіть коли йдеться про серйозні теми. Це дозволятиме простіше ставитися до самих себе і до ситуації.

Дещо складнішим, на думку Буханевича, є питання зображення ворога у кіно. Зазвичай у стрічках його зображують одноманітно, його демонізують і не розкривають як особистість, що є зрозуміло і природньо. У книжці «Голлівуд іде на війну» автори пишуть, що в кіно 40-х років ворог зображений як безіменний, безликий і майже німий. Не було жодних спроб описати характер японців у війні, або пояснити, що вони намагаються досягти війною. Німці водночас часто зображувалися як порядні люди.

Іноді ворог може зображуватися недолугим або смішним. Це, каже Дмитро Буханевич, може спрацювати в комедії, але не в драмі.

Один із респондентів, який пережив окупацію на Харківщині, сказав: «Не варто зображати людей, які йдуть сюди зі зброєю, як дурнів чи слабаків. Вони сильні, і з ними доведеться боротися. Вони не тупі, краще цього не показувати, навіть якщо вони тупі. Треба налаштувати суспільство».

Щодо українських персонажів, то деякі респонденти відповіли, що через надмірну героїзацію вони виглядали нереалістично. Коли опитані подивилися серіал про повернення ветерана в цивільне життя, багатьом ПТСР здався дуже «кіношним». Декому здалося, що коли “показують ветерана без ноги, то ті, що з ногами, можливо, вже й не ветерани”.

Найбільше вони звертали увагу на самих акторів. «Я спершу подумав, що це цей чувак, що Супермена грав у фільмі з Бетменом. Занадто “лощоний”, надто крутий, як у бойовиках 80-х. Ні, він може бути красивим. Подивіться наПавла Петриченка — він же не страшний дядько був, і молодий, і не сильно побитий життям, і загинув у відносно молодому віці. Я не кажу, що треба обов’язково такого сірого потасканого дядька. Потрібно не такого пластикового, красивого. Треба більш реалістичного, і буде чудово», — сказав один із ветеранів.

До отриманих результатів дослідники вирішили додати кількісний елемент, а саме — порахувати, які слова найчастіше використовували всі респонденти. Наприклад, коли цивільні й ветерани подивилися один і той самий серіал про повернення ветерана в цивільне життя, для них були спільними слова про порозуміння і слово «герой». Унікальними для ветеранів були слова «армія», «влада», «командир», «побратим». Для цивільних — це було слово «змінитися».

 Найбільш вживані слова респондентів після перегляду серіалу про ветерана

Коли респонденти подивилися серіал про громаду, яка потрапила в окупацію, цивільні найбільше вживали слова «почути» й «зрозуміти». А люди, які пережили окупацію, говорили про громаду, переїзд, ЗСУ, переживання та страх.

 Найбільш вживані слова респондентів після перегляду серіалу про деокупацію

Наприкінці обговорення одного з фільмів про окупацію модераторка запитала, чи мотивує цей фільм до спротиву та стійкості перед російською агресією. На що жінка, яка пережила окупацію на Сумщині, відповіла: «Так, але ми й без фільму були вмотивовані».

Дослідження ТСА-USAID показало, що фільми про війну сприймаються через досвід глядача. «Є технічна складова, тобто люди дивляться і розказують про те, як їм сподобався звук, сюжет, гра акторів, якість зображення. Як правило, це люди, які не мали власного досвіду того, що вони бачать в кіно. І є суб’єктивна перспектива — це коли люди оцінюють вже правдивість і автентичність того, що вони побачили. З нашого дослідження ми зрозуміли, що не всі люди готові дивитися фільми про війну, але всі вважають, що їх необхідно показувати й для цього в Україні зараз суперсприятлива атмосфера», — сказав Дмитро Буханевич.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Серіал «Володар перснів»: виконавець ролі Саурона пояснює фінал другого сезону та розповідає про третій
ITC
2024-10-07T19:38:42Z
Присмак невагомої чуттєвості — TEREN & BORA презентують сингл «Не треба світла»
Storyboom
2024-10-07T19:34:26Z
Била посуд і писала вертихвісткам: Падалко розповіла про ревнощі в шлюбі
GlavRed
2024-10-07T19:27:16Z
"Прийшов час одружуватися": путініст Філіп Кіркоров показав пристрасний поцілунок з Анастасією Стоцькою
GlavRed
2024-10-07T19:27:05Z
У чому зустрічати 2025: стильні поради та ідеї для Нового року змії
CutInsight
2024-10-07T19:24:01Z
«Про що ми говоримо, коли говоримо про війну»
Детектор М
2024-10-07T19:07:43Z
Від них мурашки по тілу: 5 захопливих серіалів про відьом і чаклунок
24tv
2024-10-07T18:57:09Z
У четвертому сезоні серіалу «Відьмак» з’явиться ще один колега Ґеральта
ITC
2024-10-07T18:49:22Z
Камалія приголомшила кругленькою сумою, яку витрачає на навчання двох доньок у Лондоні
TSN
2024-10-07T18:48:51Z
Голова правління «Укрзалізниці» йде з посади
ГЛАВКОМ NET
2024-10-07T19:36:22Z
Ціни на мʼясо підскочать ще до Нового року - прогноз
GlavRed
2024-10-07T19:27:50Z
Овочевий кошик подорожчав: як змінилися ціни на картопля, помідори, огірки та капусту у супермаркетах
Хвиля
2024-10-07T19:27:06Z
Інфляція пришвидшилася, продукти стрімко здорожчали: у НБУ озвучили цифри
Политека
2024-10-07T19:00:18Z
Укрзалізницю очолить Перцовський - джерело
УкраинФорм
2024-10-07T18:42:53Z
Субсидії по-новому: кому треба поквапитися з оформленням до 30 листопада
Хвиля
2024-10-07T18:39:24Z
Золота картопля: чому ціни на овочі рвонули вгору
Хвиля
2024-10-07T18:24:42Z
Зміна поколінь: де на доларах вказують рік випуску
24tv
2024-10-07T18:12:52Z
Тарифи на доставку газу: скільки платитимуть українці у 2025 році
Знай
2024-10-07T18:06:57Z
"Найкраще заспокійливе для Росії": Зеленський розповів про плани України щодо зустрічі в Рамштайні
Хвиля
2024-10-07T19:27:55Z
У чому міг полягати задум ранкового удару росіян по Києву
24tv
2024-10-07T19:18:53Z
НАЗК подало до суду на партію "Європейська солідарність": яка причина
24tv
2024-10-07T19:18:28Z
Від Рамштайну Україна очікує позитивних сигналів щодо членства в НАТО - Корнієнко
УкраинФорм
2024-10-07T19:15:54Z
Ізраїль атакували балістикою з території Ємену
24tv
2024-10-07T19:12:37Z
Російська розвідка завербувала ірландського депутата під час Brexit - Politico
УкраинФорм
2024-10-07T19:12:33Z
Прокуратура клопотатиме про арешт очільниці Хмельницької МСЕК
УкраинФорм
2024-10-07T19:03:47Z
Суддя Верховного суду оселився в одному з найдорожчих котеджних містечок Києва – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2024-10-07T19:00:18Z
Український посол пояснив, чому президент Бразилії досі не приїхав до України
ГЛАВКОМ NET
2024-10-07T19:00:02Z
Нові правила мобілізації з жовтня: кого торкнуться зміни
Знай
2024-10-07T19:30:59Z
Боєприпаси, на які небайдужі словаки зібрали понад 4 млн євро, вже в Україні
Европейская правда
2024-10-07T19:24:55Z
До рекрутингових центрів Міноборони звернулися вже понад 20 тисяч людей
УкраинФорм
2024-10-07T19:24:40Z
"Моє серце розривається на шматки": Поворознюк відреагував на смерть сина
24tv
2024-10-07T19:19:12Z
Понад 23 000 гривень у 2025 році: хто з пенсіонерів отримає значні виплати
Знай
2024-10-07T19:12:27Z
До магістратури зарахували понад 100 тисяч вступників
24tv
2024-10-07T18:57:05Z
Учні скинули сире яйце з висоти 25 метрів і воно не розбилося: як їм це вдалося
TSN
2024-10-07T18:48:45Z
"Жодна з бригад не укомплектована повністю": Жорін розкритикував створення нових підрозділів
TSN
2024-10-07T18:48:16Z
Єпископ УГКЦ із Тернополя стане наймолодшим кардиналом – чим особливе призначення
TSN
2024-10-07T18:48:12Z
Українські прикордонники розбили колону РФ з 50 одиниць техніки на Куп'янському напрямку
Фокус
2024-10-07T19:37:37Z
"Штурмують зранку до ночі": ЗС РФ беруть в оточення Селидове, — офіцер ЗСУ
Фокус
2024-10-07T19:33:18Z
Третя штурмова відбила в окупантів своїх військових, які потрапили в полон
ГЛАВКОМ NET
2024-10-07T19:27:18Z
Які серйозні цілі могли бути уражені в Криму: огляд фронту від Світана
24tv
2024-10-07T19:27:08Z
Два місяці Курської операції: військовий експерт розповів про плани ЗСУ та нові контратаки армії рф
Политека
2024-10-07T19:18:55Z
Лівофлангові кліщі: основний акцент дій РФ повертається в напрямку Курахового, — військкор
Фокус
2024-10-07T19:12:27Z
Штурми з ранку до ночі: РФ намагається оточити ще одне місто - лейтенант
GlavRed
2024-10-07T19:06:16Z
Чи був у Києві смерч?: науковці пояснили незвичне природне явище
TSN
2024-10-07T19:03:24Z
Щоб не блукати лісовими стежками: де ростуть білі гриби та як їх шукати
24tv
2024-10-07T18:57:30Z
Британський лікар увів токсини замість вакцини від COVID-19 своєму вітчиму: причина шокує
TSN
2024-10-07T19:18:43Z
Для чого заливати шкірку апельсинів оцтом: вражаючий лайфхак для прибирання
24tv
2024-10-07T18:27:55Z
Надія для багатьох людей: нова терапія вилікувала перших пацієнтів з аутоімунними хворобами
24tv
2024-10-07T17:42:17Z
Через ухилянтів вдарили по медикам: лікарні не отримають гроші
Знай
2024-10-07T17:36:57Z
На чому краще смажити яєчню на сковорідці: думки кулінарних експертів
TSN
2024-10-07T16:57:13Z
Стало відомо, які каші швидко відновлюють печінку
AgroNews
2024-10-07T16:27:26Z
Що буде, якщо щодня вживати насіння чіа
24tv
2024-10-07T16:21:18Z
Як "відірвати" дитину від комп'ютера та телефона й залучити її до фізичної активності
24tv
2024-10-07T16:18:45Z
Працівники українського медзакладу розікрали мільйони: гроші поділили між собою
Политека
2024-10-07T16:01:53Z
Помер видатний гравець збірної Нідерландів Йохан Неескенс: він забивав у фіналі чемпіонату світу
24tv
2024-10-07T19:24:34Z
Брагару: Очікували, що буде важка гра – так і сталося
Football.ua
2024-10-07T19:21:06Z
Іньєста оголосив про завершення кар'єри
Football.ua
2024-10-07T19:12:18Z
Залишаться без ігрової практики: Таджикистан та Пакистан відмовилися грати зі збірною Росії
24tv
2024-10-07T18:54:04Z
Григорчук покинув Нефтчі
Football.ua
2024-10-07T18:49:49Z
Україна – Грузія: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-10-07T18:48:51Z
Помер видатний футболіст "Аякса", "Барселони" та збірної Нідерландів
TSN
2024-10-07T18:48:30Z
Мілітао пропустить найближчі матчі збірної Бразилії
Football.ua
2024-10-07T18:24:17Z
Рибалка перейшов у аматорський клуб
Football.ua
2024-10-07T17:46:46Z
На Прикарпатті загинув у ДТП народний артист України Богдан Сташків
УкраинФорм
2024-10-07T19:27:03Z
Унаслідок балістичного удару по Одесі загинув чоловік, постраждали п'ятеро іноземців
УкраинФорм
2024-10-07T19:21:20Z
На Київщині легковик влетів в автобус, є загиблий і поранені
ГЛАВКОМ NET
2024-10-07T19:15:06Z
Джек-різник "нарешті викритий через 136 років": прорив у ДНК ідентифікує серійного вбивцю
TSN
2024-10-07T19:06:14Z
Маршрутка зіткнулася з легковиком на Київщині: одна людина загинула, четверо постраждали
УкраинФорм
2024-10-07T19:00:31Z
Стало відомо про розслідування причетності P․ Diddy до вбивства репера Тупака Шакура
24tv
2024-10-07T18:54:00Z
Вихователька била дитину залізним прутом і кулаками і називала "скотинякою": скандал на Львівщині
TSN
2024-10-07T18:48:50Z
У Києві судитимуть чоловіка, який намагався збути 8 кг психотропів
Украина Криминальная
2024-10-07T18:24:34Z
Напад, погрози з пістолетом чи провокація: усе, що відомо про гучний скандал з Ніколасом Кармою
24tv
2024-10-07T18:18:19Z
Де захована білка: лише люди з "орлиним зором" зможуть її знайти за 30 секунд
GlavRed
2024-10-07T19:37:19Z
Запіканка, яка підкорить ваше серце: як запекти макарони з вишнями та сиром
Политека
2024-10-07T18:48:39Z
Як обрати найкращий дощовик: повний посібник із пошуку
24tv
2024-10-07T18:33:56Z
Число долі: як за датою народження визначити найкращу для себе професію
GlavRed
2024-10-07T18:27:10Z
Пряна й ароматна: найкращий рецепт курки з апельсинами на вечерю
Фокус
2024-10-07T18:12:40Z
Про таке мріє кожна господиня: що обов'язково має бути на сучасній кухні
24tv
2024-10-07T18:09:32Z
Постійно перебільшують свої проблеми: 2 знаки зодіаку, які люблять панікувати
24tv
2024-10-07T18:03:47Z
Навіщо класти у гаманець лавровий лист: одиниці знають секрет
24tv
2024-10-07T17:33:16Z
Доведеться заплатити величезний штраф: чому в Німеччині не можна ставити намет у лісі
GlavRed
2024-10-07T17:27:31Z
Kia відзначила 80-річчя рестомодом Pride
AutoCentre
2024-10-07T17:06:28Z
Дружина Марка Цукерберга отримала ексклюзивний 660-сильний мінівен Porsche
Топ Жир
2024-10-07T16:12:43Z
McLaren представив гібридний гіперкар за 2,1 млн доларів
AutoCentre
2024-10-07T16:06:21Z
На дороги виїхали перші прототипи фургонів Mercedes-Benz VAN.EA
AutoCentre
2024-10-07T16:06:13Z
Компанії не хочуть страхувати Tesla Cybertruck — скасовують поліси або пропонують внески більше вартості авто
ITC
2024-10-07T14:31:24Z
Jeep готує до дебюту новий Compass
AutoCentre
2024-10-07T14:16:17Z
Представлений Lotus Emira Turbo SE 2025
Portaltele
2024-10-07T14:07:56Z
Старший брат Duster: опубліковано офіційні фото доступного сімейного кросовера від Renault
Фокус
2024-10-07T14:06:26Z
Вантажівки Dongfeng отримують в Україні нові надбудови
AutoCentre
2024-10-07T13:16:29Z
Apple більше не проводитиме щорічні анонси нових гаджетів
InternetUA
2024-10-07T19:01:33Z
Alien: Isolation отримає продовження — розробники анонсували сиквел культової гри жахів
ITC
2024-10-07T18:49:22Z
Ось 5 застосунків, які надійно заховають ваші паролі
InternetUA
2024-10-07T18:31:10Z
Ремейк Silent Hill 2: на що впливає рівень складності у грі
24tv
2024-10-07T18:18:58Z
Indie Cup Ukraine’24: відкрився прийом заявок на третій фестиваль українських незалежних розробників
ITC
2024-10-07T17:34:19Z
Як сонячні панелі та світлі дахи можуть рятувати життя: неочікуване відкриття вчених
24tv
2024-10-07T17:33:24Z
Китай заявив про прорив у розробці власних кремнієвих фотонних чипів: що це дасть
Фокус
2024-10-07T17:15:19Z
Розробники Alien: Isolation на честь 10-ї річниці гри оголосили про сиквел
24tv
2024-10-07T17:12:44Z
Цифрові двійники – новий етап ШІ: що це таке, як працюють і чи допоможуть людині
24tv
2024-10-07T17:03:20Z