MY.UAНовини
Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців
Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців

Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців

Уряд вирішив всерйоз подбати про кількість населення в Україні. Тенденції лякають: адже, за підрахунками Кабміну, зараз нас всього 38,5 млн, і скоро буде ще менше.

Тож у Кабміні схвалили Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року. Це такий собі план подолання ключових викликів, що загострилися через російську збройну агресію: зовнішня та внутрішня міграція, різке зниження народжуваності, підвищення рівня передчасної смертності, розбалансування ринку праці.

У документі передбачено, що стратегія реалізуватиметься поетапно. Перший план заходів на 2024 – 2027 роки має бути розроблений вже протягом місяця. З чого взагалі складається ця стратегія і чи реалістичне таке планування у розпал війни, цікавилася журналістка Коротко про.

Цифри сумні, сподівання – оптимістичні

Сама стратегія займає 27 друкованих сторінок, більшість з яких присвячені опису поточної ситуації та прогнозам. Виглядає сумно. За оцінками Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ, до 2041 року населення України може скоротитися до 28,9 млн осіб, а до 2051 року - до 25,2 млн. Це проти 48,5 млн, які нарахували під час останнього перепису в 2001 році.

За останніми даними, за кордоном перебуває 3,48 млн українців, які виїхали через війну і не повернулися. До цих втрат додаються 1,2 млн, які, за інформацією з Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, були вивезені або добровільно виїхали до РФ або Білорусі. На територію Росії незаконно вивезені щонайменше 19,5 тис. дітей.

“Демографічна криза також поглиблюється фактичним розмежуванням між двома демографічними процесами - на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, та на тимчасово окупованих територіях, які фактично потрапили під вплив сторонніх демографічних факторів”, - йдеться у документі.

Виклики та загрози посилюються через перевищення кількості померлих над кількістю новонароджених, загибелі на фронті, масштабну трудову міграцію, яка часто переходить у постійну, неможливість внаслідок бойових дій надавати людям своєчасну та якісну медичну допомогу.

Втім, наводяться і приклади, які повинні викликати оптимізм щодо можливості подолати негативні демографічні тенденції та повернути мігрантів. Серед таких названо “зручні та часто унікальні цифрові державні сервіси”, доступна медицина, значно більша свобода у виробленні та прийнятті рішень, ніж у багатьох інших країнах, відносно доступна вартість життя, багатий культурний спадок, порівняно теплий, але не посушливий клімат, великі простори та доступні для культивування земельні площі.

Також у документі є розрахунок на те, що після припинення або скасування воєнного стану в Україні почнеться відновлення економіки та інфраструктури, відкриється багато можливостей для кар’єрного зростання та професійної самореалізації. Україна, на думку розробників концепції,  може стати центром розвитку військових технологій, послуг з реабілітації та протезування. Потреба у відбудові та будівництві транспортних мереж, житлових та комерційних об’єктів, енергетичної інфраструктури  створить величезний попит на фахівців  і робітників, які матимуть можливість зайняти стабільні та добре оплачувані позиції. Щодо фінансової реалізації планів є, зокрема, розрахунок на “заходи до залучення інвестицій, гуманітарної та міжнародної технічної допомоги...”

(Оптимізм розробників і правда вражає. Ну, дай бог нашому теляті вовка з’їсти. - Ред.)

Шість стратегічних цілей

Стратегія розрахована на сценарій змін, який дозволить до 2040 року вивести Україну на рівень 33,9 млн населення (проти 28,9 за умови інерційного сценарію, якщо нічого не планувати). У документі поставлені шість стратегічних цілей.

1. Створення умов для міграційного приросту населення та зниження рівня відтоку українців за кордон

Ключовим інструментом для досягнення цілі є ситуація, коли кількість осіб, які прибувають до країни, переважає над кількістю тих, які вибули. Йдеться насамперед про повернення українців, які проживають за кордоном. Як тих, які виїхали через війну, так і тих, хто раніше був у складі діаспор.

Міграційна політика в майбутньому також може поширюватися на залучення іммігрантів – іноземців, які прибудуть до нас для постійного проживання. Одним із інструментів такого залучення автори стратегії бачать студентів-іноземців, які частково адаптуються в Україні, вивчають мову, налагоджують соціальні зв’язки.

2. Створення умов для підвищення рівня народжуваності, підтримка сім’ї̈

Тут ключовою умовою названо “здатність самостійно забезпечувати свої базові потреби без залежності від державної допомоги або зовнішніх джерел доходу”. Йдеться про систему соціальних послуг, якими забезпечується: запобігання відмовам батьків від дітей, підтримка прийомних сімей, покращення репродуктивного здоров’я нації, формування середовища, дружнього до сімей з дітьми, створення сприятливих умов для поєднання батьківства із роботою або навчанням тощо.

3. Зниження рівня передчасної смертності

Тут також все достатньо прозоро. Насамперед, популяризація здорового способу життя і відповідальності за власне здоров’я, раннє виявлення та попередження хвороб, що найчастіше призводить до передчасної смерті, підвищення рівня доступності та якості медичної допомоги, збереження людської гідності та високого рівня якості життя в період хвороби та лікування, розвиток інфраструктури для здорового дозвілля.

4. Активізація на ринку праці максимальної кількості громадян, які можуть працювати

Ця мета пов’язана з масштабною відбудовою, яка має початися після війни і дати шалений поштовх для нових можливостей і кар’єрного розвитку фахівців різних професій. Розробники стратегії наголошують на регулярному моніторингу попиту на ринку праці і адаптації під нього освітніх програм. Також держава має сприяти поверненню на ринок праці людей похилого віку, осіб із інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів. І водночас підвищувати рівень працевлаштування молоді після завершення навчання.

5. Адаптація соціуму до демографічного старіння та формування умов для активного довголіття

Йдеться про те, що старіння населення в Україні прогресуватиме і надалі, як би успішно все не розвивалося. Суспільство має це зрозуміти, сприйняти, прилаштуватися і використати на власну користь. Для цього необхідно: забезпечити підтримку здоров’я та благополуччя осіб похилого віку (в Україні він вважається з 60 до 75 років), створити умови для їх самореалізації у професійній сфері та активної життєдіяльності.  

6. Розвиток можливостей для якісного життя. Україна - держава, в якій хочеться жити

У стратегії враховано, що навіть після завершення повномасштабної збройної агресії нам доведеться сусідити з двома авторитарними країнами, тож маємо бути готовими до повторного нападу. Зважаючи на це, пропонується розробити політику щодо розселення - визначити термін “території ризикованого проживання” та рівень доцільності заселення таких територій з огляду, зокрема, на потреби сил безпеки та оборони.

Також ставляться завдання: формування безпечного довкілля, підвищення рівня довіри громадян до держави, забезпечення безбар’єрності на всіх об’єктах житлової та соціальної інфраструктури, розвиток механізмів забезпечення житлом громадян відповідно до їхніх потреб і можливостей, доступність і якість інфраструктури, дружність середовища до людини.

Оцінювачем поточних результатів реалізації стратегії призначено Мінсоцполітики, яке має готувати щорічні звіти щодо кількості населення, його приросту, коефіцієнтів народжуваності та смертності і так далі.

Коментар спеціаліста

Важлива інфраструктура, а не допомога при народженні дитини

З огляду на сьогоднішні реалії, деякі постулати стратегії видаються занадто оптимістичними, якщо не фантастичними.

- Щодо якості, реалістичності і непрогнозованості через війну питання є. Але така стратегія потрібна, - вважає заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький. - Це привернення уваги і розуміння, що такі питання важливі. Якщо ігнорувати демографічну кризу, то через 10-15 років спливе така велика проблема, що тодішній уряд просто не знатиме, що робити.

Антон Грушецький, заступник директора КМІС. Фото: facebook.com/radioNV

Соціолог звертає увагу, що в стратегії не йдеться про фінансове заохочення народжуваності.

- І це правильно, бо збільшення державної допомоги дає короткочасний ефект, ми це вже проходили. Люди більше думають не про те, скільки їм дадуть грошей при народженні дитини, а про безпекове середовище, про те, як далі зможе розвиватися сім’я. Важлива саме інфраструктура – дитячі садки, школи. Все це поки є в районах зі старою забудовою, а в новобудовах такі заклади переважно комерційні, влаштування дитини коштує великих грошей. Одноразова допомога нічим не зарадить, потрібно розгалужувати мережу державних садків та шкіл.

Експерт також вважає, що слушно порушене питання про можливість поєднання роботи чи навчання з батьківством.

- Є велика несправедливість, що мати або батько мають брати велику перерву, бо в садках немає ясельних груп. Повернення на роботу з декрету законом гарантоване, але зараз технології розвиваються дуже швидко, і людина має відставання в часі. Деякі жінки умисно відкладають народження дитини, щоб утвердитися у професії.

Щодо виправлення демографічної ситуації за рахунок іммігрантів, то це питання дискутується в суспільстві.

- Є ті, кому така мета мало сподобається, але факт є фактом. Якщо ми не хочемо народжувати, то хтось має народжувати для нас. У Європі відійшли від традицій багатодітності, - зауважує Антон Грушецький. – Люди розпробували кокосовий лате, ІТ-сферу, подорожі по світу. Щоб вести таке життя, дві дитини і навіть одна вважається нормою.

Щодо інших положень стратегії, то, на думку соціолога, їх здійсненність зараз важко оцінити. Та й будь-які стратегії не мають гарантій реалізації. Але говорити про проблему і думати, як її подолати, потрібно.

 

Теги за темою
Законопроект
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
РФ вышла из соглашения о сотрудничестве в Баренцевом море
Корреспондент
2025-04-19T00:45:14Z
Стармер обсудил с Трампом ситуацию в Украине
Корреспондент
2025-04-19T00:21:10Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Всегда готовы: как собрать тревожный чемоданчик
ZN UA
2025-04-19T00:12:20Z
Выписка из Реестра поврежденного и уничтоженного имущества: как ее получить онлайн
ZN UA
2025-04-18T23:42:53Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
На Пасху в Украине будет до 24 градусов тепла, осадки – только в западных областях, но небольшие
Комсомольская правда
2025-04-18T19:34:09Z
Украинские войска провели ряд превентивных действий, - Александр Мусиенко об угрозе наступления рф на Сумы
Знай
2025-04-18T19:21:28Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
В музыкальном клипе Evanescence показали новый дизайн Данте из второго сезона Devil May Cry
GameMag
2025-04-18T20:18:10Z
Боярского госпитализировали после падения с трёхметровой высоты - соцсети
Корреспондент
2025-04-18T19:45:03Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Умерла гендиректор Музея истории Киева Диана Попова
Комсомольская правда
2025-04-13T13:06:20Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Назвали самый полезный напиток для работы мозга
Gazeta UA
2025-04-18T21:39:10Z
Диабет нового типа поражает худощавых подростков: больные умирают через год
Comments UA
2025-04-18T15:18:13Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Когда лучше пить кофе: до или после тренировок
UAToday
2025-04-18T14:03:15Z
Этот симптом появляется на ранних стадиях рака: на что следует обратить внимание
Comments UA
2025-04-18T13:39:58Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В результате стрельбы на петушиных боях в Эквадоре погибли 11 человек
Корреспондент
2025-04-18T23:27:40Z
Избили военного в Гидропарке в Киеве: полиция задержала двух подростков
Апостроф
2025-04-18T22:12:30Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Годовщина смерти: как поддержать человека, потерявшего кого-то из родных
ZN UA
2025-04-18T22:24:44Z
Швейцарский курорт отрезало от мира из-за снегопада
Европейская правда
2025-04-18T16:19:48Z
Как понять, что любовь закончилась — исследование
Факти ICTV
2025-04-18T15:34:39Z
Три праздничные закуски на Пасху, которые сметут со стола первыми
Gazeta UA
2025-04-18T15:33:20Z
Гороскоп на 19 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-18T15:30:41Z
Пасхальный тренд: как сделать мраморные крашенки из натуральных материалов
Апостроф
2025-04-18T14:30:25Z
На Черкащині переорали поле з рідкісними видами рослин
AgroNews
2025-04-18T13:25:13Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
"Укрзалізниця" назначила дополнительный поезд в Хмельницкую область
ZN UA
2025-04-18T22:58:04Z
Рубль растет: какие причины
Comments UA
2025-04-18T20:54:55Z
Китай полностью прекратил закупать сжиженный газ в США - СМИ
Корреспондент
2025-04-18T20:27:23Z
Пенсионеры могут получать по 9000 грн ежемесячно: при каком условии
Знай
2025-04-18T20:12:49Z
Что происходит с ценами на топливо в Украине
UAToday
2025-04-18T19:33:22Z
Колбаса, сосиски и сало разорят украинцев: цены снова набирают высоту
Знай
2025-04-18T18:12:02Z
Из "клуба белого бизнеса" исключили 55 компаний: причины
Лига
2025-04-18T17:46:07Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Официально: бой Стивенсона с Сепедой получил согласование
Корреспондент
2025-04-18T21:09:22Z
Вопреки молве: к работе тренером Юрген Клопп не вернется
Корреспондент
2025-04-18T20:13:59Z
Комментатор в прямом эфире пристыдил Шовковского за русский язык
Telegraf
2025-04-18T20:13:37Z
Ярмоленко становится бомбардиром-рекордсменом Динамо
Корреспондент
2025-04-18T19:03:35Z
Тренер Ромы дал оценку игре Довбика: Выкладываться следует еще больше
Корреспондент
2025-04-18T17:15:39Z
В Китае заставят роботов сразиться между собой: после восстания машин они точно отомстят
Знай
2025-04-18T16:51:49Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Заблудиться в особняке: Обзор Blue Prince
GameMag
2025-04-18T20:43:11Z
Старейший дом в опасности: Геймплейный трейлер кооперативной FBC: Firebreak — 24 апреля пройдёт презентация игры
GameMag
2025-04-18T20:24:35Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z
Убить машину проще простого во время прикуривания: что точно нельзя делать
Comments UA
2025-04-18T08:21:40Z
Китай запретил термины «автономное» и «умное» вождение в рекламе авто
ITC
2025-04-18T07:07:26Z
Cybertruck стал полным провалом: Tesla потеряла миллионы, а водители уже не хотят менять свои "титаники" даже на другие Тесла
Знай
2025-04-18T05:51:11Z