MY.UAНовини
Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців
Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців

Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців

Уряд вирішив всерйоз подбати про кількість населення в Україні. Тенденції лякають: адже, за підрахунками Кабміну, зараз нас всього 38,5 млн, і скоро буде ще менше.

Тож у Кабміні схвалили Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року. Це такий собі план подолання ключових викликів, що загострилися через російську збройну агресію: зовнішня та внутрішня міграція, різке зниження народжуваності, підвищення рівня передчасної смертності, розбалансування ринку праці.

У документі передбачено, що стратегія реалізуватиметься поетапно. Перший план заходів на 2024 – 2027 роки має бути розроблений вже протягом місяця. З чого взагалі складається ця стратегія і чи реалістичне таке планування у розпал війни, цікавилася журналістка Коротко про.

Цифри сумні, сподівання – оптимістичні

Сама стратегія займає 27 друкованих сторінок, більшість з яких присвячені опису поточної ситуації та прогнозам. Виглядає сумно. За оцінками Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ, до 2041 року населення України може скоротитися до 28,9 млн осіб, а до 2051 року - до 25,2 млн. Це проти 48,5 млн, які нарахували під час останнього перепису в 2001 році.

За останніми даними, за кордоном перебуває 3,48 млн українців, які виїхали через війну і не повернулися. До цих втрат додаються 1,2 млн, які, за інформацією з Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, були вивезені або добровільно виїхали до РФ або Білорусі. На територію Росії незаконно вивезені щонайменше 19,5 тис. дітей.

“Демографічна криза також поглиблюється фактичним розмежуванням між двома демографічними процесами - на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, та на тимчасово окупованих територіях, які фактично потрапили під вплив сторонніх демографічних факторів”, - йдеться у документі.

Виклики та загрози посилюються через перевищення кількості померлих над кількістю новонароджених, загибелі на фронті, масштабну трудову міграцію, яка часто переходить у постійну, неможливість внаслідок бойових дій надавати людям своєчасну та якісну медичну допомогу.

Втім, наводяться і приклади, які повинні викликати оптимізм щодо можливості подолати негативні демографічні тенденції та повернути мігрантів. Серед таких названо “зручні та часто унікальні цифрові державні сервіси”, доступна медицина, значно більша свобода у виробленні та прийнятті рішень, ніж у багатьох інших країнах, відносно доступна вартість життя, багатий культурний спадок, порівняно теплий, але не посушливий клімат, великі простори та доступні для культивування земельні площі.

Також у документі є розрахунок на те, що після припинення або скасування воєнного стану в Україні почнеться відновлення економіки та інфраструктури, відкриється багато можливостей для кар’єрного зростання та професійної самореалізації. Україна, на думку розробників концепції,  може стати центром розвитку військових технологій, послуг з реабілітації та протезування. Потреба у відбудові та будівництві транспортних мереж, житлових та комерційних об’єктів, енергетичної інфраструктури  створить величезний попит на фахівців  і робітників, які матимуть можливість зайняти стабільні та добре оплачувані позиції. Щодо фінансової реалізації планів є, зокрема, розрахунок на “заходи до залучення інвестицій, гуманітарної та міжнародної технічної допомоги...”

(Оптимізм розробників і правда вражає. Ну, дай бог нашому теляті вовка з’їсти. - Ред.)

Шість стратегічних цілей

Стратегія розрахована на сценарій змін, який дозволить до 2040 року вивести Україну на рівень 33,9 млн населення (проти 28,9 за умови інерційного сценарію, якщо нічого не планувати). У документі поставлені шість стратегічних цілей.

1. Створення умов для міграційного приросту населення та зниження рівня відтоку українців за кордон

Ключовим інструментом для досягнення цілі є ситуація, коли кількість осіб, які прибувають до країни, переважає над кількістю тих, які вибули. Йдеться насамперед про повернення українців, які проживають за кордоном. Як тих, які виїхали через війну, так і тих, хто раніше був у складі діаспор.

Міграційна політика в майбутньому також може поширюватися на залучення іммігрантів – іноземців, які прибудуть до нас для постійного проживання. Одним із інструментів такого залучення автори стратегії бачать студентів-іноземців, які частково адаптуються в Україні, вивчають мову, налагоджують соціальні зв’язки.

2. Створення умов для підвищення рівня народжуваності, підтримка сім’ї̈

Тут ключовою умовою названо “здатність самостійно забезпечувати свої базові потреби без залежності від державної допомоги або зовнішніх джерел доходу”. Йдеться про систему соціальних послуг, якими забезпечується: запобігання відмовам батьків від дітей, підтримка прийомних сімей, покращення репродуктивного здоров’я нації, формування середовища, дружнього до сімей з дітьми, створення сприятливих умов для поєднання батьківства із роботою або навчанням тощо.

3. Зниження рівня передчасної смертності

Тут також все достатньо прозоро. Насамперед, популяризація здорового способу життя і відповідальності за власне здоров’я, раннє виявлення та попередження хвороб, що найчастіше призводить до передчасної смерті, підвищення рівня доступності та якості медичної допомоги, збереження людської гідності та високого рівня якості життя в період хвороби та лікування, розвиток інфраструктури для здорового дозвілля.

4. Активізація на ринку праці максимальної кількості громадян, які можуть працювати

Ця мета пов’язана з масштабною відбудовою, яка має початися після війни і дати шалений поштовх для нових можливостей і кар’єрного розвитку фахівців різних професій. Розробники стратегії наголошують на регулярному моніторингу попиту на ринку праці і адаптації під нього освітніх програм. Також держава має сприяти поверненню на ринок праці людей похилого віку, осіб із інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів. І водночас підвищувати рівень працевлаштування молоді після завершення навчання.

5. Адаптація соціуму до демографічного старіння та формування умов для активного довголіття

Йдеться про те, що старіння населення в Україні прогресуватиме і надалі, як би успішно все не розвивалося. Суспільство має це зрозуміти, сприйняти, прилаштуватися і використати на власну користь. Для цього необхідно: забезпечити підтримку здоров’я та благополуччя осіб похилого віку (в Україні він вважається з 60 до 75 років), створити умови для їх самореалізації у професійній сфері та активної життєдіяльності.  

6. Розвиток можливостей для якісного життя. Україна - держава, в якій хочеться жити

У стратегії враховано, що навіть після завершення повномасштабної збройної агресії нам доведеться сусідити з двома авторитарними країнами, тож маємо бути готовими до повторного нападу. Зважаючи на це, пропонується розробити політику щодо розселення - визначити термін “території ризикованого проживання” та рівень доцільності заселення таких територій з огляду, зокрема, на потреби сил безпеки та оборони.

Також ставляться завдання: формування безпечного довкілля, підвищення рівня довіри громадян до держави, забезпечення безбар’єрності на всіх об’єктах житлової та соціальної інфраструктури, розвиток механізмів забезпечення житлом громадян відповідно до їхніх потреб і можливостей, доступність і якість інфраструктури, дружність середовища до людини.

Оцінювачем поточних результатів реалізації стратегії призначено Мінсоцполітики, яке має готувати щорічні звіти щодо кількості населення, його приросту, коефіцієнтів народжуваності та смертності і так далі.

Коментар спеціаліста

Важлива інфраструктура, а не допомога при народженні дитини

З огляду на сьогоднішні реалії, деякі постулати стратегії видаються занадто оптимістичними, якщо не фантастичними.

- Щодо якості, реалістичності і непрогнозованості через війну питання є. Але така стратегія потрібна, - вважає заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький. - Це привернення уваги і розуміння, що такі питання важливі. Якщо ігнорувати демографічну кризу, то через 10-15 років спливе така велика проблема, що тодішній уряд просто не знатиме, що робити.

Антон Грушецький, заступник директора КМІС. Фото: facebook.com/radioNV

Соціолог звертає увагу, що в стратегії не йдеться про фінансове заохочення народжуваності.

- І це правильно, бо збільшення державної допомоги дає короткочасний ефект, ми це вже проходили. Люди більше думають не про те, скільки їм дадуть грошей при народженні дитини, а про безпекове середовище, про те, як далі зможе розвиватися сім’я. Важлива саме інфраструктура – дитячі садки, школи. Все це поки є в районах зі старою забудовою, а в новобудовах такі заклади переважно комерційні, влаштування дитини коштує великих грошей. Одноразова допомога нічим не зарадить, потрібно розгалужувати мережу державних садків та шкіл.

Експерт також вважає, що слушно порушене питання про можливість поєднання роботи чи навчання з батьківством.

- Є велика несправедливість, що мати або батько мають брати велику перерву, бо в садках немає ясельних груп. Повернення на роботу з декрету законом гарантоване, але зараз технології розвиваються дуже швидко, і людина має відставання в часі. Деякі жінки умисно відкладають народження дитини, щоб утвердитися у професії.

Щодо виправлення демографічної ситуації за рахунок іммігрантів, то це питання дискутується в суспільстві.

- Є ті, кому така мета мало сподобається, але факт є фактом. Якщо ми не хочемо народжувати, то хтось має народжувати для нас. У Європі відійшли від традицій багатодітності, - зауважує Антон Грушецький. – Люди розпробували кокосовий лате, ІТ-сферу, подорожі по світу. Щоб вести таке життя, дві дитини і навіть одна вважається нормою.

Щодо інших положень стратегії, то, на думку соціолога, їх здійсненність зараз важко оцінити. Та й будь-які стратегії не мають гарантій реалізації. Але говорити про проблему і думати, як її подолати, потрібно.

 

Теги за темою
Законопроект
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Довелося багатьом пожертвувати": Крістіна Орбакайте розповіла про складну долю дітей
GlavRed
2024-10-07T09:31:54Z
"У шкірі та мереживах": Дуа Ліпа влаштувала яскраве шоу на музичному фестивалі
Фокус
2024-10-07T09:15:10Z
Найбрудніший скандал Голлівуду: 50 Cent готує приголомшливий серіал про Diddy на Netflix
24tv
2024-10-07T09:09:18Z
На Netflix вийшло фентезійне аніме Хаяо Міядзакі «Хлопчик і Чапля» — без українського дубляжу, але з субтитрами
ITC
2024-10-07T09:08:17Z
Топ-9 українських співаків, які творять сучасну музику
Вива
2024-10-07T08:57:24Z
Модна стрижка 2024 року на середнє волосся, яку варто приміряти цього сезону
TSN
2024-10-07T08:54:04Z
Джей Ло вперше зʼявилася на публіці після новин про розлучення з Аффлеком
Фокус
2024-10-07T08:51:10Z
Через скандал з Diddy: у мережі віруситься теорія, чому зірки звертаються до Бейонсе на "Ґреммі"
24tv
2024-10-07T08:48:27Z
Відомі співаки-конкуренти побилися в торговому центрі – відео
TSN
2024-10-07T08:40:07Z
Словаччина надаватиме Україні аварійні поставки електроенергії у разі блекауту - Фіцо
УкраинФорм
2024-10-07T09:28:35Z
У «Новій пошті» прогнозують логістичний колапс через оподаткування міжнародних посилок
Украина Криминальная
2024-10-07T09:24:50Z
Західні експерти дискутують, чи може російська економіка провалитись у 2025 році
24tv
2024-10-07T09:24:24Z
На полях «Контінентал» триває друга хвиля жнив
Agravery
2024-10-07T09:21:40Z
Українські компанії в секторі defense tech мають маржинальність 25% - Федоров
УкраинФорм
2024-10-07T09:18:06Z
Малина зросла у ціні на 310% за рік: які наразі ціни на ягоду
24tv
2024-10-07T09:09:55Z
Дженсен Хуанг заробив на Nvidia $109 млрд — цього вистачить, щоб придбати Intel
ITC
2024-10-07T09:08:09Z
Долар знову почав падати в ціні, але є важливий нюанс
24tv
2024-10-07T09:03:07Z
Глибоку агропереробку розвиватимуть у сучасних індустріальних парках
AgroPortal
2024-10-07T09:00:11Z
"Пробач, що був безжальний до тебе", - мер Дніпра Філатов прокоментував смерть свого ексзаступника Михайла Лисенка
Комсомольская правда
2024-10-07T09:24:19Z
Генерал армії пояснив, як сезон дощів може змінити ситуацію на фронті
24tv
2024-10-07T09:12:36Z
З-під носа у ФСБ: з Криму евакуювали сім’ю українського офіцера
УкраинФорм
2024-10-07T09:12:05Z
Дощі, грози та тумани: синоптик розповів, якою буде погода цього тижня
ZN UA
2024-10-07T09:10:53Z
Через негоду є знеструмлення у шести областях України
Комсомольская правда
2024-10-07T09:07:54Z
Тривога тривала понад 12 годин. В ОВА розповіли про наслідки обстрілу Київщини
ZN UA
2024-10-07T09:07:21Z
Ворог окупував Вугледар та наступає на Курахове: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2024-10-07T09:03:41Z
Фермер з Одещини знайшов у полі цілий "Шахед"
InternetUA
2024-10-07T08:58:03Z
Після прильоту у Феодосії пошкоджено 5 резервуарів із паливом
24tv
2024-10-07T08:57:22Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Південна Корея перевірить можливе порушення TikTok закону про персональні дані
УкраинФорм
2024-10-07T09:31:35Z
Ізраїль балансує між порадами США та необхідністю відповіді Ірану - військовий експерт
Хвиля
2024-10-07T09:30:08Z
Відповідальність України: посол Ізраїлю сказав, що систему оповіщення про атаки вже передали
24tv
2024-10-07T09:28:35Z
Бербок не виключила, що Україні дозволять бити німецькою зброєю вглиб РФ
Европейская правда
2024-10-07T09:27:54Z
Буде жорстка відповідь: політолог сказав, чим і куди вдарять США, якщо РФ застосує "ядерку"
GlavRed
2024-10-07T09:27:21Z
Прем'єр Словаччини Фіцо вдруге прибув до України
Комсомольская правда
2024-10-07T09:24:26Z
Фіцо заявив, що Словаччина на 100% підтримує вступ України в ЄС
УкраинФорм
2024-10-07T09:24:06Z
У Раді обмежать використання Телеграму - Юрчишин
УкраинФорм
2024-10-07T09:24:00Z
Переможниця Global Teacher Prize Ukraine 2024 розповіла, на які освітні ідеї витратить мільйон
24tv
2024-10-07T09:27:58Z
Доведеться нормально потратитись, – дружина Остапчука розповіла, хто за що платить в їхній сім'ї
24tv
2024-10-07T09:27:43Z
РФ атакувала "Кинджалом" аеродром на Хмельниччині: в ОВА розкрили наслідки удару
GlavRed
2024-10-07T09:27:38Z
Розвідка Британії повідомила про нові рекордні втрати армії РФ в Україні
Европейская правда
2024-10-07T09:24:31Z
Названо умови для обмеження прав на землю
AgroNews
2024-10-07T09:13:57Z
Одна з найбільших авіакомпаній світу заборонила проносити дещо на рейси: що цього разу
24tv
2024-10-07T09:12:16Z
На ринку ОПК з’явилися приватні виробники ракет - Мінстратегпром
УкраинФорм
2024-10-07T09:09:24Z
В Ірландії під час всеукраїнської прощі помолилися за мир в Україні
УкраинФорм
2024-10-07T09:07:35Z
9 жовтня — публічна розмова з угорськими письменниками та журналістами у просторі PEN Ukraine
Детектор М
2024-10-07T09:07:04Z
Можна забути про спорт та дієти: створили молекулу, яка діє, як 10 кілометрів бігу натще
24tv
2024-10-07T09:24:23Z
Прицільно знищили без побічних ефектів: учені представили новий метод лікування раку
Фокус
2024-10-07T09:15:30Z
Жуй і стрункішай: як жуйка може допомогти скинути зайві 5-7 кг
Знай
2024-10-07T08:51:47Z
Який пульс вважається нормальним
24tv
2024-10-07T08:42:29Z
Як часто потрібно міняти постільну білизну: вчені дали рекомендації
TSN
2024-10-07T08:39:57Z
Названо один інгредієнт, який потрібно додавати до чаю, щоб покращити імунітет: його знає кожен
TSN
2024-10-07T08:39:45Z
Відпочити і врятувати свій мозок: учені розкрили доступний спосіб боротьби з ПТСР
Фокус
2024-10-07T08:27:53Z
Міжнародний день лікаря: щирі привітання у прозі, віршах та яскравих листівках
ГЛАВКОМ NET
2024-10-07T07:45:07Z
Чому з віком падає зір: ключ до розуміння проблеми
24tv
2024-10-07T06:06:58Z
Пошкоджені приватні будинки та автомобілі: Київщина всю ніч відбивала атаку ворожих дронів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-07T09:30:01Z
Втеча за кордон: ексголові Констутиційного суду та його спільникам повідомили про підозру
24tv
2024-10-07T09:27:05Z
На Харківському масиві столиці затримали зухвалого крадія побутової техніки
Украина Криминальная
2024-10-07T09:24:02Z
Ексглава КСУ незаконно перетнув кордон, поліцейському та прикордонникам висунули підозри - ОГП
УкраинФорм
2024-10-07T09:22:18Z
Наймолодший рятувальник України розказав про свій найважчий виклик: Горіла СТО після «прильоту»
Комсомольская правда
2024-10-07T09:21:13Z
Росія атакувала Україну «Кинжалами», уламок ракети впав в Києві
ZN UA
2024-10-07T09:18:56Z
Товариство продавало контрафактні автомобільні запчастини під виглядом відомого світового бренду
Украина Криминальная
2024-10-07T09:18:40Z
На Чернігівщині автомобіль збив двох дівчат, вони загинули
Комсомольская правда
2024-10-07T09:15:38Z
17-річного молодика затримали за збут психотропів на території Подільського району столиці
Украина Криминальная
2024-10-07T08:57:39Z
Піхальонок пропустить 3 тижні через травму, у Бражка тріщина ребер
Football.ua
2024-10-07T09:31:41Z
Шахтар — ЛНЗ 5:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-10-07T09:28:15Z
Українка Матюніна виграла юніорський турнір з настільного тенісу у Польщі
УкраинФорм
2024-10-07T09:28:14Z
Княгиня Монако Шарлін продемонструвала повсякденний осінній образ
Фокус
2024-10-07T09:27:48Z
Стародубцева встановила рекорд українського тенісу: оновлений рейтинг WTA після турніру в Пекіні
24tv
2024-10-07T09:27:14Z
Пушич: Сказав гравцям Шахтаря, що, якщо вони відзначаться п’ятьма забитими м’ячами, то отримають вихідний
Football.ua
2024-10-07T09:07:00Z
Без Ярмоленка та Луніна: збірна України зазнала кадрових змін перед жовтневими матчами Ліги націй
TSN
2024-10-07T09:06:26Z
Гравець в АПЛ віддав космічний асист п'ятою проти Манчестер Сіті: відео для футбольних естетів
24tv
2024-10-07T09:03:57Z
У Карвахаля розрив "хрестів" – він пропустить майже рік
Football.ua
2024-10-07T08:58:35Z
7 правил прибирання від Марі Кондо: дім блищатиме чистотою без зусиль
24tv
2024-10-07T09:27:44Z
Найбільша перлина у світі: рибалка протягом 10 років спав поруч зі скарбом на $100 млн
Фокус
2024-10-07T09:12:47Z
Хитрощі, які додадуть орендованій квартирі домашнього затишку
24tv
2024-10-07T09:03:04Z
Рецепт лінивих вареників від переможниці "Мастер Шеф": не лише смачно, а й корисно
Политека
2024-10-07T09:00:04Z
Названо рибу, від якої треба відмовитися людям похилого віку, і ось чому
TSN
2024-10-07T08:54:34Z
Росіяни знялися в недолугій туристичній рекламі Північної Кореї – відео
TSN
2024-10-07T08:39:56Z
Ці знаки зодіаку заробляють найбільше за всіх: їм даються всі можливості для успіху й багатства
TSN
2024-10-07T08:39:51Z
Їх часто можна почути в Україні: 6 імен, які не закінчуються на "а" та "я"
24tv
2024-10-07T08:33:21Z
Китайський гороскоп на завтра 8 жовтня: Коням - критика, Драконам - стрес
GlavRed
2024-10-07T08:27:00Z
Стануть серійними: електричний кросовер Hyundai Ioniq 5 перетворять на безпілотне таксі
AutoGeek
2024-10-07T09:31:28Z
Марк Цукерберг отримав “мінівен” на базі Porsche Cayenne
AutoCentre
2024-10-07T09:12:54Z
Представлено абсолютно новий Ford Expedition: подробиці та ціни
ЗаРулем
2024-10-07T09:12:17Z
Найпопулярніші кросовери 2024 року: Tesla Model Y, Toyota RAV4, Honda CR-V та інші
ITC
2024-10-07T09:08:40Z
Від найбільших автовиробників: показано першу станцію нової глобальної мережі зарядок для електромобілів
AutoGeek
2024-10-07T08:51:39Z
На аукціон виставили рідкісний 66-річний Ferrari Анджеліни Джолі
AutoCentre
2024-10-07T08:46:59Z
Де за етикетом має сидіти дівчина в таксі - ззаду чи поруч із водієм
GlavRed
2024-10-07T08:27:09Z
Від $93 000: в Україні помітили гібридний кросовер Aito M9 від Huawei з запасом ходу 1400 км
AutoGeek
2024-10-07T08:18:34Z
Представлений Lexus LC500 2025
Portaltele
2024-10-07T08:06:02Z
Гравці League of Legends виявилися найрозумнішими серед геймерів, — дослідження
ITC
2024-10-07T09:31:52Z
Лише надзвичайно уважна людина знайде 3 відмінності: на загадку дається 16 секунд
GlavRed
2024-10-07T09:27:51Z
Хитрий хід від хижаків: як та чому ящірки скидають свій хвіст - відповідь вчених
GlavRed
2024-10-07T09:27:18Z
У Росії перервалося онлайн-мовлення телеканалів «Росія 1» і «Росія 24»
Детектор М
2024-10-07T09:18:54Z
Відео розпакування MacBook Pro M4
InternetUA
2024-10-07T09:17:25Z
Чоловік купив загублену валізу: йому стало зле, коли він побачив, що було всередині
24tv
2024-10-07T09:12:54Z
Шокуюче відкриття: вчені виявили три зірки, «замкнені» у тісному просторі
ZN UA
2024-10-07T09:10:26Z
Nadiyno.org: Як діяти, коли телеграм-канал зламали
Детектор М
2024-10-07T09:09:20Z
Світло замість електрики: вчені створили компактний та енергоефективний оптичний комп’ютер
ITC
2024-10-07T09:08:56Z