MY.UAНовини
Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців
Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців

Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців

Уряд вирішив всерйоз подбати про кількість населення в Україні. Тенденції лякають: адже, за підрахунками Кабміну, зараз нас всього 38,5 млн, і скоро буде ще менше.

Тож у Кабміні схвалили Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року. Це такий собі план подолання ключових викликів, що загострилися через російську збройну агресію: зовнішня та внутрішня міграція, різке зниження народжуваності, підвищення рівня передчасної смертності, розбалансування ринку праці.

У документі передбачено, що стратегія реалізуватиметься поетапно. Перший план заходів на 2024 – 2027 роки має бути розроблений вже протягом місяця. З чого взагалі складається ця стратегія і чи реалістичне таке планування у розпал війни, цікавилася журналістка Коротко про.

Цифри сумні, сподівання – оптимістичні

Сама стратегія займає 27 друкованих сторінок, більшість з яких присвячені опису поточної ситуації та прогнозам. Виглядає сумно. За оцінками Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ, до 2041 року населення України може скоротитися до 28,9 млн осіб, а до 2051 року - до 25,2 млн. Це проти 48,5 млн, які нарахували під час останнього перепису в 2001 році.

За останніми даними, за кордоном перебуває 3,48 млн українців, які виїхали через війну і не повернулися. До цих втрат додаються 1,2 млн, які, за інформацією з Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, були вивезені або добровільно виїхали до РФ або Білорусі. На територію Росії незаконно вивезені щонайменше 19,5 тис. дітей.

“Демографічна криза також поглиблюється фактичним розмежуванням між двома демографічними процесами - на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, та на тимчасово окупованих територіях, які фактично потрапили під вплив сторонніх демографічних факторів”, - йдеться у документі.

Виклики та загрози посилюються через перевищення кількості померлих над кількістю новонароджених, загибелі на фронті, масштабну трудову міграцію, яка часто переходить у постійну, неможливість внаслідок бойових дій надавати людям своєчасну та якісну медичну допомогу.

Втім, наводяться і приклади, які повинні викликати оптимізм щодо можливості подолати негативні демографічні тенденції та повернути мігрантів. Серед таких названо “зручні та часто унікальні цифрові державні сервіси”, доступна медицина, значно більша свобода у виробленні та прийнятті рішень, ніж у багатьох інших країнах, відносно доступна вартість життя, багатий культурний спадок, порівняно теплий, але не посушливий клімат, великі простори та доступні для культивування земельні площі.

Також у документі є розрахунок на те, що після припинення або скасування воєнного стану в Україні почнеться відновлення економіки та інфраструктури, відкриється багато можливостей для кар’єрного зростання та професійної самореалізації. Україна, на думку розробників концепції,  може стати центром розвитку військових технологій, послуг з реабілітації та протезування. Потреба у відбудові та будівництві транспортних мереж, житлових та комерційних об’єктів, енергетичної інфраструктури  створить величезний попит на фахівців  і робітників, які матимуть можливість зайняти стабільні та добре оплачувані позиції. Щодо фінансової реалізації планів є, зокрема, розрахунок на “заходи до залучення інвестицій, гуманітарної та міжнародної технічної допомоги...”

(Оптимізм розробників і правда вражає. Ну, дай бог нашому теляті вовка з’їсти. - Ред.)

Шість стратегічних цілей

Стратегія розрахована на сценарій змін, який дозволить до 2040 року вивести Україну на рівень 33,9 млн населення (проти 28,9 за умови інерційного сценарію, якщо нічого не планувати). У документі поставлені шість стратегічних цілей.

1. Створення умов для міграційного приросту населення та зниження рівня відтоку українців за кордон

Ключовим інструментом для досягнення цілі є ситуація, коли кількість осіб, які прибувають до країни, переважає над кількістю тих, які вибули. Йдеться насамперед про повернення українців, які проживають за кордоном. Як тих, які виїхали через війну, так і тих, хто раніше був у складі діаспор.

Міграційна політика в майбутньому також може поширюватися на залучення іммігрантів – іноземців, які прибудуть до нас для постійного проживання. Одним із інструментів такого залучення автори стратегії бачать студентів-іноземців, які частково адаптуються в Україні, вивчають мову, налагоджують соціальні зв’язки.

2. Створення умов для підвищення рівня народжуваності, підтримка сім’ї̈

Тут ключовою умовою названо “здатність самостійно забезпечувати свої базові потреби без залежності від державної допомоги або зовнішніх джерел доходу”. Йдеться про систему соціальних послуг, якими забезпечується: запобігання відмовам батьків від дітей, підтримка прийомних сімей, покращення репродуктивного здоров’я нації, формування середовища, дружнього до сімей з дітьми, створення сприятливих умов для поєднання батьківства із роботою або навчанням тощо.

3. Зниження рівня передчасної смертності

Тут також все достатньо прозоро. Насамперед, популяризація здорового способу життя і відповідальності за власне здоров’я, раннє виявлення та попередження хвороб, що найчастіше призводить до передчасної смерті, підвищення рівня доступності та якості медичної допомоги, збереження людської гідності та високого рівня якості життя в період хвороби та лікування, розвиток інфраструктури для здорового дозвілля.

4. Активізація на ринку праці максимальної кількості громадян, які можуть працювати

Ця мета пов’язана з масштабною відбудовою, яка має початися після війни і дати шалений поштовх для нових можливостей і кар’єрного розвитку фахівців різних професій. Розробники стратегії наголошують на регулярному моніторингу попиту на ринку праці і адаптації під нього освітніх програм. Також держава має сприяти поверненню на ринок праці людей похилого віку, осіб із інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів. І водночас підвищувати рівень працевлаштування молоді після завершення навчання.

5. Адаптація соціуму до демографічного старіння та формування умов для активного довголіття

Йдеться про те, що старіння населення в Україні прогресуватиме і надалі, як би успішно все не розвивалося. Суспільство має це зрозуміти, сприйняти, прилаштуватися і використати на власну користь. Для цього необхідно: забезпечити підтримку здоров’я та благополуччя осіб похилого віку (в Україні він вважається з 60 до 75 років), створити умови для їх самореалізації у професійній сфері та активної життєдіяльності.  

6. Розвиток можливостей для якісного життя. Україна - держава, в якій хочеться жити

У стратегії враховано, що навіть після завершення повномасштабної збройної агресії нам доведеться сусідити з двома авторитарними країнами, тож маємо бути готовими до повторного нападу. Зважаючи на це, пропонується розробити політику щодо розселення - визначити термін “території ризикованого проживання” та рівень доцільності заселення таких територій з огляду, зокрема, на потреби сил безпеки та оборони.

Також ставляться завдання: формування безпечного довкілля, підвищення рівня довіри громадян до держави, забезпечення безбар’єрності на всіх об’єктах житлової та соціальної інфраструктури, розвиток механізмів забезпечення житлом громадян відповідно до їхніх потреб і можливостей, доступність і якість інфраструктури, дружність середовища до людини.

Оцінювачем поточних результатів реалізації стратегії призначено Мінсоцполітики, яке має готувати щорічні звіти щодо кількості населення, його приросту, коефіцієнтів народжуваності та смертності і так далі.

Коментар спеціаліста

Важлива інфраструктура, а не допомога при народженні дитини

З огляду на сьогоднішні реалії, деякі постулати стратегії видаються занадто оптимістичними, якщо не фантастичними.

- Щодо якості, реалістичності і непрогнозованості через війну питання є. Але така стратегія потрібна, - вважає заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький. - Це привернення уваги і розуміння, що такі питання важливі. Якщо ігнорувати демографічну кризу, то через 10-15 років спливе така велика проблема, що тодішній уряд просто не знатиме, що робити.

Антон Грушецький, заступник директора КМІС. Фото: facebook.com/radioNV

Соціолог звертає увагу, що в стратегії не йдеться про фінансове заохочення народжуваності.

- І це правильно, бо збільшення державної допомоги дає короткочасний ефект, ми це вже проходили. Люди більше думають не про те, скільки їм дадуть грошей при народженні дитини, а про безпекове середовище, про те, як далі зможе розвиватися сім’я. Важлива саме інфраструктура – дитячі садки, школи. Все це поки є в районах зі старою забудовою, а в новобудовах такі заклади переважно комерційні, влаштування дитини коштує великих грошей. Одноразова допомога нічим не зарадить, потрібно розгалужувати мережу державних садків та шкіл.

Експерт також вважає, що слушно порушене питання про можливість поєднання роботи чи навчання з батьківством.

- Є велика несправедливість, що мати або батько мають брати велику перерву, бо в садках немає ясельних груп. Повернення на роботу з декрету законом гарантоване, але зараз технології розвиваються дуже швидко, і людина має відставання в часі. Деякі жінки умисно відкладають народження дитини, щоб утвердитися у професії.

Щодо виправлення демографічної ситуації за рахунок іммігрантів, то це питання дискутується в суспільстві.

- Є ті, кому така мета мало сподобається, але факт є фактом. Якщо ми не хочемо народжувати, то хтось має народжувати для нас. У Європі відійшли від традицій багатодітності, - зауважує Антон Грушецький. – Люди розпробували кокосовий лате, ІТ-сферу, подорожі по світу. Щоб вести таке життя, дві дитини і навіть одна вважається нормою.

Щодо інших положень стратегії, то, на думку соціолога, їх здійсненність зараз важко оцінити. Та й будь-які стратегії не мають гарантій реалізації. Але говорити про проблему і думати, як її подолати, потрібно.

 

Теги за темою
Законопроект
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Конференції відновлення у Римі: укладено угод на €13 млрд
iPress
2025-07-14T18:36:36Z
Ситуація з електроенергією в Україні стабільна, відключення споживачів не плануються, - Міненерго
Комсомольская правда
2025-07-14T18:30:51Z
Нова угода у сфері торгівлі може зруйнувати багаторічні зв’язки у світовому автовиробництві
Топ Жир
2025-07-14T17:18:12Z
Більше одного будинку у власності: чи законно це і які податки треба сплачувати
24tv
2025-07-14T16:57:25Z
Інвестиції в металургію генерують зростання економіки в 4,5 рази – Метінвест
ZN UA
2025-07-14T16:52:17Z
У Нідерландах хочуть переобладнати старі вагони на польові шпиталі
Европейская правда
2025-07-14T16:52:11Z
Режим глобальної економіки: чому Трамп намагається його "скасувати", а Євросоюз – зберегти
Лига
2025-07-14T16:33:10Z
Польща погрожує знову блокувати українську агропродукцію, якщо цього не зробить ЄС
AgroPortal
2025-07-14T16:00:02Z
Видобуток нафти у світі: ТОП країн з виробництва "чорного золота"
24tv
2025-07-14T15:33:57Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Головний біль як спадок: вчені виявили зв’язок між мігренню та генами неандертальців
TSN
2025-07-14T17:51:46Z
Обшуки в системі НСЗУ: у ГПУ розкрили подробиці розкрадання мільйонів для тяжкохворих
Фокус
2025-07-14T17:27:50Z
Що змушує кротів тікати назавжди: простий перевірений метод від садівника
GlavRed
2025-07-14T17:27:06Z
Як зберігати швидкопсувні продукти влітку: поради для безпеки вашого здоров’я
24tv
2025-07-14T17:24:23Z
Викрито схему розкрадання у МОЗ: поліція та прокуратура проводять обшуки – ЗМІ
Фокус
2025-07-14T17:21:24Z
Видалення катаракти та імплантація кришталика є безоплатними за Програмою медгарантій - МОЗ
УкраинФорм
2025-07-14T14:45:55Z
Навіщо кидати аспірин у пральну машинку: таблетка вирішить поширені проблеми
24tv
2025-07-14T14:30:45Z
Навіть сліду не залишиться: як знищити усі бур’яни лише за допомогою одного засобу
GlavRed
2025-07-14T13:27:07Z
Президент повідомив, хто стане новим міністром оборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T18:46:35Z
Глава МЗС Франції днями відвідає Україну - посол
УкраинФорм
2025-07-14T18:45:25Z
Зеленський анонсував розмову з Макроном
УкраинФорм
2025-07-14T18:39:52Z
У РФ видали указ про русифікацію населення і збільшення «російських центрів» за кордоном - розвідка
УкраинФорм
2025-07-14T18:33:52Z
Генсек ООН про заяву Трампа щодо 50-денного терміну для РФ: Потрібне негайне припинення вогню
УкраинФорм
2025-07-14T18:33:02Z
Електронний "фанат Гітлера" окопався в Міноборони США: військові використовуватимуть чат-бот Grok
Фокус
2025-07-14T18:30:17Z
Трамп заявив про угоду зі США щодо постачання зброї Україні
Лига
2025-07-14T18:27:29Z
Норвегія вітає домовленість США і НАТО щодо зброї для України
Европейская правда
2025-07-14T18:27:20Z
Зеленський розкрив деталі кадрових змін в уряді, Трамп пригрозив РФ тарифами. Головне за 14 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T18:27:16Z
У Києві виявили забруднення водойми біля Подільського мосту бетоном, проводиться розслідування
Khreschatyk
2025-07-14T18:33:05Z
Графік відключення води в Чернігові: низка адрес залишиться без водопостачання
Политека
2025-07-14T18:31:21Z
Нашестя сарани в Запорізькій області: що відомо про боротьбу з небезпечними шкідниками
24tv
2025-07-14T18:30:36Z
На Запоріжжі уражений склад боєприпасів росіян - Центр вивчення окупації
УкраинФорм
2025-07-14T18:18:19Z
У Києві викрили схему на мільйони з паліативною допомогою - перевіряють причетність посадовців МОЗ
УкраинФорм
2025-07-14T17:54:43Z
Обмеження руху в Одесі: де не можна проїхати
Политека
2025-07-14T17:30:46Z
Коли й у яких областях будуть сильні дощі та грози
24tv
2025-07-14T17:03:27Z
Блогер заправилася на двох АЗС у Києві та порівняла витрати бензину: результат вразив мережу
Telegraf
2025-07-14T17:00:26Z
Росіяни активізують перевезення через Маріуполь
УкраинФорм
2025-07-14T17:00:08Z
Український письменник Андрій Курков очолить журі премії імені Жака Делора
Детектор М
2025-07-14T18:36:14Z
Гордість і визнання: Джамала візьме участь у Grammy Awards
GlavRed
2025-07-14T18:27:50Z
Надя Дорофєєва стала членкинею "Греммі" та показала запрошення від популярної Академії США
TSN
2025-07-14T18:27:50Z
Вони разом ще зі школи: як виглядає дружина соліста хору "Гомін" Вадима Яценка
24tv
2025-07-14T18:21:15Z
Брітні Спірс втретє стала мамою - удочерила дівчинку
Комсомольская правда
2025-07-14T17:51:29Z
Не робіть це, створюючи трендовий прибережний стиль на кухні: від чого застерігають дизайнери
24tv
2025-07-14T17:36:27Z
HBO почала зйомки серіалу про Гаррі Поттера: у Мережі з'явився перший кадр
GlavRed
2025-07-14T17:27:31Z
Який вигляд мав би сьогодні Франц Кафка: фотопроєкт Соні Плакидюк і Давида Петросяна
Вива
2025-07-14T16:48:44Z
OLENA NOSALII представляє інтимний кліп про свободу після прощання
Storyboom
2025-07-14T16:07:58Z
Зеленський і міністр оборони Данії обговорили виробництво дронів-перехоплювачів і далекобійних БПЛА
УкраинФорм
2025-07-14T18:39:41Z
Данія підключить ЗСУ до космічного зв'язку
Gazeta UA
2025-07-14T18:36:41Z
Відомий наркоторговець Чернецький, попри 5-річний термін ув'язнення, ходить у столичну клініку та спокійно гуляє Києвом
Khreschatyk
2025-07-14T18:24:29Z
Оприлюднили перші рейтингові списки вступників у коледжі
24tv
2025-07-14T18:24:28Z
Перша допомога та керування дронами: чого навчатимуть дітей у школах
Знай
2025-07-14T18:21:41Z
У Ветеран PRO зʼявився сервіс пошуку фахівця із супроводу
УкраинФорм
2025-07-14T18:15:00Z
Данія допоможе українським військовим із супутниковим звʼязком
Европейская правда
2025-07-14T18:04:20Z
В Атланті розпочинає роботу почесна консулка України
УкраинФорм
2025-07-14T18:01:22Z
США можуть озброїти ЗСУ крилатими ракетами JASSM із дальністю до 925 км
360ua.news
2025-07-14T18:00:25Z
Привітання з річницею весілля для чоловіка: ці слова звучать по-справжньому щиро
24tv
2025-07-14T18:45:53Z
Знаки всюди: прикмети на удачу та везіння
GlavRed
2025-07-14T18:45:16Z
Комарі зникнуть назавжди: один натуральний засіб легко позбавить від комах
GlavRed
2025-07-14T18:27:12Z
Кому магнітні бурі принесуть позитивні новини: пощастить одиницям
24tv
2025-07-14T18:24:55Z
Щоб не зіпсувати собі відпочинок: в яких країнах відпочиває найбільше росіян
24tv
2025-07-14T18:24:32Z
Чому кішки ненавидять купатися: 7 причин
Фокус
2025-07-14T18:12:41Z
Цю страву за обидві щоки їстимуть навіть ті, хто не любить кабачки: секрет в одному інгредієнті
Telegraf
2025-07-14T17:12:24Z
5 ефективних способів уникнути укусів комарів: це дуже просто
24tv
2025-07-14T17:03:50Z
Нам здаються крутими люди, які мають ці шість рис характеру — дослідження
ZN UA
2025-07-14T16:57:18Z
158 торгівців людьми затримано, понад 1 190 постраждалих врятовано: українські поліцейські долучилась до міжнародної операції «Global Chain»
Украина Криминальная
2025-07-14T18:36:39Z
У Херсоні росіяни повторно атакували рятувальників під час гасіння пожежі
УкраинФорм
2025-07-14T18:33:19Z
У Києві викрили шахрайську схему, за якою обіцяли допомогти у вирішенні проблем з ВЛК
Khreschatyk
2025-07-14T18:30:26Z
У прокуратурі вийшли з поясненням,чому столичний наркодилер, засуджений до 5 років, зараз на волі
Khreschatyk
2025-07-14T18:27:27Z
Жорстоке вбивство підлітка в Харкові: хлопця знайшли розчленованим у колекторі
TSN
2025-07-14T18:18:12Z
У столиці затримали жінку, яка за гроші намагалась допомогти "ухилянтам"
Khreschatyk
2025-07-14T18:15:56Z
В Британії розбився літак з іноземцями
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T18:15:11Z
Жінку ошукали шахраї під час купівлі дров онлайн
InternetUA
2025-07-14T18:07:15Z
Справа Крупи. Адвокати назвали розмір застави, яка є підйомною для ексголови МСЕК
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T18:00:19Z
Офіційно: Модрич підписав контракт з Міланом
Football.ua
2025-07-14T18:45:10Z
Босоніж на узбережжі моря: дружина Усика поділилися чуттєвими фото з чоловіком
24tv
2025-07-14T18:30:25Z
Ньюкасл зробив офіційну пропозицію щодо Екітіке
Football.ua
2025-07-14T18:21:49Z
Реал підписав Каррераса
Football.ua
2025-07-14T18:18:37Z
Репетитор Усика провів несподівану паралель між чемпіоном світу і семикласником
24tv
2025-07-14T18:12:55Z
Мільйони фунтів за бій: скільки "Вемблі" може заробити за реванш Усика з Дюбуа
24tv
2025-07-14T18:06:13Z
Аль-Хелаїфі — про інцидент з Луїсом Енріке: У нас найповажніший тренер у світі
Football.ua
2025-07-14T18:01:24Z
Мілан запропонує Тіава з доплатою за Скальвіні – ЗМІ
Football.ua
2025-07-14T17:34:55Z
Ще у позаминулому столітті: коли відбувся перший в Україні футбольний матч
24tv
2025-07-14T17:24:52Z
Сюрприз під кригою, вчені знайшли рівнини під льодом Східної Антарктиди
360ua.news
2025-07-14T18:30:06Z
ШІ вже зливає дані ваших компаній: як мінімізувати ризики
InternetUA
2025-07-14T18:21:27Z
Російські "супутники-вбивці" здійснюють дивні маневри у космосі: що відбувається на орбіті Землі
24tv
2025-07-14T18:06:41Z
Знайшли древні піраміди у Польщі: знахідка перевернула все з ніг на голову
Фокус
2025-07-14T17:21:55Z
Найбільша у світі піщана батарея — де її збудували і навіщо
InternetUA
2025-07-14T17:16:07Z
Не розповідайте ШІ зайвого: популярні чат-боти готові донести на вас владі
Фокус
2025-07-14T16:30:28Z
Вчені сфотографували Сонце з рекордно близької відстані
Gazeta UA
2025-07-14T16:27:04Z
Дослідники знайшли новий спосіб обдурити ChatGPT, щоб той видавав ключі активації для Windows
24tv
2025-07-14T16:06:20Z
«Читомо» створює Дорадчу раду для інституційного співфінансування медіа
Детектор М
2025-07-14T15:52:14Z
Lamborghini не виключає можливості реалізації мрії шанувальників бренду
Топ Жир
2025-07-14T18:03:51Z
У Німеччині продають Dodge WC52 для їзди рейками
AutoCentre
2025-07-14T18:03:14Z
Еммануель Макрон змінить DS 7 на Renault Rafale
AutoCentre
2025-07-14T17:15:14Z
Цей електричний працівник ззовні нагадує звичайний сімейний позашляховик, але інтер’єр вас здивує
Топ Жир
2025-07-14T16:48:19Z
Запущено перший безпілотний автобус для аеропорту
AutoCentre
2025-07-14T16:27:10Z
Тюнери в захваті: захищений блок керування Ford нарешті зламано
Топ Жир
2025-07-14T16:03:32Z
Як не угробити авто: для чого в машині антифриз і коли його потрібно терміново міняти
GlavRed
2025-07-14T15:27:33Z
Найпопулярніший електромобіль VW може з’явитися у зовсім новій версії
Топ Жир
2025-07-14T15:18:04Z
Революційний Jetour T1 незабаром з’явиться на дорогах України
AutoCentre
2025-07-14T14:57:33Z