MY.UAНовини
Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців
Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців

Стратегія демографічного розвитку: що пропонує Кабмін для збільшення кількості українців

Уряд вирішив всерйоз подбати про кількість населення в Україні. Тенденції лякають: адже, за підрахунками Кабміну, зараз нас всього 38,5 млн, і скоро буде ще менше.

Тож у Кабміні схвалили Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року. Це такий собі план подолання ключових викликів, що загострилися через російську збройну агресію: зовнішня та внутрішня міграція, різке зниження народжуваності, підвищення рівня передчасної смертності, розбалансування ринку праці.

У документі передбачено, що стратегія реалізуватиметься поетапно. Перший план заходів на 2024 – 2027 роки має бути розроблений вже протягом місяця. З чого взагалі складається ця стратегія і чи реалістичне таке планування у розпал війни, цікавилася журналістка Коротко про.

Цифри сумні, сподівання – оптимістичні

Сама стратегія займає 27 друкованих сторінок, більшість з яких присвячені опису поточної ситуації та прогнозам. Виглядає сумно. За оцінками Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ, до 2041 року населення України може скоротитися до 28,9 млн осіб, а до 2051 року - до 25,2 млн. Це проти 48,5 млн, які нарахували під час останнього перепису в 2001 році.

За останніми даними, за кордоном перебуває 3,48 млн українців, які виїхали через війну і не повернулися. До цих втрат додаються 1,2 млн, які, за інформацією з Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, були вивезені або добровільно виїхали до РФ або Білорусі. На територію Росії незаконно вивезені щонайменше 19,5 тис. дітей.

“Демографічна криза також поглиблюється фактичним розмежуванням між двома демографічними процесами - на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, та на тимчасово окупованих територіях, які фактично потрапили під вплив сторонніх демографічних факторів”, - йдеться у документі.

Виклики та загрози посилюються через перевищення кількості померлих над кількістю новонароджених, загибелі на фронті, масштабну трудову міграцію, яка часто переходить у постійну, неможливість внаслідок бойових дій надавати людям своєчасну та якісну медичну допомогу.

Втім, наводяться і приклади, які повинні викликати оптимізм щодо можливості подолати негативні демографічні тенденції та повернути мігрантів. Серед таких названо “зручні та часто унікальні цифрові державні сервіси”, доступна медицина, значно більша свобода у виробленні та прийнятті рішень, ніж у багатьох інших країнах, відносно доступна вартість життя, багатий культурний спадок, порівняно теплий, але не посушливий клімат, великі простори та доступні для культивування земельні площі.

Також у документі є розрахунок на те, що після припинення або скасування воєнного стану в Україні почнеться відновлення економіки та інфраструктури, відкриється багато можливостей для кар’єрного зростання та професійної самореалізації. Україна, на думку розробників концепції,  може стати центром розвитку військових технологій, послуг з реабілітації та протезування. Потреба у відбудові та будівництві транспортних мереж, житлових та комерційних об’єктів, енергетичної інфраструктури  створить величезний попит на фахівців  і робітників, які матимуть можливість зайняти стабільні та добре оплачувані позиції. Щодо фінансової реалізації планів є, зокрема, розрахунок на “заходи до залучення інвестицій, гуманітарної та міжнародної технічної допомоги...”

(Оптимізм розробників і правда вражає. Ну, дай бог нашому теляті вовка з’їсти. - Ред.)

Шість стратегічних цілей

Стратегія розрахована на сценарій змін, який дозволить до 2040 року вивести Україну на рівень 33,9 млн населення (проти 28,9 за умови інерційного сценарію, якщо нічого не планувати). У документі поставлені шість стратегічних цілей.

1. Створення умов для міграційного приросту населення та зниження рівня відтоку українців за кордон

Ключовим інструментом для досягнення цілі є ситуація, коли кількість осіб, які прибувають до країни, переважає над кількістю тих, які вибули. Йдеться насамперед про повернення українців, які проживають за кордоном. Як тих, які виїхали через війну, так і тих, хто раніше був у складі діаспор.

Міграційна політика в майбутньому також може поширюватися на залучення іммігрантів – іноземців, які прибудуть до нас для постійного проживання. Одним із інструментів такого залучення автори стратегії бачать студентів-іноземців, які частково адаптуються в Україні, вивчають мову, налагоджують соціальні зв’язки.

2. Створення умов для підвищення рівня народжуваності, підтримка сім’ї̈

Тут ключовою умовою названо “здатність самостійно забезпечувати свої базові потреби без залежності від державної допомоги або зовнішніх джерел доходу”. Йдеться про систему соціальних послуг, якими забезпечується: запобігання відмовам батьків від дітей, підтримка прийомних сімей, покращення репродуктивного здоров’я нації, формування середовища, дружнього до сімей з дітьми, створення сприятливих умов для поєднання батьківства із роботою або навчанням тощо.

3. Зниження рівня передчасної смертності

Тут також все достатньо прозоро. Насамперед, популяризація здорового способу життя і відповідальності за власне здоров’я, раннє виявлення та попередження хвороб, що найчастіше призводить до передчасної смерті, підвищення рівня доступності та якості медичної допомоги, збереження людської гідності та високого рівня якості життя в період хвороби та лікування, розвиток інфраструктури для здорового дозвілля.

4. Активізація на ринку праці максимальної кількості громадян, які можуть працювати

Ця мета пов’язана з масштабною відбудовою, яка має початися після війни і дати шалений поштовх для нових можливостей і кар’єрного розвитку фахівців різних професій. Розробники стратегії наголошують на регулярному моніторингу попиту на ринку праці і адаптації під нього освітніх програм. Також держава має сприяти поверненню на ринок праці людей похилого віку, осіб із інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів. І водночас підвищувати рівень працевлаштування молоді після завершення навчання.

5. Адаптація соціуму до демографічного старіння та формування умов для активного довголіття

Йдеться про те, що старіння населення в Україні прогресуватиме і надалі, як би успішно все не розвивалося. Суспільство має це зрозуміти, сприйняти, прилаштуватися і використати на власну користь. Для цього необхідно: забезпечити підтримку здоров’я та благополуччя осіб похилого віку (в Україні він вважається з 60 до 75 років), створити умови для їх самореалізації у професійній сфері та активної життєдіяльності.  

6. Розвиток можливостей для якісного життя. Україна - держава, в якій хочеться жити

У стратегії враховано, що навіть після завершення повномасштабної збройної агресії нам доведеться сусідити з двома авторитарними країнами, тож маємо бути готовими до повторного нападу. Зважаючи на це, пропонується розробити політику щодо розселення - визначити термін “території ризикованого проживання” та рівень доцільності заселення таких територій з огляду, зокрема, на потреби сил безпеки та оборони.

Також ставляться завдання: формування безпечного довкілля, підвищення рівня довіри громадян до держави, забезпечення безбар’єрності на всіх об’єктах житлової та соціальної інфраструктури, розвиток механізмів забезпечення житлом громадян відповідно до їхніх потреб і можливостей, доступність і якість інфраструктури, дружність середовища до людини.

Оцінювачем поточних результатів реалізації стратегії призначено Мінсоцполітики, яке має готувати щорічні звіти щодо кількості населення, його приросту, коефіцієнтів народжуваності та смертності і так далі.

Коментар спеціаліста

Важлива інфраструктура, а не допомога при народженні дитини

З огляду на сьогоднішні реалії, деякі постулати стратегії видаються занадто оптимістичними, якщо не фантастичними.

- Щодо якості, реалістичності і непрогнозованості через війну питання є. Але така стратегія потрібна, - вважає заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький. - Це привернення уваги і розуміння, що такі питання важливі. Якщо ігнорувати демографічну кризу, то через 10-15 років спливе така велика проблема, що тодішній уряд просто не знатиме, що робити.

Антон Грушецький, заступник директора КМІС. Фото: facebook.com/radioNV

Соціолог звертає увагу, що в стратегії не йдеться про фінансове заохочення народжуваності.

- І це правильно, бо збільшення державної допомоги дає короткочасний ефект, ми це вже проходили. Люди більше думають не про те, скільки їм дадуть грошей при народженні дитини, а про безпекове середовище, про те, як далі зможе розвиватися сім’я. Важлива саме інфраструктура – дитячі садки, школи. Все це поки є в районах зі старою забудовою, а в новобудовах такі заклади переважно комерційні, влаштування дитини коштує великих грошей. Одноразова допомога нічим не зарадить, потрібно розгалужувати мережу державних садків та шкіл.

Експерт також вважає, що слушно порушене питання про можливість поєднання роботи чи навчання з батьківством.

- Є велика несправедливість, що мати або батько мають брати велику перерву, бо в садках немає ясельних груп. Повернення на роботу з декрету законом гарантоване, але зараз технології розвиваються дуже швидко, і людина має відставання в часі. Деякі жінки умисно відкладають народження дитини, щоб утвердитися у професії.

Щодо виправлення демографічної ситуації за рахунок іммігрантів, то це питання дискутується в суспільстві.

- Є ті, кому така мета мало сподобається, але факт є фактом. Якщо ми не хочемо народжувати, то хтось має народжувати для нас. У Європі відійшли від традицій багатодітності, - зауважує Антон Грушецький. – Люди розпробували кокосовий лате, ІТ-сферу, подорожі по світу. Щоб вести таке життя, дві дитини і навіть одна вважається нормою.

Щодо інших положень стратегії, то, на думку соціолога, їх здійсненність зараз важко оцінити. Та й будь-які стратегії не мають гарантій реалізації. Але говорити про проблему і думати, як її подолати, потрібно.

 

Теги за темою
Законопроект
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський «перетрусив» Ставку і вивів звідти ексзаступника Умєрова
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:03:29Z
Зеленський та Ердоган обговорили зустріч у Стамбулі: мають однакове бачення
ТСН
2025-05-12T19:57:37Z
Орбан придумав нову "страшилку", щоб перешкодити вступу України до Євросоюзу
ТСН
2025-05-12T19:51:52Z
Речника КМВА, який погрожував журналісту, звільнено з посади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:42:13Z
Чи загрожує безпеці Україні створення демілітаризованої зони: військовий експерт розповів
ТСН
2025-05-12T19:36:18Z
Катастрофа MH17. Міжнародна організація цивільної авіації назвала винних
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:43Z
Розмова Ердогана з Зеленським і Путіним: стало відомо, про що говорили лідери
ТСН
2025-05-12T18:36:39Z
Світ досі не отримав ясної відповіді з Росії щодо припинення вогню – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:36:29Z
Арктичну раду очолила глава МЗС Гренландії - острова, який хоче забрати Трамп
Европейская правда
2025-05-12T18:19:56Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
ЕксAlyosha майстерно поставила на місце критиків її зовнішності: "Всі на одне обличчя"
TSN
2025-05-12T17:23:55Z
Катерина Кухар на рідкісних фото показалася з 10-річною донькою — копією чоловіка Стоянова
TSN
2025-05-12T17:23:06Z
Гучний скандал на "Євробаченні-2025": представниця Ізраїлю подала скаргу до поліції
TSN
2025-05-12T17:22:51Z
Закон «про заборону РПЦ в Україні» запрацює. Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T17:48:43Z
Нацгвардія спростувала, що командувача Півненка було звільнено
Лига
2025-05-12T17:33:34Z
Великий наступ на правобережжя Херсонщини: в ЗСУ відповіли, чи влаштує ворог форсування
ТСН
2025-05-12T17:26:49Z
Лев XIV не вірив до останнього, що виберуть його: ЗМІ поспілкувалися з рідним братом Папи
ТСН
2025-05-12T17:26:45Z
Ракети РФ готові до запуску за 30 секунд: полковник оцінив справність "Орешніка"
ТСН
2025-05-12T17:25:55Z
Як проходили вибори Папи і яким буде новий понтифік для України: ексклюзив з Ватикану
ТСН
2025-05-12T17:25:46Z
Український кардинал зустрівся із новим Папою Римським: він відверто розповів про розмову
ТСН
2025-05-12T17:25:33Z
Зеленський на День матері звернувся до найріднішої
ТСН
2025-05-12T17:25:21Z
“Із цим все погано”: Чмут шокував проблемами із підготовкою мобілізованих в Україні
TSN
2025-05-12T17:25:13Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Чому вії після нарощення випадають: основні причини, які треба знати
24tv
2025-05-12T13:36:40Z
США і Китай уклали торговельну угоду: що відомо
TSN
2025-05-12T17:25:01Z
Росія використовує порт Індонезії для обходу західних санкцій — розвідка
ТСН
2025-05-12T17:25:00Z
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-12T17:24:48Z
Курс валют в Україні: українці прощаються з доларом – продавати чи зачекати
TSN
2025-05-12T17:23:47Z
В Україні банки знизять ліміти на перекази за картками
TSN
2025-05-12T17:22:04Z
В Україні хочуть підвищити "мінімалку": коли та наскільки
TSN
2025-05-12T17:21:53Z
Вчені виявили в Україні унікальний камінь з рідкісними властивостями
ТСН
2025-05-12T17:21:32Z
Українцям виплатили рекордний кешбек: як отримувати гроші за купівлі
ТСН
2025-05-12T17:21:31Z
У Миколаєві буде краща якість питної води: там будують новий водогін зі сталі Метінвесту Ахметова
ТСН
2025-05-12T17:20:20Z
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:57:17Z
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
2025-05-12T19:51:56Z
"Просто хотів підзаробити": 76-річний німець зізнався в контрабанді наркотиків
Европейская правда
2025-05-12T19:13:08Z
На Рівненщині агенти РФ намагалися підірвати наряд поліції: деталі від СБУ
ТСН
2025-05-12T17:23:49Z
У Києві під час гасіння пожежі у квартирі врятовано кота та собаку: з’явилися щемливі фото
ТСН
2025-05-12T17:22:32Z
У Києві поліція знайшла п’ятьох блогерів, які хизувалися незареєстрованою зброєю під час стриму: фото
ТСН
2025-05-12T17:22:10Z
На Чернігівщині чоловік жорстоко вбив жінку через гроші
TSN
2025-05-12T17:21:56Z
У Хмельницькому хлопця вдарило струмом на даху вантажного потяга: з’явилося відео
TSN
2025-05-12T17:21:37Z
Знімали, як тоне, але не допомогли: поліція розшукує підлітків-авторів відео загибелі чоловіка в Дніпрі
ТСН
2025-05-12T17:20:41Z
Чи зможе Україна знищити Кримський міст німецькими Taurus: експерт дав неочікувану відповідь
TSN
2025-05-12T20:33:21Z
Лінія фронту станом на 12 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:18:34Z
Карпатський регіон засипало снігом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:33:15Z
Загарбники «полюють» на українських операторів БпЛА через високу ефективність їх роботи — волонтер
ТСН
2025-05-12T17:25:39Z
Ворог атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2025-05-12T17:25:38Z
У Рильську на Курщині знищили місце дислокації окупантів
TSN
2025-05-12T17:25:34Z
Пострілом з гранатомета: медсестра знищила окупантів і врятувала підрозділ від оточення
ТСН
2025-05-12T17:25:24Z
Небезпечна погода: метеорологи попередили про заморозки і не тільки
ТСН
2025-05-12T17:25:21Z
Синоптики оновили прогноз погоди на 12 травня
ТСН
2025-05-12T17:24:24Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Квіткова повня 12 травня: найпопулярніші прикмети та забобони
TSN
2025-05-12T17:22:22Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
"Шахтар" - "Динамо": де дивитися матч і які коефіцієнти
Gazeta UA
2025-05-12T13:37:43Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z
Вчені назвали дату "смерті" Всесвіту
ТСН
2025-05-12T17:18:57Z
"Згідний" чи "згодний": мовознавець роз’яснив вживання схожих слів
ТСН
2025-05-12T17:17:49Z