MY.UAНовини
Цифрові двійники – новий етап ШІ: що це таке, як працюють і чи допоможуть людині
Цифрові двійники – новий етап ШІ: що це таке, як працюють і чи допоможуть людині

Цифрові двійники – новий етап ШІ: що це таке, як працюють і чи допоможуть людині

Технологія цифрових двійників – тренд останнього часу. У березні 2024 року китайський лідер Сі Цзіньпін назвав цю технологію однією з шести ключових галузей, в яких Китай має на меті випередити США. Сама технологія відома давно – першого цифрового двійника NASA використала у 1970 році в місії "Аполлон-13" до Місяця, яка стикнулася з аварією. За допомогою цифрового двійника системи космічного корабля "Аполлон-13" на Землі інженери NASA врятували місію, відтворивши умови аварії та знайшовши шляхи рішення. Для підготовки космонавтів і диспетчерів польотів тоді використали 15 тренажерів-симуляторів.

Новітні інструменти, що з'явилися зараз, дали технології у 2020-х роках друге життя. Тепер цифрові двійники використовуються у будівництві, створенні ліків, транспорті. Про "цифрових близнюків" (digital twins), як їх називають англійською, загрозу штучного інтелекту та використання інтернету речей (IoT) 24 Канал під час IT-Arena 2024 поговорив з експертом з ШІ Баррі Хогіаном, Head of IoT IT-компанії Intellias.


Баррі Хогіан / Фото IT Arena

Довідково! Баррі Хогіан (Barry Haughian) – північноірландець, який зараз живе у Мадриді. Фахівець із впровадження цифрових двійників та їхнього застосування в будівництві та комерції, має багаторічний досвід роботи з інтернетом речей. Хогіан працює керівником відділу інтернету речей української IT-компанії Intellias.

Цікавий факт – на початку повномасштабного вторгнення Хогіан прихистив чотири українські родини у власному замку XV століття, у графстві Голвей в Ірландії.

Як працюють цифрові двійники та інтернет речей

Що таке інтернет речей

Інтернет речей (Internet of things, IoT) – це технологія, про яку говорять уже не перший рік. Це система пристроїв, гаджетів, зв'язаних однією мережею з підключенням до Інтернету. Сама назва технології найпростіше пояснює її – це інтернет для речей, які мають робити зручнішим життя людей.

Штучний інтелект значно розширив можливості інтернету речей – на відміну від ситуації 10 років тому, коли про інтернет речей широко говорили, пояснює Хогіан.

Інтернет речей нині можна побачити всюди – це й системи офісних споруд, готелів, навіть музеїв, автобусні системи міст, у недалекому майбутньому інтернет речей керуватиме безпілотними авто, які тільки з'являються на дорогах.

У нас у розпорядженні є хмарні сервіси, дані, які ми накопичуємо, аналізуємо та використовуємо для навчання ШІ. І в цьому допомагає саме інтернет речей. Для галузі транспорту інтернет речей збирає дані про маршрут, дорогу, її стан тощо. Саме зараз я працюю над такою системою в Африці,
– розповідає експерт.

Все перераховане експертом і створює базу для цифрового двійника, який відтворює реальний чи запланований об'єкт у цифровому вигляді та дозволяє пропрацювати та побачити всі процеси, які будуть застосовуватися наживо. Зокрема цифрові двійники використовуються в будівництві – для створення 3D-моделі будівлі при спорудженні, на якій бачитимуть всі системи будинку, наприклад, електрику та труби.


Цифровий двійник літака / ілюстрація intellias

Спочатку створюється модель будівлі, далі у процесі будівництва вступає в гру інтернет речей, який збирає дані у режимі реального часу, пояснює Хогіан.

Як працює цифровий двійник будівлі

Хогіан порівнює цифрового двійника будівлі з більш поширеним методом при будівництві – інформаційною моделлю будівлі (BIM, Building information model). За його словами, цифровий двійник – більш ефективний для будівництва і може допомогти уникнути випадків, коли, наприклад, збудовано "12 сходинок замість 13".

Також цифровий двійник може показувати усі зрізи будівлі одночасно за допомогою датчиків.


Цифровий двійник будівлі / ілюстрація intellias

За словами експерта, цей алгоритм можна використати в різних сферах, не обов'язково в ІТ-компаніях чи будівництві. Таку модель можна використати й в освіті, охороні здоровʼя тощо. У цих галузях можна створювати цифрових двійників для оптимізації, покращення їхніх процесів тощо.

Головне пам'ятати – цифровий двійник це відображення процесів, а не копія умовного заводу, якщо мова йде про двійників у промисловості.

Інтернет речей знову став крутим, каже експерт, адже він допомагає збирати всі дані для штучного інтелекту. Хогіан називає IoT прискорювачем штучного інтелекту.

"Але якщо ми не припинимо ажіотаж і просто дамо всім моделі штучного інтелекту, то, чесно кажучи, ми зробимо ведмежу послугу", – вважає співрозмовник.


Баррі Хогіан на IT Arena у Львові / Фото Лева Шевченка, 24 Канал

Створюючи цифрового двійника, спочатку визначте процес. Якщо це надто складно, розбийте його на менші кроки. Зосередьтеся на рентабельності інвестицій на кожному етапі,
– зауважує Хогіан.

Як цифрові двійники використовують для людини

Цифрові двійники поширюються й на людський вимір.

Це відбувається вже зараз – за допомогою цифрового двійника людини тестують нові ліки, аналізуючи ДНК конкретної особи, пояснює експерт. Найпростішим цифровим двійником же можна назвати дані з фітнесбраслета чи смартгодинника, які застосунок збирає із сердечного ритму, частоти дихання тощо.


Цифрові двійники / ілюстрація ohsl.us

Цікаво! Консалтингова компанія McKinsey прогнозує, що цифрові двійники прискорять процеси розробки продукту та покращать результати, одночасно зменшуючи витрати.

Очікується, що глобальний ринок технологій цифрових двійників зростатиме приблизно на 60% щорічно, досягнувши 73,5 мільярда доларів до 2027 року.

У лондонському Університеті королеви Марії вже створюють цифрові двійники сердець для пошуку кращих методів лікування фібриляції передсердь. Спричинена випадковими електричними сигналами у верхніх відділах серця, фібриляція передсердь є найпоширенішою формою серцевої аритмії, яка вражає приблизно 1,4 мільйона людей лише у ​​Великій Британії. Без лікування це може призвести до інсульту.

У США регулятор FDA (управління з продовольства і медикаментів США) погодив використання штучної підшлункової залози, яка працює з цифровим двійником. Датчик під шкірою регулярно вимірює рівень глюкози у крові, передає дані на смартфон, таким чином програма автоматично вводить інсулін людям з діабетом першого типу. Цифровий двійник імітує метаболізм глюкози в організмі, на базі чого визначається необхідна доза інсуліну.

Які загрози від цифрових двійників та що буде у майбутньому

Основною загрозою від впровадження цифрових двійників Баррі Хогіан називає кібербезпеку, а саме злами. Все можна зламати, тому це питання має регулюватися, зокрема державою, каже експерт. На його думку, регулюватися має й інший аспект штучного інтелекту – засилля згенерованих картинок, шахрайство у соцмережах. Хогіан називає це нерозумним використання штучного інтелекту.

Щодо появи штучного інтелекту з людською подобою – експерт не вірить у це.

Якщо мова йде саме про ШІ зі свідомістю, то ми нього чуємо уже багато років – про щось на кшталт "Термінатора", який несе загрозу і знищує людство. Його досі немає, і, на мою думку, не буде, принаймні за мого життя та життя моїх дітей,
– вважає Хогіан.

Втім, на думку експерта, ШІ подібний до людини вже існує, адже чатботи спілкуються як людина.

Більшість людей нерозумно використовують штучний інтелект, додає експерт. "Якщо ви збираєтеся застосувати штучний інтелект або машинне навчання, переконайтеся, що це має мету. Переконайтеся, що у вас є кінцевий продукт, інвестиції в який ви хочете окупити", – зауважує Хогіан.

Теги за темою
Интернет
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Bloomberg: переговори ЄС і США щодо тарифів не досягли прогресу
Европейская правда
2025-04-15T19:51:52Z
Адміністрація Трампа зняла санкції із соратника Орбана
Европейская правда
2025-04-15T19:49:50Z
У Швеції не знайшли доказів навмисного пошкодження китайським судном кабелів у Балтійському морі
InternetUA
2025-04-15T19:48:17Z
СБУ приходила з обшуками до Київської митрополії УПЦ МП: священник "приватизував" храм
Лига
2025-04-15T19:43:42Z
Трамп вірить, що Росія хоче закінчити війну в Україні, – Білий дім
24tv
2025-04-15T19:43:34Z
Рютте підтвердив: Україна отримає обіцяні комплекси Patriot найближчим часом
Gazeta UA
2025-04-15T19:43:27Z
Політолог пояснив, чи зможе БРІКС набути впливу на тлі тарифної війни Трампа
24tv
2025-04-15T19:42:48Z
Удар армії РФ по центру Сум розглянуть на комітеті Верховної Ради, — нардеп
Комсомольская правда
2025-04-15T19:42:31Z
Фіцо обурився порадою Каллас не їхати у Москву і згадав про 1939 рік
Европейская правда
2025-04-15T19:33:44Z
Оператори дронів атакують Україну з "Москва-Сіті": пропагандисти спалили позиції
Gazeta UA
2025-04-15T19:48:11Z
Завершення опалювального сезону в Києві: як подорожчає комуналка в столиці після відключення батарей
Политека
2025-04-15T19:30:09Z
Гроші до дня народження: кому з пенсіонерів виплатять до 10 тисяч гривень
Хвиля
2025-04-15T19:24:18Z
Росгвардія у Криму посилила патрулювання через страх перед партизанами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T19:06:45Z
Автомобілі "пливуть" в окропі: в Києві прорвало трубопровід
Antikor
2025-04-15T18:39:46Z
Вибухи в Запорізькій області: загроза ударів дронами
Факти ICTV
2025-04-15T18:30:05Z
Окупанти запустили "шахеди" по Україні
Antikor
2025-04-15T18:03:59Z
Росія знову тероризує Україну "Шахедами": для яких областей існує загроза удару
24tv
2025-04-15T17:57:01Z
Українські військові можуть зайти у ще одну область Росії – Світан
GlavRed
2025-04-15T17:27:59Z
Коли не печуть паски, а коли прибирають: Клопотенко розповів про великодні традиції
24tv
2025-04-15T19:54:27Z
Велика середа 2025: що не можна робити 16 квітня, щоб не притягнути неприємності
GlavRed
2025-04-15T19:43:34Z
Ватикан почав канонізацію Ґауді. Папа Франциск видав декрет
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T19:27:35Z
Коли пекти паску та фарбувати яйця на Великдень: відповідь священника
Gazeta UA
2025-04-15T19:21:40Z
У Чехії засновника благодійного фонду засудили за розтрату допомоги біженцям з України
Antikor
2025-04-15T19:06:55Z
Глибоководні датчики і карти морського дна: що роблять китайські судна біля узбережжя Австралії
InternetUA
2025-04-15T18:49:03Z
У Міноборони розширили список посад для добровольців "Контракт 18-24"
Комсомольская правда
2025-04-15T18:45:06Z
Розслідування Reuters: Армія РФ майже повністю залежить від північнокорейських снарядів
Лига
2025-04-15T18:21:53Z
Подруга Пікассо, яка обрала Україну: хто така Олександра Екстер і чому її привласнюють росіяни
24tv
2025-04-15T18:21:15Z
"Мене вишлють": режисер фільму "Один удома-2" боїться вирізати Трампа з картини
GlavRed
2025-04-15T19:48:07Z
Павлік зізнався, що молода дружина вимагає від нього доню: "Вже ім'я придумали"
GlavRed
2025-04-15T19:27:58Z
Кеті Перрі показала, чим займалася в космосі
Antikor
2025-04-15T18:27:49Z
Кондратюк назвав найталановитішого випускника "Караоке на майдані": "Не хочу нікого образити"
GlavRed
2025-04-15T17:27:35Z
Українська студія продублювала фільм російською мовою для інших країн, — ЗМІ
Комсомольская правда
2025-04-15T17:15:28Z
Як сьогодні живе автор неофіційного гімну України Тарас Петриненко
24tv
2025-04-15T16:57:22Z
"Каже, що я аутист": Віктор Павлік розповів, чому свариться з дружиною
Фокус
2025-04-15T16:06:13Z
Новий Арґус Філч з серіалу про «Гаррі Поттера» мав епізодичну роль в оригінальних фільмах — але навряд ви його бачили
ITC
2025-04-15T15:52:30Z
У Парижі відбудеться прем’єра фільму про засновницю Femen Оксану Шачко
Antikor
2025-04-15T15:42:45Z
Робіть щодня ці 5 справ, щоб підвищити гормони щастя
24tv
2025-04-15T15:39:42Z
Новий рецепт весняного салату, який затьмарить будь-яку страву: візьміть лише 4 інгредієнти
GlavRed
2025-04-15T14:27:17Z
Медична катастрофа в Нідерландах: в країні понад 3000 дітей мають понад 25 братів і сестер
24tv
2025-04-15T14:12:28Z
Чотири найкорисніші види сиру, які можуть швидко знизити тиск
Gazeta UA
2025-04-15T13:57:46Z
Медичне обладнання, придбане Олегом Кротом, допомогло врятувати життя тритижневим малятам у Львові
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T13:51:06Z
У Китаї померли кілька вчених у галузях штучного інтелекту, медицини та оборони — ЗМІ
Antikor
2025-04-15T12:30:13Z
Чи можна обрізати кутикулу на нігтях: експерт здивував відповіддю
GlavRed
2025-04-15T12:27:30Z
Від грипу та герпесу: вчені розробили противірусну гумку
Факти ICTV
2025-04-15T12:15:22Z
Комп’ютерна томографія провокує до 5% онкозахворювань, — дослідження
ITC
2025-04-15T11:43:11Z
На Ірак обрушилася найсильніша піщана буря: від задухи постраждали майже 2 000 дорослих і дітей
Antikor
2025-04-15T19:16:58Z
На Рівненщині курсанту дали 5 років ув`язнення за СЗЧ
Antikor
2025-04-15T19:15:44Z
У Сумах постраждали 6-річна Еля і 1-річна Кіра, власниця самоката із фото: який стан сестричок
24tv
2025-04-15T19:09:58Z
Біля вокзалу у Дніпрі побились чоловіки у військовій формі: у хід пішов ніж
24tv
2025-04-15T19:03:53Z
На Миколаївщині правоохоронці врятували від собаки 9-річного хлопчика
24tv
2025-04-15T18:36:24Z
Одну з жертв удару по Сумах піаністку Олену Когут поховали у концертному вбранні
Комсомольская правда
2025-04-15T18:24:34Z
У Франції сталися напади на кілька в’язниць
1News
2025-04-15T18:21:59Z
Чоловік проник у дилерський центр Dodge, але виявився прохачем, який благав поліцейських випустити його
Топ Жир
2025-04-15T18:15:39Z
Касир столичної пошти незаконно привласнила понад 80 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-15T17:43:50Z
Прозорий і смачний: великодній холодець, який гості розхвалюватимуть наввипередки
24tv
2025-04-15T19:39:42Z
Гладіолуси вразять всіх: як правильно посадити й виростити квіти
24tv
2025-04-15T19:33:36Z
Ось якими парфумами користувався б кожен із персонажів "Білого лотоса"
24tv
2025-04-15T19:33:23Z
Нарешті дізнаємось: сексологиня розкрила, скільки часу має тривати якісний секс
Знай
2025-04-15T19:12:30Z
Сім кілометрів містики та легенд: розповідаємо, що манить туристів на острів Муромець у Києві
Telegraf
2025-04-15T18:57:27Z
Великоднє дерево: декор своїми руками, що прикрасить дім і принесе святковий настрій
24tv
2025-04-15T18:57:21Z
Чарівна тарілка: лише одне правило дозволить вам легко схуднути до літа
24tv
2025-04-15T18:42:26Z
Жінка закликала не викидати бананову шкірку: для чого вона потрібна
GlavRed
2025-04-15T18:27:15Z
Де можна дешево відпочити в Європі: топ-міста, які потрібно побачити у 2025 році
24tv
2025-04-15T18:12:12Z
Болгарія не продасть Україні реактори для Хмельницької АЕС, - Forbes
Antikor
2025-04-15T19:51:21Z
Українцям назвали овоч, який рекордно подешевшає у травні
Хвиля
2025-04-15T19:39:45Z
Ціни на нафту різко змінили динаміку на ринку
24tv
2025-04-15T19:39:39Z
Лише 3 з 27 свіжих лістингів на Binance виявились прибутковими
ITC
2025-04-15T19:16:22Z
Уряд виділив 1,8 млрд грн для прифронтових громад
360ua.news
2025-04-15T19:12:20Z
Російський нафтовий експорт зменшується третій тиждень поспіль – Bloomberg
Факти ICTV
2025-04-15T19:04:26Z
Як відбувається розподіл та обʼєднання земельних ділянок
24tv
2025-04-15T19:03:11Z
Подорожчання бензину в Одесі: ціни у квітні змінилися, де найдешевше
Политека
2025-04-15T19:00:23Z
Уряд встановив ціни на газ для населення на найближчі півроку
ZN UA
2025-04-15T18:58:12Z
Голлівуд готується до найдивнішого шоу року – гонки сперматозоїдів за мільйон доларів
Знай
2025-04-15T19:51:45Z
Айнтрахт Франкфурт націлився на Фабіу Сілву
Football.ua
2025-04-15T19:48:48Z
Шахтар відкрив продаж квитків на бій проти Динамо: де купити та яка ціна
24tv
2025-04-15T19:48:36Z
Гроссо продовжив контракт з Сассуоло
Football.ua
2025-04-15T19:13:55Z
Гра Україна – Румунія розпочалася хвилиною мовчання попри заборону УЄФА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T18:54:33Z
Олімпійська чемпіонка оголосила про розрив з дівчиною після 7 років у стосунках
24tv
2025-04-15T18:54:19Z
Мората: Єдине, чим я допоміг Фаджолі за ці роки, це тим, що давав йому поради щодо кар'єри
Football.ua
2025-04-15T18:16:21Z
Рафаель Бенітес спростував чутки про конфлікт з Роналду в Реалі
360ua.news
2025-04-15T17:42:21Z
"Знову став мемом": Венс упустив кубок під час нагородження футбольної команди
24tv
2025-04-15T17:33:22Z
NVIDIA представила бюджетні відеокарти серії RTX
1News
2025-04-15T19:36:56Z
Siri на основі ШІ стала такою катастрофою, що колеги дали розробникам образливе прізвисько
InternetUA
2025-04-15T19:22:23Z
Інтернет-аферисти ошукали трьох жінок на 96 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-15T19:16:50Z
OpenAI готує соцмережу на фоні суперечки з Маском
iPress
2025-04-15T19:10:57Z
Hubble відстежує блукаючий магнетар невідомого походження
Portaltele
2025-04-15T19:01:31Z
OpenAI хоче створити конкурента Twitter - ЗМІ
Gazeta UA
2025-04-15T18:58:34Z
OpenAI створює конкурента соцмережі Маска
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T18:51:53Z
Останнє велике оновлення для Baldur’s Gate 3 вийшло — Larian прощається з культовою RPG
24tv
2025-04-15T18:27:13Z
Названо 5 найкращих ігрових смартфонів на будь-який бюджет
InternetUA
2025-04-15T18:27:11Z
На Флориді Поліція Має Найкрутішу Патрульну Машину в Америці
Топ Жир
2025-04-15T19:30:27Z
Запас ходу — 792 км: у продаж надходить новий конкурент Tesla Model 3 від Mercedes
Фокус
2025-04-15T17:45:04Z
Як в Україні з’явилася цікава бразильська вантажівка
AutoCentre
2025-04-15T17:43:25Z
Позов Тесла: відомості про пробіг автомобіля занижені для уникнення гарантійних ремонтів
Топ Жир
2025-04-15T17:15:43Z
Нове покоління Mazda Miata приховує велике сюрприз під капотом
Топ Жир
2025-04-15T17:00:31Z
Культовий британський спорткар 90-х повертається на ринок у незвичному форматі
Фокус
2025-04-15T16:45:36Z
Він отримав безкоштовний автомобіль після 1 мільйона миль, а тепер він знову досягнув мільйонного рекорду
Топ Жир
2025-04-15T16:00:29Z
Перший електрокросовер Suzuki за 35 000 євро виходить на ринок
Фокус
2025-04-15T15:51:29Z
Зупинять навіть без порушень ПДР: у поліції зізнались, на яких водіїв "полюють"
Знай
2025-04-15T15:06:43Z