MY.UAНовини
Мільярди Кремля на оборону України. Три шляхи змусити Росію заплатити ще під час війни
Мільярди Кремля на оборону України. Три шляхи змусити Росію заплатити ще під час війни

Мільярди Кремля на оборону України. Три шляхи змусити Росію заплатити ще під час війни

Для опору російській агресії та повернення окупованих земель необхідні зброя та боєприпаси.

І дедалі більше доводиться чути, що фокус зусиль має припадати на внутрішнє українське виробництво, що дозволить зберігати стабільність навіть у періоди перебоїв із зовнішньою допомогою.

Причому навіть наявні виробничі потужності оборонно-промислового комплексу (ОПК) України задіяні не на повну.

Ключова причина – те, що спроможність щодо виробництва зброї значно перевищує фінансові спроможності українського бюджету.

За словами міністра стратегічних галузей промисловості Германа Сметаніна, український ОПК має потенціал для виробництва на $20 млрд, але торік випустив продукції на суму $3 млрд.

Утім, якщо наш бюджет не може покрити ці витрати – то треба шукати альтернативне фінансування.

Певні успіхи є.

Вже вдалося переконати деяких партнерів, таких як Данія та Канада, закуповувати зброю для ЗСУ в українських виробників, робота ведеться над залученням інших (як-от Норвегії).

Втім, це не єдине потенційне джерело інвестицій в українську оборонну індустрію.

Перше за все, необхідно змусити Росію заплатити.

Данія разом з ЄС є першопрохідцями і на цьому шляху.

За ініціативи Копенгагена ЄС скерував уже 400 млн євро від доходів, отриманих від заморожених російських активів, на оборонку – вони пішли на виробництво гаубиць "Богдана".

Однак ці сотні мільйонів – далеко не єдині російські кошти, які можуть і повинні працювати на українську оборону.

Цей текст пояснює, де є невикористані резерви та як їх можливо задіяти.

Конфіскація російських активів.

Одним з найчастіше обговорюваних варіантів, як змусити Росію заплатити за агресію, є передача Україні заморожених активів російського Центробанку.

Ці кошти в сумі близько $300 млрд були заморожені в країнах G7 та ЄС в перші дні повномасштабного вторгнення.

Перші кроки для цього вже зроблені, хоч підготовка до них і забрала забагато часу.

Перший транш у розмірі 1,5 млрд євро із доходів на заморожені активи, згенерованих в 2024 році, спрямовано на допомогу Україні через Ukraine Facility та Європейський фонд миру (останній, як відомо, витрачається на покриття оборонних витрат).

Саме із цієї суми 400 млн євро пішли на закупівлю українських гаубиць за данською схемою.

Крім цього, країни G7 політично погодили, а наразі опрацьовують механізми видачі Україні кредитів сумарно на $50 млрд, із розрахунку на те, що у майбутньому цей кредит буде погашатися доходами на заморожені російські активи.

Та остаточного рішення немає – ані про умови кредитів, ані про те, хто надаватиме нам такі кредити.

До того ж важливо розробити запобіжники, якщо щось у цій схемі піде не так.

Передусім у разі, якщо з будь-яких причин генерація доходів на заморожені активи зупиниться – цей кредит не повинен перетворитися на борг України.

Також важливо, щоб за ці кошти ми купували саме українську зброю.

Раніше на пресконференції із президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, президент Зеленський заявляв, що частина кредитних коштів, обіцяних Єврокомісією у рамках цієї схеми, буде витрачена на зброю українського виробництва, у тому числі далекобійні дрони і ракети.

Допомога має бути іншою.

Та хоча всі ці кроки партнерів, безперечно, треба вітати – але ні 1,5 млрд, ні навіть 50 млрд євро чи доларів абсолютно недостатньо, щоби переламати хід війни.

Це – кошти для виживання.

Натомість важливо продовжувати працювати над повною конфіскацією усіх $300 млрд активів російського Центробанку, щоб забезпечити українську перемогу та відшкодування збитків від агресії.

Раніше ми пояснювали, чому аргументи тих західних партнерів, що виступають проти повної конфіскації, не є обґрунтованими з точки зору оцінювання юридичних, фінансових і політичних ризиків.

Додатково проведене дослідження перспектив оскаржити конфіскацію в міжнародних судах свідчить: шанси Росії невисокі.

До того ж варто пам’ятати про те, що експропріація Росією активів західних бізнесів почалася задовго до початку серйозного обговорення партнерами можливості повної конфіскації, тож Росія крастиме західну власність незалежно від того, чи зважиться Захід на справедливі дії щодо активів держави-агресорки.

Також наші партнери часто вважають "слоном у кімнаті" питання спроможності України управляти такими великими коштами у разі повної конфіскації.

Утім, є механізми, які дозволяють зняти занепокоєння.

Свого часу для відбудови повоєнної Німеччини був створений спеціальний механізм, через який надходили кошти США – банк розвитку KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau).

Перший мільярд від Плану Маршалла був спрямований саме туди.

KfW відіграв важливу роль у відновленні інфраструктури, промисловості та малого бізнесу, а згодом став одним із найбільших банків розвитку у світі, підтримуючи проєкти як в Німеччині, так і за її межами.

Враховуючи страхи партнерів та прогалини в чинних механізмах надання фінансової підтримки Україні, ми пропонуємо створити окремий банк розвитку.

Запропонована робоча назва – Український банк реституції та реконструкції.

Його безпосередніми цілями можуть бути: виконання фінансової компенсації жертвам російської агресії на основі міжнародного компенсаційного механізму;​ видача недорогих кредитів для малих і середніх підприємств стратегічної промисловості, включаючи оборонні, яку міжнародні механізми наразі не фінансують; стабілізація української економіки тощо.

Що слід врахувати? Прозорість і підзвітність.

Якщо до складу наглядової ради банку увійдуть представники країн "Групи семи" та уряду України, це забезпечить контроль міжнародних партнерів і участь України в управлінні.

Важливо, щоб керівником банку був громадянин України, відібраний на прозорому конкурсі.

Справедливо, щоб відновлення України здійснювалося українцями за рахунок російських коштів.

Після отримання конфіскованих активів банк зможе інвестувати ці кошти ефективніше, ніж це наразі робить бельгійський депозитарій Euroclear, у якому заморожена найбільша частка російських активів.

Пропозиція щодо створення такого механізму Україною покаже, що ми можемо запропонувати міжнародний механізм та дати гарантії про прозоре та підзвітне використання конфіскованих російських активів.

Воєнний податок на російський газ.

Арештовані кошти російського центробанку – не єдиний спосіб змусити росіян заплатити.

Прибутки від продажу Росією нафти і газу, як і прибутки від торгівлі із Заходом загалом, також можуть наповнювати фонд підтримки України, одночасно позбавляючи ресурсів російську воєнну машину.

Росія продовжує витрачати на війну значні кошти і досі має необхідні для цього доходи.

На четвертий рік повномасштабного вторгнення, тобто у 2025 році, за інформацією Bloomberg, бюджет "воєнної машини" РФ складе $142 млрд, або 6,2% російського ВВП.

Санкції на російське викопне паливо не зупинили цей канал фінансування війни: за даними аналітичного центру CREA, з початку повномасштабного вторгнення Росія заробила майже 750 млрд євро від експорту енергоресурсів.

До цього часу енергетичні санкції включали ембарго на трубопровідний газ (та й то неповне) та цінові стелі на нафту.

Втім, цінову стелю Росія обходить через транспортування нафти тіньовим флотом, а скорочення постачань через газотранспортну систему – поволі компенсує зростанням поставок скрапленого газу.

Ба більше, зараз трейдери у країнах ЄС укладають нові довгострокові контракти на постачання російського скрапленого газу, попри те, знижка на нього, порівняно з газом з інших країн, є незначною.

Найефективнішим способом позбавити Росію доступу до європейського ринку скрапленого газу було би запровадження повного ембарго.

Але в умовах, коли партнери не спромоглися зробити це за два з половиною роки і не дають сигналів про можливість такого кроку надалі – потрібно шукати проміжні ідеї та механізми.

Наприклад, через впровадження так званого "воєнного податку" на газ з Росії.

У 2024 році ввізне мито у ЄС на російський скраплений газ становило 0%.

Воєнний податок може мати вигляд митного збору на рівні Євросоюзу на скраплений газ походженням з РФ.

Такий податок допоможе або перерозподілити доходи російської воєнної машини на користь України, або ж витіснити Росію з конкурентного європейського ринку скрапленого газу, якщо росіяни спробують перекласти тягар на європейських споживачів.

Раніше європейці уже накладали схожі мита на сільськогосподарську продукцію з Росії та Білорусі, тому досвід та механізм для цього є, а цей воєнний податок може бути розширено і на інші товари, які західні споживачі досі купують у РФ.

У стратегічній перспективі такий крок допоможе Європі припинити свою залежність від Росії, зняти небезпеку енергетичного шантажу з боку держави-агресорки та вдарити по прибутках, які фінансують воєнну машину Росії.

А наразі російські гроші мають інвестуватися в українську оборону.

Це елегантний шлях досягти справедливості.

У війні на виснаження безперебійний доступ до ресурсів відіграє вирішальну роль.

Лише так ми зможемо гарантувати, що Україна матиме необхідні ресурси для перемоги і відновлення справедливого миру.

Авторка: Олена Галушка,.

співзасновниця Міжнародного центру української перемоги,.

для "Європейської правди".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Трейлер нового «Супермена» зібрав 250 млн переглядів за добу — рекорд в історії DC і Warner Bros
ITC
2024-12-21T22:39:17Z
Усе ще Брюс: донька Міцного горішка показала милі кадри з актором
GlavRed
2024-12-21T22:27:57Z
Завдяки новому тренду трек співака Mohombi знову опинився у топі: від чого фанатіє мережа
24tv
2024-12-21T22:00:11Z
3 найкращі трилери на Netflix за 2024 рік
24tv
2024-12-21T21:12:47Z
У Відні пройшов Міжнародний жіночий форум до 140-річчя українського жіночого руху
УкраинФорм
2024-12-21T20:03:09Z
Публічне знущання, – Аліна Шаманська стала на захист Юстини з "Холостяка"
24tv
2024-12-21T19:33:19Z
Були спроби й раніше: сусідка Яніса Тімми зробила несподівану заяву
GlavRed
2024-12-21T19:27:27Z
Дует Дантеса й Соловій, англомовний трек Полякової: 6 музичних новинок, які варто почути
24tv
2024-12-21T18:39:20Z
"Кохання робить жінок...": Наталія Могилевська різко позбулася зайвих 15 кіло
Знай
2024-12-21T17:51:28Z
Росію атакують безпілотники: вибухи пролунали на Брянщині, у Ростові та у Казані
TSN
2024-12-22T01:21:33Z
Швеція скасувала низку російських балетних вистав через зв’язки з Кремлем
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T01:00:27Z
У Польщі введено штраф за «тепловий паразитизм»: що слід знати українцям
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T00:30:09Z
Лікування триває: у Букінгемському палаці розкрили правду про рак Чарльза III
GlavRed
2024-12-22T00:27:22Z
Європейські лідери у лапландії обговорюють безпеку на саміті "Північ-Південь"
ZN UA
2024-12-22T00:16:19Z
Рідні цивільних заручників Росії закликають Німеччину допомогти у їх визволенні
УкраинФорм
2024-12-22T00:15:30Z
На Київщині працюють сили ППО
TSN
2024-12-21T23:09:58Z
Чи була втрата даних з реєстрів: у Мін'юсті зробили заяву щодо російської кібератаки
24tv
2024-12-21T22:27:37Z
Албанія на рік заборонить доступ до TikTok
УкраинФорм
2024-12-21T22:18:06Z
З Різдвом Христовим: тексти святкових колядок
ZN UA
2024-12-22T01:30:37Z
Говоримо без помилок: як українською буде «голольод»
ZN UA
2024-12-22T01:03:17Z
ВПО можуть залишать без підтримки: як відновити виплати
Знай
2024-12-22T00:30:48Z
Різдво 2025: привітання та листівки
ZN UA
2024-12-22T00:00:45Z
Дистанційно керований бойовий модуль Wolly допущений до використання у ЗСУ
Украина Криминальная
2024-12-21T23:45:50Z
Польща стала лояльніше до українців: хто зможе залишитись ще на кілька років
Знай
2024-12-21T23:30:36Z
Кияни в костелі Святого Миколая прибрали наслідки російського удару
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T23:12:20Z
День великомучениці Анастасії: історія та прикмети
ZN UA
2024-12-21T23:00:11Z
22 грудня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T22:06:18Z
Туристів чекають нові податки: скільки коштуватиме відпочинок у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T01:30:39Z
Ліниві суші з крабовими паличками: зірка "Мастер Шеф" дала простий рецепт
Политека
2024-12-21T23:30:27Z
Галицька гордість: пампухи на Різдво – рецепт з трояндовим варенням
24tv
2024-12-21T23:06:04Z
Справжній смак дитинства: вафельний торт з желе всередині
24tv
2024-12-21T21:57:51Z
Чим відмити жир з форм для випічки: мережею розлітається хитрий лайфхак
24tv
2024-12-21T21:42:30Z
Ніколи не кладіть ці речі у посудомийку: пошкодите і їх, і прилад
24tv
2024-12-21T20:00:25Z
Новорічне застілля стане горем для гаманця: які страви коштуватимуть найдорожче
Знай
2024-12-21T19:36:30Z
Це може здивувати: чому джинси треба замочувати в оцті
24tv
2024-12-21T18:39:31Z
Зміцнює шлюб і почуття: психолог розповів про підхід "два — так, одне — ні" у стосунках
Фокус
2024-12-21T17:42:15Z
Курахівський напрямок: селище Гігант захоплене ворогом - військовий оглядач
TSN
2024-12-22T00:51:36Z
На Луганщині окупанти оголошують «безхазяйними» будинки, в яких живуть люди - ОВА
УкраинФорм
2024-12-22T00:42:10Z
Війна, день 1032. У ЗСУ створили підрозділ, який захищатиме культурну спадщину
Football.ua
2024-12-21T23:00:50Z
До зведення оборонних споруд на Донеччині долучилися 14 областей - ОВА
УкраинФорм
2024-12-21T22:42:33Z
Карта бойових дій в Україні станом на 22 грудня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T22:36:41Z
План реставрації Миколаївського костелу у Києві передбачає повернення до автентичності - МКСК
УкраинФорм
2024-12-21T22:09:08Z
Ворог ударив по Херсонському району 11 керованими авіабомбами
УкраинФорм
2024-12-21T22:00:53Z
На фронті - 169 зіткнень, ЗСУ знешкодили понад 400 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-12-21T21:51:38Z
Росіяни за день 42 рази обстріляли прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2024-12-21T21:45:23Z
У Бразилії автобус зіткнувся з вантажівкою, 38 загиблих
УкраинФорм
2024-12-22T01:06:06Z
В Росії палає черговий НПЗ: Орел під масованою атакою БпЛА
24tv
2024-12-22T01:03:32Z
Українка загинула під час теракту на різдвяному ярмарку в Німеччині
Украина Криминальная
2024-12-22T00:36:15Z
Наступного літа росіяни лежатимуть на нафтових пляжах серед мертвої риби, – Плетенчук
24tv
2024-12-22T00:18:12Z
На Київщині внаслідок падіння уламків дрона сталася пожежа на даху 25-типоверхівки - влада
TSN
2024-12-21T23:51:17Z
Атака дронів: на Київщині від уламків загорівся дах житлової багатоповерхівки - ОВА
УкраинФорм
2024-12-21T23:24:51Z
На Київщині внаслідок падіння уламків БпЛА сталося загоряння багатоповерхівки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T23:24:42Z
У ДТП на Тернопільщині загинуло немовля
Украина Криминальная
2024-12-21T22:57:47Z
Підозрюване у пошкодженні кабелів китайське судно залишає Балтійське море
InternetUA
2024-12-21T22:27:44Z
Епоха "богданчиків" нарешті закінчиться? В Україні презентували сучасний електроавтобус
Знай
2024-12-21T21:51:02Z
Автомобілі Tesla відкликано у США через ризики аварій
360ua.news
2024-12-21T17:33:10Z
Унікальному українському мікроавтобусу виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-21T15:57:19Z
Японські пікапи на українських заводах: що хочуть збирати у нашій країні
Знай
2024-12-21T15:51:34Z
Усіх водіїв в Україні попередили: не надумайте залишати там машину взимку
Знай
2024-12-21T14:51:25Z
Tesla відкликає майже 700 тисяч авто у США
24tv
2024-12-21T12:18:28Z
Легенда з 50-х: на аукціон виставили найдорожчий BMW в історії
Фокус
2024-12-21T12:12:48Z
У Волдеморта є 2 авто та мотоцикл, про які мріють мільйони чоловіків
24tv
2024-12-21T12:06:01Z
Культовий американський спорткар 60-х розбили в ДТП
Фокус
2024-12-21T09:57:49Z
ПриватБанк порадував клієнтів напередодні свят: можна отримати до 2500 грн
Знай
2024-12-22T01:30:52Z
День енергетика України: історія свята
ZN UA
2024-12-22T00:35:16Z
Словаччина заробляє на війні з Росією через схему з транзитом газу – джерела
ZN UA
2024-12-22T00:09:48Z
Орбан запропонував "хитрий хід" для збереження транзиту російського газу до Угорщини
Хвиля
2024-12-22T00:03:00Z
Більше ніякої «Дружби»: Reuters з'ясувало, що змінилось у постачанні нафти до ЄС
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T22:21:33Z
"Лесь Курбас", "Леополіс", "Чорноморець": Укрзалізниця запустила флагманські вагони з розширеним сервісом
Хвиля
2024-12-21T21:48:15Z
Укрзалізниця оновила свої квитки: українці давно просили про цю зміну
24tv
2024-12-21T21:42:06Z
Космічна енергетика. У США побудують першу у світі термоядерну електростанцію
InternetUA
2024-12-21T20:45:09Z
Податки на нерухомість зросли: українцям пояснили, хто платитиме більше
Политека
2024-12-21T20:27:00Z
Крихітні роботи-мурахи піднімають тягарі в 350 разів важчі за себе
InternetUA
2024-12-21T22:00:19Z
Як спати добре, коли ви спите не сам
24tv
2024-12-21T19:54:52Z
Виявили невидиму небезпеку: вчені розробили новий метод аналізу якості води в річках
Фокус
2024-12-21T17:00:29Z
Мікробіологиня розповіла про результати досліджень українських вчених у боротьбі зі стійкими до антибіотиків бактеріями
ZN UA
2024-12-21T16:52:18Z
Серцеві м’язи незабаром зможуть регенерувати, як і інші м’язи
Portaltele
2024-12-21T16:45:14Z
Чайні пакетики виділяють мільйони пластикових частинок під час заварювання
Portaltele
2024-12-21T15:47:15Z
Хто зможе отримати оздоровчі виплати у 2025 році
24tv
2024-12-21T15:42:23Z
Уряд визначив особливості формування та ведення Реєстру ліцензій на заготівлю та тестування донорської крові
УкраинФорм
2024-12-21T15:18:44Z
Антибіотикорезистентність: перші успіхи українських вчених у боротьбі із супербактеріями
ZN UA
2024-12-21T15:01:58Z
"Циганський король" на місці: Ф'юрі прибув на реванш проти Усика
24tv
2024-12-22T01:21:32Z
Усик – Ф'юрі: відомо, хто викинув більше ударів у реванші
24tv
2024-12-22T01:18:09Z
"Це божевілля": відомий промоутер прокоментував результат реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-12-22T01:12:41Z
Неадекватна реакція Ф'юрі: Тайсон видав дивну фразу після беззаперечної поразки від Усика
24tv
2024-12-22T01:03:28Z
Усик впав на коліна після реваншу: Ф'юрі проявив жест поваги – демонстративне фото
24tv
2024-12-22T00:42:24Z
Усик підняв над рингом оригінальну шаблю гетьмана Мазепи
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T00:39:27Z
Усик – Ф'юрі: суддівські записки реваншу
24tv
2024-12-22T00:33:01Z
Нові технології в боксі: стало відомо, як суддя з ШІ оцінив реванш Усик – Ф'юрі
24tv
2024-12-22T00:21:09Z
Не сказав ні слова: Ф'юрі відмовився коментувати поразку від Усика у реванші
24tv
2024-12-22T00:12:04Z
GSC оновить оригінальну трилогію Stalker на ПК і консолях
InternetUA
2024-12-22T01:03:59Z
Помилка, яку роблять багато: якщо її знати, мікрохвильовка прослужить ще онукам
GlavRed
2024-12-22T00:27:37Z
Сем Альтман анонсує o3: що відомо про новий проект
InternetUA
2024-12-22T00:03:19Z
Південна Корея запустила третій військовий розвідувальний супутник
InternetUA
2024-12-21T20:57:09Z
Як захистити себе від витоку особистих даних через телефон: важливі поради
Политека
2024-12-21T20:42:32Z
"Вони вірять, і ми віримо": українська компанія з окупованої Каховки розчулила мережу
24tv
2024-12-21T20:09:58Z
Смартфони Pixel 10 отримають важливу деталь, якої немає у Samsung: що важливо знати
InternetUA
2024-12-21T19:03:49Z
Qualcomm виграла судовий спір щодо ліцензування чіпів Arm
Portaltele
2024-12-21T18:45:58Z
Деякі моделі iPhone зникнуть з ринку в ЄС — у чому причина
InternetUA
2024-12-21T17:33:19Z