MY.UAНовини
Нобелівська премія миру: говорять про Зеленського чи Навального, але можуть не вручити нікому
Нобелівська премія миру: говорять про Зеленського чи Навального, але можуть не вручити нікому

Нобелівська премія миру: говорять про Зеленського чи Навального, але можуть не вручити нікому

З 7 жовтня стартував тиждень оголошення лауреатів Нобелівської премії – найпрестижнішої нагороди в науках, економіці та за досягнення у збереженні миру. Цього року на "Нобелівку" номіновано 286 кандидатів. І перші два переможці вже названі.

Так, у галузі фізіології та медицини премію отримали американські вчені Віктор Емброз та Гері Равкан за видатні досягнення у вивченні мікроРНК. А в номінації «Фізика» перемогли Джон Хопфільд та Джеффрі Хінтон за використання фізики в машинному навчанні на основі штучних нейронних мереж.

Але наука, на жаль, більшості обивателів незрозуміла, а тому основний інтерес представляє Нобелівська премія миру, яку вручать 11 жовтня і про яку розповідає Коротко про.

Премія миру: кому – великий секрет

Серед претендентів на премію миру цього року називалися Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Папа Римський Франциск, британський натураліст Девід Аттенборо, Всесвітня організація охорони здоров'я, білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська, а також президент України Володимир Зеленський і російський опозиціонер Олексій Навальний, який помер в колонії.

Останні двоє очолюють букмекерські списки, проте Нобелівська премія миру не вручається посмертно (Навальний) і навряд чи буде вручена президентові країни, що воює (Зеленський). Як свідчить заповіт Нобеля, премія миру повинна присуджуватися людині, яка «добилася найбільших успіхів або зробила більше за інших у справі згуртування народів, скасування чи скорочення діючих армій, а також за проведення мирних конгресів або за привернення уваги до них».

Зрозуміло, що під таке розпливчасте формулювання можуть потрапити різні люди. І вибір лауреатів завжди пов'язаний зі суперечками та деяким нерозумінням у суспільстві. Наприклад, лауреатів Нобелівської премії миру визначає таємний комітет, який складається із п'яти осіб, призначених парламентом Норвегії. Списки кандидатів ніколи не розголошуються, що викликає суперечки та деяке обурення у суспільстві (та й саму "Нобелівку" вже називають не так однозначно гарною ідеєю, але про це пізніше).

На звороті нобелівської медалі за мир – три людини, що обіймаються. Хто цього року кого вмовив на обійми? Схоже, ніхто. Фото: coinworld.com

Арафат, Горбачов та далай-лама в одному списку

Найбільш одіозними лауреатами Нобелівської премії миру вважають палестинський лідер Ясір Арафат, який отримав її в 1994 році «за зусилля для досягнення миру на Близькому Сході» - якраз напередодні чергової кризи в арабо-ізраїльських відносинах.

Також не всі оцінили вручення премії миру Бараку Обамі в 2009-му, оскільки президент США тільки-но зайняв свою посаду і ще нічого видатного не встиг зробити.

2012 року премію миру отримав Євросоюз – якраз на тлі фінансової кризи.

Здобуття премії миру першим і останнім президентом СРСР Михайлом Горбачовим у 1990 році викликало дуже запеклі суперечки, зважаючи на ситуацію в самому СРСР.

Схоже, найменше питань і претензій суспільства були до матері Терези (премія миру 1979 року, напевно, тому, що ще не було інтернету і не спливли дані про її жорстоке поводження з хворими) та до 14-го далай-лами (1989 рік).

У 2024 році, за прогнозами, до списку потенційних лауреатів могли увійти Агентство ООН для допомоги палестинським біженцям та організації робіт на Близькому Сході (БАПОР), що дискредитувало себе, Міжнародний суд ООН, Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. Але деякі співробітники БАПОРу, як заявив Ізраїль, брали участь в атаці ХАМАС 7 жовтня 2023 року - і подальше розслідування ООН це підтвердило. Гутерріш, як і Міжнародний суд ООН, багато говорив, але мало робив, плюс зобов'язав Ізраїль «вжити всіх необхідних заходів для запобігання актам геноциду в Газі». На що Ізраїль відреагував дуже негативно. Який уже тут мир, яка вже тут премія… На реверсі Нобелівської медалі миру – фігури трьох чоловіків, що обіймаються, а до обіймів нашій планеті поки що дуже далеко.

Іноді Нобелівську премію миру не дають нікому. Таке вже траплялося 19 разів, і останній був 1972 року. Є ймовірність, що ситуація повториться цього року. Як заявив Reuters Ден Сміт, керівник Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, «можливо, це саме той рік, коли комітет Нобелівської премії миру має відмовитися від премії та сфокусувати увагу на тому факті, що планета перебуває у стані війни».

З історії питання

Не любив математику

Альфред Нобель. Фото: wikipedia.org

Відомий факт: Нобелівську премію було засновано за заповітом шведського хіміка, винахідника та підприємця Альфреда Нобеля, володаря понад 350 патентів міжнародного рівня, у тому числі – за створення динаміту. Нобель заповів свої достатки на заснування та подальше фінансування міжнародної премії. Сума Нобелівської премії – 11 млн шведських крон (еквівалент приблизно 1,1 млн доларів), вручається вона щороку починаючи з 1901-го.

Учасниками процедури Нобелівської премії можуть бути фахівці лише п'яти номінацій:

  • фізика;
  • хімія;
  • фізіологія чи медицина;
  • література;
  • сприяння встановленню миру у всьому світі.

Також поза зв'язком із заповітом Нобеля, з 1969 року з ініціативи Банку Швеції присуджується премія з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля, яка неофіційно називається Нобелівською премією з економіки.

Так, математики в цьому списку немає - і список версій, чому так трапилося, будується зазвичай навколо особистих неприязних взаємин Нобеля з математиками. До речі, замість математики Нобель, викресливши її зі списку номінацій, вписав премію миру.

Але генії числового простору не в претензії: «еквівалентами» Нобелівської премії з математики є не менш престижні премія Філдса, премія Абеля, а в галузі інформатики премія Тьюринга.

Основним документом, який регулює правила вручення премії, є статут Нобелівського фонду. Відповідно до статуту, премією можуть бути нагороджені лише окремі особи, а не установи (крім премій миру). Премія миру може присуджуватись як окремим особам, так і офіційним та громадським організаціям.

Премія може бути вручена одночасно за одну або дві роботи, але не більше ніж три. Спочатку премію ділять порівну між роботами, а потім уже порівну між їхніми авторами.

До речі

Посмертно не дадуть

Також "Нобелівка" не може вручатись посмертно. Але якщо претендент живий у момент оголошення про присудження йому премії (зазвичай це відбувається в жовтні), але помер до церемонії вручення (10 грудня), то премія за ним зберігається.

Такий казус стався у 2011 році: американського імунолога Ральфа Стейнмана було нагороджено Нобелівською премією з фізіології та медицини посмертно. Стейнман помер від раку за три дні до оголошення Нобелівським комітетом рішення про присудження премії. Нобелівський комітет у цей час ще не отримав інформації про його смерть, тому премію Стейнману за відкриття дендритних клітин було вручено посмертно.

І що цікаво: Нобелівську премію можуть взагалі нікому не вручити, якщо серед висунутих робіт не буде жодної гідної. Призові кошти "Нобелівки" зберігаються до наступного року, а якщо наступного року премія не вручається нікому, то кошти передаються до закритого резерву Нобелівського фонду.

На тему

Що ж такого поганого

Безперечно, нічого поганого в самому призначенні Нобелівської премії немає – заохочувати найкращих. Дискусійним залишається вже довгий час питання вибору кандидатів, а також питання – чи самотужки генії роблять свої відкриття, чи це все-таки командна робота багатьох людей: фахівців у різних сферах, асистентів та помічників? До речі, саме тому ми частіше бачимо вручення "Нобелівки" групам вчених. Але заслуги другого-третього ешелону команди залишаються сильно за кадром та за лаштунками Нобелівської премії.

Є сумніви щодо об'єктивності вибору лауреатів не лише тому, що це робить якийсь таємний комітет щорічно. А ще й тому, що «раз на рік» зовсім не відображає реальність, що стрімко змінюється і не охоплює ту кількість відкриттів, які робляться не щорічно – щодня.

І останній камінь у нобелівський город – расово-ґендерний. Виявляється, найчастіше "Нобелівку" отримували представники США, Великобританії, Німеччини, Франції та Швеції. Інші держави ображаються і вважають цей стан справ несправедливим.

Ображаються й жінки – їх дуже мало серед лауреатів. З 1901 року Нобелівську премію отримали лише 64 жінки (менше 7% від усіх лауреатів).

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Speedtest опублікував рейтинг швидкості інтернету — Україна на 71-му місці
ITC
2025-02-16T19:43:58Z
Pod система для початківця: 5 головних критеріїв вибору
Мій Харків
2025-02-16T19:19:57Z
Ціни на нове покоління відеокарт AMD можуть неприємно здивувати майбутніх покупців
InternetUA
2025-02-16T19:03:23Z
Екстремальна спека вже нікуди не подінеться: світ перейшов небезпечну межу
Telegraf
2025-02-16T18:39:21Z
Канадські науковці створили революційний ядерний мікрореактор, що може працювати 8 років без втручання людини
InternetUA
2025-02-16T18:16:06Z
Астероїд 2024 YR4: загроза для Землі чи просто космічна аномалія?
360ua.news
2025-02-16T18:03:31Z
У NASA поділилися знімком одного з найяскравіших зореутворень у космосі
1News
2025-02-16T17:45:07Z
«Тонни GB202»: RTX 5090 буде більше, оскільки NVIDIA замовила додаткові чипи
ITC
2025-02-16T17:43:15Z
Вимоги до Windows 11 зросли ще сильніше: мільйони комп'ютерів втратять підтримку
InternetUA
2025-02-16T17:34:23Z
Як номер вашого будинку впливає на життя
360ua.news
2025-02-16T19:27:43Z
Як правильно посадити огірок на розсаду: урожай буде вже в червні
GlavRed
2025-02-16T19:27:22Z
Сік з котлет просто стікатиме: гарантуємо результат з одним оригінальним інгредієнтом
24tv
2025-02-16T19:09:10Z
Пострадянська держава, у якій немає моря, переживає туристичний бум
ГЛАВКОМ NET
2025-02-16T18:15:54Z
Як за формою пальця дізнатись приховані риси характеру: тест
Gazeta UA
2025-02-16T17:12:50Z
Який пилосос обрати, щоб ефективно прибирати килими
24tv
2025-02-16T16:45:05Z
Венесуельський пиріг з куркою: суддя "Мастер Шеф" поділився незвичним рецептом
Политека
2025-02-16T16:42:11Z
Потрібен кетчуп: як швидко прибрати накип на крані
GlavRed
2025-02-16T16:27:47Z
Як позбутися жирних плям на одязі - п'ять простих і надійних засобів
Gazeta UA
2025-02-16T16:18:37Z
Не зійшлися політичними поглядами: родина з України та дві казашки побилися в літаку
Фокус
2025-02-16T19:21:37Z
Росія атакувала Миколаївську ТЕЦ: у місті повністю зруйновано електрогенерацію
24tv
2025-02-16T19:21:07Z
Черговий порятунок на кризі: на Дніпрі в Каневі від берега відкололася крижина з 3 рибалками
24tv
2025-02-16T19:09:08Z
У Франції студент убив дитину через нервовий зрив після програшу у грі Fortnite
InternetUA
2025-02-16T18:58:55Z
Собака напав на подружжя через гру дітей в хованки: ЗМІ та поліція повідомили деталі історії
Фокус
2025-02-16T18:51:32Z
Удар дрона по ЧАЕС: триває гасіння зовнішньої обшивки укриття
УкраинФорм
2025-02-16T18:45:44Z
У Полтаві вантажівка наїхала на військового: чоловіка доставили до лікарні
24tv
2025-02-16T18:36:29Z
Вимога неіснуючого боргу: банда активізувалася в Україні
Политека
2025-02-16T18:00:20Z
У польському аеропорту застряг літак із росіянами
ГЛАВКОМ NET
2025-02-16T17:00:23Z
Названо наступника Анчелотті в Реалі
Football.ua
2025-02-16T19:45:28Z
Тоттенгем — Манчестер Юнайтед 1:0 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-16T19:37:43Z
Хокеїсти «Шторма» сенсаційно розгромили «Київ Кепіталз» у чемпіонаті України
УкраинФорм
2025-02-16T19:33:35Z
Мальорка з дублем Мурікі розібралася з Лас-Пальмасом
Football.ua
2025-02-16T19:27:42Z
Допомогло вилучення у суперника: "Рома" без Довбика здолала "Парму" в матчі Серії А
TSN
2025-02-16T19:18:17Z
Баскетболіст збірної Украни був затриманий ТЦК під час виїзду на матч у Європі
ZN UA
2025-02-16T19:12:40Z
Іменитий чемпіон світу назвав причину, чому Берінчик програв Девісу
24tv
2025-02-16T19:09:48Z
Рома без Довбика впоралася з Пармою
Football.ua
2025-02-16T18:57:11Z
Віддав пас-цукерку: Яремчук оформив дебютний асист за Олімпіакос
24tv
2025-02-16T18:54:45Z
Сили оборони відбили масований наступ росіян у районі Великої Новосілки
УкраинФорм
2025-02-16T19:45:53Z
Пили власну сечу, щоб вижити: полонені росіяни розповіли, як їх "кинули" на фронті
24tv
2025-02-16T19:39:27Z
Росія атакує Україну "Шахедами": дрони летять з півночі та півдня
24tv
2025-02-16T19:36:11Z
Російська атака повністю зруйнувала електрогенерацію в Миколаєві
ГЛАВКОМ NET
2025-02-16T19:21:40Z
Аномальний холод: якою буде погода наступного тижня
24tv
2025-02-16T19:18:38Z
Ворог ударив по Понятівці на Херсонщині, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-02-16T19:18:25Z
У Миколаєві повертають опалення після атаки, може знадобиться до чотирьох днів
Комсомольская правда
2025-02-16T19:00:20Z
Майже 20-градусний мороз: у двох областях буде найхолодніше
GlavRed
2025-02-16T18:27:31Z
Росія вивела військові кораблі з трьох морів, – ВМС ЗСУ
24tv
2025-02-16T18:06:27Z
Ні портрета, ні скульптури, ні квітів: як зараз виглядає могила легендарного актора СРСР Олега Єфремова
Telegraf
2025-02-16T18:45:39Z
Путініст Філіп Кіркоров вирішив "добити" зрадницю Лоліту - причина
GlavRed
2025-02-16T18:27:01Z
У Херсоні запрацювала «EVENT-бібліотека»
УкраинФорм
2025-02-16T18:03:27Z
Klavdia Petrivna зібрала аншлаг у Львові, а Потап дав інтерв'ю росіянину: головні події тижня
24tv
2025-02-16T17:57:16Z
"Постійно озираюся": Камалію жорстоко переслідує колишній чоловік
GlavRed
2025-02-16T17:27:47Z
"Цілком влаштовує": Могилевська вперше вивела у світ старшу дочку і заговорила про весілля
Хвиля
2025-02-16T17:00:06Z
Не хотів загибелі українців, але швидко "перевзувся": що говорить про війну зірка радянського кіно Ігор Костолевський
Telegraf
2025-02-16T16:42:13Z
Проти правил, але вишукано: чому дизайнери в захваті від вітальні Майлі Сайрус
24tv
2025-02-16T16:15:51Z
Розірвала контракт з Потапом – як сьогодні живе співачка та акторка Мішель Андраде
24tv
2025-02-16T16:06:50Z
"Дія" запускає сертифікат неодруженого: що це значить для українців
Политека
2025-02-16T19:27:17Z
Коли стартує реєстрація на вступні іспити в магістратуру
24tv
2025-02-16T19:21:38Z
Бригада «Лють» воює на американській гарматі 1940-х років
ГЛАВКОМ NET
2025-02-16T19:12:32Z
Голодні собаки на Дніпропетровщині почали гризти свою померлу господиню
Telegraf
2025-02-16T19:03:58Z
Переможниця "Холостяка-13" Інна показала, де спить, де їсть і куди ходить у туалет: 27 тис грн без комуналки
Знай
2025-02-16T18:51:59Z
Чупакабра повертається: невідома істота знову масово вбиває свійських тварин, фермери б’ють на сполох
TSN
2025-02-16T18:48:07Z
Соціальні виплати 2025: хто може розраховувати на грошову допомогу
Политека
2025-02-16T18:42:10Z
У січні громадяни подали понад 16 тисяч податкових декларацій
УкраинФорм
2025-02-16T18:30:28Z
У життя увірветься низка невдач: що категорично не можна робити 17 лютого
GlavRed
2025-02-16T18:27:46Z
Як вивести кров з одягу: 5 найефективніших способів
24tv
2025-02-16T19:09:50Z
Чому алкоголь і темний шоколад по-різному впливає на чоловіків та жінок
Gazeta UA
2025-02-16T19:03:53Z
5 порад, які допоможуть виспатися: протестуйте вже сьогодні
24tv
2025-02-16T18:48:24Z
Спростували міф про користь яєць – скільки їх можна їсти на тиждень
24tv
2025-02-16T18:45:46Z
Додайте цю спецію у свої страви: користь для кишківника забезпечена
24tv
2025-02-16T18:03:42Z
Чому варто замінити каву на зелений чай: лікарі розповіли про важливі причини
24tv
2025-02-16T16:30:35Z
Безглютенова дієта: у яких випадках вона ефективна, а у яких - нашкодить
Комсомольская правда
2025-02-16T15:04:59Z
Визнали найкращий спосіб зберігання бананів. В чому його суть
Gazeta UA
2025-02-16T14:09:13Z
Зморшки стануть непомітними: який напій треба пити жінкам щодня
Gazeta UA
2025-02-16T13:09:41Z
ПФУ зробив заяву про виплату пенсій та субсидій: чи варто турбуватися українцям
Хвиля
2025-02-16T19:30:10Z
Збитки України від війни перевищили $170 млрд – основні втрати
ZN UA
2025-02-16T19:21:57Z
Ілон Маск будує 17-кілометровий тунель для Tesla, який з’єднає весь Дубай
InternetUA
2025-02-16T18:00:04Z
Не тільки індексація: частина пенсіонерів отримає березневі надбавки
Знай
2025-02-16T17:36:56Z
Втрачено банківську картку, на яку надходить пенсія: що зробити у першу чергу
Политека
2025-02-16T17:27:59Z
Податки 2025: як оновити дані в обліковій картці — покрокова інструкція
24tv
2025-02-16T16:36:54Z
Реальна вартість квартири: як дізнатися та чи обов'язковою є її оцінка перед продажем
24tv
2025-02-16T15:51:43Z
Шмигаль розказав, що Україна пропонує Євросоюзу спільний видобуток урану, літію та титану
ZN UA
2025-02-16T15:37:01Z
В НБУ розкрили, чого чекати від валютного ринку в найближчому майбутньому: "Не дати курсу полетіти в космос"
Политека
2025-02-16T15:28:33Z
Купе Porsche 928 Gemballa з пробігом 171 км виставили на аукціон RM Sotheby’s
360ua.news
2025-02-16T19:03:01Z
Найпопулярніші авто в Україні, які можна купити до 3 тисяч "зелених": є навіть Mercedes
Знай
2025-02-16T17:21:54Z
В Україні презентували найпотужніший трактор Massey Ferguson
AutoCentre
2025-02-16T12:42:03Z
Правда і міфи про використання мобільних телефонів на АЗС
360ua.news
2025-02-16T10:03:45Z
Kia готує новий Seltos із гібридною установкою
AutoCentre
2025-02-16T08:04:29Z
Хто перетне перехрестя третім: тест ПДР, на якому спотикається багато водіїв
GlavRed
2025-02-16T04:27:11Z
Для чого потрібна кнопка під педаллю газу в авто: знають лише одиниці
GlavRed
2025-02-15T23:27:44Z
Жовте коло з трьома крапками: що означає цей знак для автомобілістів
ТСН
2025-02-15T20:36:26Z
У січні українці придбали понад 3600 електромобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-02-15T19:15:54Z
Зеленський припускає, що Путін після військових навчань у Білорусі може напасти на країни НАТО
УкраинФорм
2025-02-16T19:45:35Z
Прихильниця сильної позиції: що відомо про дочку Кіта Келлога, яка підтримує Україну з початку війни
Политека
2025-02-16T19:42:34Z
Зеленський окреслив, як можуть виглядати гарантії безпеки для України
УкраинФорм
2025-02-16T19:42:00Z
Зеленський прибув до ОАЕ. Країна є найголовнішим посередником в обмінах полоненими: відео
Лига
2025-02-16T19:39:16Z
Володимир та Олена Зеленські прибули в ОАЕ
Комсомольская правда
2025-02-16T19:37:48Z
Guardian: у Парижі обговорять вступ України в НАТО у разі порушення Росією перемир’я
Европейская правда
2025-02-16T19:36:29Z
Попереду Зеленського: урядова делегація прибула до Саудівської Аравії
ZN UA
2025-02-16T19:30:24Z
Яка угода була б найкращою для України: Зеленський пояснив
24tv
2025-02-16T19:27:40Z
Мобілізація в Україні: хто має право вручати повістки
24tv
2025-02-16T19:27:32Z