MY.UAНовини
125 років одній зі скарбниць нашої нації
125 років одній зі скарбниць нашої нації

125 років одній зі скарбниць нашої нації

125 років одній зі скарбниць нашої нації

Національний художній музей України (NAMU), наш музейний форпост, відзначає в жовтні цього року своє 125-річчя. Один із найбільших і найстаріших музеїв України, побудований одним із найулюбленіших киянами архітекторів Владиславом Городецьким, волею долі через своє розташування (поряд із урядовим кварталом) завжди опиняється в епіцентрі політичних подій. Тільки за часів відновленої Незалежності музей тричі терміново знімав і ховав свою колекцію: під час Помаранчевої революції, Революції Гідності й у перші дні повномасштабної війни Росії проти України.

Напередодні відзначання ювілею та унікальної ЗD-виставки портрету 1925 року, що відкриється 10 жовтня, ZN.UA зустрілося з генеральною директоркою NAMU, мистецтвознавицею Юлією Литвинець, яка віддано служить музею понад 20 років.

Національний художній музей України

— Юліє, Національний художній музей України під час повномасштабного вторгнення відчинив двері для широкого загалу лише влітку 2023 року. До того музей відвідували виключно іноземні делегації, що цікавилися, як функціонує такий заклад під час війни. Отже, через специфіку розташування та глобальну ситуацію ви активніші за кордоном, ніж удома.

— Так і є, наша виставкова діяльність нині більше зосереджена за кордоном. Звісно, ми організовуємо певні невеликі проєкти безпосередньо в музеї. Коли працюють виставки, відкриваємо службовий вхід для відвідувачів, що дуже непросто з погляду організації за теперішніх умов. Центральний вхід досі на реконструкції, в музеї тривають реставраційні роботи.

— На якому етапі вони зараз?

— Варто наголосити, що це перші реставраційні роботи за весь час існування музею. Однак ці плани були відкориговані повномасштабною війною. Через різні побоювання воєнного часу продовжуємо реставрацію всередині музею. Зокрема повністю відреставрували, відремонтували й оновили обладнання в одному з фондосховищ. Це зробили завдяки коштам британської фірми Thames & Hudson та фонду ALIPH, який фінансує музеї на території країн, де ведуться бойові дії. Цей фонд більше зосереджений на збереженні рухомих пам’яток, але з огляду на нашу визначну архітектуру й те, що насправді сходи музею — не просто сходи, а під ними є приміщення, а під цими приміщеннями — ще приміщення (усміхається), ми отримали грант. Реставрація триває, сподіваюся, що Міністерство культури теж підключиться та підтримає нас. Плануємо до кінця 2024 року або на початку наступного відкрити центральний вхід.

— Як реставрація враховує моменти безбар’єрності?

— Наш великий проєкт реставрації містить цей складник. У нас будуть пандуси, ліфт, розширені сходи з боку вулиці Грушевського. А за скульптурою лева з боку Музейного провулку розміщуватиметься платформа, що підніматиме маломобільних людей. Через війну ми загальмували з цими процесами, але віримо, що незабаром зможемо все завершити.

— В одному з інтерв’ю на початку великої війни ви наголошували, що в роботі у воєнний час зосередилися на збереженні колекції, колективу, будівлі. Триває третій рік повномасштабної війни, будь ласка, прокоментуйте, чи залишилися пріоритети тими самими?

— Абсолютно тими самими. Й зрозуміло, що кожен із цих напрямів охоплює багато різних сенсів. Колекція музею зберігається там, де потрібно, а її частина мандрує світом, виконуючи серйозну культурно-дипломатичну місію. Людей зберегли. Зі 46 науковців через різні обставини звільнилися одиниці, пʼятеро осіб. Ми продовжуємо видавати щорічний науковий журнал нашого музею. Це важлива історія для музейної науки, бо вона об’єднує й колектив, і колекціонерів, і колекцію, і професійну спільноту. А ще під час війни ми започаткували серію невеликих видань. Безпосередньо зараз друкується видання, присвячене твору «Благовіщення» Олександра Мурашка, авторкою є Дар’я Добріян.

Національний художній музей України

— ZN.UA пів року тому вже писало про виставку «В епіцентрі бурі: модернізм в Україні 1900–1930-х років», що вже третій рік поспіль мандрує світом. Із великим успіхом цей проєкт уже відбувся в Національному музеї Тиссена-Борнеміси в Мадриді (Іспанія), в музеї Людвіга в Кельні (Німеччина), в залах Королівських музеїв образотворчого мистецтва Бельгії в Брюсселі, у віденському палаці Бельведер. Де виставка зараз? Які маршрути будуть наступними?

— Твори українського мистецтва вперше подолали відстань у майже чотири тисячі кілометрів від Києва не лише для того, щоб представити наше потужне мистецтво, а й щоб уберегтися від російських варварів. Наразі виставку розділено на дві частини. Та, що присвячена українському модерну, вже згортається у столиці Словаччини — Братиславі. Інша частина представлена в Лондоні, в Royal Academy. Вона ще триватиме у жовтні.

Цей наш великий проєкт виконав свою місію в Європі. А далі буде трохи переформатований і презентуватиметься в Австралії та Японії.

Твори, як і люди, втомлюються й старіють, тому мають трохи «перепочити» після двох років інтенсивного експонування. Тож ми плануємо зробити невелику виставку цих знакових творів у найбезпечніших наших приміщеннях. Виставку буде присвячено модерну. Хочу похвалитися, що в Словаччині до нашої колекції доєднався відомий твір Івана М’ясоєдова «Аргонавти», який знайшли й викупили наші друзі-меценати Акордбанк. Отже, мріємо належно презентувати цей шедевр у ювілейний рік музею.

— Розкажіть, будь ласка, про унікальну виставку портретів, яку готує музей у ювілейному жовтні.

— У музеї 8–9 жовтня проходить наукова конференція, присвячена історії та колекції музею, людям, які працювали тут протягом 125 років. 10 жовтня буде презентовано віртуальну виставку українського портрету, над якою ми довго та ретельно працювали. Наголошую, це буде саме віртуальна виставка: завдяки новітнім технологіям, VR-маскам ми зможемо перенестися в зали музею сто років тому, оглянути експозицію, представлену в 1925–1926 роках. Кожен портрет можна буде роздивитися на сенсорному екрані, а через QR-коди отримати повну інформацію про майже всі твори. Цій виставці передував ґрунтовний підготовчий процес: віднайдення всіх зображень, ідентифікація, дослідження.

Мене особисто вразила історія цілих українських родів, що постає через портрети представників різних поколінь протягом століть. Це справжня історія української держави в обличчях. Цікава ідея, яку варто додумати, дослідити та розгорнути в проєкт.

Національний художній музей України

— Нині все, що пов’язано з Україною, українською культурою зокрема, перебуває в зоні високої небезпеки. NAMU як столичний заклад захищеніший. Однак за 125-річну історію цей музей пережив багато різного роду потрясінь, зазіхань, пограбувань…

— Втраченими ми вважаємо твори, вилучені у 1920-ті роки, які потрапили у так званий Гохран; це й продажі за кордон для поповнення радянської казни в 1920–1930-х; це й виставки в Росії, з яких твори не поверталися.

Частково було ідентифіковано твори, вивезені з музею під час Другої світової війни та перелічені в листі доктора Розкампа (архів документів Оперативного штабу рейхсляйтера Розенберга), який зберігається в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України. Як відомо, твори поверталися до України через Росію...

Я розумію, не факт, що за мого життя ми доб’ємося того, щоб нам ці твори повернули. Але сам момент ідентифікації й оприлюднення є підтвердженням нашого права власності на втрачені Україною твори мистецтва. Тому ми з командою так відстоюємо кожен твір, кожне зображення, кожну стару фотографію, бо вони є підтвердженням нашого права власності.

І якщо говорити в кількісних показниках, обсяг того, що ми втратили, дуже великий. Я не беруся навіть сказати, скільки це тисяч експонатів. Ця інформація зводиться на рівні держави.

Ми розуміємо — міжнародне право зараз абсолютно не працює. Небайдужі музейники роблять свою справу, вони збирають цю інформацію по крихітках і оприлюднюють її. Тому наш музей є найактивнішим учасником процесу оцифровування всіх творів до загального музейного реєстру.

— Для всіх нас дуже важливо писати саме позитивні сценарії. Отже, ваші мрії, мрії щодо музею на найближчі роки?

— Вірю в нашу Перемогу! І я їду відбирати, справедливо повертати наші твори — список вкрадених творів веду й вірю в їх повернення.

Хочу завершити реставрацію музею. Рано чи пізно я піду з цієї посади, то щоб принаймні після мене не залишилося багато недороблених справ.

І мені б дуже хотілося, щоб Міністерство культури на всіх рівнях своїх департаментів, відділів усе ж таки якісно комунікувало з інституціями своєї сфери відповідальності. Щоб усі поважали й цінували час і працю одне одного.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
Камалія після розлучення з чоловіком-мільярдером закрутила новий роман і розповіла про коханого
TSN
2024-10-09T14:16:03Z
Новий рік 2025: яка тварина буде символом року та який одяг принесе успіх у святкову ніч
24tv
2024-10-09T14:15:54Z
Донька Моніки Беллуччі знялася для німецького глянцю
Фокус
2024-10-09T14:15:36Z
Погладшала на 8 кг: солістка А-студіо вийшла у світ
GlavRed
2024-10-09T14:00:16Z
Оля Полякова розсекретила, яку незвичайну професію опанувала її 13-річна донька у Великій Британії
TSN
2024-10-09T14:00:01Z
Зірка Marvel каже, що «кіно без MCU — чорна діра» і радить критикам «закрити рота» без кращих пропозицій
ITC
2024-10-09T13:55:08Z
Проти режисерки фільму "Росіяни на війні" відкрито кримінальне провадження
ZN UA
2024-10-09T13:53:35Z
Міністерство економіки забезпечить локалізацію для української легкої промисловості
TSN
2024-10-09T14:16:35Z
Китай вводить мита на європейський коньяк
AgroNews
2024-10-09T14:16:24Z
Україні потрібно завершити будівництво Хмельницької АЕС, щоб знизити ціну на електроенергію - нардеп
TSN
2024-10-09T14:15:49Z
Курс валют на 10 жовтня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2024-10-09T14:15:19Z
Як легко змінити тариф і не переплачувати: "Київстар" дав корисні поради
Знай
2024-10-09T14:06:19Z
Тонна експортованої з України агропродукції утричі дешевша за європейську
AgroPortal
2024-10-09T14:00:29Z
Світова економіка може втратити значні кошти в найближчі роки
24tv
2024-10-09T13:54:24Z
В Україні значно зросли "білі" зарплати: де платять найбільше
Фокус
2024-10-09T13:42:52Z
Скільки в Польщі коштує 100 доларів
24tv
2024-10-09T13:33:53Z
Reuters повідомив, коли Україна організує другий Саміт миру
ГЛАВКОМ NET
2024-10-09T14:16:48Z
Соліст "Би-2" гнівно розніс "президента смерті" Путіна: "Згинь, всім стане веселіше"
TSN
2024-10-09T14:15:05Z
ЗМІ: скандальна лідерка молдовської Гагаузії потрапить під санкції ЄС за новим режимом
Европейская правда
2024-10-09T14:11:36Z
"Хезболла" повідомляє про зіткнення з ізраїльськими військами вздовж ліванського кордону — Reuters
ZN UA
2024-10-09T14:10:46Z
Російська армія влучила КАБом у будинок у Слатиному та завдала ударів по Харкову: є поранена
ZN UA
2024-10-09T14:07:23Z
Маск вважає, що може «потрапити до в'язниці» у разі перемоги Гарріс на виборах
InternetUA
2024-10-09T14:04:53Z
В Іспанії говорять про переваги міграції у той час, як європейські сусіди посилюють кордони
Европейская правда
2024-10-09T14:04:18Z
Виклики адміністративно-територіального устрою. Як створювати нові громади та визначати межі?
ZN UA
2024-10-09T14:02:21Z
Перенесений, але не скасований: що потрібно знати про 25-й "Рамштайн"
Комсомольская правда
2024-10-09T14:02:16Z
Батько "купив" інвалідність та вивіз сина за кордон: в Україні спалахує все більше скандалів через дітей
TSN
2024-10-09T14:16:50Z
Вагітну, яка народжувала, перевезли через річку у ковші екскаватора – відео
TSN
2024-10-09T14:16:04Z
Чому всі говорять фразу "все ясно": як правильно сказати українською
TSN
2024-10-09T14:15:55Z
У Запоріжжі у притулку опікуються 520 тваринами: волонтерам потрібна допомога
TSN
2024-10-09T14:15:29Z
Росія на фронті використовує рідкісні гармати Д-74 калібру 122 мм: звідки їх могли взяти
TSN
2024-10-09T14:12:15Z
Уперше Нікітюк показала коханого військового: що відомо про обранця ведучої
ГЛАВКОМ NET
2024-10-09T14:09:30Z
В Україну прибули снаряди, на які словаки зібрали 4,5 млн євро
360ua.news
2024-10-09T14:09:05Z
Зеленський цього тижня зустрінеться з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2024-10-09T14:03:58Z
Я не готовий, щоб у мене масово воювали 18-річні, – командир батальйону К-2
24tv
2024-10-09T14:03:35Z
Якою буде цьогорічна зима в Україні: синоптикиня розповіла про погоду
TSN
2024-10-09T14:16:24Z
Ворог просунувся у Торецьку – Deep State
TSN
2024-10-09T14:15:38Z
Яку тактику росіяни використовують у Торецьку: пояснення ОТУ “Луганськ”
TSN
2024-10-09T14:15:28Z
На завтра опадів не прогнозують, вдень до +23°
УкраинФорм
2024-10-09T14:12:33Z
Змушують ЗСУ відступити: ЗС РФ намагаються оточити 2 населені пункти на Донеччині, — боєць
Фокус
2024-10-09T14:12:27Z
Військові РФ скинули вибухівку з дрона на автобус у Херсоні
УкраинФорм
2024-10-09T14:10:26Z
Останні жителі Торецька відмовляються виїжджати – ОВА
1News
2024-10-09T14:09:38Z
Україна конфіскувала суховантаж за незаконний захід у порти Криму
УкраинФорм
2024-10-09T14:09:25Z
У Покровську викрито інформатора ФСБ, який розкривав дані про ЗСУ
InternetUA
2024-10-09T14:07:28Z
Як довго домашній суп зберігається в холодильнику: правильну відповідь знають далеко не всі
TSN
2024-10-09T14:16:44Z
Лікарі шоковані: чоловік запхав собі в анус 12-сантиметрову бляшанку з-під газованки
TSN
2024-10-09T14:15:29Z
Якою групою продуктів не варто зловживати: думка дієтологів і експертів
Комсомольская правда
2024-10-09T14:11:25Z
Сон теж важливий: 4 поради, які допоможуть швидко прибрати жир на животі
Фокус
2024-10-09T13:51:42Z
Як збільшення губ врятувало жінці життя
24tv
2024-10-09T13:39:48Z
За перший тиждень епідсезону в Україні зареєстрували майже 114,5 тисячі хворих на грип і ГРВІ
УкраинФорм
2024-10-09T13:27:50Z
Викриття тривалого COVID: вчені виявили приховані віруси в крові
Portaltele
2024-10-09T12:20:26Z
Користь для здоровʼя чи лише косметична процедура: чи потрібно робити педикюр
24tv
2024-10-09T12:18:00Z
Попрощайтеся з безсонням. Як створити ідеальний режим сну за допомогою iPhone
InternetUA
2024-10-09T12:04:16Z
"У**али, ни**я себе": у Росії нова паніка через атаку на арсенал біля Карачева
TSN
2024-10-09T14:16:43Z
За місяць — друга підозра: харківському адвокату інкриміновано ще один злочин, повʼязаний з організацією втечі чоловіків призовного віку
Мій Харків
2024-10-09T14:16:13Z
Ураган "Мілтон": що відомо про стихію, через яку Байден не зміг приїхати на "Рамштайн"
TSN
2024-10-09T14:15:27Z
"Всі жінки погані": нові подробиці погрому у Києві чоловіком, який не міг знайти дружину
TSN
2024-10-09T14:15:14Z
Росіяни закатували до смерті жителя Каховки
УкраинФорм
2024-10-09T14:12:32Z
У Києві 62-річний пенсіонер ледь не забив знайомого до смерті металевою трубою
Украина Криминальная
2024-10-09T14:06:04Z
ДБР виявило у депутатки Хмельницької міської ради незадекларовані $1,5 млн
ГЛАВКОМ NET
2024-10-09T14:02:21Z
Чиновник міської ради розбагатів завдяки корупційній схемі: використав своє службове становище
Политека
2024-10-09T14:01:06Z
31-річний одесит одного приятеля позбавив життя, інших двох – травмував
Украина Криминальная
2024-10-09T13:24:29Z
5 порад, як знайти своє справжнє кохання, якщо вам за шістдесят
TSN
2024-10-09T14:15:10Z
Зірки обрали саме їх – 4 знаки зодіаку, які стануть щасливими вже до кінця року
24tv
2024-10-09T14:03:45Z
Салат "Біла шуба": рецепт улюбленої страви по-новому
Фокус
2024-10-09T14:00:08Z
Від нього залежатиме доля: як обрати малюкові ідеальне ім'я за знаком Зодіаку
Знай
2024-10-09T13:51:39Z
Щурі будуть обходити десятою дорогою: які 3 рослини найкраще відганяють гризунів з саду
GlavRed
2024-10-09T13:42:53Z
Улюблений рецепт маринаду для курки: мʼясо завжди виходить соковитим і ніжним
Политека
2024-10-09T13:31:25Z
Такої закуски ви точно не готували, але будете: рецепт пікантних смажених огірків, що здивують
24tv
2024-10-09T13:24:29Z
5 кімнатних рослин для людей, що постійно забувають про полив: вони не засохнуть ніколи
24tv
2024-10-09T13:18:26Z
Світлі стільниці для кухні проти темних: експерти розібрали плюси та мінуси обох
24tv
2024-10-09T12:39:50Z
Вкрадені MacBook Pro M4 продають на російському сайті за $7500
ITC
2024-10-09T14:02:22Z
Дійшов до кінця: 16-річний хлопець показав, що стається у фіналі гри в тетріс
Фокус
2024-10-09T13:45:50Z
Туреччина також заблокувала Discord
iPress
2024-10-09T13:39:07Z
Ще одна команда астронавтів не може повернутися на Землю, але цього разу винен не Boeing
24tv
2024-10-09T13:33:34Z
Від античності до сучасності: чим насправді є баварська прикраса з поховання V століття
Фокус
2024-10-09T13:30:50Z
Microsoft видалила можливість перепризначати ключ Copilot у Windows 11
Portaltele
2024-10-09T13:21:34Z
У РФ перестали працювати сайти судової системи
InternetUA
2024-10-09T13:16:22Z
Ретроградний Юпітер 9 жовтня 2024 – 4 лютого 2025: що варто зробити
TSN
2024-10-09T13:12:36Z
MediaTek представила процесор Dimensity 9400 — швидший на 35%, з кращими фотоможливостями
ITC
2024-10-09T13:04:41Z
Влетите на гроші: експерт з уживаних авто розповів, на що не звертають увагу під час покупки
24tv
2024-10-09T13:24:53Z
Для енергетиків в Україні виготовили позашляховий бригадний автомобіль
AutoCentre
2024-10-09T13:15:52Z
Перший кросовер Ferrari перетворили на найшвидший у світі автодім
Фокус
2024-10-09T12:51:51Z
Tesla вже завтра покаже Robotaxi на автопілоті: що про новинку говорять акціонери та аналітики
AutoGeek
2024-10-09T12:15:57Z
Delta4x4 показала екстремальний концепт Fuoristrada
AutoCentre
2024-10-09T12:13:47Z
Honda представила технології електромобілів наступного покоління
УкраинФорм
2024-10-09T12:08:22Z
Агресивний дизайн і 340 сил: представлено найшвидший електромобіль Skoda
Фокус
2024-10-09T12:00:14Z
Задіють спеціальні картриджі: у Toyota придумали, як суттєво спростити заправку машин на водні
AutoGeek
2024-10-09T11:52:04Z
Коли потрібно прогрівати автомобіль: здивуються навіть досвідчені водії
GlavRed
2024-10-09T11:27:59Z
Динамо та Шахтар увійшли до топ-100 найдорожчих клубів
Football.ua
2024-10-09T14:04:04Z
Італія – Бельгія: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги націй
TSN
2024-10-09T14:03:46Z
Українська збірна з футболу представила нову форму
Комсомольская правда
2024-10-09T14:02:17Z
Перетнули червоні лінії: фінські ультрас довели до істерики росіянку Захарову
24tv
2024-10-09T14:00:08Z
Косенко: Бронзові медалі світової першості — це дуже гідний результат
Football.ua
2024-10-09T13:52:51Z
Джонс і Лівраменто поповнили склад збірної Англії перед матчами Ліги націй
Football.ua
2024-10-09T13:52:44Z
Ребров оптимістично оцінив шанси збірної України в жовтневих матчах Ліги націй
24tv
2024-10-09T13:48:14Z
Відповідь здивує: хто може витіснити Мудрика з основи збірної України
24tv
2024-10-09T13:42:11Z
Україна – Грузія: прогноз букмекерів на матч Ліги націй
Football.ua
2024-10-09T13:25:19Z