Глава МЗС Британії відвідає Китай у спробі перезавантажити відносини — Reuters
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі наступного тижня відвідає Китай на тлі прагнення нового лейбористського уряду Лондона до менш конфронтаційних відносин із другою за величиною економікою світу, а також до відновлення переговорів про торгівлю та інвестиції. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.
Очікується, що Леммі зустрінеться з китайськими офіційними особами в Пекіні, а також із представниками британських фірм у Шанхаї. Однак його “маршрут” ще не затверджений остаточно.
Міністр фінансів Британії Рейчел Рівз також розглядає можливість поїздки до Китаю “в найближчому майбутньому”. Її візит матиме на меті пожвавити переговори про торгівлю та інвестиції, які мають відбуватися щороку. Останній раунд британсько-китайського економічного та фінансового діалогу відбувся у 2019 році.
За даними уряду Лондона, Китай є шостим найбільшим торговельним партнером Британії, на який припадає 5% від загального обсягу торгівлі.
Але питання щодо Гонконгу, звинувачень у шпигунстві та планів щодо будівництва нового китайського посольства в Лондоні чекають на вирішення і можуть уповільнити відновлення переговорів та обіцянки нових інвестицій.
Минулого тижня двоє британців не визнали себе винними за звинуваченням у шпигунстві на користь Китаю. А в червні Пекін звинуватив британську службу зовнішньої розвідки МІ-6 у тому, що вона завербувала двох співробітників державних органів для виконання функцій шпигунів.
В останні роки обидві країни також обмінювалися критикою щодо Гонконгу, колишньої британської колонії, переданої назад Пекіну в 1997 році. Понад 180 тисяч людей переїхали до Британії з Гонконгу за спеціальною візовою програмою, запровадженою у відповідь на придушення інакомислення в фінансовому центрі.
Новий лейбористський уряд Британії хоче переглянути багато позицій попереднього уряду, очолюваного Консервативною партією, щодо Китаю, зокрема, щодо китайських інвестицій, які створюють робочі місця. Під час телефонної розмови в серпні прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер сказав лідеру Китаю Сі Цзіньпіну, що дві країни повинні мати можливість відверто говорити про розбіжності, одночасно прагнучи до тісніших економічних зв'язків і співпраці з глобальних питань.
Водночас, вважається, що Лондон навряд чи щось змінить у таких питаннях, як участь китайських фірм у створенні ключових об'єктів інфраструктури, дотримання прав людини та відновлення ліцензії китайського мовника CGTN, який контролюється керівною Комуністичною партією Китаю.