MY.UAНовини
Что получила и что дополнительно может получить Украина от интеграции в единый энергорынок Европы
Что получила и что дополнительно может получить Украина от интеграции в единый энергорынок Европы

Что получила и что дополнительно может получить Украина от интеграции в единый энергорынок Европы

Українці продовжують отримувати доступ до електроенергії попри постійні атаки Росії на критичну інфраструктуру України завдяки як героїчним зусиллям наших енергетиків, так і інтеграції об'єднаної енергосистеми України з енергосистемою континентальної Європи.

Як відбулася синхронізація енергосистеми України з європейською? Яких зусиль це коштувало та які вигоди принесло?.

Чому, окрім розширення транскордонних потужностей, Україна має продовжувати регуляторну та ринкову гармонізацію з ЄС? Які переваги це дасть виробникам і споживачам електроенергії в Україні?.

Спробуємо знайти відповіді на ці питання.

Справжній стрес-тест.

До 2022 року більша частина енергосистеми України працювала синхронно з енергосистемою Росії та Білорусі, і лише Бурштинський енергоострів був синхронізований з Європою.

Об'єднана енергетична система (ОЕС) України кілька років готувалася до синхронізації з європейською на регуляторному та технічному рівнях.

Парламент та регуляторні органи працювали над законодавчим підґрунтям для роботи системи в спільних із ЄС ринкових умовах, а оператор системи передачі електроенергії – НЕК "Укренерго" – відповідав за технічну сторону приєднання, моделювання та аналізу різних режимів роботи для виявлення ризиків, проводив фізичне тестування енергосистеми та працював над забезпеченням достатніх резервів на ринку допоміжних послуг.

Достатні резерви необхідні для забезпечення сталої і надійної роботи Об’єднаної енергетичної системи України та забезпечення якості електричної енергії відповідно до встановлених вимог.

На регуляторному рівні першими кроками стали закон "Про ринок електричної енергії", прийнятий парламентом у 2017 році, та Угода про приєднання ОЕС України до енергосистеми континентальної Європи.

За попередньо узгодженим планом, синхронізація України та Молдови з європейською енергетичною системою мала відбутися у 2025 році після серії тестувань.

Спочатку НЕК "Укренерго" мав протестувати роботу енергосистеми в ізольованому режимі взимку і влітку.

Перший тест запланували на зиму, щоб довести стабільність роботи енергосистеми України в найскладніший період.

Старт випробувань призначили на 24 лютого 2022 року.

Наступне тестування планували провести в період пікового споживання влітку.

А Європейська мережа операторів систем передачі електроенергії (англійською – European Network of Transmission System Operators for Electricity (ENTSO-E) мала оцінити результати тестування для остаточного рішення про синхронізацію.

Через початок повномасштабного російського вторгнення українська система пропрацювала в ізольованому режимі три тижні замість трьох тестових днів і витримала набагато більші виклики.

І вже 16 березня 2022 року, за надзвичайних умов, українська енергетична система синхронізувалася з європейською енергомережею.

Перші результати.

Синхронізація одразу дала свої плоди – підвищення надійності функціонування ОЕС та доступ до ринкових можливостей Європи для українських виробників електроенергії.

Фізична синхронізація з ENTSO-E дозволила розкрити потенціал генеруючих потужностей України.

Наприклад, в ізольованому режимі роботи енергосистеми гідроагрегати Дністровської гідроакумулюючої електростанції (ГАЕС) не видавали повну потужність через миттєві зміни частоти в енергосистемі України.

Об'єднання енергосистем також дало можливість Україні скористатись аварійною допомогою сусідніх країн, щоб у домівках українців було світло попри тривалі масові атаки на енергетичну інфраструктуру.

До 11 жовтня 2022 року Україна експортувала надлишок власної електроенергії за ринковими цінами до ЄС.

Експорт зупинився після перших ударів російських ракет по українській енергосистемі – вузловим підстанціям системи передачі НЕК "Укренерго".

Після цього синхронізація стала рятувальним колом і, в умовах гострого дефіциту електроенергії, Україна почала імпорт.

Крок за кроком ENTSO-E відкривала можливості для збільшення комерційного імпорту, і наразі Україна має доступ до 1,7 ГВт потужностей для комерційного імпорту (що дозволяє забезпечити електроенергією понад 1,5 млн домогосподарств).

Доступ до європейської електроенергії потрібен і зараз – під час нової хвилі цілеспрямованих атак на українську енергосистему.

Транскордонна торгівля електроенергією.

Синхронізація прискорила впровадження єдиних правил для транскордонної торгівлі електроенергією.

Попри значні наявні технічні потужності, експорт української електроенергії до країн ЄС у 2022 році обмежувався 100 МВт.

Наразі Україна має можливість експортувати до 550 МВт, у тому числі – електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

Крім того, синхронізація з ENTSO-E та подальша гармонізація українського енергетичного законодавства з європейським дозволяє забезпечити визнання та обіг у країнах ЄС гарантій походження української електричної енергії, виробленої з ВДЕ.

Цікавість учасників ринку до імпорту-експорту електроенергії та перспективи додаткового доходу системних операторів робить посилення транскордонної торгівлі електроенергією між Україною та Європою привабливим напрямом розвитку енергетичного ринку.

Провідні українські експерти вважають, що після війни Україна відіграватиме ключову роль у посиленні енергетичної безпеки європейського регіону і стане помітним гравцем на єдиному енергетичному ринку ЄС.

Рух до більш сталого енергетичного балансу.

Окрім надійних мереж Україні потрібні сталі джерела енергії.

Саме таку мету поставила перед собою Україна, обравши імплементацію Пакета ЄС щодо чистої енергії.

ЄС запланував до 2030 року виробляти 32% енергії з відновлюваних джерел, українське законодавство передбачає 27% до 2030 року.

Традиційно в Україні переважала атомна, теплова (вугільна) та гідрогенерація.

Атомні електростанції виробляли понад 50% електроенергії, теплові – близько 40%, решта припадала на гідроелектростанції та гідроакумулюючі станції, сонячні, вітрові та станції на біомасі та біогазі.

Збільшення частки споживання електроенергії з відновлюваних джерел підвищує майбутню конкурентоспроможність українських товарів.

Оскільки ЄС запроваджує механізм вуглецевого коригування імпорту (Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM), товари, вироблені з використанням відновлюваних джерел енергії, будуть звільнені від ввізного мита, а "зелені" виробники, які експортують до ЄС, не сплачуватимуть додаткових митних зборів.

"Зелене" прискорення.

"Озеленення" структури електричної генерації України сприятиме екологічно чистому промисловому виробництву та зробить українські товари більш конкурентоспроможними на європейських ринках.

Використання джерел "зеленої" енергії, таких як сонце і вітер, має свої особливості.

Виробництво сонячної енергії, наприклад, залежить від погодних умов і хмарності.

Щоб пристосуватися до цих змінних, українська енергосистема потребує резервних потужностей, які балансуватимуть попит і пропозицію із мінімальною затримкою.

Внаслідок бойових дій та окупації частини території Україна втратила 22% своїх потужностей відновлюваної енергетики.

Особливо складна ситуація у вітроенергетиці, де втрачено 70% потужностей.

Щоб забезпечити свої потреби в енергії, Україна має будувати нові потужності та забезпечувати їх сталу роботу в об'єднаній енергосистемі.

Уряд України взяв курс на розвиток розподіленої генерації: будівництво станцій малої та середньої потужності, участь споживачів у генеруванні електроенергії та роботі енергоринку (просьюмери).

Це не є заміною традиційної системи, а скоріше доповнює її, підвищуючи стійкість.

З цією метою Україна розгортає маневрену газову генерацію, стимулює побудову установок для зберігання енергії, впроваджує net billing для роздрібних споживачів та запроваджує кредитні програми для будівництва обʼєктів "зеленої" генерації споживачами.

Інтеграція до ЄС та протистояння Росії приводять до кардинальних змін в енергетичному секторі України.

Якщо раніше стратегічний план переходу від застарілих та неефективних вугільних електростанцій до більш сталої та екологічно чистої енергії з відновлюваних джерел вважався довгостроковим, то тепер дефіцит традиційної напівпікової теплової та маневрової гідрогенерації внаслідок їх пошкодження РФ перетворює потребу в "зелених" технологіях на невідкладну.

"Євроінтеграція" енергетичного законодавства України.

Гармонізація законодавства України про ринок електроенергії з законодавством ЄС сприятиме глибшій інтеграції з європейським енергетичним ринком.

Наочним прикладом є перехід від одностороннього до спільного розподілу потужності з сусідніми країнами ЄС.

Завдяки впровадженню європейських правил та доступу до європейських аукціонних платформ Україні вдалося збільшити обсяги комерційного імпорту та забезпечити надійне постачання електроенергії для українських споживачів.

Зрозумілі та справедливі ринкові правила підвищують довіру інвесторів та роблять український ринок електроенергії більш привабливим для іноземних інвесторів, заохочуючи інвестиції в інфраструктуру генерації, передачі та розподілу електроенергії та установки зі зберігання електричної енергії.

Перехід до спільного розподілу потужності з сусідніми країнами ЄС відкриває шлях Україні до наступного об'єднання ринків електричної енергії, що ще більше поглибить нашу інтеграцію в енергетичному секторі.

Наразі є кілька надважливих невідкладних кроків, які має зробити Україна.

По-перше, імплементувати "Електроенергетичний інтеграційний пакет" (Electricity Integration Package) та внести відповідні зміни в податкове законодавство.

По-друге, для розвитку експортно-імпортних зв'язків з європейськими країнами необхідно впровадити так званий market coupling.

Market coupling або об’єднання ринків – це процес сполучення організованих сегментів ринків різних країн у єдиний, більший ринок.

Він передбачає імплементацію відповідних регуляцій ЄС та Регламенту ЄС 2015/1222, що стосується розподілу пропускної спроможності та управління перевантаженнями.

По-третє, впровадити REMIT – один із важливих законодавчих документів для побудови прозорих ринкових процесів, що забезпечує впровадження в країні Регламенту ЄС про доброчесність і прозорість у цій сфері.

Впровадження REMIT забезпечить залучення інвесторів, прозоре ціноутворення та сприятиме посиленню співпраці з учасниками енергетичних ринків ЄС.

REMIT також дозволить Україні створити механізми для виявлення та усунення маніпуляцій і корупції на енергетичних ринках та гарантуватиме справедливі ціни для українських споживачів.

Це зміцнить довіру до учасників ринку, заохочуватиме належну ринкову поведінку та доброчесність у роботі ринку загалом.

* * * * *.

Європейський вибір та інтеграція з єдиним європейським ринком забезпечать Україні вищий рівень енергетичної безпеки, додаткові економічні можливості за рахунок торгівлі електроенергією та підвищать конкурентність української економіки.

Учасники ринку виграють від здорової конкуренції та прозорих правил гри на ринку.

Українські споживачі матимуть рівні права з європейськими, справедливу ціну на електроенергію та можливість робити більш поінформований вибір послуг і постачальників.

Зростання конкуренції серед постачальників змусить їх пропонувати споживачам більш вигідні умови.

До того ж споживачі отримають можливість безпосередньо або опосередковано брати участь у роботі ринку електричної енергії та отримувати переваги від його функціонування.

І оскільки енергетичний сектор — основа надійної роботи всієї економіки, то синхронізація енергосистем — шлях до тіснішої співпраці та подальшого членства в ЄС.

Публікації в рубриці "Експертна думка" не є редакційними статтями та відображають винятково точку зору авторів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
"Перестала це вивозити": Оля Полякова поскаржилася на психологічні проблеми
Фокус
2024-10-09T09:21:35Z
Бейонсе з чоловіком вийшла на публіку на фоні скандалу з Пі Дідді
Фокус
2024-10-09T09:15:43Z
"Одружилися ми за розрахунком": чоловік покійної Ніни Матвієнко розкрив секрет їхнього шлюбу
GlavRed
2024-10-09T09:09:40Z
«Розстріляне покоління»: МКСК запускає серію публікацій про 125 українських митців, яких вбила Росія
УкраинФорм
2024-10-09T09:00:35Z
Режисер «Оппенгеймера» працює над новим фільмом для Universal - ЗМІ
УкраинФорм
2024-10-09T08:52:27Z
Удівець Ніни Матвієнко вперше назвав причину їхнього розриву і зізнався у зраді
TSN
2024-10-09T08:51:04Z
Міфічно-комедійний серіал Netflix «Каос» з Джеффом Ґолдблюмом скасований після першого сезону
ITC
2024-10-09T08:49:47Z
Приватизація найбільшої титанової компанії України. Власник Vodafone став єдиним учасником аукціону
ГЛАВКОМ NET
2024-10-09T09:22:46Z
Польські фермери поки не починали анонсоване блокування кордону з Україною
24tv
2024-10-09T09:21:15Z
Росія приховує реальний курс рубля та інфляцію: що коїться з економікою країни
24tv
2024-10-09T09:12:29Z
Шалені ціни: 10 вагомих факторів, які піднімуть цінники до зими — що подорожчає
Фокус
2024-10-09T09:06:57Z
56 проти декількох: в Україні зросла кількість протимінних операторів
Петр и Мазепа
2024-10-09T09:06:42Z
Зараз ще навіть не пік цін: вартість овочів продовжить і надалі зростати
24tv
2024-10-09T09:06:39Z
Українцям повертатимуть гроші: за які товари прийде 15% вартості
Знай
2024-10-09T09:06:14Z
В Україні через війну і техпорушення знеструмлені 527 населених пунктів
УкраинФорм
2024-10-09T09:06:13Z
Топ-10 регіонів України за вартістю оренди сільгоспземлі
AgroPortal
2024-10-09T09:00:02Z
Мирні переговори з РФ: Зеленський готовий пом'якшити свою позицію - Bloomberg
GlavRed
2024-10-09T09:22:34Z
Рада частково підтримала перейменування міст в Україні: подробиці
Фокус
2024-10-09T09:21:21Z
Вбивство Ірини Фаріон: стали відомі нові подробиці розслідування
TSN
2024-10-09T09:21:00Z
Нетаньягу підтвердив вбивство наступника лідера "Хезболли"
ZN UA
2024-10-09T09:19:36Z
Прем’єр Японії розпустив парламент - вибори 27 жовтня
УкраинФорм
2024-10-09T09:17:10Z
СБУ затримала коригувальника ФСБ, якого завербували через сайти знайомств
Украина Криминальная
2024-10-09T09:16:04Z
У Туреччині заблокували месенджер Discord
Детектор М
2024-10-09T09:15:42Z
Зберігались КАБи та боєприпаси з КНДР: дрони атакували черговий арсенал ГРАУ в РФ
Фокус
2024-10-09T09:12:25Z
Камала Гарріс уникла запитань про вступ України в НАТО
360ua.news
2024-10-09T09:12:01Z
Сили безпілотних систем підтвердили ураження арсеналу в Брянській області
ГЛАВКОМ NET
2024-10-09T09:21:37Z
Від початку року у марафоні "Єдині новини" реалізували майже 40 соціальних кампаній
TSN
2024-10-09T09:21:09Z
Підгодовувала 35 років: подвір'я біля будинку жінки у США окупувала "армія єнотів"
Фокус
2024-10-09T09:21:04Z
У Дніпрі вулицю Південну перейменовано на честь Української добровольчої армії
ГЛАВКОМ NET
2024-10-09T09:15:39Z
Неквапливо прогулялася станцією: у Сіднеї коала заблокувала роботу залізничної станції
24tv
2024-10-09T09:15:19Z
Не оновив дані вчасно — не отримав бронь: в Україні змінилися правила бронювання працівників
TSN
2024-10-09T09:09:34Z
У вересні в темі війни у соцмережах переважали погані новини: ефект Курської операції вже цілком нівелювали щоденні «шахеди»
Детектор М
2024-10-09T09:07:11Z
Посол у Чехії відвідав Український центр у Брно
УкраинФорм
2024-10-09T09:06:09Z
Ворог готується до ударів по Кримському мосту: Плетенчук вказав на важливу деталь
GlavRed
2024-10-09T08:58:08Z
У Києві помітили зелене сяйво пізно ввечері: що це було
VGorode
2024-10-09T09:24:43Z
Росіяни вдарили по житловому будинку у Костянтинівці
1News
2024-10-09T09:16:34Z
Штурм Курахового і наступ на Покровськ: як розвиватимуться події на ключових ділянках фронту
Фокус
2024-10-09T09:15:42Z
В Україну увірвуться дощі та осінній холод: синоптик назвала дату
GlavRed
2024-10-09T09:15:29Z
У Києві пройшов Міжнародний форум культурної дипломатії 2024
Детектор М
2024-10-09T09:12:37Z
У Ржищеві на Київщині облаштовують укриття для геріатричного пансіонату
УкраинФорм
2024-10-09T09:12:30Z
Буданов брав участь у звільненні Вовчанського агрегатного заводу: деталі від ГУР
TSN
2024-10-09T09:09:40Z
Біля Львова археологи знайшли музичний інструмент, якому понад 5 тисяч років
Комсомольская правда
2024-10-09T09:01:58Z
Протягом двох днів частково буде обмежений рух вулицею Василя Касіяна
ГЛАВКОМ NET
2024-10-09T08:54:54Z
COVID продовжує загрожувати серцю через роки після зараження
Portaltele
2024-10-09T09:19:56Z
Контролюємо ріст, забезпечуємо захист
AgroNews
2024-10-09T09:19:25Z
Вчені назвали продукти, які допоможуть стати розумнішими: їжа, що активує роботу мозку
TSN
2024-10-09T08:51:28Z
Чому болять кістки та суглоби: перелік причин
24tv
2024-10-09T08:45:57Z
У чоловіка під час мастурбації розірвалася аорта: чим це закінчилося
TSN
2024-10-09T08:18:36Z
Як подолати тривожність: психологи рекомендують дієві способи та методи
TSN
2024-10-09T08:18:05Z
МСЕК перетворила інвалідність на прибутковий бізнес: "Платиш – отримуємо рішення, не платиш – чекатимеш роками"
Знай
2024-10-09T07:21:17Z
Медзаклади Львова отримали допомогу від Благодійного фонду сім’ї Доскіч
Форпост
2024-10-09T06:43:14Z
Вчені пояснили, як насправді виглядає хороший нічний сон
Portaltele
2024-10-09T06:19:03Z
Жінка знайшла затонулий 129 років тому корабель: що вона побачила всередині
Фокус
2024-10-09T09:21:33Z
Суддю з Вінниці через 10 років виправдали у справі про $75 тисяч хабара
Украина Криминальная
2024-10-09T09:21:29Z
ДБР виявило у депутатки Хмельницької міської ради незадекларовані $1,5 млн
ГЛАВКОМ NET
2024-10-09T09:16:12Z
Може досягти неіснуючою категорії 6: приголомшливі кадри найпотужнішого урагану "Мілтон" у США
24tv
2024-10-09T09:15:42Z
У Вінниці біля пункту обміну валют затримали злодія, який викрав у жінки понад 2 тисяч доларів
Украина Криминальная
2024-10-09T08:58:59Z
Росія обстріляла Одещину дронами та ракетою: які наслідки та куди "прилетіло"
TSN
2024-10-09T08:51:51Z
У столиці засуджено серійного крадія
Украина Криминальная
2024-10-09T08:48:21Z
У Дніпрі пролунали вибухи: що відомо
TSN
2024-10-09T08:33:33Z
В Україні цьогоріч сталося понад 50 тисяч пожеж в екосистемах - Хорунжий
УкраинФорм
2024-10-09T08:30:13Z
Навіщо під час варіння буряка додавати оцет: секрети досвідчених господинь
TSN
2024-10-09T09:21:39Z
Не викидайте протерміновані продукти: ось як їх використати на кухні
24tv
2024-10-09T09:15:30Z
Травичка здивує озелененням: декілька правил, як підготувати газон на зиму
GlavRed
2024-10-09T09:09:05Z
Дуже смачний осінній сніданок: як приготувати млинці із гарбузом
Фокус
2024-10-09T09:06:58Z
Замість котлети: швидкий рецепт пасти з фрикадельками від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-09T09:00:45Z
Як назвати дівчинку за знаком зодіаку: список імен, які вражають своєю красою
24tv
2024-10-09T08:36:29Z
Коли гості на порозі: простий та повітряний кекс з доступних інгредієнтів
TSN
2024-10-09T08:33:58Z
Китайський гороскоп на завтра 10 жовтня: Півням - стрес і розчарування, Тиграм - напружений день
GlavRed
2024-10-09T08:27:52Z
Чому важко сконцентрувати увагу: результати дослідження
24tv
2024-10-09T07:45:53Z
Microsoft припиняє підтримку Windows 11 22H2 і 21H2
Portaltele
2024-10-09T09:19:47Z
Xiaomi представила графенову дошку для підігріву їжі
Portaltele
2024-10-09T09:19:06Z
Нейромережа від Apple всіх розчарувала
InternetUA
2024-10-09T09:16:01Z
5 кроків, як купити домен та запустити успішний онлайн-бізнес
Знай
2024-10-09T09:06:32Z
Вдова можливого розробника біткоїна спростувала причетність чоловіка до створення першої криптовалюти
InternetUA
2024-10-09T09:00:39Z
Стало відомо, які пристрої Apple зніме з виробництва цього місяця
InternetUA
2024-10-09T08:46:17Z
Розробник Cyberpunk і The Witcher 3 шукає топменеджера з української локалізації для своїх ігор
ITC
2024-10-09T08:40:22Z
Ютубер виготовив прозорий Apple iPhone 16 Pro за допомогою галію
ITC
2024-10-09T08:40:03Z
Пішла епоха: Apple оголосила плеєри iPod Nano та iPod Shuffle "застарілими" – що це означає
24tv
2024-10-09T08:36:58Z
Ціна як у Camry і запас ходу 1400 км: Chery показали великий електрифікований седан
Фокус
2024-10-09T09:21:12Z
Duster на максималках: дебютував новий кросовер Dacia Bigster
Фокус
2024-10-09T09:12:55Z
Дебютує в Парижі: електричний кросовер Audi Q6 E-tron Sportback показали на першому офіційному фото
AutoGeek
2024-10-09T09:06:05Z
Honda анонсувала нову стратегію електрифікації
AutoCentre
2024-10-09T09:04:55Z
Toyota та Hyundai об’єднались заради розробки водневих авто та швидкісних електромобілів
AutoGeek
2024-10-09T08:30:29Z
Більше карбону та допрацьоване шасі: гібридний суперкар від Lexus оновили
AutoGeek
2024-10-09T08:30:02Z
Audi засвітила новий електрокросовер незадовго до дебюту
AutoCentre
2024-10-09T08:04:47Z
Запас ходу — понад 700 км: Tesla Model 3 отримала нову "дальнобійну" версію
Фокус
2024-10-09T07:42:01Z
У гаражах на околицях Києва знайшли тюнінгований позашляховик Lamborghini
Топ Жир
2024-10-09T07:39:44Z
"Нічний жах Філімонова": 25 років легендарному голу Шевченка на "Лужниках" – історичне відео
24tv
2024-10-09T09:21:46Z
Потужний символ футбольної гордості та єдності — УАФ презентувала нову домашню форму збірної України
Football.ua
2024-10-09T09:00:12Z
Шевченко: Для нас велика честь повернутися до родини adidas
Football.ua
2024-10-09T08:55:51Z
Збірна України з футболу презентувала нову форму перед жовтневими матчами Ліги націй: яскраві фото
TSN
2024-10-09T08:54:54Z
Забарний увійшов до символічної збірної АПЛ
Football.ua
2024-10-09T08:49:25Z
Збірна України з футболу тренувалася у Познані майже у повному складі
УкраинФорм
2024-10-09T08:37:32Z
Оголошено андеркард реваншу Усик – Ф'юрі: у ньому є українець
24tv
2024-10-09T08:36:00Z
Гочолеішвілі: Україна – дуже сильна команда, але ми є лідерами групи
Football.ua
2024-10-09T08:28:07Z
Вадим Урсу здобув вольову перемогу на старті турніру ATP у Ханчжоу
УкраинФорм
2024-10-09T08:12:56Z