MY.UAНовини
Виклики адміністративно-територіального устрою. Як створювати нові громади та визначати межі?
Виклики адміністративно-територіального устрою. Як створювати нові громади та визначати межі?

Виклики адміністративно-територіального устрою. Як створювати нові громади та визначати межі?

Виклики адміністративно-територіального устрою. Як створювати нові громади та визначати межі?

З-поміж майже 1500 громад лише близько 60 мають винесені межі на Державній кадастровій карті. Розробити відповідну документацію дуже дорого, й усім громадам робити її відповідно до чинних вимог закону навіть недоцільно. Якби уряд ухвалив нові правила й не вимагав такої деталізації під час виготовлення документів, то можна було б заощадити в бюджетах громад кілька мільярдів гривень.

Але межі громад — не єдине питання, яке потребує регулювання.

На сьогодні, якби громади хотіли з кимось об’єднатися чи одна громада хотіла б роз’єднатися на декілька, що цілком реально,потрібне нове законодавство. Відповідний проєкт мав би подати до парламенту уряд. А в уряді за це мав би відповідати Мінрегіон, який по суті на кілька років ліквідували, укрупнивши це міністерство з Мінінфраструктури. Це була стратегічна помилка.

Держава об’єднала низку громад в адміністративному порядку 2020 року після п’яти років процесу добровільного об’єднання. Парламент ухвалив постанову «Про утворення та ліквідацію районів». Таке об’єднання регулював закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який уже втратив актуальність.

Тому необхідні актуальні законодавчі інструменти для того, щоби продовжити реформу й дати громадам змогу коригувати свої рішення на користь подальшого розвитку.

Чому громади досі без меж?

На сьогодні, щоб визначити межі громад, треба розробити проєкти землеустрою, які коштують дуже дорого й передбачають високу деталізацію, по суті не потрібну для цілей управління територією громади. Визначені межі населених пунктів дають громаді можливість вибудовувати стратегію розвитку. Саме межі громад визначають територію юрисдикції місцевої влади.

Під час утворення нових районів уряд та обласні державні адміністрації демонстрували карти з межами районів і населених пунктів.

Але держава не бачить у таких картах реального визначення меж, поки вони не з’являться на кадастровій карті, а отже, заробити тут мають землевпорядні організації та, можливо, Держгеокадастр. Винесення меж і виготовлення проєктів землеустрою коштує чимало, й не кожна громада їх має, щоб визначити це так, як роблять для приватних і корпоративних осіб, — із точністю до 20 см.

Громадам така точність геть не потрібна.

І поки громади шукають гроші, тривають судові спори через межі, і йдеться про межу не в кілька десятків метрів, а в кілька тисяч гектарів. Взяти хоча б Київ і селище Коцюбинське, яке вклинюється в столицю. Між цими двома громадами спори тривають десятиліттями. І це через брак політичної волі затвердити межі громад такими, як на карті, розвиток громад гальмується й ми втрачаємо ресурси правоохоронної та судової систем.

Відповідно до міжнародного права, кордони затверджуються на карті мірилом 1:50 000. Це називається делімітацією. А вже демаркація, тобто відображення їх на землі, чи як то кажуть, у натурі, є предметом домовленостей між сторонами про те, де мають бути поставлені прикордонні стовпчики.

Знов-таки, є свої правила — такий кордон установлюється в межах точності карти делімітації, а вона дає похибку в 60 м. Міжнародне право зазначає, що фактичні межі проходять по середині річок, ярів, вододілу. Такі норми пропонують затвердити й у законі про адмінтерустрій. Реально межа, яка позначається на карті, описується набором так званих поворотних точок.

От тільки точність визначення координат таких точок є різною для приватного власника / користувача землі й для потреб органів влади. Визначити масштаб точностіце відповідальність уряду. І саме уряд має здійснити делімітацію меж громад. Проте він не хоче брати на себе такої відповідальності.

Керівник Держгеокадастру Дмитро Макаренко у відповіді громадській ініціативі «Голка» пояснює, що в меншому масштабі працювати можна: «Треба внести зміни до чинних нормативно-правових актів. На місцевому рівні значно краще розуміють особливості формування своїх територій і управління ними. Тому важливо почути позицію громад. Але питання потрібно терміново вирішувати: наразі в кадастрі є дані про межі лише 62 територіальних громад, із них 46 внесено поточного року. Але динаміка тішить. Відсутність офіційно внесених меж територіальних громад негативно впливає й на ефективне управління земельними ресурсами в громаді, й на адміністрування та контроль над надходженнями до місцевих бюджетів».

Експерт із територіального розвитку та місцевого самоврядування Павло Остапенко зазначає, що давно пропонував, як із мінімальними затратами це зробити: «Мінрегіон із Держгеокадастром мають розробити векторний файл і розмістити його на публічній кадастровій карті. По суті це шар геопросторових даних. У ньому мають бути межі територіальних громад. Усе, що треба зробити, — це внести зміни до Закону «Про землеустрій». Там нема чого робити — три абзаци дописати, що у громад є два роки, щоб розпочати процес розроблення проєкту землеустрою про встановлення меж. Деякі громади справді можуть погоджувати межі протягом тривалого часу, але держава має їх виявити й розуміти ситуацію. Проте більшість громад установить свої межі за принципом мовчазної згоди, й це збереже три мільярди гривень бюджетних коштів. Ви уявіть, яка це сума!»

Але питання межне єдине, яке слід вирішувати. Деякі громади треба роз’єднувати або, навпаки, об’єднувати. По-перше, війна вносить свої корективи, а по-друге, деякі громади створювалися як політичний компроміс. Й іноді трапляється так, що для отримання послуг мешканцям однієї громади треба переїздити в центр іншої. Тобто мешканець однієї громади користується соціальною інфраструктурою геть іншої.

Народний депутат Віталій Безгін («Слуга народу») зазначає, що таких громад, які стали політичним компромісом, справді кілька десятків, і додає, що до завершення війни країна має отримати законодавче регулювання щодо зміни меж і кількості громад: «Уже зараз ми працюємо над моделями корекції адміністративно-територіального устрою. Зміни є неминучим процесом через те, що деякі громади втратили потенціал унаслідок війни».

Коригувати межі громад дає змогу оцінка спроможності надавати послуги мешканцям. Деякі громади замалі чи за чисельністю, чи за площею, й у них або не можна організувати повноцінне функціонування виконавчих органів ради, або немає соціальної інфраструктури. Так, станом на цей рік понад 90 громад так і не утворили своїх Центрів надання адміністративних послуг, і це не ті громади, що розташовані в центрі бойових дій.

А є громади занадто великі, і їм важко надавати ці послуги якісно.

Основна місія районів, а їх 136, — ефективність управління державних органів, тобто територіальних органів виконавчої влади. Неефективність функціонування територіальних органів виконавчої влади стане очевидною після впровадження в дію нового функціоналу районних державних адміністрацій із ухваленням проєкту «Про місцеві державні адміністрації» (№4298). І кардинальним розподілом повноважень між центральними органами, територіальними органами на обласному та районному рівнях, зокрема поліції, ДСНС, ДПА. Тобто проведенням реформи, яка має назву «деконцентрація виконавчої влади».

Остапенко пояснює, що минулий адмінтерустрій діяв із 1925 року, ще за більшовиків: «Попри скепсис партнерів процес реформування ми фіналізували саме 2020 року. Але не можна просто так узяти й позбутися совєтської спадщини. Численні представники «п’ятої колони» на місцях пручалися змінам, сподівалися згодом відмотати все назад у «совок». Ворог на тимчасово окупованих територіях повертає саме старий терустрій. Тому всі політики мають розуміти важливість фіналізації реформи. Від совєтського адмінтерустрою, який будувався для авторитарної моделі, й сліду не має залишитися».

Хто має ініціювати законодавчі зміни?

Парламент призначив віцепрем’єром Олексія Кулебу, колишнього заступника голови офісу президента. Зараз він очолює Міністерство розвитку громад і територій. І саме він на цій посаді має ініціювати такі законодавчі зміни через уряд. Це має бути саме урядовий проєкт, бо визначає державну політику. Він має потрапити на розгляд парламентського Комітету з питань організації держвлади та місцевого самоврядування.

Але підготувати якісну політику міністерству вкрай важко через постійне об’єднання й роз’єднання Мінрегіону / Мінінфраструктури. Такі процеси суттєво послаблюють інституційність.

Також тут важливо наголосити: визначення «громада», немає в Законі «Про порядок вирішення окремих питань адмінтерустрою». А це базова адмінтеродиниця. Є лише визначення населених пунктів — село, селище, місто — з огляду не на критерії містобудування, а на механічну кількість населення.

Саме тому урядова ініціатива мала б відповісти на запитання, що таке громада, й на низку дуже важливих питань, які стосуються адмінтеродиниць:

  • якими є вимоги для створення / ліквідації громад і як регулюються їх межі;
  • хто ініціює, хто готує та хто ухвалює рішення щодо адмінтеродиниць;
  • якими є правові наслідки змін в адмінтерустрої;
  • якими є процедури введення в дію рішень щодо змін в адміністративно-територіальному устрої, тобто перехідні положення.

Слід зауважити, що документ, який міг би стати законодавчою ініціативою, в міністерстві давно підготовлений, але, як нам повідомляють джерела, досі не поданий на розгляд. Зрештою, навіть проєкт про просте внесення змін до постанови «Про створення та ліквідацію районів», якими передбачено формування громад у Криму, уряд не спроможний наразі подати до парламенту.

Зволікання із законодавчим забезпеченням регулювання питання адмінтерустрою вже породило судові позови щодо незаконного, на думку позивачів, об’єднання поселень.

Але рішення судів, якщо вони на користь позивачів, неможливо виконати, бо… не врегульовано порядку внесення змін до адміністративно-територіального устрою у вигляді закону.

Зрештою, основні положення документу, який би мав піти на розгляд уряду й стати законопроєктом, вже опрацьовані й спираються на практику адміністративного формування громад і районів 2020 року. Вони передбачають, що:

  • зміни здійснюються у вигляді постанови ВРУ, а не закону, бо це разовий акт;
  • проєкти подає тільки уряд;
  • зміни, що стосуються створення та ліквідації громад, затверджує парламент, бо вони передбачають створення чи ліквідацію органу публічної влади. А от зміни конфігурації громад, вилучення чи додавання поселень уряд здійснює самостійно, з огляду на критерії спроможності;
  • ініціювати зміни можуть лише безпосередньо громади або уряд, без залучення обласних і районних рад;
  • перелік областей для внесення змін до Конституції залишається табу, а от змінювати їх конфігурацію Конституція не забороняє.

Міністерство повідомило громадській ініціативі «Голка», що відповідний проєкт наразі доопрацьовують.

Адмінтерустрій — це скелет держави. Й від того, наскільки вдало він скомпонований, залежить ефективність роботи державної машини та органів місцевого самоврядування. Психологічні бар’єри щодо його зміни подолані ще 10 років тому. Чинний склад парламенту дав змогу це зробити. Та чи вистачить народним обранцям снаги закінчити законодавчу частину регулювання устрою — питання відкрите. Й партнери тут не допоможуть. Треба покладатися на власну політичну волю.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Финалисты Нацотбора-2025 прокомментировали слова Кондтратюка, который назвал их музыку "чертишо"/Продюсеру не понравилась песня группы "Циферблат"
Апостроф
2025-01-24T12:06:48Z
Стрижка на среднюю длину волос – самая выигрышная прическа этой зимы, в которую все влюбляются
TSN
2025-01-24T11:33:30Z
Как укладывать каре, чтобы прическа держалась весь день: видео с пошаговой инструкцией
Marie Claire
2025-01-24T11:00:35Z
Нацотбор на Евровидение-2025: песни всех претендентов
VGorode
2025-01-24T10:27:17Z
"Мир замер на две минуты": в сети в восторге от кавера Дантеса на песню Ирины Билык/Исполнитель перепел песню артистки 1997 года
Апостроф
2025-01-24T10:24:14Z
Александр Волошин признался в зависимостях
Корреспондент
2025-01-24T10:09:35Z
Видела отца только в фильмах: как выглядит внебрачная дочь Краско и почему ей не досталось наследство актера
Telegraf
2025-01-24T10:00:13Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Западные системы ПВО в Украине под угрозой: куда переводят техников
Comments UA
2025-01-24T12:57:49Z
Германия значительно увеличивает количество своего военного контингента в Литве
Известия Киев
2025-01-24T12:39:49Z
Суд над генералами: Галушкин выразил готовность воевать за Украину в должности солдата
Апостроф
2025-01-24T12:33:24Z
Греческий принц-плейбой собрался женится после скандального развода
Фокус
2025-01-24T12:27:38Z
До 40 тыс. грн помощи получат некоторые семьи. Кто есть в списке
Telegraf
2025-01-24T12:27:26Z
"Десятилетиями никто и не подозревал": в селе Ивана Франко нашли новую вещь, связанную с его семьей
Фокус
2025-01-24T12:27:24Z
Шел третий год полномасштабной войны. Филармония заказала рекламу в соцсетях почти на миллион гривен
Telegraf
2025-01-24T12:24:56Z
Почему портится цвет маникюра, и как этого избежать, – рекомендации от мастера
Фокус
2025-01-24T12:45:57Z
Биохакер, тратящий $2 млн, чтобы "жить вечно", шокировал данными об их с сыном эрекции — фото
TSN
2025-01-24T10:21:04Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 25-26 января 2025 года
Корреспондент
2025-01-24T09:27:34Z
Пять лучших сортов ранних огурцов: будут давать богатый урожай даже на бедной почве
TSN
2025-01-24T09:21:00Z
В эти даты рождаются самые надежные мужчины для брака: они очень любят своих жен и детей
TSN
2025-01-24T08:24:09Z
5 причин, почему у вас нет друзей
Marie Claire
2025-01-24T08:00:50Z
Овсянка может быть вкусной: приготовьте ее по этому рецепту
Telegraf
2025-01-24T04:15:29Z
Самые плохие месяцы для Раков: что подготовил 2025 год
Comments UA
2025-01-24T03:42:35Z
Этим знакам Зодиака категорически запрещено заводить кошек
Comments UA
2025-01-24T00:30:13Z
У Трампа готовят встречу с Путиным — Reuters
ZN UA
2025-01-10T17:33:22Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
МИД ответило на требование РФ отменить обещание по Украине в НАТО: Москве слова не давали
Лига
2025-01-24T12:57:53Z
Журналист раскрыл доходы Арестовича
Апостроф
2025-01-24T12:57:25Z
Глава Европарламента: Мы и США – исторические союзники, не нужно бояться Трампа
Лига
2025-01-24T12:57:20Z
Прямая дорога в ад: найдутся ли желающие воевать после ареста украинских генералов
Comments UA
2025-01-24T12:54:01Z
На Давосе в этом году было три темы – официальная, неофициальная и обсуждаемая
Лига
2025-01-24T12:48:07Z
Как Дональд Трамп планирует заставить Россию прекратить агрессию в Украине
Корреспондент
2025-01-24T12:42:17Z
Безуглая назвала позором поведение военных ВСУ перед расстрелом: реакция военных
Comments UA
2025-01-24T12:51:42Z
Мэр Ирпеня мог подделать представление благотворительного фонда для выезда уклонистов
Апостроф
2025-01-24T12:48:45Z
В ВСУ сообщили о ситуации вокруг Покровска
Корреспондент
2025-01-24T12:39:39Z
Мобилизация мужчин от 50 лет: продолжат ли призывать предпенсионный возраст
Знай
2025-01-24T12:30:07Z
Журналисты установили имена более 90 тысяч оккупантов, погибших на войне в Украине
Апостроф
2025-01-24T12:16:09Z
Ситуация на фронте на утро 24 января
UAToday
2025-01-24T12:15:10Z
Буковинские десантники показали, как превращают вражескую технику на Курщине на металлолом
Апостроф
2025-01-24T11:57:29Z
Выходные в Украине будут сырыми, местами дожди
Корреспондент
2025-01-24T11:54:36Z
Установлен один из российских оккупантов, расстрелявших 6 украинских военнопленных
Апостроф
2025-01-24T11:51:31Z
Рост экономики Украины замедлился: объяснение НБУ
Хвиля
2025-01-24T12:51:09Z
Украине нужно добиваться исключения из-под действия экологической пошлины CBAM из-за войны – эксперт
Апостроф
2025-01-24T12:27:36Z
Украинцев ждет ценовое землетрясение: какие продукты из основного рациона станут на вес золота
Знай
2025-01-24T11:30:51Z
Железнодорожные перевозки в России упали до 15-летнего минимума - СМИ
Корреспондент
2025-01-24T10:54:53Z
Мясо, овощи, фрукты и не только. Можно ли сегодня уложиться на базовый набор в 1000 гривен?
Telegraf
2025-01-24T10:30:48Z
Яблоки, бананы и апельсины на вес золота: любимые фрукты оставят с пустым кошельком
Знай
2025-01-24T10:12:33Z
В ОП назвали желаемую цену на российскую нефть
Корреспондент
2025-01-24T09:54:45Z
Наличный доллар ускорил снижение в обменниках
Корреспондент
2025-01-24T09:36:52Z
Пенсионеры могут получать на 1000 грн больше: эксперт назвал простое условие
Знай
2025-01-24T09:36:23Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Известная харьковская блогерша погибла в ДТП: без мамы осталось трое детей
Comments UA
2025-01-24T12:54:46Z
Звезду OnlyFans арестовали сразу после заявления о том, что она переспит с сотней "жеребцов": мужа тоже задержали
Знай
2025-01-24T12:51:07Z
Покушение на убийство чиновника: в РФ украинца приговорили к 14 годам
Корреспондент
2025-01-24T12:33:48Z
Ужасный момент: самолет еле приземлился в аэропорту при скорости ветра 180 км/час
Фокус
2025-01-24T12:21:15Z
Пожары, взрывы и закрытые аэропорты: какие последствия массированного удара дронов в РФ
UAToday
2025-01-24T12:15:30Z
Воздушная атака РФ на Киевскую область: уточнены последствия обстрела
UAToday
2025-01-24T12:15:07Z
Адвокат из Днепра за взятки помогал мужчинам избежать мобилизации
Корреспондент
2025-01-24T11:54:09Z
Мазут из затонувших российских танкеров добрался до побережья Одесщины: украинский ученый бьет тревогу
Апостроф
2025-01-24T11:42:14Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Вреднее алкоголя: продукты, убивающие здоровье нашей печени
UAToday
2025-01-24T12:15:19Z
Почему каждому необходимо делать скрабирование кожи головы
Comments UA
2025-01-24T12:00:53Z
Какие продукты не нужно мыть перед приготовлением: советы экспертов
TSN
2025-01-24T11:51:38Z
Кровь морского существа может помочь в борьбе с супербактериями: о ком речь
ZN UA
2025-01-24T10:39:36Z
Реформа МСЭК: когда экспертная команда может оформить направление
ZN UA
2025-01-24T10:27:06Z
Не обязательно делать упражнения, чтобы похудеть: эксперты рассказали о новых способах
Comments UA
2025-01-24T08:30:52Z
Уменьшится в разы: какой будет численность населения Украины в 2040 году
Comments UA
2025-01-24T08:12:45Z
Кому полезно мыть голову дважды, а кому, напротив, противопоказано
Comments UA
2025-01-24T07:33:33Z
Физики впервые обнаружили в известном металле новый тип сверхпроводимости: что известно
Фокус
2025-01-24T12:51:30Z
Это звонят мошенники: на номера с этими цифрами отвечать ни в коем случае нельзя
TSN
2025-01-24T12:39:44Z
Ученые придумали, как добывать электричество из воды и питать им устройства
Фокус
2025-01-24T12:16:40Z
Как выглядела Солнечная система 4,5 млрд лет назад: астрономы сделали неожиданное открытие
Фокус
2025-01-24T11:57:04Z
Найдена точка, где на Земле появились первые динозавры: ученые не могут к ней подобраться
Фокус
2025-01-24T11:30:13Z
Можно забыть о коммуналке. Появились дома, которые сами генерируют электричество
Фокус
2025-01-24T11:21:48Z
Системные требования для Assassin's Creed Shadows: у кого пойдет игра
Фокус
2025-01-24T11:21:45Z
Британский ученый "обнулил" тайну Лох-Несского чудовища - нет и никогда не существовало
Апостроф
2025-01-24T11:00:41Z
Samsung Galaxy S25 украл гениальную идею у "мертвого" телефона и воплотил ее в жизнь
Фокус
2025-01-24T10:51:50Z
Кремль вернул сборную России на международную арену
Telegraf
2025-01-24T12:48:06Z
Тренер Кроуфорда сообщил, когда состоится поединок с Альваресом
Корреспондент
2025-01-24T12:33:57Z
Тренер Ромы объяснил замену Довбика в проигранном матче Лиги Европы
Корреспондент
2025-01-24T11:48:45Z
"Боруссия" Д - "Шахтер": где и когда смотреть решающий матч Лиги чемпионов
Telegraf
2025-01-24T11:42:04Z
Беринчик сменил тренера перед первой защитой чемпионского титула
Корреспондент
2025-01-24T10:48:15Z
Обидчик Чухаджяна получил объединительный бой
Корреспондент
2025-01-24T10:39:21Z
МЮ сделает новое предложение по приобретению игрока аутсайдера Серии А
Корреспондент
2025-01-24T10:09:14Z
Предательница Украины Навка отгрохала дворец в Москве
Telegraf
2025-01-24T09:54:03Z
Клуб МЛС хочет приобрести игрока Полесья - источник
Корреспондент
2025-01-24T09:36:17Z
Пылился в гараже 10 мятежных лет: в Украине отрыли легендарный американский седан Lincoln из 80-х
Знай
2025-01-24T10:51:45Z
Спрос превзошел ожидания: новый кроссовер Peugeot активно раскупают
Фокус
2025-01-24T10:51:04Z
В Польше заметили редкий суперкар McLaren на украинских номерах
Фокус
2025-01-24T09:57:46Z
Мощность — до 830 сил: знаменитый спортивный Ford возвращается на рынок
Фокус
2025-01-24T09:00:47Z
Ремонт турбин и другие услуги в сети автосервисов TurboSTO
InternetUA
2025-01-24T08:25:19Z
"Лайфхаки" для авто, которые вас обанкротят: картошка вместо стеклоочистителя и зубная паста на царапины
Знай
2025-01-24T07:51:27Z
Классика во дворе: обнаружено кладбище старинных Mercedes-Benz
Фокус
2025-01-23T17:45:57Z
615 сил и 3,3 с до сотни: General Motors презентовали скоростного конкурента Tesla
Фокус
2025-01-23T16:42:15Z
"Не подходит нашей улице": женщина поссорилась с соседкой из-за своего старенького авто
Фокус
2025-01-23T16:06:55Z