MY.UAНовини
Виклики адміністративно-територіального устрою. Як створювати нові громади та визначати межі?
Виклики адміністративно-територіального устрою. Як створювати нові громади та визначати межі?

Виклики адміністративно-територіального устрою. Як створювати нові громади та визначати межі?

Виклики адміністративно-територіального устрою. Як створювати нові громади та визначати межі?

З-поміж майже 1500 громад лише близько 60 мають винесені межі на Державній кадастровій карті. Розробити відповідну документацію дуже дорого, й усім громадам робити її відповідно до чинних вимог закону навіть недоцільно. Якби уряд ухвалив нові правила й не вимагав такої деталізації під час виготовлення документів, то можна було б заощадити в бюджетах громад кілька мільярдів гривень.

Але межі громад — не єдине питання, яке потребує регулювання.

На сьогодні, якби громади хотіли з кимось об’єднатися чи одна громада хотіла б роз’єднатися на декілька, що цілком реально,потрібне нове законодавство. Відповідний проєкт мав би подати до парламенту уряд. А в уряді за це мав би відповідати Мінрегіон, який по суті на кілька років ліквідували, укрупнивши це міністерство з Мінінфраструктури. Це була стратегічна помилка.

Держава об’єднала низку громад в адміністративному порядку 2020 року після п’яти років процесу добровільного об’єднання. Парламент ухвалив постанову «Про утворення та ліквідацію районів». Таке об’єднання регулював закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який уже втратив актуальність.

Тому необхідні актуальні законодавчі інструменти для того, щоби продовжити реформу й дати громадам змогу коригувати свої рішення на користь подальшого розвитку.

Чому громади досі без меж?

На сьогодні, щоб визначити межі громад, треба розробити проєкти землеустрою, які коштують дуже дорого й передбачають високу деталізацію, по суті не потрібну для цілей управління територією громади. Визначені межі населених пунктів дають громаді можливість вибудовувати стратегію розвитку. Саме межі громад визначають територію юрисдикції місцевої влади.

Під час утворення нових районів уряд та обласні державні адміністрації демонстрували карти з межами районів і населених пунктів.

Але держава не бачить у таких картах реального визначення меж, поки вони не з’являться на кадастровій карті, а отже, заробити тут мають землевпорядні організації та, можливо, Держгеокадастр. Винесення меж і виготовлення проєктів землеустрою коштує чимало, й не кожна громада їх має, щоб визначити це так, як роблять для приватних і корпоративних осіб, — із точністю до 20 см.

Громадам така точність геть не потрібна.

І поки громади шукають гроші, тривають судові спори через межі, і йдеться про межу не в кілька десятків метрів, а в кілька тисяч гектарів. Взяти хоча б Київ і селище Коцюбинське, яке вклинюється в столицю. Між цими двома громадами спори тривають десятиліттями. І це через брак політичної волі затвердити межі громад такими, як на карті, розвиток громад гальмується й ми втрачаємо ресурси правоохоронної та судової систем.

Відповідно до міжнародного права, кордони затверджуються на карті мірилом 1:50 000. Це називається делімітацією. А вже демаркація, тобто відображення їх на землі, чи як то кажуть, у натурі, є предметом домовленостей між сторонами про те, де мають бути поставлені прикордонні стовпчики.

Знов-таки, є свої правила — такий кордон установлюється в межах точності карти делімітації, а вона дає похибку в 60 м. Міжнародне право зазначає, що фактичні межі проходять по середині річок, ярів, вододілу. Такі норми пропонують затвердити й у законі про адмінтерустрій. Реально межа, яка позначається на карті, описується набором так званих поворотних точок.

От тільки точність визначення координат таких точок є різною для приватного власника / користувача землі й для потреб органів влади. Визначити масштаб точностіце відповідальність уряду. І саме уряд має здійснити делімітацію меж громад. Проте він не хоче брати на себе такої відповідальності.

Керівник Держгеокадастру Дмитро Макаренко у відповіді громадській ініціативі «Голка» пояснює, що в меншому масштабі працювати можна: «Треба внести зміни до чинних нормативно-правових актів. На місцевому рівні значно краще розуміють особливості формування своїх територій і управління ними. Тому важливо почути позицію громад. Але питання потрібно терміново вирішувати: наразі в кадастрі є дані про межі лише 62 територіальних громад, із них 46 внесено поточного року. Але динаміка тішить. Відсутність офіційно внесених меж територіальних громад негативно впливає й на ефективне управління земельними ресурсами в громаді, й на адміністрування та контроль над надходженнями до місцевих бюджетів».

Експерт із територіального розвитку та місцевого самоврядування Павло Остапенко зазначає, що давно пропонував, як із мінімальними затратами це зробити: «Мінрегіон із Держгеокадастром мають розробити векторний файл і розмістити його на публічній кадастровій карті. По суті це шар геопросторових даних. У ньому мають бути межі територіальних громад. Усе, що треба зробити, — це внести зміни до Закону «Про землеустрій». Там нема чого робити — три абзаци дописати, що у громад є два роки, щоб розпочати процес розроблення проєкту землеустрою про встановлення меж. Деякі громади справді можуть погоджувати межі протягом тривалого часу, але держава має їх виявити й розуміти ситуацію. Проте більшість громад установить свої межі за принципом мовчазної згоди, й це збереже три мільярди гривень бюджетних коштів. Ви уявіть, яка це сума!»

Але питання межне єдине, яке слід вирішувати. Деякі громади треба роз’єднувати або, навпаки, об’єднувати. По-перше, війна вносить свої корективи, а по-друге, деякі громади створювалися як політичний компроміс. Й іноді трапляється так, що для отримання послуг мешканцям однієї громади треба переїздити в центр іншої. Тобто мешканець однієї громади користується соціальною інфраструктурою геть іншої.

Народний депутат Віталій Безгін («Слуга народу») зазначає, що таких громад, які стали політичним компромісом, справді кілька десятків, і додає, що до завершення війни країна має отримати законодавче регулювання щодо зміни меж і кількості громад: «Уже зараз ми працюємо над моделями корекції адміністративно-територіального устрою. Зміни є неминучим процесом через те, що деякі громади втратили потенціал унаслідок війни».

Коригувати межі громад дає змогу оцінка спроможності надавати послуги мешканцям. Деякі громади замалі чи за чисельністю, чи за площею, й у них або не можна організувати повноцінне функціонування виконавчих органів ради, або немає соціальної інфраструктури. Так, станом на цей рік понад 90 громад так і не утворили своїх Центрів надання адміністративних послуг, і це не ті громади, що розташовані в центрі бойових дій.

А є громади занадто великі, і їм важко надавати ці послуги якісно.

Основна місія районів, а їх 136, — ефективність управління державних органів, тобто територіальних органів виконавчої влади. Неефективність функціонування територіальних органів виконавчої влади стане очевидною після впровадження в дію нового функціоналу районних державних адміністрацій із ухваленням проєкту «Про місцеві державні адміністрації» (№4298). І кардинальним розподілом повноважень між центральними органами, територіальними органами на обласному та районному рівнях, зокрема поліції, ДСНС, ДПА. Тобто проведенням реформи, яка має назву «деконцентрація виконавчої влади».

Остапенко пояснює, що минулий адмінтерустрій діяв із 1925 року, ще за більшовиків: «Попри скепсис партнерів процес реформування ми фіналізували саме 2020 року. Але не можна просто так узяти й позбутися совєтської спадщини. Численні представники «п’ятої колони» на місцях пручалися змінам, сподівалися згодом відмотати все назад у «совок». Ворог на тимчасово окупованих територіях повертає саме старий терустрій. Тому всі політики мають розуміти важливість фіналізації реформи. Від совєтського адмінтерустрою, який будувався для авторитарної моделі, й сліду не має залишитися».

Хто має ініціювати законодавчі зміни?

Парламент призначив віцепрем’єром Олексія Кулебу, колишнього заступника голови офісу президента. Зараз він очолює Міністерство розвитку громад і територій. І саме він на цій посаді має ініціювати такі законодавчі зміни через уряд. Це має бути саме урядовий проєкт, бо визначає державну політику. Він має потрапити на розгляд парламентського Комітету з питань організації держвлади та місцевого самоврядування.

Але підготувати якісну політику міністерству вкрай важко через постійне об’єднання й роз’єднання Мінрегіону / Мінінфраструктури. Такі процеси суттєво послаблюють інституційність.

Також тут важливо наголосити: визначення «громада», немає в Законі «Про порядок вирішення окремих питань адмінтерустрою». А це базова адмінтеродиниця. Є лише визначення населених пунктів — село, селище, місто — з огляду не на критерії містобудування, а на механічну кількість населення.

Саме тому урядова ініціатива мала б відповісти на запитання, що таке громада, й на низку дуже важливих питань, які стосуються адмінтеродиниць:

  • якими є вимоги для створення / ліквідації громад і як регулюються їх межі;
  • хто ініціює, хто готує та хто ухвалює рішення щодо адмінтеродиниць;
  • якими є правові наслідки змін в адмінтерустрої;
  • якими є процедури введення в дію рішень щодо змін в адміністративно-територіальному устрої, тобто перехідні положення.

Слід зауважити, що документ, який міг би стати законодавчою ініціативою, в міністерстві давно підготовлений, але, як нам повідомляють джерела, досі не поданий на розгляд. Зрештою, навіть проєкт про просте внесення змін до постанови «Про створення та ліквідацію районів», якими передбачено формування громад у Криму, уряд не спроможний наразі подати до парламенту.

Зволікання із законодавчим забезпеченням регулювання питання адмінтерустрою вже породило судові позови щодо незаконного, на думку позивачів, об’єднання поселень.

Але рішення судів, якщо вони на користь позивачів, неможливо виконати, бо… не врегульовано порядку внесення змін до адміністративно-територіального устрою у вигляді закону.

Зрештою, основні положення документу, який би мав піти на розгляд уряду й стати законопроєктом, вже опрацьовані й спираються на практику адміністративного формування громад і районів 2020 року. Вони передбачають, що:

  • зміни здійснюються у вигляді постанови ВРУ, а не закону, бо це разовий акт;
  • проєкти подає тільки уряд;
  • зміни, що стосуються створення та ліквідації громад, затверджує парламент, бо вони передбачають створення чи ліквідацію органу публічної влади. А от зміни конфігурації громад, вилучення чи додавання поселень уряд здійснює самостійно, з огляду на критерії спроможності;
  • ініціювати зміни можуть лише безпосередньо громади або уряд, без залучення обласних і районних рад;
  • перелік областей для внесення змін до Конституції залишається табу, а от змінювати їх конфігурацію Конституція не забороняє.

Міністерство повідомило громадській ініціативі «Голка», що відповідний проєкт наразі доопрацьовують.

Адмінтерустрій — це скелет держави. Й від того, наскільки вдало він скомпонований, залежить ефективність роботи державної машини та органів місцевого самоврядування. Психологічні бар’єри щодо його зміни подолані ще 10 років тому. Чинний склад парламенту дав змогу це зробити. Та чи вистачить народним обранцям снаги закінчити законодавчу частину регулювання устрою — питання відкрите. Й партнери тут не допоможуть. Треба покладатися на власну політичну волю.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Світова прем’єра фільму «Куба та Аляска» відбудеться на кінофестивалі у Британії
Детектор М
2025-05-08T11:28:03Z
"Мій колишній": Каменських публічно звернулася до Потапа і зробила гучну заяву
GlavRed
2025-05-08T11:27:20Z
Дружина Григорія Решетника потрапила до лікарні - що сталося
GlavRed
2025-05-08T11:27:17Z
Прем’єра фільму про спецоперації на Чорному морі «Морський бій. Епоха дронів» відбудеться 8 травня на ICTV2
Детектор М
2025-05-08T11:12:06Z
Учасники Євробачення вимагають виключення Ізраїлю
360ua.news
2025-05-08T11:03:13Z
Їх просто не впізнати: як виглядають актори турецького серіалу "Корольок пташка співоча" в житті
24tv
2025-05-08T11:03:02Z
Каменських привітала Потапа з днем ​​народження і показала, як він підписаний у її телефонних контактах
Комсомольская правда
2025-05-08T10:55:34Z
Кінець війни Кондратюка і Козловського: артист заспівав "Піна коладу" українською мовою
Фокус
2025-05-08T10:51:43Z
Оболоні – 50: святковий концерт на честь ювілею району
Вива
2025-05-08T10:39:00Z
Колумніст WP: Україні треба сподіватись на краще, але припускати найгірше
ZN UA
2025-05-08T11:34:56Z
Росія не змогла б продовжувати війну без підтримки Китаю та інших автократій - адмірал Бауер
УкраинФорм
2025-05-08T11:34:17Z
Історичне рішення: Рада затвердила угоду про корисні копалини між США та Україною
GlavRed
2025-05-08T11:33:40Z
Рада ратифікувала угоду про надра між Україною та США
УкраинФорм
2025-05-08T11:33:15Z
«Путінське «парадне перемир'я» виявилося фарсом». Сибіга повідомив про наступ росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T11:33:04Z
У Раді оцінили перспективи ухвалення закону про демобілізацію і назвали альтернативу
24tv
2025-05-08T11:30:11Z
Європарламент ухвалив резолюцію про повернення українських дітей, яких депортувала РФ
Факти ICTV
2025-05-08T11:30:08Z
Парад Путіна не врятує: Морозов назвав три головні фактори провалу Кремля
GlavRed
2025-05-08T11:27:51Z
Шкарпетки представника уряду Чехії з палаючим Кремлем викликали обурення в Росії
Европейская правда
2025-05-08T11:27:45Z
США взялись за серійне виробництво термоядерних бомб
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T11:31:28Z
Результати ранкових виборів Папи Римського: який дим здійнявся над Ватиканом
GlavRed
2025-05-08T11:27:42Z
Генерал ракетних військ пояснив, чи збиватимуть ЗСУ ракети з ядерною боєголовкою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T11:21:58Z
Штрафи ТЦК за порушення військового обліку: юристка назвала 5 причин
Фокус
2025-05-08T11:21:14Z
Конклав не обрав нового Папу Римського в перший день голосування
iPress
2025-05-08T11:18:38Z
Українці у Варшаві вшанували пам'ять вояків УНР у 80-річчя перемоги над нацизмом
УкраинФорм
2025-05-08T11:15:30Z
Член Нацради координує медійний супровід українського кардинала, який братиме участь у виборі Папи Римського
Детектор М
2025-05-08T11:12:10Z
Серед претендентів 7 кардиналів: Sky News дізналися, хто претендує стати новим Папою Римським
24tv
2025-05-08T11:06:37Z
На кожен новий бізнес припадає 1,5 закритих: скільки ФОПів закрились від початку року
24tv
2025-05-08T11:03:40Z
“Охматдит” оголосив тендер на будівельні роботи в пошкодженому корпусі
Подробности
2025-05-08T11:33:44Z
Самостійне призначення аналізів: коли це корисно, а коли небезпечно
24tv
2025-05-08T11:24:45Z
Чому деякі діти починають ходити в 8 місяців, а інші – у 24: як це впливає на розвиток
24tv
2025-05-08T10:54:43Z
Зіпсуєте врожай: що не можна садити біля цибулі
24tv
2025-05-08T09:49:39Z
Фінський крем-суп зі шпинатом: простий рецепт для ситного поживного обіду
Gazeta UA
2025-05-08T09:16:39Z
Діти, які почали пізно ходити, можуть краще вчитися в школі — дослідження
Факти ICTV
2025-05-08T08:33:41Z
«Київстар» збільшив контроль над Helsi: частка зросла до 97,99%
AIN
2025-05-08T08:33:34Z
Як голодування впливає на імунну систему і чому головний у цьому процесі – мозок
24tv
2025-05-08T08:18:21Z
Болгарська спецслужба визнала кризу в охороні здоров'я загрозою національній безпеці
Европейская правда
2025-05-08T07:46:44Z
В Україні вперше відбудеться конференція сироварів
AgroPortal
2025-05-08T11:30:32Z
Угода про надра: коли будуть перші економічні вигоди
24tv
2025-05-08T11:27:12Z
Угоду про надра ратифікували у парламенті — про що домовлятимуться далі
AIN
2025-05-08T11:21:40Z
Україна отримала ще €1 мільярд від ЄС за рахунок заморожених активів Росії
УкраинФорм
2025-05-08T11:21:05Z
Ці метали дорожчі за золото: в чому їхня унікальність
24tv
2025-05-08T11:12:30Z
Volvo суттєво скорочує відділ з розробки батарей електромобілів
AutoGeek
2025-05-08T11:07:37Z
Гривневі вклади у травні: куди вкласти гроші й не прогоріти
24tv
2025-05-08T11:06:38Z
Чи будуть дешевшати яйця у травні: скільки коштує десяток у магазинах
24tv
2025-05-08T11:06:25Z
Google звільнила 200 співробітників у глобальному бізнес-підрозділі
AIN
2025-05-08T11:00:49Z
На Чернігівщині врятували двох лелек, що потрапили в пастку
Комсомольская правда
2025-05-08T11:34:17Z
Сумку із квадрокоптером вкрав у бійця ЗСУ житель Запоріжжя – деталі
InternetUA
2025-05-08T11:28:01Z
Конфлікт у ліцеї в Рівному: школярка вдарила вчителя циркулем через зауваження, деталі
Фокус
2025-05-08T11:10:19Z
На Тернопільщині двоє чоловіків, які підпалили авто військовослужбовця, отримали по 6 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-05-08T11:09:24Z
СБУ затримала агентів ФСБ, які збирали дані для нових російських ударів по Київщині та Рівненщині
Украина Криминальная
2025-05-08T11:03:17Z
У Львові врятували українку з важкими опіками: у Польщі їй виставили рахунок в 1 млн грн
Факти ICTV
2025-05-08T11:01:37Z
У Рівному учениця у відповідь на зауваження вчителя… вдариля його циркулем
Украина Криминальная
2025-05-08T11:00:34Z
Дрон РФ атакував автомобіль у Купʼянську, поранений комунальник
УкраинФорм
2025-05-08T10:51:36Z
Росіяни обстріляли дев'ятиповерхівку: 13 поранених, пошуково-рятувальні роботи тривають
Gazeta UA
2025-05-08T10:34:20Z
BMW тестує нове покоління X7
AutoCentre
2025-05-08T11:19:33Z
Volvo готується до повернення легендарної моделі XC70: показали перші зображення
Gazeta UA
2025-05-08T11:00:44Z
Аргентинець українського походження став основним пілотом команди Формули-1
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T10:42:54Z
За $20 000: Xiaomi пропонує непотрібну опцію для електромобілів, яка обурила автомобілістів
AutoGeek
2025-05-08T10:16:20Z
Kyiv Car Fest 2025 запрошує на фестиваль авто
AutoCentre
2025-05-08T10:16:14Z
Оновлена Toyota Corolla Cross 2026 року демонструє спортивний стиль GR
Топ Жир
2025-05-08T10:15:36Z
Volvo сотні тисяч машин у США
360ua.news
2025-05-08T10:03:00Z
Mitsubishi готує електричну новинку на базі Nissan Leaf
AutoCentre
2025-05-08T09:43:27Z
З авто від інших марок: Mitsubishi розкрила стратегію розвитку електромобілів бренду
AutoGeek
2025-05-08T09:33:43Z
Росія поширює фейк про підготовку ЗСУ «теракту» на Донеччині - ЦПД
УкраинФорм
2025-05-08T11:33:15Z
Ворог притих: в ЗСУ розповіли про розгром РФ на одному з ключових напрямів
GlavRed
2025-05-08T11:30:19Z
"Перемир'я" на морі: у ВМС ЗСУ розповіли яка ситуація і чи є загроза обстрілів
24tv
2025-05-08T11:18:03Z
На фронті загинув медійник Василь Довбуш
УкраинФорм
2025-05-08T11:15:16Z
Циклон та дощі: якої погоди очікувати українцям
Gazeta UA
2025-05-08T11:07:35Z
Школи Чорноморська 9 травня працюватимуть дистанційно
УкраинФорм
2025-05-08T11:03:29Z
Нова система оплати за проїзд у Запоріжжі: мешканцям зробили важливе оголошення
Политека
2025-05-08T11:01:35Z
Півтори години тому ще був штурм, – 3 ОШБр про ситуацію на лінії фронту після початку "перемир'я
24tv
2025-05-08T10:51:02Z
Відключення світла у Дніпрі 9 травня: де саме не буде електроенергії
Политека
2025-05-08T10:46:55Z
Гороскоп на завтра 9 травня: Овнам - божевільний день, Дівам - великий прибуток
GlavRed
2025-05-08T11:27:42Z
Кращого рецепту не існує: готуємо ароматний кекс до чаювання
24tv
2025-05-08T11:21:36Z
Чому не можна викидати дитячий одяг: про цю заборону треба знати всім
24tv
2025-05-08T10:54:31Z
Хміль набув нового формату: пивний гігант Heineken випустив крем для обличчя
24tv
2025-05-08T10:31:27Z
Запам'ятайте раз і назавжди: чи можна ставити гарячу каструлю в холодильник
24tv
2025-05-08T09:39:03Z
Не дивіться на календар: коли точно можна буде садити розсаду помідорів у відкритий ґрунт
Telegraf
2025-05-08T09:36:10Z
Вибираємо турнікет: п'ять важливих моментів, на які слід звернути увагу
Комсомольская правда
2025-05-08T09:34:40Z
Парфуми, які зведуть з розуму дівчат: найкращі чоловічі аромати на літо 2025
24tv
2025-05-08T09:09:14Z
Море з характером: коли у Польщі найкращий час для морського відпочинку
24tv
2025-05-08T08:45:36Z
Як красуня з Криму полонила серце завидного футболіста: романтична історія подружжя Маліновських
24tv
2025-05-08T11:30:33Z
Руді Гарсія — щодо Куртуа: Мені в команді потрібні переможці
Football.ua
2025-05-08T11:28:43Z
У ДТП трагічно загинув призер Олімпіади-2024
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T11:15:30Z
Бекхем та Невілл стануть співголовами ради директорів Солфорда із Другої ліги Англії
Football.ua
2025-05-08T11:10:18Z
Тедеско: Для мене питання Куртуа в збірній Бельгії було остаточно закрите
Football.ua
2025-05-08T11:07:00Z
Динамо може стати чемпіоном вже цими вихідними: прогноз на матч УПЛ проти Полісся
24tv
2025-05-08T11:06:21Z
Син Суркіса отримав покарання за використання непристойних слів під час гри «Шахтар» – «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T11:03:56Z
Нуньєс у шорт-листі Наполі
Football.ua
2025-05-08T10:52:19Z
"Ваш хлопець впаде одразу після гонга": катмен Усик розніс дикі погрози команди Дюбуа
24tv
2025-05-08T10:51:27Z
У PS Store триває «Акція нового рівня» — Ghost of Tsushima, Destiny 2 та інші зі знижками до 85%
ITC
2025-05-08T11:34:00Z
Меню “Пуск” отримає нові AI-функції, але користувачі Windows 11 не в захваті
InternetUA
2025-05-08T11:19:46Z
Керівник Apple каже, що iPhone стане непотрібним через 10 років
ITC
2025-05-08T11:07:55Z
Україна показала наземного робота «Змій»: що про нього відомо
InternetUA
2025-05-08T11:01:31Z
Колючий диявол із виряченими очима: який вигляд має найдивніша комаха у світі
Фокус
2025-05-08T11:00:56Z
Наші улюбленці: ви ніколи не здогадаєтесь, хто з'явиться у Fortnite уже цього року
24tv
2025-05-08T11:00:16Z
WhatsApp скоро запропонує користувачам нову корисну функцію: у чому її суть
Фокус
2025-05-08T11:00:16Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered модифікують швидше, ніж будь-яку іншу гру в історії
24tv
2025-05-08T10:51:20Z
Виняткова знахідка: у Бельгії знайшли важливі свідчення римської епохи
Фокус
2025-05-08T10:51:04Z