MY.UAНовини
Депресія і дементор: як страждає ментальне здоров’я дітей під час війни
Депресія і дементор: як страждає ментальне здоров’я дітей під час війни

Депресія і дементор: як страждає ментальне здоров’я дітей під час війни

Helsi у партнерстві з ЮНІСЕФ Україна розповідає, як підтримати себе та дитину. Дієві поради допоможуть розпізнати ознаки психічної травми у дітей, ПТСР та депресії. А також скерують дорослих до правильної допомогти дитині, передає 24 Канал.

Діти зчитують стан батьків

Батьківська пильність важлива. Однак уважність погіршується, якщо батьки живуть у стані постійного стресу й не знають, як давати йому раду. Погодитеся, у стані постійної знервованості важко помітити зміни навіть за вікном чи, скажімо, у домі, що тоді казати про зміни у поведінці дітей, які можна помітити лише за допомогою щоденних спостережень.

Ми всі травмовані наслідками від війни. Тут головне розуміти, як цьому давати раду, аби ментальне здоров’я не погіршувалось, або ж робити все для того, аби воно покращувалось. У матеріалі ми розкажемо, як підтримати себе та дитину.

Найперше, що потрібно пам’ятати, що ви не самотні. Мільйони людей нині переживають схожий досвід. Тож, якщо ви самостійно не можете впоратись, ви завжди можете звернутись за психологічною чи психіатричною допомогою.

Вже сьогодні можна значно покращити свій стан, якщо перестати себе звинувачувати. Приміром, ви постійно собі повторюєте, що не достатньо захищаєте дитину від війни, але ви не винні, що війна почалась. Ви робите значно більше, ніж можете й намагаєтесь впорядкувати своє життя, коли за вікном лунають вибухи від ракет.

Найкращий захист для вашої дитини – дати їй відчуття підтримки й захищеності. Ви сильне плече для дитини, об яке вона може обпертися. Втім для себе ви також опора. Та опора повинна мати сили. Тож не забувайте добре харчуватись, займайтесь спортом, навіть п’ятихвилинна руханка зменшує тривожність. Попри все мрійте, розуміння майбутнього дає варіанти, як рухатись далі, мрії зігрівають й допомагають відволікатись. Не бійтесь говорити про свої емоції. Діти чітко зчитують ваш стан, тож будьте їм прикладом, щастя й усмішки важливі під час війни, а також щирість.

Ознаки психічної травми у дітей

Не дарма ми згадували про батьківську пильність. Саме вона допомагає спостерігати за дитиною, аналізувати її стан, дивні вчинки, переміну настрою тощо. Психологічна травма не проявляється на наступний день після випадку, який травмував дитину. Можуть пройти тижні та навіть місяці, коли перші симптоми можуть свідчити про зміни у вашій дитині.

Перші прояви травми у дітей проявляються не постійно, а час від часу. Дитина може почати погано спати (прокидається вночі, їй сняться погані сни). Боїться сильних звуків чи зображень, які нагадують їй про травматичні події (швидких рух машин на дорозі, тобто, звуки, що нагадують вибухи, а також вогонь й спалахи тощо).

Спостерігається різка зміна настрою (дитина різко починає сміятись, а потім так само раптово починає плакати). Під час ігор дитина відтворює пережите, або ж просто постійно про це говорить (наприклад, розповідає лялькам, малює щось схоже на те, що пережила, намагається відтворити травму з іграшками, вимудровує ігри, де герой в епіцентрі травми, яку пережила дитина).

У підлітків може з’являтись агресивна поведінка, вони відсторонюються від батьків. Або ж навпаки – підліток різко проявляє своє дорослішання (перевантажує себе хатніми справами та домашніми завданнями зі школи).

Як допомогти дитині

Слухайте дитину, дайте їй виговоритись, навіть якщо вона постійно одне й те саме повторює. В жодному разі не сваріть, не кричіть, не повчайте, це лише погіршить її стан. Краще обійміть дитину, вона відчує себе захищеною й більше вам довірятиме. Поясніть їй, що її переживання нормальні, що кожна людина відчувала б те саме на її місці. Якщо ви бачите, що дитині не стає краще і вона постійно повертається до подій, які її травмували, краще звернутись до спеціалістів, ось контакти безоплатної допомоги:

  • гаряча лінія Національної психологічної асоціації: 0 800 100 102;
  • безоплатна психологічна допомога для батьків та дітей благодійного фонду «Голоси дітей»: 0 800 210 106;
  • психологічна підтримка військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх родин: 067 348 28 68.

Панічна атака у дітей

За період повномасштабного вторгнення панічні атаки стали частим явищем не лише у дорослих, а й у дітей. Панічні атаки важко попередити, бо вони виникають раптово. А провокувати їх може, що завгодно: гучна музика, гавкіт собаки на вулиці чи переживання, що ви кудись запізнюєтесь, або ж двійка у щоденнику чи сварлива поведінка людей, що оточують.

Їдете собі в автобусі, читаєте новини й починається. Спочатку наростає тривожність й непоборне переживання, що зараз станеться щось погане, у грудях зароджується тривога, ніби на ребра з середини щось дуже сильно тисне. Здається, що вас щось сплющує, стає важко дихати, а відчуття тривоги огортає усе тіло. Це і є симптоми панічної атаки.

Ось основні прояви панічних атак у дітей, які можуть помітити дорослі:

  • прискорене серцебиття;
  • дитині важко дихати;
  • тремтять руки чи ноги;
  • нудота чи дискомфорт у шлунку;
  • запаморочення;
  • сльози, дитина не може перестати плакати;
  • страх, дитині важко пояснити чого вона боїться.

Панічні атаки можуть бути пов’язані не лише з ментальним здоров’ям, а й фізичним. Якщо ви помітили, що панічні атаки почали з’являтись у вас чи вашої дитини, потрібна консультація сімейного лікаря чи педіатра, можливо, знадобиться консультація й в інших спеціалістів. Ви завжди можете записатись на прийом через застосунок Helsi, або ж спробувати онлайн консультацію, якщо порада лікаря вам потрібна зараз.

Як допомогти дитині під час панічної атаки

Дихання животом заспокоює та допомагає кисню швидше наситити кров, це знижує прояви панічної атаки. Техніка складається з трьох кроків.

Крок 1. Покладіть руку на живіт дитини.

Крок 2. Попросіть дитину зробити кілька вдихів та видихів. Наприклад, 5 секунд дитина вдихає повітря носом, а 5 секунд видихає повітря через рот.

Крок 3. Поясніть дитині, коли вона вдихає, то хай поволі надуває свій животик, як повітряну кульку, а коли видихає, то нехай повітря з животика-кульки вона випускає теж без поспіху.

Сконцентруйте дитину на диханні: одну руку складіть як човник і накрийте нею губи дитини, іншу руку покладіть на її живіт. Видих – рука йде вниз до грудей, вдих – рука підіймається до рота.

Інші вправи та ігри для заспокоєння ви знайдете у брошурі від ЮНІСЕФ.

ПТСР у дітей

Стрес може виникати не лише під час подій, які травмують психіку зараз, в цю хвилину, скажімо, на вас напала собака. А й згодом, коли ситуація була настільки травматичною, екстремальною й тривало впливала на ваше життя, наприклад, масований обстріл з потужними вибухами й влучаннями, що відгомін про неї пролунає із сильним стресом згодом. Саме це й називається посттравматичний стресовий розлад.

Найчастіше, якщо казати про війну, ПТСР виникає після сильних обстрілів, гучних вибухів чи життя в окупації тощо. ПТСР проявляється не одразу, перші його симптоми виникають приблизно через 6 місяців після пережитого.

Як ПТСР проявляється у дітей

Дитина лякається сильних звуків, які їй нагадують вибухи чи постріли. Вона перебуває у стані тривожності. Дитина налякано реагує на крики чи гучну музику. Їй важко перебувати у гамірних місцях.

Дитина може показувати свою агресію: кричати, битись. Або ж цю поведінку вона демонструє зі своїми іграшками. Інколи замість агресії виникає апатичність, дитина закривається в собі, вона мало спілкується, інколи втрачає здатність говорити.

Сон дитини порушується, їй сняться жахи, дитина прокидається та плаче. Вона боїться спати сама в ліжку, або ж просить не вимикати світло.

Дитина живе в напрузі. Вона очікує, що ситуація, яка її травмувала, знову повториться.

Спостерігається порушення пам’яті через постійний стрес, погіршується увага, дитина втрачає здатність навчатися.

Інколи у дитини виникає бажання собі шкодити фізично: вживає алкоголь, наркотики, впадає в ігрову залежність тощо.

Як допомогти дитині з ПТСР

Якщо ви помітили прояви посттравматичного стресового розладу у дітей, найкраща допомога – звернутись до спеціаліста (психолога чи психотерапевта). Самостійно впоратись з ПТСР неможливо, інколи своїми діями можна й нашкодити. Скористайтесь контактами, які ми наводили у цій статті вище.

Діти та депресія

Депресію дуже легко пояснити простими словами. Вона схожа на дементора з романів про Гаррі Поттера, який висмоктує усю радість. Натомість лишається сум та безнадія. Депресія може проявлятись навіть у трирічних дітей. Це вкрай небезпечний стан, який варто вчасно розпізнати, аби запобігати можливим наслідкам.

Як зрозуміти, що в дитини депресія

  1. Найперше – зверніть увагу на вагу та апетит дитини. Вона може стрімко втрачати кілограми через стрес, або ж навпаки набирати вагу через постійне бажання їсти. Розлад харчової поведінки може бути сигналом для батьків, що ментальне здоров’я дитини потребує турботи та допомоги.
  2. Порушення сну. Дитина може не спати, або важко засинати, прокидаючись вночі по кілька разів, нарікаючи, що їй сняться страшні сни. Чи навпаки, дитина постійно хоче спати, їй важко вставати з ліжка, вона постійно шукає приводу, аби лягти.
  3. Постійний смуток. Ви перестали бачити посмішку на обличчі вашої дитини. Вона постійно сумна, відсторонена, закрита від світу та від вас.
  4. Дитина втрачає інтерес до хобі, які раніше її цікавили. Наприклад, перестає малювати, ліпити, співати тощо. Її мало що цікавить.
  5. Можуть виникати думки про суїцид або навіть спроби його скоїти.

Якщо хоча б один з наведених вище симптомів тривають щонайменше два тижні, потрібно звернутись до спеціаліста, аби виявити депресію та почати лікування. Ви можете скористатись контактами, які ми пропонували вище.

Ми не знаємо, скільки триватиме війна і як вона вплине на ментальне здоров’я усіх нас. Втім вже зараз ви можете допомогти своїм дітям зменшити наслідки цих проявів. Не нехтуйте психологічною та психіатричною допомогою для себе та своїх дітей.

Теги за темою
ДетиПсихология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Донька Мозгової заручилася з коханою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:39:11Z
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Відома українська співачка родом з РФ розкритикувала російськомовних і пояснила чому: "Себе обікрали"
ТСН
2025-05-29T18:43:02Z
Бред Пітт вперше висловився про розлучення з Джолі: "Не думаю, що це було щось серйозне"
ТСН
2025-05-29T18:42:59Z
Юрій Нікітін показав архівне фото з Іриною Білик з їхньої молодості та зробив несподіване зізнання
ТСН
2025-05-29T18:42:21Z
Солістка гурту "Крихітка" зізналася, чим заробляє кошти під час війни
ТСН
2025-05-29T18:41:40Z
Ексдружина загиблого Максима Неліпи назвала причину їхнього розлучення: "Багато чого наклалося"
ТСН
2025-05-29T18:41:36Z
Олена Мозгова показалася з 10-річною донькою від Аксерольда, яка як дві краплі води схожа на батька
ТСН
2025-05-29T18:40:19Z
Три предмети побуту містять небезпечні речовини: чим загрожує їх використання
ТСН
2025-05-29T18:44:59Z
Секрети довголіття: як деякі люди доживають до 100 років і довше
TSN
2025-05-29T18:44:24Z
Мобілізація в Україні: чи повинна ВЛК враховувати висновки приватних лікарів
ТСН
2025-05-29T18:43:02Z
Що робити з помідорами у відкритому ґрунті одразу після дощів: профілактика та лікування фітофтори, хлорозу
ТСН
2025-05-29T18:42:39Z
Настій із цього бур’яну — найкраще підживлення для овочевих культур: як приготувати
ТСН
2025-05-29T18:41:38Z
Корисні вуглеводи: 7 продуктів, які допомагають схуднути
ТСН
2025-05-29T18:41:36Z
Як підвищити тестостерон у чоловіків
ТСН
2025-05-29T18:41:35Z
Як знизити рівень холестерину — допоможе лише один продукт
TSN
2025-05-29T18:41:14Z
Чим підживити малину в червні, щоб отримати багатий урожай великих і солодких ягід
ТСН
2025-05-29T18:40:57Z
Як легко дізнатися, що вас зраджують — приватний детектив розповів
TSN
2025-05-29T18:44:48Z
Тельці отримають внутрішню силу, а Ракам слід довіряти інтуїції: астрологічний прогноз на рунах на 29 травня 2025 року
TSN
2025-05-29T18:44:04Z
Дівам варто знайти друзів, а Скорпіонам слід зануритися у почуття: гороскоп за картами Таро на 29 травня 2025 року
TSN
2025-05-29T18:43:40Z
До цих знаків зодіаку справжнє кохання приходить лише у зрілому віці
TSN
2025-05-29T18:42:37Z
Врожай збільшиться у кілька разів: які рослини посадити поруч з огірками
TSN
2025-05-29T18:42:19Z
Висадіть ці чотири виткі рослини зараз — і вони миттєво рясно розквітнуть
ТСН
2025-05-29T18:38:53Z
Чому жінкам не можна святкувати свій 53-й день народження: про це варто знати
ТСН
2025-05-29T18:38:49Z
5 найефективніших способів боротьби з личинками хруща: як надовго позбутися шкідників
ТСН
2025-05-29T18:37:36Z
Завдяки "Буковелю" у місцевій громаді рекордно низький рівень безробіття — опитування
ТСН
2025-05-29T18:37:28Z
Дуда заявив, що більшість українців не знають історії Волинської трагедії
ТСН
2025-05-29T20:06:01Z
Ердоган зробив заяву про наступний раунд переговорів України і РФ
TSN
2025-05-29T19:57:09Z
Трамп добився перемир'я: Ізраїль та ХАМАС не воюватимуть 60 днів - ЗМІ
ТСН
2025-05-29T19:51:14Z
ЗМІ: Ізраїль підтримає план перемир’я з ХАМАС, запропонований США
Европейская правда
2025-05-29T19:34:27Z
США підтвердили, що Ізраїль погодився на перемирʼя в Газі, чекають на відповідь ХАМАС
Европейская правда
2025-05-29T19:27:44Z
Хто переможе у війні і на чиєму боці час: The Hill про сили РФ і України
ТСН
2025-05-29T19:06:59Z
Україна чекає на "меморандум" РФ: експерт про можливі маніпуляції Москви
ТСН
2025-05-29T19:06:45Z
Переговори у Стамбулі: Лавров прозвітував Рубіо про підготовку пропозицій
ТСН
2025-05-29T18:44:46Z
Ворог вночі атакував Одещину крилатими ракетами: у регіоні пролунали вибухи
ТСН
2025-05-29T18:44:45Z
Чи можуть оштрафувати за нетверезу їзду на електросамокаті: що каже суд
ТСН
2025-05-27T12:51:29Z
РОПА Україна представила на AGRO Challenge найтехнологічніші машини HORSCH
AgroPortal
2025-05-27T09:00:44Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Ситуація на Сумщині загострюється: очільник ОВА зробив тривожну заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T19:51:50Z
Лінія фронту станом на 29 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T19:36:50Z
У Києві таксист вигнав пасажирів через манікюр у хлопця
ТСН
2025-05-29T18:44:50Z
Україну атакують ворожі БпЛА: куди рухаються ворожі цілі
ТСН
2025-05-29T18:44:38Z
Під загрозою три області України: куди Путін спрямує літній наступ окупантів
TSN
2025-05-29T18:44:06Z
У РФ є нові просування на кількох напрямках фронту: деталі від ISW
TSN
2025-05-29T18:43:48Z
Загарбники продавлюють оборону: РФ намагається захопити місто, звільнене 2022-го
ТСН
2025-05-29T18:43:44Z
Синоптики оновили прогноз погоди на сьогодні, 29 травня
ТСН
2025-05-29T18:43:41Z
Ворог хоче змусити ЗСУ відтягнути резерви з Донеччини — військовий оглядач
ТСН
2025-05-29T18:43:33Z
У мережі розгорівся скандал після публікації таблиці з контактами виробників дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T19:15:31Z
Церковний календар на червень 2025 року: коли святкуємо Трійцю, Різдво Івана Хрестителя та Петра і Павла
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T19:00:59Z
"Підручник із поведінки під час мобілізації": у ЗСУ повідомили, як зменшуватимуть негатив щодо ТЦК
ТСН
2025-05-29T18:44:51Z
Папа Римський відреагував на масовані обстріли України
ТСН
2025-05-29T18:44:36Z
Атака по Україні 29 травня: Повітряні сили вказали на особливість нічних ударів
TSN
2025-05-29T18:42:53Z
Кухар, інженер БпЛА та електрик: топ-10 вакансій у ТрО
TSN
2025-05-29T18:42:35Z
Китай розмістив найсучасніші бомбардувальники на спірному острові: що це означає
ТСН
2025-05-29T18:42:34Z
Чи передасть Німеччина ракети Taurus Україніи: що каже Мерц
TSN
2025-05-29T18:42:24Z
Скільки ЗРК IRIS-T та ракет можливо закупити на 2,2 млрд євро за укладеним для України контрактом
TSN
2025-05-29T18:41:53Z
Марсохід під час селфі сфотографував несподіваний об’єкт на Червоній планеті
TSN
2025-05-29T18:44:09Z
Україну 29 травня накрила дуже потужна магнітна буря
TSN
2025-05-29T18:43:19Z
Вчені знайшли загублений світ: що тисячоліттями приховувалося на дні океану
TSN
2025-05-29T18:41:32Z
Китай відправляє місію на астероїд: чим вона займеться
TSN
2025-05-29T18:40:31Z
Яким може бути кінець світу: вчені попередили про загрозу з далекого космосу
ТСН
2025-05-29T18:37:02Z
Вчені виявили дивні зміни: чому поверхня Південної Африки піднімається і чим це загрожує
ТСН
2025-05-29T18:36:06Z
Як змусити штучний інтелект працювати краще? Співзасновник Google дав дивну пораду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T10:03:12Z
Таємничий об'єкт посилає на Землю дивні сигнали
ТСН
2025-05-28T17:48:37Z
«Чайлдфрі – травмовані»: Заява засновниці «Всеосвіти» розділила соцмережі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T16:57:59Z
Комуналка в Україні здорожчала: як змінилися ціни
ТСН
2025-05-29T18:42:50Z
Податок для продавців OLX, Rozetka і Prom: хто і скільки заплатить
ТСН
2025-05-29T18:41:08Z
Що сталося з ринком після блокування мит Трампа
ТСН
2025-05-29T18:41:04Z
Курс валют на 30 травня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-29T18:39:49Z
Китай припинив продаж дронів Україні, але допомагає Росії
Vlasti
2025-05-29T18:39:08Z
Коли Україна перейде на євро: прогноз НБУ
ТСН
2025-05-29T18:37:29Z
Ціни за газ у червні: постачальники оприлюднили дані для споживачів
ТСН
2025-05-29T18:37:23Z
Чеські фермери виступили проти товарів з України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T18:18:20Z
Гендиректор МАГАТЕ наступного тижня відвідає Україну та Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T17:18:28Z
Збройна сутичка на кордоні: на Закарпатті роми напали на прикордонників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T19:33:33Z
У Москві вночі пролунали вибухи: влада каже про атаку БпЛА
ТСН
2025-05-29T18:44:51Z
У Сумах вночі пролунали вибухи
ТСН
2025-05-29T18:44:13Z
Люди під завалами: росіяни вдарили КАБами по Запорізькій області
TSN
2025-05-29T18:43:46Z
У Південній Кореї розбився військовий літак: що відомо
TSN
2025-05-29T18:43:18Z
Обвал льодовика в Альпах знищив майже все село: Блаттен під товщею бруду
TSN
2025-05-29T18:43:08Z
У Санкт-Петербурзі гримлять вибухи: горить стратегічне підприємство РФ
TSN
2025-05-29T18:43:08Z
Диякон Свідків Єгови отримав повістку і відмовився від мобілізації: як це закінчилось
TSN
2025-05-29T18:42:33Z
В Одесі 11-річного хлопця вдарило струмом на даху вантажного вагона: з’явилися фото
TSN
2025-05-29T18:42:10Z
Матюха Андрій Валерійович долучився до збору коштів для будівництва футбольного поля
ТСН
2025-05-29T18:40:02Z
"Талібан" вимагає відрізати голови фігуркам у настільному футболі: у чому причина
ТСН
2025-05-29T18:38:30Z
Гравець «Динамо» потрапив у рейтинг найкращих молодих футболістів Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T17:42:10Z
Перервалася 24-річна безпрограшна серія іспанських футбольних клубів у фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T15:45:02Z
Школяр, який врятував людей у Сумах після ракетного удару, здобув срібло чемпіонату Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T15:03:56Z
«Кривбас» відмовився від участі у дитячому турніру в Катарі через російські команди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T14:21:52Z
Визначився склад збірної України з баскетболу на чемпіонат Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T14:12:04Z
Поляка Баньку переобрано президентом Всесвітнього антидопінгового агентства
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T13:42:43Z
Українські метальники молота візьмуть участь у «золотих» етапах Континентального туру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T12:33:21Z