Йом-Кіпур: історія та традиції свята
11-12 вересня юдеї святкують одне з головних свят – Судний День або Йом-Кіпур. Його святкують на 10 день сьомого місяця, званого Тішрей у єврейському календарі. Вважається, що саме цього дня Всевишній остаточно вирішує долю людини на майбутній рік.
Історія свята
За легендою, Всевишній, якого юдеї називають Яхве, в Судний День Йом-Кіпур проводить суд над душами та виносить вирок, який записує у книгу та скріплює печаткою. Судний день ― це останній після десятиденного суду, який триває з початку Тішрі.
Традиційно святкування триває два дні. У 2023 році це було 24 та 25 вересня, у 2022 році – 4 та 5 жовтня. Цього року воно припадає на 11 та 12 жовтня.
Свято починається звечора першого дня й завершується через 25 годин. Завершенням свята слугує звук Шофара ― єврейського ритуального музичного інструменту, який виготовлений з рогу тварини.
Суд починається першого дня Тішрі також зі звуку Шофара.
Традиції та заборони Йом-Кіпур
Йом Кіпур називають також «суботою субот». Цього дня діють п'ять заборон:
- на їжу і питво (протягом 25 годин);
- вмивання;
- намащування шкіри;
- носіння шкіряного взуття;
- подружню близькість.
В цей день прийнято вдягати білий одяг, що символізує чистоту. Це також день сповіді й поминання померлих. Наприкінці Йом Кіпур читається молитва Неіла, коли небесні ворота закриваються до наступного року. Сурмлять у шофар, і присутні бажають один одному: «У майбутньому році в Єрусалимі».
Традиційно в Ізраїлі в цей день також не працюють теле- і радіостанції, громадський транспорт, закритий аеропорт.
Діти масово їздять на велосипедах, розважаються, і часто місцеві звуть свято «Днем велосипеда».
Під час свята заборони також публічно не порушують світські юдеї. Стриманої поведінки також слід дотримуватися іноземцям.