MY.UAНовини
Пропаганда та постпропаганда як інструментарій щодо породження "правильної" поведінки
Пропаганда та постпропаганда як інструментарій щодо породження "правильної" поведінки

Пропаганда та постпропаганда як інструментарій щодо породження "правильної" поведінки

Від радянської моделі до цифрової дезінформації: трансформація державної пропаганди

Оригінал публікації на сайті «Хвиля» за посиланням 

Пропаганда і постпропаганда вигідні державі як, до речі, і освіта, і мистецтво, які вона також підпорядковує собі, як інструментарій правильного завтрашнього мислення, а від нього і поведінки. Ми такі, якими нас зробили.

Як співалося в одній радянській пісні - "я тебе зліпила з того, що було". З контрповедінкою завжди і у всі епохи ведеться боротьба. Тільки в наш час різко посилилися можливості щодо відстеження такої поведінки у населення.

Ніхто не хоче сваритися з державою. Це машина, яка вже за визначенням завжди сильніша за окрему людину. Пропаганда створює зразки потрібної поведінки в усіх трьох просторах: фізичному, інформаційному, віртуальному. Людина позбавляється від цього тиску анекдотом, натяком, навіть піснею, прикладом останньої була бардівська пісня в Радянському Союзі.

Людство схильне багато чого забувати. Воно не хоче тримати в пам'яті те, що викликає напругу, схиляючись до детективів або мюзиклів... Індивід не хоче і не може боротися з індустріально нав'язуваними моделями поведінки та комунікації. Вони завжди будуть сильнішими, оскільки держава працює відразу в усіх трьох просторах: фізичному, інформаційному та віртуальному.

Ідеологія і релігія як інструментарій віртуального простору задають і завжди задавали головні стратегічні наративи. Все інше випливає з них. Це як карта світу в нашій голові, де детально розписані полюси добра і зла. Арестович, до речі, називає метою пропаганди створення безальтернативності (Фейгін, Арестович - 23 вересня 2024). Але створення безальтернативності не працює, якщо немає покарання за створення альтернатив.

Г. Асмолов говорить про це ж, заявляючи: "Основна мета пропаганди полягає у створенні когнітивних фільтрів та евристики, які відкидають будь-яку альтернативну версію реальності. Пропаганда спрямована на створення такого емоційного стану у людей, який послаблює їхнє критичне мислення. Постійний потік ТВ шоу в основному використовується для того, щоб тримати людей у стані високої емоційної залученості. Ці шоу слідують мистецтву драматургії і спрямовані на створення ефекту звикання у аудиторії" [1].

При цих словах відразу ж виникає образ деміурга політичного телешоу В. Соловйова з його криками і розмахуванням руками... Соловйов - довгожитель телеефіру, він у будь-яких ситуаціях потрібен владі.

Але державі мало гучних слів ведучих і застиглих біля екранів у нерухомості фігур телеглядачів. Сьогодні держави освоїли і роботу в інтернеті, щоб різними шляхами поширювати потрібні їй види інформації. Держава дісталася до "святого", яке їй теж потрібно контролювати.

Пропаганда - це потужна раболовецька "сітка" проти індивідуальної "вудки", точніше "множини вудок" постпропаганди. Але навіть їх сумарна потужність непорівнянна з пропагандистською "сіткою". До речі, "брехня" навіть у старі часи вироблялася потужніше, ніж будь-яка індивідуальна "правда". Правду ми можемо отримати тільки з незалежних джерел. Звідси радянське - "є звичай на Русі, вночі слухати Бі-Бі-Сі"... Хоча сьогодні ми розуміємо, що тоді одна пропаганда насмерть боролася з іншою... І як відомо, чим сильніша заборона, тим більша тяга до її подолання...

Кожне джерело бореться за те, щоб його сприймали як достовірне... Донесення інформації завжди створює навколо себе ореол правди. Є навіть розхожа фраза "з достовірних джерел стало відомо". З цієї причини потрібна інформація одягається в "одяг", який допоможе їй подолати будь-який контроль.

Зараз багато пишеться про такі "двійники" російської мережі, що поширюють брехливу інформацію під виглядом неросійських джерел, наприклад, оскільки російські будуть заздалегідь звинувачені в упередженості: "Було опубліковано 2 млн твітів, і за 24 години їх подивилися 1,6 млн користувачів мережі Twitter. У 2024 році МЗС Німеччини повідомляв про подібну атаку, але тоді мова йшла про 200 тисяч твітів — це в десять разів менше, ніж можливості Doppelgänger зараз. Причому публікації робляться на як мінімум 13 мовах одночасно, включаючи турецьку, арабську і навіть корейську, відзначають дослідники. Аналітики дійшли висновку, що такого рівня охоплення мережі ботів вдалося досягти завдяки текстам, згенерованим штучним інтелектом. Мережа публікувала різні тексти на одну і ту ж тему, з одним і тим же змістом, що дозволило обійти захист алгоритмів мережі Twitter" [2].

Сьогодні ми знову, як у радянський час, повинні включати "мізки" намагаючись відокремити правду від брехні. І то це вдавалося тоді, оскільки ми були налаштовані шукати брехню в офіційних словах. Сьогодні, як би навпаки, ми шукаємо правду, і це виявилося більш складним завданням. Саме в цьому пояснення існування сьогодні десятків пропагандистських "струмочків", що замінили гучний голос пропаганди.

Але по суті пропаганда безсила, якщо потрібній інформації не будуть допомагати. Інформаційна конкуренція дуже велика, тому пропаганді потрібна ще й допомога, щоб не сидіти самотньо на своєму олімпі.

Г. Асмолов пропонує при аналізі російської пропаганди спиратися на три елементи: дезінформацію, ізоляцію і залякування [1]. Тобто важлива не тільки дезінформація, як ми зазвичай вважаємо, а й інші дві складові. Ізоляція потрібна, щоб закрити російський інформаційний простір від зовнішньої інформації, оскільки вона може привнести сумніви в кремлівські наративи. З цієї причини блокуються зовнішні платформи (Мета і Твіттер), не допускаються незалежні джерела, які оголошуються іноагентами. Залякування спрямоване на місцеві медіа та індивідів, які не мають права суперечити точці зору, що просувається державою. А іноагенти взагалі стали прямим потуранням сталінських "ворогів народу", хоча і з більш м'якими типами покарань. Не в'язниця, наприклад, а позбавлення права викладати. Всі, хто мають вихід на широку аудиторію, ризикують підпасти під цю заборону. А це журналісти, письменники, вчені... Тобто всі ті голови, що говорять, яких страшиться влада.

У Стругацьких була хороша фраза, що відображає цілі пропаганди - "Розумні нам не потрібні. Потрібні вірні" [3]. По суті держава не хоче займатися "зайвою" роботою - переконувати людей, коли можна їх просто налякати або обманути, і обман отримає потрібне поширення, а правда в результаті буде придушена. Всім нам це добре знайоме...

Зміна панівного наративу є головним завданням того, хто шукає правду. Це пов'язано не тільки з інформаційним, але і з віртуальним простором. Кіно і література створюють основи такого віртуального наративу. Був такий приклад. Коли Б. Полєвой написав нарис про льотчика для "Комсомольської правди", Сталін, а він, мабуть, читав гранки, повернув його письменнику зі словами, відкладіть і краще напишіть повість. Так з'явилася "Повість про справжню людину" про льотчика Маресьєва, якому ампутували обидві ноги, а він продовжував літати. Сталін побачив у цій ситуації героя і його подвиг. І це, до речі, головне завдання пропаганди створювати героїв і подвиги, знаходячи їх у нескінченному потоці подій. Герої і подвиги стають зразками поведінки, якими можуть керуватися індивіди.

Наратив являє собою певну "карту" місцевості ментального простору. Там більш важливо те, що з'явиться в нашій свідомості першим при спробі осмислити ситуацію, що відбувається. Ми все беремо саме з такого стратегічного наративу, підставляючи туди приватні конкретні подробиці.

Часи Путіна призвели до зміни не тільки інформаційного, але й віртуального простору, тобто стратегічного наративу. При цьому стали змінюватися оцінки не тільки сучасності, але й минулого. Переписуються підручники, зводяться нові пам'ятники. Йде як би наступ минулого на сучасність. Звідси і грізний ворог у вигляді Заходу, з яким якось за єльцинський час встигли і подружитися, але прийшли інші часи, де Захід знову зайняв почесне місце ворога... Як кажуть, святе місце порожнім не буває...

Освіта і культура цікаві тим, що на них більшість не дивиться як на пропагандистські потоки. Культура закривається від серйозного розуміння тим, що це розважальність, а освіта - тим, що все одно треба читати, щоб отримати оцінку.

Тут теж йдуть свої битви. Н. Верт говорить про звуження кола дозволених підручників: «Тобто, дійсно, був широкий діапазон підручників. А зараз ми знаємо, що є один-єдиний підручник під редакцією Мединського, і коли читаєш цей двотомник для 10 - 11 класів, то там 6 рядків про Гулаг, 4 рядки про голод 1931 - 1933 років, одна згадка про те, що, нібито 2 мільйони людей пройшли через Гулаг. І, звичайно, велика фінальна стаття про "Спеціальну військову операцію" з абсолютно зрозумілою подачею теми», - сумно констатує експерт " [4].

Росія розробляє методи подальшої трансформації антиукраїнської пропаганди: "терористичний трек повинен доповнювати миролюбний трек. І повинно зводитися до того, що миролюбна Росія хоче переговорів і миру, тоді як Україна стає головною країною з навчання терористів у світі (для певних країн буде просуватися ідея, що це робиться за допомогою і на замовлення Заходу, а на Заході це буде подаватися, як самостійна ініціатива України). Ця історія, між іншим, є з одного боку, частиною забутої кампанії про продаж західної зброї терористам, а з іншого – буде пояснювати росіянам навіщо вести цю війну і збільшувати чисельність армії ще майже на 200 тисяч чоловік. Одним словом – це все виглядає як серйозний інформаційний виклик, що передбачає комплексний підхід до її вирішення. Не спорадичні заяви, а справжня проактивна контркампанія" [5].

Дослідники фіксують, що український стратегічний наратив на початку війни був чітким і структурованим, а сьогодні став хаотичним. Він не дозволяє рухатися до загального розуміння майбутнього. Він також повинен бути цікавим і викликати емоції [6].

Російський наратив наступає, йдучи попереду збройних дій. Росія спирається і на іноземні джерела поширення своєї пропаганди. У цьому звинуватили і І. Маска [7].

Маск повторював чужий контент: "Маск, який має 198 млн підписників у своїй соцмережі Х, не менше 60 разів робив репости контенту, пов'язаного з Tenet Media, — з акаунтів компанії або блогерів, які створювали матеріали за домовленістю з нею [...]. В результаті мільярдер поділився вигідними для Росії висловлюваннями і темами (не знаючи, що вони підготовлені на російські гроші) з десятками мільйонів людей" [8]

Вихідне повідомлення зазнає енної кількості трансформацій, перш ніж потрапляє до споживача. Щоб зробити "американськими" свої повідомлення, Росія використовувала окрему американську компанію Tenet Media: "Про Tenet Media стало відомо після того, як Міністерство юстиції США на початку вересня пред'явило кримінальні обвинувачення у зв'язку розміщенням через неї російського пропагандистського контенту. Діяльністю компанії зі штату Теннессі в реальності керували співробітники Russia Today (RT) Костянтин Калашников і Олена Афанасьєва, йдеться в обвинувальному висновку. Їхня діяльність наводиться як приклад одного з «таємних проектів», якими хвалилася головний редактор RT Маргарита Симоньян. За її словами, за допомогою таких проектів вигнана із західних країн RT продовжує впливати на їхню громадську думку" [9]. Це модель впровадження свого повідомлення в чужий канал, який користується більшою довірою.

Це все спроби вирівнювання чужої поведінки і мислення [10 - 11]. Найчастіше система посилення свого повідомлення посилюється за допомогою мімікрії під чужі джерела. Мета відправника повідомлення одна - досягти свого споживача. А засоби цього вже стають вторинними, лише б саме повідомлення дійшло.

Росія змінює свій головний наратив на очах. Професор Страсбурзького університету Е. Кустова вважає, що Росія реально повертається від багатогранності до чорно-білого світу: "Сама по собі така схема і такий підхід не є чимось новим. Вони були характерні для радянського періоду, і Перебудова значною мірою полягала в тому, щоб оскаржити і поставити під сумнів такий підхід. І в цей час переоцінка історії радянського минулого і радянської розповіді про минуле була в центрі Перебудови. У 90-ті серед істориків було відчуття, що той підхід був зруйнований, підданий жорсткій критиці, від нього відмовилися і тепер ми рухаємося в напрямку все більш складного і багатогранного розуміння історії" [12].

Звідси повернення фігури Сталіна і закриття меморіалів його жертв. Відповідно, цю точку зору втілюють у підручниках, фільмах, естраді... А "правильна" поведінка населення прийде в результаті цього "правильного" мислення...

Пропаганда активно освоює естраду, оскільки це те, що люди можуть слухати без кінця, навіть не вдумуючись у зміст. Шаман співає: "«Я – русский, я иду до конца. Я – русский, моя кровь от отца. Я – русский, и мне повезло. Я – русский, всему миру назло»,– співають мільйони прихильників артиста по всій країні. За рівнем патріотизму багато хто порівнює цю пісню з «Офіцерами» Олега Газманова. А самого виконавця називають новим Миколою Расторгуєвим" [13].

До речі, Шаман закінчує свої концерти виконанням гімну Росії, в його біографії є і такі рядки: "12 квітня 2023 року Shaman випустив пісню «Ми» разом з першим кліпом. Другий кліп був опублікований 20 квітня — в день народження Адольфа Гітлера. Ряд оглядачів відзначили, що естетика кліпу нагадує нацистську: образ Shaman нагадує юнака-нациста з фільму «Кабаре», співак носив шкіряну куртку з пов'язкою у вигляді російського прапора на лівому плечі, а також змахував лівою рукою на рівні грудей. 20 липня 2023 року Shaman випустив пісню «Мій бій», назва якої була перекладена в німецьких субтитрах до кліпу YouTube як «Mein Kampf»" [14].

Що тут можна сказати? Як казала Аліса в одному з перекладів "Аліси в Країні чудес": "Все дивасніше й дивасніше"...

Зрозуміла і турбота міністерства юстиції США про захист своїх виборів, яке заявило: "Ми не будемо терпіти спроб авторитарних режимів використовувати наші демократичні системи управління" [15]. Це про те, що дві тисячі російських відео отримали 16 мільйонів переглядів тільки на YouTube... І це був англомовний продукт, цілком доступний для американського користувача.

Ідеологія і релігія визначають і задають верхній полюс нашої свідомості. Кожна країна або група країн намагаються досягти розширення "свого" за рахунок звуження "чужого". Складність впровадження пропагандистських наративів сьогодні полягає в тому, що вони втратили свою обов'язковість, яка була характерною для радянського часу. Розширення "своїх" (ідеології, релігії, економіки, військової сили) становить основу життя держав по відношенню до чужих просторів. Ми здаємося самим собі сильнішими, коли нас слухають, і слабшими, коли слухаємо ми...

Література

1. Asmolov G. Why Propaganda Survives in the 21st Century: Eight Points about Russian Propaganda https://www.academia.edu/82050950/Why_Propaganda_Survives_in_the_21st_Century_Eight_Points_about_Russian_Propaganda

2. Кремлівська мережа ботів в десять разів збільшила охоплення користувачів соцмереж. Тепер її повідомлення бачать більше 1,6 млн користувачів на добу https://theins.ru/news/272248

3. Гурський Л. "Розумні нам не потрібні. Потрібні вірні…" https://nversia.ru/news/umnye-nam-ne-nadobny-nadobny-vernye/

4. Як відбувається переосмислення історії в країнах Заходу і в Росії https://www.golosameriki.com/a/how-history-is-being-rethought-in-western-countries-and-in-russia/7793337.html

5. Денисенко В. Росія змінює головний комунікаційний наратив війни https://glavcom.ua/ru/think/rossija-menjaet-hlavnyj-kommunikatsionnyj-narrativ-vojny-1020987.html

6. Захарченко А. та ін. Стратегічний наратив України: що це, чому важливо та до чого тут Курський наступ https://detector.media/infospace/article/232466/2024-09-22-strategichnyy-naratyv-ukrainy-shcho-tse-chomu-vazhlyvo-ta-do-chogo-tut-kurskyy-nastup/

7. How Elon Musk amplified content from a suspected Russian election interference plot https://www.nbcnews.com/tech/social-media/elon-musk-shared-tenet-content-thought-part-russian-plot-rcna171520

8. Suderman A. a.o. Right-wing influencers were duped to work for covert Russian operation, US says https://apnews.com/article/russian-interference-presidential-election-influencers-trump-999435273dd39edf7468c6aa34fad5dd

9. Ілона Маска викрили в поширенні підготовленої співробітниками Симоньян пропаганди https://www.moscowtimes.ru/2024/09/19/ilona-maska-ulichili-v-rasprostranenii-podgotovlennoi-sotrudnikami-simonyan-propagandi-a142707

10. Як відбувається переосмислення історії в країнах Заходу і в Росії https://www.golosameriki.com/a/how-history-is-being-rethought-in-western-countries-and-in-russia/7793337.html

11. 2024 Tenet Media investigation https://en.wikipedia.org/wiki/2024_Tenet_Media_investigation

12. Suderman A. a.o. Right-wing influencers were duped to work for covert Russian operation, US says https://apnews.com/article/russian-interference-presidential-election-influencers-trump-999435273dd39edf7468c6aa34fad5dd

13. 10 кращих пісень SHAMAN: хіт, написаний за одну ніч, звинувачення в плагіаті і гімн Росії https://www.kp.ru/afisha/msk/obzory/muzyka/pesni-shamana/

14. Shaman https://ru.wikipedia.org/wiki/Shaman

15. Tucker E. a.o. With charges and sanctions, US takes aim at Russian disinformation ahead of November election https://apnews.com/article/russia-justice-department-election-foreign-influence-4888f4bfc61e46173101060ad0321d2f

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Туск Путину: мир ждет прекращения огня, а не переговоров ради вида
Gazeta UA
2025-05-11T21:55:09Z
Сколько лет есть у РФ для войны: известный волонтер дал ответ
Comments UA
2025-05-11T21:42:31Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Россиян начинает бесить 9 мая - что изменилось и в чем причина
GlavRed
2025-05-11T11:28:13Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Эмбер Херд сообщила о рождении сына и дочери
Факти ICTV
2025-05-11T20:55:15Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Головой британской разведки MI6 впервые в истории станет женщина - СМИ
Корреспондент
2025-05-11T21:51:53Z
Этот день может лишить вас удачи: чего нельзя делать 12 мая
Telegraf
2025-05-11T21:21:47Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Как характер партнера влияет на склонность к алкоголизму в семейных отношениях: исследование
Gazeta UA
2025-05-11T21:40:10Z
Победила генетику ради будущего: женщина, больная редким заболеванием, родила здорового ребенка
Фокус
2025-05-11T20:06:58Z
Что произойдет, если регулярно поздно ужинать
Gazeta UA
2025-05-11T17:51:13Z
Можно ли принимать душ во время простуды? Правила, о которых вы не задумываетесь, а зря
Знай
2025-05-11T14:51:14Z
Как безопасно вытащить клеща: пошаговая инструкция, профилактика и советы
VGorode
2025-05-11T11:39:33Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В России рухнула "Спасская башня" и придавила женщину. ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-11T20:27:55Z
ТЦК лупят с уклонистов миллионы: фиктивные повестки, "обновление данных", служба по блату
Знай
2025-05-11T19:30:36Z
Жуткая находка в краковском общежитии: погибли двое украинцев
Telegraf
2025-05-11T12:27:41Z
Индия возобновила пропуск воды через плотину на границе с Пакистаном
Корреспондент
2025-05-11T10:45:10Z
РФ атаковала Киевскую область: пострадал мужчина
Корреспондент
2025-05-11T06:46:32Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Сделка по минералам с США: в каких регионах Украины есть залежи редкоземельных металлов
Хвиля
2025-05-11T21:15:17Z
В Украине смягчили валютные ограничения: что изменится для граждан и бизнеса
Хвиля
2025-05-11T19:46:24Z
На рынках вводятся усиленные проверки: теперь действуют жесткие правила
Знай
2025-05-11T17:12:05Z
С 1 июля в украинской электросети повысят напряжение до 230 В: что будет с электроприборами
UAToday
2025-05-11T16:36:59Z
Пока россияне за 23 км: в Краматорске потратят миллионы гривен на дороги
Telegraf
2025-05-11T16:30:10Z
В Беларуси появился дефицит "символа национальной идентичности" - картофеля
ZN UA
2025-05-11T15:19:56Z
РФ постепенно нивелирует преимущество Украины в дронах: FT предупреждает о переломном моменте в войне технологий
TSN
2025-05-11T13:34:27Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
В Рыльске разбомблен пункт дислокации 40-ой бригады морпехов РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-11T19:45:25Z
Ситуация на фронте на вечер 11 мая 2025 года
UAToday
2025-05-11T18:36:59Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Украинцев ждет аномальное лето: рекордная жара, ливни, ураганы и угроза опустынивания
Знай
2025-05-11T18:30:55Z
Фермерам приготовиться: синоптик рассказал, где и когда еще в Украине ждать морозов
Telegraf
2025-05-11T18:18:55Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Кроссовер для активного водителя: тест-драйв нового Ford Puma
Фокус
2025-05-11T10:57:41Z
Металл против времени: два способа победить ржавчину на машине
Знай
2025-05-11T07:51:29Z
Снаружи конфетка, а внутри - бутафория? Автозапчасть Xiaomi оказалась не топ за свои деньги
Знай
2025-05-11T03:51:35Z
Может появиться в Украине: старшего брата Renault Duster впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-05-10T16:00:54Z
Гонщики Формулы-1 проехались по Майами на машинках из LEGO: строили более 20 тысячи часов
Знай
2025-05-10T10:51:39Z
В Китае производят дешевые электрифицированные копии Bentley Bentayga за $2500
Фокус
2025-05-10T09:51:20Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Секреты идеального утюга: как избавиться от накипи быстро и без нервов
Знай
2025-05-11T20:51:46Z
Волшебство лимона: как вернуть белый цвет и мягкость полотенцам без химии
Знай
2025-05-11T19:51:46Z
Больше чем семья: ученые узнали, какой тип людей считает своих партнеров лучшими друзьями
Фокус
2025-05-11T18:57:36Z
Не монстр и не золото: камера зафиксировала тревожную находку на дне океана
Фокус
2025-05-11T17:45:39Z
Лови момент: три знака, которым эта неделя подарит много денег и супер-возможностей
Gazeta UA
2025-05-11T17:09:30Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Эксперты Digital Foundry: PlayStation 6 должна получить как минимум 24 ГБ ОЗУ
GameMag
2025-05-11T20:40:29Z
Как правильно удалять приложения на Android, чтобы не засорять память: инструкция
Gazeta UA
2025-05-11T20:37:38Z
Игровая стабильность: Обзор ноутбука MAIBENBEN Typhoon X16D
GameMag
2025-05-11T20:37:17Z
Grand Theft Auto VI уже 7 лет находится в разработке
GameMag
2025-05-11T20:07:02Z
Авторы Tekken 8 рассказали о втором сезоне — в файтинг вернётся Факумрам
GameMag
2025-05-11T19:40:29Z
Фанаты вычислили возможный тизер Resident Evil 9 в праздничном видео от Capcom
Знай
2025-05-11T18:51:25Z
Создатели Ori оказались на грани закрытия — No Rest for the Wicked провалилась на старте
GameMag
2025-05-11T18:49:33Z
Инсайдер: Sony готовит апскейлер PSSR 2 для PlayStation 5 Pro, который позволит запускать игры в 4К при 120 FPS
GameMag
2025-05-11T18:43:05Z
Гандбольное Евро-2026: Украина все-таки проходит на турнир
Корреспондент
2025-05-11T19:27:20Z
Талибан запретил игру в шахматы в Афганистане как "греховное деяние"
ZN UA
2025-05-11T17:21:59Z
Талибы запретили в Афганистане шахматы
UAToday
2025-05-11T16:36:21Z
"Барселона" в зрелищном Эль-Класико обыграла "Реал"
ZN UA
2025-05-11T16:34:41Z
Есть на видео: в бою с Суаресом Наваррете получил рассечение прямо от удара
Корреспондент
2025-05-11T16:01:15Z
Фрэнк Уоррен: Если Фьюри вернется, от этого бокс только выиграет
Корреспондент
2025-05-11T15:27:07Z
Капитан залечивает травмы: Интер серьезно готовится к финалу ЛЧ
Корреспондент
2025-05-11T15:24:08Z
Бой Барриос-Пакьяо: президент WBC разъясняет причины санкционирования боя
Корреспондент
2025-05-11T15:21:41Z
Манчестер Юнайтед удруге за сезон поступився Вест Гему
Football.ua
2025-05-11T15:19:20Z