MY.UAНовини
У Києво-Печерській лаврі завершились археологічні розкопки унікальної пам’ятки, якій 1000 років
У Києво-Печерській лаврі завершились археологічні розкопки унікальної пам’ятки, якій 1000 років

У Києво-Печерській лаврі завершились археологічні розкопки унікальної пам’ятки, якій 1000 років

Ця майстерня була побудована майже 1000 років тому. В ті часи в Києві та й взагалі на території Руси не знали технології виробництва скла, на основі якого робили смальту. Везти її у великій кількості з Візантії дорого й довго. Тому до Києва запросили візантійських фахівців. Вони облаштували свою майстерню по сусідству з будівництвом собору — на території, де нині знаходиться Митрополичий сад лаври. Нинішні розкопки залишків цієї майстерні тривали чотири роки. Археологи розповіли «ФАКТАМ» про найцікавіші знахідки. Зокрема, про скарб та про те, як підприємливі мешканці стародавнього Києва спробували повторити технологію візантійських склоробів і що з цього вийшло.

<em>На фото у заголовку: З фрагментом горну в руках &mdash; Олена Махота, наукова співробітниця науково-дослідного відділу археології Національного заповідника &laquo;Києво-Печерська лавра&raquo;</em>

«Маємо отримати комплексне уявлення про цю стародавню майстерню — аж до того, що їли люди, які тут працювали і жили»

У будь-якій професії, в якій багато залежить від везіння, існують певні забобони й прикмети, — розповів «ФАКТАМ» кандидат історичних наук Дмитро Пефтіць, який другий рік поспіль очолює розкопки залишків склоробної майстерні в Митрополичому саду.

— Тож і ми, археологи, трохи забобонні. Скажімо, особливу надію покладаємо на людей, яким таланить на розкопках знаходити щось цінне та неординарне. Серед таких — студент-історик Богдан Ольшанський. Ще минулого року він став ледь не чемпіоном за кількістю знахідок. Хоча скарб бурштину в перший же день роботи з нами тоді знайшов інший щасливець — кандидат фізико-математичних наук Володимир Кода (він брав участь в розкопках як волонтер). Так от, коли студент Богдан Ольшанський прийшов до нас і цього року, перше, що в мене промайнуло в голові: «Цей хлопець нас порадує». Запропонував йому: «Обирай собі ділянку». Не минуло й п’яти хвилин, як він знайшов шматок смальти з золотою фольгою (це цінна знахідка). Але я цьому майже не здивувався (посміхається).

До розкопок майстерні залучили студентів-істориків Київського столичного університету імені Бориса Грінченка

— Маємо отримати комплексне уявлення про цю стародавню майстерню — аж до того, що їли люди, які тут працювали й жили, — розповів «ФАКТАМ» завідувач науково-дослідного сектора археології Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» кандидат історичних наук Сергій Тараненко.

— Цікаво, як можна дізнатися, чим вони харчувалися? - ставлю запитання Сергію Тараненку.

— Це не просто, проте цілком можливо. Ми ретельно просіювали ґрунт, а потім подрібнювали його, щоб не пропустити навіть найдрібніші речі. Нас цікавить все — навіть луска й кісточки від риби та залишки будь-якої іншої їжі (скажімо, кістки птиці), що її споживали склороби, які тут жили та працювали. Цей матеріал (кісточки, луску, насіння) досліджують фахівці з біоархеології. А доктор історичних наук Марина Сергєєва — навіть попіл від багать, які палили в далекому минулому.

— Для чого досліджувати попіл?

— Щоб визначити, які породи дерева використовували на дрова.

Просіюють ґрунт, щоб не пропустити навіть найдрібніше

— Я правильно розумію, що експедиції вдалося знайти навіть кісточки й луску від риби, яку тут 1000 років тому їли майстри?

— Так, вдалося. До речі, серед знахідок — фаланга ведмежого пальця. В ті часи в Києві ведмедів вживали в їжу. А саме фалангу пальця цього велетня могли носити як амулет.

Популярні новини зараз
Уродженку Донеччини та фанатку рф, яка насміхалася у Києві над українцями, які бігли до укриття, затримали За дослідження проблемної частини тунелю Київського метро переплатили в кілька десятків разів У Києві демонтували відому скульптуру Пейзажної алеї — "Дівчинка на подушках" На Одеській трасі під Києвом навесні 2024 планують відкрити новий ТРЦ
Показати ще

— Яка найімовірніша версія того, скільки людей працювало в майстерні з виготовлення смальти та скла для Успенського собору лаври?

— Ключових фахівців було не менше двох, плюс шість-вісім підмайстрів. Чому я так вважаю? Вогонь в горні мав горіти цілодобово (не можна було допускати, щоб пічка остигала). Тож виходить: щонайменше по одному головному майстру на зміну та в його розпорядженні по три-чотири працівники. Змін як мінімум дві. Тож загалом штат майстерні складався не менше, як з 8−10 осіб. До речі, розкопки показали, що через певний час після завершення оздоблення Успенського собору виробництво в цій майстерні було відновлено. Але якість виробів була значно гіршою.

— Про що це свідчить?

— Певно, про те, що, коли візантійські фахівці поїхали з Києва додому, їхні місцеві підмайстри відновили виробництво.

— Тобто «підглянули» візантійські секрети та спробували їх застосувати?

— Скоріш за все, так і було. Але, як я вже сказав, копії виявилися суттєво гіршими за оригінал.

Майстерню було створено для оздоблення Успенського собору. На тлі собору - Дмитро Пефтіць (ліворуч) і Сергій Тараненко (фото автора)

— Люди, які відновили роботу майстерні, продовжили виготовлення скла та смальти?

— Ні. Вони зайнялися виробництвом побутових товарів — полив’яного (вкритого скляною масою) посуду. Тобто, спробували наслідувати візантійські зразки посуду.

— Як ви визначили, що їхні скляні вироби гірші від візантійських?

- Досвідчена фахівчиня з Музею історії Києва Марія Тимошенко виконала порівняння оригінального старовинного візантійського посуду та залишків того, що виробляли в цій майстерні. Різниця дуже велика. Це все одно, що, скажімо, на Дарницькому радіоринку в Києві хтось спробував би збирати копії смартфонів якогось провідного світового бренду. Проте слід визнати, що виробництво на початку ХІІ століття хоча й не надто якісного, але свого полив’яного посуду було для тодішнього Києва неабияким технологічним проривом.

— Скільки 1000 років тому коштували смальта та скло?

— Конкретні цифри науці невідомі, але впевнено можна казати, що не дешево. Між іншим, у стародавній Європі технологія виробництва скла суворо оберігалися: навіть ще у XV столітті на острів Мурано (знаходиться біля Венеції) не пускали сторонніх людей, бо це був центр виготовлення виробів зі скла.

«Якщо почитаєте Києво-Печерський патерик, дізнаєтесь про чималу кількість кримінальних подій на тодішньому Печерську»

— Повернемося до склоробної майстерні. Її доводилося ретельно охороняти від пограбувань?

— Розкопки показали, що територія майстерні була огороджена двома лініями парканів — задля безпеки. Адже, повторю, для середньовіччя це було особливо дороге виробництво, як в наші часи ювелірна фабрика. Тому, певно, майстерня мала охорону, а самі майстри жили на її території.

До речі, якщо почитаєте Києво-Печерський патерик (він написаний у XIII столітті на основі листування єпископа Володимиро-Суздальського Симона і ченця Печерського монастиря Полікарпа), дізнаєтесь про чималу кількість кримінальних подій на тодішньому Печерську: пограбування (в тому числі церков), вбивства, безчинство ватаг розбійників. Тож виробництво високовартісної продукції, якою тоді були смальта та скло, мали охороняти. Тим паче, що майстрів запросили з Візантії, а раз так, то їм, напевно, були створені особливі умови, добре платили. Злодіям було чим поживитися. Також слід враховувати, що територія нинішнього Митрополичого саду в ті часи була периферією монастиря.

Мозаїки Успенського собору не збереглися. Про те, які в часи Руси робили мозаїки в храмах Києва, можна скласти уявлення, наприклад, з цього шедевра, що знаходився в Михайлівському Золотоверхому соборі &ndash; зображення святого Дмитра Солунського (фото з відкритих джерел)

— Чому саме там розмістили склоробну майстерню?

— Бо це пожежонебезпечне виробництво, а споруди монастиря були тоді з дерева.

— Експедиція знайшла залишки будинку, в якому жили майстри?

— Так. Це була двоповерхова споруда, впритул до якої розташовувалася прибудова — певно, для запасу харчів та сировини.

— Що вважаєте найцікавішим зі знахідок, зроблених експедицією на місці стародавньої майстерні?

— Я виділив би фрагмент горна (пічки), в якому, власне, виплавляли скло. Бо раніше нам і нашим попередникам з експедиції Володимира Богусевича (вона працювала у 1950-х роках) траплялися тільки фрагменти плінфи (цегли княжих часів) з рештками скляної маси на них. І ось ми знайшли частину самого горну: декілька плінф, з’єднаних будівельним розчином (на фото у заголовку. - Авт.). На них — залишки скляної маси. До речі, в грудні плануємо відкрити виставку про розкопки склоробної майстерні, і цей експонат посяде на ній одне з чільних місць, бо це не рядова знахідка.

Уламок плінфи (давньоруська цегла) зі скляним шлаком на поверхні

Читайте також: У Києві знайшли підземелля палацу Кирила Розумовського

— Відомо, що являли собою такі горни?

— Так. Адже подібні збереглися в хорошому стані в Середземномор’ї, звідки й прийшла до нас ця технологія. Середземноморські горни дають чітке уявлення про те, якими були такі печі. А ми маємо тільки невеликий фрагмент.

Також серед ключових знахідок — скляні «млинці», вкриті золотою фольгою. Це продукти проміжного етапу виготовлення смальти для мозаїк. Ці «млинці» дробили й таким чином отримували кубики смальти.

Шматок &laquo;млинця&raquo;. Такі млинці дробили й таким чином отримували кубики смальти

— Склоробна майстерня працювала аж до монгольської навали?

— Ні, вона припинила існування задовго до цього — у ХІІ столітті.

— Коли за часів президентства Леоніда Кучми відновлювали Успенський собор, в ньому відтворили стародавні мозаїки?

— Ні. Річ у тім, що їх втратили під час чисельних ремонтних робіт та перебудов у минулі століття. Тому інформації, яка б дозволила відновити ці мозаїки, немає.

— Ваш колега Дмитро Пефтіць згадав про скарб бурштину, який знайдено минулого року під час розкопок майстерні. Цей скарб часів Русі?

— Ні. Майже кілограм бурштину ми знайшли в шарах ґрунту XIV-XV століть. Тут слід сказати, що, окрім артефактів періоду Київської Руси, ми відшукали в тому місці чимало монет польсько-литовського періоду, фрагмент керамічної люльки XVII століття тощо.

Значна частина знахідок буде досліджена за допомогою рентгенофлуоресцентного спектрального аналізу (РФА-аналізу), який дозволяє визначити хімічний склад, не беручи проб. Навіть мікроскопічні домішки різних елементів (калію, свинцю тощо), як правило, дозволяють визначити, звідки походить та чи інша знахідка. І, можливо, — з якої конкретно частини Візантійської імперії приїхали майстри, які створили склоробну майстерню. Вони привезли з собою набір спеціальних домішок (ми називаємо їх «спеції»), які додавали у скло, щоб надати йому різних кольорів і властивостей.

Плануємо написати колективну монографію, присвячену цій пам’ятці. Наші дослідження зацікавили колег з Великої Британії та Норвегії. Адже ця створена візантійськими майстрами склоробна майстерня унікальна для Східної Європи.

Раніше повідомлялось: На території Києво-Печерської лаври знайшли понад 180 шматочків бурштину на понад 0,5 кг

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
Синоптики прогнозируют на сегодня значительное ухудшение погодных условий
Известия Киев
2024-11-22T09:34:44Z
Работнику Николаевского облтеплоэнерго, корректировавшему вражеские удары по городу, грозит до 12 лет тюрьмы
Апостроф
2024-11-22T08:39:49Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T22:48:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
РФ передала КНДР зенитные ракеты в обмен на отправку северокорейских военных — Сеул
ZN UA
2024-11-22T09:49:45Z
Реакция НАТО на новую баллистическую ракету РФ, которая ударила по Украине
Comments UA
2024-11-22T09:48:54Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
СБУ задержала семерых коллаборантов, сотрудничавших с российскими захватчиками во время оккупации Херсона
Апостроф
2024-11-21T17:13:24Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Зимний номер журнала Marie Claire вышел с диджитал-обложкой
Marie Claire
2024-11-22T09:44:57Z
Зеленский лишил званий Баскова, Киркорова, Повалий, Ани Лорак
Апостроф
2024-11-22T09:41:15Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Как подтягивание влияют на ваше здоровье
TSN
2024-11-22T09:06:39Z
Пять минут экстремального холода очень полезны для людей: в чем преимущество
Фокус
2024-11-22T09:00:43Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Назван главный фаворит на "Золотой мяч"-2025
ZN UA
2024-11-22T09:44:23Z
"Динамо" – "Черноморец": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
2024-11-22T09:29:50Z
В "Челси" назвали главный недостаток украинца Мудрика
ZN UA
2024-11-22T08:52:36Z
Известный певец летом помог новичку АПЛ оформить трансфер игрока
Корреспондент
2024-11-22T07:42:40Z
Родри рассказал, разговаривал ли с Винисиусом после вручения Золотого Мяча
Корреспондент
2024-11-22T07:27:33Z
Та Самая Пятница в Алло: грандиозный день распродаж
TSN
2024-11-22T09:01:37Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Историческое здание продают за сотни тысяч фунтов, но у него есть токсичная проблема
Фокус
2024-11-22T09:12:46Z
Пенсионерам ответили, почему в Украине одним засчитывают заграничный стаж, а другим - нет
Знай
2024-11-22T09:07:49Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Курсы доллара и евро снизились в конце недели
Корреспондент
2024-11-22T09:15:39Z
В девяти областях отключения света - Укрэнерго
Корреспондент
2024-11-22T08:54:31Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Пассажиры самолета связали "командира", который решил открыть дверь и выйти
Фокус
2024-11-22T09:06:42Z
В Киеве произошел пожар: есть погибший и пострадавшие
TSN
2024-11-22T08:51:46Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Черкасской области раздаются взрывы
Корреспондент
2024-11-22T08:04:58Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Можно ли подогревать кофе в микроволновке: эксперты дали четкий ответ
TSN
2024-11-22T08:33:50Z
Интересный тест: выберите снежинку, чтобы узнать, исполнятся ли ваши мечты в новом году
TSN
2024-11-22T07:36:46Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Билеты от 20 тысяч гривен: в Британии начнет курсировать рождественский поезд
Фокус
2024-11-22T06:57:29Z
Топ-3 самых страстных знака зодиака среди женщин и мужчин
Comments UA
2024-11-22T04:00:41Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Японская компания создала стиральную машину для людей
Корреспондент
2024-11-22T09:10:40Z
Стартап искусственного интеллекта Илона Маска теперь стоит больше, чем Twitter на момент приобретения
ITC
2024-11-22T08:08:47Z
Джеймс Дайсон и его 5126 неудач: вдохновляющая история одного из главных изобретателей современности
Marie Claire
2024-11-22T08:01:54Z
NASA показало, как космический корабль Starship поможет астронавтам высадиться на Луну
Фокус
2024-11-22T08:00:21Z
В Сирии нашли неизвестный науке алфавит: он появился на 500 лет раньше самого первого
Фокус
2024-11-22T07:42:47Z
Под водой у берегов Аляски найдена загадочная структура, извергающая газ: ее природа неизвестна
Фокус
2024-11-22T07:06:08Z
Гигант в коконе: впервые получен снимок крупным планом звезды за пределами Млечного Пути
Фокус
2024-11-22T06:57:39Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z
Культовый американский спорткар 70-х за $500000 простоял более 40 лет на складе
Фокус
2024-11-21T07:45:35Z
Не генератор, а электромобиль: как lifecell собирается решать проблемы во время длительных обесточений
Знай
2024-11-21T04:51:56Z