MY.UAНовини
У Києво-Печерській лаврі завершились археологічні розкопки унікальної пам’ятки, якій 1000 років
У Києво-Печерській лаврі завершились археологічні розкопки унікальної пам’ятки, якій 1000 років

У Києво-Печерській лаврі завершились археологічні розкопки унікальної пам’ятки, якій 1000 років

Ця майстерня була побудована майже 1000 років тому. В ті часи в Києві та й взагалі на території Руси не знали технології виробництва скла, на основі якого робили смальту. Везти її у великій кількості з Візантії дорого й довго. Тому до Києва запросили візантійських фахівців. Вони облаштували свою майстерню по сусідству з будівництвом собору — на території, де нині знаходиться Митрополичий сад лаври. Нинішні розкопки залишків цієї майстерні тривали чотири роки. Археологи розповіли «ФАКТАМ» про найцікавіші знахідки. Зокрема, про скарб та про те, як підприємливі мешканці стародавнього Києва спробували повторити технологію візантійських склоробів і що з цього вийшло.

<em>На фото у заголовку: З фрагментом горну в руках &mdash; Олена Махота, наукова співробітниця науково-дослідного відділу археології Національного заповідника &laquo;Києво-Печерська лавра&raquo;</em>

«Маємо отримати комплексне уявлення про цю стародавню майстерню — аж до того, що їли люди, які тут працювали і жили»

У будь-якій професії, в якій багато залежить від везіння, існують певні забобони й прикмети, — розповів «ФАКТАМ» кандидат історичних наук Дмитро Пефтіць, який другий рік поспіль очолює розкопки залишків склоробної майстерні в Митрополичому саду.

— Тож і ми, археологи, трохи забобонні. Скажімо, особливу надію покладаємо на людей, яким таланить на розкопках знаходити щось цінне та неординарне. Серед таких — студент-історик Богдан Ольшанський. Ще минулого року він став ледь не чемпіоном за кількістю знахідок. Хоча скарб бурштину в перший же день роботи з нами тоді знайшов інший щасливець — кандидат фізико-математичних наук Володимир Кода (він брав участь в розкопках як волонтер). Так от, коли студент Богдан Ольшанський прийшов до нас і цього року, перше, що в мене промайнуло в голові: «Цей хлопець нас порадує». Запропонував йому: «Обирай собі ділянку». Не минуло й п’яти хвилин, як він знайшов шматок смальти з золотою фольгою (це цінна знахідка). Але я цьому майже не здивувався (посміхається).

До розкопок майстерні залучили студентів-істориків Київського столичного університету імені Бориса Грінченка

— Маємо отримати комплексне уявлення про цю стародавню майстерню — аж до того, що їли люди, які тут працювали й жили, — розповів «ФАКТАМ» завідувач науково-дослідного сектора археології Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» кандидат історичних наук Сергій Тараненко.

— Цікаво, як можна дізнатися, чим вони харчувалися? - ставлю запитання Сергію Тараненку.

— Це не просто, проте цілком можливо. Ми ретельно просіювали ґрунт, а потім подрібнювали його, щоб не пропустити навіть найдрібніші речі. Нас цікавить все — навіть луска й кісточки від риби та залишки будь-якої іншої їжі (скажімо, кістки птиці), що її споживали склороби, які тут жили та працювали. Цей матеріал (кісточки, луску, насіння) досліджують фахівці з біоархеології. А доктор історичних наук Марина Сергєєва — навіть попіл від багать, які палили в далекому минулому.

— Для чого досліджувати попіл?

— Щоб визначити, які породи дерева використовували на дрова.

Просіюють ґрунт, щоб не пропустити навіть найдрібніше

— Я правильно розумію, що експедиції вдалося знайти навіть кісточки й луску від риби, яку тут 1000 років тому їли майстри?

— Так, вдалося. До речі, серед знахідок — фаланга ведмежого пальця. В ті часи в Києві ведмедів вживали в їжу. А саме фалангу пальця цього велетня могли носити як амулет.

Популярні новини зараз
Уродженку Донеччини та фанатку рф, яка насміхалася у Києві над українцями, які бігли до укриття, затримали За дослідження проблемної частини тунелю Київського метро переплатили в кілька десятків разів У Києві демонтували відому скульптуру Пейзажної алеї — "Дівчинка на подушках" На Одеській трасі під Києвом навесні 2024 планують відкрити новий ТРЦ
Показати ще

— Яка найімовірніша версія того, скільки людей працювало в майстерні з виготовлення смальти та скла для Успенського собору лаври?

— Ключових фахівців було не менше двох, плюс шість-вісім підмайстрів. Чому я так вважаю? Вогонь в горні мав горіти цілодобово (не можна було допускати, щоб пічка остигала). Тож виходить: щонайменше по одному головному майстру на зміну та в його розпорядженні по три-чотири працівники. Змін як мінімум дві. Тож загалом штат майстерні складався не менше, як з 8−10 осіб. До речі, розкопки показали, що через певний час після завершення оздоблення Успенського собору виробництво в цій майстерні було відновлено. Але якість виробів була значно гіршою.

— Про що це свідчить?

— Певно, про те, що, коли візантійські фахівці поїхали з Києва додому, їхні місцеві підмайстри відновили виробництво.

— Тобто «підглянули» візантійські секрети та спробували їх застосувати?

— Скоріш за все, так і було. Але, як я вже сказав, копії виявилися суттєво гіршими за оригінал.

Майстерню було створено для оздоблення Успенського собору. На тлі собору - Дмитро Пефтіць (ліворуч) і Сергій Тараненко (фото автора)

— Люди, які відновили роботу майстерні, продовжили виготовлення скла та смальти?

— Ні. Вони зайнялися виробництвом побутових товарів — полив’яного (вкритого скляною масою) посуду. Тобто, спробували наслідувати візантійські зразки посуду.

— Як ви визначили, що їхні скляні вироби гірші від візантійських?

- Досвідчена фахівчиня з Музею історії Києва Марія Тимошенко виконала порівняння оригінального старовинного візантійського посуду та залишків того, що виробляли в цій майстерні. Різниця дуже велика. Це все одно, що, скажімо, на Дарницькому радіоринку в Києві хтось спробував би збирати копії смартфонів якогось провідного світового бренду. Проте слід визнати, що виробництво на початку ХІІ століття хоча й не надто якісного, але свого полив’яного посуду було для тодішнього Києва неабияким технологічним проривом.

— Скільки 1000 років тому коштували смальта та скло?

— Конкретні цифри науці невідомі, але впевнено можна казати, що не дешево. Між іншим, у стародавній Європі технологія виробництва скла суворо оберігалися: навіть ще у XV столітті на острів Мурано (знаходиться біля Венеції) не пускали сторонніх людей, бо це був центр виготовлення виробів зі скла.

«Якщо почитаєте Києво-Печерський патерик, дізнаєтесь про чималу кількість кримінальних подій на тодішньому Печерську»

— Повернемося до склоробної майстерні. Її доводилося ретельно охороняти від пограбувань?

— Розкопки показали, що територія майстерні була огороджена двома лініями парканів — задля безпеки. Адже, повторю, для середньовіччя це було особливо дороге виробництво, як в наші часи ювелірна фабрика. Тому, певно, майстерня мала охорону, а самі майстри жили на її території.

До речі, якщо почитаєте Києво-Печерський патерик (він написаний у XIII столітті на основі листування єпископа Володимиро-Суздальського Симона і ченця Печерського монастиря Полікарпа), дізнаєтесь про чималу кількість кримінальних подій на тодішньому Печерську: пограбування (в тому числі церков), вбивства, безчинство ватаг розбійників. Тож виробництво високовартісної продукції, якою тоді були смальта та скло, мали охороняти. Тим паче, що майстрів запросили з Візантії, а раз так, то їм, напевно, були створені особливі умови, добре платили. Злодіям було чим поживитися. Також слід враховувати, що територія нинішнього Митрополичого саду в ті часи була периферією монастиря.

Мозаїки Успенського собору не збереглися. Про те, які в часи Руси робили мозаїки в храмах Києва, можна скласти уявлення, наприклад, з цього шедевра, що знаходився в Михайлівському Золотоверхому соборі &ndash; зображення святого Дмитра Солунського (фото з відкритих джерел)

— Чому саме там розмістили склоробну майстерню?

— Бо це пожежонебезпечне виробництво, а споруди монастиря були тоді з дерева.

— Експедиція знайшла залишки будинку, в якому жили майстри?

— Так. Це була двоповерхова споруда, впритул до якої розташовувалася прибудова — певно, для запасу харчів та сировини.

— Що вважаєте найцікавішим зі знахідок, зроблених експедицією на місці стародавньої майстерні?

— Я виділив би фрагмент горна (пічки), в якому, власне, виплавляли скло. Бо раніше нам і нашим попередникам з експедиції Володимира Богусевича (вона працювала у 1950-х роках) траплялися тільки фрагменти плінфи (цегли княжих часів) з рештками скляної маси на них. І ось ми знайшли частину самого горну: декілька плінф, з’єднаних будівельним розчином (на фото у заголовку. - Авт.). На них — залишки скляної маси. До речі, в грудні плануємо відкрити виставку про розкопки склоробної майстерні, і цей експонат посяде на ній одне з чільних місць, бо це не рядова знахідка.

Уламок плінфи (давньоруська цегла) зі скляним шлаком на поверхні

Читайте також: У Києві знайшли підземелля палацу Кирила Розумовського

— Відомо, що являли собою такі горни?

— Так. Адже подібні збереглися в хорошому стані в Середземномор’ї, звідки й прийшла до нас ця технологія. Середземноморські горни дають чітке уявлення про те, якими були такі печі. А ми маємо тільки невеликий фрагмент.

Також серед ключових знахідок — скляні «млинці», вкриті золотою фольгою. Це продукти проміжного етапу виготовлення смальти для мозаїк. Ці «млинці» дробили й таким чином отримували кубики смальти.

Шматок &laquo;млинця&raquo;. Такі млинці дробили й таким чином отримували кубики смальти

— Склоробна майстерня працювала аж до монгольської навали?

— Ні, вона припинила існування задовго до цього — у ХІІ столітті.

— Коли за часів президентства Леоніда Кучми відновлювали Успенський собор, в ньому відтворили стародавні мозаїки?

— Ні. Річ у тім, що їх втратили під час чисельних ремонтних робіт та перебудов у минулі століття. Тому інформації, яка б дозволила відновити ці мозаїки, немає.

— Ваш колега Дмитро Пефтіць згадав про скарб бурштину, який знайдено минулого року під час розкопок майстерні. Цей скарб часів Русі?

— Ні. Майже кілограм бурштину ми знайшли в шарах ґрунту XIV-XV століть. Тут слід сказати, що, окрім артефактів періоду Київської Руси, ми відшукали в тому місці чимало монет польсько-литовського періоду, фрагмент керамічної люльки XVII століття тощо.

Значна частина знахідок буде досліджена за допомогою рентгенофлуоресцентного спектрального аналізу (РФА-аналізу), який дозволяє визначити хімічний склад, не беручи проб. Навіть мікроскопічні домішки різних елементів (калію, свинцю тощо), як правило, дозволяють визначити, звідки походить та чи інша знахідка. І, можливо, — з якої конкретно частини Візантійської імперії приїхали майстри, які створили склоробну майстерню. Вони привезли з собою набір спеціальних домішок (ми називаємо їх «спеції»), які додавали у скло, щоб надати йому різних кольорів і властивостей.

Плануємо написати колективну монографію, присвячену цій пам’ятці. Наші дослідження зацікавили колег з Великої Британії та Норвегії. Адже ця створена візантійськими майстрами склоробна майстерня унікальна для Східної Європи.

Раніше повідомлялось: На території Києво-Печерської лаври знайшли понад 180 шматочків бурштину на понад 0,5 кг

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Замужняя Тоня Матвиенко впервые отреагировала на слухи о романе на стороне с известным певцом
TSN
2024-10-10T11:51:51Z
Российская певица двухтысячных впала в кому после попытки суицида
Comments UA
2024-10-02T20:15:54Z
Брак певицы с Украины и российского стриптизера трещит по швам
Comments UA
2024-09-29T20:15:32Z
Аль Пачино пережил клиническую смерть: он рассказал, что видел по ту сторону
Comments UA
2024-10-07T10:51:49Z
Джейсон Шрайер подтвердил разработку мобильной Overwatch
GameMag
2024-10-10T12:52:41Z
Актуальность не тухнет несколько лет подряд: самая желанная модель куртки на осень 2024
Знай
2024-10-10T12:51:32Z
"Каза! Хоть бы сказала" Даша Астафьева набросилась на "почти замужнюю" Лесю Никитюк/Украинские звезды бурно отреагировали на романтические отношения телеведущей
Апостроф
2024-10-07T16:00:28Z
Где сейчас и чем занимается во время войны "Тамбовский волк" из "Квартала" Валерий Жидков/Что известно о творческой и личной жизни юмориста
Апостроф
2024-10-10T10:48:12Z
Лиззо показала похудевшую фигуру в нижнем белье
Фокус
2024-10-10T09:00:30Z
"Только чудо может спасти": генерал предсказывает катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-08T21:18:32Z
Король Чарльз ІІІ приостановит лечение рака: в чем причина
Фокус
2024-10-08T10:27:13Z
«С трепетом произношу впервые это слово с большой буквы»: дочь Фарион показала невероятные слова матери о зяте
Апостроф
2024-10-06T13:36:40Z
В Польше призвали вернуть украинских мужчин домой, и отправить на фронт
Знай
2024-09-29T20:12:36Z
Ракеты Sea Venom впервые применили с вертолета AgustaWestland AW159 Wildcat
Фокус
2024-10-10T12:31:11Z
Дети обретут профессию еще в школе: какие изменения ждут образование
Знай
2024-10-10T12:30:03Z
Женщину заставили убрать мусорные мешки в человеческий рост: соседи думают, что там трупы
Фокус
2024-10-10T10:45:53Z
Украинцев начнут вызывать в суд: будут выбирать вслепую, за неявку – непосильные штрафы
Знай
2024-10-09T18:21:37Z
Обучение в школах на грани коллапса: молодежь не хочет учить детей
Знай
2024-10-06T06:21:13Z
Скандал вокруг смерти комбата Игоря Гриба: выяснились жуткие подробности
Апостроф
2024-10-06T14:06:33Z
Венгрия озвучила, почему боится членства Украины в НАТО
Comments UA
2024-10-09T18:39:21Z
Под Москвой застрелили бывшего "министра" "ЛНР": интересные подробности
Comments UA
2024-10-01T21:45:57Z
В Кремле отреагировали на желание Шольца поговорит с Путиным
Comments UA
2024-10-02T14:12:49Z
"Падают в Беларуси": СМИ объяснили, почему 95% "шахедов" не поражают нужных им целей
Фокус
2024-10-10T13:15:27Z
Зеленский заявил о победе в 2025 году, а бойцы не верят: от чего зависит развитие войны в Украине
Фокус
2024-10-10T13:12:58Z
Глава Чечни объявил кровную месть депутатам Госдумы и члену Радфеда РФ
Корреспондент
2024-10-10T12:00:46Z
"Угроза Керимову - это угроза Путину": что означает объявление Кадыровым кровной мести
Апостроф
2024-10-10T12:00:17Z
Кабмин приостановил процедуру бронирования работников: что произошло
Comments UA
2024-10-09T19:36:39Z
Пенсионерам старше 70 лет увеличат выплаты: условия и суммы
Знай
2024-10-06T13:36:26Z
У украинцев хотят отобрать льготы, придумали новую причину: появился законопроект
Политека
2024-09-26T18:04:35Z
Тарифы на электроэнергию вырастут: какие квитанции украинцам ждать с 1 ноября
Знай
2024-10-01T19:42:53Z
Цены заоблачные: почему зимой картофель подорожает до 55 грн за килограмм
Comments UA
2024-10-08T16:27:57Z
Когда начнется отопительный сезон осенью 2024: известны сроки и тарифы
Фокус
2024-10-10T13:12:17Z
Новый владелец Parimatch: как это повлияет на будущее компании
Comments UA
2024-10-10T13:09:04Z
Россияне атаковали энергообъекты в трех областях
Корреспондент
2024-10-10T08:55:20Z
Треть украинцев оценили действия власти для восстановления энергетики как неэффективные – опрос
ZN UA
2024-10-02T12:53:11Z
Подсолнечное и сливочное масло: цены в супермаркетах бьют рекорды
Знай
2024-09-29T16:06:42Z
Солнца не ждать? Синоптики дали прогноз на новую рабочую неделю в Украине
UAToday
2024-10-06T20:30:20Z
Ситуация очень печальная: синоптик рассказала, когда в Украине ждать дождей
Апостроф
2024-09-29T09:03:41Z
"Это караул", — предатель Царев подсчитал, сколько времени понадобится армии РФ на захват Донбасса. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-09T18:54:17Z
Стали известны последствия авиаудара по Харькову
Корреспондент
2024-10-08T17:24:27Z
В прифронтовую Дружковку передано 2 тысячи продуктовых наборов от Фонда Рината Ахметова
Корреспондент
2024-10-10T13:18:49Z
Власти оккупированной Луганщины вынуждают школы агитировать за поступление в армию РФ
Comments UA
2024-10-10T13:15:24Z
Алаудинов в отчаянии: ВСУ уничтожили лучшего штурмовика «Ахмата» с позывным «Киллер»
Comments UA
2024-10-10T10:36:43Z
"Все в русском стиле": в ВСУ рассказали, как ВС РФ брали и не взяли Каменское на Запорожье
Фокус
2024-10-08T18:45:52Z
Командир отделения ВСУ работал на россиян и сдавал позиции F-16
Фокус
2024-10-01T11:06:10Z
В каком возрасте стоит бросить курить: отказ от вредной привычки поможет прожить намного дольше
Фокус
2024-10-10T12:57:30Z
Наращивают мышцы и клетки мозга: ученые раскрыли новую пользу физических упражнений
Фокус
2024-09-29T19:06:53Z
Простой тест, который поможет определить деменцию на ранней стадии
Marie Claire
2024-09-28T00:00:50Z
В Минздраве рассказали, когда в аптеках можно будет приобрести лекарства с медицинским каннабисом
Фокус
2024-10-02T05:13:18Z
Пугающее изобилие. На зубной щетке процветает жизнь: некоторые микробы еще неизвестны науке
Фокус
2024-10-10T12:30:41Z
Чем меньше возраст, тем больше риски: ученые выяснили эффективность операции на колене у детей
Фокус
2024-10-10T11:51:08Z
6 признаков того, что ваш антивозрастной крем вреден для кожи
Marie Claire
2024-09-28T03:00:49Z
Как сохранить урожай овощей без холодильника: полезные советы для украинцев
Политека
2024-09-27T19:31:53Z
Астрологический прогноз на октябрь 2024 по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-09-29T22:51:19Z
Под Киевом произошел взрыв в многоэтажке
Корреспондент
2024-10-10T11:48:33Z
В Киевской области и Одессе задержали поджигателей военных авто
Корреспондент
2024-10-10T10:48:39Z
В России разбился военный самолет Як-130
Апостроф
2024-10-10T12:33:31Z
Во Львове 18-летняя девушка как маньяк расправилась с мужчиной
TSN
2024-10-10T11:51:31Z
В Харькове мужчина на заправке совершил поджог
Comments UA
2024-10-10T13:15:36Z
Суд арестовал депутата, у которой нашли $1,5 млн
Корреспондент
2024-10-10T13:12:27Z
В Тель-Авиве произошел теракт - людей расстреляли из автоматов на трамвайной остановке
Комсомольская правда
2024-10-01T17:10:25Z
Под Кривым Рогом произошло землетрясение магнитудой 3,3 балла: подробности
Фокус
2024-10-08T22:06:27Z
В Сумах произошли взрывы
TSN
2024-10-06T20:21:01Z
Вкуснее магазинного: бюджетный рецепт сырника "Сникерс" с домашней карамелью
Политека
2024-09-28T23:01:58Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 7 по 13 октября 2024 года
Фокус
2024-10-06T19:15:34Z
Прямо как в Италии: оригинальный рецепт хлебного супа с капустой и сыром
Политека
2024-10-01T11:01:44Z
В чем встречать Новый 2025 год Зеленой Деревянной Змеи: рекомендации по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-09-26T18:00:52Z
Художник не сдержал фантазию – найдите все ошибки на картинке за 9 секунд/Тренируем мозг, зрение и логику!
Апостроф
2024-10-10T13:00:32Z
Почему осенью листья меняют цвет
Comments UA
2024-10-10T12:24:35Z
Запеченные баклажаны: рецепт вкусного и полезного блюда с помидорами и сыром
Фокус
2024-10-10T11:00:08Z
Как очистить решетки духовки – 5 простых и эффективных способов/Эти лайфхаки превратят очищение духовки в очень простое дело
Апостроф
2024-10-10T10:15:22Z
Салат "Добрая теща": рецепт сытного и вкусного блюда
Фокус
2024-10-10T10:00:16Z
Реализм еще выше: Представлен первый трейлер гоночного симулятора Assetto Corsa EVO — выходит в январе в Steam
GameMag
2024-10-01T06:33:07Z
Беженцам нужно немедленно перерегистрировать авто: с 1 октября задействует новый запрет
Знай
2024-09-26T18:21:57Z
Придется привыкать: водителям приготовили много сюрпризов в страховании авто
Знай
2024-10-05T02:51:43Z
В Норвегии установлен новый мировой рекорд по объемам продажи электромобилей
Известия Киев
2024-09-27T15:29:42Z
"Когда хейтеры переходят границу": экс-жена Ханумака показала свой поврежденный автомобиль
Апостроф
2024-10-10T11:57:01Z
Брутальный дизайн и 900 сил: дебютировал экстремальный внедорожный пикап Ford
Фокус
2024-10-10T11:30:57Z
Какие авто в Украине разметают, как горячие пирожки: самые топовые модели
Comments UA
2024-10-10T11:15:04Z
Нового конкурента BMW X1 и Audi Q3 от Honda показали до презентации
Фокус
2024-10-10T10:42:03Z
Lexus показал мощный премиальный внедорожник с малым расходом топлива
Фокус
2024-10-10T07:43:45Z
Укрпочта кардинально изменит функционал мобильного приложения
Хвиля
2024-10-09T15:39:36Z
Послушайте русскую озвучку хоррора Alone in the Dark от Cool-Games
GameMag
2024-09-30T20:31:32Z
Официально: Роскомнадзор приступил к блокировке Discord в России
GameMag
2024-10-08T19:46:10Z
Эксперт рассказал, какие преимущества может дать Украине налаживание сотрудничества с учеными, выехавшими за границу
ZN UA
2024-10-05T07:22:19Z
Принадлежали фригийцам: турецкие археологи нашли ритуальное место в замке Мидаса
Фокус
2024-10-10T13:12:54Z
Обновление Телеграмм: Дуров рассказал, какие новые функции мессенжера ожидают пользователей
Апостроф
2024-10-10T12:51:34Z
Крупнейший шторм в Солнечной системе: таким Большое красное пятно на Юпитере еще не видели
Фокус
2024-10-04T07:45:54Z
"Погружает с первых минут": Ремейк Silent Hill 2 получает восторженные отзывы от первых покупателей, рейтинг в Steam — 95%
GameMag
2024-10-06T19:58:38Z
Мощный взрыв навсегда изменил Землю: ученые рассказали, что произошло
ZN UA
2024-09-28T10:49:04Z
Украинский чемпион мира Беринчик будет защищать титул в андеркарде реванша Усика и Фьюри
ZN UA
2024-10-05T08:55:06Z
"Пройду сквозь него": бывший соперник Усика хочет получить реванш против украинца
ZN UA
2024-10-10T12:39:52Z
Клуб Роналду готовит невероятный контракт для Де Брёйне
Корреспондент
2024-10-10T12:18:37Z
Екатерина Садурская установила новый рекорд Украины в подводном плавании – 103 метра
Комсомольская правда
2024-10-10T12:06:52Z
«Украина – Грузия» в Лиге наций: сравниваем стоимость и уровень игроков
Комсомольская правда
2024-10-10T12:02:39Z
Милевский хочет начать тренерскую карьеру
Корреспондент
2024-10-10T11:22:49Z
Великий теннисист скоро повесит ракетку на гвоздь: кто объявил об уходе
Comments UA
2024-10-10T10:12:29Z
Чжилэй рассказал, за счет чего Усик снова победит Фьюри
Корреспондент
2024-10-10T08:21:56Z
Капитана сборной Украины прооперировали после травмы на ЧМ
Корреспондент
2024-10-10T07:36:57Z