MY.UAНовини
Ядерна катастрофа на всіх АЕС: що станеться, якщо Росія вдарить по енергетиці напередодні зими
Ядерна катастрофа на всіх АЕС: що станеться, якщо Росія вдарить по енергетиці напередодні зими

Ядерна катастрофа на всіх АЕС: що станеться, якщо Росія вдарить по енергетиці напередодні зими

У вересні, під час засідання Ради Безпеки ООН, президент Володимир Зеленський заявив, що Росія планує атакувати три українські атомні електростанції, маючи на меті зруйнувати енергетику України перед черговою складною зимою. Про це ж попереджали в МЗС, а вже у жовтні Енергоатом повідомив, що російські ударні дрони знову порушили заборонену для польотів зону над Південноукраїнською АЕС. Це може свідчити про підготовку удару по атомних електростанціях.

Наприкінці серпня Росія вже атакувала розподільчі підстанції, пов'язані з АЕС. Це привезло до кількатижневих екстрених та стабілізаційних знеструмлень по всій Україні. Напередодні зими Україна знову постає перед загрозою вимкнень електроенергії. Мовиться про різні сценарії – від мінімальних вимкнень за теплої погоди до багатогодинних. Але ж насамперед удари по атомних електростанціях – це екологічна загроза.

24 Канал вивчив тривожний звіт Greenpeace про загрозу ядерної катастрофи через російські дії та розповідає, що може статися, якщо Росію не змусять припинити ядерний терор.

Удари по АЕС: що кажуть у Greenpeace

Експерти офісу Greenpeace в Україні Ян Ванде Путте та Шон Берні проаналізували, які ризики може надалі створити російська агресія у разі атак на українську енергосистему, яка вже значною мірою пошкоджена за понад два роки.

Шість енергоблоків ЗАЕС, що фактично є в окупації з 2022 року, перебувають у режимі холодної зупинки, мовиться у звіті Greenpeace.

Хоча вони постійно перебувають у зоні ризику, від моменту втрати живлення мине кілька тижнів, перш ніж стануться викиди радіоактивних речовин. Решта енергоблоків трьох українських АЕС є основним джерелом електроенергії в Україні та перебувають під значним ризиком російських обстрілів.

Це стосується саме розподільчих підстанцій енергоблоків, про що попереджали президент Зеленський та очільник МЗС Сибіга.


Критичні підстанції України / Інфографіка Greenpeace

Підстанції, що служать для передачі електроенергії, також життєво важливі для підтримки функціонування енергетичної мережі України та підтримки роботи українських ядерних реакторів. У серпні 2024 року через атаку на підстанції Укренерго від мережі відімкнулися чотири енергоблоки.

Якщо російські атаки продовжать націлюватися на українську електроенергетику, сценарій цієї зими передбачає більш серйозні наслідки з точки зору енергопостачання по всій Україні,
– попереджають у Greenpeace.

В якому стані перебуває українська енергетика

Зараз Україна виробляє електроенергію загалом на дев'яти атомних енергоблоках – чотири на Рівненській АЕС, два на Хмельницькій АЕС, три на Південноукраїнській АЕС. Їхня загальна потужність становить 7,8 ГВт.

  • Шість реакторів ЗАЕС загальною потужністю 6 ГВт зупинені уже понад два роки після окупації російськими збройними силами та російською державною атомною корпорацією "Росатом".
  • До 2024 року Росія пошкодила 90% теплових електростанцій і 40% гідроелектростанцій України.

Після осінньо-зимових атак на енергетику у 2022 – 2023 роках зиму з 2023-го на 2024 рік вдалося пройти без відключень – завдяки фізичному захисту підстанцій Укренерго та іноземній допомозі. Однак після весняних атак 2024 року влітку в Україні спостерігався великий дефіцит електроенергії, коли генерувальні потужності впали на 2,3 ГВт нижче свого пікового попиту у 12 ГВт попри імпорт електроенергії з ЄС.

Нині прогнози на зиму 2024 – 2025 років розбігаються від значних знеструмлень до мінімальних вимкнень електроенергії.

Які загрози від можливих подальших атак Росії

Ймовірна атака росіян на підстанції, безпосередньо пов'язані з українськими АЕС, може призвести до ланцюгової реакції:

  • спершу відбудеться аварійна зупинка багатьох енергоблоків;
  • стане неможливим електропостачання для охолодження реакторів та басейнів витримки відпрацьованого ядерного палива, а також експлуатації життєво важливих систем безпеки;
  • різко збільшиться ризик пошкодження активної зони реактора, що призведе до розплавлення ядерного палива та численних аварій по всіх реакторах України, включно з множинними та каскадними аваріями.

Від першої втрати живлення реакторами до серйозного пошкодження активної зони реакторів можуть минути лічені години, вважають у Greenpeace. Експерти наводять такі подальші етапи руйнування мережі та неможливості її перезапуску.


Інтерактивна карта (за посиланням) показує серйозну небезпеку на українських атомних станціях, спричинену російським вторгненням / Greenpeace International 2022 – 2024

Етап 1 – руйнування мережі:

  • Пошкодження однієї або декількох основних підстанцій.
  • Критичне збурення в мережі, що виходить за межі норми частоти або напруги.
  • Втрата зовнішніх джерел енергопостачання для однієї або декількох АЕС.
  • Відключення реактора; електроенергія на станції, необхідна для систем безпеки, забезпечується дизельними генераторами, акумуляторами та/або відключенням 1 реактора для утримання мінімальної потужності для побутового навантаження.
  • Через втрату генерувальних потужностей однієї або декількох атомних електростанцій, обмежена решта генерувальних потужностей в енергосистемі не може компенсувати їх, що призведе до загального відключення електроенергії.


Південноукраїнська АЕС, над якою фіксували "Шахеди" / Фото Енергоатом

Етап 2 – повторний запуск мережі (запуск електростанції з нуля) неможливий:

  • Неможливо здійснити запуск мережі з нуля, оскільки більшість гідроелектростанцій та електростанцій, що працюють на викопних видах палива, пошкоджені, а атомні електростанції не мають можливості запуску з нуля. Це веде до тривалого відключення електроенергії.
  • Якщо у дизель-генераторів закінчується паливо або вони виходять з ладу, виробництво енергії для покриття побутового навантаження на АЕС припиняється.
  • Аварійне вимкнення атомної електростанції, всі функції безпеки на АЕС вимикаються.
  • Пошкодження активної зони реактора та масштабний викид радіоактивності.

Запуск електростанції з нуля або відновлення після аварійного відключення – це складний процес перезапуску електроенергетичної системи після аварійного відключення, наголошують у Greenpeace. Цей процес координується оператором системи передачі електроенергії (Укренерго) в Україні та вимагає наявності достатньої кількості електростанцій з можливістю запуску електростанції з нуля, як-от акумуляторні системи накопичення енергії (BESS), дизель-генератори, гідроелектростанції та теплові електростанції. BESS можна комбінувати з поновлюваними джерелами, зокрема вітровими та сонячними електростанціями.

Атомні електростанції не здатні до запуску з нуля і відтак їх робота залежить від цих інших джерел. Це особливо проблематично в умовах, що склалися в Україні, оскільки більшість потужностей гідроенергетики та викопних джерел енергії були виведені з ладу внаслідок російської агресії, а Україна поки що не має значних потужностей BESS.

Якими будуть наслідки масштабного знеструмлення України

У разі аварії на ядерному реакторі моделювання показує, що найбільший ризик забруднення (понад 1000 кБк/м² Cs-137, що потребує переселення) буде в кількох сотнях кілометрів, переважно в Україні, але також і в сусідніх країнах. Менше забруднення (128 – 1000 кБк/м² Cs-137), що все ще вимагатиме захисту, вплине на всю Європу. Це стосується аварій на одному реакторі, а не на декількох.

Весь аналіз ядерної безпеки для України (і всіх країн) розробляється і планується з певним резервуванням в електромережі з урахуванням так званого "стандарту N-1", який гарантує захист системи від будь-якої разової події. Однак проєкт жодної національної ядерної енергетичної програми у світі не дозволяє впоратися з масштабами руйнувань, які спричинила повномасштабна війна Росії на території України.

Наразі жоден орган регулювання ядерної безпеки у світі не проводив аналізу безпеки с урахуванням кризи такого масштабу, яку спричинили цілеспрямовані атаки Росії в національній електроенергетичній системі України, та її вплив на безпеку атомних електростанцій.

Наразі немає загальнодоступних моделей для радіологічних викидів від кількох реакторів на різних атомних електростанціях. При тривалому відключенні енергосистеми існує ризик пошкодження активних зон на кількох електростанціях, що може призвести до каскадних наслідків і подальших викидів.

У разі тривалого відключення енергосистеми існує ризик пошкодження активної зони на кількох електростанціях. На кожній АЕС можуть виникнути каскадні наслідки, коли масштабний викид на одному реакторі може призвести до втрати контролю на прилеглих реакторах, що спричинить подальші викиди.

Подальші атаки росіян можуть призвести до подальшої втрати пропускної здатності енергосистеми і знеструмлення всієї країни, потенційної каскадної кризи як на одній АЕС так і на декількох, і, нарешті, до масштабних радіологічних викидів.

Жахливі наслідки, з якими доведеться зіткнутися в цій ситуації населенню України, неможливо уявити, зауважують у Greenpeace.

До чого треба примусити Росію

Росія має терміново зупинити атаки на електроенергетичну систему України, а не лише на атомні станції та ключові підстанції, стверджують експерти Greenpeace. Міжнародне співтовариство повинно тиснути на Росію, щоб вона припинила ці дії. МАГАТЕ має терміново направити інспекторів на важливі об'єкти електромережі, зокрема підстанції, що забезпечують роботу атомних станцій. Це має зупинити подальші військові атаки.

Також потрібно швидше надавати міжнародну допомогу для відновлення і захисту пошкодженої енергетичної інфраструктури України. Варто збільшити імпорт електроенергії через інтеграцію української мережі з європейською системою ENTSO-E.

Щодо попиту на електроенергію, необхідно впроваджувати енергоефективні рішення, встановлювати розумні лічильники і управляти попитом. Що стосується виробництва, важливо продовжити децентралізацію і розвивати системи зберігання енергії разом із сонячною та вітровою енергією, щоб зменшити вразливість України до атак.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Війська КНДР у Маріуполі та на Харківщині: військовий розповів, що насправді відбувається на фронті
Политека
2024-11-27T21:27:21Z
ЦНС: На окупованих територіях Донеччини вже понад 5 тисяч дітей включено до "Юнармії"
ZN UA
2024-11-27T21:09:28Z
"Вовка п***абол": у Криму чоловіка засудили за мем про Путіна і лайки до проукраїнських дописів
24tv
2024-11-27T21:00:18Z
Люди без опалення: у Кривому Розі виникла проблема через мобілізацію
Политека
2024-11-27T21:00:17Z
На фронті 150 зіткнень, головні зусилля ворога - на Покровському та Курахівському напрямках
УкраинФорм
2024-11-27T20:55:44Z
Ситуація на Харківщині погіршується: генерал повідомив, що відбувається на Купʼянському напрямку
Политека
2024-11-27T20:43:49Z
Це далеко не Донбас: експерт назвав напрямок, де вирішується доля війни просто зараз
GlavRed
2024-11-27T20:27:12Z
Але всім начхати: у Тверській області понад 1000 сімей тиждень виживають без електрики
24tv
2024-11-27T20:21:32Z
Цей напрямок вирішить долю війни, – полковник запасу сказав, звідки почнеться деокупація Криму
24tv
2024-11-27T20:06:36Z
Мир через силу: хто такий Кіт Келлог і що його призначення віщує Україні
ZN UA
2024-11-27T21:37:55Z
Чому Росія визнала удар ATACMS по Курщині: військовий оглядач припустив задум Кремля
24tv
2024-11-27T21:33:23Z
Кілька призначенців Трампа отримали погрози життю - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-27T21:27:16Z
Прямо під час візиту в Астану: Казахстан підніс Путіну неприємний "сюрприз"
GlavRed
2024-11-27T21:27:06Z
Нордично-Балтійські держави обіцяють більшу підтримку Україні "в найближчі місяці"
Европейская правда
2024-11-27T21:18:04Z
Північна Корея готує до передачі Росії додаткові балістичні ракети - Штати в ООН
УкраинФорм
2024-11-27T21:17:19Z
США та Китай провели обмін ув'язненими – Politico
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T21:17:16Z
Польща готова розпочати ексгумацію жертв Волинської трагедії протягом доби
iPress
2024-11-27T21:17:08Z
Залишаться в руках Трампа: Білий дім не встигає витратити гроші, виділені на зброю для ЗСУ
Фокус
2024-11-27T21:15:46Z
Ось як часто потрібно прати бюстгальтер: несподівана відповідь
24tv
2024-11-27T20:36:07Z
«Статистика – то вершина айсберга». Названо найбільш розповсюджені в Україні венеричні хвороби
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:12:50Z
Що робити, щоб уникнути застуди
24tv
2024-11-27T20:06:39Z
Українська асоціація канабісу закликала припинити медійний тиск на депутата Володимира Горковенка
Bagnet
2024-11-27T18:31:32Z
Стало відомо, чому кава корисна для здоров’я
AgroNews
2024-11-27T17:25:28Z
CO2 насправді може бути корисним для нашої ДНК
Portaltele
2024-11-27T17:04:10Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Чому мандарини стали символом Нового року та чому їх корисно їсти
24tv
2024-11-27T16:30:24Z
Знайшли простий, але страшний спосіб, покращити роботу імунітету
24tv
2024-11-27T16:30:12Z
Василіса Фролова в шикарній сукні вийшла заміж за батька свого єдиного сина
GlavRed
2024-11-27T21:27:09Z
Українські військові отримали «гострі картузи» з автографом Кілліана Мерфі
ITC
2024-11-27T21:17:52Z
Фаворити тижня: 10 найкращих серіалів на Netflix в Україні, які варто подивитися
24tv
2024-11-27T20:51:57Z
Дівчина ексзірки Тоттенхема звабила публіку світлинами у ліжку: фото палкої моделі
24tv
2024-11-27T20:30:13Z
Софія Ротару зв'язалася з російськими артистами - причина
GlavRed
2024-11-27T20:27:57Z
Пропутініська співачка Арбеніна зірвалася зі страхувальної сітки під час концерту
GlavRed
2024-11-27T20:27:41Z
Nata Gryviuk випустила зрілу рефлексію «Юність»
Storyboom
2024-11-27T20:19:30Z
Міс планета-2024: українка здобула один з титулів конкурсу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:00:12Z
Олександр Пономарьов розкрив правду, чому не їздив із концертами в РФ
GlavRed
2024-11-27T19:27:52Z
Зарплати заморожені, але податки зросли: хто найбільше серед громадян відчує удар
Знай
2024-11-27T21:30:27Z
Рубль стрімко падає, російська військова економіка зазнає великого навантаження, – Politico
24tv
2024-11-27T21:15:06Z
ЄБРР може надати Укрзалізниці кредит на малу газову генерацію
Хвиля
2024-11-27T21:03:03Z
Ашан, Метро та Варус оновили ціни на овочі: скільки коштують картопля, капуста, цибуля та морква
Хвиля
2024-11-27T20:45:28Z
З початку року виробництво сталі в Росії впало на 7%
УкраинФорм
2024-11-27T20:27:53Z
Європу очікує найхолодніша зима за останні роки
360ua.news
2024-11-27T20:12:40Z
Кавомани засмутились: чому в Україні подорожчала кава з молоком
24tv
2024-11-27T20:06:09Z
У Харкові пройде форум цифрової трансформації Східної України
Мій Харків
2024-11-27T19:58:17Z
29 листопада — дискусійна панель «Telegram війни в Україні: Як пережити кібербулінг та зберегти компанію. Історії бізнесу та позиція держави»
Детектор М
2024-11-27T19:58:01Z
Російські безпілотники розпочали нічну атаку
УкраинФорм
2024-11-27T21:16:05Z
У Києві назвали переможця премії імені Джеймса Мейса в галузі журналістики
ZN UA
2024-11-27T21:04:15Z
Росія випустила по Україні "Шахеди": для яких областей є загроза
24tv
2024-11-27T21:00:43Z
Державні та міжнародні свята у грудні 2024: як відпочиватимуть українці на Різдво
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:06:54Z
ЗМІ: США готуються схвалити продаж Ізраїлю зброї на $680 млн
Европейская правда
2024-11-27T20:01:14Z
Нововведення у військовому обліку: що слід знати українцям
TSN
2024-11-27T19:57:21Z
За час війни в Україні людей з інвалідністю стало на 300 тисяч більше
Комсомольская правда
2024-11-27T19:55:20Z
На полігоні Brave1 провели краш-тести 100 наземних дронів
InternetUA
2024-11-27T19:48:52Z
Зеленський відповів на 22 петиції щодо присвоєння звання Героя - нагороду отримала одна людина
Комсомольская правда
2024-11-27T19:42:16Z
Ван Ністелрой стане головним тренером Лестера – Романо
Football.ua
2024-11-27T21:36:13Z
ПСВ U-19 — Шахтар U-19 1:1 Відео голів та огляд матчу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T20:37:07Z
Українець Трубін не потиснув руку росіянину Головіну перед матчем Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:33:33Z
Реал готує трансферну бомбу: "Королівський клуб" націлився на зірку АПЛ
24tv
2024-11-27T20:15:56Z
Блавацький обслужить матч Колос – Динамо та інші призначення на 15 тур УПЛ
Football.ua
2024-11-27T20:15:01Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T20:00:14Z
Головний тренер Вікторії Коубек оцінив шанси своєї команди в матчі проти Динамо
Football.ua
2024-11-27T19:54:34Z
Фатальний нефарт команди Циганкова: Жирона зазнала четвертої поразки у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-27T19:42:06Z
Вербич може покинути Панатінаїкос у січні
Football.ua
2024-11-27T19:22:39Z
Екіпаж китайського судна підозрюється в навмисному тягненні якоря для пошкодження балтійських кабелів – WSJ
iPress
2024-11-27T21:17:33Z
Інтернет-шахрай ошукав 35 українців на 135 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-27T21:04:14Z
У Сеулі стався найсильніший за 117 років снігопад
УкраинФорм
2024-11-27T20:36:10Z
У Києві чоловік у формі поліцейського погрожував пістолетом у кафе: що відомо
TSN
2024-11-27T20:00:29Z
В Іспанії стався вибух на хімзаводі, троє людей загинули
УкраинФорм
2024-11-27T19:12:19Z
Українець привласнив гроші Червоного Хреста та відбувся смішним покаранням: подробиці скандального інциденту
Политека
2024-11-27T19:00:47Z
В Одесі затримали підлітків, які підпалили пошту, щоб “заробити” грошей
InternetUA
2024-11-27T18:43:11Z
WSJ: Слідство вважає, що кабелі в Балтійському морі пошкодило якорем судно з КНР
Европейская правда
2024-11-27T18:21:43Z
Вийшли "поговорити": невідомі влаштували стрілянину в центрі Москви
24tv
2024-11-27T17:54:49Z
Щодня, щотижня чи щомісяця: експерт розповів, як часто потрібно голити лобок
24tv
2024-11-27T21:36:31Z
Як менше пити на свята: 5 порад експертів, щоб обмежити споживання алкоголю
24tv
2024-11-27T21:00:00Z
Що категорично не можна сушити на батареї: це треба запам'ятати
24tv
2024-11-27T19:42:51Z
Що подарувати татові на Новий рік: варіанти на будь-який смак
GlavRed
2024-11-27T19:27:31Z
Будуть на сьомому небі від щастя: 3 знаки зодіаку, яким кінець року принесе шалену радість
24tv
2024-11-27T19:09:12Z
Ці 5 речей потрібно прибрати з коридору: зробіть це до початку зими
24tv
2024-11-27T19:00:18Z
Так оселедець ще в житті не смакував: оригінальна подача з лавашем і захват гостей
24tv
2024-11-27T18:51:12Z
Гороскоп Таро на 28 листопада для всіх знаків Зодіаку: будуйте великі плани
Политека
2024-11-27T18:30:08Z
Багато хто даремно цього не робить: чому потрібно вивертати джинси під час прання
GlavRed
2024-11-27T18:27:26Z
Бюджетні Android-пристрої відновили позитивну динаміку ринку
InternetUA
2024-11-27T21:34:36Z
Археологи виявили найстарішу у США вогнепальну зброю
УкраинФорм
2024-11-27T21:18:18Z
Скам’янілості амфібій, знайдені в норах, розкривають давні стратегії виживання
Portaltele
2024-11-27T21:07:47Z
Землю накриє магнітна буря
УкраинФорм
2024-11-27T21:03:59Z
Як ваші звички у соцмережах впливають на психіку
Знай
2024-11-27T20:51:57Z
Ботоксні губи скасовуються: TikTok заблокує підліткам доступ до "фільтрів краси"
FaceNews
2024-11-27T20:39:04Z
TikTok заблокує доступ до «фільтрів краси» підліткам через загрозу заниження їхньої самооцінки
Детектор М
2024-11-27T20:33:51Z
Samsung анонсувала складаний смартфон для любителів відеоігор
InternetUA
2024-11-27T20:27:14Z
Майже марні: від яких функцій варто відмовитися, щоб купити смартфон дешевше
InternetUA
2024-11-27T19:16:07Z
Канадським автобусам Prevost виповнилося 100 років
AutoCentre
2024-11-27T19:24:23Z
Водії спантеличені через новий дорожній знак: до чого тут хом’яки
GlavRed
2024-11-27T18:27:40Z
На шасі Ford Trucks в Україні виготовили спеціалізований автомобіль для водоканалів
AutoCentre
2024-11-27T18:25:22Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z