MY.UAНовини
Під мікроскопом. Що показав моніторинг якості шкільної освіти?
Під мікроскопом. Що показав моніторинг якості шкільної освіти?

Під мікроскопом. Що показав моніторинг якості шкільної освіти?

Під мікроскопом. Що показав моніторинг якості шкільної освіти?

Щоб наша система освіти ефективно працювала і розвивалася, потрібно не лише мати плани реформ, а й бачити в деталях, як вони реалізуються. Це як в медицині — щоб ефективно лікуватися, треба пройти обстеження. А от із системою освітніх аналізів у нас проблеми. В Україні немає сталої системи освітніх вимірювань, яка регулярно тестувала б усю шкільну вертикаль від першого і до дванадцятого класу.

Однак сказати, що ми зовсім не маємо даних про якість шкільної освіти, також не можна. У нас є база даних результатів ЗНО (НМТ), — і це інформація про якість знань випускників. Так, не ідеальна, але є.

Також у нас у країні розпочато моніторинги якості початкової освіти — їх було вже кілька. Дослідження PISA, в яких наша країна брала участь уже двічі, дають уявлення про якість знань 15-річних школярів. Тобто Україна починає накопичувати базу порівнюваних даних, і це дуже добре. Але в системі освіти залишалася сліпа пляма, яка не потрапляла в поле зору фахівців з освітніх вимірювань. Це середина шкільної піраміди — з п’ятого по восьмий клас.

Однак крига скресає — Державна служба якості освіти почала регулярні моніторинги якості знань учнів цих класів. Уже другий рік поспіль вона проводить «Загальнодержавне моніторингове дослідження якості освіти у закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану». Цього року у ньому взяли участь більш як 10 тисяч школярів із 225 шкіл усіх регіонів (окрім Севастополя та АР Крим) і всіх типів навчальних закладів. Вони виконували комп'ютерні тести з математики та української мови на платформі Всеукраїнської школи онлайн (ВШО). Ті, хто навчається у школі дистанційно, проходили тестування вдома, решта — у школі на шкільних комп'ютерах чи власних гаджетах.

Окрім хорошої вибірки, максимально можливої в умовах війни, є ще кілька важливих плюсів цього дослідження.

За прикладом міжнародних досліджень у його рамках проводиться анкетування школярів про те, як вони бачать процес навчання — як із ними працює вчитель, що їх мотивує і допомагає, а що навпаки. Це бек-офіс результатів, який дає можливість краще їх інтерпретувати. Ще один великий плюс у тому, що в поле зору цього дослідження потрапили школярі, які шість років навчалися за реформою НУШ, отже, ми зможемо хоча б приблизно побачити ефект нововведень. Важливо також, що результати моніторингу презентують не лише в Києві, а й у регіонах, де плануються серія дискусій та обговорення питання, що робити з цими результатами.

У чому мінуси дослідження?

На жаль, у тестуванні, як і на НМТ, не було відкритих запитань, і всі завдання передбачали або вибір відповіді, або встановлення пар відповідних понять. Крім того, тестування проводилося не лише у школі, а й дистанційно. Ті, хто виконував тести з дому, іноді робили це при вимкнених вебкамерах. Отже, невідомо, хто стояв поруч і де учасники тестування могли шукати відповіді на запитання тесту. Прикметно, що результати дистанційників кращі за результати тих, хто виконував тест у школі. Офіційно порушення під час тестування зафіксовані спостерігачами у 1,5% сесій тестувань. При тестуванні онлайн учням іноді допомагали родичі, офлайн — це були банальні перешіптування та намагання списати. Словом, старі шкільні проблеми, добре всім відомі. Як показало опитування спостерігачів, лише 41% із них повністю довіряють результатам тестування онлайн і 81% — результатам, отриманим при очному спостереженні у закладі освіти.

Однак навіть із поправкою на «колективний розум» родичів і на можливі випадки недоброчесності, результати дослідження допомагають побачити основні проблеми з якістю освіти. На мою думку, їх кілька.

Проблема якості знань

Результати тестування більшості школярів не дотягнули до достатнього рівня — вони виконали завдання тестів на середньому рівні, тобто на тверду трієчку. При тому що більшість тестових завдань з усіх предметів були легкими чи оптимальними та стосувалися звичайного відтворення знань, тобто це були стандартні завдання. А от завдань на застосування знань і міркування було менше, і виконували їх гірше. Подібні результати було отримано й у такому самому моніторингу, який проводився торік. Як видно, школа й досі заточена на зубріння та відтворення знань.

«Це перемога! — охарактеризувала результати дослідження директорка однієї школи. — Бо діти писали під час війни та тривог». Не поділяю такого оптимізму. Я дуже співчуваю дітям і вчителям, але війна це не привід для того, щоб ховати голову в пісок. Навпаки, війна має спонукати подивитися правді в очі і засукати рукава, бо на кону — наше майбутнє. Проблеми з якістю освіти почали проявлятися задовго до війни, і цей процес уже переходить у хроніку.

Проблеми з реформою НУШ

Нинішнє дослідження показало, що немає принципової відмінності між успіхами «реформованих» шестикласників і «нереформованих» восьмикласників ні за відсотками успішності (див. рис. 1), ні за якістю. Обидві групи школярів краще виконують завдання на відтворення знань, ніж на їхнє застосування й міркування (а це ж і є компетентність).

Як відомо, реформа НУШ базується на двох китах: це компетентнісне навчання (застосування знань, а не зубріння) й орієнтація на особистість дитини. Принагідно нагадаю, що ці ідеї зовсім не нові, ми впроваджуємо їх уже не менше десятка років, та все ніяк не впровадимо.

Проблеми з компетентнісним навчанням видно не лише в тестах, а й у анкетах школярів. Так, приблизно 34% шестикласників сказали, що на уроках математики їх ніколи або майже ніколи не заохочують до пошуку інших способів розв'язання задач, тобто способів, які відрізняються від тих, що вивчалися в класі. У восьмому класі таку відповідь дали 38% респондентів. На уроках математики ніколи або майже ніколи не наводять прикладів того, як математика може знадобитися у житті, — про це сказали 35% шестикласників і 43% восьмикласників. З української мови дуже схожа картина.

Та заради справедливості варто відзначити: близько 90% учнів і шостого, і восьмого класів сказали, що вчителі роблять усе, аби допомогти їм опанувати навчальний предмет, що вони пояснюють ту чи іншу тему доти, доки учні її не зрозуміють.

І щодо особистісної орієнтації навчання. Анкетування школярів виявило тенденцію: кожен третій шестикласник і кожен третій восьмикласник завжди або майже завжди нервуються, коли думають про математику чи українську мову. Разом з тим чимало шестикласників зазначили, що учитель завжди або майже завжди каже їм, що у них все виходить добре: на уроках математики — 73%, на уроках мови — 63%. У восьмикласників дещо краща картина: 80% сказали, що їх хвалять на уроках математики, і 77% — на уроках мови.

Анкети школярів показали, наскільки вони вмотивовані до навчання. На рис. 2 враховано відповіді тих, хто повністю згоден з таким твердженням.

Тішить, що тих, кому подобаються уроки математики й мови, значно більше, ніж тих, хто від них не в захваті. Але є й ті, хто не просто їх не любить, а хоче, щоб таких уроків узагалі не було. І особливо боляче бачити, що це стосується уроків української мови.

Окремо хочу звернути увагу на результати дослідження щодо української мови. В усіх міжнародних і вітчизняних дослідженнях та тестах ми бачимо, що з мови та читання в українських школярів проблеми не менші, ніж з математики. Але, на жаль, у гуманітарного цеху нашої освіти й науки немає такого потужного лобі, як у математиків, які після першого ж дослідження PISA у 2018-му всіляко привертали увагу до вивчення цього предмета. Те дослідження PISA назвали шоком через математику, зовсім забувши, що у ньому були дуже сумні результати і з читання. І нехай той ажіотаж не змінив кардинально ситуації, але принаймні змістив фокус уваги суспільства на проблеми з математикою. Гуманітарні ж проблеми нашої освіти так і залишаються в тіні. Можливо, зараз, коли ми маємо нові дані моніторингу, настав час це виправити?

«Ви розповіли зараз про те, що з якістю освіти є проблеми, — сказала співзасновниця ГО «Батьки SОS» Олена Парфьонова на київській дискусії щодо результатів моніторингу. — Але ми, батьки, й так це знаємо. Ви краще скажіть, що далі, що ви будете з цим робити?».

Звісно, багато що в освіті залежить від вчителів, і вчителі є різні. Але не варто лише на них перекладати відповідальність за всі проблеми. Щоб педагоги добре виконували свою роботу, їм потрібно створити умови та підтримати їх. І це не лише гідна зарплата, а й якісні програми та підручники і, бажано, доставлені до школи вчасно. І сучасні курси підготовки й перепідготовки вчителів. І фахові управлінські рішення. І готовність ідеологів реформ визнавати помилки у стратегіях і виправляти їх.

«Основні результати нашого дослідження повністю відображають актуальний стан освіти в Україні і співмірні з даними Світового банку та UNICEF щодо освітніх втрат під час пандемії у світі, — каже голова Державної служби якості освіти Руслан Гурак. — Хоча наш контекст значно складніший. Важливо, що і в роки пандемії, і в надскладний воєнний період наша освітня система змогла встояти. Структура довгострокової стратегії відновлення полягає не лише в заповненні прогалин, а й у тому, щоб мати чітке стратегічне уявлення про майбутнє: які знання і навички потрібно надавати здобувачам освіти. Саме тому у Цілях сталого розвитку для України до цілі «Якісна освіта» було включено проведення нашого моніторингу — тестування здобувачів освіти шостих і восьмих класів до 2030 року».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Психолог проаналізувала мову тіла Зеленського та Трампа на фото з похорону Папи Франциска
Хвиля
2025-04-26T15:45:46Z
Зеленський і Стармер обговорили в Римі необхідні кроки для припинення вогню
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:43:18Z
Можливо, Путін не хоче зупинити війну, – Трамп після зустрічі із Зеленським
24tv
2025-04-26T15:42:24Z
Путін заявив про готовність до переговорів з Україною без попередніх умов
Подробности
2025-04-26T15:37:12Z
Спротив має бути не лише на полі бою, а й у культурному просторі - гендиректор Українського інституту
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:07Z
Трамп сумнівається, чи має Путін справжнє бажання досягти миру в Україні
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:06Z
Трамп сказав, що жартував про мир за 24 години: ЗМІ викрили його на брехні
24tv
2025-04-26T15:36:55Z
Зустріч у символічному місці: про які мирні плани міг говорити Зеленський з Трампом
24tv
2025-04-26T15:36:50Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
В Україні втричі зросла кількість лудоманів: скільки українців є ігроманами
Подробности
2025-04-26T15:49:49Z
Телефонують і мовчать: чим небезпечні такі дзвінки і як з ними бути
InternetUA
2025-04-26T15:46:57Z
Туреччина вперше запустила виробництво панцерників COBRA II для Румунії
InternetUA
2025-04-26T15:40:54Z
Зеленський прибув до Рима на церемонію прощання з Папою Римським
Европейская правда
2025-04-26T15:37:47Z
У кожному проєкті культурної дипломатії має бути закладений просвітницький елемент - Шейко
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:45Z
Російський військовий вертоліт порушив повітряний простір Польщі
Европейская правда
2025-04-26T15:37:23Z
Чи зарахують навчання в університеті до страхового стажу
24tv
2025-04-26T15:36:38Z
Вони приходять зненацька: майор розповів, де найчастіше вручають повістки, секрети мобілізації
Знай
2025-04-26T15:30:02Z
Відключення світла в Києві та області 27 квітня: "Укренерго" повідомило, що відбувається в енергосистемі
Политека
2025-04-26T15:18:22Z
"Нафтогаз" пропонує українцям знижку, але є хитрість: як правильно виконати умови
Знай
2025-04-26T14:51:41Z
Який стаж потрібен, щоб отримувати мінімальну пенсію
24tv
2025-04-26T14:33:09Z
Підвищення тарифів на воду у Харкові: що буде з цінами найближчим часом
Политека
2025-04-26T14:31:50Z
Китай готується до затяжної економічної боротьби через тарифи Трампа — The Guardian
iPress
2025-04-26T14:13:51Z
Як отримати пенсію не менш як 10 тисяч гривень при 40 роках стажу
24tv
2025-04-26T13:51:02Z
Весна диктує ціни: як змінилися вартості овочів в Україні до кінця квітня-2025
Знай
2025-04-26T13:30:52Z
НБУ випустить пам'яті монети з митцями Розстріляного відродження
24tv
2025-04-26T13:24:02Z
Ставки фрахту на перевезення зерна з України знову стабілізувались
AgroPortal
2025-04-26T13:00:34Z
Премія книжкових блогерів оголосила переможця
Детектор М
2025-04-26T15:40:16Z
У Львові відкрили фотовиставку загиблої журналістки Алли Пушкарчук
Детектор М
2025-04-26T15:12:16Z
3 найновіші українські серіали на вихідні
24tv
2025-04-26T15:06:04Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 26 - 27 квітня
VGorode
2025-04-26T14:39:36Z
У чорній сукні та мереживній вуалі: елегантна королева Летиції на прощанні з Папою Франциском
24tv
2025-04-26T14:30:22Z
Сергій Притула вперше за довгий час показав дорослого сина
Gazeta UA
2025-04-26T13:36:34Z
Стрижки боб, які найкраще пасують для тонкого волосся: зверніть на них увагу
24tv
2025-04-26T13:24:50Z
Заради Шустера покинула сім’ю та переїхала з Москви до Києва: як виглядає екскохана телеведучого
Telegraf
2025-04-26T13:18:38Z
"Він створений Богом": інтерв'ю з Марком Дроботом – виконавцем ролі Івасюка у "Червоній руті"
24tv
2025-04-26T13:03:46Z
У Києві порушили справу через побиття 16-річної дівчини
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:23Z
В Амстердамі підлітки напали з ножем на перехожих, троє поранених
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:23Z
На Київщини повідомили про підозру жінці за наругу над могилою військового
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:22Z
У Святошинському районі завершили ліквідацію наслідків ракетного удару — глава КМВА
Khreschatyk
2025-04-26T15:36:41Z
На Київщині вирував торнадо
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:00:56Z
Вибух в іранському порту: четверо загиблих і понад 500 поранених
Факти ICTV
2025-04-26T14:57:20Z
У Тячеві поліція оперативно розшукала зловмисницю, яка обікрала дружину військовослужбовця
Украина Криминальная
2025-04-26T11:39:12Z
Над Київською областю пронісся смерч - його помітили у Броварському районі
Комсомольская правда
2025-04-26T11:31:35Z
Трагедію передбачили за 11 років до неї: маловідомі факти про аварію на Чорнобильській АЕС
24tv
2025-04-26T11:06:32Z
Не відіб'ється на талії: який алкоголь містить найменше калорій
24tv
2025-04-26T14:45:30Z
Кого чекають додаткові пенсійні надбавки
360ua.news
2025-04-26T14:06:43Z
П'яні шимпанзе діляться алкогольними фруктами, щоб інші також сп'яніли
24tv
2025-04-26T14:06:10Z
Навіщо їсти баклажани щодня у сезон: приховані властивості, про які українці не здогадувалися
Знай
2025-04-26T13:51:08Z
Як схуднути до літа і не зірватися: 7 простих кроків, які працюють
24tv
2025-04-26T11:27:55Z
Інноваційна операція: у Чернігові дістали осколок із серця військового магнітом
Фокус
2025-04-26T10:21:23Z
Українські хірурги провели першу операцію зі стентування печінкових вен
360ua.news
2025-04-26T08:52:35Z
Як позбутись вологості у квартирі: дієві способи та профілактика
24tv
2025-04-26T06:45:03Z
Чому деякі люди заразніші за інших
24tv
2025-04-26T06:27:59Z
У Києві завершили аварійно-відновлювальні роботи на місці ракетного удару по житловому будинку
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:46Z
Перший зам Кличка Поворозник святкував День народження у робочий час на День жалоби
Khreschatyk
2025-04-26T15:36:30Z
Росіяни вбили трьох мирних жителів Донеччини
1News
2025-04-26T15:30:06Z
Кримчанин, який воював за РФ, після полону вдруге потрапив на фронт і загинув
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:15:59Z
Дістаємо пуховики: де наприкінці квітня очікується до 0 градусів
Telegraf
2025-04-26T15:00:06Z
Заморозки повертаються: в Україні оголошено жовтий і помаранчевий рівні небезпеки
24tv
2025-04-26T14:42:50Z
Росія завдала ударів по місту та селу на Донеччині: троє людей загинули, ще восьмеро — поранені
ZN UA
2025-04-26T14:40:39Z
Прогноз погоди в Києві та області на 27 квітня: Укргідрометцентр оголосив про небезпеку
Политека
2025-04-26T14:16:35Z
На Куп’янському напрямку росіяни тричі намагалися йти вперед на позиції Сил оборони — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-26T13:55:31Z
Зробіть ці 5 кроків – і кукурудза завалить вас урожаєм: проста схема
Telegraf
2025-04-26T15:03:59Z
Чергове випробування – 2 знаки зодіаку, які втомилися від помилок
24tv
2025-04-26T14:33:13Z
Точно призведе до розлучення: психологи розкрили фактори, на які потрібно звернути увагу всім парам
Фокус
2025-04-26T14:12:03Z
Господинь закликали протирати каструлі чайними пакетиками: у чому причина
GlavRed
2025-04-26T13:28:50Z
Дуже весняний смак: як приготувати мед з кульбаби
24tv
2025-04-26T13:24:09Z
Як поєднувати колір стін і підлоги, щоб кімната мала вишуканий вигляд
24tv
2025-04-26T13:12:03Z
ШІ як секретний ключ до успіху на роботі: 5 блискучих ідей для покращення своєї продуктивності
24tv
2025-04-26T13:01:42Z
У Британії продають розкішний будинок, переобладнаний із залізничної станції
Фокус
2025-04-26T12:57:40Z
Названо найкращі сорти картоплі для виробництва та зберігання
AgroPortal
2025-04-26T12:30:05Z
Бундесліга: Баварія обіграла Майнц, Баєр сильніший за Аугсбург, Гоффенгайм поступився Боруссії Д
Football.ua
2025-04-26T15:40:41Z
«ЛНЗ» та «Кривбас» зіграли безгольовий матч у футбольній Прем'єр-лізі
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:25Z
Людмила Кіченок та Софія Кенін вийшли до 1/8 фіналу турніру WTA у Мадриді
УкраинФорм
2025-04-26T15:37:19Z
Зірка UFC проведе останній поєдинок перед завершенням кар'єри: дата бою
24tv
2025-04-26T15:36:42Z
Челсі — Евертон 1:0 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-04-26T15:34:50Z
Динамо затвердило польський стадіон для єврокубків 2025/26
360ua.news
2025-04-26T15:30:01Z
Рашфорд залишився поза заявкою Астон Вілли на півфінал Кубка Англії проти Крістал Пелес
Football.ua
2025-04-26T15:28:26Z
Фанати «Барселони» бажали смерті Вінісіусу перед фіналом Кубка Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-26T15:24:48Z
"Селтік" у 55-те виграв чемпіонат Шотландії з футболу
Подробности
2025-04-26T15:21:19Z
Невже до зникнення: у 2025 році Alfa Romeo Stelvio нагадує нам, чому важлива їзда
Топ Жир
2025-04-26T15:45:57Z
Витік патентів розкриває новий Alfa Romeo Stelvio
Топ Жир
2025-04-26T12:30:27Z
Шини Bugatti Bolide зношуються лише за 37 миль і коштують більше, ніж ваша вжита автомобіль
Топ Жир
2025-04-26T11:30:00Z
Названий несподіваний лідер автопродажів у Європі: він залишив позаду Dacia та Volkswagen
Хвиля
2025-04-26T11:15:28Z
McLaren демонструє тестування W1 на снігу, але чи замерзне Aston’s Valhalla?
Топ Жир
2025-04-26T10:30:59Z
Lexus презентував нове покоління седана ES 2026
360ua.news
2025-04-26T10:03:19Z
В Україну привезли новітній електромобіль Tesla Model Y Juniper
Фокус
2025-04-26T09:12:46Z
Відроджена класика: культовий позашляховик Land Rover повернули у виробництво
Фокус
2025-04-26T07:51:53Z
Електричні та літаючі: ТОП-8 незвичних новинок Шанхайського автосалону
AutoGeek
2025-04-26T07:45:31Z
Сонячні панелі покращили незвичайним способом і тепер їхня ефективність сягає 26%
InternetUA
2025-04-26T15:01:24Z
Додаток Instagram Edits завантажили вже понад сім мільйонів разів
Детектор М
2025-04-26T14:21:24Z
Вийшов з ладу супутник, який пов'язаний із програмою ядерного озброєння Росії в космосі - Reuters
УкраинФорм
2025-04-26T14:13:18Z
Міжнародна команда, до якої входять українські дослідники, отримала “науковий Оскар”
ZN UA
2025-04-26T13:13:16Z
Розкриті технічні характеристики нового французького ударного дрона AXS-µ1
InternetUA
2025-04-26T12:01:49Z
Блогер перетворив українських політиків на бійців Mortal Kombat – кумедне відео
24tv
2025-04-26T11:51:21Z
Загадка на логіку: виберіть за 5 с дівчину, яка має собаку
Gazeta UA
2025-04-26T11:43:01Z
Monobank спростував хакерську атаку після масштабного збою
360ua.news
2025-04-26T11:36:10Z
Учені вперше запустили установку для викачування вуглецю з океану
24tv
2025-04-26T11:06:11Z