MY.UAНовини
Під мікроскопом. Що показав моніторинг якості шкільної освіти?
Під мікроскопом. Що показав моніторинг якості шкільної освіти?

Під мікроскопом. Що показав моніторинг якості шкільної освіти?

Під мікроскопом. Що показав моніторинг якості шкільної освіти?

Щоб наша система освіти ефективно працювала і розвивалася, потрібно не лише мати плани реформ, а й бачити в деталях, як вони реалізуються. Це як в медицині — щоб ефективно лікуватися, треба пройти обстеження. А от із системою освітніх аналізів у нас проблеми. В Україні немає сталої системи освітніх вимірювань, яка регулярно тестувала б усю шкільну вертикаль від першого і до дванадцятого класу.

Однак сказати, що ми зовсім не маємо даних про якість шкільної освіти, також не можна. У нас є база даних результатів ЗНО (НМТ), — і це інформація про якість знань випускників. Так, не ідеальна, але є.

Також у нас у країні розпочато моніторинги якості початкової освіти — їх було вже кілька. Дослідження PISA, в яких наша країна брала участь уже двічі, дають уявлення про якість знань 15-річних школярів. Тобто Україна починає накопичувати базу порівнюваних даних, і це дуже добре. Але в системі освіти залишалася сліпа пляма, яка не потрапляла в поле зору фахівців з освітніх вимірювань. Це середина шкільної піраміди — з п’ятого по восьмий клас.

Однак крига скресає — Державна служба якості освіти почала регулярні моніторинги якості знань учнів цих класів. Уже другий рік поспіль вона проводить «Загальнодержавне моніторингове дослідження якості освіти у закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану». Цього року у ньому взяли участь більш як 10 тисяч школярів із 225 шкіл усіх регіонів (окрім Севастополя та АР Крим) і всіх типів навчальних закладів. Вони виконували комп'ютерні тести з математики та української мови на платформі Всеукраїнської школи онлайн (ВШО). Ті, хто навчається у школі дистанційно, проходили тестування вдома, решта — у школі на шкільних комп'ютерах чи власних гаджетах.

Окрім хорошої вибірки, максимально можливої в умовах війни, є ще кілька важливих плюсів цього дослідження.

За прикладом міжнародних досліджень у його рамках проводиться анкетування школярів про те, як вони бачать процес навчання — як із ними працює вчитель, що їх мотивує і допомагає, а що навпаки. Це бек-офіс результатів, який дає можливість краще їх інтерпретувати. Ще один великий плюс у тому, що в поле зору цього дослідження потрапили школярі, які шість років навчалися за реформою НУШ, отже, ми зможемо хоча б приблизно побачити ефект нововведень. Важливо також, що результати моніторингу презентують не лише в Києві, а й у регіонах, де плануються серія дискусій та обговорення питання, що робити з цими результатами.

У чому мінуси дослідження?

На жаль, у тестуванні, як і на НМТ, не було відкритих запитань, і всі завдання передбачали або вибір відповіді, або встановлення пар відповідних понять. Крім того, тестування проводилося не лише у школі, а й дистанційно. Ті, хто виконував тести з дому, іноді робили це при вимкнених вебкамерах. Отже, невідомо, хто стояв поруч і де учасники тестування могли шукати відповіді на запитання тесту. Прикметно, що результати дистанційників кращі за результати тих, хто виконував тест у школі. Офіційно порушення під час тестування зафіксовані спостерігачами у 1,5% сесій тестувань. При тестуванні онлайн учням іноді допомагали родичі, офлайн — це були банальні перешіптування та намагання списати. Словом, старі шкільні проблеми, добре всім відомі. Як показало опитування спостерігачів, лише 41% із них повністю довіряють результатам тестування онлайн і 81% — результатам, отриманим при очному спостереженні у закладі освіти.

Однак навіть із поправкою на «колективний розум» родичів і на можливі випадки недоброчесності, результати дослідження допомагають побачити основні проблеми з якістю освіти. На мою думку, їх кілька.

Проблема якості знань

Результати тестування більшості школярів не дотягнули до достатнього рівня — вони виконали завдання тестів на середньому рівні, тобто на тверду трієчку. При тому що більшість тестових завдань з усіх предметів були легкими чи оптимальними та стосувалися звичайного відтворення знань, тобто це були стандартні завдання. А от завдань на застосування знань і міркування було менше, і виконували їх гірше. Подібні результати було отримано й у такому самому моніторингу, який проводився торік. Як видно, школа й досі заточена на зубріння та відтворення знань.

«Це перемога! — охарактеризувала результати дослідження директорка однієї школи. — Бо діти писали під час війни та тривог». Не поділяю такого оптимізму. Я дуже співчуваю дітям і вчителям, але війна це не привід для того, щоб ховати голову в пісок. Навпаки, війна має спонукати подивитися правді в очі і засукати рукава, бо на кону — наше майбутнє. Проблеми з якістю освіти почали проявлятися задовго до війни, і цей процес уже переходить у хроніку.

Проблеми з реформою НУШ

Нинішнє дослідження показало, що немає принципової відмінності між успіхами «реформованих» шестикласників і «нереформованих» восьмикласників ні за відсотками успішності (див. рис. 1), ні за якістю. Обидві групи школярів краще виконують завдання на відтворення знань, ніж на їхнє застосування й міркування (а це ж і є компетентність).

Як відомо, реформа НУШ базується на двох китах: це компетентнісне навчання (застосування знань, а не зубріння) й орієнтація на особистість дитини. Принагідно нагадаю, що ці ідеї зовсім не нові, ми впроваджуємо їх уже не менше десятка років, та все ніяк не впровадимо.

Проблеми з компетентнісним навчанням видно не лише в тестах, а й у анкетах школярів. Так, приблизно 34% шестикласників сказали, що на уроках математики їх ніколи або майже ніколи не заохочують до пошуку інших способів розв'язання задач, тобто способів, які відрізняються від тих, що вивчалися в класі. У восьмому класі таку відповідь дали 38% респондентів. На уроках математики ніколи або майже ніколи не наводять прикладів того, як математика може знадобитися у житті, — про це сказали 35% шестикласників і 43% восьмикласників. З української мови дуже схожа картина.

Та заради справедливості варто відзначити: близько 90% учнів і шостого, і восьмого класів сказали, що вчителі роблять усе, аби допомогти їм опанувати навчальний предмет, що вони пояснюють ту чи іншу тему доти, доки учні її не зрозуміють.

І щодо особистісної орієнтації навчання. Анкетування школярів виявило тенденцію: кожен третій шестикласник і кожен третій восьмикласник завжди або майже завжди нервуються, коли думають про математику чи українську мову. Разом з тим чимало шестикласників зазначили, що учитель завжди або майже завжди каже їм, що у них все виходить добре: на уроках математики — 73%, на уроках мови — 63%. У восьмикласників дещо краща картина: 80% сказали, що їх хвалять на уроках математики, і 77% — на уроках мови.

Анкети школярів показали, наскільки вони вмотивовані до навчання. На рис. 2 враховано відповіді тих, хто повністю згоден з таким твердженням.

Тішить, що тих, кому подобаються уроки математики й мови, значно більше, ніж тих, хто від них не в захваті. Але є й ті, хто не просто їх не любить, а хоче, щоб таких уроків узагалі не було. І особливо боляче бачити, що це стосується уроків української мови.

Окремо хочу звернути увагу на результати дослідження щодо української мови. В усіх міжнародних і вітчизняних дослідженнях та тестах ми бачимо, що з мови та читання в українських школярів проблеми не менші, ніж з математики. Але, на жаль, у гуманітарного цеху нашої освіти й науки немає такого потужного лобі, як у математиків, які після першого ж дослідження PISA у 2018-му всіляко привертали увагу до вивчення цього предмета. Те дослідження PISA назвали шоком через математику, зовсім забувши, що у ньому були дуже сумні результати і з читання. І нехай той ажіотаж не змінив кардинально ситуації, але принаймні змістив фокус уваги суспільства на проблеми з математикою. Гуманітарні ж проблеми нашої освіти так і залишаються в тіні. Можливо, зараз, коли ми маємо нові дані моніторингу, настав час це виправити?

«Ви розповіли зараз про те, що з якістю освіти є проблеми, — сказала співзасновниця ГО «Батьки SОS» Олена Парфьонова на київській дискусії щодо результатів моніторингу. — Але ми, батьки, й так це знаємо. Ви краще скажіть, що далі, що ви будете з цим робити?».

Звісно, багато що в освіті залежить від вчителів, і вчителі є різні. Але не варто лише на них перекладати відповідальність за всі проблеми. Щоб педагоги добре виконували свою роботу, їм потрібно створити умови та підтримати їх. І це не лише гідна зарплата, а й якісні програми та підручники і, бажано, доставлені до школи вчасно. І сучасні курси підготовки й перепідготовки вчителів. І фахові управлінські рішення. І готовність ідеологів реформ визнавати помилки у стратегіях і виправляти їх.

«Основні результати нашого дослідження повністю відображають актуальний стан освіти в Україні і співмірні з даними Світового банку та UNICEF щодо освітніх втрат під час пандемії у світі, — каже голова Державної служби якості освіти Руслан Гурак. — Хоча наш контекст значно складніший. Важливо, що і в роки пандемії, і в надскладний воєнний період наша освітня система змогла встояти. Структура довгострокової стратегії відновлення полягає не лише в заповненні прогалин, а й у тому, щоб мати чітке стратегічне уявлення про майбутнє: які знання і навички потрібно надавати здобувачам освіти. Саме тому у Цілях сталого розвитку для України до цілі «Якісна освіта» було включено проведення нашого моніторингу — тестування здобувачів освіти шостих і восьмих класів до 2030 року».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Много 10-11-классников выезжают за границу - глава Минобразования
Корреспондент
2024-10-11T14:10:53Z
"Только чудо может спасти": генерал предсказывает катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-08T21:18:32Z
Король Чарльз ІІІ приостановит лечение рака: в чем причина
Фокус
2024-10-08T10:27:13Z
Украинцев начнут вызывать в суд: будут выбирать вслепую, за неявку – непосильные штрафы
Знай
2024-10-09T18:21:37Z
Почему провалилась украинская оборона на Курщине: главные причины
Comments UA
2024-10-11T18:24:19Z
Зеленский обсудил с Папой Римским возвращение пленных украинцев
ГЛАВКОМ NET
2024-10-11T18:03:32Z
Нобелевская премия мира: кому присудили в этом году
ZN UA
2024-10-11T12:40:41Z
В Польше призвали вернуть украинских мужчин домой, и отправить на фронт
Знай
2024-09-29T20:12:36Z
«С трепетом произношу впервые это слово с большой буквы»: дочь Фарион показала невероятные слова матери о зяте
Апостроф
2024-10-06T13:36:40Z
Скандал вокруг смерти комбата Игоря Гриба: выяснились жуткие подробности
Апостроф
2024-10-06T14:06:33Z
Венгрия озвучила, почему боится членства Украины в НАТО
Comments UA
2024-10-09T18:39:21Z
Разведка Эстонии: Украинские удары по складам РФ углубят нехватку российских боеприпасов
Европейская правда
2024-10-11T14:00:19Z
Под Москвой застрелили бывшего "министра" "ЛНР": интересные подробности
Comments UA
2024-10-01T21:45:57Z
Человек, который никогда не платит: Иран выкатил России претензии, - Telegraph
Новости Украины
2024-10-11T18:18:26Z
Орбан заявил, что готовится его свержение: кто в списке "заговорщиков"
Новости Украины
2024-10-11T17:57:39Z
В Кремле отреагировали на желание Шольца поговорит с Путиным
Comments UA
2024-10-02T14:12:49Z
Игнат рассказал, действительно ли россияне уничтожили «Патриот» на Днепропетровщине
Comments UA
2024-10-10T22:00:33Z
ЕС подтвердил, что отложит систему биометрического контроля на границах
Европейская правда
2024-10-11T11:21:17Z
Российская певица двухтысячных впала в кому после попытки суицида
Comments UA
2024-10-02T20:15:54Z
Брак певицы с Украины и российского стриптизера трещит по швам
Comments UA
2024-09-29T20:15:32Z
Где сейчас и чем занимается во время войны "Тамбовский волк" из "Квартала" Валерий Жидков/Что известно о творческой и личной жизни юмориста
Апостроф
2024-10-10T10:48:12Z
"Каза! Хоть бы сказала" Даша Астафьева набросилась на "почти замужнюю" Лесю Никитюк/Украинские звезды бурно отреагировали на романтические отношения телеведущей
Апостроф
2024-10-07T16:00:28Z
Идеальное лицо: в мире выбрали самого красивого мужчину
GlavRed
2024-10-11T17:36:11Z
Неодетая мать отец-алкаш: в сети появились фото сватов Королевой и Тарзана
GlavRed
2024-10-11T16:37:40Z
Аль Пачино пережил клиническую смерть: он рассказал, что видел по ту сторону
Comments UA
2024-10-07T10:51:49Z
Замужняя Тоня Матвиенко впервые отреагировала на слухи о романе на стороне с известным певцом
TSN
2024-10-10T11:51:51Z
Ростом удался: взрослый сын Стоцкой становится все большей копией Киркорова
GlavRed
2024-10-11T11:27:57Z
Пенсионерам старше 70 лет увеличат выплаты: условия и суммы
Знай
2024-10-06T13:36:26Z
Тарифы на электроэнергию вырастут: какие квитанции украинцам ждать с 1 ноября
Знай
2024-10-01T19:42:53Z
Цены заоблачные: почему зимой картофель подорожает до 55 грн за килограмм
Comments UA
2024-10-08T16:27:57Z
Россияне атаковали энергообъекты в трех областях
Корреспондент
2024-10-10T08:55:20Z
Погода существенно повлияла на урожай яблок: цены могут вырасти
Хвиля
2024-10-11T18:21:45Z
Не стоит гроша? Почему селяне получают копейки за сдачу землю в аренду
Знай
2024-10-11T18:21:03Z
Когда начнется отопительный сезон осенью 2024: известны сроки и тарифы
Фокус
2024-10-10T13:12:17Z
Треть украинцев оценили действия власти для восстановления энергетики как неэффективные – опрос
ZN UA
2024-10-02T12:53:11Z
Подсолнечное и сливочное масло: цены в супермаркетах бьют рекорды
Знай
2024-09-29T16:06:42Z
В каком возрасте стоит бросить курить: отказ от вредной привычки поможет прожить намного дольше
Фокус
2024-10-10T12:57:30Z
Медики бьют тревогу из-за детей: на что обратить внимание
Знай
2024-10-10T20:51:32Z
Наращивают мышцы и клетки мозга: ученые раскрыли новую пользу физических упражнений
Фокус
2024-09-29T19:06:53Z
Простой тест, который поможет определить деменцию на ранней стадии
Marie Claire
2024-09-28T00:00:50Z
Скрытая угроза: чем обезвредить опасные пищевые добавки в еде из супермаркета
Marie Claire
2024-10-11T18:00:55Z
Причины повышенной тревожности ночью: как справиться с этим состоянием
Comments UA
2024-10-11T17:54:28Z
Мужчины взялись колоть ботокс в мошонку: новая мода набирает обороты
Знай
2024-09-29T20:30:22Z
В Минздраве рассказали, когда в аптеках можно будет приобрести лекарства с медицинским каннабисом
Фокус
2024-10-02T05:13:18Z
6 признаков того, что ваш антивозрастной крем вреден для кожи
Marie Claire
2024-09-28T03:00:49Z
Ситуация очень печальная: синоптик рассказала, когда в Украине ждать дождей
Апостроф
2024-09-29T09:03:41Z
Солнца не ждать? Синоптики дали прогноз на новую рабочую неделю в Украине
UAToday
2024-10-06T20:30:20Z
"Это караул", — предатель Царев подсчитал, сколько времени понадобится армии РФ на захват Донбасса. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-09T18:54:17Z
На контрольном посту мужчина начал резать себе руки: кто его остановил
Comments UA
2024-10-04T13:21:51Z
ВСУ уничтожили средства связи, транспорт и здание с личным составом россиян в Теткино, - ГУР
Комсомольская правда
2024-10-11T18:24:15Z
Не только обстрелы: "Харьковоблэнерго" сообщило о масштабном воровстве энергооборудования на прифронтовой территории
ZN UA
2024-10-11T18:22:00Z
Командир отделения ВСУ работал на россиян и сдавал позиции F-16
Фокус
2024-10-01T11:06:10Z
Стали известны последствия авиаудара по Харькову
Корреспондент
2024-10-08T17:24:27Z
"Все в русском стиле": в ВСУ рассказали, как ВС РФ брали и не взяли Каменское на Запорожье
Фокус
2024-10-08T18:45:52Z
Под Кривым Рогом произошло землетрясение магнитудой 3,3 балла: подробности
Фокус
2024-10-08T22:06:27Z
В Тель-Авиве произошел теракт - людей расстреляли из автоматов на трамвайной остановке
Комсомольская правда
2024-10-01T17:10:25Z
В Сумах произошли взрывы
TSN
2024-10-06T20:21:01Z
В Киевской области и Одессе задержали поджигателей военных авто
Корреспондент
2024-10-10T10:48:39Z
В Черном море произошло сильное землетрясение
Корреспондент
2024-10-11T16:54:27Z
Россияне ударили по Харьковщине: в ОВА рассказали о жертвах
Апостроф
2024-10-11T16:51:53Z
Во Львове 18-летняя девушка как маньяк расправилась с мужчиной
TSN
2024-10-10T11:51:31Z
В России разбился военный самолет Як-130
Апостроф
2024-10-10T13:30:51Z
На атакованной нефтебазе в Феодосии - новый взрыв
Корреспондент
2024-10-10T21:57:30Z
Удивительно свежий и вкусный: рецепт восточного салата из красной капусты
Фокус
2024-10-10T19:21:56Z
Вкуснее магазинного: бюджетный рецепт сырника "Сникерс" с домашней карамелью
Политека
2024-09-28T23:01:58Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 7 по 13 октября 2024 года
Фокус
2024-10-06T19:15:34Z
Прямо как в Италии: оригинальный рецепт хлебного супа с капустой и сыром
Политека
2024-10-01T11:01:44Z
Рецепт нежной творожной запеканки с яблоками: кулинар расскрыла фирменный секрет
Политека
2024-10-11T17:04:05Z
Топ согревающих напитков: что выбрать осенью
Comments UA
2024-10-11T16:57:22Z
Рецепт простого пирога с маком и фруктами: получается не только вкусно, но красиво
Политека
2024-10-11T15:30:40Z
Гороскоп на 12 октября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-10-11T15:27:56Z
Как продлить жизнь летнему гардеробу осенью: 8 "рецептов" от вдохновляющей блогерки
Знай
2024-10-11T14:51:47Z
Крупнейший шторм в Солнечной системе: таким Большое красное пятно на Юпитере еще не видели
Фокус
2024-10-04T07:45:54Z
Послушайте русскую озвучку хоррора Alone in the Dark от Cool-Games
GameMag
2024-09-30T20:31:32Z
Укрпочта кардинально изменит функционал мобильного приложения
Хвиля
2024-10-09T15:39:36Z
Эксперт рассказал, какие преимущества может дать Украине налаживание сотрудничества с учеными, выехавшими за границу
ZN UA
2024-10-05T07:22:19Z
Какие 11 функций на Android-смартфоне следует отключить для лучшей работы батареи
Фокус
2024-10-11T18:01:25Z
В США робот-пылесос во время уборки обматерил владельца и снял это на камеру
Фокус
2024-10-11T17:27:40Z
Официально: Роскомнадзор приступил к блокировке Discord в России
GameMag
2024-10-08T19:46:10Z
"Погружает с первых минут": Ремейк Silent Hill 2 получает восторженные отзывы от первых покупателей, рейтинг в Steam — 95%
GameMag
2024-10-06T19:58:38Z
Мощный взрыв навсегда изменил Землю: ученые рассказали, что произошло
ZN UA
2024-09-28T10:49:04Z
Реализм еще выше: Представлен первый трейлер гоночного симулятора Assetto Corsa EVO — выходит в январе в Steam
GameMag
2024-10-01T06:33:07Z
Придется привыкать: водителям приготовили много сюрпризов в страховании авто
Знай
2024-10-05T02:51:43Z
Юристы объяснили, как получить компенсацию за разрушенный транспорт
Знай
2024-10-11T16:21:04Z
Илон Маск собирается представить роботакси Tesla
UAToday
2024-10-11T15:18:57Z
Renault показали стильного конкурента Tesla Model Y с запасом хода 600 км
Фокус
2024-10-11T10:21:37Z
Раритет из 90-х: в Киеве заметили редкий шестидверный лимузин Volvo
Фокус
2024-10-11T09:27:53Z
Баварский эксклюзив: BMW выпустит элегантный спорткар мощностью более 600 сил
Фокус
2024-10-11T08:30:29Z
Дань легенде: представлен впечатляющий спорткар Ford в стиле 80-х
Фокус
2024-10-11T07:37:39Z
10 самых интересных автомобилей Mazda. Часть третья: новые вызовы и новые звезды
Корреспондент
2024-10-11T05:07:35Z
Украинский чемпион мира Беринчик будет защищать титул в андеркарде реванша Усика и Фьюри
ZN UA
2024-10-05T08:55:06Z
Россия заплатит Брунею, чтобы его команда сыграла с ними в футбол: болельщики из РФ отреагировали
Фокус
2024-10-11T15:51:57Z
Сколько Майк Тайсон заработает за бой против блогера Джейка Пола
Известия Киев
2024-10-11T15:28:27Z
Дюбуа снова заговорил о реванше с Джошуа
Корреспондент
2024-10-11T15:06:21Z
Милевский жестко высмеял Алиева
Корреспондент
2024-10-11T14:33:42Z
Хирн рассказал о мечте Джошуа после поражения от Дюбуа
Корреспондент
2024-10-11T13:42:52Z
Легенда тенниса Рафаэль Надаль на 12 языках объявил о завершении своей карьеры
Известия Киев
2024-10-11T13:31:22Z
"Посвящаю Украине": пловчиха Садурская установила новый мировой рекорд
Фокус
2024-10-11T13:24:34Z
В Саудовской Аравии анонсировали большой боксерский турнир
Корреспондент
2024-10-11T13:06:27Z