MY.UAНовини
Економічне бронювання та мобілізація. Як це було в роки Першої світової війни
Економічне бронювання та мобілізація. Як це було в роки Першої світової війни

Економічне бронювання та мобілізація. Як це було в роки Першої світової війни

Поки Верховна Рада вирішує, чи потрібно вводити економічне бронювання, піднімати податки та як зробити економіку більш ефективною, журналіст Коротко про вивчав історичний досвід.

Згадували Першу світову війну. Як тоді «тримали тил», викручуючись між потребами фронту та необхідністю хоч якось прогодувати цивільне населення? Чому йдеться саме про Першу світову? Саме тоді формувалися нові правила ведення бойових дій, виживання суспільства та перебудови економіки – писалися своєрідні конспекти для наступних війн. Та й аналогій з тим, що відбувається останніми роками, у нас достатньо. Чим не привід погортати історичні довідники?

Війна на виснаження

Осінь 1914, 110 років тому світ поетапно накривала світова війна. "Велика", як її називали тоді, і "забута" - найбільш популярне визначення кінця ХХ століття. У ній людство вперше зіткнулося з такими поняттями, як загальна мобілізація та національна армія. А ще жодна з воюючих держав не передбачала, що в шоковому стані війни суспільству доведеться перебувати кілька років.

У вересні 1914 року ніхто не сумнівався - бойові дії закінчаться за два-три місяці, максимум пів року (а вона тривала 4 роки, 3 місяці та 2 тижні). Плану війни не існувало в жодній із європейських держав. Антанта та Центральні держави якщо й готувалися до війни, то робили це з розрахунком на її швидкоплинність. Вийшло інакше: після Галицької битви (вересень 1914 року), коли Російська імперія захопила Львів, сторони перейшли до позиційного протистояння - і почалася «війна на виснаження».

Велика Британія. Створили «Жіночу землеробську армію»

На Британських островах ще восени 1914 року було створено «Міністерство озброєння» з необмеженими правами та можливостями. Наприклад, воно могло брати під контроль будь-яке підприємство, якщо вважало, що його виробництво необхідне армії. Крім того, відомство керувало залізницями, морськими перевезеннями, млинами, вугільними шахтами і всім, що вважало за потрібне. У різний час його очолювали Вінстон Черчілль та Ллойд Джордж. У рамках економічної мобілізації уряд курирував і продовольчий ринок.

Була створена Women's Land Army ("Жіноча землеробська армія"). Працівниць набирали як добровільно, так і у рамках мобілізаційних процесів. Вчили орати, сіяти, боронити та невеликими групами відправляли на депресивні ферми. Влада контролювала до 85% усієї продовольчої продукції в країні, але уникнути дефіциту так і не змогла. У 1918 року у країні було запроваджено продовольчі картки.

Що ж до чоловіків, які отримали броню від служби, то список життєво важливих спеціальностей був досить широким. До нього входили вчителі, пекарі, наглядачі маяків, поштові службовці. Але головне, робітники ключових напрямків – від майстрів на заводах до енергетиків та шахтарів.

Останніх не вистачало катастрофічно. І якщо під час Першої світової країна ще якось упоралася з цією проблемою (хоча й обмежили споживання вугілля для населення, грубо кажучи – взимку англійці приречені були мерзнути), то вже у Другу світову довелося вдаватися до особливих заходів. На шахти відправляли призовників прямо з місцевих "військкоматів". Шахтарів у суспільстві тоді почали недолюблювати. Мовляв, відсиджуються під землею, доки справжні патріоти гинуть на полі бою.

У Великобританії замінити чоловіків, що пішли на фронт, у сільському господарстві закликали жінок. Фото: wikipedia.org

Франція. Пів мільйона солдатів повернули з фронту на заводи

Спеціальні військові міністерства майже з необмеженими правами – тренд того часу. У Франції працювало «Міністерство озброєнь та військового виробництва». Промисловість максимально перебудовувалась під військові потреби. Водночас активно будувалися нові підприємства, адже розвинені економічні райони держави потрапили під німецьку окупацію. Яскравим прикладом є енергетичний сектор, де Париж втратив 75% видобутку вугілля.

Викручувалися як могли, зводячи невеликі гідроелектростанції. Від енергетичної кризи це не врятувало, але нагода для маневру з'явилася. Практика швидко збудованих малих підприємств була поширена. Потрібно було все робити швидко. Звичайно, всі вони працювали на військовий сектор.

Це спричинило кадровий голод. На фронтах було понад 60% чоловіків, зайнятих у сільському господарстві, та близько 50% робочих промпідприємств. Закрити всі ці дірки одними лише жінками не вийшло. Почали повертати з фронту солдатів (всього було відряджено в тил понад пів мільйона чоловіків на заводи та триста тисяч у сільське господарство). Такі люди вважалися тимчасово відрядженими і залишалися військовослужбовцями, і на них поширювалася армійська дисципліна. За найменшу провину, скажімо, за самоволку чи п'янку їх відсилали назад, у окопи.

Кадрову проблему французи вирішували за рахунок своїх колоній, активно привозили робочу силу з Китаю та Північної Африки. При цьому активно використовувалась і примусова праця військовополонених.

І якщо потреби фронту всіма прикладеними силами вдавалося задовольняти, то люди в тилу стикалися з щоденними побутовими труднощами. Були великі проблеми з опаленням, електрикою, нестачею продовольства. Уряду навіть довелося вводити карткову систему на хліб та цукор.

Праця військовополонених була одним із методів рішень кадрового голоду. Фото: bundeswehr.de

Російська імперія. Селянам давали відстрочки на час збирання врожаю

Спочатку царський уряд був упевнений у повній і майже ідеальної готовності імперії до війни. За всіма звітами промисловість була на підйомі, склади переповнені запасами, а тил здатний підтримувати потреби фронту стільки, скільки потрібно. Насправді все виявилося набагато сумнішим. Не вистачало взагалі всього, від онуч до снарядів. Корупція, бюрократія та російське вміння пускати пилюку в очі начальству вкотре зробили свою справу. Уряду довелося терміново розбудовувати різношерсту економіку на військовий лад.

Мілітаризацію виробництва провели стрімко, але традиційно безсистемно, повністю «поклавши» гуманітарний сектор економіки. У 1916 році з 2,4 мільйона працівників заводів та фабрик 2 мільйони (86%) були зайняті на військових виробництвах. Підприємств, які забезпечували потреби цивільного населення, залишилося всього близько 10%. Тотальний дефіцит виник тут відразу, і цю проблему не вирішили до розвалу імперії.

Цікава версія була прийнята владою щодо сільського господарства. Вирішили, що чоловіки для землеробських робіт хоч і важливі, але не завжди. У посівний період та час збирання врожаю – так, а в решту часу і жінок із підлітками вистачить. Така концепція влаштувала владу, і з сіл «забривали» рекрутів із особливим ентузіазмом. Щоправда, все ж таки даючи відстрочку до кінця сезонних робіт. Таке «економічне бронювання» не спрацювало, продовольча криза дала знати про себе вже в 1915 році, і було запроваджено продуктові картки.

Ще одна особливість військового стану в імперії: бідні верстви населення сприйняли мобілізацію як благо. Дружинам новобранців виплачувалася солідна компенсація, і її вистачало на кілька місяців безбідного життя. Жінки, що залишилися без чоловіків, не поспішали влаштовуватися на роботу, віддаючи перевагу «красивому життю». Виходило, що промисловість залишалася відразу без двох працівників з однієї родини.

Про запровадження економічної броні замислилися лише тоді, коли стало дуже погано - на кінець 1916 року. Тоді на заводи прямо з фронту на спеціальну вимогу почали повертати фахівців. При цьому особовий склад в армії тоді поповнювали всіма, хто під руку траплявся: хворими на епілепсію, частково паралізованими і навіть призовниками без однієї кінцівки.

Продуктові картки вводилися десь раніше, де пізніше, але в результаті були поширені скрізь. Фото: wikipedia.org

Німеччина. Обов'язкова патріотична праця

Німеччина розпочинала війну на піку енергетичного розвитку, що й дозволило їй на першому етапі бути однією з найагресивніших та найактивніших її учасників. Та й саму війну взагалі-то ініціювала саме вона. Проблеми на фронтах бумерангом торкнулися економіки трохи пізніше, ніж в інших державах, - на початку 1916 року. Але їх якось відразу виявилося дуже багато, і заходи довелося вводити швидко та кардинально.

І в серпні 1916 року була запроваджена «програма Гінденбурга» (військового і політика, у майбутньому рейхспрезидента Німеччини). Ставилося завдання подвоїти та потроїти виробництво патронів і снарядів, знарядь і кулеметів. Тобто головна мета: кинути всі сили на потреби армії. У рамках цієї програми рейхстаг ухвалив закон «Про допоміжну патріотичну працю». За ним будь-який робітник, зайнятий на військовому виробництві, не мав права змінювати роботу без узгодження з військовим відомством. Трудову службу було запроваджено всім чоловікам віком від 16 до 60 років. У Німеччині також повертали на заводи солдатів з фронту, але не так масштабно, лише близько 120 тисяч людей. При цьому працю підлітків та військовополонених (1,7 млн осіб) використовували максимально.

У сільському господарстві було введено продрозкладку, вилучалися всі надлишки продовольства. Карткова система стосувалася не лише хліба, а й молока, цукру, овочів, жирів. Процвітав чорний ринок продуктів, де люди купували або міняли більше половини споживаної ними їжі.

Судячи з листівок, в армії Німеччини, все було добре. Насправді – ні. Фото: bundeswehr.de

Замість післямови

Політологи та історики стверджують - турбулентні процеси в суспільстві приводять це саме суспільство до пошуку аналогій. Нехай вони будуть дуже відносними, але в будь-якому разі повчальними.

Очевидне та загальне для всіх: запроваджується система жорсткої централізації економіки з ручним управлінням владою. У пріоритеті – воєнпром, решта – як вийде, але із збереженням базових потреб. Зверніть увагу, картки на продовольство в результаті з'явилися у всіх країнах, що воювали.

Ще один загальний момент: кадровий голод змусив усі без винятку держави повертати чоловіків із фронту на заводи. Залучення жінок та підлітків до непрофільної праці також стали обов'язковими.

Традиція збору металобрухту для армії розпочалася саме у роки Першої світової війни. Фото: ФБ Перша світова війна

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Женщина 10 лет ничего не покупает, потому что полностью отказалась от денег: как она живет
Фокус
2025-04-02T03:12:25Z
Для водителей мотоциклов и мопедов изменили ПДД
Корреспондент
2025-04-02T03:06:17Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Опрос: 55% украинцев не верят в справедливый мир при Трампе
BigMir
2025-04-01T14:06:08Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Номинант Трампа на должность топ-генерала США поддерживает военную помощь Украине
Европейская правда
2025-04-01T21:51:20Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Сенаторы США угрожают 500% пошлинами для стран, покупающих российскую нефть, газ и уран
Комсомольская правда
2025-04-02T03:34:02Z
Трамп считает, что Путин затягивает переговоры о перемирии в Украине – СМИ
ZN UA
2025-04-02T03:09:27Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Более 51 млн доходов получил глава одной из областей. Что в его декларации
Telegraf
2025-04-01T09:36:51Z
Одна из стран заявила, что готова стать частью "Коалиции желающих" для безопасности Украины
TSN
2025-04-01T14:13:49Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
У США обвалилися ціни на яйця
AgroNews
2025-04-01T15:18:20Z
В Киеве заметили авто с "божественным" номером
Апостроф
2025-04-01T10:48:34Z
Карта боевых действий на 02 апреля 2025 — ситуация на фронте
Факти ICTV
2025-04-02T03:27:08Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T01:21:10Z
В Харькове показали последствия атаки на город
Корреспондент
2025-04-02T01:12:00Z
Число пострадавших в Харькове выросло
Корреспондент
2025-04-02T00:06:09Z
Стали известны последствия удара по Харькову
Корреспондент
2025-04-01T22:51:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Израиль отменяет все импортные пошлины на продукцию США
Корреспондент
2025-04-02T03:36:55Z
Подорожание кофе во Львове: сколько теперь вынуждены платить горожане
Политека
2025-04-02T03:00:39Z
Киевские АЗС обновили цены на топливо: сколько стоит бензин, дизель и автогаз
Хвиля
2025-04-02T02:06:03Z
Добыча недр в Украине: кто контролирует ресурсы страны
ZN UA
2025-04-01T22:13:33Z
НБУ увеличил продажу долларов третью неделю подряд
Корреспондент
2025-04-01T20:15:52Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
40-летняя Изабель Гулар в блестящей сетке устроила сексуальную фотосессию в лифте
Gazeta UA
2025-04-02T01:15:32Z
Трендовые цвета кухни 2025: какие оттенки делают интерьер стильным и уютным
Gazeta UA
2025-04-01T21:54:56Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Молодой актер из РФ собирается воевать против Украины
Comments UA
2025-04-01T20:27:45Z
Киану Ривз готовится к пятому фильму про Джона Уика
Фокус
2025-04-01T20:06:09Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
"Реал" с украинцем Луниным в составе пробился в финал Кубка Испании
ZN UA
2025-04-01T22:18:36Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Президент Федерации Украины по прыжкам в воду Игорь Лысов: Нам есть с кем идти на Олимпиаду
Комсомольская правда
2025-04-01T13:40:38Z
Атлетико – Барселона: где смотреть ответный матч полуфинала Кубка Испании
Факти ICTV
2025-04-01T13:16:38Z
Впервые в Украине: воины с ампутациями вышли на профессиональный боксерский ринг. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-01T13:13:26Z
"Я не буду врать": россиянка сделала заявление, когда получила новое гражданство
Comments UA
2025-04-01T13:12:45Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Гороскоп на сегодня 2 апреля: каким знакам Зодиака лучше не рисковать в среду
Знай
2025-04-02T01:33:42Z
Почему кошки обожают ночью спать рядом с хозяевами: восемь причин
Gazeta UA
2025-04-01T20:54:59Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Красный, черный или фиолетовый: какой цвет штор в спальне вызывает бессонницу
Знай
2025-04-01T20:51:54Z
Четыре фразы СССР, разрушившие уверенность в целом поколении
Gazeta UA
2025-04-01T20:18:56Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T02:18:10Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Поврежденные дома и пожар на предприятии: появились фото последствий вражеского удара по Харькову
Хвиля
2025-04-02T03:15:56Z
Россияне атаковали прифронтовую громаду в Запорожской области: есть жертвы
Хвиля
2025-04-02T03:03:31Z
Харьков под массированной атакой "Шахедов": есть раненые, среди них - младенец
Новости Украины
2025-04-02T02:45:54Z
МИД раскрыл больше деталей ДТП с погибшими украинцами в Австрии
Gazeta UA
2025-04-01T18:45:55Z
В Бельгии уголовники похитили одного из самых ценных голубей спортивного мира — «Мону Лизу» Финна
TSN
2025-04-01T18:12:25Z
Маск заявил о терроризме: в европейской стране ночью массово горели десятки машин Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:00:40Z
Конвейер для ТЦК: Попенко рассказал, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Хвиля
2025-04-02T03:21:18Z
Детокс день: диета, которая быстро разгрузит организм
Gazeta UA
2025-04-02T00:15:29Z
Ученые США создали противозачаточные таблетки для мужчин почти состопроцентной эффективностью
UAToday
2025-04-01T21:24:58Z
Привычка, о которой молчат: почему "ходить по-маленькому" в душе вредно, особенно женщинам
Gazeta UA
2025-04-01T19:45:52Z
Как спасти подгоревшее блюдо: 30 секунд и один ингредиент, чтобы вернуть потерянный вкус
TSN
2025-04-01T16:13:43Z
Стакан этих отходов под куст — и магнолия будет пышно цвести весь сезон
TSN
2025-04-01T16:12:01Z
Фармацевтическая компания "Дарница" заработала почти 7 млрд грн в 2024 году
Апостроф
2025-04-01T15:03:56Z
Старческих заболеваний можно избежать благодаря этим трем видам сыра
Comments UA
2025-04-01T14:13:24Z
В каком виде полезнее всего есть чеснок: запомните, если заботитесь о здоровье
TSN
2025-04-01T14:13:13Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Проверьте внимательность за семь секунд: оптическая загадка предлагает найти рыбу в гостиной кота
Gazeta UA
2025-04-02T01:39:32Z
Ученые нашли римский акведук
Gazeta UA
2025-04-01T22:39:27Z
Найти пропущенное число за секунды: головоломка, которая тринирует мозг
Gazeta UA
2025-04-01T20:33:38Z
Инсайдер: Sony готовит подарочное издание The Last of Us для PlayStation 5
GameMag
2025-04-01T20:25:43Z
Тираж Monster Hunter Wilds достиг 10 миллионов копий за первый месяц продаж — это рекорд для Capcom
GameMag
2025-04-01T19:55:50Z
Анонсирован ремастер The Sinking City на Unreal Engine 5 — он будет бесплатным для владельцев оригинальной игры
GameMag
2025-04-01T19:30:52Z
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
2025-04-01T18:36:24Z
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA
2025-04-01T18:21:44Z
Как простое чихание может стоить водителю 54 тысяч гривен
Знай
2025-04-01T15:51:37Z
Акции Xiaomi упали после ДТП с ее электромобилем
Корреспондент
2025-04-01T14:39:59Z
Штраф за красные указатели поворота 2025: размер и когда накладывается
Факти ICTV
2025-04-01T11:33:42Z
Сколько стоит самая дешевая страховка на авто в Украине в 2025 году и почему выросли цены
Факти ICTV
2025-04-01T10:42:48Z
Муж Маркаровой открыл очередную фирму в США, а посол купила TOYOTA SEQUOIA
Апостроф
2025-04-01T10:33:08Z
Skoda до премьеры рассекретила новый спортивный электрокроссовер: "сотка" за 6 секунд
Знай
2025-04-01T07:51:51Z
Льюис Хэмилтон и София Вергара расстались
Корреспондент
2025-04-01T06:33:25Z