MY.UAНовини
Економічне бронювання та мобілізація. Як це було в роки Першої світової війни
Економічне бронювання та мобілізація. Як це було в роки Першої світової війни

Економічне бронювання та мобілізація. Як це було в роки Першої світової війни

Поки Верховна Рада вирішує, чи потрібно вводити економічне бронювання, піднімати податки та як зробити економіку більш ефективною, журналіст Коротко про вивчав історичний досвід.

Згадували Першу світову війну. Як тоді «тримали тил», викручуючись між потребами фронту та необхідністю хоч якось прогодувати цивільне населення? Чому йдеться саме про Першу світову? Саме тоді формувалися нові правила ведення бойових дій, виживання суспільства та перебудови економіки – писалися своєрідні конспекти для наступних війн. Та й аналогій з тим, що відбувається останніми роками, у нас достатньо. Чим не привід погортати історичні довідники?

Війна на виснаження

Осінь 1914, 110 років тому світ поетапно накривала світова війна. "Велика", як її називали тоді, і "забута" - найбільш популярне визначення кінця ХХ століття. У ній людство вперше зіткнулося з такими поняттями, як загальна мобілізація та національна армія. А ще жодна з воюючих держав не передбачала, що в шоковому стані війни суспільству доведеться перебувати кілька років.

У вересні 1914 року ніхто не сумнівався - бойові дії закінчаться за два-три місяці, максимум пів року (а вона тривала 4 роки, 3 місяці та 2 тижні). Плану війни не існувало в жодній із європейських держав. Антанта та Центральні держави якщо й готувалися до війни, то робили це з розрахунком на її швидкоплинність. Вийшло інакше: після Галицької битви (вересень 1914 року), коли Російська імперія захопила Львів, сторони перейшли до позиційного протистояння - і почалася «війна на виснаження».

Велика Британія. Створили «Жіночу землеробську армію»

На Британських островах ще восени 1914 року було створено «Міністерство озброєння» з необмеженими правами та можливостями. Наприклад, воно могло брати під контроль будь-яке підприємство, якщо вважало, що його виробництво необхідне армії. Крім того, відомство керувало залізницями, морськими перевезеннями, млинами, вугільними шахтами і всім, що вважало за потрібне. У різний час його очолювали Вінстон Черчілль та Ллойд Джордж. У рамках економічної мобілізації уряд курирував і продовольчий ринок.

Була створена Women's Land Army ("Жіноча землеробська армія"). Працівниць набирали як добровільно, так і у рамках мобілізаційних процесів. Вчили орати, сіяти, боронити та невеликими групами відправляли на депресивні ферми. Влада контролювала до 85% усієї продовольчої продукції в країні, але уникнути дефіциту так і не змогла. У 1918 року у країні було запроваджено продовольчі картки.

Що ж до чоловіків, які отримали броню від служби, то список життєво важливих спеціальностей був досить широким. До нього входили вчителі, пекарі, наглядачі маяків, поштові службовці. Але головне, робітники ключових напрямків – від майстрів на заводах до енергетиків та шахтарів.

Останніх не вистачало катастрофічно. І якщо під час Першої світової країна ще якось упоралася з цією проблемою (хоча й обмежили споживання вугілля для населення, грубо кажучи – взимку англійці приречені були мерзнути), то вже у Другу світову довелося вдаватися до особливих заходів. На шахти відправляли призовників прямо з місцевих "військкоматів". Шахтарів у суспільстві тоді почали недолюблювати. Мовляв, відсиджуються під землею, доки справжні патріоти гинуть на полі бою.

У Великобританії замінити чоловіків, що пішли на фронт, у сільському господарстві закликали жінок. Фото: wikipedia.org

Франція. Пів мільйона солдатів повернули з фронту на заводи

Спеціальні військові міністерства майже з необмеженими правами – тренд того часу. У Франції працювало «Міністерство озброєнь та військового виробництва». Промисловість максимально перебудовувалась під військові потреби. Водночас активно будувалися нові підприємства, адже розвинені економічні райони держави потрапили під німецьку окупацію. Яскравим прикладом є енергетичний сектор, де Париж втратив 75% видобутку вугілля.

Викручувалися як могли, зводячи невеликі гідроелектростанції. Від енергетичної кризи це не врятувало, але нагода для маневру з'явилася. Практика швидко збудованих малих підприємств була поширена. Потрібно було все робити швидко. Звичайно, всі вони працювали на військовий сектор.

Це спричинило кадровий голод. На фронтах було понад 60% чоловіків, зайнятих у сільському господарстві, та близько 50% робочих промпідприємств. Закрити всі ці дірки одними лише жінками не вийшло. Почали повертати з фронту солдатів (всього було відряджено в тил понад пів мільйона чоловіків на заводи та триста тисяч у сільське господарство). Такі люди вважалися тимчасово відрядженими і залишалися військовослужбовцями, і на них поширювалася армійська дисципліна. За найменшу провину, скажімо, за самоволку чи п'янку їх відсилали назад, у окопи.

Кадрову проблему французи вирішували за рахунок своїх колоній, активно привозили робочу силу з Китаю та Північної Африки. При цьому активно використовувалась і примусова праця військовополонених.

І якщо потреби фронту всіма прикладеними силами вдавалося задовольняти, то люди в тилу стикалися з щоденними побутовими труднощами. Були великі проблеми з опаленням, електрикою, нестачею продовольства. Уряду навіть довелося вводити карткову систему на хліб та цукор.

Праця військовополонених була одним із методів рішень кадрового голоду. Фото: bundeswehr.de

Російська імперія. Селянам давали відстрочки на час збирання врожаю

Спочатку царський уряд був упевнений у повній і майже ідеальної готовності імперії до війни. За всіма звітами промисловість була на підйомі, склади переповнені запасами, а тил здатний підтримувати потреби фронту стільки, скільки потрібно. Насправді все виявилося набагато сумнішим. Не вистачало взагалі всього, від онуч до снарядів. Корупція, бюрократія та російське вміння пускати пилюку в очі начальству вкотре зробили свою справу. Уряду довелося терміново розбудовувати різношерсту економіку на військовий лад.

Мілітаризацію виробництва провели стрімко, але традиційно безсистемно, повністю «поклавши» гуманітарний сектор економіки. У 1916 році з 2,4 мільйона працівників заводів та фабрик 2 мільйони (86%) були зайняті на військових виробництвах. Підприємств, які забезпечували потреби цивільного населення, залишилося всього близько 10%. Тотальний дефіцит виник тут відразу, і цю проблему не вирішили до розвалу імперії.

Цікава версія була прийнята владою щодо сільського господарства. Вирішили, що чоловіки для землеробських робіт хоч і важливі, але не завжди. У посівний період та час збирання врожаю – так, а в решту часу і жінок із підлітками вистачить. Така концепція влаштувала владу, і з сіл «забривали» рекрутів із особливим ентузіазмом. Щоправда, все ж таки даючи відстрочку до кінця сезонних робіт. Таке «економічне бронювання» не спрацювало, продовольча криза дала знати про себе вже в 1915 році, і було запроваджено продуктові картки.

Ще одна особливість військового стану в імперії: бідні верстви населення сприйняли мобілізацію як благо. Дружинам новобранців виплачувалася солідна компенсація, і її вистачало на кілька місяців безбідного життя. Жінки, що залишилися без чоловіків, не поспішали влаштовуватися на роботу, віддаючи перевагу «красивому життю». Виходило, що промисловість залишалася відразу без двох працівників з однієї родини.

Про запровадження економічної броні замислилися лише тоді, коли стало дуже погано - на кінець 1916 року. Тоді на заводи прямо з фронту на спеціальну вимогу почали повертати фахівців. При цьому особовий склад в армії тоді поповнювали всіма, хто під руку траплявся: хворими на епілепсію, частково паралізованими і навіть призовниками без однієї кінцівки.

Продуктові картки вводилися десь раніше, де пізніше, але в результаті були поширені скрізь. Фото: wikipedia.org

Німеччина. Обов'язкова патріотична праця

Німеччина розпочинала війну на піку енергетичного розвитку, що й дозволило їй на першому етапі бути однією з найагресивніших та найактивніших її учасників. Та й саму війну взагалі-то ініціювала саме вона. Проблеми на фронтах бумерангом торкнулися економіки трохи пізніше, ніж в інших державах, - на початку 1916 року. Але їх якось відразу виявилося дуже багато, і заходи довелося вводити швидко та кардинально.

І в серпні 1916 року була запроваджена «програма Гінденбурга» (військового і політика, у майбутньому рейхспрезидента Німеччини). Ставилося завдання подвоїти та потроїти виробництво патронів і снарядів, знарядь і кулеметів. Тобто головна мета: кинути всі сили на потреби армії. У рамках цієї програми рейхстаг ухвалив закон «Про допоміжну патріотичну працю». За ним будь-який робітник, зайнятий на військовому виробництві, не мав права змінювати роботу без узгодження з військовим відомством. Трудову службу було запроваджено всім чоловікам віком від 16 до 60 років. У Німеччині також повертали на заводи солдатів з фронту, але не так масштабно, лише близько 120 тисяч людей. При цьому працю підлітків та військовополонених (1,7 млн осіб) використовували максимально.

У сільському господарстві було введено продрозкладку, вилучалися всі надлишки продовольства. Карткова система стосувалася не лише хліба, а й молока, цукру, овочів, жирів. Процвітав чорний ринок продуктів, де люди купували або міняли більше половини споживаної ними їжі.

Судячи з листівок, в армії Німеччини, все було добре. Насправді – ні. Фото: bundeswehr.de

Замість післямови

Політологи та історики стверджують - турбулентні процеси в суспільстві приводять це саме суспільство до пошуку аналогій. Нехай вони будуть дуже відносними, але в будь-якому разі повчальними.

Очевидне та загальне для всіх: запроваджується система жорсткої централізації економіки з ручним управлінням владою. У пріоритеті – воєнпром, решта – як вийде, але із збереженням базових потреб. Зверніть увагу, картки на продовольство в результаті з'явилися у всіх країнах, що воювали.

Ще один загальний момент: кадровий голод змусив усі без винятку держави повертати чоловіків із фронту на заводи. Залучення жінок та підлітків до непрофільної праці також стали обов'язковими.

Традиція збору металобрухту для армії розпочалася саме у роки Першої світової війни. Фото: ФБ Перша світова війна

Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У посольстві Норвегії в Києві з’явиться відповідальний з оборонної співпраці
Европейская правда
2024-10-12T11:01:02Z
Севгіль Мусаєва: «У якийсь момент простір свободи слова почне зменшуватися, як шагренева шкіра»
Детектор М
2024-10-12T11:00:42Z
У Грузії суд оштрафував телеканали за відмову показу ролика з кадрами зруйнованих українських міст
Детектор М
2024-10-12T10:51:59Z
Миротворці ООН постраждали внаслідок ізраїльського удару
360ua.news
2024-10-12T10:51:54Z
У Зеленського заговорили про закінчення війни й розкрили мету плану перемоги України
GlavRed
2024-10-12T10:51:41Z
У Німеччині об’єкти у Балтійському та Північному морях охоронятиме спецназ - ЗМІ
УкраинФорм
2024-10-12T10:51:09Z
Навіть немає шансів рівнятися на Росію, – Вишебаба назвав ключову перевагу Росії
24tv
2024-10-12T10:45:40Z
У Бундестазі очікують, що за заборону "АдН" можуть голосувати на початку 2025 року
Европейская правда
2024-10-12T10:43:48Z
Трамп має перевагу над Гарріс у питанні щодо війни РФ в Україні – опитування WSJ
ZN UA
2024-10-12T10:42:52Z
Залітають туди, де раніше не могли: як німецькі дрони Vector допомагають розвідці на фронті
24tv
2024-10-12T11:06:49Z
МОН запустило сервіс для повідомлень про факти булінгу в школах: як він працює
24tv
2024-10-12T11:06:08Z
$50 млн перетворились в золу: ЗСУ "приземлили" чергову СУшку РФ
GlavRed
2024-10-12T10:42:29Z
Росія втратила ще одного Су-34 разом із пілотами: що відомо
Хвиля
2024-10-12T10:33:22Z
У ЗСУ зараз служать понад 300 священників від 13 релігійних організацій - СтратКом
УкраинФорм
2024-10-12T10:28:44Z
ТЦК влаштували масові рейди в клубах і ресторанах України: що відомо
TSN
2024-10-12T10:24:40Z
Росіяни втратили винищувач Су-34 разом з екіпажем – Мережа
TSN
2024-10-12T10:24:13Z
Черник пояснив, чи вдалося росіянам прорватися на Курщині
24tv
2024-10-12T10:15:12Z
Росія погрожує Японії «неминучими адекватними контрзаходами» через військові навчання поблизу Курильських островів
ZN UA
2024-10-12T10:09:35Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
У Миколаєві презентували книгу-триптих Шевченківського лауреата Дмитра Кременя
УкраинФорм
2024-10-12T11:10:47Z
Рецензія на фільм «Субстанція» / The Substance
ITC
2024-10-12T11:05:44Z
Нове кохання: Вертинська вийшла заміж, Нікітюк щаслива з військовим, а Довженко – з дизайнеркою
Комсомольская правда
2024-10-12T11:05:11Z
Вакарчук відреагував на рейд ТЦК: що він сказав
TSN
2024-10-12T10:57:10Z
У столичному Театрі на Подолі для людей з інвалідністю відбулася вистава з аудіодискрипцією
УкраинФорм
2024-10-12T10:51:09Z
Облава ТЦК на концерті "Океану Ельзи": Потураєв підтримав перевірку документів на публічних заходах
TSN
2024-10-12T10:36:53Z
Туреччина ввела мита на стальну продукцію з Росії
УкраинФорм
2024-10-12T11:16:31Z
Українцям показали, скільки держава витратила на соцвиплати у 2024 році
Хвиля
2024-10-12T11:15:11Z
На Полтавщині побудують завод із переробки сої
AgroNews
2024-10-12T11:10:25Z
Нацбанк випустив монету на честь Сил логістики ЗСУ
УкраинФорм
2024-10-12T11:03:10Z
Озвучено розмір інвестицій для заходу у виноробний бізнес
AgroPortal
2024-10-12T11:00:59Z
Знеструмлення у восьми областях – Міненерго
1News
2024-10-12T10:48:57Z
Рекорд із закупівлі валюти: що буде с курсом доллара взимку 2024
Фокус
2024-10-12T10:48:36Z
Як історичне підняття податків вплине на АЗС: думка експерта
TSN
2024-10-12T10:39:54Z
Очікування різні: курс долара може суттєво зрости, нових цифр варто очікувати вже за кілька місяців
Политека
2024-10-12T10:30:31Z
Чому лікарі рекомендують обов’язково їсти сало: яка його користь
TSN
2024-10-12T11:03:22Z
Посмішка під час розмови важливіша, ніж вважалося
24tv
2024-10-12T10:30:23Z
Медичний колапс на Херсонщині: цивільним відмовляють у лікуванні без російського паспорта
24tv
2024-10-12T10:06:33Z
Посідіти від переживань: учена розповіла, як стрес впливає на колір волосся
Фокус
2024-10-12T09:06:20Z
Лупа на обличчі: що таке себорейний дерматит та як його побороти
24tv
2024-10-12T06:42:10Z
Щоб гарний сон був гарантований: як обрати матрац
24tv
2024-10-12T06:39:25Z
Чому зʼявляється слиз у горлі
24tv
2024-10-12T05:36:50Z
З початку року медики провели 373 органні трансплантації
УкраинФорм
2024-10-12T02:21:13Z
В Україні кардинально змінять систему визначення інвалідності: що пропонує МОЗ
Хвиля
2024-10-11T23:09:06Z
У вересні розмінували ще понад 30 тисяч гектарів сільськогосподарських земель - Мінекономіки
УкраинФорм
2024-10-12T11:16:13Z
Якщо забули передати показники лічильника: як зробити перерахунок платіжки
Знай
2024-10-12T11:12:37Z
У одній із областей України запроваджено карантин через африканську чуму свиней
ГЛАВКОМ NET
2024-10-12T11:03:02Z
У Києві здорожчала оренда житла: де шукати найвигідніші варіанти
TSN
2024-10-12T10:48:35Z
"Намагались взяти в котел": РФ змінила плани наступу на ключове місто - Селезьов
GlavRed
2024-10-12T10:33:56Z
Окупанти атакували КАБами Запоріжжя: кількість постраждалих зросла
ГЛАВКОМ NET
2024-10-12T10:33:29Z
"От що буде, якщо впаде Селидове": Коваленко поділився похмурим прогнозом
GlavRed
2024-10-12T10:27:02Z
За яке місто найближчим часом розгорнеться запекла битва – Дикий відповів
TSN
2024-10-12T10:09:44Z
Шукали 10 діб: у Києві знайшли жінку, яка зникла на Оболоні
TSN
2024-10-12T10:06:59Z
На Сумщині викрили нацгвардійця, який поширював серед цивільних дані про розташування військ
УкраинФорм
2024-10-12T11:04:21Z
У Запоріжжі поліцейські ліквідували нарколабораторію
Украина Криминальная
2024-10-12T10:54:52Z
На Львівщині затримали трьох зловмисників, які незаконно позбавили волі знайомого, вимагаючи гроші
Украина Криминальная
2024-10-12T10:18:09Z
Вкрасти за 60 секунд: туриста за хвилину двічі пограбували різні злочинці
Фокус
2024-10-12T10:09:52Z
Робив фішингові сайти: 21-річний чоловік вкрав в людей майже 60 тисяч гривень
InternetUA
2024-10-12T09:59:02Z
Вчора після концерту «Океану Ельзи» в Києві військкоматівці влаштували «обліково-мобілізаційний» рейд по глядачах
Украина Криминальная
2024-10-12T09:57:22Z
Житель Одещини ножем спричинив тяжкі тілесні ушкодження товаришу вітчима
Украина Криминальная
2024-10-12T09:45:54Z
Під Києвом виникла масштабна пожежа, горів ресторанний комплекс
УкраинФорм
2024-10-12T09:30:18Z
На Київщині рятувальники загасили масштабну пожежу у ресторанному комплексі
ГЛАВКОМ NET
2024-10-12T09:18:39Z
Ювелірний етикет: як правильно носити прикраси
GlavRed
2024-10-12T11:18:59Z
Від шикарної моделі тікають хлопці через її дивні нахили: "Або я, або ці яйця"
Знай
2024-10-12T10:51:21Z
Від орхідей до грошового дерева: які рослини приносять щастя та удачу в дім
GlavRed
2024-10-12T10:27:46Z
Ідеально для весілля: як зробити букет із флористичною губкою своїми руками
GlavRed
2024-10-12T10:27:44Z
Соковиті м'ясні котлети з пшоном: рецепт по-єврейськи, який сподобається всім
TSN
2024-10-12T10:09:31Z
Залийте окропом справжні відходи — отримаєте ідеальне підживлення для орхідей: квітнутимуть всі
TSN
2024-10-12T10:09:09Z
Смачніший, ніж магазинний, і "за копійки": готуємо вдома крем-сир "Філадельфія" з 1 інгредієнта
24tv
2024-10-12T09:54:07Z
Ви цього не знали: як за допомогою дзеркал створити в оселі wow-ефект
24tv
2024-10-12T09:30:14Z
Як дізнатись свою силу та призначення в житті: точний розбір по даті народження
GlavRed
2024-10-12T09:27:14Z
Живу колонію мікробів знайшли запечатаною всередині скелі віком 2 мільярди років
24tv
2024-10-12T11:06:06Z
Як користуватися смартфоном, щоб зберегти зір
InternetUA
2024-10-12T11:01:16Z
Вплив Місяця на наше життя в жовтні 2024 року
VGorode
2024-10-12T10:57:55Z
Чим нові Android-смартфони кращі, ніж iPhone 16
InternetUA
2024-10-12T10:31:16Z
Hogwarts Legacy отримає купу додаткового контенту у своєрідному DLC
24tv
2024-10-12T10:06:03Z
Нова версія Windows 11 суттєво знижує об'єм жорсткого диска
InternetUA
2024-10-12T10:01:03Z
Overwatch може отримати свою версію для смартфонів: усі відомі чутки
Знай
2024-10-12T09:51:51Z
Представлено генератор, що перетворює повітря і хвилі на дешеву електрику
InternetUA
2024-10-12T09:31:49Z
Meta видалила мережу фейкових акаунтів, що дискредитували владу Молдови
Европейская правда
2024-10-12T08:52:00Z
Новий позашляховий кросовер Honda показали до презентації
Фокус
2024-10-12T10:30:16Z
Stellantis вивів на тести флагманський кросовер DS8
AutoCentre
2024-10-12T07:15:13Z
Українці придбали у вересні майже 4,3 тисячі електромобілів
УкраинФорм
2024-10-12T05:54:55Z
Штрафи за тонування: що українцям потрібно знати про "неправильне" скло
Знай
2024-10-11T23:30:15Z
Xpeng P7+: електричний сімейний ліфтбек із запасом ходу 710 км та системою автономного водіння нового покоління
ITC
2024-10-11T16:19:06Z
В Україні з’явилися унікальні поштові електрофургони
AutoCentre
2024-10-11T16:06:01Z
Презентовано недорогий електрокросовер від Geely і Volvo із запасом ходу 445 км
Фокус
2024-10-11T15:57:19Z
Сталі відомі регіони України з найжвавішим попитом на автівки
AutoCentre
2024-10-11T15:04:58Z
Mazda анонсувала рестайлінговий пікап BT-50
AutoCentre
2024-10-11T15:04:04Z
Легендарний американський спортсмен демонстративно порвав фотографію Трампа
ZN UA
2024-10-12T11:19:35Z
Дебютант збірної України з футболу Назаренко: Моя мрія стала реальністю
УкраинФорм
2024-10-12T11:13:49Z
Посередник у трансфері Довбика до Роми: Це була дуже складна угода
Football.ua
2024-10-12T11:06:19Z
Ліга націй-2024/2025: календар поєдинків збірної України з футболу в дивізіоні В
24tv
2024-10-12T10:51:12Z
Таловєров: Утомлені, але щасливі й готуємось до наступного матчу
Football.ua
2024-10-12T10:48:08Z
УЄФА підтвердив заявки претендентів на проведення жіночого Євро-2029
УкраинФорм
2024-10-12T10:36:50Z
Чоловіча збірна України з футзалу - 9-та у рейтингу ФІФА, жіноча - 13-та
УкраинФорм
2024-10-12T10:28:04Z
Ліверпуль стежить за дуетом центральних захисників з Піренейського півострова
Football.ua
2024-10-12T10:18:00Z
Калюжний: Мрія, що стала реальністю
Football.ua
2024-10-12T10:09:55Z