MY.UAНовини
Штучний інтелект в армії: від дронів до віртуальних командирів
Штучний інтелект в армії: від дронів до віртуальних командирів

Штучний інтелект в армії: від дронів до віртуальних командирів

Провідні країни світу все більше намагаються впроваджувати системи штучного інтелекту (ШІ) у своїх арміях. Вже є приклади їх застосування на полі бою для інформаційного забезпечення військових операцій або у складі різних систем озброєнь.

Зараз, наприклад, розробляються комплекси ШІ для зразків озброєнь, які можуть діяти автономно та без людини, для застосування ШІ у кібернетичних та інформаційних операціях і для військових систем підтримки процесу прийняття рішень, що ґрунтуються на ШІ. Коротко про - про останні новини у цій сфері.

Дрон сам розпізнає - ворог перед ним чи ні

Солдати ізраїльської армії ЦАХАЛ першими у світі використали керовану ШІ групу дронів у реальних бойових умовах. Вони задіяли ескадрилью безпілотників для виявлення, ідентифікації та атаки бойовиків ХАМАС у секторі Газа.

Тоді ізраїльські військові також застосовували штучний інтелект та суперкомп'ютери. Алгоритм надавав рекомендації, які солдати використовували для визначення цілей і нанесення по них ударів.

Ізраїльська компанія з розробки та модернізації різних видів озброєння ELBIT SYSTEMS презентувала літальний баражуючий дрон LANIUS, керований ШІ. Головна його відмінність - дрон вміє виявляти людей та визначати, які з них небезпечні, а які – ні. Якщо LANIUS сприймає людину як небезпечну, вона готується її знищити, але сама рішення не приймає. Поки що (!) безпілотник «запитує» дозволу на ліквідацію в оператора.

Маневрений та швидкісний безпілотник оснащений різними камерами, датчиками та системою ШІ NVIDIA Jetson. Це дозволяє при мінімальній витраті енергії швидко інтерпретувати потоки даних. До роботи додається програмне забезпечення для дронів ELBIT Legion-X, що дозволяє LANIUS виконувати місії групами.

Найбільш незвичайна ізраїльська технологія – квадрокоптер NINOX від компанії SpearUAV. Це перший баражуючий дрон, який запускається з субмарини. Робот зберігається у капсулі. При запуску вона виринає на поверхню води, де може вичікувати близько доби, перш ніж з неї вилетить квадрокоптер.

Пристрій може літати на 10 км та працювати до 45 хвилин. Може переносити вантаж вагою до 1 кг, його складно виявити, він оснащений спеціальними датчиками для розвідки та визначення цілі з використанням ШІ.

Ізраїльський дрон-камікадзе LANIUS – перший приклад використання ШІ в БпЛА. Фото: armyinform.com.ua

Вже є ШІ-командувачі

А в Китаї взагалі створили ШІ-командувача для військових симуляцій. Віртуальному командиру надані всі повноваження, він швидко навчається та покращує навички у віртуальних війнах. ШІ-командир покладається на емпіричні знання після ухвалення рішень, шукає задовільні варіанти з огляду на аналогічні ситуації у пам'яті. Ця система імітує досвідчену людину-командира, приймаючи рішення та адаптуючись до ходу бою.

«Налаштування ШІ-командувача відображає досвідченого і блискучого стратега, який має великі розумові здібності, врівноважений і стійкий характер, здатний спокійно аналізувати та оцінювати ситуації. Він приймає рішення швидко, але позбавлений людської емоційності та імпульсивності у цьому процесі», - зазначили розробники з лабораторії коледжу спільних операцій Національного університету оборони у Шицзячжуані.

Також у Китаї дослідники розробили ШІ-алгоритм для передбачення курсу гіперзвукових ракет. Система не вимагає величезної обчислювальної потужності та видає результат протягом 15 секунд.

Технологія здатна визначити курс ракети, що рухається швидше за звук у п'ять разів, розрахувати потенційну траєкторію для її ураження і ініціювати контрвідповідь з трихвилинним випередженням.

В ОАЕ корпорація оборонної промисловості Еміратів розробляє компактну пускову установку з розумними дронами, що самознищуються.

Система є базою, що запускає безпілотники зі штучним інтелектом Hunter 2-S. Пристрої можуть літати строєм і спілкуватися один з одним для самостійного виконання складних спільних атак.

Hunter 2-S з ОАЕ можуть навіть літати строєм. Фото: army-technology.com

Системи можуть діяти за командою людини і без неї

Для армії США вже розроблено абсолютно автономний бойовий вертоліт BLACK HAWK, модернізований компанією Sikorsky та DARPA (Управління перспективних дослідницьких проєктів Міністерства оборони США). Вертоліт оснащений системою автоматизації роботи льотного екіпажу та технологією автономії Sikorsky Matrix, завдяки чому він є повністю автономним літальним апаратом.

BLACK HAWK може самостійно проводити необхідні передпольотні процедури, включаючи перевірку вітру, а також керувати елементами адаптивного польоту – зльотом та посадкою. Вертоліт має систему визначення перешкод. Він може адекватно реагувати на надзвичайні ситуації без участі людини.

Компанія Scale AI стала першою ШІ-компанією, чию велику мовну модель застосували до засекреченої мережі після підписання угоди з 18-м повітряно-десантним корпусом армії США. Компанія створила для військових США власний чат-бот під назвою Donovan. Він повинен резюмувати розвіддані та допомагати командирам швидше приймати рішення.

Цей військовий аналог ChatGPT вже проходить випробування, і досить вдало. Одне з доступних демонстраційних відео показує Donovan у дії. З нього видно, що чат-бот аналізує отримані дані, у тому числі зображення, і пропонує офіцеру варіанти дій для збору додаткової інформації або готує звіт, який потім надається військовому керівництву.

А експериментальна програма DARPA SQUAD X EXPERIEMENTATION спрямована на розробку та перевірку прототипів автономних систем, оснащених новими датчиками та технологіями штучного інтелекту. Ці пристрої повинні вміти діяти як за командою людини, так і самостійно. Причому у всіх випадках їм знадобиться вміння аналізувати обстановку та працювати разом як між собою, так і з живими солдатами.

В Америці запущено проєкт PROJECT MAVEN – це застосування штучного інтелекту (ШІ) та технологій навчання машин для обробки великої кількості візуальних даних, що надходять від літальних безпілотників міністерства, які знаходяться у різних кінцях світу.

Алгоритми, що розробляються в рамках проєкту, повинні розшифровувати величезні обсяги даних розвідки та спостереження. За повідомленнями ЗМІ, сьогодні цей метод використовується багатьма розвідувальними та оперативними агентствами. Часто його називають алгоритмічною війною.

Для виконання завдання безпілотному гелікоптеру BLACK HAWK допомога людини взагалі не потрібна. Фото: startup.org.ua

Україна не відстає у впровадженні ШІ

В Україні також активно розробляється система ШІ для військових. ШІ-стартап Reface оголосив про створення алгоритму для розпізнавання російських військ за супутниковими знімками.

Міністерство оборони України почало використовувати систему розпізнавання облич від Clearview AI. Компанія дозволила застосовувати свою технологію для встановлення особистостей російських військових, для боротьби з дезінформацією, ідентифікації загиблих та перевірки людей на контрольно-пропускних пунктах.

12 тисяч одиниць російської техніки щотижня виявляють українські військові завдяки платформі штучного інтелекту Avengers. Цю платформу опрацював Центр інновацій Міністерства оборони України. Результат досягається шляхом автоматичного аналізу відео з дронів та стаціонарних камер.

Завдяки ШІ-платформі оператори можуть приймати рішення швидше та ефективніше, а ризик помилок через втому зменшується. У той же час платформа продовжує вдосконалювати вміння розпізнавати різноманітну техніку навіть у складних умовах, наприклад, танки, приховані в лісових масивах, або БМП, що рухаються ґрунтовими дорогами.

Україна також займається розробкою систем штучного інтелекту, які допоможуть керувати величезним безпілотним флотом. Програмне забезпечення об'єднує безпілотники в мережу. Рішення щодо дій можуть миттєво виконуватися всією групою, а людина втручається лише для того, щоб дати "зелене світло" автоматизованим ударам. У той час, як пілоти-люди намагаються керувати операціями не більш ніж п'ятьма безпілотниками, штучний інтелект зможе обробляти сотні.

Наприклад, система під назвою Styx керує мережею розвідувальних та ударних безпілотників, як великих, так і малих, у повітрі та на землі. Кожен безпілотник може планувати свої рухи та передбачати поведінку інших у "рої".

В Україні понад 200 технологічних фірм, що виникли після повномасштабного вторгнення РФ, співпрацюють із цивільними людьми з ІТ-сфери, які розробляють дрони та інші пристрої.

Система розпізнавання облич від Clearview AI допомагає «впізнавати» обличчя ворогів та боротися з дезінформацією. Фото: techtoday.in.ua

Теги за темою
ТехнологіїАрмія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Трамп не знає, чи з'явиться Путін на переговори в Туреччині
Европейская правда
2025-05-14T12:03:44Z
Переговори у Стамбулі: в адміністрації Путіна зробили останні заяви про участь
TSN
2025-05-14T11:55:46Z
В Іспанії поділились першими підсумками розслідування безпрецедентного блекауту
Европейская правда
2025-05-14T11:51:52Z
ЄС запустив найжорсткіші санкції 2025 року: що каже Урсула фон дер Ляєн
TSN
2025-05-14T11:51:39Z
Схопити Росію за горло: у Франції зробили гучну заяву щодо спільних зі США санкцій
TSN
2025-05-14T11:51:00Z
В Україні оголошено повітряну тривогу через загрозу балістики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:45:28Z
Трамп заінтригував заявою про участь у переговорах в Туреччині
TSN
2025-05-14T11:33:44Z
У Німеччині затримано трьох українців за підозрою у роботі на Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:18:26Z
Як гучний скандал та антиукраінські заяви вплинули на вибори нового президента Польщі
Европейская правда
2025-05-14T11:13:09Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T10:15:33Z
Андрій Білоус вперше прокоментував своє звільнення з Молодого театру: "Я подав заяву добровільно"
TSN
2025-05-14T10:06:00Z
Білоус, якого звинувачують у домаганнях, залишив посаду у Молодому театрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:59:06Z
Колишня P. Diddy в суді розкрила таємницю "білих вечірок" і шокувала, як він знущався з неї роками
ТСН
2025-05-14T09:33:27Z
Єфросиніна звинуватила Фреймут у брехні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:45:32Z
В Україні розробили систему переробки вовни для армії
AgroPortal
2025-05-14T12:00:20Z
Німеччина активно відмовляє у притулку росіянам призовного віку: останні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:51:36Z
На трьох померлих — лише одне немовля: демографічна криза в Україні поглиблюється
TSN
2025-05-14T11:51:18Z
Папа Римський готовий виступити посередником у мирних переговорах
ТСН
2025-05-14T11:48:22Z
Проректора хмельницької військової академії відсторонено від виконання обов'язків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:57:43Z
Скільки українців категорично заперечує «мирний» план Росії – опитування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:33:02Z
Як змінилася довіра українців до Зеленського: дані останнього опитування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:48:10Z
Дружинам і дітям військових нададуть знижки та пільги: які саме
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
В Україні під виглядом «чаю для схуднення» продають психотропи: як це загрожує покупцям
ТСН
2025-05-14T09:21:02Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Valio інвестує $30 млн у розширення виробництва сирів
AgroPortal
2025-05-14T11:30:50Z
Мінус 2 млрд податків: Інгулецький ГЗК у простої через тарифи держмонополій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:12:10Z
Автомобільний агроекспорт скорочується на всіх напрямках, окрім Молдови
AgroPortal
2025-05-14T11:00:08Z
Експорт соняшникового шроту впав до 13-річного мінімуму
AgroPortal
2025-05-14T10:30:58Z
Дефіцит кадрів змушує аграріїв автоматизувати системи поливу
AgroPortal
2025-05-14T10:00:07Z
«Євроінтеграція ВПК України — це важлива частина безпекової програми Європи», - народний депутат Ігор Копитін
TSN
2025-05-14T09:48:16Z
Ми наголошуємо на поетапній євроінтеграції українського агросектору, з перехідним періодом, - Андрій Дикун
Agravery
2025-05-14T09:45:54Z
ЄС зменшить квоти на імпорт з України кукурудзи, цукру, меду та м'яса птиці
AgroPortal
2025-05-14T09:00:47Z
Ціни на фрукти в Україні зростуть: весняні заморозки знищили врожай
VGorode
2025-05-14T08:42:48Z
Росіяни планують літній наступ: експерт назвав можливі напрямки
TSN
2025-05-14T11:48:06Z
На Подолі з'явилася мініатюрна скульптура, присвячена Київським контрактам
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:10Z
Кияни, не чекайте газу та гарячої води - експерт попередив про кризу комунальних послуг у столиці
TSN
2025-05-14T11:10:11Z
Понад 6 тис. дітей з Луганщини окупанти залучили до «юнармії»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:42:33Z
Для чого проводяться щорічні гідравлічні випробування: роз’яснення «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:51:37Z
Якою буде погода в Україні 15 травня: прогноз синоптикині
TSN
2025-05-14T09:48:30Z
Ізраїлю букмекери прогнозують 5 місце на «Євробаченні 2025».
FM-TV
2025-05-14T09:42:18Z
Ракам не варто за всім гнатися, а Левам слід рухатися вперед: гороскоп за картами Таро на 14 травня 2025 року
ТСН
2025-05-14T09:33:39Z
Як посадити розсаду у холодний грунт і зібрати врожай
TSN
2025-05-14T09:09:40Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Йокіч повторив унікальне досягнення легенди НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:06:37Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z