MY.UAНовини
Штучний інтелект в армії: від дронів до віртуальних командирів
Штучний інтелект в армії: від дронів до віртуальних командирів

Штучний інтелект в армії: від дронів до віртуальних командирів

Провідні країни світу все більше намагаються впроваджувати системи штучного інтелекту (ШІ) у своїх арміях. Вже є приклади їх застосування на полі бою для інформаційного забезпечення військових операцій або у складі різних систем озброєнь.

Зараз, наприклад, розробляються комплекси ШІ для зразків озброєнь, які можуть діяти автономно та без людини, для застосування ШІ у кібернетичних та інформаційних операціях і для військових систем підтримки процесу прийняття рішень, що ґрунтуються на ШІ. Коротко про - про останні новини у цій сфері.

Дрон сам розпізнає - ворог перед ним чи ні

Солдати ізраїльської армії ЦАХАЛ першими у світі використали керовану ШІ групу дронів у реальних бойових умовах. Вони задіяли ескадрилью безпілотників для виявлення, ідентифікації та атаки бойовиків ХАМАС у секторі Газа.

Тоді ізраїльські військові також застосовували штучний інтелект та суперкомп'ютери. Алгоритм надавав рекомендації, які солдати використовували для визначення цілей і нанесення по них ударів.

Ізраїльська компанія з розробки та модернізації різних видів озброєння ELBIT SYSTEMS презентувала літальний баражуючий дрон LANIUS, керований ШІ. Головна його відмінність - дрон вміє виявляти людей та визначати, які з них небезпечні, а які – ні. Якщо LANIUS сприймає людину як небезпечну, вона готується її знищити, але сама рішення не приймає. Поки що (!) безпілотник «запитує» дозволу на ліквідацію в оператора.

Маневрений та швидкісний безпілотник оснащений різними камерами, датчиками та системою ШІ NVIDIA Jetson. Це дозволяє при мінімальній витраті енергії швидко інтерпретувати потоки даних. До роботи додається програмне забезпечення для дронів ELBIT Legion-X, що дозволяє LANIUS виконувати місії групами.

Найбільш незвичайна ізраїльська технологія – квадрокоптер NINOX від компанії SpearUAV. Це перший баражуючий дрон, який запускається з субмарини. Робот зберігається у капсулі. При запуску вона виринає на поверхню води, де може вичікувати близько доби, перш ніж з неї вилетить квадрокоптер.

Пристрій може літати на 10 км та працювати до 45 хвилин. Може переносити вантаж вагою до 1 кг, його складно виявити, він оснащений спеціальними датчиками для розвідки та визначення цілі з використанням ШІ.

Ізраїльський дрон-камікадзе LANIUS – перший приклад використання ШІ в БпЛА. Фото: armyinform.com.ua

Вже є ШІ-командувачі

А в Китаї взагалі створили ШІ-командувача для військових симуляцій. Віртуальному командиру надані всі повноваження, він швидко навчається та покращує навички у віртуальних війнах. ШІ-командир покладається на емпіричні знання після ухвалення рішень, шукає задовільні варіанти з огляду на аналогічні ситуації у пам'яті. Ця система імітує досвідчену людину-командира, приймаючи рішення та адаптуючись до ходу бою.

«Налаштування ШІ-командувача відображає досвідченого і блискучого стратега, який має великі розумові здібності, врівноважений і стійкий характер, здатний спокійно аналізувати та оцінювати ситуації. Він приймає рішення швидко, але позбавлений людської емоційності та імпульсивності у цьому процесі», - зазначили розробники з лабораторії коледжу спільних операцій Національного університету оборони у Шицзячжуані.

Також у Китаї дослідники розробили ШІ-алгоритм для передбачення курсу гіперзвукових ракет. Система не вимагає величезної обчислювальної потужності та видає результат протягом 15 секунд.

Технологія здатна визначити курс ракети, що рухається швидше за звук у п'ять разів, розрахувати потенційну траєкторію для її ураження і ініціювати контрвідповідь з трихвилинним випередженням.

В ОАЕ корпорація оборонної промисловості Еміратів розробляє компактну пускову установку з розумними дронами, що самознищуються.

Система є базою, що запускає безпілотники зі штучним інтелектом Hunter 2-S. Пристрої можуть літати строєм і спілкуватися один з одним для самостійного виконання складних спільних атак.

Hunter 2-S з ОАЕ можуть навіть літати строєм. Фото: army-technology.com

Системи можуть діяти за командою людини і без неї

Для армії США вже розроблено абсолютно автономний бойовий вертоліт BLACK HAWK, модернізований компанією Sikorsky та DARPA (Управління перспективних дослідницьких проєктів Міністерства оборони США). Вертоліт оснащений системою автоматизації роботи льотного екіпажу та технологією автономії Sikorsky Matrix, завдяки чому він є повністю автономним літальним апаратом.

BLACK HAWK може самостійно проводити необхідні передпольотні процедури, включаючи перевірку вітру, а також керувати елементами адаптивного польоту – зльотом та посадкою. Вертоліт має систему визначення перешкод. Він може адекватно реагувати на надзвичайні ситуації без участі людини.

Компанія Scale AI стала першою ШІ-компанією, чию велику мовну модель застосували до засекреченої мережі після підписання угоди з 18-м повітряно-десантним корпусом армії США. Компанія створила для військових США власний чат-бот під назвою Donovan. Він повинен резюмувати розвіддані та допомагати командирам швидше приймати рішення.

Цей військовий аналог ChatGPT вже проходить випробування, і досить вдало. Одне з доступних демонстраційних відео показує Donovan у дії. З нього видно, що чат-бот аналізує отримані дані, у тому числі зображення, і пропонує офіцеру варіанти дій для збору додаткової інформації або готує звіт, який потім надається військовому керівництву.

А експериментальна програма DARPA SQUAD X EXPERIEMENTATION спрямована на розробку та перевірку прототипів автономних систем, оснащених новими датчиками та технологіями штучного інтелекту. Ці пристрої повинні вміти діяти як за командою людини, так і самостійно. Причому у всіх випадках їм знадобиться вміння аналізувати обстановку та працювати разом як між собою, так і з живими солдатами.

В Америці запущено проєкт PROJECT MAVEN – це застосування штучного інтелекту (ШІ) та технологій навчання машин для обробки великої кількості візуальних даних, що надходять від літальних безпілотників міністерства, які знаходяться у різних кінцях світу.

Алгоритми, що розробляються в рамках проєкту, повинні розшифровувати величезні обсяги даних розвідки та спостереження. За повідомленнями ЗМІ, сьогодні цей метод використовується багатьма розвідувальними та оперативними агентствами. Часто його називають алгоритмічною війною.

Для виконання завдання безпілотному гелікоптеру BLACK HAWK допомога людини взагалі не потрібна. Фото: startup.org.ua

Україна не відстає у впровадженні ШІ

В Україні також активно розробляється система ШІ для військових. ШІ-стартап Reface оголосив про створення алгоритму для розпізнавання російських військ за супутниковими знімками.

Міністерство оборони України почало використовувати систему розпізнавання облич від Clearview AI. Компанія дозволила застосовувати свою технологію для встановлення особистостей російських військових, для боротьби з дезінформацією, ідентифікації загиблих та перевірки людей на контрольно-пропускних пунктах.

12 тисяч одиниць російської техніки щотижня виявляють українські військові завдяки платформі штучного інтелекту Avengers. Цю платформу опрацював Центр інновацій Міністерства оборони України. Результат досягається шляхом автоматичного аналізу відео з дронів та стаціонарних камер.

Завдяки ШІ-платформі оператори можуть приймати рішення швидше та ефективніше, а ризик помилок через втому зменшується. У той же час платформа продовжує вдосконалювати вміння розпізнавати різноманітну техніку навіть у складних умовах, наприклад, танки, приховані в лісових масивах, або БМП, що рухаються ґрунтовими дорогами.

Україна також займається розробкою систем штучного інтелекту, які допоможуть керувати величезним безпілотним флотом. Програмне забезпечення об'єднує безпілотники в мережу. Рішення щодо дій можуть миттєво виконуватися всією групою, а людина втручається лише для того, щоб дати "зелене світло" автоматизованим ударам. У той час, як пілоти-люди намагаються керувати операціями не більш ніж п'ятьма безпілотниками, штучний інтелект зможе обробляти сотні.

Наприклад, система під назвою Styx керує мережею розвідувальних та ударних безпілотників, як великих, так і малих, у повітрі та на землі. Кожен безпілотник може планувати свої рухи та передбачати поведінку інших у "рої".

В Україні понад 200 технологічних фірм, що виникли після повномасштабного вторгнення РФ, співпрацюють із цивільними людьми з ІТ-сфери, які розробляють дрони та інші пристрої.

Система розпізнавання облич від Clearview AI допомагає «впізнавати» обличчя ворогів та боротися з дезінформацією. Фото: techtoday.in.ua

Теги за темою
ТехнологіїАрмія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
СБУ і Нацполіція ліквідували нові «схеми для ухилянтів» у трьох вишах України
Украина Криминальная
2024-11-22T11:51:32Z
У Києві віддали під забудову відовий "Дворик з воронами"
Khreschatyk
2024-11-22T11:40:55Z
У Криму зникла головна редакторка дитячого кримськотатарського журналу
УкраинФорм
2024-11-22T11:40:51Z
USAID передало генератори водопостачальникам чотирьох областей України
УкраинФорм
2024-11-22T11:40:10Z
Мінрозвитку заявляє про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
УкраинФорм
2024-11-22T11:36:55Z
Ситуація катастрофічна: велике українське місто залишилось без опалення, що відомо
Политека
2024-11-22T11:31:11Z
Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає
GlavRed
2024-11-22T11:25:42Z
Армія РФ атакувала Дніпропетровщину - пошкоджена інфраструктура
УкраинФорм
2024-11-22T11:23:29Z
Російські дрони й артобстріли руйнують домівки та калічать людей на Херсонщині
Новости Украины
2024-11-22T11:22:59Z
Польща запросила Словаччину до проєкту «Щит Схід» на кордоні з РФ і Білоруссю
УкраинФорм
2024-11-22T11:52:25Z
Німеччина ухилилась від відповіді щодо можливості арешту прем’єра Ізраїлю
Европейская правда
2024-11-22T11:49:23Z
У Сумах кількість поранених внаслідок атаки дронами зросла до 13
УкраинФорм
2024-11-22T11:48:16Z
Перша реакція адміністрації Байдена на вторгнення Путіна в Україну полягала в тому, щоб здатися і втекти — The Hill
ZN UA
2024-11-22T11:46:32Z
Уряд подав до Ради два законопроєкти на підтримку захисників
УкраинФорм
2024-11-22T11:45:36Z
Розвідка Британії назвала ключову подію, яка змінила характер війни в Україні
Европейская правда
2024-11-22T11:45:34Z
В Італії пропонують будинки по 1 євро: що відомо та яким боком тут Трамп
24tv
2024-11-22T11:42:09Z
Удари РФ пошкодили чотири важливі для ядерної безпеки підстанції в Україні - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-22T11:42:04Z
Російські хакери Sandworm націлюються на європейську енергетичну інфраструктуру, — Politico
Детектор М
2024-11-22T11:40:33Z
Віра Брежнєва зі сльозами розкрила свої страхи після розлучення з Меладзе: "Застара для стосунків"
TSN
2024-11-22T11:51:00Z
«У втрачених землях»: новий погляд на Мілу Йовович у ролі Сірої Еліс в екранізації темного фентезі Джорджа Мартіна
ITC
2024-11-22T11:43:13Z
Біллі Айліш названо артисткою 2024 року за версією Apple Music
Комсомольская правда
2024-11-22T11:43:10Z
"Хоче в кадр": Олександр Педан розповів про захоплення молодшого сина
GlavRed
2024-11-22T11:42:41Z
Олена Мозгова показала рідкісне фото своєї мами-красуні з 9-річною онукою
TSN
2024-11-22T11:33:18Z
Ада Роговцева вперше після госпіталізації звернулась до своїх глядачів: "Нас ніхто не захистить"
24tv
2024-11-22T11:33:11Z
"Гусяча лапка" знову у тренді: як правильно використати цей візерунок у домашньому інтер'єрі
24tv
2024-11-22T11:27:59Z
6 парфумів, які найкраще продаються в магазинах: чому вони такі особливі
24tv
2024-11-22T11:18:37Z
Настя Каменських розчулила зустріччю з українськими військовими у реабілітаційному центрі
TSN
2024-11-22T11:14:10Z
Для здорового кишечника: 5 речей, які потрібно робити щоранку
Фокус
2024-11-22T11:45:47Z
Чи справді корисний чай з корицею та чи варто його вживати
24tv
2024-11-22T09:42:20Z
Зміна клімату сильно вдарить по алергікам – Euronews
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:33:43Z
Наскільки корисна хурма і в яких випадках вона може нашкодити
24tv
2024-11-22T09:21:55Z
Neuralink Ілона Маска почне випробування на людях у ще одній країні після отримання дозволу
24tv
2024-11-22T08:12:42Z
Знайшли нові корисні властивості кави та чаю
24tv
2024-11-22T08:07:50Z
Лікар назвав овоч, який потрібно споживати регулярно
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:54:32Z
Як почистити навушники від сірки: прості і дієві поради
GlavRed
2024-11-22T07:27:15Z
Як позбутися другого підборіддя: що насправді допомагає
24tv
2024-11-22T06:06:55Z
Жеребкування плей-оф Ліги націй: сьогодні Україна дізнається наступного суперника
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:51:17Z
Гвардіола подовжив контракт з "Манчестер Сіті": на скільки розрахована нова угода
TSN
2024-11-22T11:30:22Z
Зеленський позбавив державних нагород двох представників спорту, які зрадили Україну
24tv
2024-11-22T10:57:35Z
Микола Матвієнко увійшов до топ-10 гвардійців збірної України з футболу
УкраинФорм
2024-11-22T10:37:24Z
"На кордоні гравця забрали до ТЦК": двоє українських волейболістів не повернулися з Бельгії після матчу
TSN
2024-11-22T10:33:22Z
Мендеш пропустить найближчий матч ПСЖ
Football.ua
2024-11-22T10:23:43Z
Мірзоєв здобув для України «срібло» молодіжного Євро з тхеквондо
УкраинФорм
2024-11-22T10:05:46Z
Ван де Вен має шанс повернутися на поле до Нового року
Football.ua
2024-11-22T09:20:38Z
Забарний перебуває на радарі трьох грандів АПЛ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:12:32Z
Чоловік анулював шлюб, коли побачив медичну книжку дружини: що вона приховала про себе
Фокус
2024-11-22T11:51:01Z
У швейцарській церкві встановили ШІ-Ісуса в сповідальні — відвідувачі назвали спілкування з ним «духовним досвідом»
ITC
2024-11-22T11:46:24Z
Дружина власника Playboy: як шукала Гефнеру дівчат, про шлюб і відверті зйомки в його будинку
Вива
2024-11-22T11:45:47Z
Чим Росія атакувала Дніпро 21 листопада? Розвідка розкрила деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:43:46Z
Рятівники та музиканти ТНМК запустили навчання з підготовки до відключень світла в Україні
Комсомольская правда
2024-11-22T11:43:04Z
Несолодке життя в СРСР: найдивніші "смаколики" для дітей часів радянщини
GlavRed
2024-11-22T11:37:05Z
Україна вперше взяла участь в оборонно-безпековій виставці NEDS у Роттердамі
УкраинФорм
2024-11-22T11:31:24Z
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів - Умєров
УкраинФорм
2024-11-22T11:25:04Z
Лідер "Підпільного стендапу" Свят Загайкевич відповів, чому не служить у ЗСУ
Комсомольская правда
2024-11-22T11:18:23Z
Інтеграція бізнесів та спільне виробництво продукції: Україна та Італія налагоджують економічні зв’язки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:51:07Z
Уряд виділив 250 мільйонів на продовження будівництва магістральних водогонів на півдні України
УкраинФорм
2024-11-22T11:48:12Z
Як обрання Трампа може змінити світовий автопром: думки аналітиків
AutoGeek
2024-11-22T11:45:32Z
Гендиректор МАГАТЕ зробив заяву щодо роботи Запорізької АЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:45:17Z
Чистий прибуток Астарти зріс на 35%
AgroPortal
2024-11-22T11:30:52Z
Bosch скоротить робочий тиждень у межах економії
InternetUA
2024-11-22T11:29:59Z
Українець відкрив перший у світі завод з виготовлення паперу з листя
24tv
2024-11-22T11:27:34Z
Ціна біткойна вперше наблизилася до $100 000
УкраинФорм
2024-11-22T11:16:54Z
У ЗСУ служать близько 200 тисяч аграріїв
AgroNews
2024-11-22T11:16:16Z
Дубайська шоколадка вдома: найбюджетніший рецепт вірусних ласощів
24tv
2024-11-22T11:12:56Z
Не нудотно солодко і до чаю чудово: рецепт тертого пирога з калини
Знай
2024-11-22T10:52:11Z
Це може принести негативні наслідки: що буде, якщо подарувати парну кількість квітів
24tv
2024-11-22T10:49:24Z
Речі швидко висохнуть після прання навіть в мороз: простий лайфхак
24tv
2024-11-22T10:24:04Z
Секрет ввічливої помсти: як відповісти грубіяну і залишитися на висоті
Знай
2024-11-22T09:57:55Z
Апельсинові шкірки та розпилювач з водою: як захистити ялинку від кішки
Фокус
2024-11-22T09:36:08Z
Які речі потрібно встигнути викинути з оселі до Нового 2025 року, щоб залучити щастя і добробут
TSN
2024-11-22T09:33:48Z
Коли гості на порозі: рецепт смачної закуски за кілька хвилин
Фокус
2024-11-22T09:30:55Z
Екошуба – найкраща альтернатива пуховику: 5 найкращих ідей для зими
24tv
2024-11-22T09:27:50Z
36-річного жителя Ізмаїльського району підозрюють в домаганні дитини та оборудках з дитячою порнографією
Украина Криминальная
2024-11-22T11:37:47Z
Поліцейські повідомили про підозру голові міжрайонної МСЕК, яка «допомагала» чоловікам отримати інвалідність
Украина Криминальная
2024-11-22T11:33:42Z
На Волині військовий і цивільний намагалися переправити трьох чоловіків до Білорусі через «зеленку»
Украина Криминальная
2024-11-22T11:22:55Z
Сильний снігопад порушив рух транспорту на заході Литви
Европейская правда
2024-11-22T10:56:46Z
Поласував військовими пайками: до військової бази на Алясці увірвався голодний ведмідь
Фокус
2024-11-22T10:42:30Z
В Кривому Розі у наркоділків вилучили майже 3 тис. рослин конопель та 4 кг канабісу
Украина Криминальная
2024-11-22T10:37:44Z
У Лондоні правоохоронці підірвали "підозрілий пакунок" біля посольства США
Европейская правда
2024-11-22T10:34:51Z
Замах на вбивство двох осіб та незаконне поводження з боєприпасами: мешканця Вознесенщини засуджено до 10 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-22T10:30:19Z
Повідомлено додаткову підозру учасникам злочинного угрупування, які вкрали навігаційне обладнання з тракторів на ₴3,5 млн
Украина Криминальная
2024-11-22T10:19:05Z
У космосі розгорнуто прапор України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:48:57Z
Україна шукає інноваційні технології для боротьби з дронами агресора
InternetUA
2024-11-22T11:46:28Z
Realme GT Neo 7 отримає батарею на 7000 мАгод та забезпечить 2 дні автономної роботи
ITC
2024-11-22T11:43:30Z
«Вихідні — це помилка». Керівник однієї з найбільших IT-компаній Індії пропонує ввести 70-годинний робочий тиждень
ITC
2024-11-22T11:43:14Z
Фанати S.T.A.L.K.E.R. 2 не чекають розробників і вже випустили моди для оптимізації гри
ITC
2024-11-22T11:43:14Z
Представлений смартфон Nubia Z70 Ultra з Snapdragon 8 Elite, підекранною камерою та ціною від $635
ITC
2024-11-22T11:43:12Z
"Настав час завершення": астрологічний прогноз на 2025 рік
Фокус
2024-11-22T11:37:46Z
Вчені вперше виявили форму одного фотона
Portaltele
2024-11-22T11:32:54Z
MacBook з процесорами Intel мають ризик втрати криптовалюти
InternetUA
2024-11-22T11:32:06Z
Lotus з технологією Hyper Hybrid зможе долати до 1110 км
AutoCentre
2024-11-22T11:08:40Z
З запасом ходу до 750 км: DS показав новий електричний кросовер
AutoGeek
2024-11-22T10:58:46Z
Шакіра подарує одному з фанатів новенький Lamborghini за $240 000
Фокус
2024-11-22T10:21:48Z
Гібридні кабріолети Bentley отримали спецверсію на честь курортного міста в Каліфорнії
AutoGeek
2024-11-22T10:16:44Z
Kia показала рестайлінгову версію електрокросовера EV6
AutoCentre
2024-11-22T10:13:02Z
Без важливого елементу кузова: новий електричний Jaguar показали на офіційному фото
AutoGeek
2024-11-22T09:46:36Z
Ексклюзив із 80-х: рідкісний Mercedes W126 продали за ціною нового Rolls-Royce
Фокус
2024-11-22T09:30:42Z
ТОП 5 автомобільних компресорів 2024 року: порівняння популярних моделей
AutoCentre
2024-11-22T09:28:49Z
Новий порт зарядки та більше кольорів: електричний кросовер Genesis GV70 суттєво оновився
AutoGeek
2024-11-22T09:25:49Z