АМКУ пояснив Нацполіції, хто має охороняти поля снодійного маку
ТОВ «Український мак», яке здійснює вирощування рослин виду мак снодійний, отримало відповідь АМКУ щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Порушення, за приписом АМКУ, здійснила Національна поліція України, яка не видавала виробнику дозвіл, необхідний для отримання ліцензії, оскільки він не уклав договір саме з поліцією охорони. Однак проблема, яку вирішував АМКУ, стосується не тільки цього підприємства.
Про це повідомив AgroPortal.
Як відомо, в Україні сіяти мак можуть лише підприємства, які мають на це ліцензію, оскільки рослина, в даному випадку мак снодійний, - містить наркотичні речовини.
«Під час розгляду справи з’ясовано, що протягом періоду аналізу, а саме в 2019-2024 роки, мали місце й відмови іншим суб’єктам господарювання у видачі дозволу по території України», — зазначили в АМКУ.
У Законі України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» передбачено обов’язок власників ліцензій вжити заходів щодо забезпечення встановленого законодавством режиму охорони посівів, місць зберігання й переробки цих рослин.
У даному випадку сторони попали в замкнене коло. Підприємство не може отримати ліцензію, тому що вважає, що може забезпечити рівень охорони власними силами або за допомоги інших формувань.
Нацполіція, посилаючись на нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, стверджує, що охорона зазначених посівів має забезпечуватись суто поліцією охорони та воєнізованою охороною і тому відмовляє у видачі ліцензії.
АМКУ наголосило що вказаним законом, а також іншими законами України не встановлено вимог щодо забезпечення охорони саме за участю поліції охорони. Тобто, охорона може здійснюватися і іншими суб'єктами, а не тільки поліцією.
Комітет встановив, що такі дії поліції обмежують суб’єктів господарювання, які мать намір провадити діяльність з обігу наркотичних засобів, у виборі суб’єкта охоронної діяльності, що у свою чергу негативно впливає й на останніх. Таким чином, може обмежуватися конкуренція на ринку, оскільки можливість здійснення діяльності залежить від виконання вимог і обмежень, серед яких дозвіл поліції.
Між тим, мак снодійний є основою для виготовлення багатьох знеболювальних ліків, а зараз, у зв'язку з війною, потреба в них у чималій мірі виросла.
Чи оскаржуватиме рішення АМКУ Нацполіція, наразі невідомо.
Нагадаєжмо, нещодавно Кабінет Міністрів України змінив правила перевезення сильних наркотичних знеболювальних, однак на це не заклав фінансування. Тисячі українців залишаються у підвішеному стані без вкрай необхідних їм препаратів.
Нещодавно у зв'язку з легалізацією медичного канабісу з'явилась постанова Кабінету Міністрів №1005 від 3 вересня 2024 року "Про внесення змін до постанови Кабміну від 17 квітня 2008 р. № 366 "Про затвердження Порядку перевезення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на території України та оформлення необхідних документів".