MY.UAНовини
Як знайти людину чи її активи. Корисні інструменти пошуку у відкритих джерелах
Як знайти людину чи її активи. Корисні інструменти пошуку у відкритих джерелах

Як знайти людину чи її активи. Корисні інструменти пошуку у відкритих джерелах

Поради британської журналістки-розслідувачки OCCRP Лари Дігміс.

Для сучасних журналістів навички OSINT (open source intelligence — «розвідка з відкритих джерел») потрібні щоденно. Для успішного початку знадобляться посидючість, уважність і гугл. Але коли простого пошуку недостатньо, потрібно використовувати інші інструменти. Своїм досвідом з українськими колегами під час XVI Всеукраїнської конференції журналістів-розслідувачівподілилася журналістка OCCRP Лара Дігміс. Вона показала прийоми та засоби OSINT, а також розповіла, куди журналісти можуть звернутися за порадою в разі потреби.

Організація пошуку

Лара Дігміс починає свої розслідування одним із двох шляхів: або шукає активи конкретної людини, або вивчає, з ким може бути пов’язаний конкретний актив. Коли відомий власник активу, вона «закидає сітку» на всіх пов’язаних із ним людей: родичів, партнерів, друзів тощо.

«У мене є така собі шпаргалка, яку я сама для себе склала. Важливо розуміти перед тим, як ви починаєте своє розслідування, хто родичі цієї людини, бізнес-партнери, дядьки, діти тощо. Складіть собі табличку, бо дуже часто одні люди володіють активами від імені інших людей. І як тільки ви починаєте якесь розслідування, подумайте про всі різні місця, де можуть бути ці активи, відповідно до інформації, яку ви маєте», — каже Лара Дігміс.

Розслідувачка радить познайомитися з джерелами інформації в різних юрисдикціях, тобто які дані можна отримати в тій країні, де перебуває особа, що цікавить журналістів. Активи при цьому можуть бути різноманітні, наприклад, компанія, маєток, витвір мистецтва, навіть коні. Журналістам варто розуміти, що обмежень, де люди можуть переховувати гроші, немає. Найважче, за словами Дігміс, — це читати корпоративні документи й орієнтуватися, що саме з них можна витягти.

Гугл-документ або табличка Exсel допоможе тримати всіх пов’язаних між собою людей в полі зору. Лара Дігміс має свій шаблон, але він може бути довільним.

 

Коли всі документи розрізнені, кількість активів складає декілька десятків і є слід офшорних документів, табличка допоможе не розгубити всю цю інформацію. У табличці журналіст-розслідувач може прописати назву активу, тип, назву компанії, країну, де вона розташована, місто, адресу, опис, джерело, посилання тощо.

«Організація роботи — це ключове. Дайте собі трохи часу, щоб спланувати, як ви збираєтеся організувати себе, як тільки ви почнете дослідження. Важливо не бути перевантаженим. Залишайтеся зосередженими: поставте собі мету дослідження. Адже якщо просто загуглити ім’я людини, можна отримати тисячі, ба навіть мільйони результатів», — радить Дігміс.

Джерела для пошуку людей і їхніх активів можуть бути різними — це пошуковики Google або Yahoo!, урядові джерела, такі як реєстр виборців, записи компаній, у яких, наприклад, є дати народження акціонерів. Ну і соцмережі, де люди часто самі викладають найцікавіше про себе.

«Соцмережі фактично є найціннішим джерелом, як і комерційні пошуковики та бази даних», — пояснює Лара.

Де саме шукати інформацію

Серед комерційних баз даних Лара Дігміс радить Pipl — ресурс, який дозволяє ідентифікувати особу, а також відокремити реальних людей від фейкових. Він збирає інформацію з новинних архівів і соцмереж.

 

Безплатний інструмент для журналістів Osint.industries. За словами Дігміс, журналісти можуть написати листа цій організації, після чого адміністратори створять безплатний профіль. Ця база, на її думку, краща, ніж будь-яка інша платна. Вони роблять скрейпинг телефонів, профілів у соцмережах, електронної адреси. Ця програма аналізує вже більш як 200 джерел і все ще доповнюється. Тут можна побачити, що людина користувалася гугл-картою та які місця відвідувала, які фотографії використовувала в профілі, якими додатками користується з гугл-акаунту.

 

Каталог ресурсів OCCRP IDперелік корисних для розслідувачів інструментів. Туди входять реєстри компаній для пошуку за межами однієї країни. Коли фігурантом розслідування є міжнародна компанія або бізнесмен, пошук не обмежується тільки його країною, адже зазвичай вони працюють в офшорах. «Якщо я не знаю нічого про Марокко, мені потрібно знайти інформацію в Марокко, я сюди вводжу запит і одразу бачу всі реєстри», — каже розслідувачка.

У цей перелік входять такі інструменти як OCCRP’s Aleph та ICIJ’s Offshoreleaks, який об’єднав розслідування Pandora Papers, Paradise Papers, Bahamas Leaks, Panama Papers і Offshore Leaks. Щоб користуватися цими ресурсами також треба створити акаунт і підтвердити, що ви журналіст.

«Тут дуже багато імен, величезні обсяги даних. Там є все: від витоків інформації — до реєстрів. Фактично це база даних, яка спрощує пошук журналістам, бо збирає все в одному місці. Вона містить і українські бази даних», — пояснює Лара.

Доступ до профілю журналіста на Aleph закритий, тобто його можуть бачити тільки ті, з ким журналіст поділиться самостійно. До всієї інформації доступ теж може бути обмежений. Це залежить від організації, в якій працює журналіст, з ким вона співпрацює та яку інформацію ви хочете отримати.

 

Aleph може допомогти знайти інформацію про нерухоме майно, яке може належати одній людині в різних країнах. Замість того, щоб заходити в різні реєстри Франції, Великобританії, Німеччини, зібрати всі дані можна у Aleph.

Ще одним інструментом, створеним розслідувачами OCCRP, є Russian assеt tracker. Це проєкт, який створили після вторгнення Росії в Україну. За словами Лари Дігміс, журналісти мали на меті скласти каталог глобального багатства олігархів і наближених до Кремля осіб, щоб вони підпадали під санкції за кордоном. «Нам хотілося створити таке джерело, де були б російські активи за кордоном — у Великобританії, Америці, Європі. Час у нас був обмежений, і ми змогли використати ті джерела, які нам були доступні онлайн», — каже Лара.

 

База, яка допоможе знайти майно конкретно у Сполучених Штатах, — Рroperty shark. Він збирає інформацію з різних реєстрів США. Тут є адреси й імена людей, яким належить певна нерухомість.

Також у пригоді може стати Міський реєстр Міністерства фінансів Нью-Йорка. Тут можна шукати документи організацій, фізичних чи юридичних осіб за назвою, типом чи номером, якщо вони відомі, а також за земельною ділянкою, кварталом чи районом, де розташована організація чи юрособа. У цьому реєстрі зберігаються дані з 2003 року.

 

Іноді, щоб підтвердити родинні зв’язки між людьми, недостатньо спільного прізвища або адреси. В такому випадку можна пошукати день народження людини та повне ім’я. Тут, за словами Лари Дігміс, можуть зарадити реєстри виборців, які є у багатьох країнах. У США, наприклад, такий реєстр показує цю інформацію. Зазначена адреса виборця, повне ім’я, день народження, імейл — цього може бути достатньо, щоб підтвердити зв’язок родичів.

У випадках, коли треба досліджувати не документи, а фотографії, журналістам може допомогти платформа Reverse Image Search — PimЕyes. Цей інструмент має платні послуги, але він доволі популярний серед таких медіа як ВВС, The Washington Post, The New York Times тощо. PimEyes — це пошукова система для зображень осіб і фотографій, що використовує технологію пошуку з розпізнаванням обличчя людини. Її можна використовувати також для аудиту порушених авторських прав.

 

Якщо за допомогою попереднього інструмента з якоїсь причини не вдалося підтвердити, що на двох фотографіях — одна й та сама людина, можна використати Аmazon-вебсервіси. Тут є тестовий безплатний період. За його допомогою можна побачити збіг у відсотках, наскільки обличчя з двох фото є ідентичними.

 

Якщо редакція не готова витрачатися на платні ресурси, завжди можна спробувати пошукати світлину через Google Об’єктив. Цей інструмент може показати джерело фотографії або подібні світлини. Це може допомогти з визначенням локації, де було зроблено фото.

 

Якщо на фото є людина-фігурант розслідування, яка стоїть на фоні якоїсь будівлі або човна, Google Об’єктив дозволяє вирізати цей об’єкт рамкою та пошукати збіги в інтернеті. Наприклад, за його допомогою журналісти знайшли яхту російського олігарха Романа Абрамовича.

Підтвердити документально власність цієї яхти допомогла безплатна база Equasis. Вона надає інформацію про безпеку кораблів і морських компаній, для цього потрібно лише зареєструватися як користувач. Тут можна шукати за назвою судна, знайти власника та під яким прапором воно ходить. Наприклад, якщо яхта Абрамовича ходила під прапором Бермудських островів, відповідно, більш детальну інформацію далі можна шукати у бермудських реєстрах.

У випадку, коли цього недостатньо, журналісти можуть спробувати пошукати, яка компанія обслуговує цю яхту, та конкретних працівників. Лара Дігміс розповіла, що їм вдалося через назву обслуговчої компанії вийти на людей, які погодилися на розмову.

«Коли більше немає варіантів, де знайти якісь документи, інколи доводиться говорити з людьми. Ми знайшли всіх працівників, які працювали на цій яхті, й попросили надати доказ, що яхта належить Абрамовичу. Працівник яхти підтвердив нам цю інформацію і відправив нам брошуру з внутрішнім документом — переліком людей, які були гостями на цій яхті.

Ми отримали цей дуже цікавий документ, окрім свідчень цього співробітника, ми мали активні результати пошуку в гуглі. Тобто, щоб підтвердити якусь інформацію, доводиться проробити доволі багато роботи, хоча це все була інформація з відкритих джерел», — підсумувала Лара Дігміс.

У матеріалі використані скриншоти з презентації Лари Дігміс

Ілюстрація на головній: pixabay.com

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
розслідування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чому небезпечно заряджати телефон усю ніч: що потрібно знати
InternetUA
2025-02-01T06:33:17Z
Що робити, якщо у вас украли телефон: як швидко захистити свої дані
Политека
2025-02-01T06:00:10Z
Прогноз магнітних бур на 1-3 лютого: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T05:57:00Z
ШІ подовжить життя вдвічі вже в найближчі 10 років? Чи зробить людство перший крок у безсмертя
Знай
2025-02-01T03:51:35Z
Новий Mass Effect залишився без розробників: ветерани BioWare підтвердили, що їх звільнили
InternetUA
2025-02-01T03:01:19Z
Особливості провайдера Playson та його найкращі слоти
Comments UA
2025-02-01T02:56:00Z
Meta тестує функцію паузи в Instagram Reels
УкраинФорм
2025-02-01T02:18:08Z
Європол і німецькі правоохоронці ліквідували два найбільші у світі хакерські форуми
InternetUA
2025-02-01T02:04:18Z
Як прискорити роботу смартфону Android: експерти дали рекомендації
Политека
2025-02-01T02:00:27Z
Туристам на замітку: названо найкращі безкоштовні додатки-перекладачі для подорожей
InternetUA
2025-02-01T05:01:42Z
Щоб жити не просто довше, а і якісніше: поради Білла Гейтса
24tv
2025-02-01T04:42:04Z
Свіжість, якість і емоції: особливості виробництва крафтового сиру
AgroPortal
2025-02-01T04:30:28Z
Чи варто мити рис перед приготуванням: господині розставили всі крапки над "і"
GlavRed
2025-02-01T04:27:39Z
Овнам час розквітнути, а Близнята отримають винагороду: гороскоп за картами Таро на 1 лютого 2025 року
TSN
2025-02-01T02:21:54Z
Як очистити решітки духовки: жінка поділилась цікавим методом
GlavRed
2025-02-01T01:27:04Z
Жінки, в яких завжди ідеальний порядок вдома і в житті: топ-3 найбільших педанток
Telegraf
2025-02-01T00:30:52Z
Завжди доводять розпочате до кінця: топ-5 найбільш педантичних знаків зодіаку
GlavRed
2025-02-01T00:27:43Z
Японське місто виставило охорону, аби стримати натовпи туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T00:00:48Z
Удар по Запоріжжю й приліт по житловій забудові Харкова: що відомо про нову масовану атаку РФ
Фокус
2025-02-01T06:36:26Z
Сезон полювання відкрито: в Балтійському морі затримали вже друге судно з росіянами
InternetUA
2025-02-01T06:21:54Z
У Румунії рятувальники шукають п'ятьох українців, які зникли безвісти у горах
Комсомольская правда
2025-02-01T06:07:21Z
Росіяни вдарили по Харкову, є постраждала
УкраинФорм
2025-02-01T05:51:38Z
Полтаву розривають вибухи
TSN
2025-02-01T05:33:52Z
Україна під атакою ракет і дронів, прогриміли вибухи: перші подробиці
GlavRed
2025-02-01T05:30:04Z
Авіакатастрофа у Філадельфії, ворог завдав понад десять ударів по Запоріжжю: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T05:24:48Z
Правоохоронці викрили спробу вивезти з України артефакти V-ХІХ століть
УкраинФорм
2025-02-01T05:18:41Z
У Нідерландах побоюються, що викрадені з музею Дренте цінності можуть вивезти за кордон
УкраинФорм
2025-02-01T05:18:11Z
Мората стане гравцем Галатасарая — Романо
Football.ua
2025-01-31T23:10:52Z
Леганес у меншості втратив можливість вирвати нічию з Райо через два нереалізованих пенальті у компенсований час
Football.ua
2025-01-31T22:15:03Z
Бенефіс П'єротті та Крстовича приніс Лечче над Пармою
Football.ua
2025-01-31T21:57:25Z
"Гучні бої та сильні суперники": український боксер розкрив амбітні цілі на 2025 рік
24tv
2025-01-31T21:48:21Z
Вердер із двома вилученнями втримав перемогу над Майнцом
Football.ua
2025-01-31T21:42:23Z
Визначилися фіналісти чоловічого ЧС-2025 з гандболу
УкраинФорм
2025-01-31T21:12:03Z
Український голкіпер Бущан пропустив три голи у своєму дебютному матчі у Саудівській Аравії
ZN UA
2025-01-31T21:03:39Z
Казадеї перейшов із Челсі до Торіно — Романо
Football.ua
2025-01-31T20:57:48Z
Збірна України переграла футзалістів Німеччини у відборі на Євро-2026
УкраинФорм
2025-01-31T20:39:48Z
Росіяни за добу поранили трьох жителів Донеччини
УкраинФорм
2025-02-01T06:33:10Z
У Полтаві росіяни влучили в багатоповерхівку. ОВА показала фото
ZN UA
2025-02-01T06:27:47Z
"Я вже навіть прощався з життям": морський піхотинець розповів про доленосний сон, який він побачив у полоні
Политека
2025-02-01T06:27:03Z
Унаслідок обстрілів у Нікопольському районі пошкоджені спортшкола й житлові будинки
УкраинФорм
2025-02-01T06:12:48Z
Прогноз погоди на лютий 2025 року в Україні: яка область буде "центром холоду"
TSN
2025-02-01T06:03:46Z
«Укренерго» запроваджує аварійні відключення у низці областей
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T06:03:12Z
Якою буде погода в лютому: чи можливі сильні морози до -30 градусів
24tv
2025-02-01T06:03:05Z
Харків: ракета прилетіла по житловій забудові, є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T06:00:34Z
Мінус 1430 окупантів та десятки одиниць техніки: втрати ворога на 1 лютого
24tv
2025-02-01T06:00:09Z
Мстислав Чернов отримав нагороду премію за найкращу режисуру на кінофестивалі Sundance
Комсомольская правда
2025-02-01T06:19:09Z
Зрадили коріння: які російські зірки родом з України, але підтримують Росію
24tv
2025-02-01T05:00:05Z
Кендалл Дженнер показала груди й тонку талію в тісній химерній сукні
Gazeta UA
2025-02-01T02:12:10Z
Квитки на Євробачення розкупили за лічені хвилини: яка їхня вартість
ГЛАВКОМ NET
2025-01-31T23:33:29Z
Український режисер отримав нагороду на американському фестивалі Sundance
ZN UA
2025-01-31T21:48:01Z
Спокуслива кохана Роналду підкорила серця шанувальників звабливими світлинами
24tv
2025-01-31T21:03:48Z
Чернов став лауреатом кінофестивалю Sundance із фільмом «2000 метрів до Андріївки»
УкраинФорм
2025-01-31T20:09:05Z
Аллу Костромічову захейтили за зовнішність: модель емоційно відповіла російською
24tv
2025-01-31T20:06:08Z
Мстислав Чернов отримав нагороду за найкращу режисуру міжнародного кінофестивалю «Санденс» за фільм «2000 метрів до Андріївки»
Детектор М
2025-01-31T19:45:04Z
Армія РФ втратила в Україні ще 1430 військових
УкраинФорм
2025-02-01T06:21:20Z
Унікальна розробка. В Силах оборони підтвердили використання дронів з ФАБ-250
InternetUA
2025-02-01T06:01:09Z
Україну атакують "Шахеди": де оголошено небезпеку
TSN
2025-02-01T05:39:19Z
1 лютого – яке церковне свято: чому сьогодні не можна вживати алкоголь
24tv
2025-02-01T05:00:41Z
У Чорному морі 2 бойових ворожих кораблі, з яких один є носієм «Калібрів»
УкраинФорм
2025-02-01T04:42:27Z
Пенсіонерам потрібно оновити дані: важливе попередження від ПФУ
Знай
2025-02-01T04:36:21Z
Яке сьогодні свято 1 лютого 2025 року: чому цього дня не можна важко працювати
GlavRed
2025-02-01T04:27:12Z
Привітання з днем народження сина від мами: зворушливі побажання до сліз
Telegraf
2025-02-01T04:15:38Z
Уряд спростив процес передачі дронів Держспецзв’язку військовим
InternetUA
2025-02-01T03:31:17Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
Знайшли новий гормон, який зменшує апетит: стимулювати його виділення зовсім просто
24tv
2025-01-31T18:15:58Z
Ніколи не снідайте цим: тренер назвав продукти, які краще не вживати зранку
24tv
2025-01-31T18:15:25Z
Забруднення повітря, пов’язане з транспортом, спричиняє пошкодження печінки
Portaltele
2025-01-31T17:58:35Z
Кинули виклик самій вічності: вчені знайшли спосіб очищення води від найстійкіших хімікатів
Фокус
2025-01-31T17:45:46Z
У кількох областях почали вводити аварійні графіки відключення світла
24tv
2025-02-01T06:30:09Z
Ціни на пшеницю та кукурудзу зросли
AgroNews
2025-02-01T06:07:16Z
В Україні працюють три біометанові заводи, ще чотири запустять у 2025 році
Agravery
2025-02-01T06:07:06Z
Вже 56 гривень за літр: українцям показали, що відбувається з цінами на АЗС
Хвиля
2025-02-01T06:06:34Z
Обмеження на перекази, закінчення дії бронювання та податки на авто: що зміниться з 1 лютого
24tv
2025-02-01T06:03:41Z
Як виплачується орендна плата за паї, власник яких помер, а спадкоємці не прийняли спадщину
24tv
2025-02-01T06:03:26Z
Мережа у Канаді створює полички з українськими продуктами
AgroPortal
2025-02-01T06:00:53Z
Автоцивілка для УБД: як тепер оформити поліс
Хвиля
2025-02-01T05:45:09Z
Військовий збір зріс до 5%: по кому найбільше вдарить податок
Знай
2025-02-01T05:36:50Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
Механік назвав 5 японських машин, які б ніколи не купив
24tv
2025-01-31T19:30:05Z
Держспецтрансслужба отримала пікапи Volkswagen Amarok
AutoCentre
2025-01-31T18:30:35Z
Для українських доріг: Opel представив гібридний фургон-кросовер із дизелем
Фокус
2025-01-31T18:15:32Z
По-багатому: в Україні помітили золотий суперкар McLaren
Фокус
2025-01-31T17:30:39Z
Влетить у копієчку: чому не можна їздити на авто з напівпорожнім паливним баком
GlavRed
2025-01-31T16:27:04Z
Фургони Opel Combo приходять на допомогу українським аграріям
AutoCentre
2025-01-31T16:01:31Z
22 хвилини: новий електрокар Zeekr продемонстрував рекордно швидку зарядку
Фокус
2025-01-31T14:42:54Z
Чому Росія ніколи не віддасть Асада новій владі Сирії
GlavRed
2025-02-01T06:27:23Z
Росіяни за добу вдарили по 38 населених пунктах Херсонщини - один загиблий, четверо поранених
УкраинФорм
2025-02-01T06:21:02Z
Трамп про переговори з Путіним про припинення війни в Україні: Думаю, ми зробимо щось справді важливе
УкраинФорм
2025-02-01T06:19:15Z
Чи буде Україна в НАТО: експерт відповів
TSN
2025-02-01T05:51:53Z
РФ атакувала енергетику в одній із областей
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T05:48:56Z
Путін не зацікавлений у припиненні війни. Аналітики ISW розкрили ймовірні плани РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T05:21:41Z
По всій Україні оголошена повітряна тривога - загроза ракетних ударів
TSN
2025-02-01T05:21:25Z
Російський "Новатек" намагається уникнути санкцій ЄС ‒ FT
ZN UA
2025-02-01T05:13:06Z
Великий шпигунський скандал в Азербайджані та місце Росії
GlavRed
2025-02-01T04:27:19Z